bezuinigen op justitie gevaarlijk zc Geef slachtoffer gezicht en het geld komt Babysterfte licht gedaald ondanks grotere risico's KIJK UW OGEN UIT Rompslomp bij inchecken naar VS roept verzet op Honderden mensen vragen om heropenen autostrand ritiek in onderzoek gevangeniswezen en reclassering mr Agent weigert te helpen bij fataal ongeluk //\A dinsdag 25 oktober 2005 ^TPrffdactie binnenland ^'OORNE - Iets meer dan aar na sluiting van het auto- in Oostvoorne, zwellen rotestgeluiden weer aan. redactie van de website (.autostrand.nl, naar eigen zeggen geen actiegroep, hing een spandoek op het strand en opende een digitale petitie. Bin nen een week tekenden ruim achthonderd mensen in het onli ne register, zegt een woordvoer ster. „Er is nog heel veel tegenstand. Mensen willen gewoon weer met de auto het strand op kunnen. Het zijn voornamelijk bewoners van Voorne-Putten, waterspor ters en mensen die slecht ter been zijn die de petitie tekenen. Maar ook mensen die zonder au tostrand ook wel op het strand komen, tekenen", aldus de woordvoerster. Het strand sloot op 15 oktober 2004 voor auto's. De beheerders hoopten dat de natuur zich zou herstellen door de maatregel. Het was het enige autostrand van Nederland Het was tientallen jaren favoriet bij watersporters en invaliden. Au- tostrand.nl hoopt de petitie aan te bieden aan de beheerders van het strand. ANP ferdiSchrooten [HAAG - De bezuinigingen gevangeniswezen en de gering doen de gedetineer den goed en maken de sa- ièving op den duur onveili- Gedetineerden vereenza- vervreemden en verharden il sport, recreatie, arbeid troek tot een minimum zijn rtt. In een aantal gevallen de versoberde detentieom- digheden zelfs in strijd met concludeert mr. Heieen B, onderzoekster van de ESiteit Utrecht, in een art dat vrijdag verschijnt, unste heeft in veertien pe- iliaire inrichtingen de ge- mvan de bezuinigingen on echt De maatregelen moe ien jaarlijkse besparing van miljoen euro opleveren, ruiteindelijk is de samenle- juist duurder uit, meent Pe- nderzoekster signaleert dat iineerden zich meer dan ken eenzaam voelen en aso- igedrag vertonen, met alle os van dien. „Het gros van ^detineerden komt immers «eer op vrije voeten." Pe- vreest dat meer criminelen sin straf opnieuw in de fout i „Nu gebeurt dat al bij i op de drie, maar dat zal ierstijgen. Die extra misdrij- gaan veel geld kosten en veroorzaken." [ens Peters krijgt nog maar op de vijf gedetineerden ling of reclassering. Dat is nijd met de wet, meent de Je. „De wet schrijft voor iedere gedetineerde die erwijs kan 'bevatten' dat moet krijgen. Maar alleen jer gestraften die duidelijk iofdverdachte ak-Melchers ingehouden STERDAM - Dc politie en Openbaar Ministerie hebben Irazilic opnieuw een verdach- in de ontvoeringszaak van idia Melchers aangehouden, gaat om een 49-jarige man. is zondag in Rio de Janeiro gehouden, zo maakte de poli- [isleren bekend. de arrestatie werkten het Kerdamse onderzoeksteam ieNederlandse justitie nauw Hi met de Braziliaanse poli- en plaatselijke autoriteiten, ttre mededelingen doet de to niet. Ze sluit meerdere ar- Wes niet uit. wdachte zou het brein zijn test achter de ontvoering i de dochter van zakenman multimiljonair Hans Mei- es Claudia werd half septem- itntvoerd uit haar woning in Rerdam en twee dagen vrij- fcra in Gelderland. De ont- ders eisten in een brief 300 cocaïne, maar die is volgens hailie en de politie nooit ge- ri In Nederland zitten in met de ontvoering van dia Melchers drie verdach ts! ANP gemotiveerd zijn, komen nu nog voor onderwijs in aanmerking Ook het 'recht op familieleven' is wel erg sterk ingeperkt, meent Peters. „Alles is terugge schroefd naar het minimum." Formeel betekent dat wekelijks maximaal tien minuten bellen en een uur bezoek. Eens per maand is er gelegenheid voor (seks)visite zonder toezicht. Maar in de praktijk moeten ge vangenen het vaak met nog min der doen. „Vroeger had iedereen vanaf zes uur 's avonds geduren de twee of drie uur een avond programma. Dat was voor veel mensen met een werkende part ner of schoolgaande kinderen het moment om met thuis te bel len Nu zitten ze overal vanaf vijf uur 's middags weer op hun cel, tot acht uur de volgende och tend. Dan kun je niemand privé bellen." Ook het personeel lijdt onder het versoberde detentieregime. Een aantal inrichtingen meldt een toename van het aantal ziek meldingen met tien tot twintig procent. Peters: „Bewaarders zijn alleen nog maar bewakers die tussen negen uur 's ochtends en vijf uur 's middags gedeti neerden van de ene naar de an dere plek schoppen. Dat is zwaar." Ze roept het ministerie van Justitie op de bezuinigingen terug te draaien. Justitie wil niet op het onder zoek reageren. „We hebben het stuk nog niet gelezen," zegt een woordvoerder. Volgens hem be treft het ook geen officiële eva luatie. GPD SCHIPHOL - Een grondstewardess op Schiphol deelt bij het inchecken voor de vluch ten naar de Verenigde Staten een formulier uit. De KLM verwachtte grote problemen doordat reizigers naar de VS sinds gisteren voor vertrek een waslijst met vragen moe ten invullen. Maar dat viel mee. Reizigers moeten opgeven waar zij in de VS hun eer ste nacht doorbrengen. Met 'bij mijn tante' of 'in een hotel' is niet genoeg: er wordt om een huisadres gevraagd. Wie dit niet kan of wil invullen vliegt niet mee. KLM raadt reizigers aan vooraf op internet in te checken, zodat al het invulwerk niet op de luchthaven in de wachtrij hoeft te worden gedaan. Ook ziet KLM verdere problemen: wat moet bijvoorbeeld een reiziger invullen die in de VS een camper heeft gehuurd en gaat rondrijden? GroenLinks was gisteren naar vertrekhal 2 van Schiphol getogen om te protesteren tegen de regels. Die zouden onnodige rompslomp veroorzaken, te veel geld kosten en te zeer de privacy aantasten. foto Harmen de Jong/GPD door Jan Salden en Eelco van der Linden DEN HAAG - Morgenavond moet het gebeuren. Dan kunnen we weer onze blikken richten op de geldteller en de mensen die er met hun dorp of sportclub in zijn geslaagd geld in te zamelen. We zijn er zo goed in, maar gaat het dit keer ook lukken? „Ja, geen twijfel mogelijk", zegt Wim Brouwer van de Gezamelij- ke Hulporganisaties (SHO). Hij geeft toe dat Nederland lang zaam ontwaakt, maar vindt dat de actie op stoom raakt. „Het is hier nu hartstikke druk. Spotjes op radio en tv zijn toch effectief. „.«v &-s- «mf,, De mensen beginnen zich de ernst en de omvang van de ramp te realiseren. We staan nu op 4,5 miljoen, maar ik weet zeker dat we de negen miljoen halen, wat normaal is voor zo'n ramp." Brouwer wil niet van 'geefmoe- heid' weten en geen vergelijking maken met de tsunami. „Die was uniek. Het betrof een beken de plek waarmee je je kon identi ficeren. Het was spectaculair en er zaten veel toeristen, die beel den de aarde over stuurden. We zaten bovendien voor kerst en vooral in een turbulente tijd na politieke moorden. Het leek er op dat de tsunami even voor ons een soort bindmiddel was." De ramp in Pakistan heeft niets van dat alles. Het land is Ver weggistan, islamitisch boven dien. En een aardbeving blijkt laag te scoren op de rampenlad der. „Een aardbeving is een langzame ramp, slecht zicht baar en daardoor moeilijk te ver kopen", zegt Mav-May Meijer van de vakgroep filantropie van de Vrije Universiteit. Meijer on derzoekt de goedgeefsheid van de Nederlanders en ziet nog geen teruggang. Imagoprobleem Jan Krol van het Vakblad Fond senwerving is pessimistisch. De aardbeving in Pakistan heeft volgens hem een imagopro bleem. „Een wasmiddel met een slechte naam kun je ook niet ver kopen, ook al heb je nog zo'n goede verkoper. Bij een wasmid del heb je bovendien veel meer tijd. Een ramp móet je binnen een aantal weken zien neer te zetten. Zo niet, dan kun je het vergeten." Volgens Krol is de enige remedie 'mediadruk' op bouwen. „Maar de media zijn moeilijk te beïnvloeden. En ge kochte publiciteit genereert nooit hetzelfde effect als vrije." Wim Brouwer van SHO is niet ontevreden over hoe de media zijn omgegaan met de ramp. Hij ziet dat de lopende SHO-cam- pagne vruchten begint af te wer pen. „Je moet de ellende laten zien, tonen dat tienduizenden kinderen kunnen sterven. De for mule is herhaÜng, herhaling. De tv-actie wordt volgens Brou wer 'een echte fondsenwervings avond, waarin de ramp centraal staat'. Er is weinig ruimte voor luchtigheid en bekende Neder landers. De uitzending draait om de benefiet-hockeywedstrijd tussen een team van Indiërs en VK.OE.GER. öflF Of. MB NOU WfcL £BAJS" flRAA ENSCHEDE - Een politieman van het korps Twente is gister middag een ernstig ongeval in Enschede voorbijgereden. De districtsleiding betreurt het inci dent en heeft de man ter verant woording geroepen. Een 75-jarige Enschedese was plotseling een straat overgesto ken. Een 22-jarige automobilist kon haar niet meer ontwijken. Een getuige hield het onopval lende voertuig van de politie man tegen. De politiemedewer ker verklaarde dat hulp onder weg was en vervolgde zijn weg. Gealarmeerde politie arriveerde korte tijd later. De vrouw werd met ernstig letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Ze overleed Eethuis voor eenzamen komt eraan ROTTERDAM - Rotterdam krijgt begin volgend jaar een speciaal restaurant voor eenzame mensen en mensen met een laag inkomen. Daar kunnen ze aan tafel voor een drie gangenmenu van vijf euro. Wie de Rotterdam Pas heeft, een pasje voor de minima, betaalt de helft. „In principe kan iedereen bij ons terecht, maar we rich ten ons op mensen die in een sociaal isolement zitten, die nooit in een restaurant komen", zegt directeur Christa Vonkeman van welzijnsorganisatie Disck ANP Huis Mata Hari weer bewoond LEEUWARDEN - Het voormalige woonhuis van ver meend dubbelspionne Mata Hari in Leeuwarden wordt weer bewoond. Het monumentale pand van rond 1545 stond anderhalf jaar te koop, nadat het Frysk Letterkun- dich Museum en Dokumintaasjesintrum eruit trok. Mata Hari, geboren in Leeuwarden op 7 augustus 1876 als Margaretha Geertruida Zelle, woonde van 1882 tot 1896 in het huis. ANP Fietsendief krijgt berouw ROTTERDAM - Een onbekend gebleven fietsendief heeft een maand nadat hij iemand van zijn fiets beroofde, be rouw gekregen. Hij stopte een briefje in de brievenbus van het politiebu reau met de tekst 'de dief heeft spijt van de diefstal van deze fiets, een zwarte Gazelle en deze staat op de hoek Schieweg en Talmastraat'. Het rijwiel stond er inder daad, aldus de politie gisteren. De diefstal had 24 september plaats. Slachtoffer was een 39-jarige Rotterdammer. De onbekende dief sloeg de man en ging er met zijn fiets vandoor. ANP Politiek bezorgt mensen een dip ROTTERDAM - Een groot deel van de Nederlanders voelt zich weieens minder goed. Van de duizend ondervraag den geven de meeste mensen (18 procent) de politiek aan als oorzaak van hun dip. Op twee volgt de financiële situa tie, op drie de werksituatie. Een onafhankelijk onderzoeksbureau deed in opdracht van Cup-a-Soup onderzoek naar het welbevinden van Ne derlanders. De dip in de namiddag herkent 40 procent van de ondervraagden. Meer in algemene zin voelt twee derde van de Nederlanders zich weieens minder goed. Vrouwen hebben hier duidelijk meer last van dan man nen, 72 tegenover 59 procent. ANP Service tegen contractverlenging DEN HAAG - Nederlanders hebben steeds meer moeite bij te houden wanneer contracten en abonnementen aflo pen. De website Abo-Nee.nl biedt mensen vanaf vrijdag 28 oktober de mogelijkheid om via e-mail op de hoogte te worden gehouden van aflopende contracten en stilzwij gende verlengingen. Dat heeft M. Kennis, directeur van Independent Media en ontwikkelaar van Abo-Nee, gisteren gemeld. Volgens hem heeft recent onderzoek door bureau Maurice de Hond uitgewezen dat 40 procent van de Nederlanders een abonnement heeft omdat ze vergeten zijn dat tijdig op te zeggen. ANP sterfte is bereikt ondanks toege nomen risico's. Het risico op doodgeboorten is gestegen door dat vrouwen op steeds hogere leeftijd zwanger worden. Ook komen door kunstmatige be vruchtingen steeds meer meer lingen ter wereld en stijgt het aantal geboorten uit allochtone vrouwen. Allochtone baby's heb ben een verhoogde kans op ge zondheidsproblemen als diabe tes, een hoge bloeddruk en ern stig overgewicht. Dat Nederland in de loop der ja ren zijn lage babysterfte is kwijt geraakt, is volgens de onderzoe kers onder andere het gevolg van het feit dat zwangere vrou wen in Nederland vaker blijven roken dan in de Scandinavische landen. Bovendien wonen in Ne derland meer allochtonen. Ook loopt het prenatale onderzoek in Nederland achter op andere landen in West-Europa. Daar krijgen zwangeren standaard een echo aangeboden. GPD door Harm Harkema DEN HAAG - Het percentage doodgeboren baby's in Neder land is de afgelopen vier jaar licht gedaald. Per duizend ge boorten in Nederland kwamen vorig jaar zeven baby's dood ter wereld, of stierven binnen enke le dagen na de geboorte. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijks Instituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). In totaal stierven vorig jaar cir ca 1500 baby's tijdens of vlak na de geboorte. Met het sterfteper centage bevindt Nederland zich in de Europese middenmoot. Voorheen telde Nederland sa men met de Scandinavische lan den de laagste babysterfte, maar dat is niet meer zo In Zwe den en Finland is de sterfte rond de geboorte nu ongeveer eender de lager dan in Nederland. De onderzoekers wijzen erop dat de lichte daling van de baby- (Advertentie) Op de Majoor Mulderkazerne in Stroe wordt hard gewerkt aan het transportklaar maken van 500 ten ten met bedden en kachels voor Pakistan. De hulpgoederen worden vandaag overgebracht naar Eindho ven vanwaar ze morgen naar het rampgebied worden gevlogen. Nederland besloot gisteren tot het stu ren van de tenten. foto Phil Nijhuis/GPD Pakistanen tegen Oranje. May-May Meijer onderstreept dat je de slachtoffers in beeld moet brengen, ei-voor moet zor gen dat de kijkers ze leren ken nen. „Geef de slachtoffers een gezicht en ook deze actie zal sla gen." GPD pagina 4 nieuwe ramp dreigt pagina 13 actie Help Pakistan daar korte tijd later. Meerdere aanwezigen hebben zich ge stoord aan het optreden van de politieman. „Volkomen begrijpe lijk", aldus de woordvoerder. „Dit is heel vervelend." De poli tie benadrukt dat er geen ver band bestaat tussen het gebrek aan assistentie en het overlijden van het slachtoffer. ANP Spaar met de PZC voor een gratis 2e entreebewijs voor Diergaarde Blijdorp Tot en met 28 oktober staat er elke dag een dierenoog in de krant. Spaar de 10 verschillende dierenogen en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u een zegel gemist? Twee keer treft u in plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond 15 oktober in De actie wordt vanaf 29 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie. bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3