Ipaarbekken mag langs snelweg Pleidooi voor hulp aan tennisclubs 11 \iimerswaal gevoelig voor argumenten waterbedrijf Evides agenda Ondernemer strandhotel dient Alert! van repliek Begrip voor botsende belangen bij nieuw waterpeil Veerse Meer lilli dinsdag 25 oktober 2005 fonk Balkenende H,\'D - Het ziet ernaar uit waterbedrijf Evides toch snelweg A58 bij Rilland groot waterspaarbekken 'aanleggen. De gemeente Kiswaal lijkt onder voor in in te stemmen met de- bals. Samerswaalse college van peester en wethouders je door Evides gekozen 5 m de Eerste Bathpolder schikt bevonden. Het oor- Se dat het tien tot vijftien ue grote bekken te dicht ie snelweg komt te liggen, jou het kunstmatige meer. rijf meter hoge dijken fL landschappelijk moeilijk sassen zijn. college droeg vervolgens alternatieve locaties aan, iciezijn volgens een woord- jer van Evides geen haalba- urt Gronden bij het Schel- itechese voor rstandelijk handicapten S-Stichting Geever houdt genavond een bijeenkomst icatechese voor mensen met verstandelijk beperking. Geever werken organisaties tmensen met een verstande beperking en kerken sa- met als doel verstandelijk r.dicapten kennis te laten Kil met de godsdienstige le- ieschouwing. De bijeen- •t zal gaan over hoe dit in .vaktijk kan worden bereikt, ibij worden lesmaterialen rikt. De organisatie is in een van A. Steglich van htmg Geever, regiocoördina- zuidwest M. van den Hoek Reorganisatie Philadelphia iGideonse, gemeente-advi- van het Protestants Dien- ptrum Zeeland. De bijeen- 1 vindt plaats in De Vuur- el aan het Stationspark 45 in 5en begint om 19.30 uur. MEKACTIVITEITEN ■Leger des Heils, Leliestraat 24, '.,00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver kleding en meubelen tbv maat- ifpelijke dienstverlening: nooker Centrum, 13.30-16.30 uur: itVOor ouderen, buurtwerk Goese cGrote kerk, 13.30 uur: Carillonbe- Irgdoor Sjoerd Tamminga; lidaliecentrum De Lindenhof, ur: bewegen voor Astma ÏÜP-palienten; IAVENPOLDER Populieren- 3, 20.00 uur: Informatieavond orstvoeding; rELLE De Vroone, 09,15 uur: Yo- r: Soos, biljarten; 14.00 uur: «heek,14.00-20.00 uur: Green- Hoont kleurrijk onderwaterleven Noordzee; \l Ons Dorpshuis, lur: Biljartclub senioren; 116.30 uur vrouwenclub senioren; stad Den Inkel. 13.00-13.30 uur; jogging; 13.30-14.00 uur; Aquaro- itëlDINGE De Wemel, 13.00 uur: n Soos; biljarten en kaarten; »our: Welfarewerk, sSmits, 20.00 uur: Klaverjassen; >EKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 ttjten. ^maandag t/m vrijdag purende de openingstij- »n;zaterdags tot 12.00 uur «ACTIE jfVELANDEN/THOLEN ationspark 28 ritbus31 -50 AA GOES 0113-315670 &0113-315669 Ml: redgoes@pzc.nl Balkenende (chef) kndHuibers H&e van der Jagt tonelleke Blok "APaardekam bende Vries (sport) tomen van der Werf centrale redactie ^tionspark 28 tostbus 31 AA goes T* (0113)315500 (0113)315669 redactie@pzc.nl nternet jww.pzc.nl ïfltail: web@pzc.nl de-Rijnkanaal en achter het hoogsp anni ngsverdeelstation (de eerste twee alternatieven) zijn namelijk niet te koop, zegt Evides. Daarnaast heeft de ge meente een plek parallel aan het bedrijventerrein De Poort bij Rilland aangedragen. Ook met die locatie kan het waterbedrijf niet uit te voeten, omdat er geen gemaal of waterpijpleiding in de buurt ligt. Volgens de woordvoerder van Evides wordt overlegd met ge meente en provincie om het spaarbekken toch op de beoog de plek langs de A58 aan te leg gen. Er lopen ook 'goede ge sprekken" met de grondeige naar. Wethouder J. Bliek (SGP. ruim telijke ordening) toont zich ge voelig voor de argumentatie van Evides. „Ik heb begrepen dat de door ons aangedragen alternatie ve locaties niet haalbaar zijn. Mijn insteek is nu om te onder zoeken of het waterspaarbek ken op de oorspronkelijk geko zen plek kan worden aanlegd. zonder dat het landschap te veel geweld wordt aangedaan. Dat betekent dus dat Evides met een plan moet komen om het bek ken landschappelijk netjes in te passen." Evides is het waterbedrijf van zuidelijk Zuid-Holland, Bra bantse Wal en Zeeland. Het is voor de helft eigendom van Del ta. De paar laatste zomers con stateerde het bedrijf dat er te weinig water vanuit de Bies- bosch naar de landbouw in Zee land en Brabant kon worden ge voerd. Dat leidde tot een studie naar een proef met een spaar bekken voor zoet water. Daarmee wil Evides vijf jaar ex perimenteren. Het idee is zoet water op te slaan op momenten dat dat voldoende voorhanden is. In de winter wordt het meertje gevoed met water uit de Bies- bosch. het Zoommeer en moge lijk op termijn kwelwater uit de Hinkelenoordpolder onder de Brabantse Wal. In tijden van schaarste kan uit het bekken worden geput. Evides kiest voor de Eerste Bath polder, omdat daar de afnemers zitten. De glastuinbouw heeft behoorlijk veel zoet water no dig. Het spaarbekken kan ook andere teelten stimuleren. Zwaar weer Voor wethouder Bliek is het een reden het plan van Evides wel willend tegemoet te treden. „De land- en tuinbouw zit econo misch in zwaar weer. We moe ten die bedrijfstak proberen te helpen." Evides wil volgend jaar met de aanleg van het waterspaarbek ken beginnen. Het project kost tweehonderd miljoen euro. Agent in opleiding C. de Nooijer deelt een bekeuring uit. door Ingrid Huibers KAPELLE - Nietsvermoedende automo bilisten en vrachtwagenchauffeurs zul len zich gistermiddag wel even achter de oren hebben gekrabd, toen ze in Ka- pelle het parkeerterrein bij wegensteun punt Vierwegen op werden geleid. Er was een ware politiemacht op de been om te controleren of bestuurders hun rijbewijs wel bij zich hadden en of de beladingspapieren van de vrachwa- genchauffeurs wel in orde waren. Het hele circus was op touw gezet om vier Zeeuwse agenten in opleiding exa men te laten doen. Aan de beurt was gis teren het onderdeel; Eenvoudige Ver keerszaken. „We voeren een complexe verkeerscontrole uit", vertelt M. Koole, P&O-medewerker bij de Politie Zee land. „Dat betekent dat we aanhangwa gens, vrachtwagens met gevaarlijke stof fen, taxi's en personenauto's controle ren. Daarbij gaat het om de technische staat van de voertuigen, maar ook om de papieren. Zo controleren de agenten met betrekking tot de gevaarlijke stof fen alleen de papieren. Wanneer ze het vermoeden hebben dat er iets niet in or de is, kunnen twee collega's van de In spectie Verkeer en Waterstaat bijsprin gen." Een auto met daarachter een aanhang- wagentje met houten palen is door aspi rant-agent C. de Nooijer aan de kant ge zet. „De aanhanger zit wel aan de trek haak bevestigd, maar de hulpkoppeling ontbreekt geheel. Daar kun je zo niet mee rijden", legt De Nooijer uit. Pas als de bestuurder een nieuwe ketting te voorschijn getoverd heeft, mag hij zijn weg vervolgen. De bestuurster van een passerende taxi is minder fortuinlijk. Zij mag even uit stappen en samen met De Nooijer bin nen aan een tafeltje plaatsnemen. Daar wordt in alle rust een bon uitgeschre ven. „Deze mevrouw had haar legitima tiebewijs in haar tas zitten, terwijl die kaart voor de klant juist goed zichtbaar moet zijn." De Nooijer maakte begin dit jaar de overstap van de marechaussee naar de politie. „Ik wilde niet uitgezon den worden en de politie kon me meer vastigheid bieden", zegt hij. De Nooijer werkte jaren bij de douane op schiphol. totdat hij via een zogeheten uitlooptra ject vrij gemakkelijk van defensie naar de politie over kon stappen. Het bevalt hem best. „Een gedeelte van het werk overlapt, dus dat is mooi meegenomen", vertelt hij. „Daardoor kan ik de oplei ding tot politieagent versneld afronden en dat vind ik wel prettig." Een collega van De Nooijer komt naar binnen gestoven voor de aanhangwa- genskaart. Hij overlegt even met coach H. Kerkhof. De bestuurder van een bus met een forse aanhangwagen kan het kentekenbewijs van de aanhanger niet overleggen. Het is even puzzelen om te bedenken wat voor soort overtreding dat precies is. Zestienduizend „Kijk je hebt zestienduizend verschil lende overtredingen op de wegenver keerswet", zegt Kerkhof, terwijl hij een dunbeschreven boekwerkje tevoor schijn haalt. „Maar om nou te voorko men dat je je helemaal steriel zit te zoe ken, heb ik de overtredingen die betrek foto Willem Mieras king hebben op aanhangwagens op een handzaam kaartje gezet." Kerkhof heeft sinds een jaar of tien re gelmatig aspirant-agenten onder zijn hoede. Tijdens de driejarige opleiding gaan de studenten afwisselend drie maanden naar school en werken zij drie maanden bij het korps waar ze zijn aan genomen. Tijdens de drie maanden praktijkwerk, moeten ze ervaring op doen met de theorie die ze net hebben bestudeerd. Ook moeten er dan verschil lende praktijkexamens worden afge legd. Scherp „Het is hartstikke leuk om met een stel van die jonge gasten op pad te gaan", vertelt Kerkhof. „En het houdt je scherp. Zij moeten namelijk precies vol gens het boekje werken, want anders zakken ze straks voor hun examens." Laatst nog is hij met zes studenten op alcoholcontrole geweest. „Je slaagt pas voor dat onderdeel, als je drie pro- ces-verbalen kunt overleggen", vertelt Kerkhof. „We moesten er in totaal dus achttien hebben. En dat viel nog niet mee. Ik geloof dat we in totaal vierdui zend automobilisten hebben laten bla- Sportraad vindt dat gemeente Borsele verenigingen meer moet steunen door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De sport raad van Borsele vindt dat de ge meente meer moet doen voor ten nisverenigingen die in de proble men zijn geraakt door de privati sering van jaren geleden. De tennisverenigingen in Borse le zijn twintig jaar geleden ge privatiseerd. Dat betekent dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor het groot onderhoud van him accommodaties. Bij veel ver enigingen is nu het moment aan gekomen dat dat onderhoud no dig is, maar veel clubs hebben daar het geld niet voor. De ten nisverenigingen betaalden vóór de privatisering 680 euro per jaar (toen: 1500 gulden) voor hun onderkomens. In ruil voor het zelf gaan onderhouden daar van gingen ze het symbolische bedrag van 45 euro betalen. De gemeente dacht dat de clubs het geld dat ze bespaarden, zouden bewaren voor het groot onder houd, maar nu het zover is, blijkt het vaak voor andere doel einden te zijn gebruikt. Uit een onderzoek van de ge meente is naar voren gekomen dat zeven verenigingen verwach ten dat ze de komende jaren gro te investeringen aan de tennisba nen, de verlichting of hel clubge bouw moeten doen. Bijna alle maal geven ze aan dat niet of nauwelijks te kunnen betalen. De gemeente heeft ondertussen een aantal punten bedacht die het leed van de verenigingen enigszins moet verzachten. Als eerste zou ze 23.000 euro willen uittrekken voor een extra baan op het complex van tennisvereni ging Tebo in Heinkenszand. Geen enkele andere vereniging komt in aanmerking voor zo'n bijdrage voor een extra baan, omdat alleen clubs uit kernen met meer dan vijfduizend inwo ners daarop aanspraak kunnen maken. Verder wil de gemeente geld vrijmaken voor tennisvere nigingen die op lokaal niveau sa men gaan werken met andere sportclubs. Ze kunnen bijvoor beeld eikaars ruimten gebrui ken. hun financiële positie ver beteren en op bestuurlijk niveau samenwerken. Om een samen werking tussen de voetbal- en tennisvereniging in Ovezande te onderzoeken, wil het college al vast tienduizend euro uittrek ken. De sportraad kan zich best vin den in die aanbevelingen - zo blijkt uit haar advies aan het col- ondernemer te ervaren door het afwijzen van zijn aanbod de plannen voor het strandhotel binnen de fractie van deze par tij te komen toelichten. „Alert! gebruikt grote termen als 'Habi tat-richtlijn', terwijl die niks met het strand te maken heeft, maar met de Voordelta. Verder blijken ze de notitie over de pro cedurele aspecten van een strandhotel niet te hebben gele zen. evenmin als mijn rapport Slapen op het strand. Anders zouden ze wel beseffen welk pu bliek ik voor ogen heb met een strandhotel", zegt Kristelijn. door Ali Pankow RENESSE - Recreatieonderne mer J. Kristelijn ervaart de kri tiek van gemeenteraadsfractie Alert! tegen zijn initiatief tot bouw van een strandhotel in Re- nesse als 'onvoorstelbaar arro gant'. Hij verwijt deze partij niet op de hoogte te zijn van de bijbehorende notities en met haar bezwaren lijnrecht in te gaan tegen bestaand gemeente lijk beleid, waar zij als fractie eerder mee instemde. Die arrogante houding zegt de lege en de gemeenteraad - maar vindt de regel dat alleen vereni gingen uit kernen met meer dan vijfduizend inwoners een extra baan krijgen nogal arbitrair. Ze vindt dat er gewoon per geval bekeken moet worden of een ver eniging aanspraak maakt op zo'n baan. De sportraad doet verder het voorstel om de vereni gingen geen ozb meer te laten be talen over hun gebouwen en vindt verder dat de gemeente clubs die aan kunnen tonen dat ze echt niet hebben kunnen spa ren voor het groot onderhoud een bijdrage zou moeten leve ren, zodat ze enigszins uit hun penibele financiële situatie kun nen komen. Het college moet de voorstellen van de sportraad nog bespre ken. In het verleden stelde bur gemeester en wethouders zich al tijd op het standpunt dat de ver enigingen eerst zelf het nodige moeten doen. Zo zou de contri butie omhoog kunnen, omdat die veel lager is dan bij clubs in andere delen van het land. Rechter mild voor bejaarde MIDDELBURG - Een 86-jarige man uit Lewedorp zei erg geschrokken te zijn van het ernstige verkeersongeval, waarvoor hij zich gisteren op de zitting van de politierech- ter moest verantwoorden. „U bent te lang blijven rijden. U had eerder moeten stoppen", wees officier van justitie L. Boogert op zijn hoge leeftijd. De bejaarde automobilist zag op 18 maart in Goes een mo torrijdster, die voor een stoplicht stond te wachten, over het hoofd en botste tegen de achterkant van de motor. Ver volgens reed de man met zijn auto over de gevallen motor rijdster. De vrouw werkt nog aan haar herstel. „Het is een zwart gat voor mij", zei hij. De laagstaande zon zou hem verblind kunnen hebben, maar ook de verwardheid kan volgens zijn zoon hem parten hebben gespeeld. Het rijbe wijs is op 5 april ingeleverd en daarmee ongeldig ver klaard. De Lewedorpenaar vertelde verschillende keren het slachtoffer te hebben bezocht. De officier vond de verdachte wel schuldig, maar meende dat er geen straf moest volgen. Politierechter I. Woltring legde de man een halfjaar rijontzegging op. Daarvan zal de man weinig merken, omdat hij nooit meer een auto zal besturen. Thoolse helers komen goed weg MIDDELBURG - Het vijftal uit Tholen had zich niet afge vraagd of de goedkope spullen gestolen waren. Een 42-ja- rige vrouw had mooie verhalen opgehangen rond de fles jes parfum en een aantal dvd's, maar in werkelijkheid had ze de goederen bij een winkel gestolen. Ze werd op 1 februari op heterdaad betrapt. De spullen deed ze voor een 'prikje' van de hand aan een 30-jarige man en twee vrouwen van 27 en 25 uit Sint-An- naland en een 62-jarige vrouw en een 37-jarige man uit Tholen. Zij stonden gisteren in Middelburg terecht en wer den door politierechter I. Woltring wegens heling veroor deeld tot dezelfde straffen: een voorwaardelijke werk straf van twintig uur. Ze voelden zich beetgenomen, maar ze realiseerden zich tegelijkertijd naïef te zijn geweest om van de vrouw de (goedkope) spullen af te nemen. Zij ver koopt lucht als edelstenen", zei een van de verdachten. „Jullie wisten dat het om gestolen spullen ging", meende officier van justitie L. Boogert. Hij eiste onvoorwaardelij ke taakstraffen van twintig uur. De strafzaak tegen de 41-jarige vrouw uit Kloetinge, die het plegen van de dief stallen verweten wordt, werd aangehouden. Afspraken voor aanleg nieuwe N57 MIDDELBURG - Alle overheden en bedrijven die betrok ken zijn bij de aanleg van de nieuwe Dammenroute op Walcheren, hebben gisteren convenanten gesloten waarin staat wie wat moet doen en wanneer. De vernieuwde N57 moet in 2010 klaar zijn. De aanbesteding van de bouw moet eind dit jaar begin nen. Omdat het een groot overheidsproject is, moet het in ternationaal worden aanbesteed. Wanneer begonnen kan worden met het werk, is onzeker. Bij de Raad van State loopt nog een procedure tegen de aanleg van het deel van de N57 op het grondgebied van de gemeente Veere. De ver gunningen voor de aanleg op Middelburgs grondgebied, zijn al wel allemaal goedgekeurd. Bij de bouw van de Dammenroute zijn betrokken: Rijks waterstaat, de provincie Zeeland, de gemeenten Middel burg en Veere, Waterschap Zeeuwse Eilanden en spoor wegbeheerder Prorail. door Maurits Sep MIDDELBURG - Boeren en re creatie-ondernemers hebben op het oog dezelfde belangen bij een nieuw waterpeil in het Veer se Meer: hun bedrijfsvoering mag er niet onder lijden. Maar juist dat maakt de herziening van het peilbesluit zo moeilijk. Want de boeren zijn gebaat bij een lage waterstand, terwijl de recreatie juist een hoog water peil wenst. Deze tegenstelling kwam gister avond duidelijk naar voren tij dens een bijeenkomst van Rijks waterstaat, de provincie en waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg over een nieuw peilbeheer voor het Veerse Meer. En dat was niet de enige botsing van belangen die aan de oppervlakte kwam. Ook binnen de recreatie blijken tegenstellin gen te bestaan tussen bijvoor beeld beheerders van jachtha vens en gebruikers. Zelfs diver se groepen van gebruikers zijn het niet met elkaar eens. Maar er was wel begrip voor eikaars positie. Het waterpeil in het Veerse Meer ligt in de zomer precies op het niveau van het NAP, in de winter ligt het daar zeventig cen timeter onder. Dat is al zo sinds de uitvoering van de Deltawer- (Advertentie) fjjijg m. ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK Voor onze Kerstvciling op 14 en 15 december a.s zijn wij op zoek naar antiek van goede kwaliteit w.o. Baardmankruiken. Apothekersantiek, Bakbarometers. Schilderijen. Brandewijnkom. Avondmaalbeker, Kandelaars, Knottekistjc. Sieraden, Porselein, en andere zaken die U van waarde acht. Voor meer informatie: Herengracht 74,4331 PX. Middelburg. Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsvcilinghuis.nl ken. Door veranderde omstan digheden, zoals het doorlaatmid- del Katse Heule in de Zand- kreekdam en de daardoor verbe terde waterkwaliteit, maar ook door eisen van het Rijk, moet in augustus 2007 een nieuw peilbe sluit worden genomen. Rijkswaterstaat laat vier alter natieven onderzoeken: handha ving van de huidige situatie; een vast waterpeil (10 centimeter on der NAP in zomer en winter), het zogenoemde natuur- en re creatie-alternatief; het waterbe- heer-alternatief (-0,10 NAP in de zomer en -0,30 NAP in de winter); en het landbouw-alter- natief (-0.10 NAP in de zomer en -0,30 tot -0,50 in de winter). Alle alternatieven laten het zo- merpeil ongemoeid, omdat dat naar tevredenheid is van alle be langhebbenden. Splijtzwam is het winterpeil. Landbouwers die direct aan het Veerse Meer grond hebben, wil len het water in de winter laag hebben. Dat heeft te maken met de afvoer van bijvoorbeeld he melwater. Als het water in het veerse Meer laag staat, kan er meer regenwater in. Staat het hoog, dan loopt het land onder. Die hoge waterstand is voor met name de watersporters juist van groot belang. Hoe dieper het wa ter, hoe minder het risico dat zij met hun boten vastlopen. Maar de ene watersporter is de andere niet. Mensen met sche pen willen wel een hoog win terpeil, maar de surfers, die er in de winter ook zijn, hechten daar niet aan. Bovendien zijn de beheerders van de jachthavens het ook niet zonder meer eens met de zeilers. Als er ook in de winter wordt gezeild, levert dat de havens wel extra geld op Maar als het peil 's winters la ger is, kunnen de beheerders hun steigers weer beter onder houden. „Het alternatief voor de recrea tie valt dus nog wel flink te nu anceren", concludeerde H. van der Togt, directeur water en scheepvaart van Rijkswater staat Zeeland Deze wijze les wordt door Rijkswaterstaat, de provincie en het waterschap be trokken bij het onderzoek naar de mogelijkheden en effecten van een nieuw waterpeil voor het Veeree Meer. Dat geldt ook voor de andere opmerkingen die gisteren zijn gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27