Zonder kanaal was Wemeldinge niets zc Ramp en deltawerken in digitaal geheugen 23 Historie van een dorp 4 ONDERWEG dinsdag 25 oktober 2005 niet van Hansweert naar Wemel dinge te laten lopen, maar vanaf de Boonepolder ten zuiden van 's-Gra venpolder naar de Zand- kreek bij de Oost-Bevelandpol- der. Weliswaar 2,5 kilometer langer dan het uitgestippelde tracé, maar zeer gunstig voor de ontwikkeling van Goes. Het ini tiatief stierf in 1859 een stille dood. Nauwelijks bekend is dat We meldinge op het gebied van de oesterteelt bijna Yerseke over vleugelde. Lepoeter vindt de in formatie over deze vergeten ont wikkeling zelf een erg geslaagd hoofdstuk. Het leest als een spannend avontuur. Omstreeks 1870 ontstonden - mede dankzij vermogende adel, vandaar de be naming oesterbaronnen - in Yer seke oestercultures. Er bleek goud geld mee te verdienen. Het 'oestervirus' stak ook onderne mende Wemeldingenaren aan. Langs de Oosterschelde, tussen het dorp en Kattendijke, wer den tal van vloeiputten voor oes ters aangelegd. De oesterputten en loodsen kwamen in de Stor- mezandepolder te staan. Het ging de NV Visscherij de We- meldingsche Compagnie (en an dere bedrijven) aanvankelijk voor de wind. Voor een snel con tact met de buitenwereld bouw de oesterkweker en aannemer C. Lindenbergh voor eigen reke ning een post- en telegraafkan toor. Directeur F. L. de Leeuw van de compagnie waarschuwde in 1885 voor té overspannen ver wachtingen over de oestercultu res, waaraan menigeen van rijk (kapitaal verschaffen) tot arm (dakpannen leveren) probeerde te verdienen. Hij kreeg snel gelijk: de strenge winter van 1890-91 veroorzaak te hoge sterfte onder de oesters. Maar enkele bedrijven hielden het vol. Wemeldinge kreeg zelfs nog in 1955 een laboratorium voor wetenschappelijk onder zoek van de oestercultuur (het verdween in 1969). Opnieuw een strenge winter in 1962-63 zorg de voor de genadeklap. In de Stormezandepolder ligt nu een recreatiepark, toepasselijk de Oesterbaai genaamd. Rinus Antonisse Wemeldinge, historie van een dorp tussen Kerk en Kanaal. Door G. J. Lepoeter en J. C. de Groene. Uitgave in eigen be heer, prijs 29,50 euro. Verkrijg baar bij fotozaak De Groene, Wilhelminastraat, Wemeldinge. De presentatie is op 29 oktober tijdens een bijeenkomst in dorps huis De Wimpel te Wemeldinge, vanaf 14.00 uur. Consulent ge schiedbeoefening A. de Klerk verzorgt een inleiding, burge meester S. Kramer van Kapelle neemt het eerste exemplaar in ontvangst. Zijn belangstelling voor historie kreeg Gerard Lepoeter mee van zijn opa. „Die vertelde me vele verha len. Je slaat ze op en later kom je tot de ontdekking dat het je interesse heeft." Hij begon met onderzoek naar de familie-stamboom. De Lepoeters kwamen als Hugenoten naar Zeeland en belandden via Groede in 1730 op Zuid-Beveland. Na de genealogie volgden publi caties over een verscheiden heid aan historische onder werpen. Hij noemt zich een workaho lic. Inmiddels 75 jaar, maar nog volop bezig met spit ten in de archieven. „Als ik een dag heb dat ik niks gedaan heb, dan geeft dat een slecht gevoel", zegt Gerard Lepoeter. Hij is meestal met verschillende onder werpen tegelijk bezig, onder meer voor de stichting Oude Zeeuwse Kerken en de heemkun dige kring De Bevelanden. Daar door gaat er wel eens enige tijd overheen voordat een onderzoek naar een onderdeel van de streekhistorie met een publica tie kan worden afgerond. Maar ook de grondigheid waar mee Lepoeter archieven ontsluit en bestudeert speelt een rol. Hij is zeer nauwgezet; wat hij neer schrijft is altijd te herleiden tot bronnen. „Je bent er lang mee bezig, het valt niet uit de lucht", constateert hij droogjes. Gebo ren en getogen in Kapelle be perkt Lepoeter zich vooral tot zijn gemeente en omgeving. Er verschenen boeken over de kerk van Kapelle en de ambachts- vrouwe van Wemeldinge en in december komt een gedenkboek over de christelijke scholen in Goes uit. Eerst presenteert hij nog op 29 oktober een omvangrijk boek over de historie van Wemeldin ge, dorp tussen kerk en kanaal. Hij maakte het samen met foto graaf Johan de Groene, die niet alleen eigen werk bijdroeg, maar ook veel historisch beeld materiaal. Ze geven het in eigen beheer uit. „Dat is een hele on derneming, maar gelukkig heb ben we een aantal sponsors ge vonden. Er is nog geen boek over de geschiedenis van Wemel dinge. We hebben gezegd: laten we het zelf maar doen." Het is een zeer compleet, aller minst saai maar zeer levendig boek over het dorp geworden. Om het eens wervend te stellen: iedereen die banden heeft met Wemeldinge moet het lezen. Le poeter en De Groene hebben be wust niet gekozen voor een toch altijd wat dorre, chronologische opsomming van feiten, maar Onderzoeker en schrijver Gerard Lepoeter (links) en fotograaf Johan de Groene maakten samen een boek over de geschiedenis van Wemeldinge. foto Dirk-Jan Gjeltema voor verschillende thema's, ver deeld over 46 hoofdstukken, die lopen tot en met vandaag. De nadruk ligt op de mensen en - de wijze waarop, ze-leefden. Een aaneenschakeling van 'kleine' geschiedenissen. Zo komen bij voorbeeld de verschillende vere nigingen aan bod, van Oranje vereniging tot de gym, de mu ziek en de voetbal. „Dat geeft een stuk herkenbaarheid", stelt Lepoeter. „Ik weet uit ervaring dat het merendeel van de men sen maar ten dele historisch geïnteresseerd is. Het wordt an ders als ze iets herkenbaars vin den. Daar hebben we op inge speeld, ook met het fotomate riaal." De oplage van het boek (256 pagina's) is vijfhonderd exemplaren. „Als we die verko pen dan zijn we er, met de bij dragen van de sponsors, wel uit. En we kunnen er altijd nog bij laten drukken." Boerendorp Zonder de overige thema's te kort te willen doen, springen twee hoofdstukken er duidelijk Aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland bij Wemeldinge, augustus 1865, enkele maanden voordat de bouw gereed was. foto uit besproken boek uit. Niet alleen qua lengte, ook wat de historisch interessante feiten betreft. Ze gaan over het kanaal en over de oesterteelt. Dat het Kanaal door Zuid-Beve land veel aandacht krijgt, is niet verwonderlijk. „Zonder kanaal was Wemeldinge nooit iets ge worden", meent Lepoeter. Hij noemt de ingebruikname van het kanaal op 15 oktober 1866 de belangrijkste datum in de dorpsgeschiedenis sinds mensen heugenis. „Vóór die tijd was We meldinge een klein, gezapig boe rendorp, ver verwijderd van be drijvigheid en handel", aldus Le poeter. „Wie niet per se in We meldinge moest zijn, kwam er niet." Naast inzicht in de lang durige, moeizame en bewogen geschiedenis van de aanleg (posi tie van de kanaalarbeiders, aan leg van een volwaardige brug bij het dorp, de Bonzijbrug), heeft Lepoeter de pogingen van Goes om mee te profiteren van de kanaalaanleg aan de vergetel heid ontrukt. Er zijn rond 1850 serieuze pogin gen ondernomen om het kanaal Arbeidersbarak in een werkkamp voor de bouw van de Haringvliet- dam, 1957. foto's Aart Klein/Nederlands Fotomuseum schillende plaatsen in Zeeland actief Van Wijk trok op de mo tor richting rampgebied en maakte foto's in Bergen op Zoom, 's-Gravendeel en Middel- harnis. Het Deltaplan vormde het ant woord op de Februari ramp: af sluiting van de zeegaten in het zuidwesten (op de Westerschel- de na). Enkele weken na de ramp ging de Deltacommissie aan de slag en in 1957 aanvaard de de Tweede Kamer de Delta wet. Toen waren de deltawerken al begonnen (met de stormvloedke ring in de Hollandse IJssel als eerste grote project). De in Amsterdam geboren foto- Het Geheugen van Neder land is een omvangrijke databank, met daarin opgesla gen illustraties, foto's, teksten, films en audiofragmenten. Ze zijn afkomstig van een groot aantal Nederlandse culturele in stellingen, onder meer van het Nederlands Fotomuseum. Zee land is goed vertegenwoordigd op de website www.geheugen- vannederland.nl. Coördinator Reinier Deinum van Het Geheugen van Neder land vertelt dat er inmiddels zo'n vijftig collecties in de data bank verzameld zijn. Vier ervan zijn aangeleverd door het foto museum in Rotterdam en twee van deze collecties hebben in be langrijke mate betrekking op Zeeland. De eerste omvat een omvangrijke hoeveelheid foto's over de Februariramp van 1953. Ze zijn afkomstig van fo tografen als Ed van der Elsken, Dolf Kruger, Aart Klein, Kees Molkenboer, Cas Oorthuys en Ed van Wijk. De meeste beel den zijn gemaakt in de eerste pe riode na de verwoestende storm vloed. Van Ed van der Elsken zijn kort na de ramp circa negen foto's gepubliceerd; ze werden daarna nauwelijks meer afgedrukt. Kruger fotografeerde onder meer op Schouwen-Duiveland, in Stavenisse en op Sint-Philips- land en in het droog gebleven Yerseke. Molkenboer fotogra feerde in Rotterdam de opvang van evacués in de Ahoyhallen en Cas Oorthuys was op ver- Uitwateringssluizen in het Haringvliet in aanbouw, 1966. graaf Aart Klein (1909-2001) legde gedurende een reeks van jaren op een kenmerkende wij ze in zwart-wit de werkzaamhe den in de Delta vast. Na de fo to's over de watersnood ook het vervolg. Hij was gefascineerd door de strijd tegen het water, die dan ook als een rode draad door zijn oeuvre loopt. Klein pu bliceerde er verschillende boe ken over, zoals 'Delta, Poort van Europa' en het vervolg 'Del ta, Stromenland in beweging'. Bij het Nederlands Fotomu seum zijn maar liefst vierdui zend opnamen van Klein opge slagen. Daarvan werden 1669 negatieven voor de site van Het Geheugen van Nederland gese lecteerd. Hoewel de deltawer ken de hoofdmoot vormen, bren gen de foto's van Klein ook het landschap en de Zeeuwen in beeld. Dat biedt fraaie contras ten uit vervlogen jaren: het ij zer- en betonwerk voor de Ha- ringvlietsluizen tegenover gra zende koeien in Oud-Sabbinge; de bouw van de fundamenten voor de Zeelandbrug tegenover verstilde oesterputten in Yerse ke. De vernieuwende water bouwkundige technieken afge wisseld met het Zeeland van de jaren zestig in de twintigste eeuw. Enkele jaren voor zijn dood leg- Het Zeeuwse Landschap houdt zaterdag een excursie dooi- de inlagen van Noord-Beveland. Vertrek is om 14.00 uur bij het informatiepunt aan de Keihoog- teweg bij Wissenkerke, de weg van het dorp richting de noord kust van Noord-Beveland. Kos ten €2,-, kinderen tot 16 jaar €1,-, donateurs HZL gratis. Stichting Het Zeeuwse Land de Klein in een interview nog eens uit waarom hij zich richtte op waterbouw, infrastructuur en landschap. „Ik ben toch opge groeid met het herrijzend Neder land-idee. De industrie, de Del tawerken en de havens, dat zijn toch de onderweipen waar ik me sterk toe aangetrokken voel." Op de site zijn naast deltawer- schap (HZL) houdt morgen een excursie in het Verdronken Land van Saeftinghe. Gezien de zwaarte van de tocht is deze excursie niet geschikt ken en Februariramp ook collec ties te vinden over bijvoorbeeld archeologische vondsten in Ne derland, fotografie tijdens de Duitse bezetting, zestien- de-eeuwse grafiek uit het pren tenkabinet van museum Boij- mans van Beuningen en de onaf hankelijkheid van Neder- lands-Indië. Het Geheugen be vat nu bijna 343.000 objecten. Deinum is blij met het onder brengen van de deltawerken in de nationale databank van cul tureel erfgoed. Hij hoopt dat de belangstelling voor de website erdoor zal stijgen. Het Geheu gen van Nederland is nu twee jaar in de lucht. Er wordt al re delijk gebruik van gemaakt, zegt Deinum, zo'n 20.000 bezoe kers per maand. Het is een project van de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag. De databank richt zich op twee groepen: mensen met interesse in geschiedenis en cul tuurhistorie) en leerlingen en docenten in het voortgezet on derwijs (er is ook een educatief deel, waar docenten lessen op basis van de digitale collecties kunnen vinden). Het gebruik van de website is in beginsel vrij voor privé-toepassingen, ei gen onderzoek en onderwijs. Rinus Antonisse Zie www.hetgeheugenvanneder- land.nl. voor kinderen onder de 10 jaar, mensen die slecht ter been zijn of met een zwakke gezondheid kampen, zwangere vrouwen en hartpatiënten. Vertrek is om 13.30 uur bij het bezoekerscentrum aan de Em- maweg 4 bi] Nieuw-Namen. Kos ten €5,-, kinderen van 10 tot 16 jaar €2,50, donateurs HZL gra tis. Aanmelden via 0114- 633110.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23