Het kruis is altijd goed te zien PZC een slapend dorp Zuiddorpe is allesbehalve Hoedkoop kan nóha es duurkoop weze Nieuwe raadkaart c^EK\ dinsdag 25 oktober 2005 Spinnenwebben in de ochtenddauw, inzet Kruisspin foto's Chief Jacobusse/Het Zeeuwse Landschap De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van de ze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurge bieden: onverwachte vondsten en bijzondere gedragingen passe ren wekelijks de revue. En na tuurlijk ook de successen en mis lukkingen in het beheer. hangdraad wordt gesponnen; de ze spiraal loopt van binnen naar buiten. Alle draden die tot nu toe zijn aangebracht, zijn niet kleverig. Op dit raamwerk wordt nu de eigenlijke kleverige vangdraad aangelegd. Terwijl de spin de niet-klevende draden gebruikt om over te lopen, brengt hij - nu van buiten naar binnenin een spiraal terug gaand - de vangdraad aan, Al doende wordt de hulpdraad die zoeven werd aangelegd, weer op geruimd. De vangdraad ver schilt van de andere draden, doordat er uit speciale spinklie- ren minuscule druppeltjes ui terst kleverige substantie op worden gedeponeerd. De sub stantie die de zijden draden vormt, stolt zodra deze uit de spintepels is gespoten en wordt sterk en rekbaar als de spin er aan trekt. Je staat er helemaal niet bij stil wat je aanricht als je met de ragebol in de weer bent. Is het web eenmaal gereed, dan trekken sommige soorten spin nen zich terug in een hoek van het web, terwijl andere soorten - waaronder de kruisspin - in het centrum op hun prooi gaan zitten wachten, Vliegt er een in sect in het web en'raakt het erin verward, dan wordt de spin hier opmerkzaam op gemaakt door de trilling die de prooi in het web veroorzaakt. Hij rent er heen om zich van het slachtoffer te verzekeren. In de regel spint hij de prooi in met zijde en spuit tegelijkertijd met zijn gifkaken een stof in, die de prooi niet alleen verlamt, maar die ook de inhoud van diens lichaam vloeibaar maakt. Later doorboort de spin zijn slachtoffer opnieuw om het vocht op te zuigen. De eitjes worden in de herfst ge legd in zijden omhulsels die een bleke goudgele kleur hebben. Deze cocons zijn bijna vier centi meter groot en min of meer ovaalvormig; elk bevat 600-800 eitjes. Ze worden vastgemaakt aan de onderzijde van grote bla deren, aan raamkozijnen, plan ken, omgekeerde bloempotten, kortom op ieder beschut plekje. De eitjes komen in de maand juni van het volgende jaar uit. Zodra de jonge spinnen te voor schijn komen, weven ze een on regelmatige massa van vrijwel onzichtbare dunne zijden draad jes waarin ze als een bal opeen gedrongen zitten. Als ze ver stoord worden, rennen ze in alle richtingen weg en ballen samen zodra de kust weer veilig is. Ze blijven op deze wijze een paar dagen bijeen en beginnen zich dan te verspreiden. Kannibalisme De grootste vijand voor de spin nen - tenminste in de gematigde streken - is juist het klimaat. Ze hebben vooral te lijden van droogte en zware regenval. Kruisspinnen hebben minder vij anden dan de soorten die dich ter bij de grond leven, al zijn ex- veel kleine vogels die spinnen op hun menu hebben staan. Ver der worden ze belaagd door pa rasitaire wespen en mieren. Ook is er een zekere mate van kanni balisme, waarbij het feit bekend is, dat het wijfje soms het man netje opeet. Je zou als mannetje voor minder je best doen. Jos Neve Neê, ze hienge toch mè lie ver op de fiets, nè 't feêst van tante Corrie in 't Durpsuus. Dan waere ze d'r eihen baos en 't was mè vier kilometer. Te feêste hae bie tante Corrie von- de Jan en Inge toch a hlad niks. Mè tuus bluuve was ook zo wat. Ongetrouwde tante Corrie nodigde op d'r verjaerdag aol- tied eêl de familie uut. En ao je nie zou komme, dan zou ze nie zo blie weze. Je moest tante Cor rie in ere ouwe, wan tante Cor rie zat er waermpjes bie. Meerie mee de zeune van neef Piet en z'n vrouwe Annie en dan trug mee de taxi, neê, dat oefde noe ook wi nie. Piet en Annie waere van die plakkers en dat geld vö die taxi konde ze uut- spaei-e. Ao je op de fiets hieng, kon je toch gerust ook wat drien- ke. Het zag t'r wè dreigend uut, mè 't was windstil en drohe, toen a ze van uus hienge. Het feêst zelf was hin onverdeeld succes, wan ze zaete an 't zelfde taefeltje as ome Bram en tante Paula. Die mensen konde alleên mè over d'r eihen praote. Over aol uldere kwaelen, over de goeie, ouwe tied en over aolerlei mensen, die a Jan en Inge hlad nie kende. Het was wè goed van de kost. Di was meer dan genoeg. Het enige probleem was 't bier. Het leek wè of ze verhete waere dat bier in de koeling te zetten. Jan, die hraog een biertje droenk, ao ei- henlijk te laete in de haoten, da zuk bier eêl vlug ies mee je dee. Ie kon 't zelf nie behriepe, wan normaal kon'un d'r goed tegen. Mè noe. Ie voelde z'n eihen nie echt angeschote, ook nie ziek, mè êlemaele goed hieng 't ook nie mee z'n. Gelukkig oefde ze nie op Piet en Annie te wachten en mee een taxi nè ruus te haen. Ze konde op de fiets en in de buutenlucht zou 't wi wè beter hae. Ze naeme afscheid van tan te Corrie en beloofde, da ze goed uut zouwe kieke. Ie ree eus nie in zeven duiven tehliek, zei Jan mee een stemme, die toch dee vermoede, dat'un nie êlemaele mi nuchter was. Plet ao geregend, mè noe was 't wi drohe. Inge vond 't mè beter om voorop te rieën. En 't hieng goed, a zwingelde Jan wè een bitje. Mè ie kon Inge toch taeme- lijk volge. Zó reeë ze deu de doenkere nacht op uus an. De leste kilometer moeste ze over een diekje, mè di aode ze a du- zend keer over geree. Inge hieng toch een bitje arder rieë, wan cli viele wi druppels. Ze wou nie nat ore. Jan volgde, mee moei te... Opeêns oorde Inge een gebrul en een geschreêuw. Ze keek achter om en zag hin Jan mi op de diek. Het geschi-eêuw kwam van be- nee, onderan die diek. Jan ao toch ies gemist... Nog een geluk bie een ongeluk stoeng d'r in de buurte een lantaernpaele. Zó kon ze vaog Jan zien zitte in een lap mee sukei'peeën. Z'n fiets ieng errehens an sti-uken, alfver- wege de diek. Wat hieng Jan te keer. Ie ao 't nie breêd. Neê, ie ao niks gebroke, mè ie was lil- lijk gevalle. En 't ergste was nog dat'un z'n bril kwiet was. Zon der bril was'u nei-rehens. Ie praote ook zó raor. Was'un dan zó di*oenke? Inge hlibberde' de diek af en di stoeng ze ook mid den tussen de peeën. Jan bleef mè slisse en toen kwam't ohe woord d'r uut. Ie was nog een hulpstik kwiet; z'n gebit! Dat wier zoeken in 't natte peeloof. Eêl voorzichtig ki-ope ze aolebei deu 't peeland en langs de hel ling van de diek. Wan 't zoeken nè die twi kunststikken, alleên holpe deu 't vaoge licht van een lantaernpaele, was hin kleinig heid. Het wei'kte wè ontnuchte rend op Jan en bie Inge stoenge de frangen toch a nie ohe. 't Mocht een wonder ête, da ze ten langen leste ze toch aolebei vonde, onder de ldei. Vö 't ge- bruuk van het kunstgebit was dat zó vervelend, dat dat in een broekzak verdween. Toen a ze eindelienge nè boven krope, bleek 't voorwiel ook nog krom te staen. En dus moest Jan mee dat voorwiel van de grond nè ruus lope. Dat wier'im vlug beu. Inge bood an 't voorwiel op d'r bagagedi-aeger te leien. En zó sleepte ze d'r eihen nè ruus toe. Het echtpaer tandem! Eêl vroeg in d'n ochen laehe ze op bed. Het was een dier tochtje hore, wan ze moeste 63 euro betaele bie de fietsemaeker en bie de sto merij waere ze 18 euro kwiet. De bxil en 't kunstgebit wiere op- gepoest en konde gelukMg nog gebruukt ore. Het ao dus nog slechter gekund. Van Piet en Annie oorde ze lae- ter, dat die vö tien euro mee de taxi nè ruus waere gekomme... Mensen, laet dit waer gebeurde verhaol vö ons aolemaele een les temeer weze, dat hoedkoop nöha es een keer duurkoop kan weze. Da m'n d'r van moge lere! Frans van der Heijde Agenda: In het Kerkje van Ellesdiek (El- lewoutsdijk) wordt komende zondag het boekje 'Luuster- kruud' van de Vertelkring Mid den-Zeeland gepresenteerd. Ver der is er een optreden van De Meissen uit Westkapelle. Aan vang: 14.30 uur. Het is herfst. Dit is 's morgens vooral te zien aan de berijpte spinnen webben. In allerlei vormen en maten zijn ze te aan schouwen. Eén van de mooi ste spinnen vind ik de kruis spin. De kruisspin is één van de wielspinnen. Dit zijn de spinnen van de familie der Ar- giopidae. Zij ontlenen hun naam aan hun regelmatig, in wielvorm gemaakte web, het zo genaamde wielweb. Deze spin nen hebben in vex-houding tot hun poten een groot lichaam en zijn wat prooi betreft volledig van hun web afhankelijk. De meest algemene soort in onze streken en ook degene die het beste is bestudeerd, is de echte kruisspin. Voor de kennei's: de Araneus diadematus. Het vrouwtje is, zonder de po ten, ruim één centimeter lang; het mannetje is half zo groot, hoewel de maten van de laatste nogal uiteenlopen. De grond- kleur van het lichaam varieert tussen vaal geelachtig en warm bruin. Het lichaam is min of meer intensief gevlekt met onre gelmatige stippen en strepen. Het meest karakteristieke aan dit vlekkenpatroon is een groep je van vijf witachtige vlekken die zo gerangschikt zijn, dat zij in de vorm van een kruis liggen. Dit patroon is vaak uitgebreid met een reeks stippen of ovale vlekken. Zelfs bij de lichtst ge kleurde exemplaren is het kruis altijd goed te zien. Spintepels AUe spinnen voeden zich met an dere dieren, meestal insecten. De meeste bouwen de een of an dere valstrik van zijden draden die door een groep spintepels aan de onderkant van de achter- lijfpunt worden afgescheiden. De kruisspin begint zijn web met de buitenste ophangdraden. De eerste draad die hij spant, staat bekend als de brugdraad; deze is altijd horizontaal en blijft de bovenste. Dan komen er twee ongeveer vei*ticale zijd raden bij en vaak nog een vierde horizontale om de rechthoek te completeren. Wanneer de spin - wat wel eens gebeurt - een drie- of meerhoekig web bouwt, ont breekt de vierde draad. Vervol gens worden van dit raamwerk uit draden aangebracht naar het middelpunt. Dit zijn de spaken van het wiel. In het centrum bouwt de spin een fijnmazig platform van waaruit een spi raalvormige en tijdelijke op of V Gezicht op singel en plantage, staat op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. Vraag is: om welke plaats gaat het? Nadere bijzon dere over de situatie toen en nu (wat hield bijvoor beeld plantage in?) zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 29 oktober worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing wor den drie waardebonnen verdeeld. Het was geen goed idee het dorp op de raadkaart van vorige week een 'vergeten' dorp te noemen. Komt me daar een stapel inzendingen binnen en een flink aantal inzenders wijst erop dat Zuiddorpe allesbehal ve een slapend dorp is. „Kijkt u maar eens op www.zuiddor- pe.net", adviseert I. Nieuwe- link, vier jaar geleden vanuit Holland in het dox-p neergestre ken. Op de kaart uit 1937 staat de Dorpsstraat, nu Hoofd weg-Noord geheten. J. T. G. de Vaan uit Hulst kocht iix 1972 het voormalige gemeen tehuis en aannemer Clement de Witte verbouwde het tot wo ning. „Destijds kocht ik van hem voor een zacht prijsje de te lefoonpalen (zie foto), waarmee onder meer een schuur en een paardenstal wex-den gebouwd. In 1970 was de zelfstandigheid van Zuiddorpe opgeheven en werd het dorp ingedeeld bij Axel. Vandaar dat het gemeente huis, inclusief de veldwachters woning, beschikbaar kwam." Het gebouw is op de raadkaart overigens niet te zien, het staat achter de kerk. „Het grote ge bouw rechts was toen het Fran- ciscanessenklooster, dat later verbouwd werd tot bejaarden huis Lindenhof", schrijft De Vaan, die sinds 2001 in Hulst woont. „De tuin ervoor is van gemeentesecretaris Joseph Moerdijk, vader van zangeres Marie-Cécile. Naast het kloos ter is op de open plaats een su permarkt gebouwd." N. Bareman-Belaert uit Axel zat in het klooster op de kleuter school bij de zusters Francisca nessen. „Op de hoek rechts was het dorpswinkeltje waar wij al tijd om snoepjes gingen. Het klooster is later bejaardenhuis geworden, waar mijn opa de eer ste bewoner was. Weer latei- werd het een opvang voor asiel zoekers." M. J. Daamen-van Houte uit Veere mag 's zomers graag lun chen op het terras van café 't Ge meentehuis. Dan zit het altijd vol mensen die per fiets de streek verkennen. „En als ik het wel heb, weten de Belgen in de aspergetijd restaurant Onder de Linden goed te vinden." Voor F. Dumez is de raadkaart van 'ver voor mijn tijd', maar evengoed weet hij Zuiddorpe te herkennen. „Aan de linkerkant staat de RK Heilige Maria He- melvaartkerk, in het midden de befaamde lindebomen, die het dorpsplein zijn karakteristieke uitstraling geven. Ik meen zelfs de uitstekende gevel van café 't Gemeentehuis aan het dorps plein te kunnen onderschei den." Hij geeft aan dat het dorp in de Middeleeuwen tot het Axe- ler Ambacht behoorde en al in 1236 een zelfstandige parochie was. Dumez en ook andere inzen ders, gaan in op de neogotische parochiekerk. „Een ontwerp uit 1886 van architect P. van Genk; op 8 oktober werd het gebouw gewijd. Op het kerkhof bij de kerk staat een imitatie van de Lourdesgrot, welke in 1876 op kosten van weduwe Onghena werd aangelegd. Veel pelgrims uit Zeeuws-Vlaanderen bezoch ten deze grot." A. van der Snep pen uit Axel schrijft dat de preekstoel in de kerk uit 1637 dateert. De kruisweg bestaat niet als gebruikelijk uit veer tien staties, maar uit zestien. Zo wel voor als na de kruisweg is een extra paneel toegevoegd, een unicum volgens deze inzen der. C. F. Stevense uit Middelburg weet dat het klooster Onze Lie ve Vrouwe van Lourdes be woond werd door de zusters pe- nitenten-recollectinen, die zich bezighielden met verpleging en onderwijs. De architect van het in 1931 gebouwde pand was F. P. J. Rouleau uit Hulst. Bur gemeester Lionel Parfenier uit Eekloo schonk de grond. Ste vense en A. de Gelder uit Ter- neuzen melden dat volgens de overlevering een vroegere heer van Zuiddorpe, Joos van Ghiste- le, boekweitzaadjes in zijn gebe denboek naar het dorp bracht en ze daar tot ontwikkeling bracht. In augustus wordt nog steeds het Boekweitfeest ge vierd. D. E. Tollenaar uit Terneuzen gaat uitgebreid in op de geschie denis van het dorp, gelegen op een dekzandrug en omgeven door veen, dat werd afgestoken om de turf als brandstof te ge bruiken (moerneren). Het dorp werd aanvankelijk ook wel Moe- re genoemd. De naam van Adriaan Moerdijk, die in 1784 in Zuiddorpe belandde, herin nert er ook aan. Zijn nakomelin gen waren vaak gemeentesecre taris en zijn achtcr-achterklein- dochter is zangeres Marie Céci le. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. Lansu, Driewegen, J. P. Vlas- senrood, Zuiddorpe en C. de Maertelaere, Groede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20