PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verzorgingshuizen ondermaats KNVB zet jokerregeling transfers stop PZC Zalm is bereid tot verdere verlaging winstbelasting Walen nemen voorproefje op nationale staking België Zee moet van Brussel in 2021 schoon zijn jtuatie in Zeeland en Zuid-Holland 'minst goed' PZC am m ZW7 jegen en wind -rorgen regen bij krachtige tot harde 'oostenwind. In de middag enkele fianngen. Maxima tot 17 graden. leiaargang no. 252 sdag 25 oktober 2005 dimmer 1,25 Kip moet onder een afdakje internet: www.pzc.nl CHARLEROI - Stakers en gepensioneerden luisteren naar een toespraak tijdens een betoging in Charleroi, in de Belgische provincie Henegouwen. Vooruitlopend op een algemene staking vrijdag in heel België is gisteren al in diverse grote me taal- en bouwbedrijven in Wallonië het werk neergelegd. Ook staakten veel mede werkers van bedrijven op de luchthaven van Charleroi, waardoor vluchten werden geannuleerd. Het spoorverkeer in Wallonië verliep wel normaal. De vakbonden hebben voor vrijdag een algemene staking uitgeschreven tegen de regeringsplan nen om te besparen op de sociale zekerheid en een verhoging van de leeftijd voor vervroegde pensionering van 58 tot 60 jaar. De spoorwegen zullen naar verwach ting grotendeels buiten de staking blijven. foto Thierry Roge/RTR manke wordt resident Fed SMNGTON - Ben Bernanke ranaf februari volgend jaar fag geven aan het Anten nestelsel van centrale ban- Bernanke volgt dan Alan raspan op, die al achttien r het boegbeeld is van de i'.tle Federal Reserve. cdent Bush maakte de voor- it gisteren bekend. Green ed al aangegeven op 31 ja il 2006, als zijn vijfde ter- lalloopt, te willen stoppen, benoeming van Bernanke dl definitief na goedkeuring rde Senaat. anke is sinds juni de belang de economische adviseur ■Bush RTR/ANP pa 5 'Bernanke bepleit openheid rouw op A16 it winkelkar M - De verkeerspolitie B gisterochtend bij Breda 35-jarige Italiaanse met i winkelwagentje van de igebaald. ^uw was naar eigen zeg- flp weg naar Den Haag. Ze ibevig verzet en beet een po tent in zijn onderarm. Met van toevallig passerende ar- Btenvervoerders is ze over telden aangehouden. ANP Ki Lubbers gisteravond in ïelkweg in Amsterdam tij- sceNacht van de VN. Iers is niet bang dat de po pi van de vrouw om via pre st Bush de diplomatieke on- irdbaarheid van VN-top- iKofi Annan en hemzelf op beffen, voor hem nog een ttje krijgt. „Het probleem ili er mee heb, is met met dat is zielig, maar met de sen er om heen, journalisten oorbeeld. Dat is niet goed", is Lubbers. ANP Prorail tegen weren autotreinen Prorail, de beheerder van het spoorwegnet, tekent be zwaar aan tegen het besluit om de autotreinen van Cobel- fret op de lijn Vlissingen-Roosendaal te weren. Staatssecretaris Van Geel wil van de autotreinen af om dat volgens hem is verzuimd voldoende maatregelen te ne men om de overlast voor omwonenden te beper ken. Dagelijks rijden vijf autotreinen naar Vlis- singen-Oost. I Mp Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 23 Advertentie Morgen bij de Een bijlage over mensen en zaken in de uitvaartbranche door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Voetbalclubs die nog een speler willen halen, hebben daarvoor nog maar een week de tijd. Op last van de we reldvoetbalbond Fifa sluit de KNVB vol gende week maandag op 31 oktober om twaalf uur 's nachts de binnenlandse transfermarkt. De clubs worden daarmee voor het blok gezet, want tot gisteren ging iedereen er nog vanuit dat men gewoon tot 31 janua ri zaken kon doen. De internationale transfermarkt sloot weliswaar al op 31 augustus, maar in Ne derland konden de clubs altijd nog ge bruik maken van de zogeheten jokerrege ling. Die hield in dat tussen 31 augustus en 31 december de clubs in eigen land nog twee spelers mochten kopen, verko pen, huren of verhuren. Dankzij die mo gelijkheid haalde landskampioen PSV on langs nog Jason Culina van FC Twente. Op 1 januari gaat internationaal de transfermarkt weer open, tot 31 januari. De Fifa ergerde zich aan de Nederlandse uitwijkmogelijkheid, waardoor de KNVB nu heeft ingegrepen en de clubs af gelopen weekeinde verraste met de mede deling dat de transfermarkt over een week alsnog op slot gaat. Volgend jaar gaat de binnenlandse spelersmarkt net als in het buitenland op 31 augustus dicht. Volgens technisch directeur Mark Wotte van Feyenoord treft de maatregel niet zo zeer de clubs, maar vooral jonge spelers. „Spelers die bij hun club niet aan spelen toekomen, hadden altijd nog de kans er gens anders wel te kunnen voetballen. Dat houdt nu op. Als je het eerste elftal niet haalt bij de ene club, is de kans ver keken dat je - verkocht of verhuurd - bij een andere club wel aan de bak komt. Voor de ontwikkeling van jonge spelers is dit een slechte zaak. En dus voor het Nederlandse voetbal." GPD door Jos van Rijsingen TILBURG - De vennootschaps belasting die bedrijven over hun winst betalen kan deze kabinets periode nog verder omlaag. Mi nister Zalm van Financiën stelt wel als voorwaarde dat onderne mersorganisaties zich niet ver zetten tegen het schrappen van aftrekposten. Anders trekt hij een eerder toegezegde verlaging Zalm zei dit gisteravond in Til burg op een bijeenkomst van het bedrijfsleven. In 2006 gaat het tarief van de vennootschaps belasting omlaag van 30,5 naar 29,6 procent. De bedoeling was dat deze in 2007 verder omlaag gaat naar 26,9. Zalm wil nu op Minister Zalm 25,9 uitkomen. Vanuit werkge verskringen - vooral die van het midden- en kleinbedrijf - komt stevig verzet tegen tegen het ge- ffmstJan Rozendaal S HAAG - Ouderen wo- het minst goed in ver- pngshuizen in Zeeland Zuid-Holland. Drie- in van de bewoners van onderzochte Zeeuwse lorgingshuizen is gehuis- in gebouwen die niet joen aan de wettelijke iliteitseisen (landelijk is ibbers noemt inthia Brzak telijwekkend jlERDAM - Cynthia Brzak. Amerikaanse vrouw die d Lubbers had aangeklaagd tas seksuele intimidatie Lubbers nog Hoge Commis- >n>or de Vluchtelingen van Verenigde Naties (Unhcr) b'beklagenswaardig'. dat 63 procent). Het sani tair is te krap en de apparte menten zijn te klein. Dat stelt het College Bouw Zie kenhuisvoorzieningen in een rapport dat gisteren is aangebo den aan staatssecretaris Ross- van Dorp (CDA, volksgezond heid, welzijn en sport). In Zeeland zijn 32 verzorgings huizen onderzocht met in totaal 2210 bewoners. Van 9 verzor gingshuizen is het gebouw zelf slecht geschikt voor zijn functie: Duinoord in Burgh- Haamstede, Gasthuis in Goes, Maria-Oord in Hansweert, Rustenburg en Swerf-Rust in Middelburg, Scheldehof in Vlissingen, Vrede- lust in Yerseke, en De Wieken en Borrendamme in Zierikzee. Elf verzorgingshuizen zijn als matig beoordeeld: In 't Opper in Bruinisse, Sint Maarten in de Groe in Goes, Vremdieke in Hoek, Huize Emmaus in IJzen- dijke, Cederhof in Kapelle, Anto- nius in Kloosterzande. De Lan ge Akkers in Koewacht, Nieulan- de in Krabbendijke, De Zoute Viever in Oost-Souburg, Bach- ten-Dieke in Terneuzen en 't Verlaet in Westdorpe. De technische staat van de ge bouwen is in orde, maar de ver zorgingshuizen voldoen niet of onvoldoende aan de kwaliteitsei sen. Het sanitair te klein voor een rolstoel en er is te weinig ruimte voor het personeel om be woners te helpen bij de wastafel of het toilet. Landelijk blijkt een kwart van de appartemen ten kleiner dan 24 vierkante me ter, de minimumeis voor be staande bouw. In Zeeland ligt dat percentage nog eens 8 pro cent hoger. In veel verzorgings huizen is de toegankelijkheid on voldoende. omdat er geen bran card in de lift kan. Tegenwoordig zijn verzorgings huizen geen voorzieningen meer voor gezonde ouderen waar be perkt zorg wordt geleverd. Er is juist een zorgindicatie nodig om erin terecht te komen. Daardoor zijn de bouwkundige eisen ook aangescherpt. Verpleeghuizen In de categorie verpleeghuizen zit Zeeland op het landelijke ge middelde. Van in totaal 9 onder zochte verpleeghuizen in Zee land (in totaal 1210 plaatsen) zijn alleen Cornelia in Zierikzee als slecht en Ter Weel (twee ge bouwen) en Ter Valcke in Goes als matig aangemerkt. Het gaat dan vooral om gebrek aan priva cy voor bewoners, te weinig ma noeuvreerruimte voor het perso neel en onvoldoende badka mers. In het onderzoek is recente nieuwbouw buiten beschouwing gelaten, wat de totaalscore wel wat negatiever maakt. Die nuan cering bracht staatssecretaris Ross gisteren ook aan, hoewel ze benadrukte dat de kwaliteit 'beter kan en moet'. Ze gaat alle instanties die slecht of matig scoren aanschrijven. Volgens haar is er voldoende budget om verbeteringen aan te brengen, pagina 14 reactie Zeeuwse zorgcentra Boek over geschiedenis van Wemeldinge Besparen op gevangenis onveilig Besparingen op het gevangeniswezen en op de reclasse ring zijn slecht voor de gedetineerden en maken de samen leving onveiliger. Dat concludeert Heieen Peters uit een onderzoek in veertien strafinrichtingen naar de gevolgen varf de doorgevoerde bezuinigingen. Die pakken negatief uit voor het welzijn van de gevangenen. De sa menleving wordt er volgens Peters slechter van omdat meer gevangenen zullen recidiveren. door Ton van Lierop BRUSSEL - Om de Europese zeeën en kustlijn langs de Atlan tische Oceaan te redden, zal Brussel strenge maatregelen voor milieubehoud onder water opstellen. Alle twintig EU-lid- staten met een kustlijn zullen daarvoor jaarlijkse rapportages moeten maken, waarin staat wel ke maatregelen zij nemen om het maritieme milieu te redden. De Europese ministers van Mi lieu moeten nog instemmen met het ambitieuze programma dat Europees milieucommissaris Di- mas gisteren voorstelde. Vol gens Dimas is snelle actie gebo den, 'omdat voor sommige zeeën het punt nabij is, waarbij her stel van de oude situatie niet meer mogelijk is'. De Griekse eu rocommissaris noemde tijdens een persconferentie in dat ver band vooral de Baltische Zee, die zwaar lijdt onder overbevis- sing, dumping van scheepsafval en vervuiling door industrie en rioolinstallaties. Dimas stelde nog geen concrete criteria of richtlijnen voor. De Griekse eurocommissaris kon gisteren evenmin aangeven wel ke industrieën of bedrijfssecto ren de rekening moeten gaan be talen voor het verbeteren van de zeeën. In een notitie wijzen ambtena ren van Dimas echter wel op spe cifieke beperkende maatregelen die er moeten komen voor de sec toren toerisme, olie- en gaswin ning en zandwinning en bagger- werken. Milieuorganisatie Greenpeace meldde gisteren in een verkla ring dat de plannen van Dimas 'niets voorstellen'. Volgens Greenpeace bevatten de voor stellen geen bindende afspra ken. De organisatie dringt erop aan dat er snel zeereservaten ko men en dat de overbevissing dient te stoppen. ANP (Advertentie) ADRESSEN: www.kwik-fit.nl OF BEL: 0900-86 98 r BINNEN ZONDER AFSPRAAK. KLAARTERWOL U WACHT. lijktijdig schrappen van allerlei aftrekposten, Ze beschouwen de verlaging van de belasting in 2006 als een sigaar uit eigen doos. „Voor elke aftrekpost loopt zich wel een lobbygroep warm", reageerde Zalm. „Als de werkgeversorganisaties zich daar achter opstellen en de stormloop tegen de grondslag verbreding heeft succes, dan vind ik het niet interessant meer. Dan laat ik het er verder bij zitten." De minister zal in dit geval de voorgenomen verlaging in 2007 procent niet meer doorzetten. „Ondernemers moeten wel besef fen dat dit deze kabinetsperiode nog geregeld kan worden. Wat voor kabinet er daarna zit, is on gewis." GPD i Handtekening PZC be gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens i Ki/t op www pre nl/abotmeren. bel gratis 1 0800 - 0231231 ot stuur deze bon naar P2C. afdeling l&ersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 geel daarbij ednmaUg toestemming voor O Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. - O per maand met automatische incasso 20.55). O per kwartaal met automatische incasso 59.75). per jaar met automatische incasso 229.20). het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1