an Assche gaat naar het WK Het Chelsea van het amateurvoetbal Doping in amateurvoetbal hooguit cannabisprobleem Opdam koestert geen valse hoop lunge turner uit Sas van Gent kan korte broeken gaan kopen Hiddink wil Cocu voor PSV behouden dinsdag 25 oktober 2005 15 rjtolfFinders jjVAN GENT - Zijn moeder Jht'Ui nog nooit zo eraotio- igezien. „Hij gilde, brulde. stoer en zot." Zo gek deed str Anthony van Assche gis- tJ „iet. maar zijn wereld ,1 jjffel flink op zijn kop na- "bij zondag de limiet voor hel iiunien haalde en gisteren te ,n kreeg dat hij in november (Australië mag afreizen. :5-jarige turner uit Sas van hoorde gisteren dat hij (Melbourne mag en was op :oment op scholengemeen- i De Rede in Terneuzen. zit hij in de examenklas iatvmbo-l (vroegere mavo). «dossende belletje kwam ca bij zijn moeder Christi- ce vervolgens naar school Sector-directeur Jack Be klapte de klas in met de ver- le mededeling en alle en ontploften van blijd- ,Want iedereen leeft heel irte broeken gem had Van Assche er ook sn beetje rekening mee ge- &n dat het 'ja' zou worden, an Assche niet [lief op ringen EKBERGEN - Anthony van she uit Sas van Gent zal vol- maand op het WK turnen Melbourne niet op het onder- ringen uitkomen. Assche voldeed zondag aan ïK-limiet op de meerkamp, li: omdat al drie andere tur- zeker waren van het WK, a vrvoor de Zeeuws-Vlaming 0 hnentair geen plaats op de 11 «amp. De turnbond besloot 'Assche wel af te vaardigen, ar op vijf in plaats van zes Alleen op ringen et hij niet in actie. Op dat on- :o licel is Yuri van Gelder een 1 ide favorieten. Jeffrey Wam- senEpke Zonderland doen den mee aan de meerkamp de zes toestel lenANP oorwaardelijke Istraffen Frigo, li en Di Grande MREMO - De Italiaanse prof- cnncr Dario Frigo is veroor- lol zes maanden voorwaar- 6 celstraf en een boete van I) euro. De rechtbank in lomo gaf de wielrenner de voor zijn aandeel in het do- chandaal tijdens de Ronde lalië van 2001. ),op dat moment tweede in Speen klassement, moest iro verlaten nadat doping aangetroffen in zijn hotel- r.De rechtbank veroordeel- renners Alberto Elli en eppe Grande tot dezelf- IrafZij zijn schuldig bevon- tan het gebruik van verbo- middelen. Een masseur sg zelfs acht maanden voor- rdehjke celstraf voor zijn ihet stimuleren van dopege- straffen zijn grotendeels fefenkomstig de eisen in het jroces dat voortvloeide de razzia in de Giro van vier geleden. De politie viel in lats San Remo de hotels van alle ploegen en door- a de kamers op verboden ttlen. Het Openbaar Minis- e klaagde zestig renners en ^begeleiders aan. Twaalf ben kwamen uiteindelijk f de rechter. ANP/DPA lompe stopt et voetballen WN1NGEN - Tieme Klompe azijn loopbaan in het be lde voetbal beëindigd. De Arige verdediger, die zich *izoen als amateur aansloot de A-selectie van FC Gro- 1», kan de energie en de "Tatie niet meer opbrengen. i'pe had de afgelopen sei- veel last van blessures. r^\veek liep hij in een duel long FC Groningen een kwetsuur (kuit) op. -na verloor hij de moed om •lie vechten. „Het is tijd om innemen. Het houdt eens tt was een heel moeilijke I, maar ik kon niet an- le debuteerde in 1996 bij renveen in het betaal- bal. Hij speelde er acht 'hg jaar vond hij onder lij RKC. Voor FC Gronin- Klompe dit seizoen in actie, tegen Heracles Jlo. In dat duel kreeg hij «A1VP zegt zijn moeder. „Hij zat zich zondag druk te maken over het feit dat hij veel te weinig korte broeken had. Want ja, hij moest wel naar Melbourne hè." Relaxen was er na zijn unieke prestatie in Heerenveen nauwe lijks bij. Van Assche werd hele maal platgebeld in de auto. „Mijn gsm is maar zo'n vijf mi nuten stil geweest." Zijn moeder dirigeerde hem op tijd naar bed. „Hij moest van ons om half elf gaan slapen. Ach, we weten dat het bij Antho ny altijd lang duurt voordat hij ook echt in bed ligt, dus daarom houden we een marge van een extra half uur aan. Hij kan ook altijd slecht in slaap komen en slecht ontwaken." Dat was giste ren nog wat erger. „Ik sliep pas tegen een uur of vier." Gesprek van de dag Gisteren besefte de jonge turner pas echt wat hij had gepres teerd. Op De Rede was hij het ge sprek van de dag. „Iedereen wist het. Er kwam een tv-ploeg, ik ben wel door zes kranten be naderd. Ik vind het wel mooi." Net als zijn coach Rob Stout, bij wie hij gisteren in Zwijndrecht eigenlijk om tot half acht weer moest trainen, maar daar kwam niet veel van. „Ik heb al een keer of tien geprobeerd een oefe ning te beginnen, maar kom nu pas in de buurt van het toestel". lachte Van Assche. De coach lachte mee. „Ik sta hier nu ook met gebak in de hand. Het is een lichte training, heel relaxed." Stout heeft Van Assche al vanaf 1995 onder zijn hoede. „Zijn coach uit Sas van Gent zei tegen me: 'Rob, ik heb hier iemand, die is wel zo goed. Dat is er een tje voor jou.' En dat bleek. Daar om was ik zondag ook extra geë motioneerd. Anthony is toch een beetje een product van mij." Van Assche, die ondersteund wordt door de Slichting Sport- top van Jochem Uytdehaage, werd geboren in het Indiase Pa- duapuram Kerala. Sinds 24 au gustus 1990 woont hij in Neder land, waar hij - net als zijn jong ste zus Shalini - werd geadop teerd. Daarnaast heeft hij nog een zus (Joyce) en een broer (Joey). Al snel bleek dat de klei ne Anthony een voorliefde had voor het betere klim- en klauter- werk. Stunten Op zijn website schrijft hij: 'Ik was een echt buitenkind, hutten bouwen, gevaarlijke uitdagende stunten uitvoeren zoals bijvoor beeld in lantaarnpalen klimmen en overal op mijn kop staan.' Dat stond hij gisteren nog een beetje. Net als de wereld om hem heen. „Het is onvoorstel baar". zegt zijn moeder. „Van de supportersvereniging kregen we ook al veel leuke reacties." De fanclub, die Van Assche jaar lijks voor zo'n duizend euro sponsort, is zelfs op weg naar de honderd leden. „In 2003 hadden we er 99", zegt penningmeester Aloys Sponselee. „Kwamen we er eentje tekort. Tja, ik kon slechts iemand verplichten om lid te worden." Maar gisteren kwamen er twee bij. De kosten? Voor minimaal 4,55 per jaar ben je lid. De penningmeester ging weer aan het tellen. Wordt de magische grens van honderd bereikt? „Nee. net niet, er hebben er een paar nog niet betaald. Die moet ik maar eens snel aan de jas trek ken." AFC speelt vanavond bekerwedstrijd in Olympisch stadion tegen MVV Het AFC-prominententeam, met Ruud Gullit (derde van links), Stanley Menzo (tweede van rechts), John van 't Schip (derde van rechts) en Bryan Roy (rechtsonder), foto GPD Marco van Basten en Ruud Gullit spelen bij de reserves, Youp van 't Hek is vlag- ger, Tom Egbers coacht zijn zoontje en Jack van Gelder staat aan de tap. De Am- sterdamsche Football Club AFC is het Chelsea van het amateurvoetbal. Van avond bekert de hoofdklasser tegen MW. In het Olympisch Stadion. door Roel Wiche AMSTERDAM - Het waren in de jaren zeventig prachtige weekenden voor de straatvoetballers van Amster dam-Noord. De hele bende fietste op zon dag, belhamel Andries Jonker voorop, naar Zuid. Bij het statige AFC wachtten ze op het hilarische moment dat de Jan-Peters en Floris-Jannen met een he te aardappel in de broek om een doel punt vroegen. Als het deftige 'druk een punt!' klonk, vormden Jonker en co hun mond tot een tuit: 'dreuuuk unn peuuunt!' Iedereen in een deuk. Een kwart eeuw later is Jonker coach van MW en is bij AFC de ballotagecom missie afgeschaft. Maar. zo weet Jonker, de in 1895 opgerichte club heeft nog al tijd een status aparte. AFC is salonfahig, trendy, chique. AFC is het Chelsea van het amateurvoetbal. „Het is de club van de politiek, de kunst, de artiesten. Het heeft de naam van een kakclub. Maar pas op, het is ook een fantastisch georga niseerde vereniging. Met invloed tot in de hoogste kringen." Wie met eigen ogen wil zien hoe anders AFC is, hoeft slechts de monumentale kantine binnen te wandelen. Het club huis ademt historie. Bij de entree pronkt een prijzenkast waarvan de gemiddelde zilversmid zou watertanden. Achter een statig beeld van de gedroomde AFC-voet- baller (de karakteristieke V is al 110 jaar niet van het rode shirt te slaan), zijn me morabele spelers in oud-Hollands schrift vereeuwigd. Mooi: clublegende Togneri, doelpuntenmachine van voor de Eerste Wereldoorlog. Won een weddenschap toen hij vanaf de penaltystip een fles van de lat schoot. Nog mooier: globetrotter Charles Lungen. De eenmalig internatio nal vloog elke week van Londen naar Am sterdam, raasde negentig minuten over het veld en stapte daarna weer in de Fok ker. Het waren de jaren waarin roken op het AFC-veld verboden was en elk aan staand lid nog gekeurd werd door deftige heren. Ook toen al was de oudste club van Amsterdam zeer kleurrijk. Schrijver J.B. Schuil pende zelfs een heel boek vol over AFC. Inspiratie zat. De club heeft zelfs een Ridderorde, die jaarlijks in smo king van een exquise diner smult. Het versterkt het beeld van een elitair fort, waar stratenmakers en bouwvakkers niks te zoeken hebben. Niets is minder waar, zegt Frank de Munnik, auteur van de twaalf pagina's tellende krant die AFC publiceert voor het duel met MVV. Eigen stijl „Vroeger stond AFC voor kak, nu niet meer. We vormen een mix van alle cultu ren. Maar we houden wel vast aan onze eigen stijl. Nonnen en waarden zijn daar bij zeer belangrijk." De statistieken liegen er niet om. AFC is met 1700 leden en 108 teams een van de grootste amateurbastions van het land. Ongetwijfeld ook de club met de hoogste vip-score. Zo is Youp van 't Hek vlagger en coacht Tom Egbers er zijn zoontje. Maar het meest fotogeniek is het AFC 2 van de zaterdagtak. Daar loopt bijna de complete staf van Oranje fVan Basten, Van 't Schip, Menzo), ook Gullit, Roy en Winter knokken om een plek in de basis. Al is van een Dreamteam weinig sprake. De Munnik: „Laatst verloren ze met 10-1. Maar er is een excuus: het komt bijna nooit voor dat ze er allemaal zijn. Het publiek vindt het prachtig. Soms spe len ze ergens in een dorp en staan er bij de aftrap tien man langs de lijn. Na ne gentig minuten zijn het er tweehonderd." AFC 1 (zondag) trekt amper meer fans en dat maakt het verlangen naar de glorieu ze tijden van weleer alleen maar heviger. In de jaren veertig speelde de club een be slissingsduel met KFC voor 43.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion. Vo rige maand maakte de huidige hoofdklas ser 'gedwongen' zijn rentree in de legen darische arena omdat de club geen lich tinstallatie bezit. FC Omniworld werd na penalty's bedwongen. MW-trainer Andries Jonker hoopt op een mooie avond. Maar dan zal zijn ploeg wel moeten winnen. Al hoeft hij niet 'dreuuuk unn peuuunt!' te brullen. Ver der zal hij genieten van een klassiek avondje. Hij is dan even het jochie dat met de Amsterdamse selectie in de scha duw van het Olympisch Stadion trainde. „Die betonnen kolos in het schemerlicht was mystiek. Maar binnen speelde ik nooit. Dat wordt nu goedgemaakt." GPD van onze sportredactie DEN HAAG/ZEIST - De KNVB voert sinds twee jaar dopingcon troles uit in de hoogste klassen van het amateur- en zaalvoet bal. Vorig seizoen werden 72 liefhebbers gecontroleerd, van wie er zes positief bleken. „Maar het is onzin te stellen dat de amateurs massaal aan de do ping zijn", zegt de voetbalbond. Dopingcontroles in het amateur voetbal: hoe gaat dat eigenlijk in zijn werk en hoe zit het met de gepakte spelers? Het begin In het seizoen 2001/2002 begon de KNVB met dopingcontroles bij alle nationale jeugdselecties. Eén speler werd betrapt, maar die werd later op juridische gronden vrijgesproken. In 2003/2004 werden de controles uitgebreid en werden ook de voetballers uit de zaterdag- en zondaghoofdklasse, de hoogste vrouwenafdeling en de futsal- lers uit de eredivisie onder de loep genomen. In totaal werden er 72 spelers gecontroleerd. Vijf voetballers waren positief, zij werden betrapt op de volgende middelen: cocaïne (1), cannabis (1), efedrine (2), furosemide (1) Weer werden 72 spelers gecon troleerd. Nu reageerden er zes positief. Twee spelers hadden efedrine genomen, twee werden betrapt op gebruik van canna bis. Een speler werd vrijgespro ken omdat hij of zij een middel had genomen op medische gron den. De zaak van een andere spe ler loopt nog, omdat nu wordt onderzocht of zijn lichaam de verboden stof aanmaakt. Alle clubs en voetballers krijgen voor hel seizoen een brief van de KNVB, waarin alle verboden middelen worden vermeld, met daarbij een lijst met de uitzonde ringen. Voor het seizoen doet een notaris een trekking, waar bij de wedstrijden duidelijk wor den die voor controle in aanmer king komen. Die lijst gaat in de kluis bij de notaris. Vlak voor het weekeinde krijgt de doping- arts te horen naar welk duel hij moet. De clubs weten van niets, maar zijn verplicht een speciale ruimte beschikbaar te hebben waar de arts kan werken. In de rust van de wedstrijd worden er via trekking twee spelers van beide ploegen aangewezen die na afloop een plas moeten doen. Spelers die positief worden be vonden, worden een half jaar ge schorst en krijgen een boete. Clubs en spelers krijgen bericht, de namen worden nooit open baar. Alle spelers die in het ver leden zijn betrapt, hebben hun straf inmiddels al uitgezeten. De conclusie De controleresultaten zijn terug te lezen in het jaarverslag van de KNVB. De conclusie dat ama teurvoetballers massaal aan de Voor Pienaar dreigt een schorsing ZEIST - Voor Ajacied Steven Pienaar dreigt een schor sing. De openbaar aanklager betaald voetbal van de KNVB is een vooronderzoek begonnen naar een incident rond de middenvelder in de wedstrijd tegen PSV (1-0). Een straf zal pas na komend voetbalweekeinde, met op vrijdag Ajax-SC Heerenveen, ingaan. Pienaar (23) raakte in een fel duel met Afellay en de Ajacied trapte de PSV'er met een achterwaartse beweging in het kruis. De keepers Moens (Willem II) en Volders (RBC) accepteer den een schikkingsvoorstel. Beiden kregen afgelopen weekeinde de rode kaart en zijn nu geschorst voor twee duels, waarvan één voorwaardelijk. ANP Nederlanders in race Gouden Bal PARIJS - Het vaktijdschrift France Football heeft vier Nederlanders genomineerd voor de Gouden Bal, de verkie zing tot Europees voetballer van het jaar. Roy Makaay. Arjen Robben. Ruud van Nislelrooij en Mark van Bommel zijn opgenomen in de lijst van vijftig kandidaten. Juven- tus levert de meeste spelers (9). De winnaar wordt op 28 november bekend. Oekraïner Andrei Svjetsjenko (AC Mi lan) kreeg de prijs vorig jaar. De Gouden Bal wordt sinds 1956 uitgereikt. Johan Cruijff, Ruud Gullit en Mareo van Basten wonnen de trofee ooit. ANP/SID Tennisser Nadal speelt niet in Basel BASEL - Tennisser Rafael Nadal doet niet mee aan het toernooi in Basel. De jonge Spanjaard (19). die dit jaar al elf toernooien won, heeft last van zijn knieën. Nadal had al problemen tijdens de Masters in Madrid. In eigen land verbeet hij de pijn en won zondag de finale van de Kroaat Ljubicic. Het toernooi kreeg eerder al de afzegging van Roger Federer. De Zwitser heeft een enkelblessure. De Ar gentijn Guillermo Coria is nu eerste geplaatst. ANP Beckenbauer op audiëntie bij paus FRANKFURT - Franz Beckenbauer gaat morgen op au diëntie bij paus Benedict XVI. Het bezoek aan het Vati- caan in Rome maakt deel uit van zijn tour langs alle deel nemende landen aan het WK volgend jaar in Duitsland. Beckenbauer is voorzitter van het organisatiecomité van de wereldtitelstrijd. Beckenbauer: „We zijn erg dankbaar dat het mogelijk is de paus te ontmoeten." ANP/DPA Orkaan dwarsboomt WB triatlon CANCUN - De voor zondag geplande wereldbeker-wed strijd triatlon in het Mexicaanse Cancun is wegens de or kaan Wilma afgelast. De orkaan richtte te veel schade aan om de wedstrijd te kunnen houden. De Mexicaanse bond hoopt in november op een herkansing. ANP/AFP Met Best gaat het al een stuk beter LONDEN - Het gaat een stuk beter met George Best, die drie weken terug in het ziekenhuis werd opgenomen met een leverinfectie. Wel moet cle 59-jarige ex-topvoetballer nog enkele dagen op de intensive care blijven. De infectie werd vermoedelijk veroorzaakt door medicijnen die Best slikte sinds een levertransplantatie in 2002. ANP/AFP waar iets minder, ik kan mijn knie nog steeds niet buigen." Hij laat zijn krukken de botsing met Kevin Bobson nog eens voordoen. „Toen onze knieën el kaar raakten, werd mijn boven been geblokkeerd terwijl mijn onderbeen doorzwaaide. Ik voel de dat het fout was. Er zat hele maal geen gevoel meer in." In de kleedkamer was Joris Mat- hijsen, zelf net terug van een langdurige knieblessure, als een van de eersten bij hem. „Het me deleven van ploeggenoten heeft me gesterkt. „Natuurlijk schoot direct door me heen dat ik het WK zou missen." Een dag later heeft hij zijn ge dachten enigszins een plek kun nen geven. „Het blijft moeilijk omdat er geen zekerheid is. Er is geen sprake van een breuk. En mijn kruisbanden zijn vermoede lijk niet aangetast. Maar ook al wijst alles erop dat het wellicht meevalt, ik weet pas écht iets als de arts in mijn knie heeft ge keken. Vandaag voel ik me al weer veel beter dan gisteren. Als dat een graadmeter is, ben ik optimistisch gestemd." GPD door Ruud Ramler ALKMAAR - Barry Opdam sluit een snelle rentree bij AZ niet uit. Het uitduel met ADO Den Haag (zaterdag) komt nog te vroeg, denkt de verdediger die zondag tegen Willem II met een ogenschijnlijk ernstige knie blessure uitviel. Maar een week later, thuis tegen Heracles, is hij er wellicht weer. „Ik moet al leen geen valse hoop koesteren." Opdam meldt zich morgen weer in het ziekenhuis, waar een mri-scan wordt gemaakt en de diagnose wordt gesteld. Er zat gisteren nog te veel vocht in de knie om inzicht te geven in de aard van de blessure. Opdam werd wel behandeld door fysio therapeut Maarten Gozeling. En liet zich daarna door zijn vader naar huis rijden. Met weer iets van een glimlach rond zijn lippen vertelde de on fortuinlijke international dat hij een „rotnacht achter de rug had. Ik heb geprobeerd om te slapen en soms lukte dat. Pret tig was het niet. De pijn is welis- doping zijn, is volgens KNVB- woordvoerder Rob de Leede zwaar overtrokken „Als je puur en alleen naar de feiten kijkt, kun je stellen dat een op de twaalf voetballers positief is bevonden. Maar als je verder speurt, zie je dat niemand is betrapt op een middel dat de prestatie moet bevorderen. Het zijn allemaal middelen uit de medische hoek of het uitgaansle ven." Rens van Kleij van het Neder lands Centrum voor Doping- vraagstukken (NeCeDo) spreekt liever van een cannabispro bleem. „De KNVB levert geen statistische onderzoeksgege vens, de bond voert alleen het dopingreglement uit. De steek proef is ook te klein om er con clusies aan te verbinden. Als je de cannabisgevallen wegstreept, houd je weinig over Van een do pingprobleem in het amateur voetbal is geen sprake." GPD door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Als het aan tech nisch directeur Guus Hiddink ligt, blijft Phillip Cocu nog ja ren bij PSV. Hiddink hoopt dat de aanvoerder zijn aflopende contract als speler verlengt en daarna in een andere functie wil toetreden tot de technische staf. Hiddink is sinds enkele weken in gesprek met Cocu over een toekomstige rol bij PSV. „Het zou mooi zijn als hij zijn con tract als speler verlengt. Aan zijn hand kunnen jonge voetbal lers zich versneld ontwikkelen", verwijst Hiddink naar de door braak van Ibrahim Afellay (19), de eerste invalbeurten van Is mail Aissati (17) en de ontwikke ling van spelers als Jefferson Farfan (20), Alex (23) en Gomes (24). In dat proces speelt Cocu een belangrijke rol. Daarnaast ziet Hiddink ook in de verdere toekomst een rol weg gelegd voor de aanvoerder, die komend weekeinde 35 jaar wordt. Cocu zelf heeft nog geen beslissing genomen over zijn toe komst „Het zou mooi zijn als we met hem een langjarige ver bintenis kunnen afsluiten, zodat hij - in welke mooie rol dan ook - nog lang bij PSV blijft." Vol gens Hiddink is het belangrijk dat spelers als Cocu mede de ro de draad in de club bewaken. PSV noteerde gisteren een nieu we meevaller. Het herstel van linksback Michael Ball verloopt na diens knie-operatie zo voor spoedig, dat hij komende week de looptraining kan hervatten. Hiddink hoopt dat de Engels man, begin dit seizoen overgeno men van Glasgow Rangers, nog in december zijn rentree kan ma ken. De terugkeer van Mika Vayrynen en John de Jong laat veel langer op zich wachten. Bei den recupereren moeizaam van hun blessures aan respectieve lijk voet en knie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15