moeten bezuinigen izc Op de bres voor aardbevingslachtoffers Sex and the city in Oost-Souburg Overheden maken afspraken voor aanleg nieuwe N57 irsoneel nog een maand in onzekerheid over banenverlies dinsdag 25 oktober 2005 wil ^iMiriiaSondervan g.De Oosterscheldezieken- la in Goes en Zierikzee moe- miljoenen minder uitgeven, jaar komt het ziekenhuis an- miljoen euro tekort. i 2(106 wil het ziekenhuis Ier verlies draaien. Dat kost 0, maar onzeker is nog of jongen ontslagen vallen. jordt over drie weken dui- i als het. herstelplan is uit- eit „We hadden dit graag enkele jaren verdeeld". de voorzitter van de raad bestuur H. Simons. Die tijd r-jet, omdat het ziekenhuis $7 fuseert met Ziekenhuis i-jeren. ..We willen die fusie ■a met een tekort, maar de rsgst gebruiken voor nieu- :ekenhuis telt 1500 werkne- s in 890 arbeidsplaatsen. [iintry-line #r senioren - Door Stichting worden voor de vijf- verschillende sportie- georganiseerd in aantal accommodaties in Eügen. Eén van de activitei- 5 Country-line dance. Op van 15.00 uur ;5.30 uur is in het Theo van Èimrgcentrum aan de Brou- eaistraat nog plaats voor en- jouderen. inderinstulf Het Palet SSINGEN - De kinderin- I in wijkcentrum Het Palet i de Willem Roelofszlaan imorgen weer van start. Kluif is bedoeld voor kinde- itanvijf tot tien jaar en be- 13.30 en duurt tot 15.00 Tijdens de instuif worden activiteiten ge- zoals pc-spelletjes, knip- plakken, kleien, kleuren, (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD UNST ANTIEK onze Kerst veiling op 14 en idecember a.s zijn wij op zoek antiek van goede kwaliteit co. Baardmankruiken. ;ersantiek, Bakbarometers, rijen, Brandewijnkom. laalbeker. Kandelaars, iislje. Sieraden. Porselein. :re zaken die U van waarde Jxht..Voor meer informatie: 'Herengracht 74. 4331 PX. Hddelburg. Tel. 01 IS - 650 680 rn.zecuwsveilinghuis.nl borgklachten: 6)10231231 maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; Srdags tot 12.00 uur "edactie alcheren tenrüststraat 18 -bus 8070 MIDDELBURG ^0118-493000 *0118-493009 redwalch@pzc.nl fejnts Sep (chef) (taBerkelder H Ramakers ''ant van den Broek Sna Osman •^dyvan den Hurk *i<fe Vries (sport) ÏNTRALE redactie ^nspark 28 Stbus31 AA GOES =•"10113)315500 *(0113)315669 redactie@pzc.nl ternet "«.pzc.nl web@pzc.nl Dat aantal neemt af. „We kijken of er voor mensen plaats is bij naburige ziekenhuizen", zegt di recteur O. Bouhuys. De fusie komt niet in het ge ding, stelt de directie. Walche ren voorziet voor dit jaar even eens een tekort, maar beschikt over ruimere reserves. Het herstelplan waagt veel van het personeel, zegt Bouhuys. Kleine ziekenhuisafdelingen worden samengevoegd met een eenduidige werkwijze en aanstu ring. Een van de acht operatie kamers sluit. Afwisselend is dat één van de zes ok's in Goes of één van de twee in Zierikzee. Door de overige ok-ruimte beter te benutten, blijft het aantal in grepen op peil. Een aantal van de driehon derd verpleegkundigenplaatsen wordt ingevuld door mensen zonder verpleegkundig diploma voor eenvoudige handelingen, zoals het aanreiken van steriel materiaal in de operatiekamers. Het ziekenhuis wil dat meer ver pleegkundigen zich specialise ren om werk van artsen, zoals patiëntencontacten en eenvoudi ge medische handelingen, over te nemen. Afgelopen zomer werd de net aangetreden raad van bestuur duidelijk dat het ziekenhuis aan stevende op een tekort van drie tot vier miljoen euro. Dat had de reserves van de Oosterschel- deziekenhuizen doen slinken tot drie ton; onaanvaardbaar wei nig, stelt directeur O. Bouhuys. De bestuurscrisis bij het zieken huis in de afgelopen jaren ging ten koste van goed beheer. „Er is de afgelopen jaren veel te wei nig opgelet", zegt hij. „Maar het ziekenhuis is in feite een goed bedrijf. Daarom willen banken en zorgverzekeraars blijven mee denken." Het ziekenhuis sloot vorig jaar al af met een verlies van 670.000 euro, het jaar daarvoor leed het 728.000 euro verlies. De begro ting voor 2005 bleek 'veel te opti mistisch geraamd', stelt Simons. Het ontbreken van voldoende cijfers over de bedrijfsvoering brak het ziekenhuis op. Het leid de tot budgetoverschrijdingen, contracten met leveranciers die voordeliger kunnen en een porte feuille aan financieringen die herzien moet worden. Een kwart tot een derde van de diag nose behandel combinaties (dbc) kreeg het ziekenhuis niet uitbetaald van de verzekeraar omdat goede registratie ont brak, illustreert Bouhuys. Dat is in een paar maanden terugge bracht tot 1,9 procent oninbare dbc's. m De Middelburgse Khardija Özbek zamelt voedsel, kleding en dekens in voor slachtoffers van de aardbeving. door Selma Osman MIDDELBURG - Het dagelijkse nieuws over de nood in Pakistan laat Khardija Özbek uit Middelburg niet los. Ze is in haar eentje een hulpactie be gonnen om voedsel in te zamelen voor de mensen in het aardbevingsgebied. De eerste spullen zijn al in het land aan gekomen, denkt ze. Een kamertje in haar huis staat alweer vol met nieuwe dozen en zakken. Die gaan zaterdag richting het rampgebied. De beelden op televisie grijpen haar aan. „Je ziet dat alles in puin ligt, dat mensen echt niks meer hebben. Zelfs tenten hebben ze niet. Ze liggen onder kledingstukken die ze aan elkaar heb ben genaaid. Eén regen- of sneeuwbui en ze zijn nat." Ze begrijpt niet dat er nog geen televi sie-actie is gehouden. „Voor de tsuna- mi-slachtoffers is veel meer gegeven dan voor Pakistan. Dan denk ik; 'het is toch even erg'." De Middelburgse zocht daags na de ramp contact met de Pakistaanse am bassade in Den Haag. Die bracht haar in contact met het Pakistan Islamic Cen ter in Rotterdam, dat de voedselacties coördineert. Er is behoefte aan voedsel, kleding en medicijnen. Khardija vraagt mensen in de super markt iets extra's te kopen voor de slachtoffers in Pakistan. De meeste klanten komen terug met pakken rijst, macaroni, suiker en thee. Het liefst zou de Middelburgse ook babyvoeding en zuigflessen zien. „Maar dat is een grote investering", zegt ze bescheiden. Een aantal mensen gaf geld. Dat heeft ze zelf omgezet in potjes babyvoeding. Ook kleding en dekens neemt ze aan. „Die mensen daar hebben het hard no- dig." Omdat Khardija invalide is door een spierziekte, vinden vrienden van haar het een extra prestatie dat ze zich zo in zet voor de aardbevingslachtoffers. Nor maal zit ze in een rolstoel en kan ze maar driehonderd meter lopen. „In de supermarkt sta ik de hele dag, want daar moet ik de mensen aanspreken. Dat gaat in een rolstoel niet zo makke lijk. Maar als ik 's avonds thuiskom, ben ik doodmoe." Haar strijdlust wint het van de ver moeidheid. Ze heeft al in vier super markten in haar woonplaats gestaan. „Ik ga door tot er geen hulp meer nodig is", zegt ze. De televisiebeelden uit het foto Lex de Meester rampgebied confronteren telkens met dezelfde gedachte. „Pijn en verdriet voor wat de mensen daar meemaken, terwijl wij het hier goed hebben." Afgelopen week gingen 38 dozen via de Rotterdamse hulpcentrale naar Paki stan. Zaterdag komt het Pakistan Isla mic Center de nieuwe lading halen. Ze probeert voor die tijd nog aan grote stukken 'bubbeltjesplastic' te komen. „Dat kan de mensen daar - en zeker de kinderen - droog én warm houden." De Middelburgse is er niet bang voor dat haar spullen niet op de juiste plek aankomen. „Ik zag maandag op televi sie blauwe pakken meel uitgedeeld wor den. Precies dezelfde pakken als ik had ingezameld, met in Nederlandse letters 'tarwebloem' erop. Dus denk ik; 'het komt goed terecht'." pagina 13 Help Pakistan zet hulpactie gedreven voort door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Toen ze het script doorbladerde, schoot het even door haar hoofd: raar eind. Maar nu is Ineke Ver- duijn helemaal om. Glimmen is een super- sluk voor toneelgroep Stee. Het vorige blijspel van het Souburgs To neel en Cabaret (Stee) ging nog over ho moseksualiteit. Nu spelen ze Glimmen. Dat gaat over vier vriendinnen. Dron ken, wulps, huiselijk, femmes fa tales. Sex and the city dus. Regisseuse Ineke Verduijn heeft er zin in. „In het stuk, dat is geschreven door Christa van Warmerdam, gaan vier vrien dinnen een weekendje naar Groningen. Ze krijgen autopech en moeten daardoor noodgedwongen overnachten in een eng hotel. In het dorpje Glimmen. Een van de dames gaat iets uit de auto halen en komt daar niet meer van terug. Als ook een ander, die op onderzoek uitgaat, niet meer terugkomt, wordt de rest bezorgd. Ze zetten het op een drinken en zijn tipsy als de gijzelaars met de gijzelnemers te rugkomen." De vriendinnen zijn erg ver schillend. Dat is ook de kracht. „Het idee is dat je je vriendinnen pas echt leert ken nen als je een weekend samen bent." Verfrissend En het einde, dat is verrassend. Zoals al tijd. „Maar nu echt! Terwijl ik het script las, dacht ik ineens: huh! Wat een raar einde. Maar wél leuk. Het hele verhaal is verfrissend. Eigentijds." Dat proberen ze bij Stee steeds vaker te doen. „Je hebt niet altijd een zware moraal nodig. Iets luchtigs is ook leuk. Zeker voor onze jon ge spelers. Dat zijn er tegenwoordig nog al wat. Ons publiek wordt ook jonger. Daar houden we rekening mee bij het uit kiezen van de onderwerpen." Stee voert Glimmen zaterdag 5 en 12 no vember op in De Zwaan om 20.00 uur. Op de laatste dag is er een bal voor het publiek. Fietsster gewond, auto rijdt door VLISSINGEN - Een 17-jarige fietsster uit Vlissingen is gistermiddag rond half drie gewond geraakt op de Koude- kerkseweg nadat ze was aangereden door een auto. De be stuurder van het voertuig en zijn medepassagiere stapten uit, maar reden vervolgens door. Het slachtoffer reed samen met een 20-jarige vriendin uit Vlissingen over het fietspad aan de Koudekerkseweg. Bei den kwamen uit de richting van de Sloeweg. Vanaf de Ver lengde Bonedijkestraat wilde de auto de Koudekerkse weg oprijden. Eerst remde het voertuig af, maar vervol gens reed de man toch door, daarbij werd de 17-jarige fietsster geschept. Het meisje hield aan de aanrijding een pijnlijk been over. Boete voor bezit van xtc-pillen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Middel burg voor bezit van xtc-pillen tot 360 euro boete veroor deeld. Bij de Middelburger werden 20 februari dit jaar de synthetische drugs gevonden. Rechter mild voor bejaarde MIDDELBURG - Een 86-jarige man uit Lewedorp zei erg geschrokken te zijn van het ernstige verkeersongeval, waarvoor hij zich gisteren op de zitting van de politierech ter moest verantwoorden. „U bent te lang blijven rijden. U had eerder moeten stoppen", wees officier van justitie L. Boogert op zijn hoge leeftijd. De bejaarde automobilist zag op 18 maart in Goes een mo torrijdster, die voor een stoplicht stond te wachten, over het hoofd en botste tegen de achterkant van de motor. Ver volgens reed de man met zijn auto over de gevallen motor rijdster. Het slachtoffer raakte daarbij ernstig gewond. Er werd een gebroken bekken, een botsplinter in de en kel, kneuzingen en afgebroken tanden geconstateerd. De vrouw werkt nog aan haar herstel. „Het is een zwart gat voor mijzei hij De laagstaande zon zou hem verblind kunnen hebben, maar ook de verwardheid kan hem volgens zijn zoon par ten hebben gespeeld. Het rijbewijs is op 5 april ingeleverd en daarmee ongeldig verklaard. De Lewedorpenaar vertelde verschillende keren het slachtoffer te hebben bezocht. De officier vond de ver dachte wel schuldig, maar meende dat er geen straf moest volgen. Politierechter I. Woltring legde de man een halfjaar rijont zegging op. Daarvan zal de man weinig merken, omdat hij nooit meer een auto zal besturen. Sloop stationsgebouw mag RILLAND - De gemeente Reimerswaal heeft een vergun ning verleend voor de sloop van het stationsgebouw in Ril land. Daarvan wordt deze week melding gemaakt in het Reimerswaalse informatieblad. Daarin stond vorige week nog de sloopaanvraag die de NS heeft ingediend. Het spoorwegbedrijf gebruikt het pand niet meer en kan ook geen koper of huurder vinden. De fractie van de ChristenUnie stelde schriftelijke vragen aan het college, omdat ze het zonde vindt dat het gebouw tje wordt gesloopt. De gemeente zou moeten proberen er een andere bestemming voor te vinden. Het lijkt een ver geefse poging, want de vergunning is dus al verleend. Het Souburgs Toneel en Cabaret (Stee) speelt Glimmen. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Alle overhe den en bedrijven die betrokken zijn bij de aanleg van de nieuwe Dammenroute op Walcheren, hebben gisteren convenanten ge sloten waarin staat wie wat moet doen en wanneer. De ver nieuwde N57 moet in 2010 klaar zijn. De aanbesteding van de bouw moet eind dit jaar beginnen. Om dat het een groot overheidspro ject is, moet het internationaal worden aanbesteed. Wanneer be gonnen kan worden met het werk, is onzeker. Bij de Raad van State loopt nog een procedu re tegen de aanleg van het deel van de N57 op het grondgebied van de gemeente Veere. De ver gunningen voor de aanleg op Middelburgs grondgebied, zijn al wel allemaal goedgekeurd. Bij de bouw van de Dammenrou te zijn betrokken Rijkswater staat, de provincie Zeeland, de gemeenten Middelburg en Veere, Waterschap Zeeuwse Ei landen en spoorwegbeheerder Prorail. De convenanten die zij met elkaar hebben afgesloten, gaan over: het gezamenlijk over leg dat ze voeren; het formule ren van de opdracht aan de aan- nnemer die de weg mag aanleg gen; de overdracht van het be heer, het onderhoud en het ei gendom van wegen, waterlopen en waterkeringen; schadevergoe dingen; de beschikbaarheid van gebouwen en terreinen. De provincie werkt met andere overheden aan een optimale in passing van de nieuwe weg in de omgeving, zodat die geen sto rend element wordt in het Wal- cherse landschap. Over dit zoge noemde Belvédèreproject vindt op woensdag 2 november een bij eenkomst plaats in De Zandput in Serooskerke (aanvang 19.00 uur). Rijkswaterstaat en de pro vincie hebben gisteren afgespro ken dat zij zullen samenwerken bij archeologische onderzoeken als de Dammenroute en de rond weg Serooskerke worden aange legd. De gemeente Middelburg heeft beloofd ervoor te zorgen dat het verkeer zo weinig mogelijk last heeft van het werk aan de N57. De gemeente Veere stelt een kaart beschikbaar waarop de kwaliteit van de bodem is af te lezen. Die kaart kan worden ge bruikt tijdens de aanleg van de weg. Waterschap Zeeuwse Eilanden moet een nieuw gemaal bouwen. Het gemaal Veersewatergang verdwijnt en wordt vervangen door het gemaal Poppekinde- ren. Dat nieuwe gemaal moet zorgen voor een betere waterbe heersing van het Veerse Meer en de Walcherse polder. Prorail heeft met Rijkswaterstaat afge sproken dat op hetzelfde mo ment dat het aquaduct in Mid delburg wordt gebouwd, ook een nieuwe tunnel onder de spoorlijn wordt aangelegd. Dat maakt het gemakkelijker om een goede oplossing te vinden voor zowel de N57, het aqua duct als de spoorlijn. Halloweenparty in De Regenboog MIDDELBURG - Het wijkcomi- té Schoonenburg-Oost houdt in wijkcentrum De Regenboog aan de Middelburgsestraat in Oost- Souburg zaterdag een kinder feest in het kader van Hallo- Het feest is voor basisschoolleer lingen. Kinderen gaan tussen 17.00 en 18.00 uur onder begelei ding langs de deuren in de wijk om snoep op te halen. Daarna is er een Halloween-party in De Regenboog. Het feest duurt tot 20.30 uur. Voor verklede kinderen is de toe gang gratis. Kinderen die niet verkleed zijn, moeten één euro betalen. agenda STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met oa biljar ten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis. 10.00 -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas. 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaakso- ciéteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11