[n de voetsporen van Kasteneer Abdel Said wil topruiter worden Belg Pateet winnaar van Grote Prijs Weer goud broer en zus Van 't Westende 23 \jirJandroep wordt in Middelburg Zeeuws kampioen bankdrukken loofdprijzen IVesley Parent i Atlas Cup maandag 24 oktober 2005 jDDELBURG - Zijn schreeuw de hele sportzaal. Drie jjnden had Jaïr Jandroep i voorbereid op het Zeeuws öpioenschap bankdrukken. •ophel moment suprème knal- fcjj 180 kilo staal uit zijn lijf. urenlange arbeid in de sport- fcolwerd beloond. Het maak- iee zaterdag niks uit dat hij sveel concurrenten had ge vats vingers aan zijn hand. Zeeuws kampioenschap idrukken was onderdeel een gespierde dag in de Mid- fairgse Kruitmolen. 's Mid- showden tientallen body- gders hun indrukwekkende 1 IDDELBURG - Bodybuilder slty Parent is zaterdag bij de ias Cup in Middelburg twee- ul in de prijzen gevallen. De Üelburger werd in de catego- body fitness eerste bij zowel mannen als de junioren. Èrmee was Parent de enige fiiwse winnaar in de Middel de sporthal Kruitmolen. 'andere Zeeuwse deelnemers ienhet niet onverdienstelijk, óutant Frank Vanbesien jd tweede (bodybuilding, tot kg), evenals Leonie Castel Witness). Andy Issa (body en Carolien Wattel (ho lmess) werden vierde, ter- nieuwkomer Anneke van de i ondanks een niet-optimale ubereiding toch vijfde werd. de avonduren was het de it aan de boksers, bij Fight jit 4. Van de geplande par en er slechts een hand- d door. Daarin won Wilfred sekevan Andre Sports en Se- Arslan. Bij de Shooto-par- pverspeelde Nathan Schout- ra de Fight Night-titel aan son Jones. spierbundels in allerlei poses aan het publiek en de jury. De avond was ingeruimd voor een boksspektakel, waarin Zeeuwse knuistenvechters centraal ston den. De bankdrukkers vormden het krachtige intermezzo. Maar waar waren de krachtpat sers die op verjaardagen pochen dat ze makkelijk 150 kilogram 'drukken'? „Ze zijn er echt wel", volgens Chris Hoek, die na zijn eerste plaats van vorig jaar nu tweede werd. „Ik kan zo ver schillende jongens in Middel burg opnoemen, die 180 kilo gram omhoog drukken. En ik snap echt niet waarom ze nu niet komen. Ik kom juist omdat ik het leuk vind dat er hier weer wat wordt georganiseerd. Winnaar Jaïr Jandroep wist ze ker dat er zaterdag toeschou wers in Middelburg waren die dachten: 'dat ga ik doen'. Onder het motto 'zien drukken, doet drukken' rolde ook Jandroep zes jaar geleden in de sport. Of eigenlijk zijn tweelingbroer Ja'iro. In die tijd woonde en trainde Frensel Kasteneer nog in Terneuzen. Deze topper, ooit tweede van de wereld, werkte destijds als een magneet op bankdrukkers. Leger Toen Jaïr nog in de A-jeugd van Terneuzen voetbalde, begon broer Jaïro met de krachtsport. „Mijn broer inspireerde mij", vertelde Jaïr zaterdag. „Dan kwam hij weer thuis met verha len dat hij negentig kilo gedrukt had, vervolgens met honderd, daardoor raakte ik ook geïnte resseerd. Toen ik in het leger ging, had ik geen tijd om te voet ballen en ben ik een jaar na mijn broer ook gaan fitnessen." Er vormde zich een groepje van zo'n twaalf fanatiekelingen, dat zich elke zaterdag in de bank- drukhoek in het zweet werkte. Wie het minste drukte, was het 'mietje van de week'. „Maar de laatste anderhalf jaar is het ei genlijk steeds minder gewor den", volgens Jandroep, „mede door de verbouwing van de sportschool. Zelf train ik zo'n vier keer in de week." Het groep- Jaïr Jandroep kreeg 180 kilo omhoog en werd daarmee Zeeuws kampioen bankdrukken. je is geslonken, maar met vier krachtmensen was hun sport school Bodyline zaterdag nog al tijd hofleverancier van het ZK. Jandroep loopt' over van ambi ties: "Nederlands kampioen, Eu ropees kampioen, wereldkampi oen, hij wil het allemaal wor den. „Maar nee, dat is niet reëel", weet de bonk uit Sluiskil zelf. „Dan heb je sponsors no dig. Ik doe alles zonder supple menten. Dus zonder shakes, ij zertabletten, vitame C, enzo voorts. Dat heb je in de top echt nodig. Vroeger gaf ik er twee honderd gulden aan uit. Nu doe ik alles puur natuur." Broekie „Maar zo kan het ook", vervolgt hij. „Frensel Kasteneer heeft al les puur natuur bereikt. Maar hij begon ook al op zijn veertien de, heeft nooit gedronken, nooit gerookt; hij leefde echt voor de sport. Ik moet dan eerst maar 's stoppen met drinken en roken. Ik ben nu toch al een eindje ge komen. Drie jaren geleden was dit broeide uit Sluiskil toch al mooi tweede van Nederland bij de junioren." Met een lichaam vol adrenaline wikkelde de 25-jarige Zeeuws-Vlaming zaterdag zijn foto Ruben Oreel drie pogingen af. Hartstochte lijk aangemoedigd door twee lingbroer Jaïro - ook bankdruk- ker, maar hij deed niet mee - be reikte Jaïr zijn climax toen hij 180 kilo omhoog kreeg. Dat luk te bijvoorbeeld zijn ruim twin tig kilo zwaardere clubgenoot Orson Harms niet. De machts greep was voor Jandroep een tussenstop: „Eind van het jaar druk ik 195 kilo", beloofde hij. Tweede plaats turner Van Gelder STUTTGART - Turner Yuri van Gelder werd tijdens de wereldbekerwedstrijden in Stuttgart tweede op de rin gen. Hij haalde een score van 9,700, iets lager dan de Rus sische winnaar Safosjkin (9.737). Van Gelder dankte het slechtere juryrapport aan een foutje dat hij bij de afr sprong maakte. Hij stond niet meteen helemaal stil. Jef frey Wammes werd vijfde op het onderdeel vloer. De Zoe- termeerder scoorde 9,050. De overwinning was voor de Canadees Brandon O'Neill, die op 9,562 uitkwam. Stefanova houdt Sokolov op remise HOOGEVEEN - Antoaneta Stefanova is er gisteren tij dens de eerste ronde van het Essent-toernooi in Hooge-: veen in geslaagd Ivan Sokolov op remise te houden. Een uitstekend begin van de Bulgaarse wereldkampioen scha ken bij de vrouwen. Op papier schelen de zwakste en sterkste deelnemer aan de kroongroep 202 ratingpunten. Sokolov, behorend tot de wereldtop met een 21e plek op de wereldranglijst, moest na 56 zetten toegeven dat er niks meer inzat. Ook op het andere bord werd het punt ge deeld. De Isralir Emil Stutovsky en de Indiër Pentala Ha- rikrishna, wereldkampioen bij de jeugd, tekenden na 63 zetten de vrede in een Spaanse partij. ANP Frankrijk wint, Verstappen valt uit ESTORIL - Het team van Frankrijk heeft de hoofdrace ge wonnen in de derde wedstrijd van de nieuwe autosport klasse Al Grand Prix of Nations. De Franse coureur Alexandre Premat zegevierde bovendien in de sprintrace en pakte zodoende de volle buit op het Portugese circuit in Estoril. Coureur Jos Verstappen van het Nederlandse team viel voortijdig uit. Frankrijk leidt het klassement, Nederland staat tiende met 15 punten. ANP Boll wint wereldbeker tafeltennis LUIK - De Duitser Timo Boll heeft gisteren voor de twee de keer in zijn loopbaan het eindklassement in de wereld beker tafeltennis gewonnen. Boll versloeg in Luik in de fi nale de Chinees Wang Hao met 4-3. Wang Hao, wereld kampioen dubbelspel en nummer twee op de Spelen van Athene, was de derde Chinees die in Luik tekort schoot te gen de nummer twee van de wereldranglijst. In de kwart finales ging Wang Liqin, de nummer één van de wereld, er af tegen Boll. In de halve finales was het de beurt aan Ma Lin, twee keer eerder winnaar in Luik. ANP/BELGA Loeb wint alle etappes op Corsica PARIJS - Rallyrijder Sebastien Loeb heeft gisteren zijn wereldtitel van 2005 luister bijgezet met een historische zege op Corsica. De Fransman won in een Citroën alle twaalf etappes in de rally op het Franse eiland en dat was niet eerder vertoond in het WK rallyrijden. Loeb veroverde twee weken geleden in Japan al zijn twee de wereldtitel op rij. Maar hij was blijkbaar nog gretig ge noeg voor de gevaarlijke rally van Corsica. „Ik wilde graag winnen en ben vanaf de start in de aanval gegaan. Op deze manier winnen is echt geweldig." De winst van Loeb was zijn negende in de WK-cyclus van dit jaar. Hij bleef de Fin Toni Gardemeister (Ford) 1.51 minuut voor. De Noor Solberg (Subaru) werd derde op 2.42. ANP/AFP Heikant wellicht toneel van jeugdinterland HEIKANT - Het hippisch (tenement Jumping Hei kant staat volgend jaar wel licht voor een nieuwe uitda ging. De organisatoren wer den tijdens de afgelopen da gen bedolven onder de com plimenten, maar bovendien geadviseerd om het indoor- evenement uit te bouwen lol een heuse jeugdinter land tussen Nederland en België. .'raping Heikant mocht ach gedurende vijf dagen met deelnemers uit Ameri ka, Egypte, Finland, Ier rad, Kroatië, België en Ne derland verheugen in een iterk internationaal veld. Kansen De bekende springruiter Dion van Groesen maakte üch zaterdagavond sterk •oor een nieuwe rubriek. Doordat een aantal wed- dijden voor jonge talen- •a tegenwoordig van de blender is geschrapt, lig gen er volgens de springrui- teuit het Brabantse Mier- kansen om een jeugdin- '•riand te organiseren. Voorzitter George Lernout ra het organisatiecomité 'ra Jumping Heikant had oren naar het plan, rrar hield nog wel even «oslag om de arm. „Het is «n ons om te kijken of we Ninons programma plaats '■oor hebben. Maar het zou ca nieuwe dimensie kun- 4 geven. Met de Young aders van Nederland en ^giê haal je natuurlijk "'toptalenten in huis." jducien Roelandt KANT - Met de regerend Igisch Young Riderkampioen fout Pateet als winnaar van Grote Prijs kreeg Jumping üant een fraai slot. En de mvse amazones Carolein 'dePlasse en Cindy Perdaen Aten hun fans in het Hip- m Sportcentrum zaterdag in ^stemming door respectieve- deZen ZZ te winnen. organisatie van de zesde edi- 5" de hippische vijfdaagse u, "ókant kan op een geslaagd ':ernent terugzien. „Een na- door Peter van Kouteren HEIKANT - Zijn blik is indringend en onschuldig, maar wordt direct na de vraag gevolgd door een vriendelijk ver zoek. De pas zestienjarige Egyptenaar Adbel Said woont sinds vijf jaar in Ne derland en kan als geen ander een verge lijking maken met het bedrijven van paardensport in zijn geboorteland. Ab del Said doet het echter liever niet. De springruiter, die op Jumping Heikant met vier paarden in de ring kwam, is door schade en schande wijs geworden en laat een oordeel aan anderen over. Hij is onlangs na kritische uitlatingen in een Nederlands hippisch tijdschrift door de Egyptische bond geschorst en vraagt om niet "op de vraag te hoeven ingaan. Het ge sprek in het Engels krijgt een andere wending, maar wordt er amper door ver stoord. „Ik weet niet goed hoe het thuis is", klinkt het bijna verontschuldigend. „Ik ben hier nu vijf jaar en wil er wel weer eens heen. Ik hou van Egypte. Het is fantastisch om er te wonen. Het weer is altijd goed en de winkels zijn er tot 's nachts twee uur open. Ik ben naar Neder land gekomen omdat ik in de paarden sport veel beter wil worden." Zijn vader doet iets in shipping en is in Egypte eigenaar van een manege en een grote club. De paarden die Abdel Said in Nederland rijdt, zijn eigendom van zijn vader. Team Harmony, waarvoor hij rijdt, is sponsor. „De echt goede paarden verkopen we niet. Dan moet je zelf weer op zoek en dat kost veel geld. Maar we kijken wel altijd rond of er ergens goeie paarden lopen. Die kopen we dan." Abdel Said groeide op met paarden en meldde zich als vijfjarige aan als bonds lid. Zijn talent bleef niet onopgemerkt, maar om zijn vaardigheden uit te bou wen, verhuisde hij met zijn moeder op elf jarige leeftijd naar het kleine dorp Rog gel in Brabant. De jeugdige ruiter meld de zich bij de stal van Emiel Hendrickx. Abdel Said: „Ik ga in Eindhoven naar een internationale school. Natuurlijk mis ik Egypte. Mijn vader woont er nog, maar hij komt eens per twee weken naar Nederland. In het weekeinde heb ik tijd voor mijn vrienden in Eindhoven, ik train niet een hele dag. We gaan 's avonds naar een film of samen wat eten. Nee, ik geef niet zoveel om voetbal. Al leen kijk ik wel eens naar de Cham- pions-Leaguewedstrijden van PSV. Maar ik ben nog nooit in het stadion geweest." Bij Emiel Hendrickx traint de jonge Egyptenaar dagelijks om zijn droom te verwezenlijken. Abdel Said kiest op ad vies van zijn leermeester zijn wedstrij den zorgvuldig uit en gaat maar mondjes maat op nationaal niveau de strijd aan. Het resulteerde dit kalenderjaar in zeges in Geldrop, Deurne en Weert. „Tijdens het concours van Valkenswaard wilde ik zien waar ik stond, Ik was tevreden over mijn prestaties. In Lanaken werd ik der de met Sky High. Ze is nog heel jong, maar zal waarschijnlijk uitgroeien tot het beste paard dat we hebben." „Ik wil een topruiter worden. Ik ga van negen tot vier uur naar school. Als ik thuiskom, kleed ik me orn en ga trainen. Normaal rijd ik twee paarden per avond. Een volgende keer rijd ik op een paar an dere, het is belangrijk om te switchen. Het is belangrijk dat je geduld hebt met een paard. Daarom mag je ook niet steeds op dezelfde rijden." „Dit is een leuke wedstrijd", vertelt Said kort voordat hij aan zijn laatste rubriek begint. Hij legde zaterdag in de finale van het Z-springen nationaal (1.40 me ter) met twee paarden beslag op de eerste twee plaatsen. „Er zijn hier mooie geld prijzen. En het is voor de paarden goed om weer aan indoor te wennen. Er zijn hier een paar heel goede ruiters. Ik had verwacht dat ik lekker zou springen, niet dat ik eerste en tweede zou worden." De jonge Egyptenaar Abdel Said vertaalde in Heikant de lessen van Emiel Hendrickx in een eerste en tweede plaats. foto Wim Kooyman tionaal concours met internatio nale allure, waarin ruiters en pu bliek zich thuisvoelen", zei Lim burger Rogier Linssen, die in de finale van het nationaal 1.35 om de Rabobank Prijs als 1.40 om de Grote Prijs Delta een fractie tekortkwam. „Een mooie accom modatie, een uitstekende organi satie en een perfecte bodem. Meer kun je je niet wensen." Jenny Jones, die zich met twee paarden melde voor de beslissen de ronde, stuurde Usha in 36.77 foutloos rond. Die tijd was voor Rogier Linssen met Polien geen probleem. De ruiter uit Kessel was liefst ruim vier tellen snel ler dan de Amerikaanse. In haar race tegen de klok ging Jones met Caracolle naar een dikke oxer wat al te kort door de bocht, wat haar op een weige ring van het paard kwam te staan. Een springfout in het ver volg naar de finish betekende acht strafpunten. Het venijn zat voor Linssen in de staart. Want de Belg Gudrun Pateet (20) stuurde Friso Mat Nelke van het Waterschoot in 31.79 naar de zege. In de finale van het nationaal 1.35 moest Linssen zijn meerde re erkennen in de Belg Wim Smet. De ruiter uit Kieldrecht stuurde Rendez Vous in 33.39 naar de finish. Als laatste star ter ging Linssen met Polien als een raket over het parcours, maar hij kwam tweetiende te kort voor de overwinning. In de finale van het nationaal 1.35 was er voor Linssen meer succes. Als eerste starter stuur de hij Kameraad in 37.14 fout loos naar de finisch en op die tijd bleef de concurrentie het antwoord op schuldig. De in Hei- kant op nationaal niveau debute rende zeventienjarige Kim Hui- ge uit Nisse stuurde de ruin Ka- listo naar de vierde plaats. Met Delta Mossel So Lovely le verde de in de klasse Z debute rende Carolein van de Plasse een mooie rit af. De amazone uit Yerseke (19) reed in de finale van de Z, zonder ook maar in de buurt van het hout te komen, naar de onmogelijk geachte tijd van 27.30. Chayenne Wiskerke reed met Lorraine met 27.55 de tweede tijd, maar de merrie haalde een paal naar beneden, waardoor de combinatie uit Kruiningen genoegen moest ne men met de rijfde stek. Cindy Perdaen was duidelijk de sterkste in de finale van de ZZ. De negentienjarige amazone uit Sas van Gent wist met Mader- mie als enige in beide ritten het strafblad blank te houden. door Edward Oranje HENGELO - Sam en Tess van 't Westende hebben afgelopen weekeinde het 14e Eurregio Herfsttoernooi in Hengelo ge wonnen. De kersverse Zeeuws kampioenen, uitkomend voor Sport Instituut De Korte, be haalden twee van de drie gou den medailles voor de judo school uit Hoogvliet. Sam (14) had zich ter voorberei ding op de Nederlandse kam pioenschappen voor teams tot 17 jaar in Hengelo ook inge schreven voor die categorie. De Vlissinger trof in de finale tot 46 kilogram de Duitser Markus Kracke, die na een snelle lage schouderworp naar het zilver werd verwezen. In de kwartfina le had Van 't Westende meer moeite met de Engelse jeugd kampioen Liam Franklin van Ju doclub Pinewood. In de gelijkopgaande partij wist Van 't Westende ternauwernood een heupworp te pareren. Hal verwege de partij kreeg de Zeeuw meer grip op de wed strijd en wist een aanval van de Engelsman over te nemen met een tilworp. Daardoor won hij de wedstrijd. Ook Sams zusje Tess kwam bij de meisjes tot 15 jaar een natio naal kampioene tegen. Ze trof Favorieten bij beachvolleybal maken rol waar SALVADOR - Het favoriete duo Emanuel/Ricardo heeft gisteren het open Braziliaans beachvol- leybalkampioenschap gewon nen. Ze versloegen voor eigen publiek hun landgenoten De Jes us Magelhaes en Marcio Araujo in drie sets: 19-21, 21-16,15-13. De eindstrijd duurde 1 uur en 9 minuten. Jochem de Gruijter en Gijs Ronnes wei-den onder de Zuid-Amerikaanse zon dertien de. Bij de wouwen won het als eerste geplaatste koppel Kerri Walsh/Misty May-Treanor. De Amerikaansen zetten de Brazili- aansen Felisberta Silva en Franca opzij: 2-1 (16-21, 21-18, 15-12). Marrit Leenstra en San ne Keizer werden negende. Re- bekka Kadijk en Merel Mooren slechts zeventiende. ANP in de kwartfinale de Zweeds jeugdkampioene tot 15 jaar, Mi- chaela Barrerea uit Göteborg. Met een lage schouderworp scoorde de Vlissingse in de eer ste seconde waza-ari en wist hal verwege haar partij met een heupworp de strijd alsnog vroeg tijdig te beëindigen. De finale, tegen Denise Nortan (Kenamju) uit Haarlem, won Van 't Westen de op beslissing van de scheids rechters. Voor dit sterk bezette internationale judotoernooi had den zo'n 600 judoka's in de cate gorieën tot 20, 17, 15 en 12 jaar zich ingeschreven, 200 kwamen er uit het buitenland. Roose tweede op NK kiteboarden NOORDWIJK - Youri Zoon is zaterdag Nederlands kampioen kiteboarden geworden. De inwoner van Dirksland was de beste tijdens het NK in Noordwijk, waar Jalou Lange^ ree uit Noordwijk haar vrouwen titel prolongeerde, Katja Roosè uit Vlissingen werd tweede. IJshoekeyduel haalt eind niet HEERENVEEN - De ijs- hockeywedstrijd Heeren veen-Geleen haalde zater dag het einde niet. Na ruim vijftig minuten stapte het team van Geleen het ijs af. Volgens scheidsrechter De Brabander weigerde Ge- leen-coach Andv Tenbult zijn bestrafte speler Gary Zinck naar de strafbank te laten gaan. „Ik had Zinck bestraft wegens commen taar op de leiding", zei de arbiter. „Volgens meneer Tenbult zei hij het echter tegen een medespeler, maar dat maakt niks uit." Eerder al waren de Ge leen-spelers Kyle Schutte en Jamie Visser wegge stuurd. Schutte gooide on der meer een stick het pu bliek in. De Limburgse ploeg kwam in de vijftig mi nuten spel tot 113 strafmi- nuten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23