lulp Antillen bij schuldsanering Verzet tegen hoger tunneltarief PZC t Kazcynski nieuwe president van Polen 15 linister Pechtold sluit akkoord met vijf eilanden WINNAAR CO LLECTI S E I bruna W. Aanklacht poging doodslag na verkeersruzie in Axel 15° ~|Ï4" Z 6 jjeer wind jjaenachtig en een sterk aantrekkende j, Maxima rond 15 graden. lejaargang no. 251 sndag 24 oktober 2005 snummer€ 1,25 Ajax raakt nog verder achterop ufmukeTarnsma jj HAAG - Nederland de Antilliaanse over- id helpen met het wegwer- van de miljarden- d.De Nederlandse An- beloven meer cellen te pen om het groeiend geweldsmisdrijven ihoofd te bieden. staat in het hoofdlijnenak- jddat minister Pechtold (Ko ninkrijksrelaties) en de vijf An tilliaanse eilanden afgelopen weekeinde hebben gesloten. Aru ba valt erbuiten. Nederland betaalt het onder zoek dat nodig is om de Antilli aanse overheidsfinanciën door te lichten. Nederlandse finan ciële experts gaan daarbij hel pen. Dit moet voorkomen dat op nieuw onaanvaardbare schul den worden gemaakt. De totale staatsschuld van de Antillen be draagt nu 2,4 miljard euro. „Een gigantisch bedrag als je het relateert aan het lage inwo neraantal", zegt de woordvoer der van Pechtold. „Deze schuld hangt de eilanden als een molen steen om de nek." Rentelasten Nederland overweegt de miljar denschuld te saneren door deze tegen lagere rentelasten te herfi nancieren. Nederland maakt daarnaast geld vrij om de econo mie van de eilanden uit het slop te trekken. „We willen voorko men dat werknemers straks de klappen krijgen als bedrijven in grijpend geherstructureerd wor den. Een sociaal vangnet moet voorkomen dat zij buiten de boot vallen." Hoeveel Neder land gaat bijdragen aan het op lossen van de problemen moet duidelijk worden op een geza menlijke Ronde Tafel Conferen tie, die waarschijnlijk in decem ber wordt gehouden. Dan worden ook concrete af spraken gemaakt om de groeien de criminaliteit op de eilanden de kop in te drukken. De Antil len hebben op aandringen van Pechtold al wel beloofd voor meer celcapaciteit te zullen zor gen. „Als je criminelen vangt, moet je ze ook kunnen opslui ten", aldus Pechtolds zegsman. Ook zijn afspraken gemaakt om de integriteit van het bestuur te verbeteren. Intensief proces Pechtold is zeer tevreden over de afloop, laat zijn woordvoer der weten. „Het waren bepaald geen gemakkelijke onderhande lingen. Het was een langdurig en intensief proces. Maar er ligt nu wel een akkoord waarmee we verder kunnen." De rijf eilanden willen vanaf medio 2007 los van elkaar ver der. Sint-Maarten en Curagao willen een status aparte (zoals Aruba heeft). Bonaire, Sint-Eustatius en Saba willen de banden met Neder land juist aanhalen. Ze hebben dit samen met minister Pechtold in een intentieverklaring vastge legd. GPD ainer Zaamslag Wilma koerst van Mexico naar Florida Barry van der Hooft 1MSLAG - Behalve spits RCS en mede-eigenaar van voelbalschool JVOZ is deNooijer nu ook hoofd- van Zaamslag. De voor- lij profvoetballer gaf zater- zijn jawoord aan de zater- tweedeklasser. Xooijer, die afgelopen sei- jbi] FC Dordrecht een punt ïrzijn actieve profcarrière i, volgt bij Zaamslag Carlo Grimberghe op. De oefen ster was aan zijn eerste sei- ibezig bij de Zeeuws-Vlaam- itetbalclub. maar werd afge- m donderdag ontslagen. Eslag staat na zeven speel- voorlaatste. a 15 •Zaamslag verguld met nieuwe trainer ichting voor lAO'ers stelt WV ultimatum STERDAM - Als het UWV voor vrijdag 28 oktober onderneemt om te stop- de herkeuringsoperatie WAO'ers, dan spant de kling Collectieve Rechtsvor- (CORV) een kort geding ser nu er binnen het UWV msis is ontstaan over de her- is het zaak om er snel testoppen", aldus de CORV daggisteren. Daarbij wijst achting op een intern rap- van het UWV, waaruit dat onder keuringsartsen ïbeidsdeskundigen onvrede over de herbeoordeling circa 325.000 arbeidsonge- ilenmet een uitkering, let rapport stellen artsen en sdsdeskundigen dat zij hun met naar behoren kunnen omdat de UWV-directie al- 'geïnteresseerd is in aantal en niet in de kwaliteit van wringen. CORV vindt, met onder meer ■FNV-voorman L. de Waal ^adviesraad, de operatie on- tmatig. Volgens de CORV is KAOeen verzekering en mag verzekeraar de polisvoor- irien niet veranderen als er iade is. ministerie van Sociale Za nd volgens een woordvoer en procedure van de CORV 'vertrouwen tegemoet'. ANP De ravage in toeristenplaats Cancün is groot nadat orkaan Wilma is overgetrokken. door Peter Hattink CANCÜN - Minstens zeven do den, ruim een miljoen gedupeer den, grote schade aan gebou wen, wegen, telefoonverbindin gen en aan de elektriciteitsnet ten. Dat is de voorlopige balans nadat de orkaan Wilma dertig uur lang over het Mexicaanse schiereiland Yucatan raasde. De orkaan had een gemiddelde windsnelheid van 125 kilometer per uur, waarbij windstoten wer den gemeten tot 174 kilometer per uur. Hoewel de schade enorm is, halen de Mexicaanse autoriteiten opgelucht adem want de gevolgen van de groot ste en langst durende orkaan al ler tijden hadden veel erger kun nen zijn. Het noorden van de deelstaat Quintana Roo is het zwaarst ge troffen: ruim een miljoen men sen zijn de dupe van de orkaan. In Cancün staat de 28 kilometer lange rij van luxueuze hotels aan het strand onder water. De infrastructuur van de toeris tische bestemmingen zoals die van het eiland Cozumel en van de 'Playa del Carmen' is volle dig vernield. Volgens Felix Rodriguez, de gou verneur van Quintana Roo, zal het meer dan een jaar duren voordat de sporen van deze or kaan in zijn gebied zijn uitge wist. Cancün was gisterochtend een spookstad waar alleen militaire trucks in de felle wind en regen voedsel en water rondbrachten naar de opvangcentra, waar nog steeds 35.000 toeristen verblij ven. Dramatisch Doordat er geen elektriciteit is, kunnen alleen bezitters van tran sistorradio's de boodschappen van de autoriteiten ontvangen die erop hameren dat iedereen nog steeds binnen moet blijven. Aanleiding voor die oproep wa ren de dramatische taferelen die zich afspeelden nadat het oog van de orkaan voorbij was ge trokken en er een relatieve kalm te in de storm was opgetreden. Veel bewoners gingen hun hui zen uit om voedsel te halen en om de schade op te nemen. De autoriteiten hielden strikt vast aan het uitgangsverbod en mili tairen joegen de mensen naar binnen foto Daniel Aguilar/RTR In de winkelcentra van Cancün hebben veel criminelen mis bruik gemaakt van dit uitgaans verbod. Doordat rondvliegende boomtakken en reclameborden de ruiten van de winkels had den vernietigd, sloegen de die ven toe. De inbrekers namen niet alleen voedsel mee, maar ook televisietoestellen, compu ters, ijskasten en wasmachines. Orkaan Wilma zette na Mexico koers richting Florida waar ze vandaag tegen de middag wordt verwacht. GPD (Advertentie) postkantoor «postcode: huisnummer: ">on ingevuld inleveren bij Maande verkooppunten. «angt 2,55 korting op een uit de Winnaars Collectie. WAv.winnaafscQllectie.nl het alfabet van Zeeland door Ab van der Sluis GOES - In Provinciale Staten groeit het verzet tegen een ho ger tunneltarief. De PvdA, de SP en de Partij voor Zeeland stelden afgelopen weekend schriftelijke vragen aan Gedepu teerde Staten over het voorne men van de NV Westerschelde- tunnel de prijs van een tolkaart- je op te schroeven. De partijen laten op voorhand al weten te gen een hoger tarief te zijn. De exploitant van de Wester- scheldetunnel stelde afgelopen week in deze krant dat de tarie ven volgend jaar mogelijk meer omhoog gaan dan gebruikelijk, omdat er te weinig geld in het laatje komt. Eén van de ideeën van de NV is om het systeem van de t-tag (de korting voor re gelmatige gebruikers van de tun nel) tegen het licht te houden. De PvdA en de PvZ willen we ten of het college van GS vooraf op de hoogte is gesteld van het voornemen om de tarieven te verhogen. De PvZ vindt het niet netjes om via de krant geïnfor meerd te worden over de moge lijke tariefsverhoging. De partij vindt dat de exploitant van de tunnel eerst de aandeelhouders had moeten inlichten. De SP vindt een eventuele ta riefsverhoging onzinnig. De tun nel, aldus de socialisten, is aan gelegd om vervoer mogelijk te maken tussen de verschillende delen van Zeeland en niet als melkkoe voor de schatkisten van de provincie en het rijk, de twee aandeelhouders. „Het steekt de Zeeuws-Vlamin gen al sinds mensenheugenis dat zij moeten betalen voor de verbinding met de rest van Ne derland, terwijl elders de wegen gewoon betaald worden uit de door Harold de Puysseleijr AXEL - Een 21-jarige vrouw uit Oostburg en een 28-jarige man uit Temeuzen zijn zaterdag middag gearresteerd op verden king van poging tot doodslag en mishandeling, na een verkeers ruzie op de Tractaatwcg id Axel. De Terneuzenaar kleefde aan de bumper van een 23-jarige auto mobilist uit Moerbeke, die daar op de rem even intrapte. Dat viel verkeerd. Beide auto's stop ten op de vluchtstrook. De Ter neuzenaar haalde een stok uit zijn auto en sloeg de Belg hier mee. Toen hij en de Oostburgse wilden wegrijden, probeerden getuigen hen te stoppen. Een van hen, die zijn arm door het raam had gestoken, werd hon derden meters met de auto mee gesleept. Hij liep verwondingen op aan zijn hoofd en voet. Het duo is aangehouden en wordt morgen voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. algemene middelen." De SP wil in schriftelijke vragen van GS weten of /.ij bereid zijn de ta riefsverhoging tegen te gaan. Als het dagelijks provinciebe stuur niet bereid is om de tariefs verhoging tegen te houden, dan dienen de socialisten een motie in. Ook de PvdA vindt alle aan gevoerde argumenten voor een tariefsverhoging nonsens. „De tunnel is een regionale verbin ding, waarvan vooral Zeeuwen gebruik maken." De PvdA wil weten of het college van GS zich met de NV Westerscheldetunnel zorgen maakt over de winstmar ges van de tunnel. Creativiteit Ook de PvZ stelt zich op het standpunt dat tariefsverhoging niet nodig is. „Met een beetje creativiteit moet de NV Wester scheldetunnel in staat zijn zon der die maatregel positieve ex- ploitatiecijfers te leveren. Het verhaal over een te groot ge bruik van de t-tag, waardoor te veel opbrengsten wegvallen door kortingen, vinden wij zwak." Peter R. de Vries kanshebber Misdaadverslaggever Peter R. de Vries geeft vandaag met de lancering van zijn eigen partijwebsite www.prdv.nl zijn politieke carrière vastere vorm. Volgens opiniepeiler Maurice de Hond maakt de populaire verslaggever een goede kans zijn aspiraties waar te maken. „Echtheid is veel belangrijker dan politiek ta- lent of onervarenheid." dCl Eucharistie thema bij huwelijk prins Het oude woord eucharis tie, in de betekenis van dankoffer, stond centraal bij de kerkelijke inzege ning van het huwelijk van prins Floris en zijn vrouw Aimée. Van een katho liek-protestantse eucharis tie was geen sprake. Wel werd het Avé Maria ten geho- re gebracht. *3 Geld voor Four Freedoms-laureaat Een Four Freedoms Award alleen was niet genoeg, vond commissaris van de koningin W van Gelder. Dus benader de hij diverse instanties om hulp te bieden aan Magguie Barankitse, de Afrikaanse die vorig jaar de Freedoms-me- daille voor vrijwaring van armoede ontving. Het leverde een half miljoen dollar op, zei hij bij de uitreiking van de Awards in New York. Van Assche gaat wellicht naar WK Anthony van Assche mag in november mogelijk mee doen aan het WK. De tur ner uit Sas van Gent haal de gisteren de limiet, maar ziet vooralsnog drie colle ga's voor gaan. Vandaag buigt de turnbond zich over de vraag of Van As sche toch naar Melbourne af «fj JJ? mag reizen. I Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22. 23 en 24 door Runa Hellinga BOEDAPEST - De conservatie ve Warschause burgemeester Lech Kaczynski wordt de nieu we president van Polen. Volgens de eerste peilingen won de 56-ja- rige Kaczynski gisteren 52,8 pro cent van de stemmen bij de twee de ronde van de Poolse presi dentsverkiezingen. Hoewel zijn tegenstander, de rechts-liberaal Donald Tusk, in de opiniepeilingen voor de ver kiezingen een lichte voorsprong had, eindigde hij met 47,2 pro cent van de stemmen. De defini tieve uitslag wordt vanmiddag verwacht. Kaczynski wist de tweede ronde te winnen doordat hij naast zijn eigen stemmen ook socialis tische kiezers en aanhangers van de populist Andrzej Lepper wist te trekken. Hij heeft een economisch programma dat een sterke nadruk op behoud van de sociale zekerheid legt en zich keert tegen verdere privatise ring van staatsbedrijven. Kac zynski pleitte in zijn campagne bovendien voor 'morele vernieu wing' en ageerde sterk tegen de corruptie van de vorige, socialis tische, regering. Tusk erkende gisteren zijn verlies. Analisten verwachten dat bui tenlandse beleggers komende da gen negatief op de verkiezings uitslag zullen reageren, omdat ze van Kaczynski een voor bui tenlandse investeerders minder positief beleid verwachten. Weliswaar heeft de president slechts beperkte bevoegdheden maar hij heeft bijvoorbeeld wel behoorlijke invloed op de buiten landse politiek. Kaczynski staat bekend om zijn afhoudende houding tegenover de Europese Unie, terwijl Tusk juist de kansen voor Polen had benadrukt. GPD O Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen.' O per maand met automatische incasso 20.55). per kwartaal me. automaxsche incasso IC 5975) Q pet iaat met automatische incasso IC 229.20) i Kjt op imw.pic nl/3bonneien. bel gratis 0800 - 023! 237 ol stuur dex bon naai PZC. afdeling lererssemce Antmordnummt 713. 4460 WB lines "711688"555530' het alfabet van Zeeland OPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1