«ze Lagere afvalheffing bepleit Echtpaar vast voor babyhandel HERFSTVOORDEEL Nouriddin el F. zou Hirsi Ali en Wilders hebben willen doden oud voor v\\Q[\\ncuccjcu(r=jcuitwa. Plan voor gevangenen in callcenters Staatssecretaris Van Geel: gemeenten halen minder vuilnis op Negen-holes golfbaan in ABN Amro-gebouw Karin Adëlmund (56) overleden door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten ROTTERDAM - Hofstadver dachte Nouriddin el F. wilde met een machinepistool de poli tici Ayaan Hirsi Ali en Geert Wilders vermoorden. Dat heeft een anonieme bron in het huis van bewaring in Zut- phen tegenover de Nationale Re cherche verklaard. Het pro- ces-verbaal is toegevoegd aan het strafdossier tegen de terro rismeverdachten van de Hof stadgroep. Een antiterreureen heid overmeesterde Nouriddin el F. op 22 juni op metrostation Lelylaan in Amsterdam. El F. heeft volgens de bron ook gezegd dat hij naar Irak wilde om daar een aanslag te plegen. In het proces-verbaal staat ook: El F. had verteld dat hij eigen lijk alle Nederlanders wil dood maken, omdat hij een hekel heeft aan alle niet-moslims. Hij heeft een hekel aan 'joden'. Ter roristen zijn voor hem zijn grote voorbeelden." Waar andere ge tuigen in het Hofstaddossier tot nu toe met naam en toenaam worden genoemd, wordt deze 'niet met name genoemde per soon' afgeschermd. De bron heeft verklaard bang te zijn voor El F. De getuige beschouwt de Hofstadverdachte als een 'lo pende bom'. Ook heeft hij de indruk dat de moordaanslagen op Hirsi Ali en Wilders 'sowieso' plaats gaan vinden, ondanks El F.'s arresta tie, aldus het proces-verbaal. De beide politici krijgen al maan den de zwaarst mogelijke bevei liging uit vrees voor een aanslag op hun leven door moslimextre misten, onder anderen uit krin gen van de Hofstadgroep. Der tien van hen staan vanaf 5 de cember terecht wegens terroris me. Volgens een interne 'ver- blijfsrapportage' van het huis van bewaring beschouwen El F.'s medegedetineerden hem als 'iemand die constant 'loopt te werven'. „Hij voert in de biblio theek van de PI (penitentiaire In richting - red.) en in de cellen en celgang langdurige gesprekken met medegedetineerden over de koran." GPD (Advertentie) een oud sieraad achter in de linnenkast of een nieuw horloge dat bij je past? nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee van onze redactie binnenland DEN HAAG - Gevangenen gaan mogelijk telefonisch pro ducten verkopen aan consu menten of bedrijven. De Dienst Justitiële Inrichtingen onder zoekt die mogelijkheid en voert gesprekken met bedrijven die met callcenters werken. „Er ligt nog geen contract", zegt een woordvoerder. Justitie wil nog niet zeggen of de telefo nische verkoopcentra binnen of huiten de vier muren van de gevangenissen worden opge richt. In callcenters kunnen telefoni sche enquêtes worden gehou den of verzekeringsproducten (zoals inboedelverzekeringen) worden verkocht. Uit de 'gedetineerden-survey 2004' blijkt dat veel gevange nen zich vervelen. Met sporten en lezen, maar ook met werken doorbreken zij hun dagelijks sleur. Gedetineerden die bui ten de gevangenismuren bij particuliere werkgevers mogen werken, verdienen 111,36 euro per week. Bijna 85 procent van de gevan genen zegt te werken. De werk geversorganisatie voor callcen ters WGCC is niet enthousiast. „Bij ons werk is het van groot belang dat de consument de te lefonist kan vertrouwen", zegt woordvoerder Herman Nieu- wenhuis. „Wij willen niet dat onze klan ten zich straks moeten afvra gen of ze een vrouwenverkrach ter of een inbreker aan de lijn hebben." GPD Korting alléén op zaterdag 22 en zondag 23 oktober op de gehele collectie, in de vorm van cadeaucheques of 12,5% directe korting. Bij Pot Interieur vindt u alle grote meubelmerken! Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) S6 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op Internet www.pot-axel.nl ||artinair en IlM vrezen Los rond luchten VS KSTELVEEN - Luchtreizi- P naar de Verenigde Staten Jiien rekening houden met -«overlast als ze op Schiphol leuken voor hun vlucht naar land. Deze waarschuwing ijen de luchtvaartmaatschap- ia KLM en Martinair giste- jjegeven. maf maandag moet het over- deel van de dagelijks vele •«nden passagiers richting ;bij het inchecken gedetail- je gegevens over de verblijf- sts op formulieren invullen, g eis van de Amerikaanse jheid levert een verdubbe- van de inchecktijden op, rklaarden woordvoerders van Men Martinair. (KLM roept reizigers op via tintemet in te checken. Het enjf heeft zijn internetpagina aangepast, dat alle gegevens ar 2l kunnen worden afgege- r Alleen zo kunnen de passsa- as de verwachte 'explosieve' ging van de inchecktijden jijden! aldus de zegsman. LM vreest een 'procesmatige ap' als passagiers zich niet /internet aanmelden voor ivluchten. De kans is groot [reizigers die geen rekening tijen gehouden met de extra ïhttijd het vliegtuig missen, evervoerder is al enige tijd be- met het aanpassen van de BDutersystemen aan de nieu- maatregel, die is opgelegd cr de Amerikaanse regering. maatregel geldt niet voor lerikaanse burgers of mensen eeenoverstap in het land ma- irtinair en KLM voeren de atregel met tegenzin in. „We m met onze rug tegen de ar. Als we niet meewerken, rzen we hoge boetes krijgen krijgen zelfs geen toestem- naar de VS te vliegen", Mte de woordvoerder van tónair toe. roenLinks voert maandag ac- ■tegen de nieuwe Amerikaan- aatiterreurmaatregelen. De rij ziet het nut van de nieuwe •met in. „Een terrorist hoeft sa maar een respectabel ho lte boeken om toch aan boord lomen." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Burgers in Neder land moeten in de toekomst min der geld kwijt zijn aan de ge meentelijke afvalstoffenheffing. Deze belasting kan omlaag, om dat de gemeenten steeds minder afval hoeven op te halen. Dat vindt staatssecretaris Van Geel van Milieu. De gemeenten zijn verbaasd over de opmerking, maar het bedrijfsleven is enthou siast. De bewindsman deed gisteren in De Telegraaf een dringende oproep aan de gemeenten om hun tarieven voor de vuilnis- dienst naar beneden bij te stel len. Zij halen volgens Van Geel minder vuil op doordat fabrikan ten en importeurs voor steeds meer producten milieuvriendelij ke verwerking organiseren. Elektronische apparatuur, auto banden, batterijen en autowrak ken komen hierdoor niet meer terecht bij de gemeentelijke af valverwerking. „De lasten van burgers kunnen daarom vermin derd worden", aldus Van Geel. De CDA-bestuurder kan ge meenten overigens niet dwingen om hun tarieven te verlagen. Erg vroeg De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is verbaasd over het pleidooi van de staatssecretaris. „Wij zijn op dit moment met het ministerie van Vrom en met de fabrikanten in onderhandeling over het convenant verpakkin gen, dat volgend jaar van kracht moet worden", benadrukt een woordvoerster van de VNG. „Het onderzoek naar de afval stroom bij gemeenten is nog niet afgerond, dus deze opmerkin gen van Van Geel komen erg vroeg." Het bedrijfsleven is enthousiast over het pleidooi van Van Geel, omdat een lagere heffing goed is voor de koopkracht van bur gers. Adjunct-directeur S. Veenstra van de Raad Neder landse Detailhandel (RND) wijst erop dat vanaf 2006 de kos ten voor het ophalen en verwer ken van verpakkingsmateriaal (glas, papier) op het bedrijfsle ven worden verhaald. Jaarlijks gaat het om zo'n 400 miljoen eu ro, stelt Veenstra. Dat betekent dat gemeenten nog minder kwijt zijn aan afvalver werking. Veenstra vindt net als Van Geel dat burgers hiervoor dan ook minder moeten betalen. „De afgelopen jaren is er geen verlaging geweest terwijl de bur gers ook al een verwijderingsbij drage voor elektrische appara ten betaalden." Volgens Veens tra is de boekhouding van ge meenten voor afvalverwerking niet transparant en is diep gaand onderzoek nodig. ANP zaterdag 22 oktober 2005 3 Dodelijk bedrijfsongeval Efteling KAATSHEUVEL - In attractiepark De Efteling in Kaats heuvel is gistermorgen een 55-jarige bouwvakker uit Bre da om het leven gekomen. De man bouwde mee aan de nieuwe attractie De Vliegende Hollander die de Efteling in 2006 opent. De politie zei dat het slachtoffer aan het werk was op het dak van een tunnelbak. Door nog onbe kende oorzaak stortte het dak in waardoor de man vier meter naar beneden viel. ANP Paleis op Dam moet wit worden AMSTERDAM - Het paleis op de Dam moet worden te ruggebracht in zijn oorspronkelijke witte kleur en wor den opengesteld voor bijvoorbeeld tentoonstellingen. Dat wil de WD-fractie in het Amsterdamse stadsdeel Centrum. Fractievoorzitter Teun van Hellenberg Hubar verwijst naar de Nieuwe Kerk. „Als we het doodnormaal vinden dat in kerkgebouwen exposities zijn, waarom in het paleis dan niet?" De activiteiten moeten wel in over eenstemming zijn met het karakter van het gebouw. „Het was een stadhuis, geen partycentrum. Dus dat moet het ook niet worden." De parelwitte Bentheimer steen, die architect Jacob van Campen heeft gebruikt bij de bouw, moet met moderne technieken grondig kunnen worden gereinigd zonder het gebouw te beschadigen, meent Hubar. GPD Stalker 112 ziet straf als verzetje ZWOLLE - Een 43-jarige man uit Grafhorst is gisteren voor de tweede maal door de rechtbank in Zwolle veroor deeld voor het onnodig en herhaaldelijk bellen van alarm nummer 112. De man kreeg eerder de maximale straf van achttien dagen cel, maar zag dit als 'vakantie en een ver zetje', aldus de officier van justitie gisteren. Deze eiste nu een voorwaardelijke straf van achttien dagen met de con ditie de man onder begeleiding te plaatsen. De Grafhors ter belde soms tot twintig keer per nacht met de alarmlijn voor een praatje. ANP Politie helpt bij bevalling in auto DEN HAAG - Politieagenten hebben gisterochtend vroeg in Den Haag geholpen bij een bevalling. Na een melding over een vrouw in barensnood troffen de agenten rond 5.00 uur op de Erasmusweg een 27-jarige Haagse aan die op het punt stond een kind ter wereld te brengen, meldde een politiewoordvoerder gisteren. De vrouw zat samen met haar man in een auto en uitstel van de bevalling was onmogelijk. De baby, een meisje, en de moeder maken het goed. ANP 400 militairen naar Bosnië DEN HAAG - Eufor, de politiemacht van de Europese Unie in Bosnië, krijgt dinsdag versterking van een nieuwe lichting militairen uit Nederland. Dinsdag vertrekt de groep van vierhonderd man vanaf vliegbasis Eindhoven richting het Balkanland. Dat meldde het ministerie van Defensie gisteren. De komende zes maanden vormen de genoemde militai ren het grootste deel van de Nederlandse bijdrage aan de ze EU-missie. Zij werken in die periode samen met troe pen uit Bulgarije en Roemenië. ANP tavrede onder euringsartsen IffV onderzocht 'ISIERDAM - Onder keu- ssartsen en arbeidsdeskundi- svanhet UWV, de uitkerings- aantie die verantwoordelijk voor de herkeuring van ).!00 arbeidsongeschikten, «st onrust. Adëlmund werd in mei 1994 lid van de Tweede Kamer. Van fe bruari 1997 tot augustus 1998 was ze voorzitter van de Partij van de Arbeid. In 1998 werd ze in het tweede kabinet-Kok staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen, belast met basis-, speciaal- en voortgezet onder wijs. De PvdA is 'diep geschokt' en 'intens verdrietig' door haar overlijden. „Wij zullen haar heel erg missen", aldus een ver klaring van PvdA-leider Bos en PvdA-voorzitter Koole. „Karin was een bevlogen en au thentieke sociaal-democraat. Zij stond steeds op de barricade Karin Adëlmund in 1998 op Het Binnenhof ANP als zij meende dat er mensen on recht werd aangedaan", aldus de Pvd A-kopstukken. Ook de FNV toonde zich versla gen na haar onverwachte dood. „Zij is van ongelofelijk belang geweest voor de positieverbete ring van de vrouw binnen de vakbeweging en daarbuiten", verklaart de werknemersorgani satie. De Tweede Kamer heeft Karin Adëlmund leren kennen als 'een bevlogen, zeer toegewijd politi cus met uitgesproken opvattin gen'. Dat heeft Kamer-voorzit ter Weisglas laten weten in een reactie op het overlijden van Adëlmund. ANP pagina 4 vakbond nooit vergeten i'ens een intern rapport, mop RTL Nieuws de hand gelegd, vinden zij onder edat het UWV bij de herkeu- poperatie te veel naar de atiteit en te weinig naar de aliteit kijkt. li UWV heeft zelf het initia- 'genomen om te onderzoeken er leeft onder de keurings ei en arbeidsdeskundigen, «iathet signalen had dat het Pgoed ging, aldus een woord eer Er zijn groepsgesprek- gehouden en de weerslag Bran is vastgelegd. „Het 3ons er om te kijken wat de tblemen zijn en wat wij er in kunnen doen", aldus de »rdvoerder. In het verslag Niopmerkingen als 'de direc- kis alleen geïnterresseerd in Kallen, niet in de kwaliteit Ne keuring', zo liet RTL pros zien. ANP AMSTERDAM - Johan Neeskens concentreert zich voor een slag op de tijdelijke negen-holes golfbaan die gisteren ter ere van de opening van het Golf Living Event in het ABN Amro-gebouw is uitgezet. Een stoel moet aan de kant aangezien het balletje onder de stoel was beland. Het Golf Living Event is gisteren in het expogebouw in Amster dam Zuid begonnen en duurt nog het hele weekeinde. foto Elsbeth Tijssen/GPD '8 ER N on L EVEN Hl ÊR op MARS door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Colombiaan se politie heeft op de luchthaven van de hoofdstad Bogota een Ne derlands echtpaar gearresteerd wegens babyhandel. Het stel probeerde met valse documen ten een tien dagen oude zuige ling het land uit te smokkelen. Het kind hadden zij gekocht van een 25-jarige Colombiaanse vrouw Ook die is aangehouden, alsmede een 48-jarige man die mogelijk de vader is van het kind. Hij wordt gezien wordt als het brein achter de transactie en zou de valse registratiepapieren voor de baby hebben geregeld. De politie had al geruime tijd lucht van de zaak; zij kwam op het spoor na een tip. De 37-jari- ge Nederlander uit Hillegom reisde enkele weken geleden sa men met zijn zeven jaar oudere Colombiaanse echtgenote, die de Nederlandse nationaliteit be zit, naar de stad Ibague in het Andesgebergte om de bestelde baby op te halen. Ze verbleven daar acht dagen in een hotel in afwachting van de valse geboor teakte en uitreisdocumenten. Om de baby de achternaam te bezorgen van de Colombiaanse echtgenote van de 37-jarige Ne derlander had de moeder zich kort voor de bevalling in het zie kenhuis van Ibague laten opne men onder haar naam. Daarbij gebruikte zij de Colombiaanse identiteitspapieren van de echt genote van de Nederlander. Zo doende kon het kind bij de bur- van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA-Twee- de-Kamerlid en oud-staatssecre taris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen Karin Adël mund is in de nacht van donder dag op vrijdag onverwacht over leden aan een hartstilstand. Dat heeft de PvdA gisteren bekend gemaakt. Adëlmund is 56 jaar geworden. gerlijke stand ingeschreven wor den met achternaam van zijn on echte moeder. Volgens de Colombiaanse poli tie heeft het echtpaar ruim 54.000 euro betaald voor de dienst. Het paar maakte eind vo rig jaar al in Nederland kennis met de moeder van hun aan staande baby. De vrouw werkte enige tijd bij hen als hulp in de huishouding. In februari reisde zij terug naar Colombia, toen haar toeristenvisum op punt stond te verlopen. Zij zou haar kind hebben willen verkopen omdat zij het geld hard nodig heeft. Het stel loopt kans op tien jaar gevangenisstraf wegens mensen handel en valsheid in geschrifte. Over 15 dagen wordt het echt paar voorgeleid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3