PZC Een sympathieke geste van Bolsjoi in Goes M Glansrijk eerbetoon aan onvolmaaktheid Trompertje Littekensieraden Hanghuid üedsclie biilagen: 0113-315680 étvw pzc.nl 5,it,edactie@pzc.nl Ltbus 314460 AA Goes advertentie-exploitatie: „d-en Midden-Zeeland: 0113-315520, «s-Vlaanderen: 0114-372770; fonaal: 020-4662500. zaterdag 22 oktober 2005 De Arnhemse kunstena res Petra Hartman maakt sieraden voor tie ners met littekens. Bloed mooie Meiden heet de ten toonstelling in het Coda museum in Apeldoorn, waar Hartman tot half no vember haar werk toont en daarbij medewerking kreeg van vijf jonge mei den met een beschadiging of verwonding. Een van hen is de 12-jarige Felice; haar beenprothese werd een compleet kunstwerk. „Vet! Ik hang in een mu seum!" Het is geen kwestie van ver fraaien, vindt Petra Hart man; deze meisjes zijn van zich zelf al mooi genoeg. „Ik wilde hun littekens niet verstoppen maar juist extra aandacht ge ven. Littekens ontsierend? Ik vind ze juist prachtig, omdat ze iets vertellen over de eigenaar." Haar reuzensieraden zijn een glansrijk eerbetoon aan de onvol maaktheid. Voor de vijf geschon den tieners maakte zij een ont werp op maat. Na talrijke ge sprekken en een kijkje in hun ka mers kwam Hartman tot uitbun dige objecten (collages) waarin de meisjes als diva's poseren. Neem Felice. Haar benen wer den geamputeerd nadat zij als baby besmet raakte met menin- gokokken. Een virus dat je bloed vaten kapotbijt, zegt ze zelf. Hartman zag haar zonder prothe sen over de Korenmarkt in Arn hem huppen. Ze staat ook be kend als het meisje op de scoot- mobiel. Zo'n ding waarop oude mensen rijden, legt Felice uit. Haar handicap is een gegeven. „Ik weet niet beter", stelt ze laco niek. Toen Hartman haar vroeg voor het kunstproject was ze meteen enthousiast. „Mijn kamer is hele maal geel met een grote oranje cirkel. En dat zit ook in de colla ge die Hartman heeft gemaakt", constateert ze opgewekt. Haar zij zich het meest op haar ge mak. Nu lijkt het of ze op een paard of troon zit. Het sieraad is een soort jarretel geworden. Feli ce zag zichzelf gisteren voor het eerst in megaformaat. 'Ik hang in een museum', vertelde ze aan vriendinnen. 'Vet', was de reac tie op school." Voor Eva maakte Hartman een armsieraad van textiel. Uit haar hand stroomt een rode streng nepdiamanten. Haar bovenarm werd verbrijzeld want ze kwam onder een bus. Na veel operaties functioneert haar arm nog steeds niet goed. 'Ik kan er iets moois van maken', stelde de kun stenares haar voor. „Eva is het vriendinnetje van mijn dochter. Met haar begon dit project", ver klaart Hartman. Op een andere collage steken hoekige glasresten gevaarlijk in de richting van een van de mo dellen. „Ze zijn van plastic", stelt Hartman gerust. Centraal staat Robin, wier zenuwen wer den doorgesneden door een glas- punt van een kapotte tafel. Voor Rowie, de jongste van de vijf meiden, maakte de kunstena res een rugsieraad en een boven armband. Rowie heeft een litte ken op haar rug, een gevolg van een hartoperatie waarvan zij zich niets kan herinneren. Hoofdtooi Het zwarte meisje Jarah showt een hoofdtooi die haar litteken vrijlaat. Als baby werd ze gevon den in een bos in Nigeria. De wonden in haar gezicht zijn waarschijnlijk veroorzaakt door een wild dier. Ze werd in Neder land geadopteerd en heeft diver se operaties ondergaan. Om haar heen zien we op de collage tallo ze Hollandse boerderijdieren voorzien van een Afrikaans velle tje, zoals het varken met een lui paardstofje. Het zijn vermom mingen, bevestigt Petra Hart man. Roofdieren van buiten maar tam van binnen. Ze kun nen Jarah niet meer aanvallen. Marion Groenewoud Bloedmooie Meiden, expositie t/m 13 november, museum Coda Apeldoorn De huid rond ogen en lippen be gint als eerste te rimpelen, weet iedereen die dagelijks in de spie gel kijkt. Vichy heeft daarvoor een product ontworpen, en stuurt een foto mee die moet aantonen hoe strak je huid er wel niet van wordt. Curieus. In ieder geval is Novadiol, zoals het nieuwe product heet, goed tegen rimpels bi] mond en ogen. Er zit namelijk phyto-complex in, en lissyne. Goed tegen hormo nale huidveroudering, en het ontzwelt de oogcontouren. Vooi 18,95 euro heb je een pompfla con van 15 ml. Informatie: AVAVw.vichy.com bovenbeenprothesen staan cen traal in het werk van Hartman. Rond haar foto heeft de kunste nares talloze barbieschoentjes geplakt. Ik kan nooit schoenen dragen maar ik vond het juist een grappig idee, zegt Felice die er geen moeite mee heeft om met haar handicap in de picture te staan. „Als ik met een Ariendin door de stad loop, moet zij me er altijd op wijzen dat mensen naar me kijken. Ik zie het zelf vaak niet." Hartman raakte in de ban van de ATolijkheid van Felice en gaf dit werk een titel mee: I'm wal king on sunshine. Ze wilde geen lange benen maken voor het meisje. „Zonder prothesen voelt 'Uniek en nergens te koop'. Gai'd Ombre weet het zeker, he Trompertje, een samentrekking van T-shirt en rompertje, is een absolute topper. En zij kan het weten, want ze ontwerpt de Tromper. Het baby- en peuter kledingstuk combineert de vooij delen van een rompertje (dat vastzit) met het modieuze van een T-shirt (dat altijd opkruipt In haar vinding zit in het T-shirt een rompergedeelte ge stikt, zodat je dat met drie druk kers over de luier kan vastma ken. De Tromper heeft lange mouwen en is er in vijf stoere kleurencombinaties. Voor €14,50 euro en verzendkosten ii> vijf kleuren te bestellen. Informatie: Avww.ietjecompa- ny.nl, www.tromper.nl foto's Petra Hartman/GPD Felice Grand Café Bolsjoi aan de Grote Markt in Goes maakt zijn naam waar. Het .\atige pand heeft een zeer lage drempel, Wis de hele dag door een levendig komen '-gaan van gasten, zoals het in een grand betaamt en de inrichting met grote pegels en schilderijen, geïnspireerd door W Bolsjoi Theater in Moskou, bezit een ®ieke uitstraling. Opéén van die bijna zwoele avonden die de ^rste helft van oktober onvergetelijk ma- lfn- staan de ramen en deuren uitnodigend apen. Keuvelende kantoormensen groepen jamen bij de bar, aan een tafeltje wordt ge borreld, elders de krant gelezen en op het toas gewoon genoten van het uitzicht op «autovrije Markt met hier en daar een jat aarzelend flanerende Goesenaar. jiat is redelijk druk in het restaurantgedeel- *en ik heb een plaatsje gevonden aan een 'afeltje-voor-twee dicht bij de bar waar ik tok nog de Markt kan overzien, en vlak ^ngs de route van de bedienende dames, *aardoor het me aan aandacht geen mo ment ontbreekt. De gastvrouwen zijn trou wens toch heel attent, één van hen, wellicht beducht dat ik me in mijn allenigheid wat eenzaam zal voelen, voegt me toe dat ik ge rust wat te lezen mag pakken. Bolsjoi is kennelijk en met recht trots op zijn leesta fel waar stamgasten zich graag verzamelen. Een ander sociaal trekje van Bolsjoi be staat uit het verstrekken van een A'oedzame maaltijd, bestaande uit een hoofdgerecht en een nagerecht, voor slechts 6,50 tijdens de donderdagse koopavond tussen 17.00 en 19.00 uur. Winkelpersoneel uit de naaste omgeving maakt er graag gebruik van. Bolsjoi heeft nog meer aangename regelin gen. Zo worden de gerechten van de lunch- kaart ook 's avonds geserveerd en kan aan de andere kant de hele dag door een keus worden gemaakt van de grote kaart. Een flexibele zaak waar je gemakkelijk even binnenloopt en naar mijn gevoel passend bij het karakter van de Goese en Beveland- se Zeeuwen, gewoon en gemakklijk in de omgang en wars van dikdoenerij al mag er best wat opschik zijn Het democratische karakter van Bolsjoi blijkt ook uit de kaart. Lunchgerechten van een tosti ham/kaas voor 2,20 tot gebak ken mosselen met brood of friet voor 8,50. De befaamde Bolsjoi bollen in wit of bruin gaan van 3,10 tot 6,- Als vulling is er keus uit onder meer fricandeau, salami, pa ling, garnalen en Javaanse kipsalade. Er is AAN TAFEL Rien van Reems ■v keus uit zes soepen, waaronder Zeeuwse aüs- soep 4,-) en kreeftensoep 4,25) De grote kaart munt uit door eenvoud, zo variëren de voorgerechten van champig nons op toast 4,75), via Hollandse garna lensalade 8,-) tot vijf gambastaarten in knoflookboter 9,75). Vleesgerechten zijn bij voorbeeld kipfilet gevuld met mozarella en cranberrysaus 11,90), lamshaasjes met honing-tijmsaus 14,50), entrecöte met Béarnaisesaus 14,50), varkenshaas met champignon-roomsaus 14,75), ossenhaas puntjes met Stroganoffsaus 16,-) en tour- nedos met gebakken ui en champignon 17,50). De schnitzel waaraan de naam Bolsjoi is verbonden kost 11,90 en is ge gratineerd met kaas, ananas en tomaat. Ook bij de visgerechten zien we vooral de favorieten van een breed publiek: botervis met romige knoflooksaus, 2 gegrilde zalmfi lets met kreeftensaus, 2 gebakken scholfi lets met remouladesaus (alle 13,95), stoof potje van vis 13,95), gebakken paling met remouladesaus en paling in het groen (beide 15,95) en gebakken zeetong naturel of Picasso tegen dagprijs. Ik heb echter mijn zinnen gezet op het Maandmenu dat in het teken van wild staat en waarbij de patron van Bolsjoi een Zeeuwse wijn adviseert. „Ik heb hem zelf geproefd in het ontvangstprieeltje in de wijngaard, de Druivengaerde in Wissenker- ke en ik vond het een heerlijke, volle wijn", vertelt hij me. Het leuke is dat deze rode Rondo van 2004 tijdens de Nationale Wijn- week een onderscheiding heeft gekregen. Na analyse door een Duits wijnlaborato rium en organo-leptische beoordeling door een panel van wijnprofessionals is de Ron do uit Wissenkerke bekroond met een Win- keurzegel, dat is net iets minder dan brons. Overigens kreeg wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor twee Winkeurzegels voor Pinot Blanc en Auxerrois en Wijn gaard De Oorsprong in Oudelande brons voor een Avitte Johanniter. De Zeeuwse Avij- nen doen het goed. De dames van Bolsjoi serveren mij een heer lijk straffe Avildbouillon met kleine sappige bospaddestoelen en een vleugje Madeira en vervolgens zeer malse wildzwijnmedaillons met vossenbessensaus en een deegbakje met fijngesneden groentjes en een schaal ranke krokante frieten, waarbij de Zeeuw se Rondo het goed doet. De wijn is vol en geeft een warm mondgevoel. In het bouquet is zomers rood fruit uit bos en tuin domine rend. Wijn en gerecht vullen elkaar perfect aan en de wat korte afdronk doet daar niets aan af. Dit maandmenu dat afsluit met een flensje gevuld met vanille-ijs en warme ker sen kost 15,50. De fles Rondo doet 14,50. Omdat ik slechts een enkel glas kan drinken, geven de aardige gastvrouwer me de nog voor driekwart gevulde fles mee naar huis. Een sympathieke geste van Bolsjoi. Hotel Grand-Café Bolsjoi Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 0113-232323 Fax.0113-251755 www.bolsjoi.nl e-mail: bolsjoi@bolsjoi.nl Van 6 nov. tot 2 april op zondag gesloten Keuken open van 10.00 tot 24.00 uur Creditcards: Visa, Eurocard, Amex Kinderen: kindermenuutje Vegetarisch: diverse gerechten Rolstoel: ja Rokers: achterin wordt minder gerookt, even overleggen Glutenvrij: ja, mits vooraf gemeld Robin Jarah

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33