Goed ontwerpen is gewoon een vak Banaan bloeit ook best in grachtentuin Vochtvreter Antiekzoeker Frisse geur Fauteuil Schroeven zaterdag 22 oktober 2005 W 3 Rubson (Henkei) komt met een 1 vochtvreter die niet alleen over tollig vocht opneemt, maar tege lijkertijd ook nog eens een geur tje verspreidt. Volgens het be drijf moet dit luchtje - lavendel j of eucalyptus - de muffe geur uit de ruimte verdrijven. Hoe goed de geur te ruiken is? Dat hangt af van de gebruiker. De vochtvreter is voorzien van een regulator waarmee de sterkte re gelbaar is. Een compleet pakket kost €5,95. Navullingen zijn te koop voor €4,95. Niet alleen woonwinkels, ook t antiquairs hebben last van de kwakkelende economie. Een I aantal is daarom de internetsite www.deantieksite.nl gestart. Di site is vergelijkbaar met een ca talogus. De antiquairs laten zien wat er zoals te koop is. Geïnteresseerden moeten vervol gens toch contact opnemen met de desbetreffende handelaar. Be gin oktober ondersteunden al 5J antiquairs het initiatief. De be doeling is dat het aanbod op de site de komende maanden toe zal nemen. Designers Guild, vooral bekend van de opvallende stofjes, komt met een collectie badproducten en parfums voor het interieur, i De collectie Fragrant Home be-j staat uit drie geurlijnen: first flo' wer, green fig en waterleaf. Alle drie roepen ze volgens Desig ners Guild een sfeer van luxe en weelde op. Verkrijgbaar zijn on der andere huisparfums, zeep- j jes, geparfumeerde kaarsen, bo- j dy lotion en douchecrème. De prijzen lopen uiteen van €13,50 tot €39,50. De producten zijn on der meer verkrijgbaar bij de par fumerie. Wie Martin Visser zegt, zegt BR 02. Dat is de aanduiding voor de. door hem ontworpen bank die al meer dan veertig jaar lang via' meubelproducent Spectrum ver krijgbaar is. Dit najaar zijn een aantal klassieke ontwei-pen van Visser opnieuw in de collectie van Spectrum opgenomen. Zo- als de in 1968 ontworpen fau- I teuil SZ 03, die toentertijd maar twee jaar deel uitmaakte van de collectie. De SZ 03 heeft een sta len buisframe met een bijzonde re vering die opvallend aanwe zig is in het ontwerp. De fau teuil is verkrijgbaar vanaf €960,- Tijdens de onlangs gehouden Woonbeurs ontving Martin Vis- ser overigens een zogenaamde j Woon Award voor zijn complete I oeuvre. n De prestaties zullen ongetwij feld goed zijn. Toch lijkt het bij de nieuwe elektrische schroeven draaier KC360H van Black Decker niet te draaien om de kwaliteiten alleen, maar vooral ook om het uiterlijk. Het fraaie apparaatje, dat vol gens de producent gemakkelijk in de hand ligt, vormt een perfec te eenheid met de lader. De schroevendraaier, verkrijgbaar voor €50,- wordt geleverd met tien verschillende maten schroefbits. die door bos en lommer langs de geheime binnenkant van de grachtengordel wandelen? De eigenaren van zo'n grachten pand maken toch nauwelijks van hun tuinen gebruik. Het zijn bijna altijd bedrijven, vaak banken of advocatenkantoren, die het onderhoud van de tuin als sluitpost beschouwen, ter wijl ze het onderhoud als repre sentatiekosten van de belasting aftrekken. Natuurlijk, je kunt zo'n grachtentuin niet laten ver loederen. Dat beseffen de eige naren ook wel en daarom vullen ze de ruimte met wat zielloze buxushaagjes. Vierkantjes, of rondjes. Een enkele keer een rechthoek of een ruit. Eenmaal per jaar worden som mige van die tuinen openge steld voor het publiek. Dan kan de bezoeker het ene buxushaag- je met het andere vergelijken. Nee, de verbeelding is niet be paald aan de macht in de door snee grachtentuin. En dat ter wijl er in zo'n stadstuin zoveel mogelijk is. Er heerst een bijna subtropisch microklimaat, met al die muren die dag en nacht worden verwarmd, en met de be bouwing die de wind breekt, hoewel bebouwing natuurlijk ook tochtgaten kan creëren. Dat microklimaat zou je kun nen uitbuiten, door palmen in die tuinen te planten, en olean ders, mimosastruiken en bana nen. Wijnstokken en abrikozen- en vijgenbomen zouden zo'n grachtentuin kunnen omtove ren tot een bijna oudtestamen tisch paradijs. Olijfboom Buiten de stad is de belangstel ling voor de subtropische tuin allang ontwaakt, en dat terwijl het klimaat daar minder gun stig is. Onlangs zag ik in de Gel derse Achterhoek - toch niet het warmste deel van Neder land - een tuin met meer dan veertig verschillende soorten palmen, bananenplanten en boomvarens in de volle grond. In Heerenveen spotte ik een olijfboom in een tuin en in Oirschot een mimosa. In Appel- tern, in het Land van Maas en Waal, zag ik in de open lucht zelfs een bananenplant in bloei. Het betrof een soort die ik nog niet kende, Musella lasiocarpa, een vrij kleine banaan met zeegroen blad en een enoime, stervormige gele bloem. Deze bananensoort komt uit Sechuan, in China, en wordt daar als veevoer geteeld, zo leer de ik. Musella lasiocarpa is min stens zo winterhard als de beter bekende Musa basjoo, uit Japan die tegenwoordig zo populair is dat je hem in alle tuincentra kunt kopen. Een nieuwkomer, waarvan verwacht wordt dat hij weinig vorstgevoelig is, is Musa sikkimensis, uit de Hima laya. Het wordt tijd dat ze in de stad eens wakker worden, zo dacht ik, daar ingeklemd tussen de ro kers op dat Amsterdamse bal kon. Als er in Laag Soeren, op de Veluwe, een palm in een voor tuin kan staan, dan moet er in het milde stadsklimaat toch meer mogelijk zijn dan buxus haagjes. Waarom trekken die advocatenkantoren geen ba naan van de belasting af? Toen was de rookpauze voorbij. Romke van de Kaa Musella lasiocarpa is een vrij kleine bananenplant met zeegroen blad eri een grote, stervormige gele bloem. foto GPD Ik ben al meer dan tien jaar geleden gestopt met roken, maar hoe meer de rokers gedis crimineerd worden, hoe meer solidair ik me voel met deze ver drukten. Zo stond ik onlangs met een tiental rookverslaafden samengeperst op een klein bal konnetje van een Amsterdams grachtenpand. Tijdens de lezing die ik daar aan die gracht bij woonde, was even een rookpau ze ingelast. Het uitzicht vanaf zo'n balkon is altijd weer spec taculair. Natuurlijk weet je dat zich in zo'n blok tussen twee grachten een enorme groene ruimte bevindt, maar als je aan de buitenkant daarvan, langs de gracht, voor een auto opzij springt dan heb je de neiging om al dat onzichtbare groen achter de gevels even te verge ten. Als ze er in Amsterdam dan toch niet in slagen om de auto's uit de binnenstad te weren, zo peinsde ik, waarom kunnen ze dan niet een strook van laten we zeggen twee meter breed midden tussen de achtertuinen van de grachtenpanden onteige nen en die voor voetgangers toe gankelijk maken? Dan kunnen Joep Verhoeven ontwierp een hek met versiering. dingen ontwerpen die het leven net iets gemakkelijker maken." Voorbeeld daarvan is haar ont werp Refugee Radio, een simpe le bouwpakketradio die werkt op radiogolven. Ze kwam op het idee na een bezoek aan Zuid-Afrika. „Oplossingen voor ontwikkelingslanden worden vaak bedacht vanuit onze wes terse visie. Mijn ontwerp moest daarom niet alleen praktisch, maar ook betaalbaar zijn." Een dergelijke praktische bena dering is de nieuwe generatie volgens directrice Liesbeth in 't Hout eigen. „Lange tijd ging het alleen om het uiterlijk. Deze stu denten willen weten wat alle maal mogelijk is. Niet alleen het eindresultaat, maar vooral het onderzoek is belangrijk. Aan de andere kant weten ze dat als je iets wilt bereiken, je het moet la ten zien." Dat beseft ook Jasper van Grootel, die is afgestudeerd met het tegelsysteem Cover tiles. Dat gaat ervan uit dat leidingen in bijvoorbeeld de badkamer best gezien mogen worden. Hij voorzag ze daarom van een kera misch jasje. Het Bossche bedrijf Cor Unum heeft de tegels inmid dels in productie genomen. „Ko mende maanden ga ik proberen architecten ervoor te interesse ren", aldus Van Grootel die in Eindhoven inmiddels zijn eigen ontwerpstudie heeft. Dat is uit zonderlijk, want de meeste afstu deerders belanden nog altijd op de ontwerpafdeling van een be drijf. Of gaan iets totaal anders doen. Maar dat neemt niet weg dat dit volgens Li Edelkoort - die samen met In 't Hout leiding geeft aan de opleiding - de beste lichting afstudeerders is die de Design Academy ooit gehad heeft. Paul Geerts Graduation 2005 is vandaag en morgen nog te zien aan de Em- masingel 14 in Eindhoven. En tree €5,-. Meer informatie: www.designacademy.nl. Met het 'constructie speelgoed' van Wouter Scheublin kunnen kinderen zelf een fiets of skelter bouwen. Mareike Gast wil het le ven net iets gemakke lijker maken. En Linda Bos hoeft niet zonodig alles 'op te leuken'. De nieuwe lich ting afstudeerders van de Design Academy Eindho ven zoekt vooral naar prak tische oplossingen voor be scheiden problemen. Het re sultaat daarvan is deze week te zien tijdens Gradua tion 2005. Hoe kan het toch dat sommi ge producten nauwelijks veranderen? Dat bijvoorbeeld een afstandsbediening van der tig jaar geleden nauwelijks af wijkt van de exemplaren van nu? Linda Bos vraagt het zich oprecht af. Want verbetering, of minimaal verandering, is vol gens haar wel degelijk mogelijk. Zoals te zien is tijdens de Gra duation, de jaarlijkse expositie met afstudeerwerk van studen ten van de Design Academy Eindhoven. Daar liggen de door Bos ontwor pen afstandbedieningen naast elkaar, allemaal met een afwij kend uiterlijk. De ene oogt als een telraam, de andere als een computerspelletje. De ontwerp ster weet dat veel ouders zich er geren aan het televisiekijkge- drag van hun kinderen, aan het voortdurende gezap en het lam lendige hangen. Dus maakte ze van de afstandbediening een uit dagend, functioneel stukje speel goed waarmee de gebruiker ook nog iets kan leren. Verwondering als uitgangspunt. Het is de belangrijkste overeen komst tussen het werk van de 115 studenten die afgelopen jaar afstudeerden. Hun producten - meestal prototypes - herbergen bescheiden oplossingen voor veelal kleine problemen. Zoals Snap, een kandelaar van Dennis Meubilair van Susanne Philippson. Kwant waarin een kaars wordt vastgeklemd tussen drie kogels. Het maakt daardoor niet meer uit hoe dik de kaars is. Of het 'constructie speelgoed' van Wou ter Scheublin waarmee kinde ren zelf een fiets of skelter kun nen bouwen. Bijzonder is ook Unplugged van Barbara de Vries, een serie stop contacten met ornamenten. Want waarom zou je een stop contact altijd camoufleren, vroeg de ontwerpster zich af. Ivan Kasner zet met zijn project 'materiële tijdsdruk' zelfs de na tuur naar zijn hand. Hij bedacht een proces om natuurlijke pro ducten in versneld tempo te la ten verstenen. Een proces waar normaliter honderdduizenden jaren overheen gaan. Opvallend is dat - in tegenstel ling tot enkele jaren terug - de meeste ontwerpen functioneel zijn. Een deel kan direct in pro ductie. „Vroeger wilden ze alle maal zoals Jurgen Bey worden", verwijst Bas Berck van de De sign Academy naar het voorna melijk vrije werk van de succes volle ontwerper en oud-student. „Tegenwoordig beseffen studen- foto's GPD ten weer dat goed ontwerpen een vak is. Het hoeft niet altijd bijzonder te zijn." Linda Bos onderschrijft die uit spraak. „Ik hoef niet zonodig van alles op te leuken", zegt ze. „Naast het ontwerpen, denk ik vooral in oplossingen." Mareike Gast, de net als Bos voor de zo mer afstudeerde, hanteert een vergelijkbare oplossing. „Ik wil Unplugged van Barbara de Vries, een serie stopcontacten met ornamenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29