Hoe spel je Pelé? 25. zaterdag 22 oktober 2005 Pelé is zonder veel twijfel de beste voetballer die de wereld ooit zag. Dankzij een miraculeuze macht over de bal. Morgen wordt hij 65 jaar. Een pagina Pelé. Over zijn debuut op het WK in 1958, over zijn bijnamen, zijn doelpunten, zijn rivaliteit met Mara- dona. En over nog veel meer; Hoe spel je Pelé? G-O-D! O Rei Nieuwe trots Wereldgoal Rivalen Apotheose Ommekeer prote, vooral Braziliaanse voetballers Jhebben hun eigen voetbalnaam. b.Arantes do Nascimento had er dus leen: Pelé. Niemand die weet wat Pelé tot, hijzelf ook niet. Hij kreeg de Hm toen hij als jongetje op straat voetbal bis noemden ze hem Dico, zijn voetbal- iadjes noemden hem Pelé. Pelé voetbal- [ilshij tenminste geen schoenen poetste, li sloppenwijken was er niets anders: "ballen en proberen een half centje te tienen. iewerd ontdekt op zijn elfde en door itemational Waldemar de Brito naar gebracht, waar hij het verbaasde be- van de club een voorspelling deed. fee jongen wordt de grootste voetballer iwreld", meldde hij. tt 13 kon Pelé alles met een bal, maar tdbijal alleen het hoogst noodzakelijke, z'nvijftiende debuteerde Pelé, als links en, een jaar later was hij topscorer van teiliaanse competitie. Met zestien jaar ddehij voor het eerst in de nationale Met zestien! Nog weer een jaar later ibij wereldkampioen, fwasde grote attractie van het WK in «•Hij was 1.72 meter groot, 67 kilo- ur, een superbe atleet. Gespierd, snel, tfoaar, met een onvergelijkbare contro- wrde bal, een verbazingwekkend in leen sterk schot in het rechterbeen if eigen zeggen schoot hij met links nog ff) en een fenomenaal gevoel voor ti- ?en koptechniek. En Pelé had nog iets: üd onschuld in het gelaat - hij zou die fflijkeonschuld nooit verliezen, ook niet ijeergevorderde leeftijd. Pelé was en -'een jongen Rreld leerde Pelé in 1958 op nog een an- eaianier kennen. Huilend. De jonge ster enade WK-finale, waarin hij twee keer 'gescoord. op de schouders. Uitzinnig öd. Het contrast was verbluffend, ff in het veld toonde hij een ongehoorde nterheid. Pelé wist in alle omstandighe- iderust te bewaren. Zo scoorde hij ook, ^.zakelijk en met het gemak van een rou- Opzijn eerste WK deed hij mee in Wedstrijden, hij maakte zes goals. Qjlers van Pelé zijn hallucinerend. Hij ddevan 1956 tot 1974 voor één club, ps. maakte in die periode 1220 goals, jet jubeljaar 1958 maakte hij 139 doel en Pelé deed mee aan vier WK's, liep -beer na een finale als wereldkampioen «tveld. ®tmoette de groten der aarde, maar "niemand die zijn naam correct uit- Peelè is het, de laatste e dient uitge ven zoals een schaap blaat, bèh. Zijn ®|ebijnaam: O Rei, de Koning. mes in Londen kopte ooit: 'Hoe spel Wé? G-O-D.' Drie donkere voetballers hebben in Zuid-Amerika meer gedaan voor de strijd tegen slavernij en discriminatie dan honderden politici bij elkaar. De eerste was de mulat Artur Friedenreich, zoon van een welgestelde Duitser en een Braziliaanse ne gerin. Friedenreich voetbalde in een tijd dat een mulat nog werd verleid zich voor de wed strijd te poederen met pó-de-arroz, een bij dames populair blanketsel van een soort rijstbloem. Een neger kon moeilijk door gaan voor een blanke, een mulat wel, met een beetje hulp. En je wilde graag blank zijn in de eerste decennia van de vorige eeuw, zeker in Brazilië, waar zwarten wer den gediscrimineerd, ook in het voetbal. Friedenreich lukte het toch een ware held te worden in zijn land. Door goals te ma ken, veel goals. Hij is nog altijd een van de drie voetballers (met Pelé en Franz Binder) met meer dan 1000 doelpunten, 1329 om precies te zijn, in een carrière die liefst 25 jaar duurde. Zijn beroemdste goal was de beslissende in de finale van het Zuid-Amerikaans kam pioenschap van 1919 tegen Uruguay. Frie denreich werd later in triomf door Rio ge dragen, er ontstond een heuse verafgoding, resultante van het typisch Braziliaanse ge zegde: 'Futebol bola na rede' (Voetbal, dat is de bal in de touwen). Friedenreich werd de eerste onsterfelijke voetballer, zijn status zorgde ook voor democratisering van de Braziliaanse voetballerij, hoewel het tot de jaren vijftig zou duren voordat zwarte voetballers echt werden geaccepteerd. Veel interlands speelde Friedenreich im mers niet, zeventien maar, omdat de voet balbond de nationale ploeg toch liefst zo wit mogelijk hield. Dat was zelfs nog zo op het WK van 1958. De twee beste spelers, Pelé en Garrincha. deden aanvankelijk niet mee, op hun plaatsen speelden jongens die alleen hun blanke huidskleur voor hadden. Pas na twee goeddeels mislukte wedstrij den, mochten Pelé en Garrincha meedoen - voor het eerst in de geschiedenis zag de we reld een elftal met twee natuurwonderen in hetzelfde shirt, twee zwarte natuurwonde ren nog wel. De kleurling Garrincha, een kreupele, met een been dat zes centimeter korter was dan het andere. Iedereen kende zijn ene schijn beweging, niemand wist ooit wanneer de schijnbeweging vervangen werd door de ac tie. De neger Pelé, koning van de eenvoud, opgeleid door zijn vader: 'Doe alles zo sim pel mogelijk.' Pelé gaf zijn huidskleur, 'crioulo' nieuwe trots, status. Hij en Gar rincha maakten Brazilië in 1958 wereld kampioen. En ineens had het voetbal een nieuw schoonheidsideaal, samba-voetbal. En de zwarte Brazilianen hadden een nieu we toekomst, dankzij twee donkere voetbal spelers. Was Pelé een betere voetballer dan Marco van Basten? Jari Litmanen? Pelé was een betere voetballer dan Van Bas ten en Litmanen samen, de beste nummer 10 én de beste nummer 9 van de wereld in één. In 1958 was de schrijver en voetballiefheb ber Nélson Rodriguez de man die Pelé op scheepte met de eretitel O Rei. Hij schreef: 'Ik bekijk de gegevens van Pelé en schrik me rot: zeventien jaar! Sommige leeftijden zijn abnormaal, onwaarschijnlijk. Ik, over de veertig, kan al nauwelijks meer geloven dat iemand ooit zeventien is. En daar komt me dit joch het veld op met een absoluut on weerstaanbare, door het fatum gegeven au toriteit. Als een koning. Maar wat wij ko ninklijk noemen is in feite een zielstoe stand: Pelé voelt zich koning. Men heeft hem al eens gevraagd: 'Wie is de grootste middenvelder ter wereld?' Waarop hij ant woordde: 'Ik,' 'Wie is de grootste spitsspe- ler ter wereld?' 'Ik.' Wat bij anderen hovaar dig of lachwekkend zou klinken, is bij hem volkomen normaal. Want de waarheid is dat hij, inderdaad, op alle plaatsen kan spe len.' In 1962 werd dat bijna bewezen. Op het WK was Pelé aangewezen als tweede re servekeeper, voor noodgevallen. Ineens wa ren beide eerste keepers geblesseerd. Op training stond Pelé dus in de goal. Met ver bluffend gemak. Engelse journalisten die het zagen, keken hun ogen uit. 'Better than Gilmar!' Gelukkig was Gilmar nog net op tijd hersteld, zodat Pelé niet op doel hoef de. Hij had dat zelf ook wat lastig gevon den. Hoewel.'Ik vind het alleen jammer dat het vanaf deze plaats moeilijker zal zijn een doelpunt te maken.' Doelpunten maken en laten maken, was wel zijn grootste ta lent. Maar het ware fenomeen van Pelé was zijn eenvoud. Kwestie van opvoeding. Pelé kon alles met een bal. Zijn schot met rechts was legendarisch, zijn demarrage on weerstaanbaar, zijn inzicht onnavolgbaar. Pelé kon dribbelen, drijven, passeren, hij kon vooral heel goed vooruitzien en het mo ment bepalen om iets beslissends te doen. Dat gebeurde doorgaans met een simplisme dat verbijsterend was. Hij was ook een grootmeester met de een-twee, waarbij soms, bij gebrek aan een teamgenoot, de be nen van de tegenstander werden gebruikt. Van alle grote voetballers uit de geschiede nis was hij met afstand ook de beste kop per. Zijn goal in de WK-finale van 1970 te gen Italië was van onovertroffen kunde. Zijn timing, op de hoge, harde bananenbal van Rivelino, was hartverscheurend per fect, de kopbal zelf technisch perfect. On houdbare goal, wereldgoal. Wie was de beste voetballer aller tij den, Pelé of Maradona? Het is de afge lopen tien, vijftien jaar een soms onfrisse competitie geweest, vooral eigenlijk omdat de nareist Maradona het in zijn onbe schaafdheid af en toe niet kon laten denigre rend te doen over zijn rivaal. Pelé lachte meestal maar wat als het onderwerp ter sprake kwam, om er dan maar weer een cli ché tegenaan te gooien. De rivaliteit tussen Pelé en Maradona heeft wel wat van die tussen de Godin van het Vuur, ook Pelé genaamd, en haar zus Hi'ia- ka. De legende speelt op Hawai en begint wanneer Godin Pelé haar geliefde, Lohi'au, wil vinden en haar jongere zusje Hi'iaka op pad stuurt. Resultaat: ze vindt Lohi'au, wordt verliefd op hem en bereikt intussen zelf de status van godin, die het leven kan geven en ne men. Dat wordt dus een epische oorlog tussen de zusjes die tot op de dag van vandaag duurt en voortleeft. Na elke eruptie van de vul kaan Kilauea wordt het leven vernietigd maar groeit vanuit de lava een boom, de ohi'a, met zijn prachtige rode bloemen. Dat is de rivaliteit tussen Pelé en Hi'iaka en die tussen Pelé en Maradona. Eeuwig is de strijd, soms komt het tot een eruptie, maar altijd zijn er momenten van vrede, zoals on langs toen Pelé te gast was in de televisie show die Maradona tegenwoordig heeft. Ze kletsten wat, kopten elkaar een balletje toe en bespraken natuurlijk ook even De Kwes tie: wie was de beste? Maradona zei einde lijk iets dat hout sneed, althans geen kwaad kon. „Mijn moeder vindt mij de beste, de moeder van Pelé vindt hem de beste." En toen omhelsden ze elkaar maar weer eens. Was Maradona de beste? De kleine Argen tijn had het voordeel van zijn tijdsge wricht, zijn beste momenten werden door de hele wereld gezien, die van Pelé niet. Om diezelfde reden heeft de hele wereld ook de momenten van bedrog gezien bij Marado na: zijn 'Hand van God-goal' op het WK van 1986 tegen Engeland, zijn demasqué op het WK van 1994 na dopegebruik. De Fifa riep Pelé in 1999 uit tot de beste voetballer van de eeuw, maar was zo han dig ook een publiekspanel te laten stem men. Maradona won Maradona werd als zeventienjarige door bondscoach Menotti geweerd van het WK in eigen land; Argenti nië werd niettemin wereldkampioen. Pelé speelde als zeventienjarige wel een WK. en won. Pelé had zelfs nog kunnen meedoen aan het WK van 1978, zoals ook hijzelf in dat voorjaar ook even opperde. Het kwam er niet van. Gelukkig maar. Nu zullen we nooit weten of Pelé zelfs als 37-jarige nog de beste was geweest. De 17-jange Pelé was ongeschikt mee te doen aan het WK van 1958, zo rappor teerde Joao Carvalhaes, de psycholoog van de Braziliaanse ploeg. 'Pelé is duidelijk in fantiel. Het ontbreekt hem aan de noodza kelijke vechtlust. Hij is te jong om agressie te voelen en er adequaat op te reageren Het is maar goed dat het rapport van Car valhaes in de la belandde. Hij was dus niet te jong in 1958, hij bleek niet te oud in 1970. De bijna 30-jarige Pelé was in 1970 nochtans door velen al afge schreven. Bondscoach Saldanha maakte tij dens de voorbereiding bekend hem te passe ren. Drie dagen later was Saldanha ontsla gen. Het waren barre tijden in Brazilië, dat ge leid werd door een rechts, militair regime. De Braziliaanse voetballiefhebbers waren toch wel pessimistisch. Niemand wist hoe het ideale elftal er uit moest zien. Zagalo, de nieuwe bondscoach en oud-ploegmaat van Pelé tijdens het WK van 1958, wel. Hij posteerde Rivelino op links, zodat de bril jante Gérson linkshalf kon spelen en hij koppelde Tostao voorin aan Pelé. Het ble ken gouden grepen. De hitte van Mexico eiste een nieuw soort voetbal dat Brazilië het best bleek te spe len: voetbal waarbij de bal het werk deed. Pelé was de absolute grootmeester van dit spel, met zijn feilloze gevoel voor tijd en ruimte. Geen enkel doelpunt van de Brazili anen op dit WK was een krijgertje of een ge lukje, elke goal werd voorafgegaan door groots ploegspel of een geniale actie van Gérson, Jairzinho, Tostao, Rivelino of, meestal, Pelé. Ze wonnen alles, de Brazilia nen, en net als in 1958 werd de finale met grote cijfers afgesloten. Deze finale werd de apotheose van een mag nifieke loopbaan. Pelé steeg boven zichzelf uit. Hij maakte een wonderschoon doelpunt en bereidde er twee voor. De laatste, voor 4-1, was een assist voor Carlos Alberto, de aanvoerder. In het land dat (in 1888) als laatste de sla vernij afschafte, was 82 jaar later de beste voetballer ter wereld zwart en de aanvoer der van het beste elftal ter wereld een mu lat. Later was Pelé even minister van sport, de enige zwarte van het kabinet, in de dagen dat er niet meer dan 11 kleurlingen in het congres zaten dat 513 mannen telde. Pelé zag daar het voordeel wel van in. 'Politici hebben een kwalijke reputatie, ze worden gezien als corrupt. Dat zeggen ze dus niet van zwarten...' Schoenpoetsertje, voetbal ler, beste voetballer van de wereld, minis ter. Mooie carrière toch van een jongen die op het WK van 1958, zeventien jaar oud, nog niet kon lezen en alleen zijn eigen naam kon schrijven. Pelé is multi- multi-miljonair. Van het voetballen zelf is hij niet zo geweldig rijk geworden, wel van de contracten die hij later afsloot met enkele grote firma's en televisiemaatschappijen Tijdens zijn voetballoopbaan in Brazilië werd hij als in een eeuwig waaiende warme wind bewonderd en aanbeden. Pelé kwam uit een hecht, godvruchtig gezin, zelf sticht te hij - met een sympathieke, blanke vrouw - ook een mooie, alom gerespecteerde fami lie. Aanvankelijk. Al in 1969 was er een ommekeer in de popu lariteit van de voetballer. Garrincha stierf, in dronkenschap en een poel van ellende, verlaten door de hele wereld. Brazilië rouw de massaal. Pelé bleef weg van de begrafe nis; hij was al in de dagen ervoor uitge jouwd en weggehoond, hij had ook geen vin ger meer uitgestoken naar zijn aan lager wal geraakte ex-ploeggenoot. Later liet Pelé zich opzichtig in met indus triëlen en de groten der aarde, mede ten gunste van zijn bankrekening. Pelé werd po liticus, Pelé werd zakenman, Pelé werd de sprekende pop van creditcard-maatschap pijen en miljardenbedrijven In 2002 verscheen hij op het WK in een com mercial over erectieproblemen. De cabare tier Marcel Verreck grapte in een conferen ce: 'Dat vind ik moedig! Geen slap gelul, er bovenop, zo'n Pelé gaat de zaak even hard maken. Van Pelé zelf is namelijk bekend dat hij zijn hele leven al last heeft van erec tiestoornissen, al is het bij hem eerder een teveel dan een te weinig aan erecties Pelé schijnt veel kinderen te hebben bij veel vrouwen en ja, zo gaat het met de gro ten op aarde - altijd worden ze op enig mo ment ook weer van hun sokkel getrokken. In 1994 werd Pelé serieus vernederd, want van de WK-loting geweerd door Fifa-presi- dent Havelange, omdat Pelé een conflict had met Ricardo Teixeira, de baas van de Braziliaanse voetbalbond, tevens schoon zoon van Havelange..Hij voelde de nieuwe kilte ook door ongerief dat anderen hem be zorgden. Dit voorjaar nog werd zijn leven opgeschud toen de politie zijn zoon arres teerde: Edinho, 35 jaar en al eens veroor deeld tot zes jaar dienstverlening wegens het doodrijden van een motorrijder tijdens een illegale straatrace. Edinho, acht jaar lang reservekeeper bij Santos, werd nu op gepakt op verdenking van handel in drugs. Vorig jaar kwam Pelé nog goed weg, toen hij en zijn wouw Assyria, in hun au to-met-chauffeur, bij een stoplicht in Sao Paulo werden beroofd. Met getrokken pi stool eiste een bandiet geld en juwelen, tot hij zag dat hij Pelé aan het beroven was. „Sorry", zei de man en verdween. Pelé deed geen aangifte. Een Koning schudt soms al leen mismoedig het hoofd. Henri van der Steen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25