PZC 23 i Wantoestanden in Begijnenstraat 24 Prijzenslag nog lang niet gestreden 25 Koning Pelé wordt 65 jaar fr Ontpolderen Ujctie bijlagen: 0113-315680 «.pzc.nl uilredactie@pzc.nl Sus31,4460 AA Goes ^Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. vierdag 22 oktober 2005 [Toor buitenlanders is het moeilijk I te begrijpen. Nederland, het land j» groot was geworden door landaan- ianing, geeft steeds meer land prijs inliet water. Na een periode van ver teringen is het tijd voor een strategi- <heterugtocht. Omdat we de oorlog nders dreigen te verliezen, omdat er e;(imee te verdienen valt, omdat - en dgeldt voor de Westerschelde - de :uurmoet worden versterkt. \e zon straalt onverwacht uitbundig /over het strakke, verstilde land. Sui- [jieten en koeien tussen rechte dijken en «n Oer-Hollandse symmetrie, ontspro ot de breinen van oer-Hollanders als lAdriaanszoon Leeghwater en Cornelis ■creëerden weids land en gaven en pas et een volk zijn identiteit. (Wieringermeer, de eerste inpoldering :deberoemde Zuiderzeewerken, bestaat aar 75 jaar en eert de pioniers. Konin- Beatrix zal op 4 november een monu- :tonthullen ter nagedachtenis van de in- lots, maar ook van de bikkelende pau- uit de veengebieden van Groningen en pwthe, die met hun handen het water te- pongen. Plaats van handeling is Sloot wet eerste dorpje van de nieuwe pol- eren nu het thuis van boer Jan Miedema. |pj4-jarige veehouder is niet in de feest- «nming. Want uitgerekend nu zijn er se me plannen om de Wieringermeer weel reis aan het water terug te geven en er eereen eiland van te maken. Miedema ijst in de richting van het vroegere eiland Seringen en geeft aan tot hoe ver het wa- :zal komen.Sommigen gaan helemaal c.e onder; wij zullen een derde van onze hectare kwijtraken. De boerderij zelf afblijven." Het Wieringer Randmeer, of noorden van het winnende consor ts Lago Wirense, moet een nieuwe plas Rgworden die van Wieringen weer een jfland maakt en de kop van Noord-Holland roougenot, natuur en economische ontwik- pgmoet brengen. (heidegebied ilpoldering in een jubilerende polder, ook elders in het land. Aan de Wester- ldemoet 600 hectare landbouwgrond opgeofferd om de natuur meer arm- tegeven. Afspraken daarover zijn ge- tussen de Nederlandse en de Vlaam- cegering in het kader van een toekomst voor het Scheldegebied, met onder een volgende - de derde - verdieping idevaargeul in de Westerschelde. aanleg van 600 hectare nieuwe natuur in land geldt niet als compensatie voor de apassing van de vaarweg naar Antwer- maar als een eerste stap in een uiteinde- 3000 hectare groot pakket maatregelen ihet natuurlijke karakter van het estua- un te versterken. Ne helft van die 600 hectare nieuwe na- prisal bekend waar ze zal komen: vergro- Ig van het Land van Saeftinge met de fehnge- en een deel van de Prosperpolder ide plaats waar de Schelde van Zeeschel- inWesterschelde verandert en uitbrei- K van het Zwin in het mondingsgebied. pc:de overige 300 hectare moeten geschik- [plekken worden gevonden tussen Hans- Men Vlissingen. b'boeren te stimuleren grond te verkopen pjgen ze op de agrarische waarde een toe- ESvan 10.000 euro per hectare. Boeren die stoppen en elders opnieuw willen begin- k worden daarbij geholpen. Er komt een pidruilbank voor compenserende grond. [Èis steun in het vooruitzicht gesteld voor pjecten om de agrarische situatie in fews-Vlaanderen en op Zuid-Beveland Kersterken. beloop der jaren zijn in Zeeland wel va- Makken landbouwgrond prijsgegeven, kerstromingen (bijvoorbeeld de Elisa- Noed in 1421 en de Felixvloed in 1530) bezit van moeizaam bedijkt land pdijkvallen (onder meer aan de noord- Kvan Noord-Beveland) moesten boeren ^terugtrekken uit hun polders. Het »wse landschap met zijn littekens van «gen, welen en kreken vormt een weer- Svande worsteling met het water. Nhoeft minder strijd te worden gele- W.In februari 1990 brak de zomerdijk 6 de 100 hectare grote Selenapolder tus- *het Land van Saeftinge en de Hedwige- fer door. Afdoend herstel bleek te duur 'toee jaar later verergerde een najaars- J® de situatie. Daarop werd besloten de Per onder de naam Sieperdaschor bij het F van Saeftinge te voegen, kander voorbeeld van natuurbouw langs knelijke weg is het plan Tureluur. Langs «jddkust van Schouwen-Duiveland en Wen zijn en worden in totaal ongeveer Phectaren binnendijks ingericht voor |e natuur. tiger Het Land van Saeftinge foto Peter Nicolai Wieringermeer Bij Schoorl in Noord-Holland zit een gat in de duinen. De zee heeft hier weer vrij spel. foto John Oud/GPD ^gnaar de jubilerende Wieringermeer, krhetontpolderingsproject 800 hectare ®at en 360 miljoen euro kost. De ene ^•moet komen van de overheid, de ande- private partijen. De bulk van de fi- '-ïeringkomt uit de 1845 vooral luxe wo ningen die in en om het water zullen verrij zen. Landschappelijk wonen is het devies, hetgeen de schrijver Willem van Toorn on langs vertaalde met: „Iedereen zijn terrein wagen bij z'n eigen steiger." De schrijver vindt het project een voorbeeld van de 'ba nalisering van het Nederlandse landschap'. Veehouder Miedema en de 40 andere boeren die ruimte moeten maken, voelen dat het hen allemaal 'door de strot wordt geduwd'. „We worden onfatsoenlijk behandeld door de provinciale overheid, die met hulp van een nieuwe wet ons de zeggenschap over ons eigen land ontneemt en een veel te lage prijs biedt." Miedema weet niet of voor hem een toekomst is weggelegd als landschaps stoffeerder, of als echte boer. Hij wil zelf dolgraag doorgaan op een andere plek in de polder - „die grond is tenslotte voor óns drooggemaakt" - maar vreest dat de over stap hem te veel geld gaat kosten. Ook is hij niet zeker van het grondwater. „Het kan door de aanleg van het meer gaan stijgen en zouter worden. Voor je het weet ben je de helft van je omzet kwijt." Ook op Wieringen (zeg nooit „in") heerst scepsis. Staande in de harde wind op de noordelijke dijk zegt de 66-jarige ex-boerin Ali van Galen het spoor bijster te zijn. „Ik snap niet dat je grond onder water zet in een land waar ie dereen klaagt over ruimtegebrek en een te kort aan huizen." Voor de bezoekende buitenlander blijft het een mysterie wat er in Nederland gebeurt. Een land dat groot geworden is door inpol deringen en de deltawerken. Er wordt ech ter bijna geen land meer gewonnen. Het Markermeer is water gebleven, langs de noordkust van Groningen en Friesland wordt buitendijks gebied niet meer ingepol derd maar aan de natuur gelaten. Elke zichzelf respecterende stad is bezig ge dempte grachten weer vol te laten lopen. In Oost-Groningen verrijst de 20 vierkante ki lometer metende Blauwe Stad met 15.000 woningen aan een enorm kunstmatig meer. Landschapsarchitect Adriaan Geuze ziet met lede ogen aan hoe Nederland dichtslibt met allerlei priegelwerk. Hij hekelt dat het water wordt overgelaten aan gemeenten en provincie. Dan krijg je foeilelijke woonwij ken op de verkeerde plaatsen. Geuze wil de polders behouden. Hij wil snel actie omdat met een rijzende zeespiegel en inklinkende grond „onze soepkom" zo vol stroomt. Hij pleit voor een nieuw elan, dat moet uitmon den in een nieuwe manier van land inrich ten en bouwen. Nieuwe steden zouden op op gespoten zand moeten verrijzen, nieuw land zou kunnen worden gecreëerd voor de Noordzeekust. Nederland blijft water teruggeven, maar lijkt pas echt door te schieten bij het project Ruimte voor de rivier. In 1993 en 1995 reali seerde Nederland zich dat het ook in de rug door het water kan worden aangevallen. On heilsprofeten lieten weten dat in 1950 nog 30 tot 50 procent van het Nederlandse grondgebied beschikbaar was voor waterop- vang, en dat dat inmiddels niet meer is dan een procent of vijf. Tel daarbij op de effec ten van de opwarming van de aarde, en er ligt een aardig recept voor een ramp. Afvoer De overheid vond dat ook en ontwikkelde het megaproject Ruimte voor de rivier. Aan de basis ligt de gedachte dat de maximale afvoercapaciteit van de Rijn moet kunnen toenemen van 15.000 tot 16.000 kubieke meter/seconde in 2015. Daarna komt een vervolgproject dat de capaciteit in 2050 op 18.000 kubieke meter zou moeten brengen. Omdat je dijken niet oneindig kunt verho gen, is besloten de uiterwaarden te verdie pen, komen er noodoverloopgebieden, wor den dijken verlegd en kanalen gegraven die water kunnen afvoeren. Het is niet makke lijk te verteren voor de betrokkenen, blijkt uit de honderden boze reacties op de in spraakprocedure die dezer dagen ter inzage liggen op de gemeente- en provinciehuizen. „Het zou een ramp zijn als we hier tot op- vanggebied worden verklaard voor de 18.000 kuub. Dan gaat alles op slot, is er geen enkele economische ontwikkeling meer mogelijk," zegt Jos Lamers. Hij is de vierde generatie (nu parttime) akkerbouwer in Rijnstrangen, een gebied van 1000 hecta re dat is gevormd door de vroegere armen van de Rijn, die even verderop bij Lobith ons land binnenkomt. Rijnstrangen is aange wezen als zogeheten retentiegebied (nood- overloop) bij een extreem hoge stand van de Rijn. Om de Randstad droog te houden wordt het land van Jos Lamers en dat van andere boe ren - tijdelijk - opgeofferd. „Dit gebied is geschikt voor wateropvang," erkent Lamers, „maar we moeten niet over drijven. We gaan uit van een theoretische situatie, die zich nooit zal voordoen. In '93 en '95 passeerde er 12.000 kuub bij Lobith en nu gaan we uit van 50 procent méér. In zo'n situatie zijn de dijken in Duitsland al lang overstroomd. De Duitsers hebben niet gekozen voor verhoging van dijken, maar voor gecontroleerde overstromingen, wat prima voor ons is." Lamers heeft moeite met de on-Hollandse keuzes. Met lede ogen ziet hij aan dat het boerenland steeds meer plaatsmaakt voor natuur en dan ook nog vaak wetland, natte grond waar plant en dier goed gedijen. „Overal wordt hier klei afgegraven. Je brengt het naar de steenfabriek en laat de rest van de grond verwilderen. Goedkoop, maar zo breng je wel ons typisch Nederland se cultuurlandschap om zeep. Marsman zag denkend aan Holland brede rivieren door oneindig laagland gaan met daarin boerde rijen, geknotte torens, kerken en olmen. Geen wetlands." Gat In Schoorl baden de duinen in het avond licht. Prachtig, maar er zit een gat in, de zee heeft hier vrij spel. De buitenlander staat weer met open mond, maar boswachter Frans Erinkveld vindt niets mis met pogin gen de natuur weer haar gang te laten gaan. Hij zwaait de scepter over een revolutionair project: De Kerf, boegbeeld van dynamisch kustbeheer. Erinkveld: „In 1928, '53 en '76 had de zee hier al akelig hard aan deur geklopt. In plaats van steeds weer zand aan te voeren is in 1997 besloten om de duinen door te ste ken en een achterliggende vallei af te gra ven. De zee mag binnenkomen en het is prachtig gelukt." Hij wijst naar de nieuwe, hagelwitte duintjes en zegt dat zand leven brengt. „Die zeeaster zie je nergens meer." De boswachter begrijpt de paradox van het project, maar onderstreept dat de duinen van Schoorl de breedste en hoogste van Ne derland zijn en het extra zand nu wordt aan gevoerd door de zee in plaats van de mens. Er is geen gevaar, zoals dat even verderop wel het geval is in Petten, waar de Honds- bossezeewering flinterdun is. De gemeente wil er samen met de Grontmij deels buiten dijks een jachthaven met woningen aanleg gen. Het uitstulpsel zou genoeg nieuw zand vergaren en de zeewering dus versterken. De ultieme win-win situatie. De boswachter zucht diep en onderstreept dat een vogelrustgebied in een achterliggen de oude polder waar Staatsbosbeheer actief is, zal verdwijnen. Of er genoeg zand bij zal komen, waagt hij te betwijfelen. Weer een geval van de banalisering van het Neder landse landschap? Verliezen we de strijd te gen het water? „Laten we zeggen dat Neder land wat confuus is op het ogenblik." Eelco van der Linden en Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21