Gezond voor PSV, niet voor Ajax Sanchez kan fluiten naar beker PZC Hoek-PSV en Kloetinge-AC Milan Achterneef Maxima heeft schaatsmissie Koné zou door Amsterdammers nog steeds niet worden goedgekeurd 2( zaterdag 22 oktober 2005 Meespelen Lodewijks onzeker door Jop van Kempen AMSTERDAM - Arouna Koné (22) speelt morgen met PSV te gen Ajax. De koploper van de eredivisie huurt de Ivoriaan van Roda JC. Ook Ajax wilde de spits vorig seizoen aantrekken. Door medische twijfels over zijn hart kwam hij bij Ajax echter niet door de keuring. Hij had van grote waarde kun nen zijn. Misschien had het pro bleem van Ajax' falende spitsen zelfs niet bestaan als Arouna Koné vorig seizoen gewoon was goedgekeurd door clubarts Edwin Goedhart. Maar in plaats van scoren voor Ajax, scoort Koné nu voor PSV. Eén dag voordat Koné als opvol ger van Zlatan Ibrahimovic de handtekening onder zijn vierja rig contract zou zetten én op de sluitingsdag van de transfer deadline in september 2004, ket ste de boel af. Ajax kon de ne gen miljoen euro van de trans fersom op zak houden. Een echo cardiogram deden Goedhart en de door Ajax geconsulteerde car diologen vermoeden dat er iets mis was met de hartspier van Koné. „Goedhart dacht dat Arouna Koné een hartspierafwijking had", zegt Mare Weyts, de clu barts van Roda JC. „Hij had meer tijd nodig voor onderzoek en die tijd was er niet Nadat Koné bij Ajax is afgekeurd, heb ben wij hem verder onderzocht. Daaruit is gebleken dat Koné geen hartspierafwijking, maar een sporthart heeft. Met die in formatie had Ajax hem ook goedgekeurd." Alle tijd Maar wat Weyts zegt, is niet he lemaal waar. Ook als Ajax alle tijd van de wereld had gehad, was Koné afgekeurd. „Op grond van het onderzoek van 31 augus tus 2004 vinden we het nog steeds niet verantwoord om Koné vast te leggen", verwoord de algemeen directeur Ane van Eijden al eerder het Ajax-stand- punt. Net als de medische staf van Ro da keurde de medische staf van PSV Koné echter wél goed. „Koné is door verschillende car diologen uitgebreid bekeken", verdedigt PSV-clubarts Cees-Rem van den Hoogenband die beslissing. „Hij is helemaal door de molen gehaald. Ja, er is ook een echocardiogram ge maakt. Iedereen geeft groen licht." Maar in het geval van Koné lijkt de medische wetenschap wel kleurenblind. Waar de medici van PSV en Roda het licht op groen zetten, zette hun collega van Ajax het licht op rood. Goedhart: „We konden niets an dere besluiten dan de transfer af te blazen. Dat andere clubs tot een andere inschatting komen, blijft altijd mogelijk." Verwarrend Wat verwarrend werkt in dit soort discussies, is de zoektocht naar wie er een fout heeft ge maakt. Maar volgens Goedhart heeft niemand een fout ge maakt. Het is een kwesties van keuzes maken. Goedhart: „Als het stoplicht op groen staat, kun je doorrijden. Bij rood moet je stoppen. Maar bij oranje kun je gas geven of afremmen. Beide opties zijn reëel en verdedig baar." Met name de voetballer zelf trapte hard op het gaspedaal. Dat is te begrijpen. Ook na het onheilsbericht voelde Koné zich lichamelijk gezond en verschil lende cardiologen bevestigden zijn gevoel. Dus wil hij voetbal len. Voor het grote avontuur, voor het grote geld en voor zijn grote familie thuis in Anyama. Maar in plaats gas te geven bij oranje, remde Ajax juist. Mede ingegeven door de levensbedrei gende situatie eerder van Nwan- kwo Kanu wilde de club geen en kel risico nemen. Verder is het aannemelijk dat Koné ook is afgekeurd vanwege een verhoogd bedrijfsrisico. Hoe wel uit onderzoeken is gebleken dat de Ivoriaan geen acuut ge zondheidsrisico loopt, blijft Ajax twijfelen. Wordt die twij fel bewaarheid, dan leidt dat er toe dat Koné moeilijker kan wor den getransfereerd. Ajax is niet bereid dat risico te nemen. In dat kader is het interessant dat PSV Koné niet van Roda heeft gekocht, maar hem voor een miljoenenbedrag slechts één seizoen heeft gehuurd. „Maar die beslissing heeft geen medi sche achtergrond", verzekeren Weyts en Van den Hoogenband. PSV heeft de eerste optie om Koné te kopen. Huur- en trans- ferkosten moeten samen negen miljoen euro opleveren. Het is geen toeval dat de twijfels over het hart van Koné in Amster dam aan het licht zijn gekomen. De medische testen van Ajax zijn uitvoeriger dan bij de mees te clubs. Goedhart: „We willen zoveel mogelijk informatie om een zo afgewogen oordeel te ge ven." Sinds de ervaringen met Koné heeft ook Roda besloten Afrikaanse spelers te keuren met behulp van een echocardio gram. Ook bij de chronologie van de keuringsprocedure gaat Ajax zorgvuldig te werk. Waar PSV onder tijdsdruk een speler als Michael Ball pas medisch keur de nadat hij een tweejarig con tract had getekend, keurt Ajax alle spelers vóórdat ze hun hand tekening onder de verbintenis zetten. Ball kampt nu overigens met een blessure aan de knie waaraan hij ook bij Glasgow Rangers al lang geblesseerd was. Maar de consciëntieuze manier van keuren geeft Ajax in de zaak Koné nog geen gelijk. Nie mand heeft gelijk. Ajax niet, PSV met en ook Roda niet. Ajax heeft alleen minder risico geno men dan Roda en PSV. In de ter minologie van Goedhart: toen het licht op oranje sprong, heeft Ajax op de rem getrapt. Daar door is de club niet door het rood gereden. Ajax heeft geen botsing veroorzaakt, maar stond stil. GPD Waar de medici bij PSV en Roda JC geen moeite hadden met het medisch rapport van Arouna Koné, had de staf van Ajax dat wel. foto Pro Shots/GPD ROTTERDAM - Plet is onzeker of Patrick Lodewijks moi gen in het uitduel met RKC Waalwijk onder de lat sta bij Feyenoord. De doelman kampt met een knieblessu! en de medische staf probeert hem op tijd fit te krijgen k dien Lodewijks niet speelt, maakt Maikel Aerts zijn com petitiedebuut voor de Rotterdammers. Naast het eventuele ontbreken van Lodewijks is er oq nog onzekerheid over de fitheid van Tim Vincken D rechtsbuiten raakte maandag bij het duel van Jong Feve noord met Jong Pleracles geblesseerd aan de schoudei Als Vincken het duel met RKC niet haalt, wordt A-junio Diego Biseswar aan de selectie voor de wedstrijd in Waal wijk toegevoegd. De talentvolle spits won onlangs bran met Oranje onder 17 op het WK in Peru. GPD Sluiter in halve finale Kolding KOLDING - Raemon Sluiter heeft gisteren de halve fina le bereikt van het Challenger tennistoernooi in het Deen se Kolding. De Rotterdammer, achtste geplaatst, versloei in de kwarteindstrijd de Russische teenager JevgèniKoro lov in drie sets: 6-4 4-6 7-5. Sluiter stond in de beslissen de set met 0-3 achter, maar wist de partij nog in zijn voor deel om te buigen. Zijn volgende tegenstander is vandaaj opnieuw een Rus: de winnaar van de kwartfinale tussej Dimitri Toersoenov en Igor Koenitsin. ANP Van den Hoogenband bijna terug EINDHOVEN - Pieter van den Hoogenband maakt begii december bij de US Open in Auburn zijn rentree in wed strijdverband. De olympisch kampioen op de 100 mete vrije slag is voldoende hersteld van de herniaoperatie dit hij in mei onderging. „Het gaat heel goed in de tramm gen", zei zijn coach Jacco Verhaeren gisteren. Van dei Hoogenband, bij wie cle Spelen van 2008 centraal staan start bij de open Amerikaanse kampioenschappen van 1 tot en 3 december op de 100 en 200 meter vrije slag. He worden zijn eerste races sinds de open Vlaamse titelstriji in maai't. ANP Van Gelder plaatst zich voor WK STUTTGART - Yuri van Gelder heeft zich gisteren gekwa> lificeerd voor de wereldkampioenschappen turnen in Mel bourne. De Brabantse ringenspecialist deed dat bij de we reldbekerwedstrijden in Stuttgart. De Europees kam pioen moest van de Nederlandse bond KNGU vormbe houd tonen om naar Australië te mogen. De eis was 9,3, Van Gelder scoorde in de kwalificaties 9.725. ANP Excelsior jaagt op koppositie ROTTERDAM - Excelsior heeft de jacht op de koppositie in de eerste divisie geopend. Het elftal van trainer Mano Been zette gisteravond op basis van een sterke eerste helft concurrent FC Volendam met 3-1 opzij. Beide ploe gen staan nu drie punten achter op koploper VW Venloj dat in stadion De Koel geen moeite had met Haarled (4-1). De Rotterdammers kunnen echter maandag hun slag slaan als zij thuis de inhaalwedstrijd tegen subtopper FC Den Bosch inhalen. AGOW stuntte tegen Helomd Sport' met een 9-1-zege. ANP Hiddink denkt aan afscheid van veld EINDHOVEN - Guus Hiddink verwacht niet dat hij volgend seizoen nog als trainer van PSV op het veld staat. Dat liet hij gistermiddag door schemeren tijdens de wekelijkse pereconferentie in de aanloop naar het duel met Ajax van mor genmiddag. Over zijn toekomst als technisch directeur bij de club hield Hiddink zich op de vlakte. GPD Ajax verwikkeld in bestuurscrisis AMSTERDAM - Voorzitter Jo hn Jaakke staat onder grote druk nu medebestuursleden Klaas Nuninga en Hein Blocks hun functies ter beschikking hebben gesteld. Het duo geeft zijn positie op wegens een ver schil van inzicht over de wijze waarop het bestuur dient te functioneren. Ze stappen pas op bij Ajax als de club geschikte op volgers heeft gevonden. Het vertrek van twee van de drie bestuurders, die ook een meerderheid in de raad van com missarissen van Ajax vormen, verzwakt de positie van voorzit ter Jaakke. Nuninga en Blocks zijn niet de eerste beleidsmen sen die de club sinds het aantre den van de preses in 2002 de rug toekeren. Trainer Ronald Koe man en technisch directeur Louis van Gaal gingen het duo vorig seizoen voor. Marco van Basten en John van 't Schip ver trokken naar het Nederlands elf tal en algemeen directeur Arie van Eijden vertrekt in decem ber. „Groener dan groen", oor deelde de vertrokken Van Gaal onlangs nog over Jaakke. ANP door Frits Bakker BARENDRECHT - Twee jonge twintigers voerden een briljant gevecht op, de kampioen werd al op de eerste dag geveld en een nog verse reputatie is alweer ge sneuveld. Daniel Sanchez, met voorsprong de aanvoerder van de wereldranglijst voor drieban- ders, kan dit jaar fluiten naar de wereldbeker. De Spaanse licht gewicht werd gisteren in de eer ste ronde van het toernooi in Ba- rendrecht met droge 3-0-cijfers verslagen door Ramon Rodrigu ez, de biljartende muzikant uit Peru. Het toernooi verloor op de eer ste dag al twee spelers uit de top vijf. Behalve Sanchez werd latei- op de avond ook Semi Sayginer van zijn kansen beroofd in een taaie partij tegen de Koreaanse kwalificatiespeler Kyung Roul Kim, die met 3-2 aan het langste eind trok. Twee andere reeks- hoofden in Barendrecht, Dick Jaspers en Frédéric Caudron, zijn nu op slag de favorieten. Daniel Sanchez, de wereldkam pioen van Lugo dit jaar, heeft twee schitterende jaren achter de rug. Daaraan dankt hij zijn enorme voorsprong op Blomda- hl, Caudron en Jaspers op de ranglijst. Die status kan hij in de toernooien om de wereldbe ker niet waarmaken. Zowel in Sluiskil (winnaar Jaspers) als in Hurghada (winnaar Forthom- me) greep Sanchez naast de hoofdprijzen. In Barendrecht duurde het optreden welgeteld twee uur. Drie sets tegen de ex centrieke Rodriguez gingen ver loren: 15-12,15-14 en 15-0. Voor de sterspelers van het bil jart was het toch een gevaarlij ke eerste dag in Barendrecht. Roland Forthomme was vorige maand in Egypte ongenaak baar, maar één toernooi latei- een kleurloze verliezer. Het was al een klein wonder dat de Waal, die speelt voor Delta/Ockenburgh uit Goes, het hoofdtoernooi haalde. Dankzij gewonnen setspunten in de kwa- De Bruijn in tweede ronde BARENDRECHT - Jean Paul de Bruijn uit Hulst heeft met een overwinning op de Fransman Connesson de tweede ronde bereikt van de wereldbeker drie banden in Barendrecht. In een zeer matige partij was de Hulstenaar niet op dreef, maar bleef hij zijn te genstander voor in caram boles. De zwakke opening (15-12 in 20 beurten) zette zich ook voort in het ver volg van de wedstrijd. De 58-jarige Connesson kon al leen in de derde set aardig partij geven. De Bruijn haalde met een klein eind- sprintje de laatste zestien van het toernooi met 3-1, maar een ondermaats moyenne (1.035). Vanmid dag speelt hij tegen Barry van Beers, die verrassend TorbjÖrn Blomdahl ver sloeg: 3-1. Na de uitschakeling van Daniel Sanchez en Semi Sayginer is Dick Japscrs één van de topfavorieten bij het wereldbekertoernooi in Barendrecht. foto Peter Nicolai lificatie glipte hij langs de ach terdeur naar binnen. Het ver volg was van korte duur. De Turk Adnan Yüksel bleek een niet te overwinnen obstakel (3-0). De jonge Griek Filipos Kasido- kostas zat ook al bijna op het vliegtuig terug naar huis. Bij 2-2 in sets tegen de nog jongere Venezulaan Romero (21) stond het scorebord op 13-0 voor Ro mero in de beslissende sessie. Vijf missers op rij van de Zuid-Amerikaan gaven Kasido- kostas de kans om de hopeloos lijkende missie recht te zetten. De ex-wereldkampioen bij de ju nioren bleef stoïcijns scoren, waar zijn tegenstander de weg kwijtraakte en alleen nog nullen produceerde. Op de openingsdag van Baren drecht, waar Sanchez nog nooit en Jaspers twee keer winnaar werd in dertien jaar, kwamen de hoogstandjes vooral van de subtoppers. De Koreaan Jae Dong Choi schitterde met een volmaakte reeks van vijftien te gen John Tijssens. De Belg Peter de Backer had dat kunstukje ook al uitgehaald in de voorron den. Eddy Merckx schoot in zijn partij tegen Carlsen uit zijn slof met twee opeenvolgende series van elf en een eindmoyenne van 3.000. Dick Jaspers kwam in zijn eer ste optreden met de schrik vrij. De start van de Brabander was zo stroef, dat de onbekende Ja- vier Teran uit Ecuador een setje won en bij 1-1 zelfs leidde met 8-0. Pas toen Jaspers een ver snelling hoger schakelde, kon hij het dreigende onheil voorko men (3-1). Tijssens werd ge vloerd door Choi, die na zijn su perserie vleugels kreeg. Ja hoor, het is weer eens zover. De na tionale voetbalbond KNVB heeft, bepaald niet voor het eerst in de voor bije jaren, deze week aangekondigd een onderzoek in te stellen naar de wen selijkheid en haalbaarheid van door stroming tussen de eerste divisie en de hoofdklasse van de amateurs. Een en ander vindt binnenkort vermoe delijk weer een voorlopige rustplaats in een Zeister bureaula, waar zich op de dikke en hoogst interessante dos siers de komende jaren een dikke laag stof zal vormen. Maar goed, een beetje dagdromen over de consequenties van een competitieopzet die in alle andere Europese landen de normaalste zaak van de wereld is, kan uiteraard hele maal geen kwaad. Wat dacht u bijvoorbeeld van de compe titiewedstrijd Hoek-PSV aan het einde van het seizoen 2009-2010. Trainer Roy Heudriksen heeft een uitgebalanceerde selectie tot zijn beschikking, die in het duel met de Eindhovenaren slechts een punt hoeft te pakken voor de landstitel. Sportpark Denoek, inmiddels gegroeid tot een capaciteit van 30.000 toeschou wers, barst simpelweg uit zijn voegen. En explodeert als de van Chelsea over gekomen veelvoudig Europees topsco rer Roy Makaay in de laatste minuut de verlossende 1-1 produceert. Inderdaad, dan moet de Zeeuws-Vlaam se club eerst maar eens kampioen van de zaterdagse hoofdklasse worden. En zich vervolgens in de eerste divisie langs het altijd lastige FC Omniworld, AGOW en Veendam zien te worstelen. Maar als het aan de wijze heren van de KNVB ligt, is dat straks een, in ieder geval theoretische, mogelijkheid. Kloetinge zal in datzelfde seizoen mis schien wel doordringen tot de Cham pions League. Is tot op heden het natio nale bekertoernooi nog de enige, en dus per definitie de kortste, weg naar Euro pa voor de amateurverenigingen, in de nieuwe opzet krijgen de Bevelandse voetballers meer handvatten om wed strijden tegen AC Milan af te dwingen. Na een knappe 0-0 in San Siro worden de Italianen vervolgens op het hoofd- veld van het Wesselopark van de (hope lijk gladgeschoren) mat gespeeld. Maar even serieus. De KNVB schermt dan wel met een steekproef die zou aan tonen dat hoofdklassers interesse heb ben in de plannen, de waarheid is dat al jarenlang uit onderzoeken blijkt dat het gros van die clubs niet zit te wach ten op doorstroming. Logisch ook. Zo dra de stap naar het betaald voetbal door Gerrit Kloosterman HEERENVEEN - Hij is een ach terneef van prinses Maxima, zijn vader is bestuurslid van het Argentijns Olympisch Comité en voorzitter van de Argentijnse bond van inline-skaters en zelf is hij ongeveer de enige lange- baanschaatser van hel land. Even voorstellen: José Ignacio Fazio, Argentijn, twintig jaar, nieuweling in het Nederlandse marathoncircuit en daarmee een man met een missie. Fazio's heilige doel is om het ma- rathonschaatsen in zijn Zuid- Amerikaanse thuisland te ont wikkelen, al zal dat nog lange tijd vergen in een werelddeel dat amper een schaatscultuur kent. „Ik ben nu de enige schaat ser van het land," zegt hij met gepaste trots. „Inline-schaatsen wordt in Argentinië wel gedaan, maar schaatsen op natuurijs komt bijna nergens voor." Om zijn doel dichterbij te bren gen doet de Argentijn twee maanden ervaring op in het B-peloton. Hij is tijdelijk kost ganger bij sprinter Johan Zon derland in Heerenveen, in de na bijheid van Thialf. Logeren bij zijn beroemde achternicht in Wassenaar was geen optie. Eer lijk gezegd hebben ze elkaar per soonlijk nog nooit ontmoet, daarvoor was de afstand tussen beider woonplaatsen in Argenti nië te groot, zegt hij zelf. José Ignacio Fazio kwam deze zomer in contact met de Neder lander Marnix Koolhaas, diej meedeed aan de Trofeo Alexia: een toertocht voor Nederland» schaatsfanaten op het natuurijs van een meer in Patagonie, het zuidelijk deel van Argentinië' Fazio, woonachtig in Mar del' Plata, een stad van 600.000 in woners, was niet helemaal onbe kend met schaatsen op ijs. In de Canadese staat Ontario zat hi op een high-school, waar hij aan ijshockey deed. In het schaatspeloton van dt B-rijders vormt José Ignacio Fa zio tot 13 december een vreem de eend in de bijt. Hij probeert het voorlopig zo lang mogelijk vol te houden in de marathons. Voorzichtig probeert hij het ma- rathonschaatsen onder de knie te krijgen. Zaterdag debuteerde hij op de Jaap Edenbaan in Amsterdam Hij hield het twintig rondjes vol. „Maar dit is een heel nieu we techniek voor mij met ander materiaal," zegt Fazio. „Dat kost enige gewenning. Maar ik probeer het te leren en hoop de sport in Argentinië verder te kunnen ontwikkelen." Dagelijks is hij op het kunstijs van Thialf te vinden, waar hij traint met leden van schaats- club HCH. Wat erkende schaatstoppers als Derek Parra en Chad Hedrick - de Amerika nen die ook afkomstig zijn uit het inline-skaten - kunnen, moet mij ook lukken, redeneert Fazio. GPD wordt gemaakt, heeft dat direct grote (vooral financiële) consequenties. Bete re voetballers, die uiteraard (nog) meer geld kosten, de verplichting tot het rea liseren van een betaald-voetbalwaardi- ge accommodatie, een licentie die de bond niet gratis verstrekt, noem het al lemaal maar op. En daar willen de bak ker en de slager van de hoek dan echt niet meer voor opdraaien. Kortom, het zal ook ditmaal wel weer bij dagdromen blijven. Een competitie wedstrijd tussen Hoek en Arnemuiden lijkt voor de (nabije) toekomst een veel waarschijnlijker optie. Bauke Boersma José Ignacio Fazio, achterneef van Maxima, wil schaatsen op kaart zetten in Argentinië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20