PROVINCIAL OURANT 11 IK? Grote onrust over zorgwet 1 1 Mensen zonder kinderen niet happig op gezinsvoordeeltjes PZC Breugheliaans tafelen in Grote Kerk Veere oete voor ode man Nederlander ziet nieuw ziektekostenstelsel met argwaan tegemoet WINNAARS COLLECTIE Topbiljarters willen ogen laten laseren P lezen we zeeuws 15° ~fio° ZW 4 Jsoms regen ^algemeen bewolkt en vooral later af rftöe wat regen. Meest matige zuidwes- VC| «wind. Maxima rond 15 graden. lie jaargang no. 250 Jag 22 oktober 2005 mummer 1,80 Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl internet: www.pzc.nl HH - de hectares in Kland geschikt zoute polder ■4 ?;£KE - In grote delen van jjnd zijn uitstekende moge- j^en voor aanleg van zout- '•ui apolders. Daarin kan prima !jjj jcultuur worden bedreven: ia st van vis en andere zoute «I forten en teelt van zoute als lamsoor, zeekraal, fi looi. ^de van de plaatsen waar I Natuurlijke wijze zoute kwel lie oppervlakte komt, zijn duizenden hectaren ge- TU om te worden omge- n sd tot zoutwaterpolders. In toekomst wordt dat nog r. doordat de invloed van ïbvel door de zeespiegelrij- i toeneemt. Eén en ander m gisteren naar voren tij een bijeenkomst over de gast van de Zeeuwse visse- i Yerseke. De provincie wil iheel korte termijn aange sp welke plaatsen aquacul- •mogelijk zal zijn. nis ikansen voor wutwaterpolders KEY - In het Australische me heeft een man van week lang dood achter stuur van zijn auto gezeten, rial iemand hem opmerkte, at terwijl de auto gepar- i stond op een druk par- lerrein van een winkelcen- i De man kreeg zelfs nog teerbon op zijn voorruit, lijlhi] dood in zijn auto zat. lebben Australische media tochtend gemeld. miDPA (onze wekelijkse vacature-index (Advertentie) (om vandaag naar DAG VAN DE EVWSE VISSERIJ 10.00-17.00 uur GRATIS TOEGANG «haven 11 Vlisslngen (Visveiling) (Advertentie) IAGUAR bRtgionaal Jaguar Centrum tiers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 "ZNBreda Tel.: 076 - 5263800 mbogacrs-jaguar.nl door Sylvia Marmelstein TILBURG - Tweederde deel van de Nederlanders is bang er door de nieuwe zorgwet financieel op ach teruit te gaan. Dat blijkt uit onderzoek van de GPD, de persdienst voor regionale dagbladen waarbij ook de PZC is aangesloten. Vooral onder mensen met een opleiding op lager of middenni veau is de angst er bij in te schie ten groot (76 procent). Bij de ho ger opgeleiden ligt het percenta ge op 63 procent. Vanaf 1 janua ri moeten alle Nederlanders van achttien jaar en ouder een eigen zorgverzekering afsluiten. De miljoenen kostende voorlich tingscampagne lijkt weinig ef fectief; de Nederlanders voelen zich slecht voorgelicht. Voor het onderzoek is een representatie ve steekproef van 2200 Neder landers ondervraagd door bu reau Centerdata van de Univer siteit van Tilburg. De meeste ondervraagden (83 procent) vinden dat ze onvol doende zijn voorgelicht over de stelselwijziging, zowel van het ministerie van VWS als van hun eigen ziektekostenverzekeraar. Om de al in september gebleken onrust over de hoge premies on der AOW'ers, studenten en zelf standigen weg te nemen, heeft het kabinet eerder tal van com pensatiemaatregelen afgekon digd en is er een voorlichtings campagne begonnen. Voor tele visiespotjes, advertenties, bro chures en het opzetten van een internetsite is zestien miljoenen euro uitgetrokken. Duidelijkheid Het ministerie van Volksgezond heid wijt de angst voor inko mensachteruitgang aan gebrek aan duidelijkheid over de pre mies. „De zorgverzekeraars moe ten nog met hun prijzen komen van de basisverzekering en de aanvullingen. Dat schept onze kerheid", aldus de woordvoer der. Hij wijst erop dat de voor lichtingscampagne 'nog lang niet is afgelopen'. „De campag ne loopt door tot ver in volgend jaar, want de mensen kunnen nog van verzekering overstap pen tot mei." Minister Hooger- vorst van Volksgezondheid be oogt met de omvormingsopera tie dat mensen 'bewust voor een zorgverzekeraar kiezen' om zo de verzekeraars aan te zetten tot kwaliteitsverbetering. Maar in het onderzoek blijkt slechts een klein deel van de Nederlan ders van plan te veranderen van verzekeraar. Niet meer dan een op de honderd mensen stapt 'ze ker' over, en zeven procent zegt dat 'waarschijnlijk' te zullen doen. Vooral ouderen blijven trouw aan hun huidige verzeke raar. In de zienswijze van de minister moeten de Nederlanders een ziektekostenverzekering afslui ten op basis van geboden 'kwali teit'. Zorgverzekeraars onder handelen met 'zorgaanbieders', zoals ziekenhuizen, over de prijs en kwaliteit van de behandelin gen. Als de Nederlanders mas saal kiezen voor verzekeraars die inzetten op betere behande lingen, kan dat leiden tot verbe tering van de zorg, redeneert de minister. Wanneer de meerder heid alleen kiest voor zo laag mogelijke tarieven, kan dat de zorg verslechteren. GPD Honderden Veerenaren schoven gisteravond voor een middeleeuwse maaltijd aan tafel in de Grote Kerk. door Miriam van den Broek VEERE - Zuurdesembrood met reuzel, speenvarken aan het spit, gestoofde uien, linzen en gort. Dat stond gisteravond op het menu in de Grote Kerk in Veere. Ter gelegenheid van het Markizaatsjaar mochten 450 Veerenaren aanschuiven voor een Breugheliaanse maaltijd. De Grote Kerk is voor de gele genheid gevuld met lange hou ten tafels die versierd zijn met kaarsen en broden. Veel gasten reageren blij verrast als ze zien dat er op tafel normaal bestek ligt. „Eigenlijk hoort het niet", zegt Adri Franke van de stich ting Veere 450 Jaar Markizaat. „Maai bijna alle gasten dragen gehuurde kostuums. We willen niet dat ze morgen hun kos tuums vies moeten terug bren gen." De meeste mensen hebben kosten noch moeite gespaard om er helemaal in stijl uit te zien. De jonkvrouwen dragen ge waden van fluweel en kant, met juwelen en sluiers. En ook de mannen zijn uitgedost zodat ze 450 jaar terug in de tijd gaan. Tiny Polderman draagt een lan ge zwarte kanten jurk met een sluier en een ooglapje. „Ik ben Ana de Mendoza, prinses van Eboli, adviseur van het Spaanse hof", zegt ze. Historisch verantwoord dus? „Nou, niet helemaal. Zij ver scheen eigenlijk pas een jaar of tien later ten tonele. Als het eten wordt binnengedra gen op grote plateaus die ook op schilderijen van Breughel te zien zijn, blijkt dat de gerechten er helemaal niet zo middel eeuws uitzien. Op mooi opgemaakte witte bord jes liggen stukjes boerenpaté en (Advertentie) Postkantoor D bruncj Postcode: luisnummer: ingevuld inleveren bij Maande verkooppunten. 'in9t 2,55 korting op een IJ" de Winnaars Collectie. ^winnaarscollectie.nl door Rudi Buis DEN HAAG - Veertig procent van de mensen zonder kinderen vindt het onterecht dat ze moe ten meebetalen aan speciale re gelingen voor ouders met kinde ren, zoals de kinderbijslag en fis cale voordeeltjes. Nog eens een kwart twijfelt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Sociale Verze keringsbank (SVB). Volgens de SVB is er in Neder land als geheel nog een groot draagvlak voor kinderregelin gen. Ruim driekwart vindt het terecht om er aan mee te beta len, omdat een maatschappij zonder kinderen geen toekomst heeft. Maar tussen mensen met kinderen of kinderwens en die zonder kinderen gaapt een kloof. Van de eerste groep vindt 65 procent het bestaan van spe ciale regelingen nodig. Bij kin derlozen is dat maar 32 procent. Het onderzoek van de Sociale Verzekeringsbank, uitvoerder van onder meer de kinderbij slag. is uitgevoerd door TNS/NIPO, dat ruim 1500 huis houdens met en zonder kinde ren heeft ondervraagd. Eigenbelang Eigenbelang is volgens SVB-on- derzoekster T. de Jonge een be langrijk motief om voor kinder regelingen te willen betalen. Maar er zijn ook andere motie ven. „Stellen zonder kinderen en alleenstaanden die een broer of zus met kinderen hebben, wil len best betalen. Anderen vin- het alfabet van Zeeland door Frits Bakker BARENDRECHT - Als het goed is, krijgt het toernooi in Sluiskil de primeur. Dick Jaspers en Jean Paul de Bruijn, allebei bil jarters met een bril, worden vol gende week in Oostburg onder zocht als voorbereiding op een laserbehandeling. „Ik doe het al leen als ik geen risico loop, want mijn ogen zijn mijn kapitaal", zei Jaspers gisteren bij de we reldbeker in Barendrecht. Het idee komt van Meerten Dal- linga, de organisator van het we reldbekertoernooi in Sluiskil. De Belg Frédéric Caudron. ook een gebrilde biljarter, speelde vorig maand in Egypte voor het eerst met 'nieuwe ogen'. „Hij vóelt het als een bevrijding aan het biljart." Caudron haalde in Egypte de finale van de wereld beker. Dallinga heeft het Bink horst Eye-centre in Oostburg be naderd, om de lasering van de twee topbiljarters bij wijze van sponsoring voor zijn rekening te nemen. Jaspers is voorzichtig en thousiast maar wil dolgraag meewerken. Nederland geeft steeds meer land prijs aan het water Middenin Goes T en toch lekker rustig Littekensieraden In Geboekt: over apen en andere zaken foto Ruben Oreel pastei van vlees op een bedje van koolsalade. Op die manier zijn er ook liefhebbers te vinden van zuurkool, bruine bonen en gort. Het Markizaatsjaar wordt dit weekeinde officieel afgesloten met vandaag een feestdag in het stadje en morgen een concert in de Grote Kerk. Op de vlucht voor de Nederlandse winter Boete voor installatiebedrijven De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft drie installatiebedrijven in Zeeland beboet wegens het onder ling verdelen van opdrachten. In totaal heeft de NMa in Nederland 155 bedrijven in de installatiesector een boete gegeven. Het gaat om een bedrag van g? 40 miljoen euro. d S* Achterneef Maxima schaatst Prinses Maxima kan opnieuw een familielid uit Argenti nië begroeten in Nederland. Na verre achternicht Laura Vina, die vorig jaar stof deed opwaaien met een optreden als paaldanseres, is nu achterneef José Ignacio Fazio afgereisd om in het Nederlandse A marathonpeloton te schaatsen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Zee land: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 20, Reportage: 21, 22, 23, 24 en 25; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W11, Reizen: W13, W14 en W17 (Advertentie) Op vakantie naar Turkije. WWW. BLUETRA VEL. NL Elke week in de zaterdagkrant Reizen l Daar moetje naar toe. (Advertentie) den het een sociale plicht. Deze groep vindt dat je zonder goede opvoeding minder mogelijkhe den hebt in de maatschappij." De Sociale Verzekeringsbank heeft ook het verschil onder zocht tussen huishoudens met hoge en lage inkomens. Huishou dens die minder dan 20.500 euro per jaar verdienen, zijn net zo goed bereid om te betalen voor het stelsel aan kinderregelingen als huishoudens die meer dan 45.000 euro verdienen. Een mo gelijke verklaring hiervoor is dat de kinderbijslag niet afhan kelijk is van het inkomen. Kinderbijslag en fiscale kortin gen voor gezinnen met kinderen kosten de schatkist dit jaar 5,3 miljard euro. Aan kinderopvang betaalt de Staat nog eens 678 miljoen euro mee. Volgend jaar wordt dat 920 miljoen euro. Er zijn in Nederland ongeveer twee miljoen stellen zonder kin deren. Hoeveel hiervan een kin derwens hebben is niet bekend. Daarnaast is er een onbekend aantal alleenstaanden zonder kinderen. GPD O Noteert u mij voor een proefab van 5 weken voor 14.95 Ik geel daaibij Éénmalig toeslemming vo automatische incasso van dit bodiag var lekeningnummer. Ik heb de laatste res m plaats telefoon: (postlbankiekeningnummer Kiik op www pre nl/abonneren. bel gratis 0800 0231231 at sluw dere boa naar. PZC. afdeling lererssen/ice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een vast abonnemen De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand mei aulomalische incasso IC 70.551 per kwartaal met automatische incasso l€ 59,751 O per jaar met aulomalische incasso 229,70). 8II711688"555547I het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1