je dansen voor zoutwaterpolders Oosterschelde wordt Oesterschelde loute kwel maakt duizenden hectares geschikt voor binnendijkse aquacultures 15 stallateurs Nieuwe sleepboten voor URS Afschermplicht voor hobbypluimvee Weisglas onder de indruk van veelheid aan plannen www.familievermaak.nl zaterdag 22 oktober 2005 8EKE - Dankzij de aanwe- tan zoute kwel zijn dui- to hectares land in Zeeland u geschikt voor aqua- ,ur, Hiervoor is inrichting zóutwaterpolders nodig, de zeespiegelrijzing ne- de mogelijkheden alleen toe. 3ule kwel komt met name ,0p Schouwen-Duiveland. L het middendeel van ■'.Beveland en Walcheren oppervlakte: niet alleen [•achter de zeedijk, ook ver- landinwaarts. Alleen in sK-Vlaanderen treedt nau- p zoute kwel op. Bij de icultuur gaat het om kweek <ns, kreeft en sponzen. Ook de teelt van zilte groenten, nröor ruim twintig soorten lamerking komen. insen Brandenburg van Wagenine- Universiteit ontvouwde de ai voor aquacultuur giste- ;.peen bijeenkomst in Yerse- r&rwerd het Visserij Initia- Zeeland (VIZ) ten doop gé én een nieuw overleg voor fldiemsserij en aquacul- èputeerde A. Poppelaars IA, visserij) haakte er meteen a Hij kondigde aan dat de mncie volgende maand in deuvve Omgevingsplan aan- op welke plekken binnen- zoute kweek en teelt in geval mogelijk gemaakt De gedeputeerde zei dat L-eefd wordt naar combina- -e! nieuwe natuurgebieden, aienburg hield het erop dat ntwaterpolders het beste te- Btuurgebieden aangelegd worden. stijvers dan zijn combinaties moge- Hij noemde in getijdenna- ingepaste visvijvers - met van tong als goede optie Ier ook van kreeft - gekop- aan recreatie en culinair isme. Bij de teelt van zilte len kunnen de afvalstof- artelpolitie fleurt Jeffrey Kutterink fen uit de viskweekvijvers ge bruikt worden. „Je krijgt dan een zilt gemengd bedrijf", be toogde Brandenburg. Gedeputeerde Poppelaars gaf aan dat de oprichting van het Visserij Initiatief juist mede be doeld is om te zorgen dat plan nen voor binnendijkse kweek en teelt uitgevoerd kunnen wor den. Hij liet weten dat de provin cie gaat onderzoeken of de moge lijkheden van Europese subsi dies hiervoor wel voldoende wor den benut. Poppelaars zegde toe dat de provincie vernieuwende project financieel blijft steunen. De provincie werkt ook aan ver sterking van de relatie tussen toerisme en visserij. J. Hame- lynck van bureau Van Dantzig' Lichtenveldt presenteerde hiervoor een promotieplan. Uit gangspunt is dat de toeristen (en trouwens ook de eigen inwo ners) de Zeeuwse zilte produc ten beter leren kennen en ook naar visserij-evenementen gaan. Onderdelen van het plan zijn on der meer een boekje voor de ho reca over 'zilte zaligheden' (uit te reiken aan gasten), posters, een website en ondersteuning van ten. public-rela tionsactivitei- A. Vermuë, directeur Visserijen van het ministerie van LNV, merkte op dat de schelpdiersec tor komende jaren ruimte moet krijgen, wel rekening houdend met natuur en milieu. „Maar het kan niet zo zijn dat economi sche activiteiten daardoor afge bonden worden." Hij riep de kokkelvissers op goed na te denken over aanvaar ding van het compensatiebe drag van ruim 70 miljoen euro. Dat geeft het Rijk omdat de me chanische visserij in de Wadden zee moest worden gestopt. De vissers vinden het te weinig. Vermuë: „De sector moet zijn knopen tellen en zich serieus be raden hoe hier mee om te gaan." Drie Zeeuwse installa- iièijven hebben van de Ne- andse Mededingingsautori- iNMa) een boete gekregen, lebben zich volgens de kar- idilie schuldig gemaakt aan inderling verdelen van op alen. iaat om E&I Services Zee- in Vlissingen, Fabricom Ivoorheen oud-Scheldebe- f Sicon) en Synto (voorheen allatiebedrijf Goes). NMa heeft in Nederland 155 lijven in de installatiesector in totaal 40 miljoen euro 3 opgelegd. Die variëren i2350euro tot 5,6 miljoen eu- e onderneming. Daaronder e beursgenoteerde bednj- k-AM, BAM. Getronics, Im- Stork en Heijmans. Er val- ok bedrijven onder die van wng niet Zeeuws zijn, 'wel in Zeeland een vesti- hebben, zoals Controlec struction (Terneuzen). prekend Nijven hebben deelgeno- -aan een procedure waarin »ld werd afgerekend met verleden. Hiervoor kregen procent korting op hun Een twintigtal bedrijven Ne mee te gaan in de ver ft afhandeling en maakt rofi geen aanspraak op een -"^regeling. De hoogte van wtes moet nog worden «steld. "Marondde in april een on- Tek af naar kartelpraktij- de installatiebranche. 1 maanden terug meldde de chthouder dat hieruit boe- zouden voortvloeien voor ig van 35 tot 45 euro. lelde afhandeling van vfraude is eerder toege- i? bedrijven in de grond-, waterbouw. Het totale ig voor de 345 betrok- ijven kwam toen uit op sdjoen euro, nadat de NMa ®ste instantie was uitge- Sïan 135 miljoen euro. ®iteel doet de toezichthou- onderzoek naar bouwbe- jftn die zich bezighouden voetleggen, van kabels en lei- ■a en naar betonproducen- ^ast moet de mededin- putoriteit de boetes voor fcbouw nog vaststellen. ANTWERPEN - De Unie van Redding en Sleepdienst (URS) heeft gisteren twee nieuwe sleepboten in gebruik genomen. De Union Ruby en de Union Emerald be horen met een paaltrekkracht van 65 ton tot de sterkste slepers die worden ingezet in het haven- en kustsleepwerk. De twee nieuwe sleepboten werden een maand ge leden al ingezet bij het vlottrekken van het containerschip Fowairet op de Wes- terschelde bij Perkpolder. De twee zijn gestationeerd in Antwerpen en worden vooral ingezet voor de assistentie aan containerschepen in het nieuwe Deurganekdok op de linker Schelde- oever bij Doel. De URS investeerde 12,5 miljoen euro in de slepers.De nieuwe sleepboten beschikken over een blusin stallatie. De twee achtcilinder hoofddie selmotoren (3700 KW bij 1000 toeren per minuut) zijn van Belgische makelij, net als trouwens de dekuitrusting, robuuste sleeplieren op zowel het voor- als het ach terschip. Ze hebben een inhaalkracht van 44 ton bij 10 meter per minuut en een houdkracht op de remmen van 130 ton. De nieuwe slepers zijn zowel voor door Rinus Antonisse YERSEKE - De Oosterschelde dreigt een oosterse Oesterschel de te worden. Dat komt door de voortwoekerende ingevoerde Ja panse oester. „We staan nog maar aan het begin van de ellen de", zei onderzoeker H. Hum mel gisteren tijdens een bijeen komst over kennis en kansen voor zeecultuur in Yerseke. Hij gaf aan dat door de opmars van de Japanse oester sprake is van een zware competitie om voedsel en ruimte met inheemse soorten, zoals kokkels en mos sels. De inheemse schelpdieren kunnen niet opboksen tegen de oosterse concurrent en leggen het loodje. Volgens Hummel, onderzoeker bij het Centrum voor Estuariene en Mariene Ecologie, is dat aan toonbaar in de Oosterschelde aan de gang. Exotische schelp dieren doen het er erg goed, naast de Japanse oester ook zwaardschede en muiltje. Daar entegen laten inheemse soorten een afname zien. Hij stelde dat deze trend in alle deltawateren aanwezig is. De Japanse oester vormt niet het enige probleem. Op basis van zo'n vijftien jaar onderzoek constateert Hummel dat in afge sloten bekkens als Grevelingen en Veerse Meer sterke verande ringen onder bodemdieren optre den: afname van schelpdieren en toename van wormen. Hij sprak van 'een grafstem' die van uit de Grevelingen opklinkt. Overigens geldt dat niet voor de Japanse oester, want die neemt ook daar toe. Hummel meende dat er een ver band bestaat tussen de afname van schelpdieren in de deltawa teren en een hogere toestroom van zoet polderwater (met bijbe horende stoffen. Hij pleitte voor meer dynamiek en doorstro ming in de Grevelingen om de soorten-verscheidenheid op peil te houden. In het Veerse Meer lijkt het nieuwe doorstroommid- del op dat vlak goed te werken. De onderzoekers kijken ook naar de ontwikkeling van diver se mosselsoorten. Dat is van be lang, omdat er verschillen zijn in onder meer productie, voort planting en aanhechtingsmoge lijkheden aan mosselzaad-vang- systemen. Volgens Hummel blijkt dat mosselsoorten zich verplaatsen. Zo is de soort uit de Middellandse Zee al in Neder land gesignaleerd. P. Kamermans van het Centrum voor Schelpdieronderzoek ging in op de proeven met vangsyste- men. momenteel op zeventien plekken. Bedoeling hiervan is mosselbroed dat anders verlo ren gaat, op te vangen en te ge bruiken bij de kweek van con sumptiemossels. De natuurlijke hoeveelheid mosselzaad staat onder druk en daarom is 'kunst matige' aanvulling zeer wel kom. Willen de vangsystemen een wezenlijke bijdrage leveren, dan zijn grote oppervlakten in de kustwateren nodig, bleek uit Kamermans' betoog. Ook moe ten er nog veel onzekerheden uit de weg geruimd worden (con structie installaties, tijdstip oog sten, succes bij opkweek). Een andere mogelijkheid vor men zogenoemde hatcheries (kinderkamers). Kamermans maakte duidelijk dat het daar bij om een geringe productie gaat, vooral voor het kweken van nieuwe soorten en onder- Notarissen online met Kadaster GOES - Notarissen in Zeeland kunnen voortaan hun ak ten voor koophuizen en andere onroerende zaken digitaal aanbieden en inschrijven in de openbare registers van het Kadaster. Tot dusver gebeurde dat op de 'gewone' ma nier, via de post. Nu kunnen notarissen onder meer koop akten via internet aanbieden en a la minute zien of er bij voorbeeld een beslag ligt op een huis. Het belangrijkste voordeel is dat het berichtenverkeer sneller en zorgvuldi ger verloopt, aldus het Kadaster. De nieuwe toepassing is ontwikkeld in nauwe samenwerking met de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie. Om het mogelijk te maken moest de Kadasterwet woi'den aangepast. In Zeeland ma ken volgens het Kadaster mensen volop gebruik van de online-diensten van het Kadaster. Plet afgelopen kwar taal zijn bijna 100.000 producten verkocht. Daarmee staat Zeeland landelijk gezien op de elfde plaats! Vrijgesproken van mishandeling MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een twintigjarige vrouw uit Terneu zen vrijgesproken van een mishandeling. De verdachte kreeg het op 28 januari dit jaar in Terneuzen aan de stok met een leeftijdgenote. Er ontstond een vechtpartij, maar het was niet duidelijk wie er was begonnen. Bovendien vond de politierechter het van belang dat het potentiële slachtoffer bij verdachte verhaal had willen halen. „Zo vraag je om moeilijkheden." Officier van Justitie H. den Hartog zag wel bewijs, omdat de verdachte toegaf een klap te hebben uitgedeeld. Zij eiste drie weken gevange nisstraf. Ze vroeg nog een maand extra celstraf, omdat verdachte nog in haar proeftijd zat van een veroordeling voor uitgaansgeweld. Zover kwam het niet, omdat de rechter de vrouw vrijsprak. Bosmaaiers gestolen uit bestelauto GOES - Dieven hebben donderdagmiddag tussen een en drie uur twee bosmaaiers gestolen uit een bestelauto die stond geparkeerd op het Geldeloozepad in Goes. De maaiers hebben elk een waarde van enkele honderden eu- Boete voor slaan moeder MIDDELBURG - De Middelbui'gse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een dertigjarige man uit Zuidzande wegens mishandeling van zijn moeder conform de eis 250 euro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De verdachte werd ook verplicht reclasserings- contact opgelegd, waarbij hij in de psychiatrische kliniek Emergis moet meewerken aan het project huiselijk ge weld. De zoveelste ruzie escaleerde 23 maart dit jaar in Sluis in de woning van de ouders van de Zuidzandenaar in geweld. Nadat hem de deur was gewezen, ging zijn moe der scheldend achter hem aan. De zoon draaide zich om, waarna het in de keuken tot een handgemeen kwam. Vol gens het slachtoffer had haar zoon haar bijkans gewurgd, maar dat ontkende hij ten stelligste. Het bleek ook niet uit de verwondingen. De verdachte gaf wel toe dat hij te ver was gegaan door zijn moeder een klap te geven. De klap was hard aangekomen, want zijn moeder liep een hersenschudding op. Ze had daardoor drie weken arbeids verzuim. De Zuidzandenaar zei alle contacten met zijn ouders te hebben verbroken. zeesleepwerk als voor alle mogelijke ber- gingsklussen geschikt. De zusterschepen zijn 33 meter lang, 11,5 meter breed en hebben een diepgang van 4,5 meter. Ze zijn gistermiddag in Antwerpen gedoopt door Vlaams minister K. Van Brempl van Economie en A. Peeters-De Smedt, de echtgenote van minister K. Peeters van Openbare Werken. foto Kruit zoek naar snellere groei en weer stand tegen ziekten. A. Smaal van het CSO belichtte de kansen voor zeecultuur en kweek van zilte organismen. Hij was daar optimistisch over, mits overheid, onderzoekers en be drijfsleven elkaar weten te vin den. De oprichting van een maatschappelijk kenniscentrum zeecultuur en aquaproductie, in 2006 voorzien, is wat dat betreft een stap in de goede lichting. Gebieden waarbinnen hobbypluimvee vanaf maandag moet worden afgeschermd GOES - Langs vrijwel de gehele kustlijn van Zeeland geldt vanaf maandag een afschermplicht voor pluimvee dat bij wijze van lief hebberij wordt gehouden. De verblijven van kippen, kalkoenen, kwartels, parelhoenders, eenden, ganzen, zwanen en voor consump tie gefokte duiven moeten zodanig zijn afgeschermd dat de dieren niet in contact kunnen komen met trekvogels. Het ministerie van Landbouw wil op deze manier de risico's van verspreiding van de vogelgriep verkleinen. De maatregel richt zich op hobbypluimveehouders die binnen een straal van één kilometer vaneen foerageer- of rustgebied van trekvo gels wonen. Op een kaartje dat gisteren in de PZC stond, waren de ze gebieden weggevallen. Binnen de bebouwde kom is de afscherm plicht niet van toepassing. De verblijven van fazanten, siervogels en loopvogels hoeven niet te worden bedekt. door Frank Gijsel SLUIS - Tweede-Kamervoorzit ter F. Weisglas was gisteren in het kader van zijn regiocontac ten te gast in de provincie Zee land. Weisglas liet zich in het bijzijn van fractievoorzitters van Pro vinciale Staten uitgebreid voor lichten over de veiligheidsrisi co's voor de scheepvaart op de Westerschelde in het Schelde Coördinatie Centrum. Na een boottocht per fast ferry van Vlissingen naar Breskens werd uitleg gegeven over projec ten als Zwakke Schakels en Wa- terdunen in Breskens. De Ka- mei-voorzitter toonde zich tij dens de afsluiting in Sluis erg onder de indruk van de vele op stapel staande plannen. „West- Zeeuws-Vlaanderen wil nogal wat van die plannen uitvoeren en voor mij is het wel duidelijk geworden dat die plannen be langrijk zijn voor de streek." Het bezoek werd overschaduwd door het overlijden van het Ka merlid Karin Adelmund. Illustratie Cor de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15