EU breidt importverbod uit China zoekt oplossing tegen dichtslibben van Gele Rivier 5 Toeristen orkaanregio massaal geëvacueerd iepublikeinse opman DeLay earresteerd Levende vogels en veren uit heel Rusland geweerd Geldschieter van Iraakse opstand opgepakt Vice-chef VN toont zich somber over noodhulp Pakistan vrijdag 21 oktober 2005 redactie buitenland 10ICO-STAD - Op de punt tol Mexicaanse schier- iljnd Yucatan is gisteravond massale evacuatie bcgon- L van hotelgasten in verband L| de naderende orkaan Wil- u hjthonderd gasten worden t -chting de schuilkelders ge lieerd", zegt Antoine Put- L'de Nederlandse manager „1 hotel Ibero Star in Playa del Carmen, een tropisch para dijs 68 kilometer ten zuiden van Cancün. De orkaan zal Yu catan waarschijnlijk rond de middag - vroege ochtend in Mexico - bereiken. Onder de va kantiegangers in het 700 ka mers tellende zes sterren com plex zijn veel Nederlanders, maar het exacte aantal was gis teravond nog niet bekend. „We kunnen zo'n driehonderd men sen onderbrengen in twee disco theken die dienst doen als schuilkelder. Het gaat vooral om gasten die waren geboekt in de vier villa's direct aan zee." Ook in de stad Cancün werd gis teravond al volop geëvacueerd. „Praktisch de hele hotelzone - er staan er meer dan zestig - wordt ontruimd", aldus een woordvoerder van Hotel Carib bean Princess. „Soms gaan mensen naar andere hotels die verder van de kust liggen, maar ook brengen we veel gasten on der in scholen, kerken en sport hallen." In Nederland wordt Touroperator TUI veel gebeld door ongeruste familieleden van Nederlandse toeristen die in het orkaangebied verblijven. „We hebben regelmatig contact met de reisleiding ter plaatse. Verder geven we reizigers het algemene advies weg te blijven bij ramen", aldus een woord voerster. Het Calamiteitenfonds Reizen gaat Nederlandse toeristen schadeloos stellen voor de extra gemaakte kosten door de orkaan Wilma. Het gaat om rei zigers die zich tijdens de or kaan in Yucatan of Cuba bevin den, of op Florida Keys, waar de orkaan zondag wordt ver wacht. „Mensen die vanwege de orkaan moeten worden geë vacueerd, krijgen een deel van de reissom terug, Dat is ook het geval als ze vanwege de orkaan later uit het gebied moeten ver trekken", aldus directeur Peter Silberman van het Calamitei tenfonds. Een vlucht van Marti nair naar Cancün is gisteren ge annuleerd. GPD iirlings kapittelt jirkije over eligieuze vrijheid BAN'BOEL - Turkije heeft de Wopen maanden praktisch fcverbeterd aan de gebrekki- religieuze vrijheid in het ui, CDA-Europarlementslid jlings heeft dat gisteren in aaboel gezegd bij de jaarlijk- conferentie van Turkse, kerke- Europese christen-demo- kiithe leiders. j'y.chten van minderheidsge- m het islamitische land sa hetzelfde als een jaar ge- ik Zo is een belangrijk sks-orthodox seminarie bij ifiboel nog altijd verboden, iontwerpwet om de kerken :ifl beslaggenomen grond te- ie geven, blijkt geen soelaas teden echts dankzij rechters zijn er kleine verbeteringen", weet ■jigs Hij volgt namens het cpees Parlement de Turkse redtng tot de Europese e. Zijn rapport hierover is tinggevend in het Europees lanent. „Kerken krijgen nu raorbeeld gratis water, net moskeeën. Maar nu is het Ivoor echte resultaten." Turkse regering zegt wel mie werken aan meer tole- :!ie. Voor het gesloten Hal- ri van de Grieks-or- odoxe kerk wordt een creatie- soplossing gezocht, meldde Sa- cDisli, vice-voorzitter van de gerende AK-partijbij de con- Hiüe. fesluiting in 1971 had niets te ken met geloof. Het was een idische zaak. Onze wet staat Gelijk geen private theologie- col toe", zei hij. ANP nonzeredactie buitenland 1SHINGTON - I)e voormali- leider van de Republikeinse ulij in het Amerikaanse Huis i Afgevaardigden, Tom De- ijs gisteren gearresteerd en staat van beschuldiging ge lid wegens het illegaal ge- sik van verkiezingsgeld en sa- tozwering. Lay, tot voor kort een van de ichtigste mensen in het Ameri- m Congres, werd na het be- van een borgsom van MO dollar weer vrijgelaten, iar moet vanmiddag in Austin it Texas voor de rech- "verschijnen. lay gaf zichzelf gisteren aan het gerecht in zijn woon- ats Houston. Hij kwam recen- opspraak, doordat hij :d dat bedrijven aan de Repu- ieinse partij in Texas hadden ^honken, zou hebben doorge vaar de kassen van indivi- kandidaten. Kandidaten P in Texas geen geld van Kjven aannemen. Ook zou Mgingen in het werk hebben Sfld om de juiste toedracht ?van te verdoezelen. De aan mat tegen DeLay is een tegen- tr voor president George a De zeer conservatieve De- is een van de steunpilaren ideregering-Bush. werd al op 28 september geklaagd, en trad onmiddel- '•'i als meerderheidsleider in van Afgevaardigden, t advocaten ontkennen dat diënt iets verkeerds heeft san en beschuldigen de aan gas van een politiek gemoti- ae heksenjacht. Hij kan bij Oordeling levenslang krijgen. (Advertentie) ^OSCHE TAPUTEN SINDS 1975 I Wij zijn nog steeds w kste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten belmodem als klassiek U graag onze boeiende collectie, ^"ttraat 30 - 4461 HH Soes **Wfc»art tel. 0113-227101 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie heeft uit vrees voor de vogel griep het importverbod op vo gels uit Rusland uitgebreid. De Europese Commissie kondigde gisteren aan dat de bestaande verboden niet alleen gelden voor Siberië, maar voor vrijwel heel Rusland. De regeling betreft levende vo gels en onbehandelde veren. Al leen voor Kaliningrad, Karelië, Moermansk en Sint-Petersburg zijn er geen importrestricties. Europa reageert met de maatre gelen op de bevestiging dat in Tula ten zuiden van Moskou de voor mensen gevaarlijke variant van de vogelgriep, het virus H5N1, is aangetroffen. Inmiddels heeft de Griekse rege ring laten weten dat de laborato riumtests tot nu toe niet hebben aangetoond dat in het land H5N1 aanwezig is. Eerder deze week was er verdachte sterfte onder vogels op een Grieks ei land in de buurt van Turkije. De Europese Commissie dringt aan op verder onderzoek. In verband met de vogelgriep kondigde het Russische buur land Oekraïne gisteren een alge heel importverbod voor pluim vee af. De maatregel blijft zes maanden van kracht. Zo hoopt het land te voorkomen dat het wordt getroffen door vogel griep. Ook in het Oekraïense buurland Roemenië is de ziekte al aangetroffen. Binnen de Europese Unie stelt Oostenrijk vanaf morgen een op- hokplicht in voor al het pluim vee. De maatregel blijft voorlo pig tot half december van kracht, als trekvogels niet meer uitz wennen. Na Polen kondigde Duitsland woensdag als tweede EU-lid- staat een algemene ophokplicht af. Op overtredingen staan boe tes tot 25.000 euro. In Nederland gold al een ophok plicht voor commerciële eigena ren van pluimvee in risicogebie den. Vanaf maandag moeten ook hou ders van hobbypluimvee in ge bieden waar wilde vogels ko men, verplicht hun dieren bin nenhouden of onder een zeil of afdak laten lopen. Zo is geen contact mogelijk tussen het pluimvee en wilde vogels en hun uitwerpselen. Dierentuinen Nederland kreeg gisteren toe stemming van de Europese Com missie om dieren in dierentui nen preventief te vaccineren te gen vogelgriep. Het ministerie van Landbouw verwacht dat die rentuinen hun vogels nu gaan in enten. Dat deden ze ook in 2003, toen er sprake was van een vo- gelgriepuitbraak. Den Haag is voorstander van preventieve vaccinatie van alle pluimvee. Minister Veerman moet echter wel toestemming krijgen uit Brussel. Hij liet woensdag weten 'verdere acties' te ondernemen om preventieve vaccinatie van hobbypluimvee mogelijk te maken. Hij laat on der meer onderzoeken welk vac cin moet worden gebruikt, wat de risico's zijn en hoe de gevacci neerde dieren moeten worden ge registreerd. ANP Een ruimingsmedewerker bij het dorp Jandovka in de regio Toela bekijkt vanaf een afstandje hoe de preventief gedode vogels worden verbrand. foto Igor Charitonov/EPA door Erwin Tuil YULIN - Op de laatste dag van zijn werkbezoek aan China be zocht prins Willem-Alexander het lössplateau van de provincie Shaanxi. Het plateau erodeert door water en wind en het zand verdwijnt in de Gele Rivier. Het brengt de watervoorziening voor meer dan honderd miljoen mensen direct in gevaar. Alsof het licht samengeperst poedersuiker is, zo makkelijk brokkelt het gele lössplateau af. Het losse zand zit tot een paar honderd meter diep, over een vlakte vijftien maal zo groot als Nederland. Wang Tongjian is boer op het 'poedersuiker'. En hij doet het niet slecht. In een ne derzetting van een paar grotwo ningen heeft hij de grootste. Pla vuizen liggen op de vloer, er is stroom, een televisie en er zit glas in de kunstig bewerkte raamkozijnen. Als voorbeeld van een doorsnee- boer in de vallei van deze provin cie Shaanxi. is Wang uitgezocht door de lokale bestuurders om de prins van Oranje te ontvan gen. De andere bewoners van het gehucht staan te kijken, ter wijl de plaatselijke politieagen ten in hun beste uniform en handschoenen een oogje in het zeil houden. Armoede Woningen zoals die van Wang zijn uitgegraven in de lössber- gen. Deels uit armoede, want er is geen geld voor betere wonin gen. Dit deel van de provincie Shaanxi is arm en lang onbarm- De Prins van Oranje praal met Wang Tongjian en diens vrouw over erosie op het lössplateau in de Chinese provincie Shaanxi. foto Erwin Tuil/GPD hartig geweest voor de inwoners die, hopend op betere tijden, fer vent de Communistische Partij hebben gesteund. De woningen zijn desalniettemin erg comfor tabel. Ze zijn 's winters makke lijk warm te houden en blijven 's zomers koel. Op de heuvels rond het gehucht ploeteren boe ren op terrassen voor een margi nale opbrengst. Het lössplateau is droog en als het regent, sijpelt het water door de fijne deeltjes heen en erodeert het plateau ver der. Om de erosie tegen te gaan bouwen de autoriteiten dam men. Daarmee worden vlakke, bebouwbare stukken grond ver kregen die geschikt zijn voor be planting. Omdat de steviger on dergrond meer water vasthoudt, wordt de vruchtbare löss hier be ter benut. „De opbrengst hier is tien tot vijftien keer zo hoog als bovenop die terrassen", zegt een vertegenwoordiger van het Chi nese ministerie van Water, wij zend naar de talloze terrassen op de bergen. Er zijn inmiddels in de vallei van Wang, een klei ne tien kilometer diep, al twee honderd dammen gebouwd. Naast betere landbouwmogelijk- heden, wordt ook de hoeveel heid lössdeeltjes in de Gele Ri vier, die oostelijk van het löss plateau loopt, verminderd. GPD Milosevic krijgt niet meer tijd voor verdediging DEN HAAG - De rechters bij het Joegoslavië-Tribunaal wil len Slobodan Milosevic niet meer tijd gunnen voor zijn ver dediging. Dat de aangeklaagde nog 199 getuigen wil horen, is zijn zaak. Hij zal al die getuigenissen moe ten passen binnen de tijdspanne die hij nog voor zijn verdediging heeft: 106 uur oftewel 26 zit tingsdagen. Dit heeft rechter Robinson be kend gemaakt. „U moet uw zaak zo organiseren dat die past binnen de tijdlimiet die u heeft", zo liet de magistraat Mi losevic weten. Die claimde eer der nog minstens 422 uur nodig te hebben voor het afronden van zijn verdediging. Dat is omgere kend 105 werkdagen bi] het tri bunaal. Milosevic wees het besluit van rechter Robinson meteen af en betichtte het tribunaal van 'ma nipulatie'. „De aanklager kreeg 300 dagen en kon 352 getuigen gebruiken." Robinson:„Het gaat om gebruikte uren en dat weet u." GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - In Irak is een neef van Saddam Hoessein opge pakt. Yasser Sabawi Ibrahim, de zoon van een halfbroer van Saddam, zou de belangrijkste fi nancier van de opstandelingen in Irak zijn geweest. Er zijn te genstrijdige berichten waar hij is gearresteerd. De nationale veiligheidsadvi seur Mowaffaq al Rubaie meld de gisteren dat Yasser Sabawi woensdag bij een betoging voor Saddam in Tikrit is herkend en vervolgens opgepakt. Hij zou on voorzichtig zijn geweest door zich onder de demonstranten te mengen. Andere hoge Iraakse veiligheids bronnen meldden eerder dat Yasser Sabawi na een tip van Sy rië is opgespoord in een woning in Bagdad. Hij zou zich lang schuil hebben gehouden in het buurland van Irak, maar de Syri sche autoriteiten zouden hem hebben gedwongen het land te verlaten. Yasser Sabawi had fondsen van de voormalige Baath-partij van Saddam onder zijn beheer en gaf leiding aan een flink aantal soennitische opstandelingen die trouw zijn gebleven aan Sad dam. Ook onderhield hij contac ten met het terreurnetwerk van Vredesoverleg Darfoer uitgesteld ABUJA - De vredesbesprekingen tussen de Soedanese re gering en twee rebellengroepen uit Darfoer zijn verdaagd tot 20 november. Dat hebben bemiddelaars en delegatiele den in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja gisteren gezegd. Aanvankelijk zou de zesde ronde in de onderhandelingen in september worden hervat, maar een woordvoerder van de Afrikaanse Unie (AU) zei dat het overleg is verdaagd. De twee rebellengroepen kwamen twee jaar geleden in op stand tegen de regering in Khartoum. ANP/RTR Neef Mugabe in meelsmokkel HARARE - Een neef van de Zimbabwaanse president Mu gabe is opgepakt wegens zijn betrokkenheid bij de smok kel van meel naar het buurland Mozambique. Dat meldde de krant The Herald gisteren. De krant beroept zich op woordvoerders van de politie. Het familielid van de presi dent, Leo Mugabe, zou meel ter waarde van ongeveer 20 miljoen euro het land uit hebben gesmokkeld. In grote delen van Zimbabwe heerst al sinds enkele jaren een ernstig voedseltekort. Volgens Mugabe is droogte de oorzaak van het gebrek aan voedsel, maar de oppositie ziet het beleid van de president als de belangrijkste reden voor de hongersnood in het land. ANP/RTR Noorse inspecteurs vrij MOSKOU - De twee Noorse visserij-inspecteurs die wa ren gegijzeld door de bemanning van een Russische vis sersboot zijn gisteren vrijgelaten. Daarmee kwam een eind aan een dagenlange achtervol ging in de Noordelijke IJszee van de vissersboot door Noorse marineschepen. Een boot bracht de inspecteurs gistermiddag diep in Russische territoriale wateren over van het Russische schip Elektron naar de Noorse patrouil leboot Tromso. De controleurs zijn direct naar huis ge gaan. GPD Doden bij gijzeling Kirgizië BISJKEK - Tijdens een gijzelingsactie in een gevangenis in de Kirgizische hoofdstad Bisjkek zijn gisteren zeker vijf doden, onder wie een parlementariër, gevallen. Dat hebben de Kirgizische autoriteiten gemeld. Het parlementslid Akmatbajev bezocht de gevangenis toen hij met de gevangenisdirecteur en nog twee anderen gevangen werd genomen door gedetineerden. Vervolgens ontstond een vuurgevecht tussen lijfwachten en gedeti neerden. ANP Kunstenaar Folon (71) overleden MONACO - De Belgische schilder en tekenaar Jean-Mi- chel Folon, die in 1960 doorbrak nadat zijn werk ver scheen in gerenommeerde Amerikaanse bladen als The New Yorker en Time, is dinsdag op 71-jarige leeftijd in Monaco overleden aan de gevolgen van leukemie. Folon specialiseerde zich in aquarellen, gravures en thea terdecors, maar maakte ook veel beeldhouwwerken en in stallaties. Zijn grootste project was de Fondation Folon, een museum dat in 2000 opende in een kasteelhoeve in het Domein Solvay, een enorm park bij het Belgische Ter hulpen, niet ver van Brussel. De vijftien vertrekken van de hoeve bevatten meer dan 300 werken van Folon. GPD door Bob Kroon GENÈVE - Voor de noodhulp na de tsunami werden miljarden toegezegd, maar voor de aardbe vingsramp in Pakistan komt de wereld niet meer over de brug. Het rampjaar 2005 met zijn vloedgolven, orkanen en aardbe vingen heeft tot een donormoe heid geleid, die tienduizenden mensenlevens kan kosten. Dat was de sombere gevolgtrek king van Jan Egeland, de Noor se onder-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, belast met de coördinatie van interna tionale hulpacties. Volgens Egeland is de natuur ramp in Pakistan wat betreft hulpverlening 'logistiek gezien zwaarder dan de tsunami'. „Op tropische stranden sloeg de mas sale vloedgolf toe en verdween. Er waren minder gewonden dan in Kashmir, omdat de meeste slachtoffers waren verdronken. Maar het aardbevingsgeweld veroorzaakte tegen de 70.000 ge wonden, van wie een deel na bijna twee weken nog steeds on bereikbaar is. De veldhospita len worden door veel voorko mende infecties zo langzamer hand amputatiefabrieken. Het dodental, nu omstreeks 50.000 kan gemakkelijk verdubbelen." Voor de noodhulp is voorlopig 312 miljoen dollar nodig, maar daarvan is nauwelijks een kwart toegezegd. „Bij de tsuna mi waren nu eenmaal veel wes terse vakantiegangers betrok ken, bij deze aardbeving niet", zei Egeland bitter. De rijke oliestaten van de Perzi sche golf, normaliter niet scheu tig, hebben aan hun islamitische Pakistaanse broeders honder den miljoenen dollars beloofd. Egeland: „Maar een belofte is nog geen bankovermaking. Bo vendien hebben Saoedi-Arabië en de Emiraten dat rechtstreeks aan Pakistan toegezegd en niet aan de VN." De VN-coördinator zei niet te weten of de hulp van de Golfsta ten is bedoeld voor de wederop bouw of voor het lenigen van de eerste noden. „Ongetwijfeld gaat de wederopbouw miljarden vergen voor huizen en scholen, die aardbevingsbestendiger zijn en niet bij de eerste schok in el kaar donderen. Maar dat is van later zorg. Het gaat er nu om tienduizenden mensenlevens te redden." Door de ontoegankelijkheid van het geteisterde gebied moet on verwijld een een permanente luchtbrug worden ingesteld. „In 1947 kon dat wel voor Berlijn, dus waarom nu niet? We hebben daarvoor de inzet van de Navo nodig." GPD de Jordamër Abu Musab al Zarqawi, de leider van Al Qae- da in Irak. Al Qaeda heeft giste ren overigens in een audiobood- schap op internet de dood beves tigd van Abu Azzam. Het Ameri kaanse leger meldde in septem ber de tweede man van de groep van Al Zarqawi te hebben dood geschoten. Toen wilde Al Qaeda in Irak de dood van zijn strijder niet bevestigen. ANP/RTR/AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5