Van der Louw wilde geliefd zijn PZC Trekvogels zorgen voor onrust in Afrika Gestage druppels PZC Oud-politicus was vooral succesvol als burgemeester van Rotterdam Hom.,' MijM aim is m mrmofitH Hi nosey, f ook WH cam K OHMPlérf, Kip Mens 21 oktober 1955 vrijdag 21 oktober 2005 door Paul Koopman Zijn 'Rotterdamse periode' beschouwde André van dei- Louw, die gisteren op 72-jarige leeftijd is overleden, als de mooiste. En niet alleen omdat het aanzien van de stad door al lerlei bouwplannen in die zeven jaren van 1974 tot 1981 dras tisch veranderde. „Ga maar na, uit een verkeers- riool werd de Coolsingel gebo ren", blikte Van der Louw (gebo ren op 9 augustus 1933) twee jaar geleden nog weemoedig te rug. Nee, belangrijker was dat hij als burgemeester van de ha venstad op handen werd gedra gen. Want geliefd zijn, dat vond Van der Louw belangrijk. „Een warm hart hebben vol staat niet in de politiek. Je moet het ook tónen", zei Van der Louw, die met zijn zacht wal mende pijp en ruim besnorde walrussenkop de vleesgeworden gemoedelijkheid was. „Ik hecht aan vriendschappen, ben rede lijk trouw en als mensen niet functioneren ben ik geneigd ge duld te hebben." Die karaktereigenschap voerde Van der Louw, via het vehikel van de PvdA, naar de meest uit eenlopende functies. Burgemees ter van Rotterdam (1974-1981), maar ook voorzitter van de sec tie betaald voetbal van de KN VB (1983-1989). PvdA-voorzit- ter (1971-1974), maar ook minis ter van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk in het ka binet Van Agt II (1981-1982). Re dacteur van het VARA-magazi- ne, maar ook voorzitter van de NOS (1994-1997). Een merkwaardig carrièrepad, blikte Van der Louw terug, want naar eigen zeggen had hij nooit gesolliciteerd. Maar in al die functies droeg hij wel het zelfde 'rode hart' met zich mee, want het socialistisch ideaal was hem al op jonge leeftijd met de paplepel ingegoten. Van dei- Louw kwam uit een eenvoudig gezin: vader reed met de melkwagen in de gegoede Haag se Vogelwijk. Voor Andrés oplei ding moest gesappeld worden, zoals bij zovele generatiegeno ten het geval was. André wilde journalist worden of vakbonds man, maar het werd het maat schappelijk werk bij het Haags Instituut voor Volksontwikke ling. Bij de Arbeiders Jeugd Cen trale leerde hij handballen en so cialistische liederen zingen. Hij schreef er het boek 'Rood als je hart' over. In de jaren zestig belandde hij alsnog op het journalistieke pad. Hij werd redacteur van de jongerentijdschriften Twen en Hitweek en was mede-oprichter van het avantgardistische blad Aloha. Bij de Vara-programmagids, waar hij ook voor schreef, meng de Van der Louw zich enthou siast in Ideologisch getinte de batten, bijvoorbeeld over de vraag of Johnny Jordaan wel een bijdrage leverde aan de ver heffing van arbeiders. Binnen de PvdA, waar hij in die jaren actief werd, nam hij op felle en bevlogen wijze deel aan koers- discussies, als voorman van 'nieuw links' en mede-auteur van het manifest Tien over Rood (1966), waarin hij onder een lans brak voor het grotendeels confisqueren van erfenissen. Iedereen heeft recht op dezelfde start in het leven, vond Van dei- Louw. Nalatenschappen waren hem daarom een gruwel. Plet was een standpunt waar hij la ter spijt van kreeg. „Ik ontdekte dat het tot de natuur van de mensen behoort om iets voor de kinderen na te willen laten." Rijnmond In zijn andere functies was Van der Louw minder gelukkig en succesvol dan in zijn tijd als bur gemeester van Rotterdam. Bij sectie betaald voetbal van de KNVB kreunde hij onder corrup tieaffaires die enkele clubs teis terden. Bij de NOS pleitte hij vergeefs voor een 'duaal omroep bestel' na het verraad van Vero- nica-voorzïtter Van der Reijden, die onverwacht de publieke om roep verliet en op de commer ciële toer ging. Zijn minister schap in het permanent ruziën de tweede kabinet-Van Agt duurde tot z'n verdriet slechts acht maanden. Een flinke kras op zijn ziel. was de even onverhoedse opheffing van de Rijnmondraad, waarvan hij van 1983 tot 1986 voorzitter was. Hoewel Van der Louw al tijd bezwoer nooit rancuneus te willen zijn, bleef die laatste epi sode als een graat in zijn keel zit ten. Toenmalig minister Riet kerk van binnenlandse zaken zette plots een streep door de provincie-in-de-dop (Rijnmond) waarvan Van der Louw commis saris der koningin zou worden. „Dat heeft me diep gekwetst, het was in politiek opzicht een krankzinnige beslissing", zei hij jaren later nog. Na zijn afscheid bij de NOS in 1997 trok Van der Louw zich met zijn vrouw terug in zijn va kantiehuis in de Belgische Ar dennen. Het uit de schijnwer pers treden viel hem na bijna een halve eeuw werk niet zwaar. Maar één keer stak hij weer zijn vinger op. Dat was na de smadelijke nederlaag van Pv- dA-leider Ad Melkert in de cam pagne tegen Pim Fortuyn. In het verbeten optreden van Melkert zag Van der Louw het bewijs dat het niet goed ging met de Pv dA. „Vroeger was de PvdA een triomfboog voor gezelligheid en vriendschappen. De politiek is mij nu te kil," zei hij in maart 2002 in Trouw. Maar de ambitie om zelf weer een rol van betekenis te spelen in de Nederlandse politiek had hij al lang daarvoor laten varen. Zijn partijlidmaatschap zegde hij nooit op. In 1997 zei hij al te gen Hugo Camps: „Ik zal als so ciaal democraat sterven. Maar ik beleef er weinig persoonlijk plezier aan." GPD ..mijncw&T 'S m tKpt,o$tf i/sv ns (WKip,,/ De aangescherpte maatregelen tegen de vo gelgriep van minister Veerman van Land. bouw zijn maar moeilijk serieus te nemen" Was het al vreemd dat commerciële pluimveehoij1 ders in risicogebieden hun dieren binnen moeten houden en hobbyisten niet, en dat onder een dakje hetzelfde is als binnenmet zijn nieuwe a maakt Veerman het nog bonter. Vanaf aanstaande maandag geldt een ophokplicht voor hobbypluimvee in en direct rond gebiede waar trekvogels foerageren of rusten. Op de kaar) ten van vogelaars, natuurbeschermers of het minis terie zal het allemaal wel scherp omlijnd zijn. ft de praktijk op het Zeeuwse platteland is zo'n schei; ding echter vooral denkbeeldig. En het kan nog du-' bieuzer: Veerman maakt een uitzondering voor de bebouwde kom. Daar mogen de hobbykippen eii hun aanverwanten wel gewoon naar buiten. Het lijkt of de minister bewust aanstuurt op zo weinii mogelijk draagvlak voor zijn maatregelen. Vogelgriep heeft over de gehele wereld al tiental, len mensen het leven gekost. Gelukkig kan het vï rus zich niet van mens tot mens verspreiden. Of di zo blijft, is maar de vraag. In het zwartste scenarii maakt een pandemie bij mensen twintig proceii van de wereldbevolking ziek. Met mogelijk miljot nen slachtoffers. Als het om de bio-industrie gaat, zijn de aantallei nog moeilijker te bevatten. Alleen al in Nederlani zijn bij de uitbraak van vogelpest in 2003 vijfti miljoen kippen gedood. Wetenschappers, medicijnfabrikanten en overhe den maken zich druk over de vraag hoe de huidigi vogelgriepgolf kan worden gekeerd. Want mens én dier zijn moeilijk te beschermen. Vooral omdati griep zich in varianten voordoet. Ondanks twijft over de effectiviteit groeit de roep om dieren in i enten. Ook daarbij komt meteen halfslachtigheii te voorschijn. Alleen de hobbykip zou moeten w den ingeënt, want die loopt de meeste kans op smetting door trekvogels. Dat komt goed uit, w de productiekip is na vaccinatie niet meer te verko pen. Nederland zit vol met mensen en dieren en is d; om extra kwetsbaar voor ziekten. Er is dus aanlei ding om uiterst voorzichtig te zijn. En om op hi goede moment sluitende maatregelen te nemei Veermans eerste ingrepen geven weinig vertroa wen dat de overheid, als het er echt op aan komt voldoende slagvaardig zal zijn. In de komende weken arriveren in Afrika de eerste trekvogels uit Europa. De vrees bestaat dat ze in hun kielzog de vogelgriep meevoeren, waartegen Afrikaan se landen machtelozer staan dan Europese staten. door llona Eveleens Het merendeel van Afrikaan se gezinnen in de steden en op het platteland houdt er pluimvee op na. Deels voor de eieren, maar vooral voor het vlees. Kapalo Okello, een tuinman in de Keniaanse hoofdstad Nairo bi, heeft een dozijn kippen die op het erf van zijn werkgever scharrelen. De kippenhouder maakt zich zorgen over de be richten over de vogelgriep. „Op de radio zeggen ze dat we mis schien straks onze kippen bin nen moeten houden. Maar ik kan ze toch niet maanden in dat kleine hok stallen. Bovendien moet ik ze dan voeren en dat is me te duur." Het advies in de kranten en op de radio om een prik tegen vogel griep te halen, slaat hij in de wind. Te duur bij een maandsa laris van 80 euro. „Ik kan wei nig doen behalve gelaten af wachten", concludeert Okello terwijl hij zijn kippen een kliek je van de vorige dag voert. De regeringen van Kongo, de Co- moreneilanden en Kenia kondig den in de afgelopen dagen een verbod af op de invoer van eie ren en pluimvee uit landen waar vogelgriep is geconstateerd. Maar de overheden staan mach teloos tegenover de komst van de trekvogels. De route van de meeste geveder de overwinteraars voert over Roemenië en Turkije, twee lan den waar de vogelgriep is gesig naleerd. Veel van deze vogels nestelen zich voor de komende maanden vooral bij de meren in de Riftvallei. Deze slenk voert dwars door Eritrea, Ethiopië, Kenia, Tanzania en Mozambi que. „Wij gaan vooral zoetwater plaatsen in de gaten houden en de omliggende gebieden contro leren op uitzonderlijke vogel sterfte", verklaart Alfred Owino, een vogeldeskundige van het nationale museum in Nairobi. „De meeste landbouw grond in Kenia bevindt zich langs de Riftvallei en de kans dat het virus van de trekvogels overslaat op pluimvee is daar Kapalo Okello maakt zich zorgen over de vogelgriep. het grootst." Sinds enige dagen begint de paniek ook door te dringen in de Afrikaanse media. 'Migratie vogelgriep niet te voor komen' kopte de Keniaanse krant The Nation. Ethiopische radiozenders waarschuwen men sen geen dode vogels aan te ra ken en elk dood dier direct bij de veterinaire autoriteiten te melden. Eigenaren van pluimveehoude rijen houden het hart vast. Een vogelgriepepidemie betekent foto GPD het einde, „We praten over niks anders, maar kunnen weinig meer bedenken dan bidden. Veel bidden", vertelt Aka Seka- lala, directeur van Ugachick, de grootste pluimveehouderij in Oe ganda. „Europese landen zijn rijk genoeg om getroffen bedrij ven te helpen met vergoedingen. Wij leven in ontwikkelingslan den die financieel niet of nauwe lijks op eigen benen kunnen staan, laat staan dat er geld over is om ons te helpen." Experts De VN-landbouworgansiatie FAO heeft berekend dat er ze ker 40 miljoen euro nodig is om een epidemie in Afrika te voor komen. De organisatie heeft ex perts gestuurd naar tal van Oost-Afrikaanse landen om ad vies te geven en onderzoekslab oratoria op te zetten. Op het continent is alleen Zuid-Afrika enigszins geoutil leerd om zelf actie te onderne men. Nu al worden uitwerpse len van trekvogels met grote re gelmaat verzameld en in labora toria geanalyseerd. „Wij hebben het geluk dat de meeste van de trekvogels die hier overwinte ren nauwelijks in het binnen land komen waar onze land bouwgebieden zich bevinden", concludeert Celia Abolnik, een onderzoekster van een Zuid-Afrikaans veterinair insti tuut. „Maar dat neemt niet weg dat we ons grote zorgen maken over de toekomst.GPD Psycholoog en hoogleraar René Dielcstra verzorgt vanaf vandaag iede re vrijdag een column voor de PZC. Diekstra is sinds vorig jaar aan de Middelburgse Roosevelt Academy verbonden, waar hij de leiding heeft van de afdeling Social Science. Verder werkt hij als wetenschappelijk adviseur voor de gemeente Rotterdam en is hij lector Jeugd en Opvoe ding aan de Haagse Hogeschool. De sociale ivetenschapper publiceert columns in diverse Wegener-kranten en in de Staatscourant. Voorts heeft hij verschillende boeken over zijn vak op zijn naam staan. voor mensen als voor kikkers geldt dat wat goed voelt ook goed moet zijn, za gen we niet of wilden we niet zien dat we in feite bezig waren ons voortbe staan te bedreigen. Ook nu nog, terwijl de symptomen in middels voor het oprapen liggen - weg- Een dertig centimeter hoge handge blazen glazen cilinder wordt voor tweederde gevuld met lauwwarm wa ter. In het water wordt een kikker ge plaatst. De cilinder wordt vervolgens boven een gasvlam gezet, die het water verwarmt. Wat gebeurt er met de kik ker? Het diertje koestert zich behagelijk in het opwarmende water. Maar niet al leen dat. Het blijft zelfs zonder enig ver zet zolang in het water liggen tot het kookpunt wordt bereikt. De kikker laat zich doodkoken! In de psychologie wordt dit verschijn sel het 'kokende kikker-syndroom' ge noemd. Heel anders gedraagt een kik ker zich die van het een op het andere moment in kokend heet water wordt ge plaatst (ethisch gezien geen fraai expe riment). Dan doet het diertje een tijd lang verwoede pogingen om weg te ko men. Mensen gedragen zich als kik kers. In de afgelopen honderd jaar of zo zijn we, de langste tijd zonder het te beseffen, bezig geweest onze 'levensci linder', onze aarde en het water dat ze bevat, steeds verder op te warmen. Net als kikkers koesterden we ons behage lijk in die oplopende warmte. Voor ons betekende ze op de eerste plaats dat on ze industrieën steeds meer produceer den en dat onze voertuigen ons steeds sneller en verder vervoerden. Daarmee onze welvaart en bewegingsvrijheid steeds groter makend. Omdat zowel smeltende gletsjers en poolkappen, stij gende zeespiegels, heftigere tornado's, verwoestende modderstromen - slagen we er met elkaar nog altijd niet in de gasvlam lager te zetten. De uitstoot van schadelijke gassen neemt nog altijd toe en zal de komende jaren verder toene men. Voor een belangrijk deel komt dat omdat we steeds meer apparaten aan ons arsenaal toevoegen en dat we steeds minder bereid zijn om de appara ten die we hebben, gemeenschappelijk te gebruiken. Iedereen moet zelf overal tenminste één van hebben: (mobiele) te lefoon, televisie, radio, auto, computer, printer, digitaal fotoapparaat, enzo voorts. Bovendien moeten al die appa raten voortdurend gebruiksklaar, 'stand-by', staan. Dat vreet energie. Natuurlijk, het valt moeilijk te ontken nen dat onze individuele vrijheid en le venskwaliteit daardoor is toegenomen. Maar het valt ook moeilijk te ontken nen dat het een luxe is die we ons niet veel langer kunnen veroorloven. De hoop dat de techniek zelf ons terzijner- tijd wel zal redden is een waanidee. Want we hebben geen technisch maar een gedragsprobleem. Zoals voor alle gedragsproblemen geldt ook hier dat de oplossing begint met het zetten van kleine stappen. Bij dezen een paar suggesties die wei nig moeite kosten en onze levenskwali teit niet aantasten. Zet dagelijks alle ONGEVAL - Tijdens een de monstratievlucht in de Vere nigde Staten is piloot Gerben Sonderman om het leven geko men. De reserve-luitenant-ko lonel-vlieger stortte neer in Maryland bij Hagerstown met een Fokker S-14, die meteen na de crash in brand vloog. Sonderman was bekend door de vluchten die koningin Julia na en prins Bemhard maak ten. Hij reisde steevast als be geleider mee. BESCHERMING - De komen de winter zal de laatste zijn waarin inwoners van Brou wershaven hun huizen bij stij gend' havenwater met v planken en klei moeten b& schermen. Half novembf wordt de sluis aanbesteed dis het centrum van de stad vana het najaar 1956 moet bebo?- den voor een overstroming. WETSONTWERP - Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot herziening van het Kinderstrafrecht ei het Kinderprocesrecht. Tege lijk met dit ontwerp is een nieuwe beginselwet voor df kinderbescherming' bij de Ki mer ingediend. De strekking van het nieuwe ontwerp vooral pedagogisch getint. apparaten, die u een uur of langer niet gebruikt, uit in plaats van op standby. Doe het 's avonds alvorens u naar bed gaat, altijd. Haal alle opladers uit het stopcontact, waarmee niet (meer) opge laden wordt. Gebruik de auto niet voor bezigheden in een straal van een kilo meter rond uw woning (lopen duurt niet langer en is gezonder). Laat de kraan niet de hele tijd lopen terwijl u tanden poetst.. Neem hoogstens een keer per dag of per twee dagen een douche (7 maal 2 keer douchen in de week staat gelijk aan 1.0 tot 12 volle badkuipen water! en is nog ongezond ook. Met een washandje en wat water en zeep uw lichaam wassen is nauwe lijks minder effectief). Stoppen we hier de opwarming mee? Niet direct. Maar het helpt en, belang rijker, eenmaal op weg met kleine stap pen neemt onze bereidheid grotere af standen af te leggen snel toe. Anders ge zegd, met gestage kleine druppels wordt zelfs de onverschilligste houding uitgehold. Rene F. W. Diekstra Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Oper Goes, Zierikzee Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving accepl per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62 per jaar: 229.20 233 Voor toezending per post geldt een 1 toeslag. E-mail: lezersservice@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoorhel j einde van de betaalperiode. PZC., l.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerc overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt": de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (klointjesl: Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 ,.l Business to Business/Onroerend goeo Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v nr.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wegener-C-..- aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in oen bostand dat wordt gebruixtvoo. (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienst ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk nr :o, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4