^sieladvocaten gaan cliënten waarschuwen Netwerk kraakte 1,5 miljoen computers HERFSTVOORDEEL Tot zestien jaar cel voor onder meer cafémoord Achttien Hells Angels zitten langer vast Negen maanden cel extra voor Murat D. Iertrouwelijkheid zou niet te garanderen zijn Scheepswrak in Eems losgetrokken M: lager itw-tarief voor roene energie EN HAAG - Spaarlampen, mi- ivricndelijke brandstoffen zo- bio-diesel en groene energie, Kien onder het lage btw-ta- van 6 procent vallen. Nu ndl daarover nog 19 procent ïgeheven. moet omlaag, stelt de )A-Commissie voor Duurza- Ontwikkeling in een mani- ildat vandaag verschijnt, itgebruik van milieuvriende- ie producten moet bevorderd trien, stelt de commissie. Zij pleit dan ook de invoering ihet lagere btw-tarief voor ten als windenergie en kool- xidiesel. lis overigens nog niet zo een- Ég. De EU heeft in richtlij- i vastgelegd wat onder het '•tarief van 6 procent en wat Ier het tarief van 19 procent 1 Voor groene energie en mi- «riendelijke brandstoffen het hoge tarief. Nederland ;;n Brussel toestemming moe- ivragen af te wijken van de spese regels. GPD DELFZIJL - Bergers in de Duitse Eems zijn er gistermorgen in geslaagd het gezon ken vrachtschip Ilona M. los te trekken van de bodem van de rivier. Dat heeft een woordvoerder van schippersvereniging Schuttevaer gezegd. „Het moeilijkste deel van de operatie is nu achter de rug", aldus de zegsman. De bergers moeten het met water volgelopen schip nog leegpompen, voordat het verder getransporteerd kan wor den. Door de opkomende vloed in de Eems was dat gisteren overdag niet meer moge lijk. Vannacht werd de operatie voortgezet. Volgens de zegsman van Schuttevaer is het niet waarschijnlijk dat het scheepvaartverkeer in de Eems weer snel op gang zal komen. Hij verwacht dat pas morgen de eerste schepen kunnen passeren. De scheep vaart ondervindt grote hinder van het scheepswrak. Door de stremming in de Eems is alle binnenvaart tussen Nederland en Noord-Duitsland onmogelijk geworden. foto Anne Marie Kamp/GPD van onze redactie binnenland BOTTERDAM - De drie hackers die enkele weken geleden zijn aangehouden door de nationale recherche, blijken geen 100.000 computers te hebben gekaapt, maar ongeveer 1,5 miljoen. Dat is gebleken bij de ontmante ling van het netwerk, aldus het landelijk parket van het Open baar Ministerie gisteren. Het OM sprak met een aantal van 100.000 al over een van de grootste zogenoemde zombienet werken dat ooit in beeld is ge bracht. Van de 1,5 miljoen be smette computers staan er naar schatting 30.000 in Nederland. De rechtbank in Breda heeft de voorlopige hechtenis van de 19-jarige hoofdverdachte uit Loon op Zand woensdag met dertig dagen verlengd. Ook een 22-jarige medeverdachte uit Til burg blijft nog dertig dagen vast zitten. Het voorarrest van een 27-jarige man uit Rijswijk is om persoon lijke redenen geschorst. Hij blijft wel verdachte in de zaak. De extra aanhoudingen die justi tie twee weken geleden ver wachtte, zijn nog niet verricht, maar een woordvoerder gaat er nog steeds van uit dat dat nog gebeurt. Inmiddels is gebleken dat de 22-jarige Tilburger vermoede lijk ook verantwoordelijk is voor een massale computeraan val op een Amerikaans bedrijf na afpersing. Eerder werd al dui delijk dat de verdachten een an dere onderneming in de Verenig de Staten op vergelijkbare wijze hadden bedreigd. Trojaans paard De computerkrakers voerden een geautomatiseerde aanval uit met een zogenoemd Trojaans paard, een computervirus dat zich vermomt als onschuldig IX. wiU vvtL ScHE-iPEAJ, AM"*. I. i zoail>£H veeL LEEUWARDEN - De recht bank in Leeuwarden heeft drie jongemannen gisteren veroor deeld tot celstraffen van respec tievelijk zestien en veertien jaar en twee jaar jeugddetentie plus jeugd-tbs. Ze waren onder meer betrokken bij de dood van de ei genaar van Cafe Nijlan in de Friese hoofdstad. De drie veroordeelden togen op een avond in januari naar het ca fé om geld buit te maken. De eni ge nog aanwezige bezoeker werd met een hockeystick gesla gen en de kroeg uitgejaagd. Een nu 20-jarige verdachte stak de uitbater met een mes in zijn hals. Het slachtoffer overleed ter plekke. Het Openbaar Minis- programmaatje. De kwaadaardi ge software nestelde zich in de computers van nietsvermoeden de gebruikers en de verdachten kregen zo de controle over 1,5 miljoen systemen. Het gebruikte computervirus (Toxbot) legde toetsaanslagen vast en stelde gegevens zoals cre ditcardinformatie en wacht woorden beschikbaar aan de ver dachten. Het virus werd continu aangepast om antivirusprogram ma's te omzeilen. Het onderzoek van de recherche richt zich op het binnendringen van computers, vernieling van geautomatiseerde netwerken en het installeren van reclame- en spionagesoftware. Vermoedelijk lieten de verdachten zich beta len om virussen te programme ren. Eigenaar W. Belgers van compu terbeveiligingsbedrijf Madison Ghurka in Eindhoven erkent dat een zombienetwerk met 1,5 miljoen computers uitzonderlijk groot is. „Het is heel erg veel. Doorgaans gaat het om enkele tienduizenden systemen." Het samenstellen en onderhouden van een botnetwerk kost vol gens Bergers echter weinig ener gie. „Het verspreiden van een programmaatje kost geen moei te. En of je het commando voert over tienduizend, honderddui zend of een miljoen systemen, maakt geen enkel verschil." Bergers zegt dat het niet moei lijk is om gegevens uit geïnfec teerde computers te stelen en misbruiken. Het is lastiger is om de eigenaren van alle besmette computers te waarschuwen. „Het levert alle internetaanbie ders veel werk op", erkende een woordvoerder van provider Xs4all. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Zes rech- ters-commissarissen hebben gis teren achttien Hells Angels dan wel aspirant- of ex-leden van die club voor veertien dagen in bewaring gesteld. In veertien ge vallen werd de vordering van justitie afgewezen. De verdachten wordt verweten dat zij lid of bestuurder zijn of zijn geweest van een criminele organisatie. Daarnaast wordt een aantal onder hen beschul digd van diverse misdrijven, waaronder afpersing, mishande ling, bedreiging en handel in drugs. De zes onderzoeksrechters zijn gisteren vanaf elf uur 's mor gens bezig geweest met de voor geleidingen van 32 Hells Angels. Tegen allen eiste de officier van justitie inbewaringstelling. Niet alle gevallen waarin dit werd af gewezen, leidde tot daadwerke lijke invrijheidsstelling. De betrokken advocaten maken melding van zogeheten verleng de inverzekeringstelling. Een woordvoerder van het landelijk parket spreekt dit echter tegen Volgens hem zijn alle Angels die niet door de rechter-commissa- ris in bewaring zijn gesteld, echt op vrije voeten. Het OM overweegt tegen de afgewezen vorderingen tot verlenging van het voorarrest in hoger beroep te gaan. De OM-woordvoerder benadrukt dat alle betrokken Hells Angels verdachte blijven, terie eiste twee weken geleden de maximumstraf, vijftien jaar cel, tegen deze man voor de 'ge welddadige beroving met de dood tot gevolg'. Daarnaast eis te het OM vier jaar tegen de 20-jarige wegens andere delic ten. De rechter veroordeelde hem tot zestien jaar cel. Een 18-jarige verdachte kreeg veertien jaar cel, gelijk aan de eis van het OM. Een eveneens 18-jarige verdachte kreeg twee jaar jeugddetentie en tbs opge legd; het OM had acht jaar cel geëist. Of de hoofdverdachte te gen de straf in hoger beroep gaat, is nog niet bekend. De ad vocaat van de 18-jarige die veer tien jaar cel kreeg kondigde di rect hoger beroep aan. ANP Korting alléén op zaterdag 22 en zondag 23 oktober op de gehele collectie, in de vorm van cadeaucheques of 12,5% directe korting. Bij Pot Interieur vindt u alle grote meubelmerken! Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur 0 verdieping AXEL ook zij die op vrije voeten zijn gesteld. In de nacht van zondag op maan dag arresteerde de politie tij dens een massale actie in totaal 45 verdachten. In een persconfe rentie die daarop volgde, zeiden de leiders van het onderzoek dat het hen niet om de Hells Angels als (criminele) organisatie was te doen, maar om een lange lijst afzonderlijke misdrijven, waar van individuen worden ver dacht. Volgens veel in de zaak betrokken advocaten klopt dat door beeld niet. Het OM is er wel degelijk op uit om de Hells Angels als crimine le organisatie 'weg te zetten', meent onder andere advocaat M. van Gessel. Hij is de raads man van 'Big Willem', de vorig jaar afgezette president van de Amsterdamse afdeling van de Hells Angels. Het lidmaatschap of bestuurder schap van een criminele organi satie is in de aanklacht opgeno men. zegt raadsman Van Gessel. ANP Minder kans op borstkanker bij meer beweging AMSTERDAM - Vrouwen die re gelmatig bewegen, lopen 20 tot 40 procent minder risico op hor- moongestuurde borstkanker. Elk uur extra lichamelijke in spanning per week zou het ge vaar met 3 tot 8 procent kunnen terugbrengen. Dat blijkt uit een rapport van KWF Kankerbestrijding over het verband tussen lichaamsbe weging en verschillende vormen van kanker. In het gisteren gepu bliceerde rapport proberen de onderzoekers conclusies te trek ken uit bestaand onderzoek. Voor borstkanker bleek een ver band met beweging vast te stel len, voor andere vormen van kanker was dit lastiger. Op zoek naar een verklaring voor het verband tussen bewe gen en kanker, komt het rapport uit bij geslachtshormonen en de insulinespiegel. Onderzoek heeft uitgewezen dat meisjes die intensief sporten onregelmati ger menstrueren. Daardoor staan zij minder bloot aan het geslachtshormoon oestrogeen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vorig jaar voor de moord op zijn conrec tor veroordeelde Murat D. moet langer vast blijven zit ten. De rechtbank in Den Haag legde hem gisteren ne gen maanden celstraf, plus drie maanden voorwaarde lijk, op wegens de mishande ling van een medegevangene. Het Openbaar Ministerie had een jaar gevangenisstraf te gen hem geëist. Volgens de rechtbank trad de 18-jarige op als een van de leiders bij de mishandeling van een me degedetineerde in jeugdinrich ting Teylingereind in Sassen- heim. De mishandeling was een afrekening voor een eerde re vechtpartij in een andere gevangenis. Het slachtoffer raakte tijdens de mishandeling buiten wes ten Volgens de rechtbank werd in de eerste uren na de vechtpartij zelfs voor zijn le ven gevreesd. Inmiddels is de jongen weer op de been. De negen maanden celstraf, waarvan er na aftrek van voorarrest nog drie overblij ven, worden opgeteld bij de vijf jaar celstraf die Murat D. kreeg opgelegd voor de moord op conrector Hans van Wieren van het Haagse Terra College in januan 2004. Te gen die veroordeling loopt nog een beroepsprocedure bij de Hoge Raad. De uitspraak betekent dat D., die inmiddels is overgeplaatst naar jeugdinrichting Hartel- borgt in Spijkenisse, langer moet wachten voordat hij in aanmerking komt voor tbs met dwangverpleging. Murats raadsman mr. Bram Moszkowicz kon gisteren nog niet zeggen of hij in hoger be roep gaat tegen het vonnis. GPD vrijdag 21 oktober 2005 3 NS: problemen chipkaart opgelost UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben de tech nische problemen rond de invoering van de chipkaart voor het openbaar vervoer zo goed als opgelost. Binnen kort kunnen daarom de eerste klanten met de elektroni sche betaalkaart reizen. De NS leveil volgende week een tijdschema in voor de in voering bij minister Peijs van Verkeer, zo zegde een woordvoerder gisteren toe. ANP Kievitseierenraper gaat vrijuit LEEUWARDEN - Geert de Groot heeft gisteren geen boe te gekregen voor het illegaal rapen van kievitseieren. De 56-jarige Fries raapte in maart vier kievitseieren, net na dat een gerechtelijke uitspraak het rapen verboden had. De man uit Weidum werd betrapt met de kievitseieren en kreeg daarvoor een boete van 95 euro. Die weigerde hij te betalen. Hij liet de zaak voorkomen bij de economische politierechter in Leeuwarden. De officier van justitie eiste 110 euro boete. De rechter vond De Groot ook schuldig, maar gaf hem gezien alle emotie rond het verbod op kievitseierenrapen geen straf. Friesland was tot het gerechtelijke verbod afgelopen maart het enige gebied in de Europese Unie waar op cul tuur-historische grond nog kievitseieren mochten worden geraapt. ANP Rechercheur vast voor cocaïne ZWOLLE - Een 51-jarige rechercheur van politie uit Zwolle zit vast op verdenking van het verstrekken van co caïne. Ook zou hij een in beslag genomen simkaart van een mobiele telefoon verduisterd hebben, meldde het Openbaar Ministerie in Zwolle gisteren. Of de door de man verstrekte drugs ook in beslag geno men waar zijn, wil justitie niet kwijt. Ook wil justitie niet ingaan op de vraag of de drugs verhandeld dan wel wegge geven zijn. De man zit in voorlopige hechtenis. ANP Beneluxtunnel dicht om rugzak ROTTERDAM - Een buis van de Beneluxtunnel is gister morgen anderhalf uur lang afgesloten geweest vanwege een verdachte rugzak, die aan een verkeersbord boven de A4 hing. De politie haalde de tas, die waarschijnlijk als 'grap' boven is gehangen, met een hoogwerker naar bene den. De politie onderzoekt wie de tas heeft opgehangen aan het ANWB-bord boven de snelweg en gebruikt daarbij ca merabeelden van de weg. Het verkeer ondervond vrij wei nig hinder van het incident, omdat de linkertunnelbuis richting het zuiden gewoon open bleef. GPD Hogere prijzen voor vliegtickets AMSTERDAM - 'Hogere prijzen voor vliegtickets lijken onontkoombaar.' Dat maakte topman Van Wijk van Air France-KLM gisteren duidelijk in een interview met de Volkskrant. „Er is niemand meer die gelooft dat de olieprijs, die nu rond de 60 dollar per vat ligt, naar 25 tot 30 dollar zal zak ken", zegt Van Wijk. „We blijven dus te maken houden met hoge olieprijzen en die moeten worden verdiscon teerd in de tarieven." ANP L^o radactie binnenland IgJLAAR - Asieladvocaten B asielzoekers erop wijzen [de kans bestaat dat hun ge- in'verkeerde' handen te- ilkomen. De Vereniging gladvocaten en -Juristen Ne- duidO'AJNlzal dat haar 180 bijna alle asieladvocaten. heeft voorzitter L. Vellenga sen geschreven aan de le de Tweede Kamer die dbeleiddoen. i gevolg van de waarschu- jgkan zijn dat asielzoekers !nleer alles durven te vertel et eigenlijk wel in het be- Eg van hun asielverzoek is. Vellenga kan niet voorspellen of asielzoekers daardoor vaker af gewezen zullen worden. „We kunnen in een later stadium mo gelijk alsnog aan de rechter voorleggen of hun dit kwalijk te nemen valt." Aanleiding voor de actie zijn nieuwe beweringen dat vertrou welijk geachte asielgegevens ja renlang zijn doorgespeeld aan ambassades van herkomstlan den, onder meer aan Congo. Vol gens de VAJN betekent dit, dat de vertrouwelijkheid van de asielgegevens niet is gegaran deerd. De asieladvocaten zijn daar wel altijd van uitgegaan en vertelden dat ook tegen hun cliënten De VAJN voelt zich be drogen, aldus Vellenga. Asielzoekers zijn vaak terughou dend om hun relaas te vertellen. Net aangekomen vluchtelingen krijgen dan ook altijd van de Im migratie- en Naturalisatie dienst IND te horen dat hun ge gevens vertrouwelijk worden be handeld. Nu dit niet het geval blijkt te zijn, stelt Vellenga, zit ten ook de asieladvocaten in de knel in de relatie naar hun cliënt toe. Geen idee De VAJN had geen idee dat in formatie doorgespeeld kon zijn waardoor afgewezen asielzoe kers gevaar liepen. „Het kwam wel in individuele gevallen voor als mensen opnieuw naar Neder land vluchtten en ze tussentijds gemarteld waren. Maar de re den was niet bekend en het le ken incidenten." D66 heeft samen met de PvdA, SP, GroenLinks en de Christen- Unie aan minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) gevraagd om de nieuwe aantijgingen uit het tv-programma Netwerk te laten onderzoeken. De commis- sie-Havermans, die al onder zoek doet naar soortgelijke be weringen uit Netwerk van juni, zou dat kunnen doen. Als de be windsvrouw daarmee niet voor dinsdag heeft ingestemd, willen de fracties opnieuw een spoed debat. CDA wil eerst de bevin dingen van Havermans afwach ten. Die zouden binnenkort ge presenteerd worden. ANP ftrijke voeding jed voor herstel ieen operatie USTRICHT - Vet eten is rfom na een operatie snel op akkeren. Het zou de ontste- peactie die ontstaat na veel (idverlies, sterk verminderen. e stellen onderzoekers van de kersiteit Maastricht in het vernummer van het Journal Ixpenmental Medicine, lierzoekers Misha Luyer, Jan CanGreve en Wim Buurman Eien duidelijk dat vetten de Baak van het hormoon cho- r.üokinine (CCK) bij ratten snieren. X zorgt voor de productie acetylcholine, dat het vrijko- 5 van ontstekingsfactoren itdoor binding met immuun- bevindingen werpen nieuw 11 op de gewoonte om patiën- i te opereren als zij volledig Éer zijn. Daarmee wordt Cfkomen dat patiënten tij- csdenarcose overgeven. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3