borgen om toekomst ziekenhuis Oiltanking wil snel uitbreiden iritische blik op ruim zevenhonderd vogels WHYPO THEEKRENTEl Lm SSB... Damse Vaart tot Sluis open van Brugge voor boten wieplannen Vlissingen en Goes leiden tot brandbrief aan GS JAAH LMNG mop My de Witte Of-NAMEN - Tien keur en van de Nederlandse tan Vogelliefhebbers had den gisteren in gemeenschaps centrum De Kauter in Nieuw-Namen hun handel vol aan het keuren van ruim zeven honderd vogels. Advertentie War nu met Beckers tot 50% korting op Princess keukenapparaten. ■Mere Beckers verpakking rc je tijdelijk spaarpunten Je tijdelijk spaarpunten 1 •fikse kortingen op Princess I f ^apparaten. Knip ze uit •ijk op www.beckers.nl om fcnvoor welke apparaten je "sparen en hoeveel punten lodig hebt. Geen internet? 'dan gewoon 0114-381503. zeeuwse almanak Chez Dolly I Slechts enkele keren per jaar j maakt die Zierikzeese de rit naar 'de overkant'. Vlakke vloertheater in een bijzondere ambiance is een van de motie ven het tochtje door de tunnel te maken. De bestemming dit keer was Porgy Bess in Temeuzen, waar de toneelclub het stuk I Chez Dolly speelt. Waar was het ook weer precies? Even vragen aan dat opgetogen groepje jonge vrouwen. „Ik zoek Porgy Bess. Daar is een stuk over een nacht club." Een van de dames wijst vrien delijk de weg. „Maar, over nachtclub gesproken, daar zijn de Chippendales van avond niet hoor. „Daar ben ik ook niet naar op zoek", antwoordt de Zierik zeese verbaasd. „O, nou wij wel hoor", giebelt het groepje dat vervolgens vol verwachting koers zet rich ting Scheldetheater. Ieder zijn meug ten slotte. ^0113-315649 pzc.nl i7edactie@pzc.nl js31,4460 AA Goes Lentie-exploitatie: JTenMidden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; ^31:020-4562500. jjag21 oktober 2005 Veel vragen over werking Taxicom SINT JANSTEEN - De informatie die Zeeuws-Vlaamse gemeenten geven aan mensen die via hen een pasje voor het collectief vervoer krijgen, is te summier. Daarom gaat Taxicom het vervoerssysteem zelf aan de gebruikers uitleggen. Taxicom is de overkoepelende organisatie van taxibedrijven die het collectief vervoer in Zeeuws-Vlaan- deren verzorgt. Tijdens een bijeenkomst in de ouderen- soos van gemeenschapscentrum De Warande in Sint Jan steen bleek gistermiddag dat veel mensen wél weten dat Taxicom en het collectief vervoer er zijn, maar dat ze niet weten hoe het precies in elkaar steekt. Zo vroeg iemand van het plaatselijke bejaardenkoor zich af, of de vijf koor leden die geen pasje van Taxicom hebben evengoed met de rest van de club mee kunnen reizen naar een optreden in Sluiskil. Dat bleek het geval. „Komen ze je nog wel aan de deur ophalen", vroeg een ander. In de krant was ge meld dat er veranderingen op til zijn. „Tot volgend jaar in ieder geval wel", antwoordde een medewerkster van Taxi com, „maar ik weet niet wat het vervolg is." Dertig kilometer in Liniestraat HULST - De gemeente Hulst wil de maximumsnelheid in een deel van de Liniestraat nog voor het eind van dit jaar verlagen van vijftig naar dertig kilometer per uur. Het gaat om het gedeelte van de Liniestraat tussen de split sing met de Poorterslaan en de meest zuidwestelijke zij straat van de Liniestraat. De maatregel is ingegeven door klachten over te hard rijdend verkeer. Vooral nabij basis school De Moerschans levert dat gevaarlijke situaties op. Het probleem speelt al lange tijd. Om de gemeente tot spoed te manen, hield de verkeerscommissie van de Moer- schansschool vorig jaar een handtekeningenactie. Bij de aanbieding van de handtekeningen (zo'n tweehonderd stuks) in december vorig jaar liet wethouder E. de Deck- ere al weten dat de gemeente de snelheid wilde verlagen. Jeugd bij skatebaan gedraagt zich KOEWACHT - De jeugd in Koewacht maakt zich de laat ste tijd nauwelijks meer schuldig aan vandalisme. Enige weken geleden was er nog sprake van vernielingen bij de skatebaan, maar sindsdien is het rustig, zo stelt de dorps raad tevreden vast. Enkele weken geleden vernielde een groepje vandalen de toegangspoort naar de skatebaan en schreef teksten op de toestellen. „Maar daarvóór en ook na dit incident gaat het eigenlijk bijzonder goed met het gedrag van de jeugd. Daar zijn we zeer tevreden mee; we hopen uiteraard dat het zo blijft", aldus dorpsraadvoorzit ter G. Baert deze week tijdens een vergadering. Van de skatebaan wordt enorm veel gebruik gemaakt, meldde hij. De schade door de vernielingen aan de poort bedraagt zo'n vijfhonderd euro. De gemeente heeft aangifte gedaan bij de politie, die de zaak in onderzoek heeft. door Frank van Cooten BRUGGE - Als het aan de Brug se afdeling van de Vlaamse par tij Spirit ligt, kunnen plezier- bootjes straks op de Damse Vaart van Brugge tot aan Sluis varen. Wethouder J. Provoost van de gemeente Sluis is enthou siast en wil graag meedenken. In Brugge werd onlangs het idee gelanceerd voor een toeristische waterbus tussen de Vismarkt en de Dampoort. Spirit vindt dit een uitstekende uitbreiding van de bestaande route voor toeris tische bootjes op de reien. De Brugse afdeling gaat een stap verder. De vaste brug over de Damse Vaart kan worden ver vangen door een ophaalbrug. Daardoor wordt de Damse Vaart weer toegankelijk voor de recreatieve scheepvaart Brug- ge-Damme. De pleziervaart kan doorvaren tot aan de Syphon. Als daar een doorsteek wordt gemaakt, kun nen de bootjes volgens de Brug- se afdeling van Spirit zelfs tot aan Sluis varen. Volgens Spirit lijkt dit revolutionair, maar is het technisch mogelijk. De Sluise wethouder J. Provoost vindt dit goed nieuws:. „Het is in eerste instantie een Belgische aangelegenheid, maar we willen daar graag over meedenken. Het zou natuurlijk schitterend zijn als de bootjes weer tot in Sluis kunnen varen." Provoost wijst naar het verle den, toen inwoners van Sluis per boot via de Damse Vaart naar de weekmarkt in Brugge gingen. „Dat hield op toen de Syphon in de oorlog werd ge bombardeerd." Burgemeester P. Moenaert van Brugge liet gisteren weten het idee van Spirit voor een door gaande vaarroute van Brugge naar Sluis niet zo gek te vinden. Hij vraagt zich echter wel af of de operatie technisch haalbaar is. „Daarnaast is de Damse Vaart een provinciale water loop. De stad Brugge heeft daar geen bevoegdheid over." Advertentie rRgné van Stee KEUZEN - De aankondi gde fusie tussen het Oos- ieldeziekenhuis in Goes en abuis Walcheren in Vlissin- Kt kwaad bloed bij de wet jes volksgezondheid in i«. Vlaanderen. Éden dat patiënten uit de s niet gebaat zijn bij een Btratie van ziekenhuizen fcmogelijk verdwijnen van seances van ziekenhuis j5-Vlaanderen in Hulst en [erg. De wethouders gaan sr. stap verder. „Want als stichting voor een groot ahuis in Zeeland Kijft, vrezen wij zelfs dat ai ziekenhuis in Zeeuws- Meren overeind blijft", al- de Temeuzense wethouder Liefting mede namens zijn ja's L. Kamphuis (Sluis) en •emaes (Hulst). nbnef aan GS uiten de wet- ashun zorg over de huidi- rtwikkelingen. Zij vinden de fusiepartners vooruitlo- qi de inhoudelijke discussie Ide gezondheidszorg en me- Ispecialistisch zorg in Zee- L In opdracht van de provin- leeft de commissie-Vierhout toe een aanzet gegeven. „De gekondigde fusie doorkruist volledig. Naast het feit dat discussie tot op heden nog is afgerond, constateren wij bi] diverse partijen zoals [organisaties, patiëntenver- [ingen en zorgverzekeraars die is van onrust", aldus ting. samenwerking die een con- emeerwaarde voor de inwo- van Zeeuws-Vlaanderen op- rt, zien de portefeuillehou ders wel zitten. Uitgangspunt hierbij is een volwaardig zieken huis dicht in de buurt. Dit argu ment vinden zij vooral steekhou dend omdat ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen ook nauw samen werkt met Vlaamse ziekenhui zen in onder meer Gent en Brug ge. Liefting: „Zeeuws-Vlaanderen heeft er door die goede sa menwerking voor gezorgd dat de gezondheidszorg in de regio op een hoog niveau is ge bleven. In Noord- en Mid den-Zeeland hebben zij hier juist problemen mee. Zij heb- benl veel moeite om medisch specialisten aan te trekken. Zo als het er nu naar uitziet komt daar op langere termijn geen verandering in. Zeeuws- Vlaan deren zet niet voor niets in op de concentratie van bepaalde specialismen in de bestaande zie kenhuizen Werkgelegenheid Naast de belangen van de inwo ners zien de wethouders ook het werkgelegenheidsbelang Zij vinden dat dit aspect in een re gio met meer dan 100.000 inwo ners niet kan worden veronacht zaamd. Te meer daar de arbeids markt onder grote druk staat. Zorgsaam, waaronder ook zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen valt, is met 2500 medewerkers een van de grootste werkgevers in de regio. De wethouders constateren ver der dat in de provincie Zeeland de twee grootste zorgverzeke raars, CZ en OZ, toenadering tot elkaar hebben gezocht. Als daarbij de ontwikkelingen in de ziekenhuiszorg worden opge teld, is het volgens hen nog nau welijks mogelijk dat patiënten een keuze maken. „De gewenste marktwerking die minister Hoo- gervorst in het nieuwe zorgstel sel voor ogen heeft, blijft hier door achterwege." werkers van FNV Belas- ervice zijn morgen op zes tem de gemeente present, hulp bij het invullen van rniuiieren is het noodzake flat de belastingaangifte of re informatie over salaris rnsten over 2004 wordt (aomen. 's Ochtends van 9 uur zitten vakbondsmede- «rs in De Lieve in Hulst, lis in Vogelwaarde Rozenhof in Kloosterzan- ftn 13.30 tot 16.30 uur kan terecht in De Kauter in ï-Namen, Malpertuus in s en De Warande in lansteen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De vestiging van Oiltanking op de Mosselban- ken bij Temeuzen breidt de ko mende jaren fors uit. De opslag capaciteit voor petroleumpro- ducten, chemicaliën, gassen en halffabrikaten wordt, zodra zich nieuwe klanten aandienen, meer dan verdubbeld. Het inter nationale concern onderhandelt met verschillende potentiële klanten. Eind dit jaar wordt daarover meer duidelijkheid ver wacht. Afgelopen zomer nam Oiltan king de vestiging in het Value- park op de Mosselbanken in ge bruik. Er werd voor 70 miljoen euro geïnvesteerd in onder meer 24 opslagtanks met een totale ca paciteit van 156.000 kubieke me ter. Het concern, dat al negen van de beschikbare vijftien hec tare benut, verwacht binnen kort een vergunning van de pro vincie voor de verdere uitbrei ding tot een opslagcapaciteit van 340.000 kuub. De procedure is zo goed als afgerond. De uit breiding vergt een investering van ongeveer 100 miljoen euro Oiltanking biedt momenteel werk aan 24 mensen. Dat wor den er in de toekomst zo'n 40. Belangrijkste klant is 'buur man' Dow Benelux, maar ook voor andere bedrijven worden al grondstoffen opgeslagen. Wel ke dat zijn, wil de directie van het opslagconcem uit concurren- tieoverwegingen niet kwijt. Tus sen Oiltanking en Dow zijn elf pijpleidingen aangelegd. Milieuvriendelijk De vestiging in Temeuzen is de derde chemische terminal van Oiltanking in de Schelderegio. Manager H. Jansen van de Oil- tankingterminals in Antwerpen (497.000 kuub opslagcapaci teit), Gent (700.000 kuub) en Terneuzen; „Wat deze terminal zo uniek maakt, is de hoge inves tering in milieuvriendelijke ap paratuur. De terminal is een zo genoemde nul-emissieterminal, waar zo min mogelijk gassen worden geproduceerd en alle ge creëerde gassen worden gerecy cled. De terminal is uitgerust met milieuvriendelijke cup tanks ('een tank in een tank'), die ontworpen zijn om meer vei ligheid en lagere uitstoot te ga randeren." Aan de steiger in de Braakman haven kan Oiltanking tankers tot 60.000 ton ontvangen. Sinds 1 augustus meerden er 35 tan kers aan. Het concern investeert binnenkort 32 miljoen in de ves tiging in Antwerpen. Daar wordt de capaciteit verhoogd met 50.000 kuub en worden ook nieuwe steigers gebouwd. In Temeuzen is Oiltanking, na de op- en overslagbedrijven Ka toen Natie en Vos Logistics, het derde bedrijf in het Valuepark. Het park heeft een oppervlakte van 140 hectare, zowel buiten als binnendijks, in de noordelij ke Braakmanpolder. Ook de Zee land Containerterminal (van Ka toen Natie) aan de zuidzijde van de Braakmanhaven maakt deel uit van het logistiek park. Begin volgend jaar wordt op de Mosselbanken ook de railtermi- nal van het Zwitserse bedrijf Bertschi in gebruik genomen. ikbond helpt tt aanvraag rgtoeslag IELWAARDE - Vakbond Bondgenoten helpt inwo- van de gemeente Hulst met Brallen van aanvraagformu- n voor zorg- en huurtoe- Oiltanking is sinds deze zomer gevestigd op de Mosselbanken en wil nu de opslagcapaciteit verdubbelen. foto Daniel Leppens, Foto Coolens Deleuil Er zijn dieren van allerlei plui mage op de 51e expositie van vo gelvereniging De Nachtegaal. Naast twintig leden van de ei gen club hebben zo'n dertig kwe kers van buitenaf vogels aange voerd. De expositie van De Nachtegaal is in Zeeland één van de grootste afdelingsshows. „Dus we moeten flink aan de bak", vertelt secretaris Erik van den Branden. „Het vergt nogal wat tijd om de stellingen voor de vogelkooien op te bouwen en de zaal sfeervol in te richten. De ze keer bouwen we ook een ge zelschapsvolière, waar diverse soorten vogels kunnen kwette ren." Ook kwalitatief scoort de ten toonstelling traditioneel goed, vertelt Van den Branden. „Ro zetten met waarderingen van de maximaal te behalen 93 punten zullen zonder meer weer aan di verse kooien hangen." Vanavond is de expositie van 18.30 tot 21.00 uur voor het pu bliek geopend. Morgen kunnen belangstellenden vanaf 13.00 tot 21.00 uur een kijkje komen nemen. Zondag begint om 9.30 uur eerst een vogelbeurs waar kwekers vo gels kunnen kopen, verkopen of milen. De tentoonstelling loopt die dag tot 16.00 uur. In de na middag reiken de voorzitter en secretaris van De Nachtegaal de prijzen uit. Voor de keuring van Japanse kwartels worden de boeken erbij gehaald. foto Camile Schelstraete BECKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37