ac binder geld voor taaistimulering Schouws dichterscollectief op de rails Combinatie jong met oud is goud WPOrHÊKKRBNTEi Bomen krijgen ruimer plekje in Zierikzee meente wil voor- en vroegschoolse educatie veilig stellen ov~ IA! Chez Dolly LANG hl/b ^,«113-315649 pttiebpzc.nl 4460 AA Goes e-jntie-exploitatie. Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; fjal 020-4562500. yap 21 oktober 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 feme Soesman ÜKZEE - Met het verplaat- 10 negen bomen in de henKreeftstraat in Zierik- jqgthet groen in deze wijk ruimte. De werkzaamhe- torden donderdag 17 en 18 november uitge- i'Ue herinrichting van het groen is de kroon op het netter gevoerd. Bij de voorbereiding veland. Verschillende bomen hoog en bemoeilijken het in- en maken van de wijk. De afgelo pen maanden zijn in de Krab- en Kreeftstraat rioleringswerk zaamheden en aansluitend her- bestratingswerkzaamheden uit- van dat karwei is ook het groen in de wijk onder de loep geno men, schetst J. Lekkerkerk van de afdeling openbare werken van de gemeente Schouwen-Dui- blijken te dicht bij de verhar ding en op elkaar te staan en daarmee niet goed tot ontwikke ling te komen. De wortels druk ken bovendien de bestrating om- uitdraaien bij het parkeren. Be sloten is dan ook negen bomen van hun stekje te halen en te ver plaatsen naar open plantvak- ken, langs dezelfde straten. Bo men die in zo'n slechte conditie waren dat ze het verplanten niet zouden overleven, zijn gerooid. Donderdag 17 november wordt in de Krab- en Kreeftstraat be gonnen met het uitgraven de wortels van de te verplanten bo men. De dag daarna worden ze met een hoogwerker naar hun nieuwe plek verplaatst. ijpankow IRZEE - De behoefte aan taalonderwijs voor zeer tinderen is op Schou- Duveland nog onvermin- jroot. Het budget voor die iêlen Voor- en Vroegschool- fccatie(WE) staat echter :dmk nu het Rijk gaat be- <!D op het Onderwijskan- fcid, de pot waaruit de nmulering wordt betaald. ■dagelijks gemeentebestuur de verworvenheden van driejaar WE echter veilig c en zelfs uitbreiden naar gjpeelzalen en basisscho- *e daarvoor in aanmerking w onderwijsambtenaar E. dommelen leert de erva- isners dat de jongste jaren inderen vaak essentieel de kansen op latere ijd. Een belangrijk onder ra WE is het stimuleren ioed taalgebruik bij peu- Verder zijn ten behoeve deze specifieke educatie zeer jonge kinderen werk- 'Steld voor het obser- len registreren van de ont gingen van peuters. Door irerdragen van die bevindin- sn de basisschool kunnen mjsachterstanden snel en irandtest in ader van reventieweek wPietKleemans «ZEE - De brand- «r komt bij de Schou- •Duivelanders thuis. In kader van de brandpre- atieweek (5-12 novem- J| komen op verzoek me ierkers van de brand- ibij de eilanders langs ielektrische apparatuur lbrandveiligheid te tes tgebruik van huishoude- apparaten neemt nog «is toe. Ze maken, be- Me brandweer, het le- eenvoudiger dan wel elortabeler, maar er zit- iook risico's aan verbon- Met behulp van de adtest onderzoekt de alweer of de apparaten Kmgoede staat verkeren voldoende stofvrij zijn. wordt nagegaan hoe hoeveel apparaten aan een zijn op een stek- doos. *ordt erop gewezen dat brandende lamp be dijk heet kan worden niet in contact mag met ontvlambare Voor meer informa- 'oe brand te voorkomen -men terecht op de web van de brandweer -ïiwen-Duiveland ^brandweerschou- --duiveland.nl) •-wordt daar uitgebreid op brandveilig sea. Niet alleen het af- 'an oude verfla- ■*ordt daarbij als risico ;*rad. maar bijvoor- ook het gebruik van kabelhaspel terwijl de ntin zijn geheel is afge- k Op de site is verder breide informatie te I® over het gebruik rookmelders en - 'het ondanks alle goe- 'JPj toch misgaan - de indeling van brandwon- brandtest neemt alles waar rond de vijftien "ten in beslag. {Sebruik wil maken van yrandtest dient snel te H®en. Aanmelden kan l?e antwoordstrook op website van de brand- "o{ via telefoonnum- ;°Ul-452393. effectief worden aangepakt. „Dat tweesporenbeleid gericht op peuterspeelzalen én basis scholen hebben we steeds ge volgd en we willen dat ook blij ven doen", zegt Van Brumme- len. Hij ziet het budget daar voor in de nabije toekomst ech ter meer versnipperd worden. „Aanvankelijk gaf het Rijk aan 100 miljoen euro te willen bezui nigen op het Onderwijskansen- beleid. Dat voornemen is dank zij kritiek vanuit de Tweede Ka mer grotendeels ongedaan ge maakt. Er komt echter wel een verschuiving in de budgetten", licht de ambtenaar toe. Hij geeft aan dat het Rijk een deel van het geld voor WE doorsluist naar de scholen. De gemeente krijgt te maken met een korting van circa 20.000 euro, oftewel een derde deel van het aanvan kelijke budget. De hoogte van het bedrag voor de scholen hangt af van het aan tal doelgroep-leerlingen. Telden tot nu toe kinderen van buiten landse afkomst daar het zwaarst in mee, in de toekomst krijgen kinderen van autochto ne, laagopgeleide ouders daarin meer belang toegekend. Volgens Van Brummelen zou met inzet van de budgetten van gemeente en scholen de voor- en vroeg schoolse educatie zoveel moge lijk in stand gehouden kunnen worden. Positieve resultaten werden daarmee de afgelopen jaren ge boekt in Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk en bij obs Theo Thijssen in Zierikzee. „De ge meente gaat ervan uit dat zo'n WE-project na drie jaar binnen de samenwerkingsverbanden van betrokken peuterspeelzalen en basisscholen is ingebed en er geen extra geld meer voor nodig is", zegt Van Brummelen. Op die manier zou het project als een olievlek uitgebreid kunnen worden. De kinderrommelmarkt in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee is veel meer dan alleen een gelegenheid om voor een habbekrats iets leuks te kopen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Een kinderrommelmarkt in het verpleeghuis Cornelia in Zierik zee. Het lijkt wat eigenaardig, maar dat is het allerminst. De combinatie ouderen met kinderen is er één van goud, consta teert activtiteitenbegeleider Willy van der Post. „Het werkt gewoon. Het is een soort chemie", omschrijft ze de ontmoe ting tussen oud en jong. Aanleiding voor de gisteren gehouden ac tiviteit was de stilte die, door vakantie van personeel, gedurende de herfstvakan tie in het Zierikzeese verpleeghuis ver wacht werd. „Dit brengt wat leven in de brouwerij." Dat is leuk voor de cliënten, die doorgaans toch al snel genieten van een beetje jong bloed in het pand. Men sen die normaal de hele dag slapen kun nen door een kind moeiteloos worden ge activeerd, weet Van der Post, Maar een rommelmarkt biedt meer. Voor heel veel mensen die verder niets in 'de Cornelia' hebben te zoeken, is zo'n activi- teit ook de kans de drempel eens over te gaan. „Je geeft aan: 'De deuren staan hier open. Kom binnen' licht de activi teitenbegeleidster toe. Scoren En dan kan er ook nog eens op een kin derrommelmarkt - door alle partijen - aardig worden 'gescoord'. Moeder Son- gul Markarov en haar zonen Harutjun (11) en Wahe (7) uit Zierikzee laten de knuffels en kleine beestjes zien die voor slechts tien eurocent van eigenaar kun nen verwisselen. Zelf hebben ze al vroeg op de dag hun duurste artikel van de hand kunnen doen. „Een standbeeld met een lampje", vertelt Wahe - die nu al weet wat er met de opbrengst gaat gebeuren. „Spelletjes voor de Playstation." Een tafel verderop zitten de zussen Anne (12) en Lisa (9) Weiter uit Wissenkerke. Nog voor zij bij wijze van welverdiende pauze van een patatje gaan genieten heb ben ze al bijna vijfentwintig euro aan spulletjes weten te verkopen. Als volleer de verkoopsters wijzen ze passanten op de bijzondere waar in hun kraam. De twee meiden zijn in Zierikzee beland om dat hun moeder bij Cornelia werkt. Die kwam met het plan en de meiden vinden het prima. Lisa spaart voor een barbie en Anne gaat - nu ze op de middelbare school in Goes zit - weieens 'shoppen'. Ook dat vergt geld. Van bijzondere familiebanden is hele- Agaath van Zeventer gunt poëten en rijmelaars elk hun eigen waarden door Ali Pankow ZIERIKZEE - Agaath van Ze venter uit Zierikzee ziet haar ini tiatief tot opzet van een dichters collectief concrete vormen aan nemen. „Geen stadsdichter, maar het Schouws Dichterscol lectief, want de deelnemers ko men niet alleen uit Zierikzee, maar vanuit de hele regio", stelt Van Zeventer de aanvankelijke naamgeving bij. Zij heeft prettige respons gekre gen op het plan dat ze dit voor jaar lanceerde, zowel van vra gers als aanbieders. Haar kaar tenbak bevat inmiddels vijftien namen van dichters die van tijd tot tijd een bijdrage willen leve ren. Ook kloppen er met regel maat mensen bij haar aan die graag een gedicht willen voor een specifieke gelegenheid. Van Zeventer bemiddelt tussen vraag en aanbod. „Wethouder Renden van Cul tuur staat sympathiek tegen over het dichterscollectief"luid de van meet af aan haar overtui ging. Zij ziet die sympathie in middels vertaald in een toezeg ging van 500 euro als onkosten vergoeding. Het meeste werk wordt vrijwillig verricht, maar zaken als papier, mappen, tele foon, porti en vergaderen kosten tenslotte geld. Dat vergaderen wil Van Zeven ter overigens tot een minimum beperken of nog liever helemaal niet meer doen. Ze heeft de nare ervaring dat mensen die gedich ten maken vaak een oordeel over elkaar vellen. „Zware jon gens die literaire gedichten schrijven, doen soms neerbui gend over mensen die rijmpjes maken en dat wil ik niet heb ben. Iedereen heeft voor mij zijn eigen waarde. Er is behoefte aan allerlei soorten gedichten", zegt ze streng. Notulen Van Zeventer heeft de afgelopen maanden niet stilgezeten. Ze heeft zich laten voorlichten bij de Kamer van Koophandel. „Ik heb mijn dochter Sophie toen meegenomen om de notulen te maken. Die zien er zo uit." Ze toont een fraai geïllustreerd A-viertje vol met fantasie-bees ten en woorden als 'copyright', 'registratie''belasti ngdienst 'protocol' en 'notaris'. Het ludie ke verslag illustreert feilloos dat het Schouws Dichterscollectief wat Van Zeventer betreft niet log en moeilijk mag worden. Wat bepaalde zaken betreft, staat ze echter wel op haar stre pen. Zo wil ze dat copyright wel goed geregeld hebben tussen vra ger en aanbieder van een ge dicht. „Niemand mag natuurlijk zo maar op de loop gaan met een tekst van een ander. Daar moe ten duidelijke afspraken wat be treft vergoeding over gemaakt worden", vindt de initiatief neemster. Verder staat onder ling respect bij haar voorop en mogen de gedichten niet discri minerend, seksistisch, racistisch of godslasterend zijn. „Dat heb ik zo bepaald en daar ga ik niet over discussiëren. Dan vinden ze me maar een dictator, maar ik wil dicht bij het oorspronke lijke idee blijven." Het Schouws Dichterscollectief treedt zaterdag 3 december voor Proefproject verkeersveiligheid DOMBURG - In de gemeente Veere wordt vanaf novem ber een proefcampagne voor de verkeersveiligheid gehou den met posters op gebouwen en ludieke acties. Wat het uitvoerende reclamebureau Bizon voor Veere in petto heeft, blijft nog even geheim. In november wordt aange haakt op de landelijke campagne over fietsverlichting. Een maand later volgt een nieuwe BOB-reclame, die zich deze keer richt op restaurants. Half september was er een bijeenkomst waarin het idee werd gelanceerd. Veere gaf kort daarna aan proefgemeente te willen worden. Het Re gionaal Orgaan voor Verkeersveiligheid Zeeland stimu leert het initiatief op voorwaarde dat andere Zeeuwse ge meenten kunnen meekijken, als leerproject. In februari volgt een evaluatie die moet uitwijzen of de ludieke aan pak, die in grote steden al wordt uitgevoerd, ook op het platteland werkt. Strekdam bij Hoedekenskerke HOEDEKENSKERKE - Nog even en het kan gaan waaien. Het aannemingsbedrijf Hakkers, onderdeel van De Zeeuwse Stromen, legt deze week de laatste hand aan de strekdam die de bootjes in het haventje van Hoedekens kerke moet gaan beschermen. De plezierbootjes die in de voormalige veerhaven aan een drijvende steiger liggen, hebben vooral 's winters veel te verduren van de golven, die niet zelden een scheepje tot zinken hebben gebracht. De dam is 45 meter lang en in hoogte net een halve meter onder het havenplateau, is ook een prachtplek om je werp hengel de Westerschelde in te gooien. Ook wordt ver wacht dat dam, die eerst met asfalt zal worden dicht gege- goten, zich op den duur zal verrijken met allelei aangroei van wieren en schelpen en wellicht ook visjes. Vlissingen komt 7 miljoen tekort VLISSINGEN - Vlissingen komt voor 2006 zeven miljoen euro tekort, anderhalf miljoen meer dan het gemeentebe stuur dacht. Het gat in de begroting kan nog verder op lopen omdat een aantal risico's nog niet goed in beeld is gebracht. De belangrijkste ooi-zaak is dat op veel punten te veel geld wordt uitgegeven. Een extern financieel des kundige stelde ruim een maand geleden al vast dat er geen 'budgetdiscipline' is en dat er lichtzinnig met geld wordt omgesprongen. Verder blijken sommige mensen die over het geld gaan, onvoldoende in staat om afspraken na te komen; er wordt geklaagd over onvoldoende ondersteu ning door de afdeling financiën; er wordt niet ingegrepen als er te veel geld uitgaat of te weinig geld binnenkomt; afdelingen kijken wel naar hun eigen budgetten maar nie mand kijkt naar het geheel van de organisatie. Volgens wethouder T. Verhage-van der Ent, die met wethouder P. van der Maden verantwoordelijk is voor de financiën, zijn de teugels inmiddels aangetrokken. het alfabet van Zeeland foto Marijke Folkertsma maal sprake aan de overkant van het 'marktterrein', waar drie generaties zich achter een rijk gevulde kraam scharen. Middelpunt is vader Gerrit de Oude uit Brouwershaven, die sinds hij vijf jaar ge leden door een hersenbloeding werd ge troffen in de Cornelia verblijft. Dochter Anneke en kleindochter Indy (5) en zoon Arjan, schoonzus Elma en kleinkinderen Timo (7) en Marvin (3) bemensen geza menlijk de kraam. De familie De Oude is in de Cornelia zo'n beetje kind aan huis, schetst Anneke. Vooral dan moeder, die dagelijks de middagen bij haar man door brengt. Maar ook Anneke's eigen dochter Indy heeft al menig uurtje van haar vijf jaar oude leven in het verzorgingshuis doorgebracht. Niet altijd gezellig En dat is voor zo'n klein meisje lang niet altijd gezellig, omdat het aan andere kin deren meestal ontbreekt. De kinderrom melmarkt - compleet met poffertjes en patatkraam in de buurt - is dan ook voor de jeugd zelf een welkome afwisseling. (Advertentie) Spaar nu met Beckers tot 50% korting op Princess keukenapparaten. Op iedere Beckers verpakking vind je tijdelijk spaarpunten voor fikse kortingen op Princess keukenapparaten. Knip ze uit en kijk op www.beckers.nl om te zien voor welke apparaten je kunt sparen en hoeveel punten je nodig hebt. Geen internet? Bel dan gewoon 0114 -381503. BECKERS <3 het eerst echt naar buiten. In de culturele huiskamer van de Stichting Perkamentus in de Meelstraat en bij Boekhandel De Vries aan het Havenplein in Zierikzee zit op die dag vanaf 13.00 uur een dichter voor het maken van Sint-Nicolaasrijm- pjes. Gedichtendag Verder speelt dit collectief op donderdag 26 januari in op de landelijke gedichtendag met een gevarieerd programma bij De Vries. De deelnemers lezen daar een persoonlijk gedicht, evenals een gedicht dat ze in opdracht hebben gemaakt. Belangstellende vragers en aan bieders voor het dichterscollec tief kunnen terecht bij Agaath van Zeveter, telefoon: 0111- 416480. zeeuwse almanak Slechts enkele keren per jaar maakt die Zierikzeese de rit naar 'de overkant'. Het vlak- ke-vloertheater in een bijzon dere ambiance is een van de motieven het tochtje door de tunnel te maken. De bestemming dit keer was Porgy Bess in Terneuzen, waar de toneelclub het stuk Chez Dolly speelt. Waar ivas het ook weer preciesEven vragen aan dat opgetogen groepje jonge vrouwen. „Ik zoek Porgy Bess. Daar is een stuk over een nachtclub. Een van de dames wijst vrien delijk de weg. „Maar, over nachtclub ge sproken, daar zijn de Chip pendales vanavond niet hoor. „Daar ben ik ook niet naar op zoek", antwoordt de Zierik zeese verbaasd. „O, nou wij wel hoor", giebelt het groepje dat vervolgens vol verwachting koers zet rich ting Scheldetheater. Ieder zijn meug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31