pzc KL maakt de dienst uit in Djnepr SC Heerenveen viert gelijkspel als zege Sapina schuift Hoyzer schuld in schoenen Van der Vaart neemt HSV weer bij de hand Alex wil naar Milan 21 [Ikmaarse ploeg doet met zege goede zaken in eerste groepswedstrijd Uefa Cup vrijdag 21 oktober 2005 SEN HAAG - Hel was scheids- Ujbler Robert Hoyzer, en nie- ünd anders, die met hel voor- I j.wam voetbalresultaten te ^vloeden om zo gokwinst te raiien maken. Dat vertelde de ^at Ante Sapina gisteren üiiderechtbank in Berlijn, ■(hoofdverdachte in de Duitse voetbalfraudezaak schoof veel, zo niet alle schuld in de schoe nen van de vals fluitende scheidsrechter Hoyzer. Sapina wordt door de Duitse justitie ge zien als leider van het gokcir cuit, waarbij zeker 23 duels uit het Duitse voetbal door scheids rechter of spelers zwaar werden beïnvloed. Het idee kwam van Hoyzer, stelde Sapina. De Kroaat leerde Hoyzer naar ei gen zeggen begin 2004 kennen. Toen stelde de arbiter het vol gende voor: „Hoe veel is het je waard als Paderborn dit week einde wint," aldus de gokbaas. Hoyzer zorgde voor het juiste re sultaat en werd in de maanden erop een gevierde gast in het gokcafé van de Kroaat In totaal verdiende de scheidsrechter 67.000 euro en een breedbeeldte levisie. Naast Hoyzer staat in de komen de weken een andere scheids rechter, Dominik Marks en voet baller Steffen Karl terecht als mede Ante en diens broers Mi lan en Filip Sapina. Dinsdag, op de openingsdag van het proces - dat zeker nog een maand gaat duren - verklaarde Ante Sapina al dat de beschuldi gingen tegen hem „in essentie" juist zijn. Hij zou samen met zijn broers in het gokschandaal ruim twee miljoen euro hebben verdiend. GPD/RTR nvTheo Brinkman (0EPR0PETROVSK - AZ g over twee weken rustig op jbank toekijken hoe de tegen- miders in groep D van de Uefa ;jp het er vanaf brengen. De fcg kende gisteren zelf een domstad aan de Dnjepr. Door 1-2 zege op Dnjepropetrovsk un de Alkmaarders er nu al ststtkend voor. szeïe van AZ kwam alleen in t laatste kwartier enigszins in Sïar. Toen pas stuurde Dn- ■trainer Koetsjerevski zijn tfg meer naar voren. Ook die storm wisten de Lanaarders te doorstaan, .•hoofdrollen bij de ploeg van rtiner Louis van Gaal waren »d voor rechtsback (Itar Steinsson en doelman lak Timmer. De eerste, in het gekomen bij afwezigheid EDemy de Zeeuw (blessure), e bij beide Alkmaarse doel den betrokken. Timmer op jn beurt hield tien minuten nor tijd zijn ploeg overeind, 2! een uitstekende redding op ainzet van Melasjenko. ledding en cruciale redding, want Dn epr was net teruggekomen tot zette AZ in die fase zo- :ar onder druk. Tot dan kwam saemge vuurwerk van de thuis- van de tribune. De vuur- ie na ruim een kwartier het id op werd geschoten, miste Z-speler Stein Huysegems op ju haar. Jezege, en vooral de relatief ge- akkelijke manier waarop die il stand kwam, was een fikse Kvaller voor AZ. Vooraf was Astros voor eerst n World Series iT, LOUIS - Houston Astros iftll voor het eerst in de histo- ie de finale bereikt van de forld Series, het Amerikaanse nnkbalkampioenschap. won in de play-offs de sde onderlinge wedstrijd met ■Ivan St. Louis Cardinals en echt de stand in de best-of-se- raop 4-2. Daarmee won Hous- de National League. In de kr!d Series is Chicago White «tegenstander. Het eerste duel morgen. ANP/RTR/AFP Smit mist begin ïhaatsseizoen LERENVEEN - Gretha Smit de eerste seizoenswedstrij- De bekkenblessure die ze 3 juli opliep bij een val is zo ern- 'i?da( de 29-jarige schaatsster '^niet op het ijs stond. 3ii mist zeker de kwalificatie- vrijden voor de eerste we- Sdbekers in Salt Lake City en *?arv, over tien dagen in Hee rreen. Smit hoopt in het eer- decemberweekeinde mee te aan de wereldbeker 5000 in Heerenveen. GPD tentree Niemann waarschijnlijk HAAG - Een terugkeer Gunda Niemann-Stirne- (39) aan de top van het pwenschaatsen lijkt steeds •"aarschijnlijker. f- 'Klvoudig wereldkampioe- vlak voor de Duitse natio- kampioenschappen, het eni- 'sieetiemoment voor de Spe- Sln Turijn, geveld door de In de Duitse media ver- 7;]nen berichten dat Niemann 'öikt aan stoppen. GPD [eigerachtige straf 'KOU - De Russische voet- wlub Kuban Krasnodar is de bond bestraft omdat de erde te spelen in de Kau- «us legen Spartak Nalchik. £Chik, de hoofdstad van deel- ^°bek Kabardino-Balkaria, Mtvonge week nog aangeval- ,J°or rebellen. Daarbij vielen doden in gevechten p het leger. Spartak ki-eeg de bond de reglementaire -"^een Kuban moest 25.000 GPD/RTR er veel vrees voor de counter van Dnjepr. De Oekraïners had den zich in eerdere Europese duels meesters in de tegenaan val getoond. Daar kwam bij dat AZ onlangs grote problemen kende tegen een andere counter- ploeg. Met liefst 5-3 werd verlo ren bij het Russische Krylia Sovetov Samara. Gedoseerd Met die wetenschap in het ach terhoofd had Louis van Gaal al aangekondigd gedoseerd aan te vallen. Tegen zijn gewoonte in liet de trainer zelfs weten dat hij met een gelijkspel tevreden zou kunnen zijn. Mede daarom mocht Barry van Galen thuisblij ven. Met de immer aanvallend ingestelde routinier zou het mid denveld wel eens te kwetsbaar kunnen zijn. Zijn plek werd nu ingenomen door Kenneth Perez. Met de Deen als extra midden velder lukte het AZ probleem loos om de Oekraïense counter eruit te halen. De enige keer dat Dnjepr echt gevaarlijk door kwam, was te wijten aan een ver keerd geraakte bal van Tarik Sektioui. De doorgebroken Se- motsjko werd echter gestuit door doelman Henk Timmer. Het enige doelpunt van Dnjepr, een kwartier voor tijd, ontstond bovendien uit een hoekschop. Bij de tweede paal kon verdedi ger Sergei Matoechin helemaal vrijstaand intikken. Het was AZ dat de gehele wed strijd de dienst uitmaakte. Voor al over de vleugels stichtten de Alkmaarders veelvuldig gevaar, hoewel daar aan Dnjepr-zijde toch twee internationals ston den. Jezerski en Radsjenko kon den echter geen moment hun sta tus van international waarma ken. Stein Huysegems, voor het eerst dit seizoen in de basis, en Tarik Sektioui haalden geregeld de achterlijn. Het leverde voor rust kansen op voor Perez (schot gestopt door doelman Koesli), Denny Landzaat (kopbal net naast) en Shota Arveladze (kop bal tegen lichaam Koesli). De openingsgoal was te danken aan een actie van Grétar Steins son. De IJslander liep na een kwartier dwars door de Dn- jepr-defensie. Zijn voorzet werd door Arveladze met enig geluk afgerond. Na rust was Steinsson opnieuw aangever. Zijn kopbal, na een corner, werd door Sek tioui bij de tweede paal binnen- getikt. Herinneringen De snelle voorsprong via Arve ladze riep herinneringen op aan vorig seizoen. Zoals ook het ver dere verloop van de wedstrijd én de succesvolle afloop deden denken aan die campagne onder leiding van Co Adriaanse Djnepr Dnjepropetrovsk (Oek)- AZ (Ned) 1-2 (0-1). 13. Arveladze 0-1. 55. Sektioui 0-2, 70. Maljoe- chin 1-2. Scheidsrechter: MikuLski (Pol). Gele kaart: Motoesj (FC Dn jepropetrovsk). Aantal toeschou wers: 12.000. Djnepr Dnjepropetrovsk: Koesli; Jezerski, Matjoechin, Sjersjoen (70 Moetsj) en Radsjenko: Adrjen- ko (40. Kravtsjenko), Roesol, Sjela- jev, Nazarenko en Semotsjko (61. Komilenko): Melasjtsjenko. AZ: Timmer: Steinsson, Opdam, Jaliens en De Cler; Landzaat, Pe rezen Schaars; Sektioui (85. Meer- dink), Arveladze (90. Ramzi) en Huysegems. GPD AZ-speler Kenneth Perez passeert al struikelend de liggende Andriy Rusol van Dnjepr Djnepropetrovsk. foto Koen Suyk/ANP Friezen weerstaan grote druk van Dinamo Boekarest: 0-0 van onze sportredactie BOEKAREST - Het resultaat (0-0) mocht gevierd worden als een overwinning. SC Heeren veen hield Dinamo Boekarest gisteravond in een sfeervol sta dion op een gelijkspel. Net als PSV woensdagavond in de Champions League stonden de Friezen in hun eerste groeps wedstrijd lange tijd onder zwa re druk. Maar de defensie onder leiding van Petter Hansson en doelman Boy Waterman hield het doel schoon. „Veel meer zat er voor ons vanavond niet in", aldus coach Gertjan Verbeek. Er was in Heerenveen met angst en beven uitgekeken naar de eer ste wedstrijd in groep F van de Uefa Cup. Want Dinamo deed het goed, de afgelopen weken. Het schakelde Everton in de voorronde met 5-1 uit. En ook in de Roemeense competitie doet de ploeg van loan Andone, tussen 1991 en 1993 speler bij Heerenveen, het prima. Zo werd bij voorbeeld door Dinamo met 5-2 gewonnen van aartsrivaal Rapid Boekarest. In de competi tie scoorde de ploeg al 29 doel punten in negen duels. Offensief SC Heerenveen was dus gewaar schuwd voor een offensief en ge makkelijk scorend Dinamo. Of fensief bleek de ploeg zeker te zijn, maar de schutters Zicu en Bratu maakten hun reputatie ab soluut niet waar. Ook hun ver vangers Munteanu en Baltoi kwamen niet tot scoren. Heeren veen liet zich, geheel tegen de ge woonte in, door de Roemenen te rugdringen. „We begonnen onrustig", aldus Verbeek. „Maar gelukkig stond de as prima. Op de momenten dat het bij ons organisatorisch goed stond, gaven we geen enke le kans weg. Het was alleen jam mer dat onze spitsen op een ei land stonden. We hebben ook amper een kans afgedwongen." Wie bij Heerenveen geen rol van betekenis kon spelen, was spits Klaas-Jan Huntelaar. De man die afgelopen weekeinde bij NAC tot een hattrick kwam. werd nauwelijks bereikt. Hun telaar: „We hadden slechts een paar countertjes. Ik ben dolblij met het ene punt dat we nu heb ben gehaald, maar over mezelf ben ik niet tevreden." Huntelaar kon zijn favoriete spel rond de zestien meter, waar bij hij kaatst met de opkomende middenvelders, niet spelen. Di- namo-coach Andone had zijn verdedigers langdurig gewaar schuwd voor het Friese gevaar. Steeds werd Huntelaar verge zeld van twee verdedigers. Met een punt waren de Friezen uitermate tevreden. Over twee weken moet de ploeg van Ver beek het in eigen huis opnemen tegen CSKA Moskou, afgelopen seizoen nog winnaar van de Ue- facup. De Moskovieten kregen gisteravond met 2-1 klop in hun eerste thuiswedstrijd tegen Olympique Marseille. Dinamo Boekarest (Roe)-SC Hee renveen (Ned) 0-0. Scheidsrechter. Granat (Pol). Gele kaart: Zicu (Di namo Boekarest), Seip, Bosvelt, Schaakbond zet streep door WK HAARLEM - Nederland doet niet mee aan het WK scha ken voor landen, van 31 oktober tot en met 10 november in het Israëlische Beer Sheva. De schaakbond KNSB be sloot niet te gaan vanwege de hoge kosten. De KNSB moest voor deelname aan het WK minimaal 20.000 euro op tafel leggen voor reiskosten en honoraria. De schakers werden in augustus nog Europees kampioen. ANP Harmes mist WB turnen Stuttgart BEEKBERGEN - Evi Neijssen en Suzanne Harmes doen dit weekeinde niet mee aan de wereldbekerwedstrijd tur nen in Stuttgart. Neijssen kampt met een rugblessure en heeft een trainingsachterstand. Ze mist hierdoor de laat ste kans op kwalificatie voor het WK van volgende maand. Harmes is al zeker van deelname aan de WK en wil in haar voorbereiding hierop geen risico nemen. ANP Ziege beëindigt zijn voetbalcarrière MONCHENGLADBACH - Christian Ziege heeft per di rect zijn voetballoopbaan beëindigd. De 72-voudig Duitse international kampt al lang met een blessure aan de lin kerenkel en er is geen verbetering zichtbaar. Daarom be sloot te stoppen na overleg met zijn club Borussia Mönchengladbach. Ziege speelde in zijn loopbaan ook voor Bayern München, AC Milan, FC Liverpool. Middles brough en Tottenham Hotspur. ANP/DPA Kemna ploegleider Skil-Shimano NIJVERDAL - Rudie Kemna wordt volgend seizoen ploeg leider bij de wielerformatie Skil-Shimano. Hij zal de func tie met Piet Hoekstra en Hisafumi Imanishi (Japan) ver vullen. Kemna (38), in 2003 Nederlands kampioen op de weg, beëindigde onlangs zijn wielerloopbaan. ANP Peter Wessels verliest in Kolding KOLDING - Peter Wessels is er bij het Challengertoer- nooi in het Deense Kolding niet in geslaagd de kwartfina le te halen. De Amsterdamse tennisser verloor in de twee de ronde met 6-4, 6-4 van de Rus Igor Koenitsin. ANP Hofstede rest seizoen uit de roulatie ALMELO - Bernard Hofstede is langdurig uitgeschakeld. De rechterspits van Heracles, die zaterdag tegen Ajax de buteerde, scheurde maandag tegen Jong Feyenoord een kruisband in zijn knie. Hofstede wordt volgende maand geopereerd en speelt dit seizoen niet meer. ANP Stevanova schaakt tegen mannen HOOGEVEEN - De Bulgaarse Antoaneta Stefanova (26), neemt het vanaf zondag in het negende Essent-schaak- toernooi in Hoogeveen twee keer op tegen drie mannen. Het trio wordt aangevoerd door Ivan Sokolov. De groot meester uit Lelystad won het toernooi vorig jaar. Ook de wereldkampioen jeugd uit, Pentyala Harikrishna uit In dia, en de Israëliër Emil Sutovsky spelen tegen de Bul gaarse. Het toernooi eindigt op 29 oktober. ANP Andrei Margaritescu van Dinamo Boekarest (rechts) vecht een duel uit met Heerenveen-speler Danijel Pranjic. foto Mihai Barbu/RTR Kissi, Huntelaar (SC Heerenveen). Aantal toeschouwers: 13.000. Dinamo Boekarest: Gaev; Gala- maz, Moti, Tamas en Pulhac; Pe- tre, Margaritescu. Zicu (72. Bal toi), Plesan (78. Cristea) en Grigo- rie (72. Munteanu); Bratu. SC Heerenveen: Waterman, Seip, Hansson, Breuer en Jeroen Drost. Kissi, Bosvelt en Pranjic; Yildi- rim, Huntelaar en Nilsson. GPD Forthomme dicht bij uitschakeling BARENDRECHT - Roland Fort homme van Delta/Ockenburgh is gisteren zo goed als zeker uit geschakeld in het wereldbeker toernooi in Barendrecht. De Belgische driebander won van Eddy Leppens. maar ver loor van Barry van Beers. Al leen zijn moyenne kan hem nog redden, maar daarover bestond gisteravond geen duidelijkheid. Ad Koorevaar, ook speler van Ockenburgh, won van de Frans man Jean Reverchon. Koore vaar moest gisteravond laat nog zijn tweede partij spelen. Snowboardster Maas is hard op weg naar Turijn SAAS FEE - Snowboardster Chervl Maas (21) heeft tijdens de World Cup halfpipe in het Zwitserse Saas Fee gestunt. De Brabantse werd tiende en voldeed aan het eerste deel van Olympische kwalificatie. Om zich definitief te plaatsen moet ze in een World Cup halfpipe nog een keer bij de beste vijftien eindigen. Maas heeft daarvoor nog vijf kansen, GPD door Gerrit Hendriksen RIJSWIJK - Hertha BSC, VfB Stuttgart en Hamburger SV zijn de groepsfase van de Uefa Cup begonnen met winst in een uit wedstrijd. Rafaël van der Vaart nam HSV weer eens bij de hand. De Nederlandse spelbepaler knalde zijn Duitse werkgever in de tweede helft van 25 meter op fantastische wijze langs CSKA Sofia. De beginfase was voor de Bulgaren, maar de storm luwde snel. Halverwege de eerste helft namen de Hamburgers, zonder de geschorste Boulahrouz, het initiatief over. Hertha won in GÖteborg met 1-0 van Halmstad. Neuendorf maakte halverwege de tweede helft de enige treffer op aange ven van Basttirk. Bij Hertha stonden Nando Rafael en Dick van Burik in de basis. Ellery Cai ro bleef op de bank. Stuttgart versloeg Rennes in Frankrijk met 2-0. Dat gebeur de pas in de slotfase. Oud-Feye- noorder Tomasson mikte de bal drie minuten voor tijd van een meter of vijftien in de boven hoek. Vlak voor tijd mocht Ljuboja aanleggen van elf meter en scoorde. Steaua legde in Boekarest Lens op de pijnbank: 4-0. Iacob, Goian en Dica (2) scoorden. Mo naco verloor bij Viking Stavan- ger. De Noren hadden genoeg aan een treffer van Nhleko. Met Olympique Marseille (2-1 winst bij CSKA Moskou) maak te Strasbourg de offday voor het Franse voetbal nog draaglijk. Dat ging ten koste van FC Ba sel. Het werd in Zwitserland 0-2. Diané en Boka tekenden al voor rust voor de productie. In groep D nestelde Middles brough zich naast AZ op de eer ste plaats. De Engelsen versloe gen Grasshoppers met 0-1 via een goal van Jerrel Hasselbaink. Groep A: CSKA Sofia-Hamburger SV0-1 (0-0). 57. Van der Vaart. Vi- king-Monaco 1-0 (1-0). 18. Nhleko 1-0.3 november: Slavia Praag-CS KA Sofia; Hamburger SV-Viking. Groep B: M. Petach Tikva-Paler- mo 1-2 (1-1) 11. Brienza 0-1, 45. Golan 1-1, 77. Terlizzi 1-2. 3 no vember: Brondby-M. Petach-Tik- va; Palermo-Lokomotiv Moskou. Groep C: Steaua Boekarest-RC Lens 4-0 (3-0). 14. Iacob 1-0, 17. Goian 2-0, 44. Died 3-0, 63. Dica 4-0. Halmstad-Hertha BSC 0-1 (0-0). 67. Neuendorf 0-1. 3 novem ber: Sampdoria-Steaua Boekarest RC Lens-Halmstad. Groep D: Gras shoppers-Middlesbrough 0-1 (0-1). 10. Hasselbaink 0-1 3 november: Litex Lovech-Grasshoppers; Midd- lesbrough-Dnjepr Dnjepropetro vsk. Groep E: Tromso-AS Roma 1-2 (1-1). 35. Kuffour 0-1, 41. Arst 1-1, 84 Cufre 1-2. FC Basel-RC Strasbourg 0-2 (0-2) 14. Diane 0-1, 25. Arthur Boka 0-2. 3 novem ber: Rode Ster Belgrado-FC Basel; RC Slrasbourg-Tromso. Groep F: CSKA Moskou-Olympique Mar seille 1-2 (0-2). 22 Lamouchi 0-1, 38. Niang 0-2, 80. Vagner Love 1-2. 3 november: Levski Sofia-Di- namo Boekarest; SC Heeren- veen-CSKA Moskou. Groep G: Sta de Rennes-VFB Stuttgart 0-2 (0-0). 87. Tomasson 0-1, 90. Ljubo ja 0-2 (strafschop) Shaktar Do- netsk-PAOK Saloniki 1-0 (0-0). 67. Brandao 1-0 (strafschop). 3 no vember: Rapid Boekarest-Stade Rennes; VFB Stuttgart-Shaktar Donetsk. Groep H: Besiktas-Bol- ton Wanderers 1-1 (1-1). 7. Ailton 1-0, 29. Borgetti 1-1. Zenit St. Pe- tersburg-Vitoria Guimaraes 2-1 (1-0). 39. Spivak 1-0 (strafschop), 54. Arshavin 2-0, 59. Neca 2-1. 3 november: Sevilla-Besiktas; Bol ton Wanderers-St. Petersburg. door Frans van den Nieuwenhof MILAAN - PSV-verdediger Alex da Costa hoopt zijn loop baan volgend seizoen voort te zetten bij AC Milan. Dat zei de 23-jarige Braziliaan gisteren. „Spelen met Dida, Cafu, Kaka en de andere Brazilianen is een droom voor mij", zei Alex, die benadrukte dat hij het bij PSV naar de zin heeft. „Maar Milan is in Europa mijn favoriete club. Zeker nu er veel Brazilianen spe len, is het daar makkelijk inte greren." Afgelopen zomer werd Alex al in verband gebracht met Milan. Maar de verdediger had zijn woord al gegeven aan PSV. PSV heeft met Chelsea een twee jarige overeenkomst over Alex. De transferrechten liggen bij Chelsea, dat Alex in de eerste twee contractjaren bij PSV stal de. Chelsea kan Alex na dit sei zoen gratis overnemen en in noodgevallen al in januari. Maar Alex komt door een tekort aan interland-ervaring niet in aanmerking voor een werkver gunning in Engeland. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21