Reis naar ongewone stage Spouw reikt verder dan Bewaerschole Huisnamenboek is het geschenk van de Zeeuwse boekenweek rie Zeeuwse bands op iende editie Denoekrock door Rinus Antonisse GOES - Een boek over huisna men en -opschriften in Zee land is dit jaar het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek. Samengesteld door Mid delburger Ed de Graaf, die eerder onderzoek deed naar huisnamen in Middelburg. De Week van het Zeeuwse Boek duurt tien dagen en be gint woensdag 2 november. Boekhandels en bibliotheken zetten in die periode het 'Zeeuwse boek' in de etalage. Het gaat om alle soorten boeken, van dichtbundels tot fotoboeken en alle mogelijke onderwerpen kunnen aan bod komen, van dialect tot koken. De gevel aan het woord. Het woord aan de gevel - zo luidt de titel van het boeken weekgeschenk van Ed de Graaf. Een kennismaking met het Zeeuwse huisnamen- bestand. Geen uitputtende opsom ming, maar een selectie van veertig namen. De samenstel ler verdiept zich niet alleen in historische namen, ook nieu we komen aan bod. Het boek werkje gaat cadeau bij aan koop van tenminste 15 euro aan boeken (Zeeuwse en ande re). Tijdens de tiendaagse week worden verschillende activi teiten georganiseerd, zoals le zingen, signeer-sessies en ten toonstellingen. Ook vindt de uitreiking van de prijs voor het meest belezen Zeeuwse kind en de meest belezen klas plaats en wordt de prijs van de Zeeuwse Boekhandel uitge reikt aan iemand die zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor het Zeeuwse boek. Goes De week begint met een offi ciële opening. Die is al op 1 november in het nieuwe stads kantoor van Goes. Wethouder C. Linssen (CDA, cultuur) neemt het eerste exemplaar van het boekenweekgeschenk in ontvangst. Dat gebeurt om dat Goes een project voor hei invoering van huisnamen in gang heeft gezet en de organi- Laurens Geerse draagt ge dichten voor in De Drukkerij. satoren van de Week van het Zeeuwse Boek vinden dat een goed voorbeeld dat navolging verdient. Een greep uit de activiteiten. Op 2 november geeft Kees Sla ger in de Koperen Tuin te Goes een lezing over zijn boek 'Armoede treedt bin nen'. Dat wordt dan ook ten doop gehouden. Het is een uit gebreide heruitgave van zijn boek Landarbeiders uit 1981 (19.30 uur). In De Drukkerij te Middelburg wordt 5 novem ber de kalender van stichting Tuin van Zeeland gepresen teerd (11.00 uur). Eveneens in De Drukkerij dra gen Laurens Geerse, Jan Kui pers en twee studenten van de Roosevelt Academy zon dag 6 november gedichten voor (13.30 uur) en komt kin derboekenschrijfster Annejo- ke Smits vertellen (15.00 uur). Hier vindt 11 november ook de presentatie plaats van het boek De Kleur van koffie verkeerd, geschreven door Vincent van den Dries. Daar in gaat hij onder meer in op de invloed van Mich iel de Ruyter op de ontwikkeling van Zuid-Amerika (16.00 uur). vrijdag 21 oktober 2005 [erseke vormt ((centrum ir onderzoek aar zeecultuur ^inns Antonisse jsEKE - De samenwerking twee Yersekse instituten Zee-onderzoek moet een ièknoopp""1 voor zeenat- aquacultuur' opleveren, eerste stap worden de terrei- van de instituten omge- ii tot één zogeheten 'kennis je'. kwamen de plannen jsanenwerking van het Cen- j coor Estuariene en Marie- ,ti ïEölogie (CEMO) en het Cen- j)f g voor Schelpdieronderzoek Öl naar buiten. Hoe daaraan invulling wordt gege- «bieef nog onduidelijk. maken de instituten tij- s-jet symposium Kennis en ga voor Zeecultuur in Yer- bekend hoe ze hun geza- dijke toekomst zien. Uitein- dus een 'zeekennis-knoop- l; De krachtenbundeling g tegemoet aan de wens om lasnippering van weten- goelijk en toegepast onder- ban te pakken. jgeheel buurinstituten maken van i terreinen één geheel. Ze u voorzieningen samen ge- ■ien, maar ook nieuwe labo rs en installaties bouwen, leken valt aan zoutwaterla- aoria, klimaatkamers, kan- Tuimte en het computernet- is. sgaan de medewerkers ge- alijk onderzoeken uitvoe- i Voorrang krijgen de kansen rschelpdiercultures, visserij Keelt Daarbij gaat het met om de vraag welke en seel activiteiten de natuur nerdragen. Bij de centra lea ook studenten een deel i hun opleiding volgen en (den jonge onderzoekers (be set een proefschrift) bege- ssCEMO en CSO komt sa- serken de vernieuwing van en aquacultuur ten goede, nbij zal vooral nadruk wor- >p een duurzamere «rij. met meer respect voor tandhouding van de 'natuur- igrondstoffen.' Waarderingsonderzoek rechtbank MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg houdt tot 31 december een klantwaarderingsonderzoek onder recht- zoekenden en beroepsgroepen waarmee veel contacten be staan zoals advocaten en deurwaarders. Tijdens deze periode wordt hun gevraagd hoe ze over de dienstverlening van de rechtbank denken. Het gaat dan om zaken als bejegening, informatieverstrekking, wacht tijden en procedures. Het onderzoek wordt begeleid door het onafhankelijke on derzoeksbureau Prisma. De resultaten worden verwacht in april 2006. Die zullen gepubliceerd worden op www.rechtspraak.nl. Het onderzoek wordt in tien recht banken in Nederland gehouden. Cd-opbrengst naar spierziekteclub VLISSINGEN - De wens van de 25-jarige Vlissinger Den nis Kouijzer komt uit. Zijn single 'Before I'll be gone' ligt in de winkel. Dennis lijdt aan de ongeneeslijke spierziek te Duchenne. De opbrengst van zijn ccl gaat naar de Vere niging Spierziekten Nederland. De Vlissinger schreef zelf de tekst van de single. Josie Kneepkens componeerde en voerde de muziek uit. Het Zeeuws Orkest stond beiden bij met een arrangement van Lorre L. Tryten. Dennis ziet de single als zijn nalaten schap. Volgende maand komt de landelijke publiciteit op gang voor de verkoop van de single. Dennis hoopt dat alle exemplaren verkocht worden. Het geld kan gebruikt wor den voor onderzoek, zodat jongens na hem het misschien wat makkelijker hebben. De single is voor vijf euro te koop bij de De Drukkerij in Middelburg, de Waterput in Middelburg en Zwier Gitaar bouw in Vlissingen. Brandstichting in Kamperland KAMPERLAND - In Kamperland is woensdagavond twee keer brand gesticht. Even na negen uur ging een ca ravan op een recreatieterrein aan de Mariapolderseweg in vlammen op. Een 56-jarige wouw uit Breda bleek hem in de hens te hebben gezet na een echtelijke ruzie. Ze werd meteen aangehouden. Even na half tien stond een reclame bord aan de Vredenhofweg in brand. Ook in dat geval was er sprake van brandstichting. Kaarten tegen misbruik alcohol OOSTBURG - Leerlingen van klas 1 en 2 van het Zwin College in Oostburg ontwerpen ansichtkaarten met als on derwerp genotmiddelen. Het winnende ontwerp wordt gebruikt voor de verdere uitvoering van het project 'Alco hol- en drugspreventie West-Zeeuws-Vlaanderen'. De ont werpwedstrijd is volgende maand. Het preventieproject is vorig jaar gestart in de gemeente Sluis. Het is een samenwerking tussen de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen, Emergis Verslavingszorg, afde ling Verlavingspreventie en GGD Zeeland. De partners krijgen gedurende drie jaar subsidie van de gemeente Sluis. Naast preventie is het project gericht op het terug dringen van problemen als gevolg van roken, gebruik van alcohol en andere drugs bij jongeren. Het project richt zich op groep 7 en 8 van de basisscholen in de gemeente Sluis, klas 1 en 2 van het Zwin College, de ouders van de ze kinderen en het jeugd- en jongerenwerk van de Stich ting Welzijn. Fakkere Finters aalt Eleven aar Groede 10EDE - De Stichting Wakke- Winters opent morgenavond irtweede seizoen met een op ia van de bands Dallas en (a in café De Drie Konin- ia Groede. Sere Winters wordt ge- Ed door een aantal it-Zeeuws-Vlaamse jonge- die vinden dat er in de win- sanden in hun streek te wei- adivïteiten voor leeftijdsge- e worden gehouden. Met ndjes poëzie, culinaire hoog tes en vooral muziek op (schillende locaties proberen jongelui daar sinds vorig jaar indering in brengen. de Utrechtse band Eleven dl Wakkere Winter's een voor sagen land bekende naam (Groede. De gitaarrockers -den al eerder in gerenom- =de zalen als De Melkweg sterdam), Vredenburg tacht) en Doornroosje (Nij- p) en op festivals als Low- (Biddinghuizen) en Park- E'DenHaag). Twee jaar gele- deepte de band de Grote f van Nederland in de dit Met het optreden in *de hoopt Eleven vooral op ffinse belangstelling, om zo (in België voet aan de grond %en. Eleven mixt het beste Coldplay en Radiohead «eigen, op gitaren geënte In het voorprogramma «het Zeeuws-Vlaamse Dal- Aanvang; 22.00 uur. Stichting De Hoekse te houdt zaterdag 29 oklo- joorde tiende keer het festi- (Denoek Rock in het Dorps- 5 in Hoek. Rock maakt al tien jaar Sals een kleinschalig, maar bezocht festival. Met ,rfeuwse bands hopen De Rakkers de jubileumedi- te te geven UOO uur bijt het duo Ele- -- het spits af met akoesti- -niuziek. Het tweetal brengt zowel covers als eigen werk. Daarna is het de beurt aan Eyes of Pearls. Deze uit Hulst afkom stige vijfmansformatie speelt vooral stevige blues- en rock- covers uit de jaren zestig en ze ventig. De Bevelandse band Surrender is geboekt als uitsmijter. Surren der staat bekend als een stevige dialectrockgroep, die in het Zeeuws zingt. Daarbij delen zij meer dan eens een knipoog naar lang vervlogen tijden uit, al ko men ook hun dagelijkse beslom meringen ruimschoots aan bod. Het festival is rond 2.00 uur af gelopen. De trap achter de Bevvaerschole in Burgh-IIaamstede is onderdeel van het project Spouw. foto Marijke Folkertsma 'Om de bus te laten stoppen steek een hand op door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze kij ken onbevangen naar de omge ving en laten 'de taal van de stad' anders spreken. Kamiel Verschuren en Lauran Schij- vens werken met regelmaat sa men bij creatieve projecten voor stedelijke vernieuwing onder meer in Rotterdam en Dresden. Als duo verzorgen zij de tweede presentatie van het project 'Spouw' in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Onder de opmerkelijke titel 'Om de bus te laten stoppen, steek een hand op' wordt zaterdag 29 oktober om 15.00 uur hun aan deel binnen 'Spouw' officieel ge opend. De presentatie van Verschuren en Schijvens beperkt zich niet tot de Bewaerschole, maar daagt het publiek uit eens met andere ogen ook naar diverse lo caties in de omgeving van Burgh-Haamstede te kijken. Zout Zelf doet dit duo dat specifiek in grote steden. Die eigen con text brengen de kunstenaars/ ontwerpers ook mee naar de Schouwse Westhoek. Zij reizen af uit Rotterdam om te ervaren in hoeverre het platteland met zijn specifieke maatvoering hier op reageert. En heeft deze omge ving ook invloed op henzelf? „Zal het zout dat zich na enkele dagen op onze lippen nestelt in deze totaal andere atmosfeer on ze ideeën doen bijstellen?", vra gen ze zichzelf af. „Zo hebben Verschuren en Schij vens de afgelopen zomer al in tensief de rotonde bij Westen- schouwen bekeken", geeft be stuurslid Marinus van Dijke van de initiërende Stichting Wester- schouwen Kultureel (SKW) als voorbeeld. „Zij zullen die loca tie heel anders beleven dan be woners of mensen die er regel matig rijden. Zij zien die locatie als een typisch eindpunt en la ten er hun ideeën voor een herin richting op los", aldus Van Dij ke. Hij benadrukt dat onbevan genheid daarbij voorop staat, dus zonder dat de ontwerpers zich laten hinderen door dossier kennis of politieke geschiedenis. Zij trachten in hun projecten de belangen van verkeersveiligheid en architectuur, maar ook kunst zinnige en emotionele aspecten te bundelen. Wars Verschuren en Schijvens geven er blijk van wars te zijn van leu ke en oppervlakkige versiering. Zij willen met hun ontwerpen iets teweeg brengen bij het pu bliek, de mensen aanspreken en hen stimuleren tot deelname in of op een specifieke locatie. In de Bewaerschole zelf presen teert het duo films en ontwer pen van verschillende locaties in de omgeving. Tevens biedt de ze tweede expositie binnen de themareeks 'Spouw' ruimte voor het bezoeken van de diver se plekken in of net buiten het dorp onder leiding van beide ontwerpers. Verder worden er op drie zater dagen in november/begin decem ber drie avondprogramma's ge boden. Op die bijeenkomsten tussen 17.00 en 19.30 uur willen Schijvens en Verschuren met be langstellenden in discussie gaan over de ontwerpen die ze op de Schouwse Westhoek hebben los gelaten. De data daarvan moe ten nog worden vastgesteld. Ingang Vooruitlopend op het begin van deze expositie is nu al iets van het werk van dit duo te zien aan de achterzijde van de Bewaer schole. Zij creëerden daar met de constructie van een houten trap en oprijlaan een nieuwe in gang voor deze specifieke ruim te. door René Schrier Van het een komt het ander. Zo is Lie- ke van 't Klooster in feite ooit eens in Ghana terechtgekomen. En binnen kort, op 11 december gaat ze weer. Voor een stage in het laatste jaar van haar op leiding hbo verpleegkunde aan de Hoge school Zeeland. Een vriendin van haar liep al eens stage in Ghana. Haar zus zat in een uitwisse lingsproject, zodat ze thuis in Eist een periode een Ghanees meisje over de vloer hebben gehad. En vervolgens ver trok Lieke zelf naar het land om er in een verloskundigenpraktijk vrijwilli gerswerk te doen. Dat paste weer prima in haar opleiding omdat ze er toen nog verloskunde bijdeed. Zo kwam Ghana in haar leven en nu zo langzamerhand de vertrekdatum na dert, wordt het land in haar huis in Oost-Souburg ook steeds zichtbaarder. Een kaart van Ghana aan de muur, boe ken over dat land op tafel en de foto's van de vorige reis binnen handbereik. Stagiaire Verder kijkt ze regelmatig op de inter netsite van het project in Ghana, www.wayiri.org, om zich op de hoogte te houden van de meest recente ontwik kelingen. Lieke hield zich via de website van de kliniek in het stadje Wa, waaraan de verloskundepraktijk verbonden is, steeds op de hoogte en zag dat er nu ge werkt wordt aan een hospice voor kinde ren met hiv en aids. En omdat ze al eer der in een soortgelijke opvang in Neder land stage had gelopen, leek het wel aar dig om nog een keer naar Ghana te gaan. Doordat ze de mensen daar al ken de, was het zo geregeld. De 22-jarige Lieke heeft verschillende doelen voor ogen. Zo weet ze van het vo rige bezoek dat er kinderen sterverLom-- dat ze geen bed hebben. Die kinderen krijgen geen aandacht en daardoor ook geen verzorging. Daar wil ze wat aan doen: „In Ghana is het zo dat als je in het ziekenhuis terechtkomt je familie voor je eten zorgt. Maar kinderen met aids worden verstoten en als niemand naar ze omkijkt, verzwakken ze en gaan ze dood." Daarnaast is ze van plan in het kindertehuis de handen uit de mou wen te steken. De kinderen die daar ver blijven zijn geen hygiëne gewend. Ter wijl er wel toiletten en andere sanitaire voorzieningen zijn. Ze wil gaan probe ren die kinderen de basisbegrippen van hygiëne bij te brengen. Een derde op dracht die ze zichzelf gesteld heeft, komt voort uit haar ervaringen bij de verloskundepraktijk. „De vrouwen die daar bevallen zijn zelf nog kinderen. Die weten niets van de basisbegrippen over babyverzorging. Ik ben van plan die jonge moeders te begeleiden en ze te helpen goed voor hun baby te zorgen." Lieke verwacht dat haar stage niet ge makkelijk zal zijn: „Ik zal daar wel kin deren zien sterven. Daarom ben ik blij dat ik er al eens geweest ben. Dat er in ieder geval verschillende vertrouwde mensen en dingen zijn. Want als alles vreemd is, is het extra moeilijk om al die ervaringen te verwerken." De taal is op zich niet zo'n probleem. Ghana is een vrij veilig Afrikaans land. Om die reden lopen er ook veel hulpver leners en vrijwilligers rond en onder hen opvallend veel Nederlanders.Ver- der is de voertaal met de bevolking En gels, behalve als je in de kleinere dor pen in het binnenland terechtkomt. De vorige keer in Ghana had Lieke wel even tijd nodig om te wennen. Je valt als blanke tussen al die gekleurde men sen wel heel erg op. „Iedereen kijkt naar je en roept naar je. Privacy heb je niet meer. Als je langs winkels loopt ver wachten ze allemaal dat je er wat koopt." Ze verbleef er in gastgezinnen. De ene keer bij een katholieke familie en daar na bij een islamitisch gezin. „Dat is daar geen enkel probleem. Iedereen gaat heel goed met elkaar om. De socia le controle is er erg groot, ook als het gaat om een vreemd blank meisje. Ze passen echt wel op je." De verschillende tussen arm en rijk zijn er ook groot. In de ene wijk kun je hamburgers, friet en pizza's kopen en in de volgende wijk proberen kinderen voor twee cent wa ter te verkopen om aan geld te komen. De meest gangbare medicijnen zijn er wel te koop, al moet je er soms dagen voor reizen om ze te halen. Maar appa ratuur, zoals bijvoorbeeld een bloed drukmeter, is er erg duur. Daarom is er ook steeds hulp vanuit Nederland nodig en daarbij speelt de website weer een belangrijke rol. Ambulances zijn er niet. Alles wat kan rijden wordt gebruikt. Een constant toe tersignaal wil zeggen dat de patiënt overleden is. Claxonneren ze met stoten na elkaar dan zijn ze met spoed op weg naar het ziekenhuis. Op Koninginnedag loopt haar stage af. maar ze verwacht wel dat ze daarna nog eens terug gaat. „Je hebt meegehol pen aan de opbouw van het kinderhospi- ce. Dan wil je ook weten hoe het af loopt." Lieke van 't Klooster gaat voor de tweede keer naar Ghana. „Ik zal daar wel kinderen zien sterven." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19