&GD Zeeland schrapt banen KIJK UW OGEN UIT Begrip bij houders van hobbykippen Koersbal doet niet onder voor biljart Eis driejaar voor overval op restaurant Philippine Visie Rutte past bij aanpak Roosevelt Academy fjondheidsdienst moet tonnen besparen door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie M. Overmeer heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen drie jonge Terneuze- naren voor de gewapende over val op restaurant Au Port in Phi lippine gevangenisstraffen van drie jaar geëist. De verdachten, twee 19-jarigen en een 22-jarige, hebben een strafblad met gewelds- en ver mogensdelicten. Een vierde ver dachte, een 20-jarige man uit Sint-Niklaas, zit vast in België. Drie mannen in zwarte kledij, gewapend en getooid met bivak mutsen, gingen op 7 maart dit jaar om kwart voor negen 's avonds het Philippiense restau rant binnen. Een van de gasten, een collega-restaurateur, raakte gewond toen hij een klap met een revolver tegen zijn hoofd kreeg. Personeel en bezoekers werden tegen de grond geduwd. De eigenaar werd gedwongen de kassa te openen, waarna de over vallers er met de buit vandoor gingen. Een van de 19-jarige verdachten ontkende elke betrokkenheid bij de overval. De 22-jarige man had aanvankelijk bij de politie verklaard dat hij er bij betrok ken was geweest. Gisteren zei hij zijn medeverdachte erbij te hebben gelapt, omdat hij hem te rug wilde pakken wegens een geldconflict. De derde verdach te bekende de overval te hebben gepleegd, maar wilde verder niets kwijt over zijn kompanen. De 22-jarige Terneuzenaar deed gisteren nog eens zijn verhaal. Hij was die dag in de moskee toen hem werd gevraagd om mee te doen aan een o.v.-tje, waarmee een overval wordt be doeld. Na de overval werd on derling afgesproken dat ze hun mond er over zouden houden, maar de 22-jarige man versprak zich. De politie kwam drie van de vier mannen op het spoor na dat ze werden aangehouden bij een inbraak in Belgie. De ver dachten konden al snel in ver band worden gebracht met de overval in Philippine Er wer den DNA-sporen van de ontken nende verdachte aangetroffen op een pantykous, die als bivak muts bij de overval was ge bruikt. Uitspraak op 2 november. Advertentie Tot en met 28 oktober staat er elke dag een dierenoog in de krant. Spaar de 10 verschillende dierenogen, en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje gemist? Dan kunt u deze joker op de lege plek inzetten. De actie wordt herhaald op 29 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). vrijdag 21 oktober 2005 swb 17 Toezicht geëist tegen drugsdealer MIDDELBURG - Officier van justitie M Overmeer eiste gisteren bij de Middelburgse rechtbank een jaar gevange nisstraf, waarvan 267 dagen voorwaardelijk tegen een 58-jarige Goesenaar. Daarmee zou de man op vrije voeten blijven, want het onvoorwaardelijke deel van de celstraf heeft hij al in voorarrest gezeten. De officier eiste als bij zondere voorwaarde een jaar elektronisch toezicht. Ver der vorderde hij een boete van 2500 euro. Na een tip vond de politie op 24 februari dit jaar dertien kilo softdrugs (marihuana en hasj), 799 gram cocaïne, 123 tabletten en 795 gram amfetamine in de woning van de Goesenaar. De man had als dealer een vaste klanten kring. Hij heeft in België wegens drugshandel al acht jaar in de cel doorgebracht. Ook de vondst in februari zou een landurige gevangenisstraf rechtvaardigen, zei rechter J. Hopmans gisteren. Maar de Giesenaar heeft in de zomer een hersenbloeding gehad; daardoor is een celstraf niet ge schikt voor hem. De officier kwam daarom met zijn alter natieve eis. De rechtbank doet uitspraak op 2 november. Zwaargewond bij arbeidsongeval ROTTERDAM - Een 50-jarige man uit Oud-Vossemeer is woensdagmiddag zeer ernstig gewond geraakt bij een ar beidsongeval aan de Theems weg in Rotterdam. De man was blokken aluminium aan het verplaatsen in het ruim van een schip toen door nog onbekende oorzaak een sta pel blokken omviel. De werknemer kwam met zijn hoofd bekneld te zitten. Met een hijskraan zijn de blokken ver wijderd. Deze blokken wegen 750 kilo per stuk. Het slachtoffer is vervolgens met een spoedtransport overge bracht naar het Erasmus Medisch Centrum. Politieperso neel stelt een onderzoek in naar de toedracht. Ook de Ar beidsinspectie is in kennis gesteld en de politie heeft slachtofferhulp ingeschakeld GGD onderzoekt welzijn GOES - Hoe gezond voelen de mensen op Schouwen-Dui- veland, Tholen en de Bevelanden zich. Dat onderzoekt GGD Zeeland deze week. Een kleine vijfduizend inwo ners van de Oosterschelderegio krijgen een vragenlijst toe gestuurd. Daarop kunnen zij aangeven hoe het met hun gezondheid gesteld is, wat ze eten, hoe ze bewegen, of ze zorg nodig hebben, en of ze hun omgeving veilig vinden. De antwoorden van de vijfduizend Zeeuwen tussen de ne gentien en vijfenzestig jaar worden anoniem verwerkt in de Gezondheidsatlas van de GGD Zeeland. Die bevat al de welzijnsbevindingen van eenzelfde enquête op Walche ren. Met de gegevens kunnen gemeenten hun beleid af stemmen op de gevonden leefwijzen, wensen en noden van de bevolking. De Zeeuwse welzijnsmonitor is te raad plegen op www.GGDgezondheidsatlas.nl. Opnieuw inbraak bij tennisclub IJZENDIJKE - Voor de tweede keer in drie dagen tijd hebben inbrekers hun slag geslagen in de kantine van ten nisvereniging Tiola aan de Mauritsweg in Uzendijke. Zon dagavond namen de inbrekers drank, etenswaren, cd's en een dvd-speler mee. Ook spoten de dieven zowel de brand blussers als ketchupflessen in de kantine leeg Tussen dinsdagmiddag vijf uur en woensdagochtend tien uur werd er opnieuw ingebroken. Dit keer zijn geluidsappara tuur, een zak frites en wat flessen frisdrank gestolen. MIELBI'RG - De Middel- w Roosevelt Academy «jcen moeite met de ziens- van staatssecretaris M. bran onderwijs dat het in bland mogelijk moet blij- ,(nelke opleiding in het Ne tste volgen. Rutte zou het een slechte zaak vinden als alle opleidingen over stappen op Engels als voertaal zonder dat ze daarvoor een in houdelijke reden hebben. „Juist omdat de Roosevelt Aca demy op het buitenland gericht is, is de voertaal Engels. We zijn het dan ook van harte met de staatssecretaris eens. Ten eerste kan de opleiding die aan de Roosevelt Academy gegeven wordt, ook in het Nederlands in Utrecht gevolgd worden. Verder kiezen veel studenten voor de Roosevelt Academy omdat wij op het buitenland georiënteerd zijn, met onder meer buitenland se stages en studenten die ver volgopleidingen in het buiten land willen volgen. Het gaat hen juist om de internationale atmos feer van de Roosevelt Aca demy", legt woordvoerster A. Luscombe van de Roosevelt Academy uit. Ze voegt er aan toe dat Rutte een week eerder in een ander in terview in Elsevier juist pleitte voor internationalisering van de opleidingen. Daarin is dus ruim te voor Engelstalige opleidin gen, aldus Luscombe 'We zijn het dus helemaal met hem eens, voegt ze er aan toe. Momenteel volgen studenten met veertig verschillende nationaliteiten les sen aan de Roosevelt Academy. leer Verbrugge flissingen al ing verziekt tJeftrey Kutterink BSINGEN - De sfeer tussen burners en directie van Ver- ge Terminals in Vlissingen il maanden verziekt, zeggen vakbonden en de ondcrne- praad. Afspraken worden Inagekomen en mensen on- 5 Ier verantwoording geroe- De directie vindt het ge- renstelt dat veiligheid prio- ilnummer één is. werknemers legden dins- spontaan het werk neer. Pas «overleg gisterochtend tus- directie. ondernemingsraad ronden is het werk hervat, leiding voor de wilde sta- I was een alcoholcontrole lie poort. Volgens de FNV ióe directie zich daarbij niet iispraken gehouden, manden zijn de verhoudin gen or en directie slecht. E]n tal van voorbeelden", secretaris P. Boone van de ïnemingsraad. „Als iemand tnvé-redenen niet bij een £cht werkoverleg kan zijn, "bij ter verantwoording ge- enen moet hij precies die re sult de doeken doen. Hoe- Privéis privé." Keur M. Verbrugge noemt bijten 'moeizaam gezeur', emaken afspraken over vei lden daar gaan we gewoon door" Over de aanleiding de wilde staking laat hij 1 misverstand bestaan. „Al- dop het werk is taboe. Geen ®e over mogelijk. Ik laat 'deskundige naar de afspra ken, En clan zal ik het op- met de ondernemings den de bonden bespreken, dalswe nu eens zouden be- engeen alcohol te gebrui- iWashet probleem er niet." teb vijf jaar geleden de NV fdvan Vlissingen overgeno men was het nog een onge le toestand. Wekelijks ston- f ambulances op het ter- Dat is veranderd. Mensen ®ieel prestaties neer en de activiteit is fors gestegen. Herken in de haven kan ®eer zoals dertig jaar gele de markt dwingt ons ertoe -iteit te leveren. Dus als er binnenvaartschip 150 «en moeten worden gela zer iets fout als er maar -staan. Ik spreek de verant- ^-ehjken daarop aan jj®den. or en directie zetten afspraken nog eens op Spelers concentreren zich tijdens het provinciaal koersbaltoernooi in Middelburg. foto Ruben Oreel door Selma Osman MIDDELBURG - Koersballen een top sport voor bejaardenhuizen? Over die op merking van Tweede-Kamerlid Gertie Verbeet (PvdA) kan het bestuur van de Koersbalbond Zeeland zich nog steeds flink opwinden. Voorzitter Ko de Visser greep het provin ciaal koersbaltoernooi gisteren in Middel burg aan om van het suffe imago af te ko men. „We willen graag jongeren kennis laten maken met onze sport." De Visser is met zijn zestig jaar zelf een van de jongsten die donderdag in de Mid delburgse sporthal rondloopt. Hij moet toegeven dat de gemiddelde leeftijd tus sen de 70 en 75 ligt. Het bestuur zou graag ook veertigplussers op de mat be zig willen zien. Eventueel in een aparte competitie. „Waarom wel biljarten maar niet koers ballen?" De Visser denkt dat beide spor ten even leuk zijn. „Bij ons gaat het om de techniek om de zwarte ballen het dichtst bij het witte balletje te krijgen. Net als de biljartballen niet van de tafel moeten vliegen, moeten onze ballen op de mat blijven." Zo'n tweehonderdvijftig koersballers genoten in sporthal De Kruitmolen van het toernooi. Er werden vijf winnaars uitgeroepen in verschillende groepen. Eén team tot provinciaal kampioen uit roepen op basis van het puntenaantal zou niet eerlijk zijn, verduidelijkt de voorzitter. „Je hebt poules met sterke en poules met zwakke ploegen. Tijd om de winnaars tegen elkaar uit te laten ko men, is er niet." De vijf bekers gingen naar Nieuw- en Sint Joosland, Sas van Gent, Zuiddorpe 2, Westdorpe 2 en Koudekerke door Ben Jansen GOES - Onder hobbypluim veehouders in Zeeland bestaat begrip voor de maatregelen die minister Veerman van Land bouw heeft genomen om ver spreiding van de vogelgriep te voorkomen. In grote delen van het Zeeuwse platteland moeten bewoners die uit liefhebberij kippen, eenden of ander pluim vee houden er vanaf maandag voor zorgen dat hun dieren niet in contact kunnen komen met trekvogels of de uitwerpselen er- Deze plicht, een onderdeel van een breder pakket maatregelen tegen verspreiding van de vogel griep, geldt voor gebieden waar watervogels in het trekseizoen neerstrijken om nieuwe krach ten op te doen. Afdak Veerman wil dat hobby pluimveehouders die in deze foerageer- en rustgebieden wonen (of binnen een straal van één kilometer ervan) hun toom kippen, siereenden, parel hoenders en dergelijke bin nenhouden of onder een afdak laten verblijven, dat aan de zij kanten is voorzien van gaas of netten. Wanneer zo'n in de ogen van de bewindsman 'hoogrisicogebied' zich uitstrekt tot de bebouwde kom van een stad of een dorp, is de afschermplicht daar niet van kracht. Wat Han van Doom uit Middel burg, secretaris van de klein- dierensportvereniging Walche ren, betreft mogen de maatrege len - als daar aanleiding toe is - nog worden verscherpt Dus: al het hobbypluimvee afschermen, foerageer-rustgebied, bebouw de kom of niet. Van Doorn grondt deze opvat ting op de ervaringen tijdens de vogelgriepepidemie van 2003. „Toen bleven de gevolgen bij ons in Zeeland gelukkig be perkt. Er was alleen een exposi tie- en vervoersverbod. Maar in Gelderland en Noord-Brabant zijn collega-sierpluimveefok- kers al hun dieren kwijtgeraakt. Dat is een hard gelag. Als we dat kunnen voorkomen door wat striktere maatregelen moet dat maar." Uitzondering Suus Berrevoets uit Schudde- beurs, contactpersoon van de ko nijnen-, pluimvee- en sierduiver- houders vereniging Zeelandia (werkgebied de Bevelanden en Schouwen-Duiveland), heeft de indruk dat weinig leden van haar club in de hoogrisicogebie- den wonen. Zelf woont ze bin nen de bebouwde kom. „Als ik zie wat daar af en toe neer strijkt om een graantje mee te pikken, dan constateer ik dat die uitzondering voor hobby pluimveehouders in de bebouw de kom maar weinig uithaalt. Die trekvogels houden zich daar echt niet aan." .rianHia Sondervan sGGD Zeeland schrapt Iti jaar drie tot vier ar- blaatsen om 208.000 euro «uinigen. Er verdwijnen banen bij logopedie. In het )lgkrijgen alleen nog vijfja- binderen een onderzoek .spraakproblemen. Ook bij ezondbeidswijzer, het voor- ingsbureau, wordt gesne- jibezetting en openingstij- troles, begeleiding en onderzoe ken op indicatie vallen. Die zorg, iets meer dan de helft van de werkzaamheden, kan door bijvoorbeeld RPCZ of vrijgeves tigde logopedisten worden ge daan. Aangezien logopedie voor kinderen in het basispakket van de nieuwe zorgverzekering zit, wordt overlegd of zorgverzeke raars die kosten willen overne men. Ook de tuberculosezorg wordt gekort. De GGD Zeeland werkt aan een centrale tuberculose- dienst met de drie Brabantse GGD's, omdat Zeeland te wei nig patiënten telt voor een eigen tbc-arts. Daarnaast wordt het aantal standplaatsen voor controles be perkt van de huidige tien tot Terneuzen, Goes en Vlissingen. De TBC-vestiging in Vlissingen wordt verplaatst naar Goes. De Gezondheidswijzer schrapt ten toonstellingen en themabijeen komsten en richt zich op men sen met lage inkomens en lage sociale status. Die groep heeft geen toegang tot internet en heeft het grootste risico op ge zondheidsschade door leefstijl, stelt de GGD. Hoe die groep be reikt wordt, moet nog worden uitgewerkt. GGD Zeeland moet veel meer geld zien te verdienen met werk voor individuele opdrachtge vers. De Zeeuwse dienst krijgt van de gemeenten een budget dat voor regionale GGD's gemiddeld is. het budget gaat echter voor tach tig procent op aan wettelijke ta ken, waar dat elders zestig pro cent is. Andere GGD's halen de rest uit zogenoemde markttaken: dienst verlening, onderzoek en ad visering in opdracht. Voorbeeld is de reizigersvaccinatie. Zeeuwse reizigers halen maar weinig beschermende prikken bij de GGD, vergeleken met el ders in het land. Wel zit die in komstenbron in de lift, getuige de managementsrapportage van de GGD over afgelopen voor jaar. Lkbonden doen nog een po li om de ontslagen te vermij- bj praten maandag 31 okto- L de GGD of door bezuini gen op secundaire arbeids kaarden de arbeidsplaat- behouden kunnen blijven. Uur V. Slenter stelde een [bezuinigingsvoorstellen op tui totaal 287.000 euro. Het t bezuinigingsgeld is nodig Fde regelingen voor ontsla- bedewerkers. De Zeeuwse tnten besluiten donderdag Umber over de voorstellen koe algemene vergadering es randjes [bezuinigingsronde is opge- Udoor de Zeeuwse gemeen- p;t jaar draait de GGD al [drieënhalve ton minder en Uor heeft de dienst geen bsdjes meer weg te snijden Ueeigen organisatie, stelt di ks Slenter. Weer bezuim- Han niet zonder de dienst- jsmgaan te tasten, stelt hij. Aanvankelijke voorstel om «die helemaal te schrap- snu van de baan, na protes- un alle Zeeuwse basisscho- en enkele gemeenten. Wel dedienst logopedie alle con- SCHOUWE?T DUIVELAND Zienkzee NeeltjeJans NOORD-BEVELAND THOLEN WALCHEREN Weslkapelle liddelbur ZUID-BEVELAND Verdronken land vt -v Zuid-Beveland Vlissingen Hansweerf Breskens Verdronken land jan Saeftinge ZEEUWS- VLAANDEREN Terneuzen Sluiskil Foerageergebieden en hoog watervluch tplaatsen voor watervogels Spaar met de PZC voor een gratis 2e entreebewij Diergaarde Blijdorp www.diergaardeblijdorp.nl -p Meer informatie over voor een gratis 2e entreebewijs voor Diergaarde Blijdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17