IZ Zorgen over voortgang HKPD Waterschap versoepelt regels voor bouwen op binnendijk Vijf teilen poetsen per kant en eerst je kiezen Licht in de toren CDA Veere wil extra ruimte minicamping 20% KORTING Eindejaars bijeenkomst op 50 meter van zee en strand? yhouder en stichting kunnen fracties CDA en VVD niet geruststellen Feest ye 0113-315649 "Sactie@p2C.nl JJjjl, 4460 AA Goes ■KSffiÏÏ'eiand: 0113-315520: Kamderen 0114-372770: 020-4562500. Lerdag 20 oktober 2005 Kijk op: www.golilennillpwestdiiin.iil Golden Tulip Westdum 1 Koudekerke (Dishoek) T. 0118-552510 F. 0118-552776 ihfo<@goldentulipwes!duin.nl www goldemi.ilipwestduirt.nl IkSINGEN - De fracties van LfDA en de WD vinden het [laig duren voordat er een [ïerslaafdenhuis komt in Geruststellende .j van wethouder L. Pop- 6 Looff en HKPD-voorzit- M Koopman hebben weinig kop hen gemaakt. jndige panden van het ver- jaihuis verkeren in slechte Al anderhalf jaar geleden gezegd dat het HKPD iamerproject voor Drugs- akers) zou moeten verhui- Eind mei van dit jaar werd ad waarheen: de President üïeltlaan. tussentijd is veel gezegd iet HKPD, veel geschreven maar een nieuw centrum is met. De datum die elke «erf genoemd, mei 2006, is uit beeld. Niemand die tsdurft te beloven, it geen tijd verloren gaan", schuwt C. Seijbel van het (Ze is ontevreden over het Itaat tot nu toe. „Het is echt ndalig naar iedereen die er- etiokken is. Uit de woorden je wethouder kon ik niet op en dat zij wel het idee heeft het opschiet met het HKPD. troef dat die zo hun ideeën lenover de verplaatsing. jat zint zowel het CDA als IVD niet. Zij hebben samen lelijke vragen gesteld aan college van B en W. „Het 'D zegt geen financieel risi- willen lopen. Misschien ïlcte simpel, maar als stich- ben je nu eenmaal aanspra- i",zegt Seijbel. beaamt wethouder le-De Looff. „Dat proberen ondst dode na iravanbrand N BOMMEL - In een uitge- nde caravan aan de Tilsedijk et Goerseese Den Bommel is nog onbekende dode man gé én. brand brak in de nacht van dag op woensdag rond half iuit.Toen de brand een half later geblust was, ontdekte irandweer het lichaam. De recherche stelt een snoek in naar de oorzaak. (Advertentie) ■'ivond vanaf 17.30 uur 'Kseriemenu :0matensoep en ■"'■onshaas of paprika ?oli en stracciatella tjoof€io,oo (vegetarisch) -rveren:on8 - 886 866 -vond 19.30-20.30 uur 'opmuziekquiz 1 ^oktober 15.00-16.30 uur 'traight -the rocks wij het HKPD ook steeds duide lijk te maken. Maar het getuigt van behoorlijk bestuur als je za ken netjes afstemt. Dan moet je wat geduld en begrip opbren gen." De voorwaarden van het HKPD - die gaan over de aansprakelijk heid - kunnen volgens de wet houder invloed hebben op de voortgang. „Dat kan vertraging betekenen. Hoe het er nu voor staat, weet ik niet. Vertraging heeft niet direct financiële gevol gen. Alleen de optie op het pand aan de Rooseveltlaan moet wor den doorbetaald. Hoeveel dat is, zeg ik niet. Maar daar heeft de raad zelf opdracht toe gegeven." Voorzitter B. Koopman van het HKPD is ervan overtuigd dat er geen vertraging is. „Wij liggen keurig op schema. Als het aan ons ligt, wordt de overeenkomst met de gemeente vrijdag gete kend. Heel veel hebben we er niet aan hoeven wijzigen. Ik denk dat iedereen tevreden kan zijn." Koopman zegt zich te realiseren dat het bestuur van de stichting hoofdelijk aansprakelijk is voor financiële problemen. „Wij wil len alleen voorkomen dat we voor architecten moeten beta len. Daarin mag de gemeente ons afdekken." Dreigement Het HKPD en de gemeente kun nen keurig op schema liggen; er zijn ook nog invloeden van bui tenaf. Het dreigement van de Vlissingse Bedrijvenclub, om te procederen tegen de komst van het verslaafdenhuis, is daar een voorbeeld van. „Dat bestaat nog steeds", aldus voorzitter M. van der Louw. „We grijpen elk punt aan om te procederen en gaan daarvoor tot de hoogste macht. De Raad van State schuwen wij niet. Het kan dus nog wel eens heel lang duren voor er een centrum staat. Als dat er al komt." Waar het CDA en de WD zich ook zorgen om maken, is het uit sluiten van Emergis bij de stuur groep die de verplaatsing voor bereidt. Seijbel: „In het huidige bestuur van het HKPD zitten in dividuen die van verslavings zorg zelf weinig weten. Emergis heeft die expertise wel. Waarom moeten we dan in Vlissingen op nieuw het wiel uitvinden?" Maar het heeft volgens wethou der Poppe-De Looff geen zin om Emergis overal bij te betrekken. „We sluiten Emergis absoluut niet buiten. Over de beschermde woonvorm praten zij volop mee. Procedurele zaken moeten we echt met het HKPD regelen." Een gemiste kans, vindt R. Wil le, directeur van de sector versla vingszorg bij Emergis. „Het is belangrijk dat wij vanaf het be gin betrokken zijn. Programma tisch kunnen wij helpen, kli nisch, maar we weten ook veel over wonen en resocialisatie. En als ik het concept zo bekijk, wor den wij daar niet bijgehaald." Yvette van den Broek (links) geeft poetsles bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. foto Ruben Oreel Idoor Selma Osman OOSTKAPELLE - Een tanden borstel? De vader van Abel (9) en Ward (7) kijkt verbaasd op. „Nee, die heb je niet in je zak als je naar een museum gaat." Tegen betaling van 45 cent kun nen de jongens er een kopen. Tientallen kinderen kregen gis teren in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle poets- les. De poetsmiddag sluit aan op Klapperende Kaken, een ten toonstelling over gebitten bij mens en dier. Mondhygiëniste Emmy Heineke van de GGD Zeeland laat met een grote rode tandenborstel en een me- ga-kunstgebit zien hoe het moet. Ze kijkt tegen vijf openge sperde monden aan, waarin de kinderen proberen met hun ei gen tandenborstel de bewegin gen na te doen. „Een, twee, drie, vier, vijf tellen aan één kant", doet Emihv voor. ,.En altijd eerst je kiezen doen." De klein tjes tot en met zes jaar mogen met hun tanden en kiezen op el kaar poetsen. „Anders wordt het te moeilijk", legt ze uit. De binnenkant van het gebit moe ten de ouders doen. Aan een andere tafel kijken drie meisjes en een jongetje met een handspiegeltje naar hun gebit. „Het is roze!", roepen ze uit. Poetsinstructrice Yvette van den Broek heeft er met een pen seeltje rode vloeistof op ge smeerd. Zo kunnen de kinderen zien of ze thuis goed hebben ge poetst. Twee meiden kijken ver baasd naar de hoekjes die ze kennelijk hebben overgeslagen. Ze krijgen een herkansing en poetsen door tot elke tand weer wit ziet.Bijna alle ouders willen weten of een elektrische tanden borstel beter is dan een gewone. De elektrische heeft zeker voor delen, maar alléén als je zelf al goed kunt poetsen, waarschu wen de instructrices. Voor ieder kind hebben zij aan het eind een persoonlijk advies. Elisa, die geen 'gewone' tandpasta van Emmy op haar borstel wilde, moet rap overgaan op een tand pasta zonder snoepsmaakje. „Een zoete smaak in je mond als je je tanden schoonmaakt, is niet logisch." En Adriaan (net zes geworden) moet niet zo maar 'hup-hup-poetsen', maar op elk plekje vijf tellen. „Je kan toch wel tot vijf tellen?", vraagt Emmy belangstellend. „Wel tot tweehonderd!", klinkt het stoer. De mondhygiëniste schiet in de lach: „Zo lang hoeft het nu ook weer niet." door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) ver soepelt de regels voor bouwen op binnendijken. Als nu al zeker is dat een dijk in de toekomst niet versterkt hoeft te worden, komt er meer vrijheid om be staande gebouwen op die dijk uit te breiden. Nieuwbouw blijft verboden. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft dat besloten. De versoepeling van de regels moet eind november nog wel worden goedgekeurd door het al gemeen bestuur. Net als Rijks waterstaat hanteert Zeeuwse Ei landen de regel dat op waterke ringen geen nieuwe gebouwen gezet mogen worden. Dat blijft zo, zegt dagelijks bestuurslid S. van 't Westeinde van WZE. „We willen voorkomen dat we ooit in de situatie belanden dat VLISSINGEN - Een versierde toren. Een beetje zoals de Lange Jan in Middel burg tijdens het Zeeland Nazomerfesti val. Maar dan anders, uiteraard. De to ren van het stadhuis in Vlissingen geeft sinds vorige week licht. Zeven kleuren, die in de duisternis in elkaar over gaan. Wel heel langzaam: het kost je een half uur naar boven staren om alle kleuren te zien voorbijkomen. Licht Vormgevers, het bedrijf dat ook de verlichting binnen het stadhuis verzorgde, heeft het kunst werk in de ruimte onder het carillon aan gebracht. Daarin zit een astronomische klok die het kunstwerk een halfuur voor zonsondergang en een halfuur voor zon sopkomst inschakelt. De avondlampen, samen goed voor 22.000 euro, vormen het laatste stukje renovatie van het stad huis. foto Ruben Oreel Man tevergeefs in hoger beroep VLISSINGEN - Een 26-jarige man uit Vlissingen is giste ren door het Haagse gerechtshof in hoger beroep opnieuw veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf voor het straktrek- ken van een hondenriem om de keel van zijn ex-vrouw. De man was in beroep gegaan omdat hij deze straf te hoog vond. De verdachte voerde twee weken geleden tijdens de be handeling van zijn zaak aan dat hij de vrouw had mishan deld omdat zij de omgangsregeling met zijn kind zou frus treren. De man werd op 24 augustus 2003 zo kwaad dat hij de hondenriem om haar hals deed en steeds strakker aantrok. De vrouw kreeg bijna geen lucht meer. Een paar weken eerder greep hij haar ook al bij de keel en hij had haar al eens tegen haar rug geschopt. Het hof was evenals het Openbaar Ministerie van mening dat de politierechter in Middelburg de juiste straf had op gelegd. Volgens het hof had de politierechter al ruim schoots rekening gehouden met de persoonlijke omstan digheden van de man. Voorwaardelijke straf wietteler MIDDELBURG - Politierechter R. van Spronssen wees gisteren een plukze-vordering af en vond een voorwaarde lijke boete van 500 euro passend voor een 38-jarige hen nepkweker uit Middelburg. Officier van justitie R. Rammeloo legde het accent van zijn eis tegen de hennepkweker op de vordering. Ramme loo meende dat de Middelburger drieduizend euro aan de wietplantage heeft overgehouden. Dat bedrag zou aan de Staat moeten worden betaald. Daarnaast vond de officier 250 euro boete op zijn plaats. Raadsman E. Smit snapte niets van de vordering van de officier. „Ik heb zelden zo'n schattig hennepkwekerijtje gezien." Volgens de strafpleiter was de wietteelt verliesge vend en vroeg de ontnemingsvordering op nihil te stellen. De Middelburgse politierechter hield er rekening mee dat de verdachte na de vondst van negentien hennepplanten in zijn woning op last van de woningbouwvereniging had moeten verhuizen. De hennepteelt kwam aan het licht, na dat buren 26 juni dit jaar bij de politie melding hadden ge maakt van geluidsoverlast. Agenten zagen vijf hennep planten op het balkon van de verdachte zijn woning staan. Binnen werden nog eens veertien planten in de bad kamer aangetroffen. Slijptol gestolen in Middelburg MIDDELBURG - Van een bouwbedrijf, dat in Middel burg werkzaamheden verrichtte, is gistermorgen een slijp tol en een aggregaat gestolen. De diefstal werd gepleegd bij een keet aan de Laan der Verenigde Naties. Het gereed schap stond naast de keet. we een gebouw moeten wegha len omdat de dijk versterkt moet worden." Voor uitbreiding gold dat een bestaand gebouw bij uitzondering maximaal twin tig procent vergroot mocht wor den. Voorwaarde was dat de vei ligheid niet werd aangetast. De regel was van toepassing op zo wel buiten- als binnendijken. Volgens Van 't Westeinde was het voor het waterschapsbe stuur soms moeilijk uit te leg gen waarom ook op dijken in het achterland uitbreiding vrij wel nooit werd toegestaan. „Ze ker als zo'n dijk toch al voldoet aan de normen en in de toe komst niet verhoogd en ver breed hoeft te worden. En de meeste binnendijken voldoen aan de normen. Daarom hebben we besloten de regel te verande ren van 'nee, tenzij' in 'ja, mits'." Bovendien mag voortaan meer dan twintig procent van het bestaande pand worden bij gebouwd. Het kwam 'met zekere regel maat' voor dat het dagelijks be stuur van WZE zich moest bui gen over bouwaanvragen voor bebouwing op binnendijken. Het is niet zo dat nu elke aan vraag hoe dan ook wordt goedge keurd. Van 't Westeinde,, „De veiligheid en de stabiliteit van het dijklichaam blijven uiter aard het belangrijkste." door Maurits Sep DOMBURG - Minicampings mo gen uitbreiden van 15 naar 25 kampeerplaatsen, maar alleen als ze er kwalitatief op vooruit gaan en als ze ook investeren in natuur en landschap. Dat schrijft het CDA Veere in het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar maart. Het CDA vindt dat niet alleen grote maar ook kleine campings kwaliteit moeten hebben. Daar om sluit de partij een groei van het aantal kampeerplaatsen niet uit. Zij koppelt daaraan wel en kele voorwaarden. Uitbreiding is niet overal moge lijk, nuanceert het CDA. Dat is bijvoorbeeld afhankelijk van de locatie. Op de ene plek kan het wel, op de andere niet. Daarom moeten zones worden aangewe zen waar uitbreiding mogelijk is, en waar niet. De zonering zal er in de praktijk waarschijnlijk op neerkomen dat minicam pings in de toch al drukke kust streek niet kunnen uitbreiden en die in het minder drukke mid dengebied van Walcheren wel. Daaruit vloeit de tweede voor waarde voort: er moet voldoen de ruimte zijn om daadwerke lijk een kwalitatief betere cam ping te krijgen. En dat heeft ook weer te maken met de derde voorwaarde: de be reidheid om te investeren in na tuur en landschap. In ruil voor meer kampeerplaatsen moet de campinghouder zorgen voor een goede inpassing in het land schap. Die plicht geldt overi gens niet alleen voor kampeer- boeren maar voor alle recreatie ondernemers. Het CDA hecht daaraan omdat uitbreiding van de recreatie ten koste gaat van landbouwgrond. Investeringen in de recreatie zijn voor het CDA echter van groot belang. Het toerisme is belangrijk voor de Walcherse economie, maar te kwetsbaar omdat de afhanke lijkheid van mooi zomerweer te groot is. Om het voor- en nasei zoen aantrekkelijker te maken, is kwaliteitsverbetering nodig. (Advertentie) op onze kinderkleding O.A. GAASTRA BARBARA FARBF.R TOMMY HILFIGF.R TIMBERLAND MC GRI GOR Langstraat 11-13. Zoutelande Tel: (0118) 566003 DIS THAT feeling home J Ook zondags open zeeuwse almanak Zeventien iverd Middelburgse Mathijs. En dat moest uitbun dig worden gevierd. Hij iverk- te zijn ouders het huis uit en hield de deur uitnodigend open voor zo'n 25 leeftijdgeno ten. Die overlaadden de jari ge met gelukwensen en ge schenken: cd's, boeken, wat spullen voor zijn i-Pod en - als extra aardigheidje - een opblaasbare koe, gevuld met haargel. Zo tegen middernacht besloot een der verjaardagsgasten dat het tijd was voor enige ac tie. Daar zijn blik enigszins vertroebeld was, zag hij de plastic koe aan voor een voet bal en gaf daar een ferme trap tegen. De gevolgen laten zich raden: de koe spatte uiteen en - flats! - de ganse woonkamer zat onder de haargel. Uitgere kend op dat moment betraden de ouders van het feestvarken de woning. Verstijfd blikte het ouderpaar in het rond. Zó verstijfd, daar kan geen gel tegenop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9