pzc Gerommel met eu-domeinnamen Orkaan Wilma op ramkoers Crisis Rusland en Noorwegen om vissersboot afgewend Dodental van aardbeving Pakistan loopt op tot 47.000 Albanese Kosovaren willen af van VN Spaanse rechter gelast arrestatie militairen VS Hoe ziet het basispakket van de nieuwe zorgverzekering eruit? Massale evacuaties in zuiden van Florida donderdag 20 oktober 2005 Orkaan Wilma VER. STATEN O Verwachte positie Getroffen gebied 22 'CC -CUBA 2J/f 0 ME^K X^da.20no J "OÓ wo door. De afgelopen dagen zijn de Russen door vier Noorse ma rineschepen achtervolgd. Hier bij zouden de Noren vuurpijlen hebben afgeschoten om de Rus- van onze redactie buitenland MADRID - Een Spaanse rechter heeft gisteren internationale ar restatiebevelen uitgevaardigd te gen drie Amerikaanse militai ren die betrokken zouden zijn bij de dood van cameraman Josc Couso tijdens de Irak-oorlog. tofWindy Kester &0 - Noorwegen verwacht »'iie twee Noorse visserij-in- IWfurs die de afgelopen da- gegijzeld waren op een Rus- Klie vissersboot, vandaag wor- vrijgelaten. Het is afhanke- 9 yan de weersomstandighe- jn de Barentszzee wanneer Noren precies kunnen wor- overgeleverd, zo verluidde P'teravond in Oslo. Een crisis ®en twee buurlanden lijkt fcnnee afgewend. inspecteurs gingen zaterdag kboord van het schip de Elek- Ze verdachten de Russen illegaal vissen in de zone ^Spitsbergen. Voor dit ge- j™ van de Barentszzee zijn vangstquota vastge- k kustwacht beval de Russi- kapitein een Noorse haven rte doen, maar de Elektron H or met de inspecteurs van- De Spanjaard werd gedood door een beschieting, op 8 april 2003, van het Palestine-hotel in de Iraakse hoofdstad Bagdad. In het hotel verbleven veel bui tenlandse journalisten die het sen tot omkeren te manen. Gis ternacht arriveerde de trawler in Russische wateren en moes ten de Noren hun jacht opgeven. De gemoederen tussen de twee Irak-conflict versloegen. De ca meraman filmde vanaf een bal kon de invasie van de Amerika nen in Bagdad, toen een Ameri kaanse tank hem onder vuur nam. De Spaanse justitie ver wijt de Amerikaanse autoritei ten dat zij niet de geringste be reidheid toonden mee te werken aan het onderzoek. Behalve de Spanjaard van de zender Telecinco, kwamen bij het incident een andere camera man en drie medewerkers van het Britse persbureau Reuters om het leven. ANP/AFP landen liepen de afgelopen da gen hoog op. „Het is een serieu ze zaak, omdat de trawler twee Noorse functionarissen aan boord heeft", aldus de Noorse minister van defensie Anne-Gre- te Stron-Erichsen. De Noorse autoriteiten willen het woord crisis echter niet in de mond ne men en zeggen er op te rekenen dat de Russen meewerken om de zaak een gerechtelijk staartje te geven. De politie in Tromso in Noord-Noorwegen bekijkt tege lijkertijd de mogelijkheid om de kapitein van de Elektron te ver volgen wegens gijzeling. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Sergej Lavrov ontkent dat de Elektron illegaal viste. Rusland heeft de vangstbe perkingen die de Noren rond Spitsbergen hebben opgelegd, nooit erkend. Noorwegen en Rusland grenzen in het hoge noorden aan elkaar en hebben vaker onenigheid over vis. GPD VN ontslaat op staande voet NEW YORK - De Verenigde Naties (VN) gaan medewer kers op staande voet ontslaan als zij zich schuldig maken aan seksueel misbruik. Ook andere misstappen met een seksuele achtergrond worden voortaan met direct ontslag bestraft. Het gaat om voorstellen van VN-secretaris-gene- raal Annan die hij op 1 januari wil laten ingaan, aldus een woordvoerder dinsdag. Ruud Lubbers stapte in fe bruari op als Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN nadat een medewerkster hem van seksuele inti midatie had beschuldigd. ANP/DPA China houdt vast aan communisme PEKING - China houdt vast aan democratie volgens de communistische opvatting, met één enkele communisti sche partij. Een meerpartijenstelsel naar Westers model wordt radicaal van de hand gewezen. Dat blijkt uit een gisteren uitgegeven witboek over democratie, de eerste overheidsuitgave over dit onderwerp in China. In het 74 pagina's tellende document 'Bouwen van Politie ke Democratie in China' wordt vooral uitgelegd waarom de alleenheerschappij van de Communistische Partij noodzakelijk is voor de bevolking. ANP/AFP Herfsttij der Middeleeuwen FRANKFURT - Een van Nederlands belangwekkendste boeken op cultuur-historisch gebied, Herfsttij der Middel eeuwen van Johan Huizinga (1872-1945), komt binnen kort op de Chinese markt, in het Chinees. De Chinese uit geverij Guanxi Normal University, waar maar liefst acht honderd mensen werken, heeft de rechten van het in 1919 gepubliceerde boek gekocht op de Buchmesse van Frank furt. Dezelfde uitgever kocht nog zes andere Nederlandse boeken om in het Chinees te vertalen, waaronder ook Erasmus van Huizinga, een boek uit 1924. ANP Denen ziek van Poolse frambozen KOPENHAGEN - Meer dan duizend Denen hebben in de periode van mei tot september een voedselvergiftiging op gelopen na het eten van frambozen uit Polen. De vruch ten werden in Denemarken verkocht alsof ze uit Duits land kwamen. Dit meldt de Poolse krant ZycieWarszawy. Er zouden ook vijf Denen aan de vergiftiging zijn overle den. De markt voor Poolse frambozen in Denemarken is hele maal ingestort. Het betreft de omvangrijkste voedelvergif- tiging uit de laatste jaren in Denemarken. GPD Dikke Amerikanen onder het mes WASHINGTON - Steeds meer dikke Amerikanen laten de chirurg iets doen aan hun overgewicht. Het aantal ope raties is in de periode van 1998 tot 2002 vervijfvoudigd. Dit blijkt uit een studie die dinsdag (plaatselijke tijd) is gepubliceerd in de Journal of the American Medical Asso ciation (JAMA). Vrouwen laten zich vaker opereren dan mannen. Meestal wordt gekozen voor een 'omleiding' in het darmstelsel of een ingreep aan de maag. Dit jaar be reikt het aantal operaties naar verwachting de 130.000. Tussen 1986 tot 2002 is het aantal Amerikanen dat aan verzucht lijdt verviervoudigd. ANP/AFP Dit basispakket is hetzelfde als het huidige ziekenfondspakket. Het bevat: geneeskundige zorg (o.a. zorg door huisartsen, ziekenhuizen, medisch specialisten en verloskundigen), ziekenhuisverblijf, tandheelkundige zorg (tot 18 jaar, vanaf 18 jaar alleen specialistische tandheelkunde en het kunstgebit), hulpmiddelen, geneesmiddelen, kraamzorg, ziekenvervoer en paramedische zorg (beperkt fysiotherapie oefentherapie, logopedie, ergotherapie, dieetadvisering). Heeft u nog andere vragen? Ga naar denieuwezorgverzekering.nl. kijk in uw huis-aan-huis-krant of bel gratis Postbus 51, 0800-8051. Uarcinkiewicz tag Poolse egering vormen riRSCHAU - De Poolse presi- Aleksander Kwasniewski j, de conservatieve politicus aumierz Marcinkiewicz giste- jvoorgedragen als premier. kfconoom van de partij Orde Rechtvaardigheid (PiS) heeft gtien dagen om een minister ie door het parlement te Jdsen Hij is in gesprek met t liberale Burgerplatform lólom een coalitie te vormen, jjde partijen wachten met de ing van een regering op de Rederonde van de presidents- Ecezingen, die zondag wor- ^houden. Donald Tusk van 0 neemt het daarin op tegen Kaczynski van PiS. Een E hen volgt eind dit jaar ftniewski op. Uder op de dag diende de so- ^-democratische regering, itbij de parlementsverkiezin- BOp25 september door de kie- 'naar huis werd gestuurd, is ontslag in. Dat gebeurde 5 jet moment dat het Poolse [dement, de Sejm, voor de eer- 1 keer in zijn nieuwe samen- ■£mg bijeenkwam. Tot er een ■pte regering is. zal het oude a re; de lopende zaken afhan- &.ANPIAFP/RTR 'olitie arresteert iuo wegens ianslagen Bali 1KARTA - De Indonesische po ot heeft twee mannen gearres- «d in verband met de zelf- wrdaanslagen begin deze mod op het vakantie-eiland iü duo werd dinsdag na een tip b lokale bewoners gearres- adm het noorden van het ei- id Sulawesi, maakte de poli egisteren bekend, a van hen had drie verschil de identiteitskaarten bij 6 aldus een politiewoord- lerder. Het is onduidelijk of S tweetal direct betrokken is bij de aanslagen die 1 okto- i twintig personen het leven jstte. De mannen, 27 en 24 ar, worden de komende week jhoord in de provinciehoofd- ad Manadao. ANP/AFP Rumsfeld wil inzage uitgaven defensie China PEKING - De Amerikaan se minister Donald Rumsfeld van Defensie heeft China gevraagd open Ie zijn over de militaire uit gaven om argwaan bij ande re landen over zijn militai re bedoelingen te voorko men. Rumsfeld zei dit giste ren tijdens zijn bezoek aan .Veel landen hebben vra gen over de snelheid en de omvang van de Chinese mi litaire groei", zo zei hij te genover studenten. „Groei ran China's macht leidt er begrijpelijkerwijs toe dat andere landen vraagtekens zetten bij de bedoelingen ran China." Volgens de offi ciële cijfers die China ver strekt. geeft het land dit jaar 30 miljard dollar uit Mn zijn defensie, maar vol gens het Pentagon liggen de werkelijk uitgaven in de court van 90 miljard dol lar. ANP PRISTINA - Kosovaarse politieagenten raken slaags met activisten van de onafhankelijkheidsbeweging Vetevendosje in Pristina, de hoofdstad van Kosovo. Ruim honderd demonstranten spoten met verf slogans op de auto's van VN-troepen en diensten. De Albanese Kosovaren willen zo snel mogelijk van de vertegenwoordigers van de internatio nale gemeenschap af en de Servische provincie zelf besturen. foto Valdrin Xhemaj/EPA door Eric de Bie DEN HAAG - Ondernemers pro beren op grote schaal de regis- tratieregels voor de nieuwe eu-domeinnaam voor internetpa gina's te omzeilen. Zij doen dat door voor de hand liggende na men als merk te registreren in het Benelux Merkenregister. Het woord 'sex' is bijvoorbeeld het laatste halfjaar acht keer in het merkenregister gedeponeerd door verschillende bedrijven, zo blijkt uit onderzoek van merken bureau Shield Mark. De eu-do meinnaam is een nieuwe exten sie voor internetadressen, net als .nl, .com, .biz. De extensie .eu verwijst naar internetadres sen uit de landen van de Europe se Unie. Volgens de registratiere- gels mogen na de opening op 7 december eerst houders van ge registreerde merken gedurende twee maanden eu-namen met voorrang aanvragen. Die regel is ingesteld om te voorkomen dat 'kapers' er met de merkna men vandoor gaan. In zijn laat- ste nieuwsbrief meldt merkenbu reau Shield Mark datspeculan ten de laatste maanden op grote schaal generieke namen als merk hebben geregistreerd in het Benelux Merkenregister.' Op die manier kunnen zij na 7 december in de eerste ronde de eu-domeinnamen aanvragen. Naast sex zijn ook de termen 'news' (het afgelopen halfjaar veertien keer als merk geregis treerd), 'hotels' (acht keer gere gistreerd), dating (vijf keer) en casino (vier keer) populair. Niet alleen bedrijven uit de Benelux weten de weg naar het merken register te vinden. Uit het onder zoek van Shield Mark blijkt dat ook buitenlandse ondernemin gen kiezen voor de 'Beneluxrou- te'. Zo liet het Ierse bedrijf Dra ke Ventures maar liefst 31 specu latieve merkregistraties in de Be nelux verrichten. Dat buitenlandse bedrijven daarvoor kiezen, komt waar schijnlijk doordat het Benelux Merkenregister een spoedproce dure voor merkregistratie kent. Die duurt een paar dagen. In an dere landen van de Europese Unie duurt een aanvraag vaak meer dan een jaar. GPD van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Het aantal men sen dat door de aardbeving in Pakistan is omgekomen, is opge lopen tot 47.700. Dat is meer dan 6000 dan eerder werd be richt. Zeker 67.000 mensen raak ten gewond, zo hebben de Paki staanse autoriteiten gisteren meegedeeld. Het noorden van Pakistan en In dia zijn gisteren, elf dagen na de verwoestende aardbeving, op nieuw opgeschrikt door twee zware naschokken met een kracht van 5,8 en 5,4 op de schaal van Richter. De schok ken leidden tot paniek onder de bevolking. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers. Volgens de Pakistaanse meteoro logische dienst lag het epicen trum 35 kilometer ten noorden van de stad Muzaffarabad, de hoofdstad van het Pakistaanse deel van Kashmir. Deze stad werd 8 oktober zwaar getroffen door de aardbeving met een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. In Nederland komen particulie ren die spontaan goederen verza melen voor de bewoners van het getroffen gebied in Pakistan ko men vaak van een koude kermis thuis. Hun vrijwilligerswerk met goede bedoelingen strandt meestal in een loods of schuur in Nederland. De kans dat de hulp het aardbe- vingsgebied bereikt, is klein. „Ze moeten zelf het transport re gelen. En een kilo vracht door de lucht is heel duur. We zeggen steeds: 'denk na of het wel nut heeft'. Spontaniteit is belang rijk, maar het is de vraag of het altijd verstandig is", zegt een woordvoerder van de Samenwer kende Hulporganisaties (SHO). Geld De SHO dringt er steeds op aan geld te geven. Dat kunnen orga nisaties die in de streek bekend zijn het besteden voor de aan schaf van de noodzakelijke spul len, in dit geval tenten, dekens, medicijnen en voedsel. Op gironummer 800800 is tot nu toe 2,5 miljoen euro binnengeko men voor noodhulp na de aard beving in Pakistan, India en Af ghanistan, zo maakten SHO gis teren bekend. Minister Van Ar- denne (Ontwikkelingssamenwer king) had al 2 miljoen euro toe gezegd. ANP/AFP (Advertentie) door Gijs van Wetten IVUAMI - Het zuiden van Flori da is opnieuw het toneel van massale evacuaties. De orkaan Wilma ligt volgens de weersvoor spellingen op ramkoers met de kust van de Amerikaanse staat. Alle bezoekers en toeristen moesten gisteren de eilandenke ten Florida Keys verlaten. Van daag volgt de verplichte evacua tie van alle bewoners van het ge bied, meldden Amerikaanse me dia. Het orkanencentrum van de Amerikaanse meteorologische dienst in Miami meldde gisteren dat Wilma de zwaarste orkaan is die ooit is gemeten aan Atlan tische zijde van het Amerikaan se continent. Een onderzoeks- vliegtuig dat in het oog van de storm vloog, mat een extreem la ge luchtdruk van 882 millibar. Met geschatte windsnelheden van 280 kilometer per uur, en nog zwaardere windstoten, valt Wilma ruimschoots in de vijfde en hoogste categorie op de schaal van Saffir-Simpson. Ter vergelijking: de zwaarste wind stoot die ooit in Nederland is ge meten, had een snelheid van 'slechts' 162 kilometer per uur. Slachtoffers Hoewel Wilma nog niet boven land is geweest, heeft zij op ver scheidene Caribische eilanden schade en slachtoffers veroor zaakt. In Haïti vielen zeker elf doden door modderstromen als gevolg van zware regenval. Over stromingen eisten tot dusver een mensenleven op Jamaica. Cuba, waar Wilma vermoedelijk vrij dag langstrekt, heeft duizenden bewoners aan de oostkust geëva cueerd. Ook op het vasteland van La- tijns-Amenka, in Mexico, Hon duras, Nicaragua en El Salva dor, bereiden de autoriteiten zich voor op het ergste. In dat ge bied bestaat vooral vrees voor zware stortregens, die aardver schuivingen kunnen veroorza ken. In Mexico, Guatemala en El Salvador vielen eerder deze maand al duizenden doden door de tropische storm Stan. Meteorologen verwachten dat Wilma voordat zij Florida be reikt, wat aan kracht zal heb ben ingeboet. De lokale autori teiten nemen evenwel geen en kel risico en dringen er bij de be volking op aan de evacuatieor ders op te volgen. De kans is vol gens weerkundigen zeer groot dat de monsterstorm nog altijd als een gevaarlijke orkaan uit de op een na hoogste categorie aan land zal komen. Het is de achtste keer in vijftien maanden dat Florida met een orkaan te maken krijgt. Twee keer eerder dit jaar moesten de ongeveer 80.000 inwoners van de Florida Keys hun huizen verlaten, voor de orkanen Dennis en Rita. De Nationale Garde in de zuidelij ke staat heeft meer dan 8000 manschappen paraat staan voor de evacuaties. Nederlandse reisorganisaties zien evenwel nog geen reden tot paniek. Er is volgens een woord voerster van TUI nog geen aan leiding om reizen naar het desbe treffende gebied te annuleren. Wel wordt de situatie nauwlet tend gevolgd. Wilma is de 21e storm van dit seizoen die krachtig genoeg is om een naam te krijgen, en de twaalfde orkaan. ANP Ministerie van Volksgezondheid. Welzijn en Spon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5