College Sluis trekt het boetekleed aan 1 PZC Fusie Vlaamse vismijnen ketst af Een streling voor het oog... >12 Subsidie Inlia te veel door financiële bril bezien LCF denkt minstens vier zetels zeefdruk cadeau! bij Varilux Optometrist Piessens VARILUX te halen bij raadsverkiezing ledere kan diabetes krijgen V donderdag 20 oktober 2005 door Raymond de Frel SLUIS - liet college van burge meester en wethouders van de gemeente Sluis geeft toe te veel door een financiële bril naar de jaarlijkse bijdrage aan de Stich ting Inlia Zeeland te hebben ge keken. De dagelijks bestuurders doen in de begroting voor volgend jaar het voorstel om de bijdrage van 180.000 euro aan Inlia, dat zich inzet voor het welzijn van asielzoekers, te stoppen. Daar door dreigen 61 asielzoekers in West-Zeeuws-Vlaanderen op straat te komen staan. Het collegevoorstel zorgde de voorbije weken voor flinke com motie. Zo opperde de PvdA om minister Verdonk (Integratiebe leid) voor de rechtbank te laten uitleggen waarom het Rijk geen geld geeft voor de opvang van asielzoekers en stuurde de Raad van Kerken in Oostburg een pro testbrief naar het college van B en W. Vooral daarom zwichtte het CDA, met vijf zetels de grootste partij in de gemeente Sluis, deze week voor de druk. Waar de christen-democraten zich eerst nog achter het collegevoorstel schaarden, wijzigden zij deze week hun standpunt. Het CDA accepteert niet langer dat de asielzoekers per 1 januari dak loos dreigen te raken. WD/Gemeentebelangen (vier zetels) en D&T-fractievoorzitter C. Bolijn gaven al eerder aan te gen de bezuiniging te zijn. Los van de standpunten van de PvdA (vier zetels), Nieuw West (drie zetels) en de twee overige D&T-raadsleden, is er dus al een raadsmeerderheid gevormd tegen het schrappen van de bij drage. Tevreden Wethouder R. Leentfaar (CDA) voelde zich gisteravond tijdens de commissievergadering Midde len geroepen om wat dingen recht te zetten. „In deze kwestie heeft het college te veel een fi nanciële bril opgezet. Wij von den en vinden nog steeds dat niet de gemeente Sluis, maar het Rijk en de provincie Zee land de kosten voor de opvang van asielzoekers voor hun reke ning moeten nemen. Maar voor alle duidelijkheid: als ik aan geef dat het college blij en tevre den is met een sluitende begro ting voor 2006, betekent dat niet dat wij blij zijn dat er men sen op straat komen te staan. Daarom trekt het college het boetekleed aan, we hebben ons te veel met cijfers beziggehou den. Nogmaals, wij zijn er echt niet op uit om mensen op straat zetten", aldus Leentfaar. B en W hadden eerder al een be roep op Rijk en provincie ge daan, een oplossing te vinden voor de opvang van de asielzoe kers in de gemeente. Zo vroeg wethouder L. Wille minister Ver donk (Integratie) om een eenma lig generaal pardon voor de 61 asielzoekers; als die allemaal een definitieve verblijfsvergun ning zouden krijgen, zouden ze permanent in Nederland mogen blijven. De visserij in Zeebrugge levert aan ruim duizend mensen werk. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De vismijnen van Zeebrugge en Oostende blij ven concurrenten. Pogingen om tot een koepelorganisatie te ko men, waaraan ook de kleine vei ling van Nieuwpoort zou deelne men, zijn afgeketst. De rede rijen voelen niets voor zo'n koe pel en ook het bestuur van de ge privatiseerde visveiling van Zee- brugge wijst nauwe samenwer king van de hand. Oostende en Nieuwpoort blijven wel met el kaar in gesprek. De afwijzende houding van Zee- brugge houdt direct verband met het wantrouwen dat bestaat tegenover de gemeentelijke vis- Vier maanden voor inbraak in Kapellebrug MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Antwerpen ontkende gisteren voor de Middelburgse rechtbank een woninginbraak te hebben gepleegd. Dat strook te geenszins met zijn laatste woord dat elke verdachte aan het eind van de behandeling van een strafzaak krijgt. „Het spijt me. Rechter, vergeef me", zei hij herhaaldelijk. Het bracht politierechter N. van Spronssen niet van haar stuk. Zij vond de diefstal uit een wo ning in Kapellebrug overtui gend bewezen en veroordeelde de verdachte tot vier maanden gevangenisstraf. In de strafmaat werd de heling van een auto rrfeegenomen. De man vertelde dat hij op 28 augustus samen met een kennis uit Spanje in de gestolen auto naar Kapellebrug was gereden. Daar zei hij in de buurt van de woning te hebben gewacht, ter wijl de Spanjaard toesloeg. Maar drie getuigen hadden ver dachte met spullen uit de wo ning zien komen. Een van hen had een opvallende tatoeage op zijn bovenarm gezien. Bij zijn aanhouding droeg de man bovendien een t-shirt, dat afkomstig was van de diefstal. De verdachte is in België eerder veroordeeld voor vermogensde licten. mijn in Oostende. Dankzij finan ciële injecties van het stadsbe stuur boekt de mijn van Oos tende mooie resultaten, oordeelt bestuurder P.Bekaert van de vei ling in Zeebrugge. Hij spreekt van concurrentiever valsing en voegde daar gisteren, tijdens de presentatie van de toe komstvisie van de veiling en het European Fish Centre in Zee brugge, aan toe: „Wij zijn de grootste visveiling van België en als het aan ons ligt, blijven we dat ook, Oostende is voor ons niet echt een concurrent. De ech te concurrentie komt uit Neder land en Denemarken. Als wij de afgelopen decennia niet flink hadden geïnvesteerd, was de vis serijsector hier al lang verdwe nen richting Nederland." Die investeringen zorgen er nu voor dat Zeebrugge de concur rentie van Nederland en Dene marken probleemloos het hoofd kan bieden, verzekerde Bekaert. Het European Fish Centre speelt daarbij een sleutelrol. Het visserijcentrum werd acht tien jaar geleden opgericht. Cen traal punt is de veiling met daar omheen de kantoren van de rede rijen, de visverwerkende bedrij ven, de handelaren en de dienst verlenende bedrijven. Bekaert verdacht de komende jaren een aanzienlijke uitbreiding van het Centre. Het telt nu 84 bedrijven en de verwachting is dat het er tegen 2010 ruim honderd zullen zijn. Werd in de periode 1993-2004 zo'n 75 miljoen in veiling en centrum geïnvesteerd, de komen de jaren komt daar nog een klei ne veertig miljoen euro bij. Ook de kade in de achterhaven wordt met enkele honderden me ters verlengd. Volgend jaar wordt de Visartsluis in gebruik genomen en worden de aanslui tingen met het achterland verbe terd. Lijndiensten De visserijsector gaat ook nau wer samenwerken met het ha venbedrijf van Zeebrugge. Via de lijndiensten, die de haven nu al aan doen, wordt de aanvoer van verse vis, diepvriesvis en kweekvis uit de noordelijke Eu ropese landen uitgebreid. De visserij in Zeebrugge biedt werk aan ruim duizend mensen. Vorig jaar werd 12.784 ton vis en garnalen aangevoerd, goed voor een omzet van rond de vijf tig miljoen euro. De vloot telt tachtig schepen, waarvan er 26 in Nederlandse (en deels Zeeuw se) handen zijn. Koewacht blij met winkels KOEWACHT - De dorpsraad van Koewacht is bijzonder blij met de komst van twee nieuwe zaken in hun dorp. Sinds vorige week is restaurant 't Vlasbloemeken opnieuw ge opend. Bovendien kunnen de Koewachtenaren binnenkort weer in hun eigen dorp bij een drogist terecht. Drogisterij Ble- ijenbergh annex gezondheids winkel G&W, die nu nog in de Hulsterse Overdamstraat zit, zal in de Koewachtse Nieuw- straat een nieuwe zaak openen. Tijdens de dorpsraadvergade ring gisteravond sprak voorzit ter G. Baert van een prima ont wikkeling en een mooie verrui ming van de lokale midden stand. „Je ziet vaak in kleine kernen middenstand en horeca verdwijnen. Dat er nu op het dorp twee zaken bijkomen is een goede impuls voor de leef baarheid." Arthur Bernard Geril Bierenbroodspot Brauck Clemens Briel Casper Faassen Kantcho Kanev Michiel Molenaar Paule Nolens Piotr Kees Salentijn Sabine Tuchel Guy Vandenbranden Wil Willemsen brillenglazen Een echt Varilux brillenglas is een streling voor het oog. Met geen enkel ander multifocaal glas kunt u zó natuurlijk zien. Alleen Varilux glazen (herkenbaar aan de laser-gravering) geven u op elke kijkafstand de best mogelijke correctie. Laat u ze ook nog eens voorzien van de unieke Crizal Alizé coating, dan zijn uw glazen bovendien vet-, vuil-, en water afstotend. Zodat u straks optimaal kunt genieten van uw waardevolle genummerde en gesigneerde zeefdruk van een bekende kunstenaar. De zeefdruk krijgt u van ons, zolang de voorraad strekt, tot uiterlijk 1 december 2005 cadeau bij aankoop van een nieuwe bril met de unieke Varilux glazen. De oplage van deze (39 verschillende!) zeefdrukken is gelimiteerd, dus hoe sneller u uw bril kiest, hoe groter uw keuze. Oostdam 1 Sas Van Gent 0115-451462 Varilux, ver vooruit en dicht bij u sterke groei aantal patiënten door René Hoonhorst de kleur van Fortuyn, waarmee ideeën op de loop gaan. Hii stelt door René Hoonhorst TERNEUZEN - Cees Freeke ver wacht volgend jaar met zijn ei gen lijst vier tot zes zetels bin nen te slepen in de Terneuzense gemeenteraad. Als 'midd- le-of-the-roadpartij' (partij van het midden) moet Lijst Cees Freeke kunnen profiteren van de teruggang van landelijke par tijen en vooral het CDA. Freeke zit tot nu toe in zijn een tje in de Terneuzense raad. Hij begon als lijsttrekker van de Lijst Pim Fortuyn, maar ging door onder eigen naam na de zo veelste landelijke inzie. Freeke is het gedachtegoed van For tuyn wel trouw gebleven. Hij heeft een rood-geel-blauwe par- tijvlag geïntroduceerd: rood voor het sociale gezicht; geel als de kleur van Fortuyn, waarmee misstanden aan de kaak worden gesteld en de menselijke maat in de gaten wordt gehouden; blauw voor het economische. Geen van de drie banen van het vaandel gaat voor de ander. Als 'pragmatische' partij bekijkt de LCF telkens wat voor mensen het meest van belang is. „We zijn bijvoorbeeld groener dan GroenLinks, want die hoor je nooit over de waterkwaliteit van de Otheense Kreek. Die age ren alleen tegen uitbreidingen op het Dowterrein of het Value- park, omdat de geel-zwarte grondbij in de knel kan komen. Wij kiezen in zo'n geval echter voor de belangen van de econo mie en de werkgelegenheid." Freeke wil zijn programma nog niet vrijgeven, omdat hij bang is dat andere partijen met zijn ideeën op de loop gaan. Hij stelt wel alvast dat de LCF geen gou den bergen gaat beloven, waar na de verkiezingen nooit meer van wordt gehoord. Freeke is trots dat hij dertig kandidaten heeft gevonden, van wie de eer ste tien echt politieke ambities hebben. De helft van de kandi daten is vrouw, hoewel een stuk minder op verkiesbare plaatsen (drie vrouwen bij de eerste tien). De lijst: 1. Cees Freeke, Temeu zen; 2. Paula Stoker, Temeuzen3. Wil/ried, Capello, Westdorpe; 4. Ho- noré Reuling, Koewacht; 5. John Lindgreen, Temeuzen; 6. Charel Jongepier, Axel; 7. Henk Vissers, Temeuzen; 8. Tiny Baart-Her- mans, Sas van Gent; 9. Johan Breg- man, Hoek; 10. Marian Steenbak ker, Temeuzen; 11 Monica Smit, Philippine; 12. Tasliema Sheikka- riem, Temeuzen; 13. Jaap Burky, Biervliet; 14. Roos Siben, Temeu zen; 15. Ans van Heezius, Sluiskil. Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes be staat nog steeds. Het probleem neemt jaarlijks zelfs toe, onze jubileum- wens luidt daarom: de groei van het aantal diabetespa tiënten moet vanaf nu afne men. Helpt u? Tip: check uw kans op diabetes. Dat kan via www.langzalje leven.nl. Deelnemers ma ken kans op een jubileum verrassing! U vindt daar info over diabetes en praktische Leef-Langer-Adviezen. Verontrustende feiten Nederland telt minstens 850.000 mensen met diabe tes; daarvan weten ruim 400.000 niet dat zij diabetes hebben. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. De ver wachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Een sluipmoordenaar Check uw kans op diabetes. ledereen kan diabetes krij gen. Gemiddeld wordt dia betes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als nieraandoe ningen, slechtziendheid en been- en voetamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uiteindelijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Diabetes de wereld uit ledereen kan diabetes krij gen. Een gift aan het Diabe tes Fonds is daarom ook een investering in de gezond heid van uzelf. Helpt u? De groei van het aantal patiënten moet afne men. fs Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 05S Stationsplein 139, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Geef aan diabetes en geef om jezelf Giro 5766

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44