Bouwen op binnendijk 'ja, mits' ©ndernemer PZC Eb en vloed terug in zeearm Vriendschap in peutertijd groeide uit tot echte liefde Verslaafdenhuis Vlissingen laat op zich wachten Binnen handbereik Waterschap versoepelt regels voor uitbreiden bestaande bebouwing HOE GROOT IS JOUW WERELD fl(o)Vlb 1 Word donateur Bel 070 - 3421777 www.novib.nl donderdag 20 oktober 2005 sl2' door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) ver soepelt de regels voor bouwen op binnendijken. Als nu al zeker is dat een dijk in de toekomst niet versterkt hoeft te worden, komt er meer vrijheid om be staande gebouwen op die dijk uit te breiden. Nieuwbouw blijft verboden. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft dat besloten. De versoepeling van de regels moet eind november nog wel worden goedgekeurd door het al gemeen bestuur. Net als Rijks waterstaat hanteert Zeeuwse Ei landen de regel dat op waterke ringen geen nieuwe gebouwen gezet mogen worden. Dat blijft zo, zegt dagelijks bestuurslid S. van 't Westeinde van WZE. „We willen voorkomen dat we ooit in de situatie belanden dat we een gebouw moeten wegha len omdat de dijk versterkt moet worden." Voor uitbreiding gold dat een be staand gebouw bij uitzondering maximaal twintig procent ver groot mocht worden. Voorwaar de was dat de veiligheid niet werd aangetast. De regel was van toepassing op zowel buiten als binnendijken. Volgens Van 't Westeinde was het voor het waterschapsbe stuur soms moeilijk uit te leg gen waarom ook op dijken in het achterland uitbreiding vrij wel nooit werd toegestaan, „Ze ker als zo'n dijk toch al voldoet aan de normen en in de toe komst niet verhoogd en ver breed hoeft te worden. En de meeste binnendijken voldoen aan de normen. Daarom hebben we besloten de regel te verande ren van 'nee, tenzij' in 'ja, mits'." Bovendien mag voortaan meer dan twintig procent van het bestaande pand worden bij gebouwd. Het kwam 'met zeke re regelmaat' voor dat het dage lijks bestuur van WZE zich moest buigen over bouwaanvra- gen voor bebouwing op binnen dijken. Het is niet zo dat nu elke aanvraag hoe dan ook wordt goedgekeurd. Van 't Westeinde,, „De veiligheid en de stabiliteit van het dijklichaam blijven ui teraard het belangrijkste." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De voormalige zeearm De Braakman moet op nieuw onderhevig worden aan eb en vloed. Dat is de strekking van een initiatiefvoorstel dat raadslid C. Freeke (LCF) heeft ingediend voor de komende ge meenteraadsvergadering van Terneuzen. Door in De Braakman een gere guleerde getijdenbeweging te Rijden op Solex COLIJNSPLAAT - De Solex club Zeeland laat zaterdag de droom van velen in vervulling gaan. Wie altijd al eens op een Solex heeft willen rijden, kan dat doen in Colijnsplaat, waar de Solexclub tussen 10.00 en 16.00 uur een stel van die oerdegelijke brommertjes beschikbaar heeft voor een rondje door het dorp. Je moet er wel zestien jaar voor zijn maar een helm hoef je niet op. De brommers staan in de Voorstraat. realiseren, worden volgens Freeke vele vliegen in één klap geslagen. Er hoeven geen delen van Zeeuws-Vlaanderen ontpol- derd te worden en er zitten ook economische voordelen aan, be toogt hij Het raadslid wijst op de weer stand die er bestaat om met veel moeite gewonnen land weer te rug te geven aan de zee. „Echter worden wij nu geconfronteerd met de wil van hogere machten, die ons onverbiddelijk zullen gaan opleggen om ook op ons grondgebied een dynamische zoutwater-ecologie te creëren." Volgens Freeke kan de gemeen teraad beter zelf initiatieven ne men, voordat er van hogerhand van alles wordt opgedrongen. „Met alle nare gevolgen van dien." Blauwe elektriciteit Met het terugbrengen van de ge tijdenwerking in De Braakman kan volgens Freeke door middel van waterkracht 'blauwe elektri citeit' worden opgewekt. Omdat ontpolderen niet meer nodig is, blijft goede landbouwgrond be houden. De maatregel kan vol gens Freeke goed worden inge past in de ontwikkelingen bin nen het Braakmangebied. „Het brakke overgangsgebied zorgt voor vergrote biodiversiteit, door verhoogd zelfreinigend ver mogen. Philippine kan weer een heuse mosselstad worden, zee vruchten zullen onbelemmerd kunnen groeien in de zoute Braakman", aldus Freeke. Palingrichtlijn Tenslotte wijst hij erop dat met een ook de inhaalslag om in 2007 de 'palingrichtlijn' te ha len, goeddeels overbodig wordt. De palingen kunnen dan im mers vrijelijk in en uit de Braak man zwemmen. De 'palingricht lijn' is ingegeven door het feit dat het Europese aalbestand bijna volledig is uitgeput. De Europese lidstaten moeten nationale beheersplannen opstel len om ervoor te zorgen dat min stens veertig procent van de vol wassen palingen kan ontsnap pen naar de zee om daar te paaien. Door De Braakman weer met de zee te verbinden zal volgens Freeke ook ruimschoots worden voldaan aan de Europese Kader richtlijn Water. J. Rademaker en A. Rademaker-van der Zande. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Ze kennen elkaar al sinds de peuter- tijd. Gisteren vierden J. Radema ker en A. Rademaker-van der Zande hun zestigjarig huwelijks feest. „Onze ouders kwamen bij el kaar op bezoek", vertelt Rade maker. „Mijn ouders hadden de bakkerij in Burgh waar nu Son- nemans zit. Op zondag na de kerk kwamen haar ouders bij ons koffiedrinken, of andersom en dan zaten wij onder de tafel te spelen." Tijdens de lagere schooltijd zaten ze bij elkaar in de schoolbanken. „De meester zei wel eens tegen mij 'je moet niet tekenen maar rekenen' als ik weer eens naar hem zat te kij ken", vertelt mevrouw Radema ker. Op hun zestiende werd het serieus tussen de twee en in 1945 zijn ze getrouwd en in Burgh gaan wonen. Rademaker werkte destijds als automonteur. Hij heeft verschil lende bazen gehad en in 1964 kwam hij in dienst van de voor malige gemeente Westerschou- wen. „Dat was een prachtige tijd." Rademaker wilde eigen lijk timmerman worden, maar hij werd overgehaald om in de metaal te gaan werken. Na zijn pensionering in 1984 pakte hij echter snel weer de lief de op voor het hout. Hij is begon nen met het maken van minia- tuurfietsen van hout. Tot in de kleinste details zijn de fietsjes nagemaakt, en alles van hout. „Alleen de banden niet, die zijn van rubber." Ook mevrouw Rademaker is al tijd creatief geweest. Ze heeft in het verleden veel kralenbeursjes gemaakt. Tegenwoordig bor duurt ze tafelkleden. Het echtpaar heeft 45 jaar in Burgh gewoond. Toen moest het huis aan de Hogeweg verkocht worden in verband met de ge zondheid. Omdat een huurwo ning in Burgh niet snel genoeg voor handen was, is het echt paar vertrokken naar Haamste de. „Ze noemden me hier toen wegloper", zegt Rademaker. Hij heeft het gedwongen vertrek naar Haamstede vervelend ge vonden. „Als ik naar huis ging via het sportveld en over het houten bruggetje kwam, had ik er goed de pee in, hoor." Na tien jaar Appelmeet slaagde het echt paar erin een huisje te bemachti gen in Burgh en konden ze terug keren. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De fracties van het CDA en de WD vinden het te lang duren voordat er een nieuw verslaafdenhuis komt in Vlissingen. Geruststellende woorden van wethouder L. Pop- pe-de Looff en HKPD-voorzit- ter B. Koopman hebben weinig indruk op hen gemaakt. De huidige panden van het ver slaafdenhuis verkeren in slechte staat. Al anderhalf jaar geleden werd gezegd dat het HKPD (Huiskamerproject voor Drugs gebruikers) zou moeten verhui zen. Eind mei van dit jaar werd bekend waarheen: de President Rooseveltlaan. In de tussentijd is veel gezegd over het HKPD, veel geschreven ook, maar een nieuw centrum is er nog niet. De datum die elke keer werd genoemd, mei 2006, is allang uit beeld. Niemand die nog iets durft te beloven. „Laat geen tijd verloren gaan", waarschuwt C. Seijbel van het CDA. Ze is ontevreden over het resultaat tot nu toe. „Uit de woorden van de wethouder kon ik niet opmaken dat zij wel het idee heeft dat het opschiet met het HKPD. Ik proef dat die zo hun ideeën hebben over de ver plaatsing." En dat zint zowel het CDA als de WD niet. Zij hebben samen schriftelijke vra gen gesteld aan het college van B en W. „Het HKPD zegt geen fi nancieel risico te willen lopen. Misschien denk ik te simpel, maar als stichting ben je nu een maal aansprakelijk", zegt Seij bel. Dat klopt, beaamt wethouder Poppe-De Looff. „Dat proberen wij het HKPD ook steeds duide lijk te maken. Maar het getuigt van behoorlijk bestuur als je za ken netjes afstemt. Dan moet je wat geduld en begrip opbren gen." De voorwaarden van het HKPD - die gaan over de aansprakelijk heid - kunnen volgens de wet houder invloed hebben" 'op de voortgang. „Dat kan vertraging betekenen. Hoe het er nu J staat, weet ik niet. Vertrap™ heeft met direct financiële gevol gen. Alleen de optie op hetpand* aan de Rooseveltlaan moet wor-s den doorbetaald. Daar heeft de raad zelf opdracht toe gegeven 1 Voorzitter B. Koopman van hel' HKPD is ervan overtuigd dat er' geen vertraging is. „Wij lig»; keurig op schema. Als het aan ons ligt, wordt de overeenkomst met de gemeente vrijdag gete-r kend. Heel veel hebben we er niet aan hoeven wijzigen, ik denk dat iedereen tevreden kan zijn." Dreigement Het HKPD en de gemeente kun- nen keurig op schema liggen; er: zijn ook nog invloeden van bui tenaf. Het dreigement van df Vlissingse Bedrijvenclub, om te procederen tegen de komst van het verslaafdenhuis, is daar een voorbeeld van. „Dat bestaat neg steeds", aldus voorzitterM van' der Louw. „We grijpen elk punt aan om te procederen en gaai daarvoor tot de hoogste macht.' Waar het CDA en de WD zich ook zorgen om maken, is het uit sluiten van Emergis bij de stuur, groep die de verplaatsing voor bereidt. Seijbel: „In het huidig bestuur van het HKPD zittenin- dividuen die van vers zorg zelf weinig weten, heeft die expertise wel. Waai® moeten we dan in Vlissingenop nieuw het wiel uitvinden?" Maar het heeft volgens wethou der Poppe-De Looff geen zinoa Emergis overal bij te b „We sluiten Emergis niet buiten. Over de beschermd woonvorm praten zij volop ma Procedurele zaken moeten echt met het HKPD regelen." Een gemiste kans, vindt K. W3 le, directeur van de sector veish vingszorg bij Emergis. „Het belangrijk dat wij vanaf het be gin betrokken zijn. Programma tisch kunnen wij helpen, k! nisch, maar we weten ook vi over wonen en resocialisatie.: als ik het concept zo bekijk, den wij daar niet OXFAM NETHERLANDS j Marceline komt uit Burkina Faso. Een land waar vrouwen niet ouder worden dan 45 jaar. Gezondheidszorg. Een recht voor iedereen. Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. m INFORMATIEBLAD VOOR I ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.conl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36