)ode per maand door eerwraak Extra stappen tegen vogelgriep PZC Strijdvaardige Saddam werkt niet mee )pen huis tconor Dronken man gijzelt machinist stoptrein W 0e ontbeert expertise bij aanpak familievetes Eerste mosseloogst in België afgeblazen Beleef het in Onder de Toren 22 16° ZW 5 Buien )ra| vanochtend enkele buien, dag meestal droog met soms zon. imtemperatuur 16 graden. ,:-middag Terugkeer is Deiaargang no. 248 ulerdag 20 oktober 2005 nummer 1,25 [S'HAAG - In Nederland glijdt iedere maand ie- sd aan de gevolgen van «raak. Alleen al in Den uj en omgeving werden lafgelopen jaar 119 men- het slachtoffer van ge- .'j door hun eigen fami- tblijkt uit cijfers van de Unit ru-etnisch Politiewerk r?i van de politie Haaglan- 'dat als eerste korps onder doet naar de omvang van verschijnsel eerwraak, alvede 119 zaken in de re- iDen Haag, leverde de Unit het afgelopen jaar in 49 ge- i bijstand aan regio's als erdam, Rotterdam, récht. Friesland en Limburg. ikke passagiers oor in vliegtuig ADEN - Om het gewicht in nhalf bezet Brits vliegtuig be lt verdelen, heeft een stewar- dikke passagiers gevraagd jstoe! te wisselen. beweert een vakantiegan- diein het toestel van Teneri- Gatwick bij Londen vj De man denkt dat de si- tie voor de betrokken passa is vernederend was. meldde Britse omroep BBC gisteren ihtvaartmaatschappij imsonfly heeft bevestigd dat stewardess acht personen aagd voor in het toe- Iplaats te nemen. ANP (Advertentie) tog21 en zaterdag 22 oktober Itti de schermen vanaf 13.00 uur (kuren gaan voor u open. De ten, de magazijnen, net atelier, "J,'e. ledereen is welkom! nus WoonStijlWijzer '"25 oktober en Jag 27 oktober p v. Hennie Bosman sanders dan bij Interieur Paauwe hn de cursisten van Hennie rai zo'n brede collectie van 'ietojlen' Nergens! Vandaar dat module WoonStijlWijzer in hynaue plaatsvindt. «presentatie «encollectie High Tea &928 oktober 14.00 uur j ^presentatie van de nieuwste r-envitragestoffen, m.mv tsoenHeslein En... heerlijke B '«Reserveer:0111 401318 twerp u eigen karpet 2 november 1400 17.00 uur creatief uitdagende workshop «1 u mei de mensen van het ontwerp van een voer karpet aan moet voldoen, jtoste ontwerp van de middag gekozen en... wellicht ?®roduceerdReserveer voor '«dname 0111 401318 ^•w20A Zonnemaire ^''erieur-paauwe.nl In totaal vielen het afgelopen jaar tenminste elf doden als ge volg van eerwraak. Volgens pro jectleider Willem Timmer van de Unit MEP ligt het werkelijke aantal dodelijke slachtoffers waarschijnlijk nog een stuk ho ger, omdat niet alle gevallen van eerwraak naar buiten ko men of sommige zaken niet als zodanig worden herkend. Volgens hem is dat mede te wij ten aan een gebrek aan experti se bij de politie. „Dat er sprake is van eerwraak wordt nooit openlijk uitgesproken. Als een familie aangifte doet van vermis sing van hun dochter, moet er bij de politie een onmiddellijk signaal afgaan. Door de juiste vragen te stellen, kun je er ach ter komen dat het meisje niet is weggelopen of ontvoerd, maar misschien wel het slachtoffer is van een familievete. Aan die kennis ontbreekt het bij veel korpsen nog vaak." In een naar schatting enkele tientallen gevallen kon de poli tie Haaglanden door tijdig in grijpen en bemiddeling een voor genomen eerzuivering voorko men. Ook wist de Unit MEP vrouwen te traceren, die door de familie zogenaamd als Vermist' waren opgegeven. „Van de 168 geval len die we het afgelopen jaar hebben behandeld, is er geen een geëscaleerd", aldus Timmer. „Door te bemiddelen, hebben we op zijn minst mishandeling, en in sommige gevallen mis schien wel erger, kunnen voorko men." In een brief aan minister Ver donk van Vreemdelingenzaken pleit korpschef Gerard Bouman door Henderiekus Wiltjer BAGDAD - Hij erkent de legiti miteit van de rechtbank niet en beschouwt zich nog steeds presi dent van Irak. Saddam Hoessein toonde zich gisteren op de eer ste dag van zijn proces weerbar stig en zei onschuldig te zijn. De zaak werd na enkele uren ver daagd tot 28 november. De eerste vraag van rechter Riz- gar Mohammed Amin aan de oud-president om zich te identi ficeren leidde al direct tot een woordenstrijd tussen de magis traat en de verdreven dictator. „Wie ben jij, wat wil deze recht bank", reageerde de zelfverze kerde 68-jarige Saddam. Samen met zeven andere gedaagden staat hij terecht voor het bloed bad in Dujail, een sjiitisch stad je even ten noorden van de hoofdstad. Na een mislukte aan slag op 8 juli 1982 op het kon vooi van de president, nam het soennitische bewind wraak en executeerde meer dan 140 man nen in Dujail. Saddam en de zeven andere ver dachten, onder wie zijn half broer Barzan al Tikriti en oud-vice-president Taha Yassin Ramadan, verklaarden onschul dig te zijn aan de aanklachten. Zij worden onder meer verdacht van moord en marteling en kun nen hiervoor de doodstraf krij gen. Het proces wordt gehouden in het oude hoofdkwartier van de Baath-partij in de zwaar be waakte Groene Zone in Bagdad. Het historische proces werd met een vertraging van dertig minu ten uitgezonden op de Iraakse te levisie en overgenomen door de grote internationale netwerken. Saddam droeg een Koran bij zich toen hij Kamer 1 van het Iraakse Speciale Tribunaal be trad. Voorzittend rechter is Rizgar Mohammed Amin, een Koerd uit Sulaimaniya. Van de vijf DEN HAAG - Minister Veer man van Landbouw heeft giste ren nieuwe maatregelen aange kondigd die moeten voorkomen dat de besmettelijke vogelgriep Nederland bereikt. In risicogebieden moeten hou ders van hobbypluimvee vanaf maandag 24 oktober verplicht hun dieren binnenhouden. Zo is geen contact mogelijk tussen het pluimvee en wilde vogels en hun uitwerpselen. Deze gedeelte lijke ophokplicht geldt alleen voor gebieden waar wilde vo gels foerageren of rusten en voor een zone van een kilometer daarbuiten.Commerciële eigena ren van pluimvee waren in risi cogebieden al verplicht hun die ren binnen te houden. Hobby- dierhouders mogen nu nog zelf bepalen of zij bijvoorbeeld hun kippen of ganzen buiten laten lo pen, maar gezien de „huidige dreigingssituatie" zijn ze vanaf maandag verplicht de dieren af te schermen, aldus Veerman. Hobbypluimvee dat binnen de bebouwde kom in risicogebie den wordt gehouden, mag wel buiten blijven. Veerman heeft de maatregelen aangescherpt omdat het vogelgriepvirus steeds verder oprukt. Gisteren werd bekend dat in Toela, ten zuiden van Moskou, de H5Nl-variant is aangetroffen. De H5N1-variant kan ook bij mensen tot de dood leiden. ANP pagina 4 ook hobbykip krijgt griep door Wout Bareman NIEUWPOORT - I)e Belgische mossel is ten prooi gevallen aan de ambtelijke papiermo lens. De oogst van de eerste honderden kilo's hangraosse- len uit de Noordzee voor de Vlaamse kust bij Nieuwpoort kan niet worden opgehaald omdat de kwekers niet op tijd konden beschikken over de be nodigde vergunningen. De Bel gische mosseliefhebber moet nu wachten tot volgend jaar. Sinds 1999 wordt vijftien mijl uit de kust van Nieuwpoort geëxperimenteerd met de hangmosselcultuur. Daarbij wordt gebruik gemaakt van grote ijzeren kaders, die op het water drijven en met an kers op hun plaats worden ge houden. Aan de kaders wor den tot op een diepte van vijf meter honderden meters koord bevestigd, waarop het mosselzaad zich vast zet. Al snel wezen testresultaten uit dat de Belgische mossel van prima kwaliteit is en een geduchte concurrent kan wor den voor de Zeeuwse mossel. Toen kweker J. Reynaert de af gelopen weken vijfhonderd ki lo mosselen wilde oogsten, ble ken de vereiste vergunningen nog niet beschikbaar. Met de oogst in september/oktober was hij al aan de late kant. Een deel van de volgroeide mosselen was dan ook al verlo ren gegaan en ten prooi geval len aan zeesterren op de bo dem. Teleurgesteld is Reynaert niet. Hij verwacht volgend jaar een nog beter product in nog grote re hoeveelheden te kunnen oog sten. De kweker, die er al lan ger rekening mee hield pas in 2006 voor het eerst te kunnen oogsten, rekent voor volgend jaar op een aanvoer van vijf tot zes ton Belgische mosselen. Dat is een schijntje vergeleken bij de 100 miljoen kilo die de Zeeuwse kwekers jaarlijks op de markt brengen. Nieuwe Kerkgang 1 www.onderdetoren.com Akzo Nobel schrapt banen Abdullah Kazim (1) kijkt toe hoe zijn halfbroer Saddam Hoessein geboeid wordt binnengeleid in Kamer 1 van het Iraakse Speciale Iraakse Tribunaal in Bagdad. foto Bob Strongs/EPA rechters was alleen hij in beeld op tv. ANP pagina 4 Saddam in voetspoor van Milosevic Advertentie dé woonwinkel van Middelburg Onsant: UNIEK en LUXE penthouse. Pare Zonnehove Domburg Woongoed Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten Decorette: 20% KORTING op BECE gordijnen Anker-Desein Koken, smaakvol en efficient, da's LOGUS Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant. van het Haagse korps voor het omvormen van de Unit MEP tot een expertisecentrum voor de he le Nederlandse politie. Om de andere korpsen te kun nen ondersteunen, moet de Unit volgens hem uitgebreid worden met negen medewerkers. Zelf zouden de korpsen specialisten moeten aanstellen om gevallen van eerwraak eerder te herken nen, aldus Bouman. GPD Pechtold zet kwaad bloed Opmerkingen van de minis ter van Koninkrijksrelaties in het SGP-jongerenblad 'Ons Contact' over de terreur- aanpak in Nederland zijn bij CDA en minister Remkes in verkeerde aarde gevallen. De CDA'er Van de Camp vindt 'de ijdeltuiterij van de D66-minister in middels knap ir ritant worden.' Vissers zijn beschuldigingen zat Het moet maar eens afgelopen zijn met de beschuldigin gen dat bootvissers illegaal honderden kilo's vis aan wal brengen en verkopen aan handelaren. De bestuursleden K. De Bièvx-e en G. van Lit van de bootvisvereniging Zuid-West Nederland zijn de kritiek beu. „Het rondstrooien van fabeltjes moet maar eens stop- pen." I *5 Eigen rolstoelsticker is goedkoper Het Klaverblad weigert een nieuw contract te onderteke nen met het Landelijk Bureau Toegankelijkheid. Dat bu reau heeft de prijs voor het vignet waarmee duidelijk ge maakt kan worden dat een publiek gebouw ook toeganke lijk is voor rolstoelers, fors verhoogd. Een eigen Zeeuws keurmerk voor toegankelijkheid van rfj - panden zou een alternatief kunnen zijn. PSV steelt punt PSV heeft gisteravond de voetbalwereld heel even op zijn kop gezet. De Eindho- venaren kwamen naar Mil aan voor een punt en slaag den ook nog in die opzet. De sterrenformatie van AC Milan was de hele wed strijd een klasse beter dan de Brabanders, maar slaag den er niet in dat over wicht in de stand uit te Tf drukken: 0-0. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16,17 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25 door Henk vanInqen ROOSENDAAL - Een dronken 46-jarige man uit Oudenbosch heeft gistermiddag korte tijd de machinist van de stoptrein van Bergen op Zoom naar Roosen daal gegijzeld. Hij meldde een bom bij zich te hebben. Er zijn geen explosieven aangetroffen. De man drong rond kwart voor een de cabine van de machinist binnen. Hij zei een schaar en ex plosieven bij zich te hebben en dwong de NS-medewerker de trein halverwege het traject te stoppen. Na korte tijd mocht de machinist, die erin slaagde zijn collega's te waarschuwen, toch zijn reis vervolgen. De conducteurs in de trein maakten de eerste twee wagons vrij zodat de ongeveer tweehon derd aanwezige passagiers zo ver mogelijk van de 'bom' van daan waren. In het station in Roosendaal werd de man aange houden. Hij bleek geen bom, maar wel een schaar bij zich te hebben. De politie onderzoekt nog hoe de man is binnengeko men in de cabine van de machi nist, die normaliter is afgeslo ten. Het motief van de dader is nog niet duidelijk. Advertentie O Noteert u mij voor een vast abonnement* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - O per maand met automatische incasso 20.55) EU per kwartaal met automatische incasso 59.751 Q per jaar met automatische incasso 229,201 Handtekening P2C öv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens Kijk op wwwpzc nl/abonnecen. tel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1