PZC Parkeerbeleid begint te wennen Monopolie is alleen leuk als spelletje. Nieuw natuurgebied bij Ritthem eHATtS uw FOTO'S OP CD SPRIIIfPHOTO Inwoners Domburg vinden systeem toch wel aardig volgens wethouder Gegevens van kinderen met problemen in elektronisch dossier DE JEUGD FAMILIEFOLDER Theaterseizoen W06 IS UIT! .jjj VERKRIJGBAAR IN THEATERS EN BIBLIOTHEKEN Waterschap wijst boeren op meldplicht gebruik slootwater Wijsheid factie: 0113-315649 WWPK-"1 is 31.4460 AA Goes jJJÏÏÖCnlSand:011M15520; li Vlaanderen: 0114-372770; Snaal:020-456250O. woensdag 19 oktober 2005 Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 foto's. geldt voor bijna iedere DVD player editie Walcheren OMBURG - Het in maart van i jaar ingevoerde parkeerbe- fi in Domburg leidde na een mud al tot felle protesten, kb vinden volgens verant- iwrdelijk wethouder M. te Rol- k aardig wat mensen bij nader oko bet toch wel een aardig heerste voorzichtige conclu- 't trekt Te Roller uit de reac- die inwoners van Domburg Kben gegeven via vragenfor- :ieren. De gemeente wil het i:uwe parkeerbeleid in decem- c evalueren op basis van deze scaes :iet centrum van Domburg is t\ maart tot 31 oktober een dunning nodig voor het par- shl Vlak na de invoering was (iemeente nog coulant, maar maf eind maart wordt gecon- ?!eerdof mensen over een ver ging beschikken. In hetlaat- weekeinde van maart wer- g enkele honderden foutpar- srders, met name toeristen, be ad. Dat leidde tot veel ophef :Domburg bij met name onder- amrs. Zij vonden dat de ge- eente gasten wegjaagt in 'ais van hartelijk ontvangt, mburgers voerden actie te- I het parkeerbeleid en bezet- s het parkeerteirein tegen- Fff het gemeentehuis, ereacties die nu zijn binnenge- snen, zijn wethouder Te Rol- r daarom meegevallen. Een raw parkeerbeleid vraagt vol ts haar ook om gewenning, laarom geven we het parkeer- leiddrie jaar de tijd." n ander punt dat de wet- tder uit de reacties haalt, is eindtijd voor het vergunning- parkeren. Vanaf 18.00 uur is geen vergunning meer verplicht. Volgens bewoners van het centrum is dat te vroeg. Als zij rond half zeven thuiskomen van hun werk, zijn veel plaatsen bezet door anderen, zoals toe risten. „Als je aan dat probleem tegemoet wilt komen, moet je de eindtijd oprekken tot bij voorbeeld zeven uur of half acht." In Veere is dit jaar eveneens ver- gunningparkeren en betaald par keren ingevoerd. Ook daar leid de dat al snel tot klachten van ondernemers. Net als in Dom burg vonden zij dat de toeristen niet gastvrij worden behandeld Eén van de problemen deed zich voor op de Kaai De bordjes die aangeven dat daar het vergun- ningparkeren begint, bleken niet goed zichtbaar, zodat veel toeristen zonder vergunning op de Kaai hun auto wegzetten en vervolgens een boete kregen. Te Roller liet extra bordjes plaatsen, maar dat heeft niet ge holpen, blijkt uit de reactiefor mulieren die uit Veere zijn terug gestuurd naar de gemeente. „Mensen zien het gewoon niet dat je daar alleen met een ver gunning mag staan. We slagen er niet in om dat visueel duide lijk te maken." Combinatie Een oplossing zou kunnen zijn, speculeert Te Roller, dat op de Kaai een combinatie van vergun- ningparkeren en betaald parke ren wordt ingevoerd. Dat bete kent dat iedereen er mag staan, mits je betaalt of een vergun ning bezit. Dat was ook één van de suggesties die de onderne mers destijds hebben gedaan aan het gemeentebestuur. De gemeente is overigens teleur gesteld over de medewerking van de inwoners aan het onder zoek. In Domburg zijn 190 van de 850 formulieren terugge stuurd, in Veere 101 van de 310. Omdat het reactieformulieren zijn, is dat volgens S. Herlaar van de gemeente geen probleem. Maar zou het een echte enquête zijn geweest, dan was de res pons maar net voldoende voor een betrouwbaar beeld. Uit Zoutelande, waar de ge meente ook vergunningparke- ren en betaald parkeren wil gaan invoeren, kwamen 151 van de 750 formulieren terug. De al gemene conclusie daar is dat de meeste mensen in Zoutelande te gen vergunningparkeren zijn. Dat zijn vooral mensen die net buiten het centrum wonen. De centrumbewoners zijn positie ver over vergunningparkeren. Hennepteler krijgt werkstraf MIDDELBURG - Een 29-jarige asielzoeker uit Veere is gisteren door de Middelburgse politierechter conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 160 uur werkstraf voor hennepteelt. Ook moet hij energiebedrijf Delta 398 euro schadevergoeding betalen. De asielzoeker vertelde gisteren voor het hekje van de po litierechter een bijzonder motief te hebben gehad voor het opzetten van een hennepkwekerij. „Een man, die ik in Rotterdam heb ontmoet, zou voor mij de kosten 'aanvraag uitgeprocedeerde asielzoekers' betalen, mits ik de kweke rij zou starten." Officier van Justitie M. Overmeer keek puur naar de feiten. „De hennepkwekerij was behoorlijk professioneel. In een garagebox in Middelburg werden 17 augustus dit jaar 172 hennepplanten aangetroffen. Ook was er buiten om de meter stroom afgetapt. De officier nam het hem extra kwalijk dat de eigenaar van de garagebox, die de ruimte aan de verdachte verhuurde, door zijn crimineel gedrag in de problemen wordt gebracht. De verhuurder had de wietplantage ontdekt. Raadsvrouw P. Schroeijers vond dat haar wanhopige cliënt geen andere keus had dan in te gaan op het aanbod van de geldschieter. Politie rechter M. Meeuwisse:„U heeft zich te houden aan de re gels in Nederland." Diefstal uit strandpaviljoen WESTKAPELLE - In een strandpaviljoen bij Westkapel- le is tussen maandagavond 21.30 uur en gisterochtend ne gen uur ingebroken. Uit het pand zijn enkele honderden euro's en cd's met on bekende waarde weggenomen. De toegang tot het paviljoen is geforceerd. Het totale scha debedrag is onbekend. Drie auto's vernield in Middelburg MIDDELBURG - In de Statenlaan, de Schoutstraat en Statenhove in Middelburg zijn maandagavond tussen tien uur en kwart voor elf drie auto's vernield. De buitenspie gels van de auto's zijn stuk en twee auto's hebben lakscha- de. In de Statenhove en de Schoutstraat is rond de tijd van de vernielingen een groep van ongeveer zeven jon gens gesignaleerd. Boete voor stelen fles whisky MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 57-jarige man uit de Zeeuw se hoofdstad bij verstek veroordeeld tot 185 euro boete voor een winkeldiefstal. De man nam 19 augustus in Mid delburg een fles whisky weg uit de schappen van een win kel. ien vergunning Iraks genoeg in ch-Duiveland ERIKZEE - De gemeente kiwen-Duiveland wil het de (toners in de nabije toekomst makkelijker maken vergun den te verkrijgen. il streven is dat burgers en be- ijven die toestemming van de «rheid willen voor een bepaal- aetiviteit met één besluit kun- n volstaan ongeacht het aan- wetten en regels waaraan ze neten voldoen. De gemeente lgt hiermee het beleid van het inisterie van Vrom dat ver tillende vergunningen voor men, ruimte en milieu zoveel ["gelijk wil samenvatten in een geheten omgevingsvergun- "5 i aanvragers zouden vanaf 5" terecht moeten kunnen bij 'loket en slechts één procedu- moeten doorlopen voor aan- aag, inspraak, bezwaar en be- ep. Met graafmachines wordt reliëf aangebracht in het landschap bij Ritthem. door Selma Osman RITTHEM - Wie goed kijkt, ziet bij Ritthem de contouren verschijnen van het nieuwe na tuurgebied de Weitjes, grenzend aan Rammekenshoek. Zo'n zes honderd bomen uit het Ritthem- se bos zijn gekapt. In het naast gelegen weiland worden hoog tes en laagtes aangebracht, zo dat er delen onder water komen te staan. Door de ingreep in het gebied tussen de bosrand en de Groene Landweg moet een bloemrijk en zilt grasland ontstaan waarin kustvogels zich thuisvoelen. De werkzaamheden zijn in de laatste week van september be gonnen. Eind november gaan de graafmachines weg en krijgt de natuur vrij spel in het vijftien hectare grote gebied. Om een geleidelijke overgang tussen bos en grasland te krij gen, moest 0,8 hectare bos wor den gekapt. Er moet een nieuwe Gelukkig is het nu tijd om daar wat aan te doen! Stap ook vóór 15 november over naar Route Mobiel. Daarmee kiest u voor een 100% pechdienst en bespaart u tot 41% per jaar. Spelletjes zijn leuk, maar snellere en goedkopere pechhulp is nog veel leuker. ROUTE MOBIEL zoom van struweel en kruiden ontstaan. De stammen van de ge kapte eiken, iepen en populie ren worden gebruikt voor het herstel van de eendenkooi bij Oostkapelle. Met een graafmachine wordt op dit moment reliëf in het land schap aangebracht. In de diep ere delen komt tien centimeter zout water te staan. In vier jaar tijd wordt dat opgevoerd tot veertig centimeter. „We willen geen eco-schok krijgen", legt boswachter Piet de Keuning de voorzichtigheid uit. De nieuwe natuur moet zichzelf gaan vormen. „Er wordt niets aangeplant", zegt hij. „Zodra de "bodem daarvoor geschikt is, ko men er vanzelf bijzondere plan tensoorten. Die groeien nu al hierin de buurt." Vleermuizen Komende zomer zet Staatsbos beheer dieren in om het gebied te begrazen. Waarschijnlijk wor den dat koeien. De Keuning denkt aan een stuk of zes, an ders grazen de dieren alles weg en blijft er van de felbegeerde ruigtes weinig over. Bij hoogwater in de Westerschel- foto Ruben Oreel de vinden kustvogels straks rust en voedsel in de Weitjes. Maar ook vleermuizen zullen zich er thuis voelen. Die zoeken graag de randen van het bos op. De uitbreiding van natuurge bied Rammekenshoek is onder deel van de natuurcompenstie vanwege schade die de tweede verdieping van de Westerschel- de teweegbracht. De werkzaamheden worden uit gevoerd onder verantwoordelijk heid van de Dienst Landelijk Ge bied in Goes. Die draagt de nieu we natuur daarna over aan Staatsbosbeheer. www.routemobiel.nl 0800-0504 (gratis) door Frank van Cooten SLUIS - De invoering van het Elektronisch Kind Dossier in Zeeland moet 'Savannah-ach- tige excessen' voorkomen. Bij de dood van het driejarig meisje uit Alphen aan den Rijn. heeft gebrek aan jeugdzorg waar schijnlijk een belangrijke en mo gelijk zelfs een beslissende rol gespeeld. Medewerkers van de GGD-Zee- land hielden maandagavond in het Sluise Belfort een presen tatie over dit Elektronisch Kind Dossier. Zeeland is koploper. Met ingang van volgend jaar maken de papieren dossiers plaats voor een computerpro gramma waarin alle relevante informatie over kinderen van 0 tot 19 jaar en hun ouders of op voeders is te vinden. Volgens de GGD zijn straks gegevens voor jeugdbeleid op alle niveaus be schikbaar en vergelijkbaar, komt er een beleidsmatige af stemming van jeugdgezond heidszorg en jeugdzorg en zijn de dossiers overal beschikbaar en uitwisselbaar. Volgens directeur V. Slenter van de GGD Zeeland kan in nood situaties door bijvoorbeeld jeugdzorg veel sneller worden ingegrepen omdat de benodigde informatie over een kind of de ouders veel makkelijker te vinden is. „Het is echter natuur lijk niet zo dat de gegevens straks voor iedereen toeganke- (Advertentie) www.theaterverkoopzeeland.nl door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden doet een drin gend beroep op boeren om te melden hoeveel water zij dit jaar uit sloten en watergangen hebben gehaald om hun land te beregenen. Zij hebben tot 1 no vember de tijd om dit aan het waterschap door te geven. Zeeuwse Eilanden controleert dit jaar strenger dan voorheen hoeveel water door boeren aan sloten en watergangen wordt onttrokken. Begin dit jaar kon digde het waterschap dat ook aan. Op 1 november verloopt de deadline waarvoor boeren hun gebruik moeten melden. De aangescherpte controle komt voort uit de steeds groeiende vraag naar water voor de berege ning van gewassen. Boeren ha len dat steeds vaker uit sloten. Dat mag ook, maar het kan lei den tot verdroging van de bo dem. En dat wil het waterschap voorkomen. De meldingsplicht is dan ook niet bedoeld om het gebruik van slootwater terug te dringen, maar om maatregelen te kunnen nemen die dat gebruik compen seren, aldus het waterschap. Vol gens woordvoerster S. Minne- boo kan het waterschap er mid dels het peilbeheer voor zorgen dat er voldoende water in de wa tergangen blijft staan. Boeren die een pomp gebruiken met een capaciteit van tien tot twintig kubieke meter per uur, moeten het waterschap schrifte lijk melden dat ze die gaan ge bruiken. Voor een pomp die nog groter is, moeten zij een vergun ning aanvragen. De leges voor die vergunning bedragen hon derd euro. Boeren moeten op een registra tieformulier invullen hoeveel water zij hebben onttrokken aan sloten. Dat formulier is te vinden op de website van water schap Zeeuwse Eilanden (wwwwze.nl/downloads/registr formulier-2005.pdf). Zeeuwse Eilanden controleert streng op de naleving van de meldings plicht. lijk zijn. Dat geldt alleen voor de instanties die door de minis ter zijn gerechtigd. Daarnaast is het de bedoeling dat modules worden gemaakt voor bepaalde gebruikers. Scholen krijgen dan alleen toegang tot bijvoorbeeld een module over ziektever zuim." Advertentie alfabet van Zeeland zeeuwse almanak Gesprek tussen twee heren op leeftijd. „Zeg, jij hebt toch digitale tv? Weet jij ook hoe je dat moet installeren? Ik kom er zelf niet uit. Geen flauw idee. Mijn jong ste dochter heeft dat voor mij gedaan. Waarom vraag je je zoon niet of hij je tv kan in stalleren?" „Nee, nee, ik wil niet afhanke lijk worden van mijn kinde ren." „Waarom niet? Ze zijn meer dan twintig jaar afhankelijk van ons geweest. Laten ze nu maar wat terugdoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9