Frankrijk fluit Brussel terug KIJK UW OGEN UIT PZC Financiële hulp aan Pakistan blijft uit Christen-democraat nieuwe voorzitter Duitse Bondsdag Wilma wakkert aan tot orkaankracht Commissie mag landbouwsubsidies niet zonder overleg verlagen ïlgerije boos ip Marokko Milosevic wil nog 199 getuigen horen mmaoBm Meer informatie over 'gratis 2e entreebewijs voor (Advertentie) Tot en met 28 oktober staat er elke dag een dierenoog in de krant. Spaar de 10 verschillende dierenogen en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u een zegel gemist? Twee keer treft u in plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie stond 15 oktober in de PZC. De actie wordt vanaf 29 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl Zelfdoding jebeurt vaak leer impulsief fl)NE¥ - Zelfdoding is vaak zeer impulsieve daad. Meer u de helft van de mensen die -poging doen zich van het le ste beroven, hebben er tien ,uten of minder over nage lt. Dat blijkt uit gisteren ge- ibliceerd onderzoek van we- oichappers van de University [ffestem Sydney in Australië, dlilden Australische media. verzoeker Marianne Wyder dat zij en haar collega's ver- jriraren over de uitkomst van s onderzoek. „Een van de «tste verrassingen was dat tmensen die proberen zichzelf niaan te doen, dat doen op het i®ent dat zij veel psychische 3 hebben", zei zij in een ra- interview „Zij willen eer- mandie pijn ontsnappen dan .Rechtdood willen. De over at meerderheid van de men- r die proberen zichzelf wat 0 te doen, willen geen eind mhun leven." Ivder en haar collega's onder eten negentig mensen van 17 •Si jaar die in het ziekenhuis lüdden nadat zij hadden ge weerd een eind aan hun le nte maken. feandere verrassende uitkomst ia het onderzoek was dat 51 reent van de onderzochte per sen vertelde minder dan tien maten te hebben nagedacht shun plan. eens 16 procent zei minder ceen half uur met het idee cdgelopen te hebben. Wyder til dat deze bevinding afre- at met de mythe dat zelfdo- agiets is wat iemand met voor slachten rade doet. 1 impulsiviteit wordt sterk -jewakkerd door gebruik n alcohol en drugs, vooral bij men. ..Van de mensen die ugs en alcohol hadden ge nikt voor de poging, had 90 recent er minder dan tien mi lten over nagedacht." De uit losten van het onderzoek wa- noverigens niet allemaal som- makend. Het voornemen om ioord te plegen, kan net zo i verdwijnen als het opkomt. echts21 procent van de onder- aagden zei dat zij twaalf uur hun poging nog suïcidale ge- ülens hadden. ANP van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De EU-landen hebben de teugels aangetrokken van de Europese onderhande laars bij de wereldhandelsorga nisatie VVTO. Vooral Frankrijk vreest dat de Europese Commis sie de landbouwsubsidies te ver zou verlagen. De onderhandelaars moeten daarom vaker uitleg komen ge ven aan de 25 EU-landen. Daar bij moet blijken of ze binnen het afgesproken mandaat zijn geble ven. Zonodig laten de landen de gevolgen uitrekenen van bepaal de voorstellen. Ministers van de EU-landen be sloten dat gisteren bij een EU-vergadering. Frankrijk had het crisisberaad aangevraagd. Het land was zich rot geschrok ken toen eurocommissaris Man- delson (Handel) in WTO-overleg bereid bleek de Europese land bouwsubsidies met 70 procent te verlagen. Frankrijk ontvangt relatief veel subsidie voor zijn boeren. Het land eiste gisteren aanvan kelijk dat de Europese Commis sie elke nieuwe stap aan de EU-landen voorlegt. De Europe se Commissie weigerde dat ech ter „Als dat zou doorgaan, kun nen we wel stoppen met het WTO-overleg. Dan zit ik aan een halsband", zei Europees Commissaris Mandelson (Han del). Onvrede Het uiteindelijke besluit houdt de mogelijkheid voor een Franse blokkade echter wel open. Dit leidt tot onvrede bij Nederland, dat pal achter de Europese Com missie staat. „We zijn niet geluk kig met de formulering", stelde staatssecretaris Nicolaï (Europe se Zaken) „Het besluit had een toonbeeld van eenheid moeten zijn, om de Europese Commissie te versterken. Maar er blijven dubbele interpretaties moge lijk." Nederland vindt dat de Europe se Commissie de vrijheid moet houden om te onderhandelen. „Het is verheugend dat de VS nu eindelijk ook de landbouw subsidies willen afbouwen. Het laatste wat we dan moeten doen is twijfels uiten over het onder handelingsmandaat van de Eu ropese Commissie", zei Nicolaï Staatssecretaris Van Gennip (Economische Zaken) heeft vol vertrouwen in de commissie. „Het is duidelijk dat de Europe se Commissie soms langs de ran den van het mandaat gaat. Maar volgens onze analyse is 70 pro cent verlaging van de landbouw subsidies erbinnen", zei staatsse cretaris Van Gennip. Het WTO-overleg moet uiteinde lijk leiden tot vele miljarden eu ro's per jaar voordeel door vrije re handel. De Franse boeren mo gen dat voordeel niet in de weg staan, vinden de Nederlandse be windslieden. ANP LGIERS - Algerije heeft giste- 1 woedend Marokkaanse be zoldigingen ontkend dat het Irikaanse vluchtelingen ooglui- nd toestaat de grens met Ma- kko te overschrijden. [afgelopen weken zijn duizen- 0 migranten uit landen ten idenvan de Sahara via de on- controle van Marokko staan- iWestelijke Sahara naar Ma- dra getrokken, van waaruit proberen de Europese Unie nnen te komen. [Marokkaanse premier Driss Hou zei afgelopen weekeinde 1 Algerije het conflict met -land over de Westelijke Sa rt - Algerije maakt aanspra- op een deel van het gebied - sbruikt om Marokko dwars te Jen. Officieel zegt Algerije 1! het de grens dichthoudt, sar volgens Marokko verza kt het buurland migranten in omstreden en onherbergza- woestijngebied, en laat het daarna ongehinderd Marok- hmnentrekken. Volgens Al- is probeert Marokko echter kritiek op zijn eigen behande- i?van de vluchtelingen te ver ezelen. GPD/RTR Pakistaanse aardbevingsslachtoffers zitten op de puinhopen van hun huis in Balakot. van onze redactie buitenland GENEVE - Hulporganisaties hebben gisteren de noodklok ge luid over de trage manier waar op de internationale gemeen schap financiële hulp geeft aan de slachtoffers van de aardbe ving in Pakistan. Volgens het Ro de Kruis wordt de nood in het rampgebied met de dag groter. Het Rode Kruis en de Rode Hal ve Maan vroegen in eerste in stantie een kleine 50 miljoen eu ro voor de slachtoffers van de aardbeving van anderhalve week geleden. Daarvan is nog maar een kwart toegezegd, zo maakte de directeur operaties van het Rode Kruis, Johnson, be kend. Het Rode Kruis is bezorgd dat de organisatie Pakistaanse hulp verleners de komende vier maan den onvoldoende zal kunnen steunen bij de hulp aan tiendui zenden families. Normaal krijgt de organisatie bij rampen van deze omvang het geld sneller, al dus Johnson. Ook de Verenigde Naties heb ben maar een klein deel van het gevraagde geld gekregen. Een zegsvrouw liet weten dat de af deling belast met de coördinatie van rampenbestrijding (OCHA) tot nu toe 5 procent van de ge vraagde 272 miljoen dollar (228 miljoen euro) heeft ontvangen. De VN heeft inmiddels een ver- gadeiing met rijke landen be legd, op 24 oktober, om de hulp te coördineren en geld in te za melen. De aardbeving tien dagen gele den leidde in Pakistan tot de dood van zeker 41.000 mensen. Meer dan 60.000 personen raak ten gewond. Het kinderfonds van de VN, Unicef, schat dat 50 tot 60 procent van de doden kin deren zijn. Kashmir De Pakistaanse president Mus harraf riep aartsvijand en buur land India op de zwaarbewaak te grens in de getroffen regio Kashmir te openen voor slacht offers van het natuurgeweld. Op zijn beurt is Pakistan bereid om de grens met India te openen voor inwoners van het Indiase deel van Kashmir die willen hel pen bij de wederopbouw van het zwaar getroffen gebied. Bei de landen claimen het bergachti ge gebied en hebben er in het verleden meerdere oorlogen over gevoerd. Sinds vorig jaar geldt een broos staakt-het-vu- ren en steken weer enkele bus sen de grens over. De Indiase regering reageerde positief op de oproep van Mus harraf. Het land hoopt dat de hulpverlening verbetert. Eerder had het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken inwoners van Kashmir toestemming gege ven om hun familieleden aan de foto Zahid Hussein/RTR andere kant van de grens te bel len. Ook levert India voedsel, medicijnen, tenten en dekens. De regering in New Delhi voelt er echter mets voor om Pakistan helikopters zonder bemanning uit te lenen. Pakistan wil geen Indiase piloten boven zijn grond gebied wegens de spanningen rond Kashmir. Helikopters zijn dringend nodig omdat de getroffen berggebie den verder alleen met ezels zijn te bereiken. De Navo overweegt troepen naar Pakistan te sturen voor hulpverlening na de ver woestende aardbeving van 8 ok tober. ANP/RTR door Wierd Puk BERLIJN - De nieuwe Duitse Bondsdag heeft gisteren in haar eerste zitting met overweldigen de meerderheid de christen-de mocraat Norbert Lammert (56) tot parlementsvoorzitter geko zen. Lammert volgt, als verte genwoordiger van de grootste fractie CDU/CSU, de sociaal-de mocraat Wolfgang Thierse op. De zitting van het nieuwe parle ment, dat meer dan 600 afge vaardigden telt, werd geopend door het oudste lid, de huidige minister van Binnenlandse Za ken, Otto Schily (73). Schily ver welkomde onder anderen zijn jongere broer' Konrad, een 67-jarige medicus die voor de li berale FDP in het parlement is gekozen. Met deze eerste constituerende vergadering eindigt de ambtster mijn van de vox-ige, rood-groene bondsregering. Bondspresident Horst Kohier verleende bonds kanselier Schroder (SPD) en van onze redactie buitenland DEN HAAG - Slobodan Milose vic wil nog 199 getuigen horen bij zijn verdediging voor het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag. Onder hen de vroegere Amerikaanse president Bill Clin ton, de Britse premier Tony Blair, de Duitse bondskanselier Gerhard Schöder en de oud-Na- vo-opperbevelhebber generaal Wesley Clarke. Dit meldde Milosevic gisteren. Ruim een week geleden kreeg de vroegere Servische president op dracht van de rechters om een lijst in te dienen van de getuigen die hij nog wil horen. Oorspronkelijk stonden er meer dan vijfduizend namen op die lijst. Later bracht Milosevic dat aantal terug naar 1600. Milose vic beweert zijn getuigenlijst nu 'rigoureus' te hebben beperkt. De 199 resterende getuigen 'zijn het absolute minimum'. Begin deze maand bleek dat Mi losevic al 67 procent van de tijd die hij voor zijn verdediging heeft, had verbruikt. Hij hoorde daarin circa veertig getuigen, vrijwel uitsluitend inzake Kos ovo. Milosevic wordt daar be schuldigd van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid. De aangeklaagde heeft for meel 90 dagen voor zijn verdedi ging, omgerekend 360 uur. Het vroegere staatshoofd van Servië en Joegoslavië wil nog vijftien mensen over Kosovo ho ren. Inzake Kroatië (aanklacht: oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid) heeft Milosevic 74 namen op zijn lijst staan. Voor de zaak-Bosnië-Her- zegovina, waarbij hij ook nog be schuldigd wordt van volkeren moord, wil Milosevic 106 perso nen horen. De beklaagde denkt voor het ho ren van alle getuigen 'in eerste instantie 422 uur' nodig te heb ben. Aangezien de rechtbank per dag vier uur zitting houdt, gedurende drie dagen per week, gaat het dan om minimaal 105 werkdagen of 35 weken, exclu sief re- en duplieken. Aanklager Geoffrey Nice rea geerde verbeten. Hij stelt dat het zo nog vier tot vijf jaar gaat duren voordat de zaak-Milose- vic is afgerond. GPD diens kabinetsleden officieel ontslag. Schröders regering be hartigt demissionair de lopende zaken totdat de nieuwe 'grote coalitie' van kanselier Angela Merkel (CDU) aantreedt. Dit zal nog minstens tot half november duren. Overweldigd Norbert Lammert behaalde met 93,1 procent van de stemmen het op twee na beste kiesresul- taat sinds 1949. „Ik ben overwel digd", bekende de CDU'er. Lam mert veroverde 564 van 606 gel dige stemmen. Hij kreeg slechts 25 tegenstemmen, 17 parlemen tariërs onthielden zich van stem ming. Ook werden zes vice-voor- zitters gekozen, één uit elke frac tie. Norbert Lammert maakt sinds een kwart eeuw deel uit van de Bondsdag. Sinds 1996 leidt de christen-de mocraat de groep CDU-afge- vaardigden uit de deelstaat Noordnjn-Westfalen. De afgelo pen drie jaar was Lammert al vi- ce-voorzitter. Lammerts voor ganger Wolfgang Thierse, de zwaar bebaarde en zeer ernstige sociaal-democraat uit de Berlijn- se kunstenaarswijk Prenzlauer Berg, wordt na zeven jaar voor zitterschap een van de vice-voor- zitters. GPD woensdag 19 oktober 2005 Veertig doden bij ongeval India GUWAHATI - Een busongeluk heeft gisteren in India aan circa veertig personen het leven gekost. Het voertuig raakte in de noordoostelijke deelstaat As sam van de weg en verdween volledig in een meer. Tien personen wisten uit het voertuig te kruipen voor het weg zonk, aldus de politie. Reddingswerkers hebben tien licha men gevonden. Zij gaan er vanuit dat dertig andere inzit tenden niet snel genoeg waren om uit het voertuig te ko men en met de bus zijn gezonken. ANP/RTR Architect perestrojka overleden MOSKOU - De architect van de perestrojka (hervorming van de toenmalige Sovjetunie), Alexandr Jakovlev, is gis teren op 82-jarige leeftijd overleden. De Rus was ernstig ziek. Dat meldde de organisatie Democracia, waarvan hij directeur was. Jakovlev stond aan het eind van de jaren '80 bekend als een van de meest hervormingsgezinde leiders in de top van de Communistische Partij. Zijn ster rees vanaf 1985 toen Michael Gorbatsjov aantrad als partijleider en hij één van diens belangrijkste adviseurs werd. ANP/EFE Boa constrictor in Britse wc-pot MANCHESTER - Flatbewoners in Manchester zijn einde lijk verlost van een ongewenste gast. Een drie meter lange boa constrictor huisde twee maanden in rioolbuizen van het gebouw en liet regelmatig zijn kop in de wc-pot zien. Dat meldde de Britse krant The Times gisteren. Om te voorkomen dat de slang uit het toilet zou kruipen, plaatsten de bewoners bakstenen op de wc-klep. Ze maak ten melding van de ongewenste gast, maar omdat de brandweer niets kon vinden, werden ze niet serieus geno men. Tot een negentienjarige jongen het beest op de bad- kamervloer vond. Hij liet de slang in een bak kruipen en belde de dierenbescherming. Waarschijnlijk is de slang achtergelaten door een oud-be woner, die in augustus wegens huurschulden uit zijn ap partement was gezet. RTR Laatste veteraan WO I dood SYDNEY - De laatste Australiër die nog in de Eerste We reldoorlog heeft meegevochten, is overleden. William Evan Allen is 106 jaar geworden. Allan werd in 1899 geboren. Op veertienjarige leeftijd meldde hij zich als vrijwilliger bij de marine. Hij voer van 1915 tot 1918 op de HMAS Encounter, in de Indische en de Stille Oceaan. ANP/DPA Chomsky grootste intellectueel LONDEN - De Amerikaanse linguïst Noam Chomsky is gekozen tot de belangrijkste intellectueel ter wereld. Dat meldt de Britse krant The Guardian. Chomsky, die bekendheid verwierf met zijn transforma tionele grammatica, verwierf later faam als criticus van het Amerikaanse buitenlands beleid in het algemeen en dat van de regering-Bush in het bijzonder. Aan de internetstemming deden meer dan 20.000 mensen in de hele wereld mee. Chomsky kreeg 4800 stemmen. Tweede werd met 2500 stemmen de Italiaanse semioloog en schrijver Umberto Eco. ANP/RTR van onze redactie buitenland MIAMI - De tropische storm Wilma heeft zich gisteren ont wikkeld tot een orkaan van de eerste categorie, de laagste op de schaal van Saffir en Simp son. Bij die orkaankracht horen windsnelheden van tussen de 120 en 150 kilometer per uur. Dat heeft het Amerikaanse Na tionale Orkanen Centrum (NHC) gisteren gemeld. Wilma, die zich nu op de lijn tus sen het zuiden van Honduras en de Kaaiman-eilanden bevindt, dreigt de komende dagen uit te groeien tot een 'intense orkaan', waarschuwde het NHC. In het zuiden van Cuba zijn gis teren duizenden mensen geëva cueerd in verband met hevige slagregens die door Wilma wor den veroorzaakt. In de provin cies Santiago, Guantanamo en Granma zijn aardverschuivin gen gemeld. Honderden gebou wen zouden beschadigd zijn ge raakt. Het oog van de orkaan be vindt zich op ongeveer 400 kilo meter van het eiland. Volgens het weerbureau Wea- themews Benelux trekt Wilma morgen precies tussen Yucatan en Cuba door over zee. Beide ge bieden, die populair zijn bij Ne derlandse toeristen, moeten vol gens Weathernews rekening hou den met extreem zware regenval en harde wind. De reisorganisaties TUI en OAD stelden gisteren de situatie goed in de gaten te houden. Een woordvoerster van TUI: „De reisleiding ter plekke is al geïnformeerd, maar er is nog geen alarm afgegeven." ANP (Advertentie) Als u de aanvraag voor uw huur-, zorg- of kinder- opvangtoeslag voor 1 november verstuurt ontvangt u eind december uw geld. Voorzorgtoeslag hoeft u niet te wachten op de offerte van uw zorgverzekeraar. Dus vraag uw toeslag direct aan. Heeft u geen aanvraag formulier ontvangen? Kijk dan op www.toeslagen.nl. 1 Vul uw aanvraag zorgvuldig in. 2 Verstuur uw aanvraag voor 1 november. Bel voor meer informatie de BelastingTelefoon: 0800-0543 of kijk op www.toeslagen.nl. Belastingdienst Toeslagen Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5