Leven Dounia en Khouloud kapot PZC Omroep Zeeland kan rol van rampenzender niet altijd aan PZC Marokko speelt agent voor Europa De hoofddoek in Europa Duitse malaise treft Nederlandse export Een jaar na het Franse verbod op hoofddoekjes woensdag 19 oktober 2005 /J door Sietske de Boer Ze vertellen allemaal het zelfde verhaal. Ze zijn op gepakt in de omgeving van Nador, vlak bij de Spaanse enclave Melilla, of bij Ceuta, het andere Spaanse bruggen hoofd in Marokko. Daarna zijn ze in een bus gezet en uit eindelijk gedumpt in de woes tijn. Het zijn wanhopige Afrika nen. Mensen die steeds weer proberen te ontsnappen aan de armoede op hun continent om in Europa een beter leven op te bouwen. „We hebben drie dagen gelopen", vertelt de Ghanees Aziz el Hassan (27). „Toen hebben de Algerij nen gezegd dat we weer terug moesten naar de plek waar we uit de bus gezet waren. Na twee dagen waren we daar weer terug. Toen hebben we daar nog twee dagen ge wacht. Ons water en eten wa ren op. We waren met twintig man, en uiteindelijk zijn we met z'n elven hier op deze mi litaire post gekomen. Die an dere negen zijn dood. De Marokkaanse autoriteiten doen er alles aan om te laten zien hoe menselijk de zwarte Afrikaanse vluchteüngen wor den opgevangen,en hoe ze te rug kunnen keren naar hun land van herkomst. Het is dui delijk dat ze erg geschrokken zijn van de scherpe reacties uit het Westen, toen bekend werd dat Marokko honderden vluchtelingen in de woestijn aan hun lot overliet. Op de militaire post in Guel- mime, een garnizoensstad aan de rand van de westelijke Sahara op zo'n 800 kilometer ten zuidwesten van Casablan ca, waar Aziz el Hassan die ochtend heen is gebracht zijn overigens geen bedden te vin den. Er zijn ook geen tafels of stoelen. Voor medische verzor ging van de naar schatting 60 personen die op de binnen plaats bij elkaar hurken, is kennelijk ook geen plaats. Verplegers of artsen zijn niet te zien. Niemand kan vertel len hoe lang de groep hier moet blijven. De toestand is niet overal hetzelfde. Bij een andere militaire post in de stad staan tenten waarin zo'n 100 vluchtelingen zitten. Ens ook een medische hulppost waar Abdullah ibn Zakana (26), eveneens uit Ghana, zijn gewonde arm laat verzorgen „Ik ben nu vier maanden in Marokko. Ik was met twee an deren onderweg naar de berg Gourougourou bij Nador vlak bij Melilla, toen wij wer den beroofd door Marokka nen. Ze hadden een mes en ik ben gewond geraakt. Ik ben blij dat ik weer naar Ghana terugga. Ik heb gefaald. heb Europa niet bereikt." Wrevel Ondertussen neemt de wrevel van de Marokkaanse aution- teiten toe. Zij moeten politie agent voor de EU. spelen waar mee het hele vluchtelingen probleem op hun bord terecht komt. Daarnaast beticht men buurland Algerije de Zwarte Piet bewust naar Marokko te schuiven. Het waren de Alge rijnen die de EU inlichtten over het dumpen van migran ten door Marokko in de woes- J tijn. Dat terwijl Algerije zeil niets doet om de stroom vluch telingen tegen te houden. Marokko heeft inmiddels 11.000 politieagenten ingezet om de kustlijn in het noorden te bewaken. Zij moeten voor komen dat Afrikanen met gammele bootjes proberen Spanje te bereiken. Dat kor don is echter tegelijk oorzaak van de huidige problemen, De Afrikanen blijven hangen in de bergen voor de kust, en zoe ken alternatieven zoals de Spaanse enclaves in Marok ko, Ceuta en Melilla. Voor Aziz el Hassan is het geen vraag wat hij terug in i Ghana gaat doen: „Ik ga te-1 rug. Ik ga het net zo lang pro- beren, tot het lukt." GPD pagina 5 Algerije boos op Marokko Officieel is het Franse verbod op hoofddoekjes een jaar na de in voering een succes. Toch heeft de wet het leven van honderden meisjes 'verwoest', zoals van Dounia en Khouloud uit Mul house. Precies een jaar geleden waren zij de eerste leerlingen die van school gestuurd werden ómdat ze weigerden hun hoofd doek af te leggen. door Olivier van Beemen Vernederd voelen ze zich. Twee maanden brachten Dounia en Khouloud (nu 13), ge talenteerde leerlingen met hoge cijfers, vorig jaar 'in quarantai ne' door. De Frangaises van Algerijnse af komst gingen gewoon naai school, maar mochten met hun hoofddoek de klas niet meer in. Ieder apart moesten ze in een geïsoleerde ruimte zitten. Con tact met elkaar en klasgenoten was verboden en naar de wc mochten ze slechts onder bege leiding. Ze overtraden immers de nieuwe Franse wet, die hoofd doekjes en andere religieuze symbolen op school verbiedt. Hun school, het Jean-Macé-col- lege, ligt in de buitenwijk Les Coteaux van de Oost-Franse stad Mulhouse. Op een bankje tegenover de school vertelt Abdel-Hakim Boufrioua, de vader van Dou nia, over de beledigingen die zijn dochter destijds onderging. „Ineens maakten ze opmerkin gen over haar traditionele Noord-Afrikaanse rok, terwijl die gewoon uit Frankrijk komt. De enige regel is trouwens dat je kleren schoon en fatsoenlijk zijn. Haar kleren waren blijk baar te fatsoenlijk. Had ze in een strakke spijkerbroek rondge lopen, dan was er niets aan de hand geweest." Na twee maan den kwam de disciplinaire raad van de school bijeen. Die be staat uit leerlingen, onderwij zers en ouders en spreekt zich meestal uit over leerlingen die ernstig in de fout zijn gegaan. Negen leden stemden voor uit sluiting van de meisjes en één te gen. Ondanks protest van hun klasgenoten moesten Dounia en Khouloud van school. Het schoolhoofd Michelle Fe- der-Cunin weigert een jaar later commentaar te geven. Dochter Na Dounia is ook Boufrioua's oudere dochter Manèle (18) van school gestuurd. Hun vader laat de meisjes vrij om zelf de pers te woord te staan, maar ze willen niet. „Na alle aandacht vorig jaar willen we rustig doorgaan met ons leven", verklaart Dou nia. Dus voert haar vader het woord. „Racistisch", vindt hij de wet. „Overal in de Franse sa menleving heerst racisme. Zelf heb ik meerdere universitaire di ploma's, maar het is onmogelijk een baan te vinden. Het verbod op de hoofddoek is opnieuw een uiting van Franse frustratie over het grote aantal moslims in het land. Ze stemden in 2002 bij de presidentsverkiezingen ook niet voor niets massaal op Jean-Marie Le Pen." Volgens de overheid is de wet een succes. Zeshonderd kinde ren kwamen begin vorig jaar met bedekt hoofd naar school, van wie driekwart de doek na overleg afdeed. Uitgesloten Bijna 150 meisjes weigerden dat en werden uitgesloten of ver trokken vrijwillig. Dat lijkt niet veel, maar het gaat toch om meer dan tien procent van de hoofddoekdraagsters. Voor het verbod, in 2003, kwamen 1250 meisjes met hoofddoek naar school. Wat de cijfers niet aange ven is de traumatische ervaring van de betrokken meisjes als ze horen dat ze van school moeten. „Het leven van Dounia en Khou loud is verwoest", zegt Bou frioua. „Het gemiste onderwijs is nog niet eens het ergste. Ze krijgen les op afstand en van ouders van klasgenoten heb ik gehoord dat ze verder zijn dan op school. Maar ze missen hun vrienden en vriendinnen. Ze zien hen steeds minder en kun nen niet meer praten over dezelf de ervaringen." Boufrioua waar Leerlingen van het Jean-Macé-college in de wijk Les Coteaux in Mulhouse waren het oneens met de uitsluiting van Dounia en Khouloud. foto Olivier van Beemen/GPD schuwt bovendien voor de haat die uitgesloten meisjes jegens Frankrijk gaan voelen. „Moet je nagaan, ze merken al vroeg dat hun vader geen werk kan vin den door zijn afkomst. Hun broers en zussen hebben goede diploma's, maar leiden ook een marginaal bestaan en nu ver biedt de staat ze zelfs naar school te gaan." Hij is, ondanks alles, positief gestemd over de toekomst van zijn dochters. „Manèle gaat medicijnen stude ren. Dounia wilde eerst bij de politie, maar heeft nu zo haar twijfels. Het mooie is ook dat de wereld tegenwoordig niet ein digt bij Frankrijk." GPD van onze redactie buitenland De discussie over een verbod op het dragen van de hoofddoek speelt vooral in het onder wijs en voor mensen in overheidsdienst. Dragers van de hoofddoek stellen dat het gaat om een reli gieus symbool. Godsdienstvrijheid als elementair mensenrecht staat hen toe de hoofddoek te dragen. Tegenstan ders betogen dat er een scheiding is tussen kerk en staat. Religie is een privé-zaak en daarmee mag de samenleving niet belast worden. Er speelt nog een ander argument: de hoofddoek wordt vaak gedragen als teken van verzet en protest te gen westerse normen en waarden. In 2004 bepaal de het Europese Hof van Justitie dat een verbod op het dragen van de hoofddoek is toegestaan als de scheiding van kerk en staat in het geding is. In de meeste landen ontbreekt het aan wetgeving: Nederland: geen wetgeving. Daar waar neutrali teit van betrokkene in het geding is - bijvoorbeeld bij rechters of agenten - is dragen van hoofddoek niet toegestaan. Duitsland: de deelstaten voe ren een eigen beleid. Frankrijk: verbod op het dragen van de hoofddoek in het openbaar onder wijs. Zwitserland: de kantons voeren een eigen beleid. Oostenrijk, Italië, Spanje en Portugal, Verenigd Koninkrijk, België, Scandinavië en Cen traal Europese landen: geen wetgeving. GPD door Thomas Olivier Politieke onzekerheid in Duitsland staat herstel van de Duitse economie in de weg. En dat merken we ook in Nederland. Gitte Hoogland van het Bu reau Internationale Handel van MKB Nederland hoort het van alle kanten: de han del met Duitsland is de afgelo pen jaren flink verslechterd. De Nederlandse exporteur heeft moeite zijn producten te slijten- aan zijn oosterburen. Hoogland: „Wij lijden abso luut onder de slechte economi sche situatie in Duitsland. De bestellingen vanuit Duitsland zijn de afgelopen jaren achter gebleven." De Duitse consu ment houdt de hand op de knip en dat is niet vreemd. Het land kampt met forse eco nomische problemen. Er zijn vijf miljoen werklozen in Duitsland en het is een van de meest vergrijsde economieën van Europa. Daar komt bij dat de Oeso (club van indus trielanden) onlangs becijfer de dat Duitsland een van de duurste zorgstelsels ter we reld kent. Hervormingen zijn dus hard nodig om de Duitse economie weer aan de gang te krijgen. En daarmee ook de Nederlandse, zegt Hoogland. Want Duitsland is veruit de belangrijkste handelspartner van Nederland. Een kwart van de Nederlandse export gaat naar Duitsland. Hoogland: „Het is dus heel be langrijk dat de Duitse econo mie weer aantrekt." De huidi ge politieke situatie in Duits land speelt een belangrijke rol bij dat herstel. Voor de ver kiezingen stormde Angela Merkel met haar christen-de mocratische CDU in alle pei lingen af op een stevige over winning. Uiteindelijk viel de winst fors tegen en bleek de gewilde coalitie met de libera le FDP niet mogelijk. Nu on derhandelt de CDU/CSU met de socialistische SPD over het vormen van een zogenoem de 'grote coalitie'. Maar die coalitie werkt nog niet en die onzekerheid doet Nederland geen goed, meent Hoogland van MKB Nederland. „We we ten nog niet eens of de coali tie er ook echt komt. Dat is slecht voor de Nederlandse ex port. Zolang er onduidelijk heid bestaat, wacht iedereen af. Hoe eerder de nieuwe rege ring in Duitsland aantreedt, des te beter dat is voor Neder land." Nico Kiene, onderzoe ker bij het Economisch Bu reau van ABN Amro, beaamt dat onzekerheid een pro bleem is; vooral op de korte termijn. Het consumentenver trouwen in Duitsland is al tij den laag. Kiene: „De Duitse consument moet weer geld durven uitgeven. Als de nieu we regering snel aantreedt, is dat goed voor het consumen tenvertrouwen. Dan zal de Duitse vraag naar producten uit Nederland ook weer aan trekken." Niet genoeg Maar een opleving van het vertrouwen alleen is niet ge noeg. Op de lange termijn zijn hervormingen op het ge bied van arbeidsmarkt, zorg en pensioenen in Duitsland noodzakelijk. Een versoepe ling van het ontslagrecht bij voorbeeld, zou het voor bedrij ven aantrekkelijker maken weer mensen in dienst te ne men. Momenteel zijn bedrij ven terughoudend, omdat zij 1 aangenomen personeel moei lijk kunnen ontslaan. Kiene ziet de hervormingen graag komen, want dat is ook in het belang van Nederland en de rest van Europa. Duits land is een voorbeeld voor an dere Europese landen. Als de hervormingen daar slagen is de weg mogelijk vrij voor her vormingen in andere Europe se landen die met dezelfde problemen kampen als Duits land. Vertrekkend bondskan selier Schroder heeft de eer ste stappen wel gezet met zijn Agenda 2010. Maar Kiene is somber over de doorvoering van nog meer hervormingen. Hij vreest dat de SPD het wel genoeg vindt. „Als je ziet wat de SPD en de CDU/CSU mo menteel afspreken, kun je niet echt van hervormingen spreken. De SPD heeft een versoepeld ontslagrecht al te gengehouden. GPD pagina 5 CDU'er nieuwe parlementsvoorzitter 19 oktober 1955 Uit de PZC van 15 oktober blijkt, dat statenleden spraken over communicatie bij ram pen: „Met communicatie bij ram pen gaat altijd iets mis", stond er boven. Bij dit onderwerp wordt meestal ook iets gezegd over de rampenzender, maar daarbij gaat helaas eveneens vaak iets mis. door Flip Feij Het statenlid Bergen (CDA) bepleit het spoedig sluiten van een contract 'met Omroep Zeeland of een andere omroep' en commissaris van de koningin Van Gelder heeft er moeite mee, 'dal Omroep Zeeland betaald wil worden voor het beschik baar houden van redacteuren om de rol van calamiteitenzen der te vervullen.' Volgens Van Gelder kunnen die redacteuren vanuit hun huis ook informatie op teletekst en de internetsite van de omroep zetten. Dus dat kan de meldka mer in voorkomende gevallen ook doen, aldus de commissaris, die een vergoeding daarvoor 'minder voor de hand liggend' vond, In 1992 heeft Omroep Zeeland met de burgemeesters van de toen bestaande gemeenten en de commissaris een convenant ge sloten over de rol van de radio bij calamiteiten. De omroep kreeg een aansluiting op het na tionale noodnet en een jaarlijk se overheidsbijdrage voor een apparaat dat nog een paar uur elektriciteit opwekt als die zou uitvallen. Als de storing langer duurt wordt een andere stroomopwek- ker naar Souburg gesleept, zo dat vanuit één radiostudio kan worden uitgezonden met ge bruikmaking van enkele compu ters en een paar lampjes. Sinds 1992 zijn grote rampen uitgeble ven en dat is om verschillende redenen maar goed ook. Achterhaald Recentelijk hebben wij naar die oude afspraken gekeken en von den ze achterhaald. Dat is aan de overheden gerapporteerd: „Omroep Zeeland wil best zijn rol als rampenzender vervullen, we hebben er tv met teletekst bij gekregen en daarmee moet ook iets kunnen als 's nachts om half vier de sirene is gegaan. Zouden we tot nieuwe afspra ken kunnen komen?" Enkele weken later heeft een ge sprek plaatsgevonden. Wij zou den er nog van horen. Nooit meer iets vernomen. De onduidelijkheid speelt in het hele land. Na de vuurwerkramp in Enschede en de nieuwjaars ramp in Voiendam heeft het IPO (Interprovinciaal Overleg) bur gemeester Koetje van Twente- rand verzocht de zaak te bestu deren. Zijn rapport 'Met Beeld en Beleid' is in januari 2005 aan geboden. Belangrijkste aanbeveling: „De officiële rol van regionale omroe pen als calamiteitenzenders moet professioneler, moderner en op onderdelen aangescherpt. Zo moet de overheid ook de tele visie inzetten wanneer zich een calamiteit voordoet. Dit leidt tot een verhoging van de kosten. De omroepen moeten immers voorzieningen treffen om ten tijde van een ramp pa raat te zijn. In de visie van de commissie behoren deze kosten tot het veiligheidsbeleid en ligt de financiering ervan bij het mi nisterie van Binnenlandse Za ken en Koninkrijksrelaties," De Zeeuwse commissaris van de koningin had al eerder aan Noortje van Oostveen, ex-hoofd communicatie van Amsterdam, gevraagd hetzelfde te onderzoe ken, Zij raadde in maart 2004 te gast aan de afspraken te actualiseren en eenvoudige procedures vast te leggen. Merkwaardig is, dat wij als re gionale omroep de volledige be reidheid hebben een rol te spe len bij die voorlichting in geval van (dreigende) calamiteiten. De brandweer mag bijvoorbeeld zonder meer een teletekstpagina hebben waarop deze vanuit het eigen zenuwcentrum het eerste bericht aan de bevolking kan zetten. We moeten het alleen nog even afspreken en het klopt, STAATSBEZOEK - Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisterochtend met de kruiser Hare Majesteit De Ruyter in Willemstad aangekomen. Mr. A.A.M. Strucken, gouverneur van de Antillen, heette beiden welkom. Het koninklijke paar wachtte een rondrit, die veel weg had van Prinsjesdag in Den Haag. OLIETANKS - Met het open draaien van een afsluiter heeft de negenjarige Marianneke Oreel gistermiddag op het ter rein van de N.V. Haven in Vlis- singen drie vloeistoftanks in gebruik gesteld. AMBONEZEN - De Ambone zen die in Zeeland verblijven gaan niet in op het aanbod var de Indonesische regering om ti worden gerepatrieerd. Dl meesten zijn lid van df BPRMS en PNMS, partijen dii te kennen hebben gegeven niel onder het huidige Indonesi sche regime te willen leven. RADIOTOREN - Op de radio toren in Goes ging gistermid dag om vier uur de vlag in top Na 25 etmalen werken haddei werknemers van de Nederland se Schoorsteenbouw Maat schappij het hoogste punt va' 76 meter bereikt. Omroep Zeeland vervult zijn rol als rampenzender volgens hoofdredacteur-directeur Flip Feij binnen de mogelijkheden die geboden worden. De zender zou zijn taak beter kunnen uitvoeren als overheden daar ook daadwerkelijk middelen voor beschikbaar stellen. foto Ruben Oreel dat dit technisch kan en hele maal niks kost, maar wij zouden dit alleen een beginnetje vinden. Omroep Zeeland wil van de overheid weten wat deze ver wacht in een aantal scenario's. Wij willen zelfs beloven, dat wij ons best zullen doen in dezelfde geest te opereren, indien daar van zou worden afgeweken, om dat ook wij wel snappen dat de ene calamiteit de andere niet is. Dat zou best iets kunnen kos ten, want in principe zijn we er niet op ingericht. In dit licht schiet niemand iets op, als meneer Bergen zegt, dat met Omroep Zeeland 'of een an dere omroep' een contract moet worden gesloten of als de com missaris ons afschildert zoals hij ons heeft afgeschilderd. De bal ligt bij de overheid en voor zover ik er iets van begrijp zelfs nog eerder bij de Zeeuwse gemeenten dan op provinciaal niveau. Ons nummer staat in het telefoonboek. Flip Feij is directeur-hoofdre dacteur van Omroep Zeeland Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. I. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 nv.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhd einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoen overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen de Regelen voor het Advertentieweten. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerende°« Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern. w aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat w°rt" (abonnementen)admlnlstratie en om u te (laten) Informeren o> ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4