Minder bezuiniging op logopedie PZC PZC Concurrentie tussen de bergers is voorbij Gegevens kinderen met problemen in elektronisch dossier 5GD blijft kinderen in groep 3 screenen op spraakontwikkeling Levien en Jo ontmoetten elkaar tijdens het flaneren op de huwelijksmarkt woensdag 19 oktober 2005 11 ^jrankvan Cooten lUlS-De Gemeenschappelij- Gezondheidsdienst (GGD) bezuinigt minder fors je preventieve logopedie «rkinderen van de basisscho- aiian oorspronkelijk de bedoe- «as. Hierdoor blijft de jewing van kinderen van 3 op het gebied van bij- r-rbeeld spraak- en taalont- rikeling, stem. stotteren en ge- por gegarandeerd. If GGD trekt dit jaar 255.000 P3 uit voor preventieve logope- Y De gezondheidsdienst is ech- jpoodzaakt fors te bezuini- p voor een sluitende begro- 2006. kt dagelijks bestuur wilde «rum als een van de maatrege- t' de hele post logopedie ppen Directies van basis- protesteren hiertegen, "iche problemen van in worden niet meer pro- en tijdig gesigna- Dit kan directe negatieve hebben voor de cogni- sociaal-emotionele ont- ig van onze leerlingen, ist ontstaat een extra be- voor de leerkrachten en idfhet taalachterstandenbe- K uitgehold", schrijft direc- m P. Scherbeijn van basis- Èool St. Jan in Sluis, ook me- isamens een groot aantal an- tf scholen in West-Zeeuws- laanderen. facteur V. Slenter van de Zeeland deelde de leden pde raadscommissie Samenle- K maandagavond mee dat de isuiniging op preventieve logo- is teruggeschroefd tot een De leerlingen van groep 3 rijgen nog steeds een scree- maar er vindt geen vervolg- pderzoek meer plaats. Ouders dan zelf naar vrij geves logopedisten. Volgens 1 iter zit de curatieve logope- iperl januari in het basispak- ivande nieuwe ziektekosten- inng. ndeel van de Sluise gemeente- blijft echter bezorgd, kinderen van minder achtige ouders zijn de middagen ir ouderen ver verkeer iSVAN GENT-De Stichtin- ffelzijn voor Ouderen scnede/Sas van Gent en Sluis- houden in samenwerking 3V0 informatiemiddagen ïr de huidige verkeersregels. |in bod komen uitleg over de pwnjzigde verkeersregels, het popfrissen van de bestaande pkeersregels en de grenssitua- e. De bijeenkomsten zijn voor file 55-plussers die zich in het skeer begeven en op de hoogte fflen blijven van de verkeerssi- atie. De eerste bijeenkomst is 18 november van 14.00 116.00 uur in De Speye in Sas aGent. De tweede op vrijdag november van 14.00 tot 16.00 nn'tMeulengat in Sluiskil. Bezorgklachten: 0900-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vla an deren Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 AC TERNEUZEN iel: 0115-645769 [ac 0115-645742 E-mail: redtern pzc. n I Rene Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel ?ené van Stee Ffds Bakker (sport) 3eudeloo16 Postbus 62 <560 AB HULST lel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Rostbus 31 ^aagoes let (0113)315500 Fjx: (0113)315669 E-fnaihredactie@pzc.nl 'nternet wnv.pzc.nl S-tnaihweb@pzc.nl dupe. Zij kunnen immers zelf geen logopedist betalen", zegt P. Loonen (Nieuw West). Volgens Slenter zal dat altijd zo blijven. „Een aantal kinderen komt niet bij de logopedist te recht. Vooral kinderen van arme ouders. Wel kan de opleiding van de ouders een criterium wor den om te bekijken of een kind wel of niet voor preventieve lo gopedie in aanmerking komt. Maar hoe hard het ook is. we ontkomen niet aan deze bezuini ging. We willen als GGD ook fi nancieel goed blijven draaien. Het onderwijsveld blijft be zorgd. Een kind kan immers op latere leeftijd, bijvoorbeeld in groep 7 of 8, te maken krijgen met spraakproblemen en dan is er geen hulp meer van de GGD. Slenter wil over dit soort prakti sche zaken goede afspraken ma ken met de scholen. „We stop pen immers niet zo maar met on ze activiteiten." Volgens J. Wielakker (PvdA) kan de gemeenteraad altijd nog besluiten het ontbrekende Slui se deel bij te lappen om de logo pedie op de West-Zeeuws- Vlaamse scholen op hetzelfde ni veau te houden. Dat komt neer op een paar duizend euro. Wethouder L. Kamphuis raadt dat af. Als iedere gemeente im mers zelf bepaald hoeveel geld gaat naar de GGD, kan deze ge meenschappelijke regeling net zo goed worden opgeheven. „Als we daaraan beginnen, zijn we nog niet klaar. Het is met de ver kiezingen in aantoch wel erg ge makkelijk nu al voor Sinter klaas te gaan spelen." Het dage lijks bestuur van de GGD Zee land presenteert het definitieve bezuinigingspakket op 3 novem ber aan het algemeen bestuur. Adri van de Wege (rechts) en Adrie de Zeeuw, een leven op en aan het water. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het zijn twee mannen van de waterkant, Adrie en Adri. De één nam vorige week afscheid als coör dinator van de Verenigde Bootlieden, de ander vertrekt over precies een maand als kapitein bij de Unie van Red ding- en Sleepdienst (URS). Allebei zes tig jaar, allebei van kinds af verslingerd aan het water. Adri van de Wege heeft er 33 jaar opzitten bij de 'bootmannen', Adrie de Zeeuw zat 42 jaar aan boord van slepers van de URS. Hun conclusie: het is allemaal ontzettend veranderd, gemoderniseerd, zakelijker geworden. En daarmee is jammer genoeg een stuk gezelligheid verdwenen. De Zeeuw begon z'n loopbaan bij de URS in 1963 als matroos op de Leon Letzer, Niet lang daarna werd hij stuur man en in 1968 kapitein. Zonder papie ren ('dat was toen nog niet nodig; latei- moest je cursussen volgen'). Hij voer op bijna alle slepers, maar is uiteindelijk helemaal verslingerd geraakt aan de Zelzate. een moderne sleepboot waar mee hij kan lezen en schrijven. „Ik heb ook op de Terneuzen gevaren. Hetzelfde type, maar toch anders." Met een grijns stelt hij vast dat er een wereld verschil zit tussen toen en nu. „Toen ik pas be gon. heb ik nog met een touw langs het kanaal gelopen. Was het potdicht van de mist en moest je er op die manier ach ter komen of er geen spitsen lagen afge meerd. Tja, je had nog geen radar aan boord." De Zeeuw maakte de concurrentiestrijd tussen de bergers op de Westerschelde in al z'n hevigheid mee. „Op het kanaal verleende je samen braaf assistentie aan zeeschepen, maar zodra je buiten de sluizen kwam, was het ieder voor zich. Spannend, maar ook leuk. Die concurrentiestrijd is helemaal ver dwenen." De laatste jaren was het één week op en twee weken af. En: het is prima van de kost. De ijskasten en de vriezer worden wekelijks bijgevuld. „En dan moet je weten dat we vroeger een pannetje met eten - sla met spekjes - mee aan boord namen. Je deed zelf boodschappen. Mijn favoriete kost? Appelmoes, liefst van die Belgische compote." Het lever de hem één van z'n bijnamen op: Appel moes. De andere, met een knipoog naar z'n gestalte: Bolletje. Adri van de Wege: „Die band met de scheepvaart... Zo gek is dat toch niet? Ik ben in de Eendrachtpolder bij Zaam- slag geboren, pal achter de zeedijk. M'n vader had daar z'n koeien lopen. Hij had altijd een verrekijker bij zich en zag ieder schip passeren. Ik ben er van jongs af mee opgegroeid. We visten in dat water, we zwommen erin en we ke ken naar de schepen. Je begon ze op een gegeven moment te herkennen. Je keek naar de schoorsteen, naar de kleuren, naar de hele bouw en wist, hoe het alle maal in elkaar zat. Nu is er geen touw meer aan vast te knopen. Het zijn alle maal Liberianen, Panamezen, Grie ken... Vaart zo'n schip voor een Neder landse rederij, dan zit er meestal alleen een Nederlandse kapitein aan boord en verder allemaal bemanningsleden uit de goedkope landen." In 1968 werd hij kapiteinsbediende, een soort steward, op schepen van de Hol- land-Amerika Lijn. Vier jaar deed hij dat werk. Hij voer een vaste dienst tus sen Rotterdam en Mexico. In 1972 stap te hij aan de wal en ging aan de slag bij de Verenigde Bootlieden. Vorige week nam hij afscheid, als coördinator. Voortaan kan hij zich nog intensiever dan tot nu toe wijden aan zijn passie: het fotograferen van 'alles wat drijft'. foto Camile Schelstraete Al legt hij zich een duidelijke beperking op: het object moet absoluut iets te ma ken hebben met de haven van Terneu zen. Van de Wege is tuk op schepen met een verhaal. Maar ook op splinternieu we schepen, een droogdok voor De Schroef in Sluiskil, speciale transpor ten via het Kanaal Gent-Terneuzen, cruiseschepen, sleepboten, met hun ac ties bij strandingen en rampen. „Wat dat betreft is Terneuzen ideaal; als je het allemaal wilt volgen, kom je haast tijd tekort." Z'n werk in de toren van de Bootlieden aan de zeesluis gaf hem een flinke voorsprong op de mannen die op de dijk hun kans afwachtten. Nu hoort hij zelf bij dat clubje. Verbazing Ze hebben allebei met stijgende verba zing de commotie rond het gestrande containerschip Fowairet, een kleine maand geleden, gevolgd. De beste stuur lui stonden opnieuw aan wal. Adrie en Adri eensgezind: „De bergers hebben de kennis, maar ze worden met steeds meer regeltjes geconfronteerd en dat bemoeilijkt hun werk. Vroeger liep er een schip vast en dat trok je los. Zo sim pel was het, gevaarlijke stoffen of niet. Nu moeten eerst de bestuurders op de wal toestemming verlenen. Daarmee gaat tijd verloren. Met alle risico's van dien." door René van Stee TERNEUZEN - Net als zoveel koppeltjes in Terneuzen ont moetten Levien de Fouw en Jo de Witte elkaar tijdens het flane ren in de Noordstraat, in de volksmond beter bekend als de huwelijksmarkt van Terneuzen. Het echtpaar vierde gisteren het zestigjarige huwelijksfeest. Zij trouwden in Hoek. de toenmali ge woonplaats van Jo. „Veel geld was er niet. Daarom waren we ook zo blij dat we bij mijn va der konden intrekken. Zo kon den we sparen en spulletjes ko pen", vertelt Levien (84). In 1952 betrok het echtpaar De Fouw-de Witte zijn eerste wo ning aan de Bernhardstraat. Uit het huwelijk werden een doch ter en een zoon geboren. Inmid dels zijn er een kleinzoon en een kleindochter. Levien werkte 42 jaar bij de post. Hij klom op tot hoofdbe- steller. In zijn beginjaren liep hij drie rondes per dag. „Ik heb er dus heel wat kilometertjes op zitten." Jo (80) deed de huishou ding. „Koken, behangen, de pla fonds witten, handwerken: ei genlijk deed ik alles. En daar was ik ook wel mee onder de pannen." Jo en Levien trokken er regelma tig per fiets op uit. In het sei zoen werd er gekampeerd in Nieuwvliet, waar de familie een caravan had. In latere jaren voerden hun vakanties langs ve le landen in Europa. Sinds 2002 woont het echtpaar De Fouw-de Witte in apparte mentencomplex De Zoutvliet. Levien is slecht ter been. Daar om bezoekt hij de wedstrijden van zijn favoriete voetbalclub W Terneuzen niet meer. Hij is echter nog wel steeds lid. Jo kan naar eigen zeggen geen moment niets doen. Zo breit en puzzelt zij nog volop. „En ik ben nu ook aan de computer. Maar op het gemakje hoor." Het echtpaar De Fouw-de Witte STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur Koersbal. kaarten, vrij biljarten, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes. Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO vrij kaarten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur KBO gymnastiek; HEIKANT t Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren, hand werken; 19.00 en 20.00 uur: Damesgym; HOEK De Lovenhoek. 9.30 uur: Biljar ten: 14.00 uur. Koersbal. 19.00 uur: Bil jart competitie, bridge; HULST - Bibliotheek, 13.30 - 16.30 uur: Diddl-ruilbeurs; De Lieve, 9.00 uur. Vrij biljarten; 10.30 uur- Bibliotheek; 11.30 uur; Senior di ner; 13.00 uur: Biljart club; 14.00 uur: Zangkoor; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Jokeren; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten, Kerklaan 87.19.00 uur: Creatieve bijeen komst; agenda De Vlaschaard, 19.30 uur: KBO line dan sen; 20.00 uur: Bijeenkomst dorpsraad; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; OOSTBURG - Ledeltheater, 15.00 uur Tierlijn jubileumvoorstelling 'Jantje lachten Jantje huilt'; OSSENISSE - Hof ter Nesse. 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor ge vorderden; Herberg de Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; PAAL Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.30 uur: Kaarten; St.Albert, 13.00 uur: Quilt patchwork, haken, borduren en frivolité voor da mes, vrij biljarten en spelmiddag; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, biljartles, bloemschik ken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, oude- Platanen Hengstdijk toch plat HENGSTDIJK - De provincie Zeeland krijgt van de ge meente Hulst toch toestemming voor de kap van 94 plata nen langs de Hengstdijksestraat tussen Hengstdijk en Kloosterzande. Aanvankelijk weigerde de gemeente een kap vergunning af te geven omdat ze de bomen beeldbepalend vond voor de omgeving. Bovendien waren de platanen volgens de ge meente nog gezond en vormden ze geen direct gevaar voor het verkeer. De provincie liet het daar niet bij zitten, omdat de bomen wel degelijk gevaar voor het verkeer op zouden leveren. Een vrachtauto had er zelfs schade door opgelopen en de provincie werd door de verzekering aan sprakelijk gesteld. Volgens de provinciale Wegenverordening mogen bomen niet binnen 1.80 meter van de rijbaan staan en mogen er tot een hoogte van 4.25 meter geen takken boven de weg hangen. De platanen die de provincie wil laten kappen voldoen niet aan die voorwaarden. Dat was voor het colle ge van burgemeester en wethouders van Hulst aanleiding terug te komen op het eerder genomen besluit. Subsidie voor Omroep Terneuzen TERNEUZEN - De Stichting Omroep Terneuzen, die zich sinds kort presenteert als Terneuzen FM, mag ook de ko mende jaren rekenen op financiële steun van de gemeen te. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om de omroep in 2006 en de volgende jaren een subsi die van ruim 25.500 euro te geven. Dat bedrag krijgt de omroep ook dit jaar. Inmiddels is een nieuw bestuur aan de slag gegaan om het slechte fi nanciële tij te keren, de betaalde krachten zijn vertrok ken en alle in de studio aanwezige apparatuur is gerevi seerd. Daardoor is de kwaliteit van het uitgezonden sig naal vele malen verbeterd. De omroep heeft besloten zich vooral te richten op luisteraars tussen de 35 en 65 jaar Door een goede muzieksamenstelling en een duidelijke programmering wil de omroep zichzelf breed beluister- baar en herkenbaar maken. „Wij zijn van mening dat de Stichting Omroep Terneuzen de bakens duidelijk heeft verzet", concluderen B en W. Het college vindt wel dat de financiële situatie nog ondui delijk is. Een financiële verantwoording over 2004 is er nog steeds niet en bij het subsidieverzoek voor 2006 zit geen begroting. Jachtopzieners pakken stropers SINT PHILIPSLAND - Jachtopzieners hebben maandaga vond kort voor elf uur aan de Scharreweg in Sint Philips- land vier stropers betrapt toen ze pieren staken in een be schermd natuurgebied. Drie van hen, afkomstig uit BerJ gen op Zoom, konden worden aangehouden. Eén ging op de loop. De gespitte zagers zijn in beslag genomen. Boete voor vernielen computer MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 39-jarige inwoner van Gis singen voor het vernielen van computerapparatuur be straft met een boete van 250 euro. De man vernielde 25 au gustus dit jaar in zijn woonplaats monitors van computeiv apparatuur, omdat hij van de eigenaar van de apparatuur nog vierduizend euro tegoed had. Met die omstandighe den werd rekening gehouden in de strafmaat. door Frank van Cooten SLUIS - De invoering van het Elektronisch Kind Dossier in Zeeland moet 'Savannah-ach- tige excessen' voorkomen. Bij de dood van het 3-jarig meisje uit Alphen aan den Rijn, heeft ge brek aan jeugdzorg waarschijn lijk een belangrijke en mogelijk zelfs een beslissende rol ge speeld. Medewerkex-s van de GGD-Zee- land hielden maandagavond in het Sluise Belfort een presenta tie over dit Elektronisch Kind Dossier. Zeeland is koploper. Met ingang van volgend jaar ma ken de papieren dossiers plaats voor een computerprogramma waarin alle relevante informatie over kinderen van 0 tot 19 jaar en hun ouders of opvoeders is te vinden. Volgens de GGD zijn straks gegevens voor jeugdbe leid op alle niveaus beschikbaar en vergelijkbaar, komt er een be leidsmatige afstemming van jeugdgezondheidszorg en jeugd zorg en zijn de dossiers overal beschikbaar en uitwisselbaar. Dit laatste is vooral handig bij verhuizing van een probleemge zin, zegt T. Fokkenier, manager afdeling jeugdgezondheidszorg Zeeuws-Vlaanderen. „Stel dat een gezin verhuist van Sluis naar elders. Nu is er geen koppe ling van gegevens van bijvoor beeld gemeenten en jeugdinstan- ties uit de tijd dat het gezin in Sluis heeft doorgebracht. Die zijn dus niet bekend. Vijf pro cent van de kinderen behoort tot de risicogroep. Het is dus niet ondenkbeeldig dat ook in Zeeuws-Vlaanderen zich zoiets als met Savannah voordoet. Het Elektronisch Kind Dossier voor komt in ieder geval dat gege vens zoek raken, niet bekend zijn en dat dus niet tijdig wordt ingegrepen." Volgens directeur V. Slenter van de GGD Zeeland kan in noodsi tuaties door bijvoorbeeld jeugd zorg veel sneller worden ingegre pen omdat de benodigde infor matie over een kind of de ouders veel makkelijker te vinden is. „Het is echter natuurlijk niet zo dat de gegevens straks voor ie dereen toegankelijk zijn. Dat geldt alleen voor de instanties die door de minister zijn gerech tigd. Daarnaast is het de bedoe ling dat modules worden ge maakt voor bepaalde gebrui kers. Scholen krijgen dan alleen toegang tot bijvoorbeeld een mof- dule over ziekteverzuim." M.van 't Land (PvdA) vindt het elektronische systeem helemaal niks. „Dit systeem is heel benau wend en tast de privacy aan," Fokkenier wees erop dat per soonsgegevens nu al beschik baar zijn, maar dan op papier. „Feitelijk verandert dus weinig. Alleen zijn de gegevens straks veel sneller beschikbaar." foto Camile Schelstraete ren fietsclub; 13.45 uur: Spaanse les; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 15.45 uur: Spaanse les; 19.00 uur; Engels; 19.30 uur; Country dance; TERNEUZEN - Zeldenrust. 14.00 uur: Diverse sportactiviteiten; De Veste: 13.30 uur: Biljarten; De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinder club 4 tot en met 7 jaar; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49