Een goed paard wordt nooit verkocht Rinus van de Ven is bed al beu PZC Motorcrosser uit Vlissingen moet verder met één nier ter 2005 woensdag 19 oktober 2005 2() (Advertentie) ken. Of dat gaat lukken hangt van veel dingen af. Zo had ik van mijn paard Robbedoes in eerste instantie geen hoge verwachtingen, maar die gaat steeds beter lopen. Loirainne heb ik pas en ook daar heb ik hoge ver wachtingen van. Ik doe er in ieder ge val alles aan. Elke week krijg ik springles bij Wout-Jan van der Schans en dressuurtraining bij Tanja Kommers." Kim: „Ik leef voor mijn sport en wil er alles uithalen. Waar de streep ligt, hangt van zoveel dingen af. Met Kalis- to heb ik een paard waar ik het een eind mee kan schoppen. Hij heeft veel vermogen, is niet bang en is door zijn enorme galop ook nog erg snel. Dat laatste is belangrijk in de barrage. Maar een ongeluk zit in een klein hoek je. Hij is niet voorzichtig en loopt nog al eens tegen een balk aan, dus ben ik wel eens bang voor een blessure." De jacht op toppaarden is enorm. Er worden kapitale bedragen voor be taald. Stel, je bezit zo 'n topper, kies je dan voor het sportieve succes of het geld? Annelore: „Als het aan mij ligt voor het sportieve succes, maar ik heb het niet alleen voor het zeggen. Nobelgirl is voor vijftig procent eigendom van mijn vader. Als hij ze wil verkopen, kan ik daar weinig tegen inbrengen, want ik heb het geld niet om die vijf tig procent van hem te kopen. Ik ver wacht dit overigens niet van mijn va der, daarvoor is hij zelf te veel liefheb ber. Bovendien is Nobelgirl een merrie en hij heeft het wel eens over een veu len fokken. Anders is dat met de jonge paarden die ik rijd. Voor die eigena ren is het alleen belangrijk dat ik goed met ze presteer, zodat ze voor goed geld kunnen worden verkocht." Chayenne: „Mijn pony Fred was een wereldtopper. Daar zijn enorme bedra gen voor geboden. Maar de sport stond bij mij en mijn ouders voorop. Nu ik bij de paarden rijd is dat niet an ders. Een goed paard wordt nooit ver kocht. Kim: „Als het aan mij ligt kies ik voor de sport. De beslissing ligt nu nog bij mijn ouders, maar ik denk dat die er net zo over denken als ik. Het zijn lief hebbers van de paardensport. Om mijn ambities waar te kunnen maken hebben ze Kalisto voor mij gekocht. Ik kan mij niet indenken dat ze een paard waar ik internationaal mee zou kunnen presteren zouden verkopen." Dennis Evertse, Sandy den Exter, Anouk Kort en Cindy Perdaen rijden al nationaal. De inbreng van de vrou wen is erg groot. Annelore: „Ik vind het wel grappig, maar heb er geen verklaring voor. Het berust in mijn ogen op toeval." door Rudy Booqert NIJMEGEN - Rond het zieken huisbed van Rinus van de Ven lijkt het wel carnaval. Ballon nen, cadeaus en werkelijk hon derden kaarten kleuren zijn hoekje in het kille Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. Het ver zacht de pijn, bekent de zeven tienjarige motorcrosser uit Vlis singen, maar verzachten is iets anders dan wegnemen. Het is dinsdagmiddag, 15.00 uur, de deur voor bezoekers staat weer open bij Van de Ven. Het is dagelijks een drukte van belang rond zijn bed. Dertig mensen per dag is een lage schat ting. Nu is het nog rustig. Opa en oma hebben de reis vanuit Vlissingen weer gemaakt - zoals elke dag - en hebben een bief stukje van de haas meegeno men. Rood gebakken. Dat moet, want Rinus' hb-waarde (ijzerge halte) moet omhoog. De toma tensap en walnoten liggen er voor hetzelfde doel. Hotel Vader Giel, moeder Janneke en zus Nancy zijn er ook. Nog niet thuis geweest sinds het ongeluk in Mill, negen dagen geleden. Ze wonen tijdelijk in een hotel, op loopafstand van het ziekenhuis. Maar het liefst zouden ze dag en nacht op de kamer van hun zoon en broer blijven. De eerste nacht, toen de toestand van Ri nus nog kritiek was, hebben ze dat ook geprobeerd. Verscholen achter een gordijn; maar het snurken van de ingedommelde vader Giel verraadde hen. De medische staf was coulant: ze mochten die ene nacht in een ka mer naast Rinus slapen. De stemming voelt bedrukt. De dokter is net geweest. De mede deling was keihard: één van Ri nus' nieren is niet meer te red den. Over drie maanden, als Ri nus op krachten is gekomen, zal die er operatief uit worden ge haald. „Ik kan honderd jaar wor den met één nier, vertelde de dokter, ik kan er zelfs mee in Ajax 1 voetballen. Dus ik kan er ook wereldkampioen motorcros sen mee worden." Het gezin Van ik zoveel kaarten zou krijgen", zegt Rinus. „Zelfs van mensen die ik helemaal niet ken." Zijn gedachten gaan nog wel 's terug naar Mill, naar dat 'knik je' aan het einde van het lange, rechte stuk op de crossbaan. „Ik weet het nog precies. Het was mijn eigen fout. Ik reed met mijn voorwiel in een gat, klapte voorover en kreeg het stuur in mijn buik. Ik wilde opstaan, maar kreeg nauwelijks lucht. Aan de rand van de baan ben ik gaan zitten. Ik kreeg steeds meer pijn. Ik werd op een bran card gelegd, die vervolgens maar half werd opgetild. Nog meer pijn. Pas na vijftig minu ten gingen we met de ambulan ce naar het ziekenhuis." In een vijf uur durende operatie werd de schade opgenomen. Ri nus moest verder zonder milt, zijn alvleesklier en een nier wa ren zwaar beschadigd. „De dok toren gaven hem dertig pro cent", zegt vader Giel. Hij slikt. „We moesten er rekening mee houden, dat het niet meer goed kwam. Ik heb altijd geweten, dat hem iets ergs kon overko men, dat hij in een rolstoel te recht zou komen ofzo. Maar nu zagen we hem wegglippen." Ri nus: „Ik heb dat gevoel eerlijk gezegd geen moment gehad." Morfine Tel voor tel, minuut voor mi nuut en uur voor uur ging het be ter. De kritieke toestand werd overwonnen, Rinus kon weer eten en plassen, de morfine kon in de kast blijven en nu kan hij al korte stukjes lopen. De nier is weliswaar opgegeven, maar daar staat tegenover dat de al vleesklier totaal onverwacht ge neest. Nog een goed teken: Ri nus is het in bed liggen beu en droomt alweer over zijn nieuwe motor voor volgend seizoen: „Een viertakter!" Verse visite staat alweer te drin gen. Er zit geen rem op. De tele foon staat ook niet stil. Zo vliegt de tijd. Gelukkig maar, vindt Ri nus. Des te sneller kan hij deze nachtmerrie achter zich laten en de jacht op zijn droom weer in zetten. „Want ik stop niet voor dat ik wereldkampioen ben." door Lucien Roelandt AXEL - Alle sporters streven naar de top. Voor de één ligt daarbij de lat wat hoger dan voor de ander. In de team sport is men hierbij ook nog afhanke lijk van anderen. Zoals in de hippi sche sport. Ruiter en paard moeten het immers samen doen. De Zeeuwen boeken in de dressuur in middels aardige successen. Laurens van Lieren en Hans Peter Minderhoud behoren in deze discipline tot de we reldtop. Thamar Zweistra en Stepha nie de Frel maken deel uit van de na tionale selecties. Heel wat minder is het gesteld met de springruiters. De Zeeuwen spelen een bescheidener rol. Wellicht kunnen Kim Huige (17), An nelore Willeboer (20) en Chayenne Wiskerke (16) daar in de toekomst ver andering in brengen. Zij maken ko mend weekeinde tijdens Jumping Hei kant hun debuut op nationaal niveau. Aan de vooravond van het evenement laten zij hun licht schijnen over de paardensport. Waar is het niveauverschil tussen dres suur en springen aan te wijten? Annelore: „Veel dressuurruiters heb ben slechts één paard te rijden. Veelal zijn dat nog eigen paarden ook. Bij springruiters ligt dat iets anders. Zij rijden meestal voor eigenaren of han delstallen. Doordat er veel vraag naar goede springpaarden is worden die, net als je denkt dat je er eentje hebt waarmee je hogerop kan, verkocht. En dan kun je weer met een jong paard vanaf nul beginnen. Ik wil zeker niet minachtend doen over de prestaties van de dressuurruiters, maar we moe ten het ook niet overdrijven. Het ver schil is echtzzz niet zo groot. Laurens van Lieren en Hans Peter Minderhoud zijn natuurlijk van uitzonderlijke klas se, maar van die klasse zijn er ook in de rest van Nederland niet veel te vin den." Chayenne: „Er zijn voor ons in Neder land op nationaal niveau te weinig wedstrijden. Wedstrijden zoals Indoor Zeeland en Jumping Heikant, daar kun je als beginnende combinatie erva ring opdoen. Op dat gebied krijgen de dressuurruiters veel meer kansen. Ie der weekeinde is er wel ergens een wedstrijd. Het begint eigenlijk al bij de basis. Bij springwedstrijden in Zee land en West-Brabant bedraagt het aantal deelnemers in de klasse zwaar meestal maar tien. Ik rijd nogal eens in Gelderland en daar komen er vijftig aan de start. Daar moet je alles uit de kast halen om in de prijzen te rijden. Dat stimuleert en leert je onder druk te presteren." Kim: „Ik heb veel bewondering voor de dressuurruiters. Ik weet hoe moei lijk het is. Vergeet niet, dat ook wij on ze paarden dressuurmatig goed moe ten kunnen rijden. Anders kun je het met al die wendingen en verschillende afstanden tussen de hindernissen bij het springen wel schudden. Maar met iedere week bijna dezelfde dressuur- proef hebben ze het toch iets makkelij ker. Wij krijgen elke wedstrijd een an der parkoers voor de kiezen." Wat is jullie doelstelling? Annelore: „Zoals iedere sporter wil ik het hoogst mogelijke bereiken, maar ik verhes de realiteit niet uit het oog. Nobelgirl is een fijn paard. Ze laat mij nooit in de steek en werkt altijd mee. En dankzij de hulp van mijn trainers, Jan Verellen en Albert Vermue, gaat ze ook steeds beter springen. Maar zo als ik het nu kan inschatten, is voor haar nationaal 1.40 het hoogst haalba re." Chayenne: „Ik wil net als in mijn pony- tijd op het hoogste niveau prijzen pak- De drie talentvolle amazones met hun paarden. Van links naar rechts: Kim Huige, Annelore Willeboer en Chayenne Wiskerke. HEIKANT - Jumping Heikant begint vandaag aan de zesde editie. Het evenement wordt geopend met een klassiek parkoers. Jumping Heikant, dat in het sportcentrum aan de Vylainlaan wordt gehouden, duurt vijf dagen. woensdag: 17.30 uur: klasse B klassiek; klasse B tweede parkoers. Programma Jumping donderdag: 9.00 uur: klasse L klassiek; klasse L tweede par koers; klasse M klassiek; klasse M tweede parkoers, vrijdag: 9.00 uur: klasse Z Rabo Talentenplan; klasse Z tweede parkoers; rubriek 5-+6-jarige klasse ZZ tweede par- foto Dirk-Jan Gjeltema koers klasse ZZ; klasse B-finale. zaterdag: 9.00 uur: nationaal 1.30 m; nationaal 1,35 m; Na tionaal 1.40 m; nationaal 1.30 m; Finale klasse L M; natio naal 1.35 m; Nationaal 1.40 m; Finale klasse Z. zondag: 9.00 uur: nationaal 1.30 m; nationaal 1.35 m; natio naal 1.40 m; nationaal 1.30 m; nationaal 1.35 m; nationaal 1.40 m. de Ven vecht in kamer 4.32 niet temin tegen de tranen. „Na het ongeluk wilde ik stop pen", bekent Rinus. „Dit had ik er niet voor over. Maar na tien minuten was dat weer over. Ik heb vervolgens ook gezegd dat ik niet verder wilde gaan met maar één nier, maar ik doe het toch. Ik wil keihard terugko men, beter dan voorheen. Ik ben niet bang om weer op de motor te klimmen. Als je een ongeluk met je auto krijgt, stap je er de volgende keer toch ook weer in om ergens te komen? Ik kan maar moeilijk de hele dag op bed blijven liggen, zodat me niks gebeurt." Bedenkingen Zijn vader en moeder hebben hun bedenkingen. Ze hebben nog steeds de schrik van Mill in het lijf. De zorgen van vader Giel vertaalden zich de afgelo pen dagen zelfs in een gewichts verlies van elf kilo. „Maar als Ri nus verder wil, steunen we hem onvoorwaardelijk", zeggen zijn ouders in koor. Zoals ze dat de afgelopen negen dagen ook heb ben gedaan. „We hebben allebei aangeboden om een nier af te staan, maar daar konden de dok toren niks mee", zegt Giel. Rinus neemt ondertussen de tientallen kaarten door die zijn opa vanuit Vlissingen heeft mee genomen. Eén kaart krijgt extra aandacht. Die van Davy van Hoepen uit Kloosterzande. „Mooi. Die jongen weet waar over hij praat." Van Hoepen lag in 1999 twaalf dagen in coma, na een zwaar ongeluk tijdens een motorcrosswedstrijd in Bel gië. „Ik had nooit verwacht dat nmclfd lepelstraat 1Yerseke - tel1 1 3 - 57 1J 39 Aanbieding Wollen coats parka j Van daino J49T- nu 79,95 s, 011 3-211935 Giorgio Armani Toni Gard Annette Gortz Airfield Mart Visser Erny van Reijmersdal Piazza Sempione Yell Angelo Marani Indies Frank Usher Marina Rinaldi Maat 36 t/m 50 I Holty LinCHérie Melkmarkt 1 Zierikzee Lingerie Gentle Dam 21 Zierikzee 0111-451025

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46