bang voor verstening PZC Christelijke bibliotheek zet dapper door Eilandelijke economie in neergaande spiraal Toiletgebouw in Renesse volledig uitgebrand Huurprijzen van dorpshuizen blijven volgend jaar gelijk Dorpsraden wijzen kritiek op functioneren af Mtiek op bestemmingsplan bebouwde kom Nieuw-Haamstede mj*m woensdag 19 oktober 2005 ,11 jjMelitaiaffiiaa mlKZEE Dorpsrnadvoor- fc trageren verbaasd op de It op dr dorpsraden. Uit «opiniepeiling onder leden "itl burgerpanel blijkt dat weinig vertrouwen olm in de dorpsraden. Drie- geeft aan nooit contact de dorpsvertegenwoordi- pstehebben. „Mensen die deze kritiek heb ben, komen vast niet naar de ver gaderingen", zegt voorzitter J. Goemans van dorpsraad Zon- nemaire. „Ik heb die opmerking in ieder geval nooit gehad." Hi] zegt dat hij zich niet kan herken nen in de kritiek. „Ik denk dat je, als je deze vraag stelt aan de inwoners van Oosterland, een heel ander ver haal krijgt", zegt voorzitter H. Clerx van Oosterland. Ze zegt wel een beetje te kunnen be grijpen dat sommige mensen kri tisch zijn. „Het is ook maar net hoe actief je als dorpsraad bent." Beide voorzitters erken nen dat de invloed van een dorpsraad beperkt is. „We zijn geen wondermiddel", zegt Clerx. „Wij zijn niet in staat alle problemen op te lossen." Vergunningen Goemans vult aan dat de dorps raad niet het juiste platform is om persoonlijke problemen, zo als moeilijkheden met een bouw vergunning, aan te kaarten. „Daar is een dorpsraad niet voor." De fractie van Leefbaar Schou- wen-Duiveland maakt zich al enige tijd zorgen over het func tioneren van de dorpsraden. De communicatie met het gemeente bestuur is te gebrekkig en wat wel besproken wordt, speelt zich meestal achter de schermen af, meent LSD. De fractie is daarom bezig met een initiatief voorstel om het functioneren van de dorps- en stadsraden te verbeteren. De fractie gaat vra gen stellen aan het college over de uitkomsten van de opiniepei ling. ^PietKleemans - Land- oké. Maar ze moeten al te g1001 worden want dreigt verstening. Dat is c) vertaald de kritiek van on- andere de Belangen Vereni- k Meuw-Haamstede op het Lrp-bestemmingsplan be- L*de kom Nieuw-Haamste- kzorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge diende de openingstijden; fclerdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND tachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE 181:0111-454647 fax: 0111-454657 i-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) RfitKleemans Pankow Soesman Melita Lanting Budy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Siationspark 28 histbus 31 "60 AA GOES 10113)315500 fa: 10113)315669 «mil! redactie@pzc.nl "TERNET "ww.pzc.nl faail: web@pzc.nl er in plaats van een groene bou levard een stenen boulevard met - mogelijk hoge - bouwwerken zal ontstaan." Het echtpaar Pol derman maakt bezwaar tegen vergroting van de bebouwings- vlakken ten koste van de bestem ming 'tuin'. „Het andere ge bruik zal verstening zeker bevor deren. De verantwoorde fijnma zige kleinschaligheid van het blokje Meidoornweg/Strandweg wordt bedreigd en beheersing van wateroverlast in het gebied zal moeilijker worden door een combinatie extra verstening en extra bewoning." Verder voorspelt het echtpaar aantasting van de ecologische structuur en de relatie met het kwetsbare natuurgebied. „Onze tuin zal in gebruiksmogelijkhe den en beleving beperkt worden als er een 'hoofdgebouw' in de achtertuin gebouwd wordt. Maar het behoud van het rus tiek groen en de bijzondere ruimtelijke werking strekt ver der dan ons eigen belang. Het is ook het belang van vele recrean ten en van alle huidige bewoners/gebruikers van het ge bied." De brieven over het ontwerp-be- stemmingsplan prijken op de lijst van ingekomen stukken van de gemeenteraadsvergadering van donderdag 27 oktober. Het college van burgemeester en wet houders stelt de gemeenteraad voor de brieven bij de besluitvor ming over het bestemmingsplan te betrekken. De vergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. J ontwerp-bestemmings- is ruimte gemaakt voor de F van landhuizen in iw-Haamstede. Een beetje rei ruimte, naar het idee van josnde belangenvereniging. bebouwingsvlakken zijn .erggroot. Ondanks hetgeen [opgenomen in de artikelen 6 i; van Algemeen technische Laiingen, sluit dit de bouw toegewenst grote gebouwen Suit" lechte zaak Eslechte zaak in de visie van belangenvereniging. „Het is r^niet de bedoeling om de om rag van het aansluitende na- ïgebied door ongewenste ver- megaan te tasten?" i! is ook de vrees van omwo nden, zo blijkt uit de reacties i bet ontwerp-bestemmings- is. Het echtpaar Polder- n-Vaillant zegt zich ernstig gen te maken. „Het voorge le ontwerp schept voorwaar- dvoor verstening aan de rand q het gebied, waarmee de aende overgang naar het na- rgebied en de duinen ver- ijnt.Wij zijn beducht voor de- nieuwe ontwikkelingen en oden het jammer vinden als lepteler 1160 uur enstverlenen DDELBURG - Een 29-jarige elzoeker uit Veere is gisteren de Middelburgse politie- iter veroordeeld tot 160 uur kstraf. lok moet hij het elek- ileitsbedrijf 398 euro schade- agoeding betalen. verdedigde de hennepteelt »r te zeggen dat hij daarmee it geld zou verdienen om een ïnvraag uitgeprocedeerde ielzoekers' te betalen. De offi- er zag alleen maar de feiten: nbehoorlijk professionele hen- pwekerij. In een garagebox Middelburg werden op 17 au- istus dit jaar 172 hennepplan- aangetroffen. Ook was er itende meter om stroom af ge- Marjan Sijrier heeft er alle vertrouwen in dat de Christelijke Bibliotheek dankzij goede gevers en sympathisanten kan voortbestaan. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Lezers betalen er 15 cent per uitgeleend boek per week. Dat is een bescheiden bedragje, maar initia tiefneemster en beheerster Marjan Sij rier van de Christelijke Bibliotheek Zie- rikzee wil de drempel dan ook zo laag mogelijk houden. „Als je met een heel gezin met enkele kinderen voor een paar weken boeken leent, kan het nog aardig oplopen", vindt ze. Daarom ook dringt ze binnen het stichtingsbestuur aan op voorzichtigheid bij tariefsverho gingen. Tot voor kort bleek er redelijk te draaien met het lage tarief, maar daar is plotseling drastisch verandering in gekomen. De Stichting Leenrecht heeft het oog laten vallen op de Christelijke bibliotheken in Nederland en vindt dat die, net als alle openbare bibliotheken, leenrecht moeten betalen. Dat betekent een heffing van 11 cent per uitgeleende titel. Voor de vestiging in Zierikzee komt dat neer op vier- a vijfhonderd eu ro per jaar. Dat is dan weer een heel bedrag voor een kleine organisatie die zonder subsi die moet draaien. Volgens Sijrier waren de inkomsten toereikend om met regel maat nieuwe boeken te kunnen inko pen. Door de opgelegde afdracht aan de Stichting Leenrecht wordt deze organi satie veel afhankelijker van schenkin gen. Sijrier erkent een beetje een 'dubbel ge voel' te hebben bij dat leenrecht. „Het is nou eenmaal de wet en ik begrijp het ook wel, want het gaat om de financiële belangen van auteurs en uitgeverijen. Anderzijds komt al het geld in één pot en betalen wij als christelijke biblio theek ook mee aan auteurs en uitgeverij en waar we nooit boeken van zullen af nemen." De vestiging in Zierikzee, gehuisvest in het MFC, werd in maart 2001 op initia tief van Sijrier in samenwerking met een groepje vrijwilligsters geopend. Dankzij schenkingen van particuüeren en kerkelijke organisaties was een col lectie van 1800 boeken bijeengebracht. Er bleek behoefte aan deze christelijke bibliotheek, die overigens met geen en kele kerkelijke richting een specifieke binding heeft. „Iedereen is welkom", be nadrukt Sijrier. Het boekenbestand is inmiddels uitge breid tot 4300 titels en de openingstij den werden kort na de start al ver ruimd. Boekenleners kunnen hier op donderdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur terecht en op zaterdagochtend tus sen 9.30 en 11.30 uur. Samenwerking De vestiging Zierikzee is een van de elf christelijke bibliotheken in Nederland die zich verenigd hebben in een offici eel Samenwerkingsverband. Dat is op gericht door Albert de Jong uit Numans- dorp. Het navrante is dat juist door de bundeling van krachten het oog van de Stichting Leenrecht op de christelijke bibliotheken is gevallen. „Het doel van De Jong met het Samenwerkingsver band was vooral uitwisseling van infor matie. Hij heeft daar een website voor ontwikkeld. We hebben ons daar graag bij aangesloten, omdat het ook service kan bieden aan onze lezers", zegt Sij rier. De afgelopen tijd heeft het Samenwer kingsverband tal van argumenten aan gedragen om de beleidsmakers in Den Haag ervan te overtuigen dat het niet eerlijk is al die kleine, niet gesubsidieer de christelijke bibliotheken die voorna melijk met vrijwilligers draaien, met leenrecht te belasten. Minister Donner heeft deze week te kennen gegeven niet gevoelig te zijn voor die argumenten. Voor hem geldt dat ook de christelijke bibliotheken openbaar toegankelijk zijn en derhalve aan het leenrecht moe ten voldoen. „Hierdoor worden veel christelijke bi bliotheken in Nederland met de onder gang bedreigd", voorspelt De Jong. Voor de vestiging in Zierikzee ziet Sij rier de toekomst nog niet zo somber in. Zij heeft er vertrouwen in dat deze spe cifieke bibliotheek dankzij sympathi santen en goede gevers kan overleven. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gaat niet goed met de lokale economie op Schouwen-Duiveland. De omzet ontwikkeling laat in vrijwel alle sectoren een negatief beeld zien: agrarische sector, industrie, bouw, detailhandel en de dien stensector. De enige positieve uitzondering is de groothandel. Voor het dagelijks gemeentebe stuur is deze ontwikkeling aan leiding een specifieke passage op te nemen in de zogeheten risi coparagraaf bij de programma begroting 2006-2009. Daarin zet het college van B en W op een rij tje met welke financiële risico's de gemeente de komende jaren geconfronteerd kan worden. Indien de neergaande trend bin nen de lokale economie zich voortzet, zal dit immers ook ge volgen hebben voor de gemeente lijke organisatie. „In ieder geval dienen we dan rekening te hou den met teruglopende belastin ginkomsten (toeristenbelasting) en hogere uitgaven voor uitke ringen", vermeldt het college in de risicoparagraaf De sombere verwachting is geba seerd op rapportages van de Ka mer van Koophandel. Daaruit blijkt dat de omzet van Schou- wen-Duivelandse bedrijven vo rig jaar met 0,6 procent is afge nomen. Deze gemeente blijft daarmee achter bij de Zeeuwse situatie, waar sprake is van een nominale omzetstijging van 2,3 procent. Ook de werkgelegenheid laat een negatief beeld zien met een daling van 2 procent vorig jaar. Verder baart de ontwikkeling binnen de recreatieve sector het gemeentebestuur zorgen. Het aantal vakanties daalde in 2004 op Schouwen-Duiveland met maar liefst met 22 procent. Dit steekt ook af bij de provinciale trend. Op Zeeuws niveau daalde het aantal vakanties met 11 pro cent. Terugloop De terugloop van vakanties in deze gemeente wordt verklaard door vooral het wegblijven van vaste gasten, zoals bezitters van stacaravans en tweede wonin gen. B en W geven aan het wer ken en wonen op Schouwen-Dui veland te willen stimuleren. Het ontwikkelen van het Business Park langs de Weg naar de Val bij Zierikzee wordt als een van de mogelijkheden daartoe ge noemd. Dat geldt ook voor uit breiding van bedrijventerrein De Zuidhoek en voor vergroting van het bedrijventerrein in Brui- nisse. „In de gemeente wordt breed de noodzaak gevoeld te in vesteren in het toeristisch pro duct als één van de belangrijk ste pijlers van de lokale econo mie. De gemeente dient op dit punt een regierol te vervullen", schrijft het college in de pro grammabegroting. Het ontwik kelen van de toeristenpas, aan leg of verbeteren van fiets-, wan del- en skeelerroutes, het stimu leren van cultuurtoerisme en het creëren van luxe ovemach- tingsmogelijkheden worden daarin aangedragen als moge lijkheden voor het stimuleren van recreatie en toerisme. door Piet Kleemans RENESSE - Een toiletgebouw op het parkeerterrein aan de Scholderlaan in Renesse is in de nacht van maandag op dinsdag volledig uitgebrand. De brand is hoogstwaarschijnlijk aangesto ken. De schade is geraamd op 20.000 euro. De brand, of beter gezegd het ge volg ervan, werd dinsdagmor gen vroeg ontdekt door een schoonmaakploeg. De brand heeft vermoedelijk in de nacht van maandag op dinsdag ge woed, maar is voorzover het zich nu laat aanzien vrijwel onopgemerkt gebleven. Aan de buitenkant is, volgens E. de Boer van de gemeente Schou wen-Duiveland, vrij weinig te zien, maar binnen is alles com pleet verwoest. De kunststof bin nenwanden van het gebouwtje zijn door de hitte gesmolten en hetzelfde geldt voor de spoelbak ken. Verder zijn de tegels gebar sten en losgekomen, de roosters gesmolten en is de waterleiding gesprongen. Water Toen de schoonmaakploeg gis termorgen ter plaatse kwam liep het water nog. Ook raakte het sanitair - twee herentoilet- Flessentrekkers aangehouden ZIERIKZEE - De politie heeft een 35-jarige vrouw uit Zierikzee en een 37-jarige man uit Dordrecht aangehou den op verdenking van flessentrekkerij. Het duo heeft in de afgelopen anderhalf jaar verschillende bedrijven opge licht in Renesse en Bruinisse. Een van de manieren waar op ze dat deden, was door bestellingen te plaatsen op naam van een bedrijf, maar zelf met de goederen aan de haal te gaan. De man wordt ook verdacht van diefstal en bedreiging. Colijn krijgt eindelijk een jop COLIJNSPLAAT - Jongeren in Colijnsplaat krijgen op korte termijn een container tot hun beschikking. Het on derkomen wordt op het Havenplateau neergezet. In het dorp werd al jaren gepraat over een jongerenontmoetings- plek, zonder dat er veel gebeurde. Afgelopen zomer be loofde verantwoordelijk wethouder C. Schippers een groep jongeren om snel voor een container te zorgen. Even leek er een kink in de kabel te komen door protesten van een groepje omwonenden. Die bezwaren legt de ge meente, na advies gevraagd te hebben aan de commissie bezwaar en beroep, naast zich neer. Jachtopzieners pakken stropers SINT-PHILIPSLAND - Jachtopzieners hebben maandag avond kort voor elf uur aan de Scharreweg in Sint-Philip- sland vier stropers betrapt toen ze pieren staken in een be schermd natuurgebied. Drie van hen, afkomstig uit Ber gen op Zoom, konden worden aangehouden. Eén ging óp de loop. De gespitte zagers zijn in beslag genomen. Dronkaard raakt rijbewijs kwijt GOES - Een 22-jarige automobilist heeft gisterochtend op de Beestenmarkt in Goes zijn rijbewijs moeten inleve ren, nadat hij tegen een pand was aangereden. De politie onderwierp de man, van wie de woonplaats niet bekendge maakt is, aan een alcoholproef. Daaruit bleek dat hij 2,5 keer zoveel alcohol had gedronken als toegestaan. Diefstal om schuld in te lossen MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Vlissingen moest nog een schuld inlossen bij een aantal mensen uit het criminele circuit. De Vlissinger, die voor een overval op een drugskoerier nog een gevangenisstraf van vier jaar moet uitzitten, was op 23 augustus - in zijn visie - daarom wel gedwongen om op dievenpad te gaan. De man brak in Vlissingen in het kantoorpand van Stichting DOOR in en nam een geldkistje met vijfhonderd euro weg. De politie rechter veroordeelde de man gisteren in Middelburg on danks zijn betoog tot acht weken gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk. „Ik zal er rekening mee hou den dat u vijfhonderd euro heeft teruggegeven aan de stichting en met de verwondingen die u hebt opgelopen bij het breken van de ruit." De officier van justitie was evenmin onder de indruk van de vlotte babbel van de Vlis singer. Zij eiste acht weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man kreeg ook verplicht reclasseringscontact opgelegd. Raadsman G. Veen stelde dat zijn cliënt wilde breken met zijn crimineel verleden. Hij zag zijn verzoek tot een werkstraf niet ingewilligd. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De huurprijzen van de dorpshuizen op Schou wen-Duiveland gaan volgend jaar niet omhoog. In de twee jaar daarna worden de tarieven trapsgewijs opgeschroefd. Naar verwachting gaan dertien dorps huizen en twee multifunctionele centra in december in de ver koop. „Maar alles blijft open", benadrukt wethouder R. van der Wekken nog een keer. De gemeente Schouwen-Duive land huurt de verkochte panden straks terug voor tien jaar. Daar na ook, maar tegen die tijd zijn wellicht de condities veranderd. Na tien jaar mag de eigenaar de gebouwen in ieder geval van de hand doen. „Mits de functie van de dorpshuizen gegarandeerd wordt, zolang de gemeente be reid is terug te huren", zet Van der Wekken de spelregels uit een. Dat betekent dat elke kern een eigen stekje in de toekomst blijft behouden, voorzover daar behoefte aan is. „De dorpen zelf moeten bewij zen dat dat nodig is. Wij zetten het zo op poten dat de komende generaties een voorziening heb ben. Maar voor alleen een kla- verjasvereniging kan er geen dorpshuis blijven bestaan." Op jaarbasis wil de gemeente Schouwen-Duiveland met het afstoten van de gebouwen 266.000 euro besparen, omdat bijvoorbeeld onderhoud niet meer voor eigen rekening komt. De voorziene huurverhoging van 17 euro per vierkante meter nu naar 25 euro per vierkante meter straks wordt volgend jaar door de gemeente bijgelegd. Daarna worden gebruikers stapsgewijs met hogere tarieven geconfronteerd. De openbare aanbesteding staat in december gepland. Gezien de voorwaar den van de gemeente over onder andere prijs, kwaliteit en conti nuïteit en visie op de leefbaar heid in dorpen, verwacht Van der Wekken vooral belangstel ling van partijen die maatschap pelijk bij Schouwen-Duiveland zijn betrokken. agenda STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - In 't Opper. 14.30 uur Ver koop Welfare afdeling Duveland; NIEUWERKERK - Steenzwaenshof. 19.30 uur. vertrek onderzoek sociale vei- Bezichting slot onder leiding van gids: Natuureducatief Centrum Ecoscope, 14.00-16.00 uur: Knutselmiddag met als thema herfst: ZIERIKZEE Gymzaal Mulockstraat, 13.00-15.00 uur instuif kleutergym en gymnastiek voor kinderen (4 tot 7 jaar); ZIERIKZEE - Gymzaal Mulockstraat, 15.00-17.00 uur instuif turnen voor kin deren van 8-12 jaar ten, twee damestoiletten, een urinoir en een invalidentoilet - door de brand zwaar bescha digd. De brand is begonnen in een afvalbak en naar alle waar schijnlijkheid aangestoken en uit zichzelf weer gedoofd. Getuigen De gemeente heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling. Tot dusverre heeft zich één ge tuige gemeld, maar die heeft al leen iets gehoord en niets ge zien. De gemeente roept ieder een die licht op de zaak zou kun nen werpen op zich te melden. De politie stelt een onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41