Digiplein wordt praathuis buurt PZC Nierpatiëntjes op vakantie in Zeeland Christelijke bibliotheek zet dapper door Werkgroep ontwikkelt internetpagina voor Goese wijken en dorpen ,11 agenda lezers schrijven woensdag 19 oktober 2005 Balkenende löES - Als je je buurman niet .draal tegenkomt, dan wel ft op internet. Dat is de ge- thie achter het digiplein, een internetpagina voor U wijken en dorpen, die mo- Ljeel door een werkgroep L vrijwilligers wordt ontwik- fetrerkgroep opereert onder de ^:e!s van SMWO welzijn Hiting Maatschappelijk b Oosterschelderegio)Op- J. Bekker vindt het dat in een tijd waar dereen zijn eigen weg gaat. elkaar ontmoeten en Uen. „Vroeger kwamen men- Belkaar op straat tegen. Nu i veel mensen elkaar niet. ien ze dicht bij elkaar. Ze elkaar misschien via tawijkwebsite ontmoeten. Het leitig om te weten dat als je jhten laat branden, je buur- Iweet hoe jouw auto eruit ■eiljou even waarschuwt. Op manier kun je meer sociale lang in een wijk of dorp ^ker denkt ook dat een digi- Lfplein kan helpen om een veiliger te maken. „Je kunt Wheel snel informeren over telt veertien wijken en dor- U en een veelvoud daarvan En buurten. Zeven daarvan een internetpagina, de wat uitgebreider dan de an te SMWO hield in juni een in- over de mo- van digipleinen, pree vrijwilligers (M. Govaerts Li bewonersorganisatie Goes bitrum en A. Schüller van de iiemetpagina Wolphaarts- jk-online) hebben dat idee ver- [gens opgepakt en een werk- oep van zes mensen gefol terd j hebben inmiddels uitgedok- rd dat het gratis beschikbare onila het beste programma is [het digitale plein te bouwen, (bedoeling is één model te ma il, dat wel op maat kan wor- biletgebouw iRenesse litgebrand ENESSE - Een toiletgebouw bel parkeerterrein aan de tholderlaan n Renesse is in de icht van maandag op dinsdag Igebrand. )e brand is hoogst- larschijnlijk aangestoken. De tele is geraamd op 20.000 eu- le brand, of beter gezegd het ge- olg ervan, werd dinsdagmor in vroeg ontdekt door een Wnmaakploeg. De brand eelt vermoedelijk in de nacht a maandag op dinsdag ge- oed. maar is voorzover het laat aanzien vrijwel ■opgemerkt gebleven. De bin- enwanden van het gebouwtje ijn door de hitte gesmolten, eenalsde spoelbakken. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den.zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Slaüonspark 28 ?ostbus31 «boaagoes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) •ogrid Huibers '•teke van der Jagt Cornelleke Blok Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Jel' (0113)315500 ax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet jww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den gesneden voor een wijk of dorp. Bewoners moeten op het plein informatie kunnen vinden en kunnen communiceren met buurtgenoten. Een wijkvereni- ging kan het plein gebruiken om activiteiten aan te kondigen, maar ook de gemeente en een woningbouwvereniging moeten er nieuws of mededelingen op kwijt kunnen. Organisaties en instanties moeten bewoners ook kunnen raadplegen over bepaal de thema's. Bekker zegt dat een wijkvereniging of dorpsraad vrijheid krijgt bij de inrichting van het digitale plein, maar het lijstje standaardonderwerpen is wel aan te bevelen. „Het is aar dig om iets over de geschiedenis van de wijk te hebben, iets over de samenstelling en de voorzie ningen met hun openingstijden en telefoonnummers. Daarnaast kan een wijkorganisatie haar ac tiepunten erop kwijt. Verder valt te denken aan een digitale wijkkrant en weblogs van bewo ners. Juist via de weblogs ont moeten mensen elkaar nogal eens, bijvoorbeeld omdat ze een hobby delen." Van belang is ook dat er wordt gecommuniceerd. Een internetpeilmg, een discus sieforum, een gastenboek en e-mailadressen lijken onontbeer lijk wil het digitale plein echt le ven. Kosteloos Wijkorganisaties kunnen straks kosteloos het digiplein op. De vrijwilligers in de werkgroep le veren hun inzet gratis. SMWO wil de kosten van het internetge bruik (domeinnaam en webhos- ting) voorlopig dragen. Dorpsra den en wijkverenigingen hoeven alleen op zoek naar bewoners die bereid zijn het digiplein te beheren. De werkgroep verwacht in ja nuari 2006 haar aanpak te pre senteren. Kevin (10) moet soms wel vijf keer per week naar het ziekenhuis voor een vier uur durende plasmabehandeling. door Inqrid Huibers KAMPERLAND - Veertig nier patiëntjes uit heel Nederland vieren de ze week vakantie in bungalowpark Noordzeeresidence De Banjaard in Kamperland. In plaats van vier keer in de week uren reizen en dlalyseren, kun nen de kinderen en hun ouders, broers en zusjes eens lekker naar het strand, naar de film, of even niks doen. „Dit is zo fantastisch. Ik krijg er ge woon kippenvel van", zegt Doortje van den Heuvel uit Geffen zichtbaar ont roerd. Het is lang geleden dat de familie Van den Heuvel op vakantie is geweest. Zoon Kevin (10) moet soms wel vijf keer per week naar het Radboudzieken- huis in Nijmegen voor een plasmatrans fusie of een plasmafiltratie. „We zijn naar zee geweest. Heerlijk, even lekker uitwaaien", vertelt Van den Heuvel. Zoon Kevin vult aan: „En we zijn naar de film geweest en we hebben midgetgolf gespeeld. En dan gaan we nog naar het Arsenaal met allemaal pi raten en naar een waterpark." Het kan niet op. Kevin heeft een atypische vorm van HUS (Hemolytisch-Uremisch-Syn- droom). „Dat is een zeer zeldzame ziek te, waarbij zijn bloedplaatjes worden afgebroken", legt zijn moeder uit. „Het is ontdekt toen Kevin vier was. Hij heeft toen twee maanden in het zieken huis gelegen. Daarna was hij heel lang stabiel, maar ruim een jaar geleden is de ziekte in alle hevigheid terugge keerd." Doortje van den Heuvel, haar man Wil ly en hun vier zoons hebben sindsdien moeten leren leven met het grillige ver loop van Kevins ziekte. „Soms voelt hij zich goed en kan hij met één plasma transfusie in de week toe, maar als hij zich slecht voelt, griepverschijnselen krijgt, dan moeten we soms wel vijf keer per week met hem naar het zieken huis." Zwarte urine Echt ver uit de buurt van het Nijmeegse Radboudziekenhuis waagt de familie van den Heuvel zich nooit. Doortje: „We hebben wel eens gehad dat Kevin zwarte urine plaste. Dan moet je echt snel handelen, want anders overleeft hij het niet." De vakantie is dan ook een groot ge schenk. „Ik heb behalve Kevin nog drie zoons, één van zeventien en een twee ling van veertien. Dat zijn al grote jon gens, maar die waren een week voordat we gingen, hun tassen al aan het pak ken", vertelt Doortje. „Kevins broers moeten veel inleveren en dat is niet al tijd makkelijk voor ze." De vakantieweek is een initiatief van Roompot Vakanties en de Stichting Oos- terschelde Ziekenhuizen. Roompot viert met de actie het vijfjarig bestaan van het vakantiedialysecentrum en het ziekenhuis in Goes deelt een cadeautje uit, omdat het dialysecentrum daar 25 jaar bestaat. Alle veertig kinderen die normaal gesproken dialyseren, of plas ma krijgen in de academische ziekenhui zen in Nijmegen, Utrecht. Rotterdam of Amsterdam, verblijven deze of volgen de week in bungalowpark De Banjaard. Om hun behandeling, die in het vakan tiedialysecentrum gewoon doorgaat, goed te kunnen uitvoeren, reisden hun eigen kinderdialyseverpleegkundigen met de patiënten mee. „Kinderdialyse is een heel apart specia lisme", vertelt verpleegkundige Do van Schaijk uit Nijmegen. „Ten eerste om- foto Dirk-Jan Gjeltema dat jonge dialysepatiëntjes soms zelf niet kunnen aangeven hoe ze zich voe len. Je moet dus letterlijk aan hun neus kunnen zien hoe het met hun bloeddruk is gesteld. Verder is het voor kinderen, veel meer dan voor volwassenen, van be lang dat ze steeds dezelfde, vertrouwde verpleegkundigen om zich heen heb ben." Naald Van Schaijk haalt, ter demonstratie, een enorme naald te voorschijn. Hij is zeker tien keer zo dik als een gewone in jectienaald. „Die moeten wij in de arm van een kind van drie prikken", zegt ze. „En dat lukt, omdat onze pedagogisch medewerker elk kind helemaal voorbe reidt. Dergelijke zorg is voor kinderen heel belangrijk." Omdat er in Nederland maar vier kin- derdialysecentra zijn, moeten sommige patiënten uren reizen voor hun behande ling. „Wij hebben bijvoorbeeld een jon gen uit Groningen. Die komt vier keer per week naar Nijmegen om te dialyse- ren", vertelt Van Schaijk. „Alleen al het feit dat zo'n gezin een week niet hoeft te reizen, geeft al een vakantiegevoel. We hebben het bovendien zo kunnen re gelen dat die jongen op de heen- en te rugreis in Nijmegen dialyseert. Zo heeft hij de hele week vrij." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Lezers betalen er 15 cent per uitgeleend boek per week. Dat is een bescheiden be dragje, maar initiatiefneemster en beheerster Marjan Sijrier van de Christelijke Bibliotheek Zierikzee wil de drempel dan ook zo laag mogelijk houden. „Als je met een heel gezin met enkele kinderen voor een paar weken boeken leent, kan het nog aardig oplopen", vindt ze. Daarom ook dringt ze binnen het stichtingsbestuur aan op voorzichtigheid bij tariefsverho gingen. Tot voor kort bleek er redelijk te draaien met het lage tarief, maar daar is plotseling dras tisch verandering in gekomen. De Stichting Leenrecht heeft het oog laten vallen op de Chris telijke bibliotheken in Neder land en vindt dat die. net als al le openbare bibliotheken, leen recht moeten betalen. Dat bete kent een heffing van 11 cent per uitgeleende titel. Voor de vesti ging in Zierikzee komt dat neer op 400 a 500 euro per jaar. Dat is dan weer een heel bedrag voor een kleine organisatie die zonder subsidie moet draaien. Volgens Sijrier waren de inkom sten toereikend om met regel maat nieuwe boeken te kunnen inkopen. Door de opgelegde af dracht aan de Stichting Leen recht wordt deze organisatie veel afhankelijker van schenkin gen. Sijrier erkent een beetje een 'dubbel gevoel' te hebben bij dat leenrecht. „Het is nou eenmaal de wet en ik begrijp het ook wel, want het gaat om de fi nanciële belangen van auteurs en uitgeverijen. Anderzijds komt al het geld in één pot en be talen wij als christelijke biblio theek ook mee aan auteurs en uitgeverijen waar we nooit boe ken van zullen afnemen." Schenkingen De vestiging in Zierikzee, ge huisvest in het MFC, werd in maart 2001 op initiatief van Sij rier in samenwerking met een groepje vrijwilligsters geopend. Dankzij schenkingen van parti culieren en kerkelijke organisa ties was een collectie van 1800 boeken bijeengebracht. Er bleek behoefte aan de christelijke bi bliotheek, die overigens met geen enkele kerkelijke richting een specifieke binding heeft. „Ie dereen is welkom", benadrukt Sijrier. De vestiging Zierikzee is een van de elf christelijke bibliothe ken in Nederland die zich vere nigd hebben in een officieel sa menwerkingsverband. Dat is op gericht door Albert de Jong uit Numansdorp. Het navrante is dat juist door de bundeling van krachten het oog van de Stich ting Leenrecht op de christelij ke bibliotheken is gevallen. De afgelopen tijd heeft het Sa menwerkingsverband tal van ar gumenten aangedragen om de beleidsmakers in Den Haag er van te overtuigen dat het niet eerlijk is al die kleine, met ge subsidieerde christelijke biblio theken die voornamelijk met vrijwilligers draaien, met leen recht te belasten. Minister Don- ner heeft deze week te kennen gegeven niet gevoelig te zijn voor die argumenten. Voor hem geldt dat ook de christelijke bi bliotheken openbaar toeganke lijk zijn en derhalve aan het leenrecht moeten voldoen. „Hierdoor worden veel christe lijke bibliotheken in Nederland met de ondergang bedreigd". zegt De Jong. Voor de vestiging in Zierikzee ziet Sijrier de toe komst nog niet zo somber in. Zij heeft er vertrouwen in dat deze bibliotheek dankzij sympathi santen en goede gevers kan over leven. STREEKACTIVITEITEN GOES Wijkgebouw De Spinne, 13.30-16.30 uur. Koersbal senioren: Hol- landsche Hoeve. 13.00-16.30 uur Kïn- der-doe-dag; Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur Biljart voor ouderen; De Pit, 14.00 uur: Activiteiten WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljar ten; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal; Bibliotheek, 10.00-12.00 uur: Green peace toont kleurrijk onderwaterleven in de Noordzee; KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur Bewe gen voor senioren, Databank over probleemkinderen SLUIS - De invoering van het Elektronisch Kind Dossier in Zeeland moet 'Savannah-achtige excessen' voorko men. Bij de dood van het driejarige meisje uit Alphen aan den Rijn heeft gebrek aan jeugdzorg waarschijnlijk een belangrijke en mogelijk zelfs beslissende rol gespeeld. Medewerkers van de GGD-Zeeland hielden maandaga vond in het Sluise Belfort een presentatie over het Elek tronisch Kind Dossier. Zeeland is koploper. Met ingang van volgend jaar maken de papieren dossiers plaats voor een computerprogramma waarin alle relevante informa tie over kinderen van nul tot negentien jaar en hun ouders en/of opvoeders is te vinden. Volgens de GGD zijn straks gegevens voor jeugdbeleid op alle niveaus beschik baar en vergelijkbaar, komt er een beleidsmatige afstem ming van jeugdgezondheidszorg en jeugdzorg en zijn de dossiers overal beschikbaar en uitwisselbaar. Jongen (11) mishandeld TERNEUZEN - Een elfjarige jongen uit Terneuzen is gis termiddag rond half vier in de Willem Andriessenlaan in zijn woonplaats mishandeld. Hij fietste over de Willem Andriessenlaan toen hij zonder enige aanleiding door drie jongens van zijn fiets werd getrapt. Vervolgens werd hij door het drietal geslagen en geschopt. Toen de jongens hem even loslieten kon de elfjarige jongen snel weg fiet sen. Kort hierop hield de politie in de Willem Andriessen laan drie jongens (10, 11 en 12 jaar) uit Terneuzen aan. Het drietal is doorverwezen naar bureau Halt. Diefstal uit strandpaviljoen WESTKAPELLE - In een strandpaviljoen bij Westkapel- le is tussen maandagavond 21.30 uur en gisterochtend ne gen uur ingebroken. Uit het pand zijn enkele honderden euro's en cd's met onbekende waarde weggenomen. Werkstraf voor hennepteelt MIDDELBURG - Een 29-jarige asielzoeker uit Veere ver telde gisteren voor het hekje van de Middelburgse politie rechter een bijzonder motief te hebben gehad voor het op zetten van een hennepkwekerij. „Een man die ik in Rotter dam heb ontmoet, zou voor mij de kosten voor de 'aan vraag uitgeprocedeerde asielzoekers' betalen, mits ik de kwekerij zou starten. In een garagebox in Middelburg werden op 17 augustus dit jaar 172 hennepplanten aangetroffen. Ook was er bui tenom de meter stroom afgetapt. De officier van justitie eiste 160 uur werkstraf. Raadsvrouw P. Schroeijers vond dat haar wanhopige cliënt geen andere keus had dan in te gaan op het aanbod van de geldschieter. Politierechter M. Meeuwisse vonniste conform de eis van de officier. „U heeft zich te houden aan de regels in Nederland", zei de rechter. Aan nutsbedrijf Delta moet verdachte 398 euro schadevergoeding betalen. Winkeldief krijgt boete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde gisteren een 57-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad voor een winkeldiefstal bij verstek tot 185 euro boete. De man nam op 19 augustus in Middel burg uit de schappen van een winkel een fles whisky weg. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Fusie Een reactie op een bericht uit de PZC van 14 oktober over de fu sie van het Willibrord en het Buys Ballot. Het afgelopen jaar volgden wij, leden van de mede zeggenschapsraden (de gezamen lijke en die per school) van het Wilibrord en het Buys Ballot, de vorderingen in het samenwer kingsverband tussen beide scho len zeer kritisch. De bestuurlij ke fusie was er al en onder ande re uit economisch oogpunt was er een vergaande samenwer king, In juni 2005 gingen de ver gaderingen in zowel de MR als de GMR over deze samenwer king. Dit tot ons genoegen, want aan samenwerking is niks mis. Punten als een mogelijke geza menlijke aanschaf van compu ters kwamen aan de orde. Over een fusie werd slechts gebrain stormd, als we de rectoren moch ten geloven. En als de fusie er zou komen, zou dat gaan over een lange termijn. Toch werden we steeds angstiger naarmate de tijd vorderde: onze vermoedens waren dat de tot fusie reeds be slist was, en dat het weldra be kend zou worden gemaakt. De fusie kwam er plots. Menig le raar, ouder en leerling, maar ook wij, vinden dat er geen open heid is gegeven in de vorderin gen van de plannen. Waarom een nuttige babbel over samen werking, terwijl de fusie bin nenskamers al beklonken is? Ie der dacht dat nog het ging om samenwerking, terwijl de lei ding van de school al dacht aan een fusie, zonder dat openlijk te zeggen. Geen open politiek, waarbij leraar en ouder (leer ling) de plannen tenminste nog hadden kunnen bekritiseren of hadden kunnen verwerpen, maar 'achterkamertjespolitiek'. Betrokkenen kunnen slechts achteraf reageren: mosterd na de maaltijd. Dave Boone Edisonstraat 14 Kruiningen Marc van Liere Oude Veiling 26 Kapelle Politie pakt flessentrekkers ZIERIKZEE - De politie heeft een 35-jarige vrouw uit Zierik zee en een 37-jarige man uit Dor drecht aangehouden op verden king van flessentrekkerij. Het duo heeft in de afgelopen an derhalf jaar verschillende bedrij ven opgelicht in Renesse en Brui- nisse. Een van de manieren waarop ze dat deden, was door bestellingen te plaatsen op naam van een bedrijf, maar zelf met de goederen aan de haal te gaan. De man wordt ook ver dacht van diefstal en bedrei ging. (Advertentie) KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; KWADENDAMME Cafe s Lands Wel varen, 13.00 uur: Woensdag en donder dag Non-stop Lanparty KWD Zeeland; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oude- renmiddag; WEMELDINGE Dorpscentrum De We ntel, 09.30 uur: Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zingen met ouderenkoor Vre delust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33