De Nits spelen steviger PZC woensdag 19 oktober 2005 swb Medina Schuurman, Cas Jansen en Tygo Gernandt (vlnr) in Tape. Toneelstuk Tape wijkt af van film Toen ze werd gevraagd voor de rol van Amy had Medina Schuurman de film Tape (2001) nog niet gezien. Het psycholo gisch drama van regisseur Llin- klater, met Uma Thurman als Amy, maakte diepe indruk. Deze toneelversie is er nauwe lijks mee te vergelijken, vindt De oude schoolvrienden John en Vince ontmoeten elkaar na tien jaar in een motelkamer. Het weerzien begint amicaal, maar al snel blijkt Vince een dubbele agenda te hebben: hij wil John een bekentenis ontlokken over de verkrachting van hun beider schoolvriendin Amy - die hij ook heeft uitgenodigd. Amy maakt halverwege het stuk aanvankelijk vrolijk haar en tree. „Ik heb het goed voor el kaar, een goede baan als advo caat, een vriend. En ik sta op het punt mijn jeugdliefde te ont moeten." De sfeer kantelt snel als Amy wordt geconfronteerd met een duistere gebeurtenis uit dat ver leden. „Ik raak ontdaan en word even heel erg de advocaat. Uiteindelijk word ik gewoon vrouw, met emoties en pijn. Dan laat ik zien wat het met je doet als je niet wordt begrepen." Dat geldt ook voor Tygo Ger nandt en Cas Jansen als Vince en John. „Drie mensen die begre pen willen worden, maar steeds op een ander punt staan. Als de een sorry zegt is de ander er nog niet klaar voor om die excuses te ontvangen. Zo gaat het stuk erg over ontoereikendheid." En over liefde ook. Of beter: de vraag wat liefde is. „Wanneer is iets liefde en wanneer verkrach ting, Daar hebben we hele ge sprekken over gehad. Twee men sen die met elkaar vrijen kun nen dat ieder voor zich heel an ders ervaren." Ingrid Bosman Cas Jansen, Tygo Gernandt en Medi na Schuurman spelen Tape, vrijdag in de Stadsschouwburg van Middel burg, aanvang 20.00 uur. inds Robert Jan Slips terug is bij de Nits en de dames vorig jaar uit de band verdwenen, is het karakter van de muziek ver anderd. „Voorheen waren we meer jazzy, softer ook", zegt zanger/gitarist Henk Hofste de. De formatie staat zater dag als trio op het podium in het Arsenaaltheater van Vlis- singen. Hofstede durft niet goed te zeggen dat de band manne lijker is geworden. „Het is niet te omschrijven. We hebben een andere manier van spelen. Maar live is dat misschien wel het ge val", erkent hij uiteindelijk. „We zijn een stevige band ge worden." Nits, zoals de Nederlandse for matie vanaf 1997 kortweg door het muzikale leven gaat, komt deze week met de nieuwe cd Les Nuits. Ook het Mondriaan Strijkkwartet is op zes num mers van het nieuwe album te beluisteren. „Vroeger toerden wij om een plaat te promoten. Nu wordt een album gemaakt als een mag neet voor de optredens", ver klaart Hofstede, in 1974 met bas sist Alex Roelofs oprichter van de groep. Drummer Rob Kloet maakte het trio toen compleet. Robert Jan Stips vulde vervol gens met zijn toetsen de leemte die Alex Roelofs bij zijn vertrek in 1981 achterliet en voegde er een extra dimensie aan klank kleur aan toe. De titel Les Nuits voor het laat ste album is volgens Hofstede eigenlijk komen aanwaaien, van de Franse en Spaanse achter ban. „We spelen veel in Frank rijk, heten daar al vanaf 1983 Les Nits, in plaats van The Nits. In het Catalaans, de taal uit de regio van Barcelona, betekent dat nachten, zoals nuits in het Frans. We vonden dat wel mooi. Onze muziek ademt de sfeer van de nacht, heeft iets zwaars, don kers." Een deel van de teksten op de nieuwe cd is in het Frans. Hele maal uitzonderlijk is deze afwij king van het Engels niet. De hit. 'Nescio' van het album 'Omsk' uit 1983 was deels in het Itali aans. „In Frankrijk hebben wij meer in het Frans gedaan", zegt Hof stede. Hij is vanaf het begin ver antwoordelijk voor de meeste composities. De Engelse taal lag daarbij voor de hand, geïnspi reerd door de popmuziek uit de jaren zestig, van groepen als de Kinks en Them. „Je werkt met je eigen Engels. Dat heeft z'n be perkingen. Ik vergelijk het wel eens met een vreemd huis. In sommige kamers kom je eigen lijk niet. Je beslist primitief over je zinnen. Engelsen zouden het anders doen. Maar daardoor zit er ook een ander soort poëzie in, dan ze zelf zouden bedenken. Dat wordt gewaardeerd in het buitenland, zo hebben wij ge merkt." Daarnaast blijft Hofstede ook in het Nederlands schrijven, sinds zijn soloproject 'Het Draagbare Huis' in 2003. Begin dat jaar was al de cd 'Als je voelt wat ik voel' verschenen, met Neder landstalige nummers, deels door hem geschreven en uitgevoerd door de Nits en gasten zoals Freek de Jonge en Frank Boei- jen. De opbrengst was bestemd voor mensen met een motori sche handicap. De samenwerking met het Mon driaan Kwartet is Hofstede goed bevallen. Jasper Le Clercq, violist van het Zapp(kwartet, is weer ingeschakeld als arran geur. Hij koos zes nummers uit het nieuwe repertoire voor een bewerking met strijkers. Het resultaat is volgens de front man redelijk intiem gebleven, mede door de minimale bezet ting. Sinds het vertrek van bassiste Arwen Linnemans en zang eres/toetsenist Titia van Krie ken vorig jaar bestaat die weer uit het oorspronkelijke trio met Stips achter de toetsen, op het album aangevuld met de zange ressen Marjolein van der Klauw (vorige maand nog met Powder- blue in Nieuw- en Sint Joos- land) en Ciska Ruitenberg en na tuurlijk het Mondriaan Kwar tet. Ook de werkwijze was van in vloed. De meeste nummers wer den in de studio gespeeld zoals tijdens een optreden, in één keer op de band. „We hebben niet veel ingedubd. Met een compu ter 48 lagen aanbrengen kan te genwoordig iedereen, maar dat wordt enorm vol. Het risico be staat dat je niet stopt en het nummer verliest. De song wordt zodoende uit beeld geveegd." Hans Tabbers De Nits geven zaterdag een concert m het Arsenaaltheater te Vlissingen. Aanvang: 20.15 uur. Nits met zanger/gitarist Henk Hofstede (links) en Robert Jan Stips achter de toetsen. foto Bas Jongeleen ROTTERDAM Fiesta Flamenca: 'Andalucia'. Jesüs Heredia zingt enkele van zijn Bias In fantes teksten. Ook Maribel Ramos is van de partij. Verder bestaat de groep uit twee gitaristen, een zanger, een zangeres/danseres, een danseres en een danser. Concert- en congresge bouw de Doelen, wo 20.15 uur. Heads. In Anouk van Dijks choreogra fie Heads staat de verborgen, kwets bare kant van het individu in de mo derne maatschappij centraal. De vijf personages zien het bestaan van de mens gereduceerd tot de gedachtes die hij produceert. Rotterdamse Schouwburg, wo en do 20.30 uur. The Clerk's Group. The Clerk's Group brengt met een concertformu le leven en werk van de precies vijf honderd jaar geleden overleden Ja cob Obrecht in klank en beeld. Con cert- en congresgebouw de Doelen, wo 20.15 uur. Platonov. ro theater. Platonov is één van de vroegste toneelteksten van An ton Tsjechov en gaat over een gefrus treerde dorpsonderwijzer die zijn om geving en zichzelf volledig te gronde richt. Regie: Alize Zandwijk. Rotter damse Schouwburg, wo, do, vrij, za en di 19.30. Spel en Speelgoed. Spelen uitprobe ren, ervaren, voelen, ruiken, proeven, beleven en vooral veel doen. Ahoy' Rotterdam do, vrij, zat en zo 10.00-17.00 uur. The Mini Movement. Een urban play ground in het theater: live DJ's, dans- acts, open mies, VJ's, skaten en street- soccer. Met workshops rap, streetdan- ce, breakdance en multimedia, dans wedstrijden en een skatewedstrijd. Hal 4 do. 16.00 en vr. 14.00 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest. Dirigent: Michel Plasson. Mezzoso praan: Nathalie Stutzmann. Met: Du- tilleux - Métaboles; Berlioz - Les nuits d'été; Chausson - Symfonie. 19.15 uur inleiding door Caecilia Andriessen. Concert- en congresge bouw de Doelen do 20.15 uur. Amsterdam Symphony Orchestra. Volksmuziek, gecomponeerd door Glinka, de vader van de Russische klassieke muziek. Glinka - Ouverture Roeslan en Ljoedmila; Tsjaikovski - Vioolconcert in D op.35; Tsjaikovski - Symfonie nr.4 in F op.36. Concert en congresgebouw de Doelen, vrij 20.15 uur. dEUS. Rockgroep dEUS uit België laat weer van zich horen. Niet alleen met een nieuwe cd, maar ook met een tournee. Nighttown, vrij 21.00 uur. Love Marriage. Trouwbeurs met modeshows. Ahoy' Rotterdam za en zo 10.00 - 17.30 uur. K3. Concert met orkest, lichtshow, dansers en K3! Ahoy' Rotterdam za en zo 13.30 en 17.00 uur. Shakespeare Shuffle (8+). Shakes peare voor kinderen? Als dansvoor stelling? Bij Meekers Uitgesproken Dans kan alles! Rotterdamse Schouw burg, za 19.30, zo 15.00 uur. Calefax speelt Nieuwe Impressies. Met: Janacek - Zdenka-Variaties. De bussy - Première Rapsodie voor klari net. Ravel - Gaspard de la nuit. Ravel - Pavane pour une infante défunte. El lington - Satin Doll. Rameau - Suite Les Boréades. Concert- en congresge bouw de Doelen, za 20.30 uur. Orchestre Révolutionaire et Romanti- que. o.l.v. Sir John Eliot Gardiner. Weber - Ouverture Oberon; Mendels sohn - A Midsummer Night's Dream (hoogtepunten) en Derde Symfonie 'Schotse'. Concert- en congresge bouw de Doelen, za 20.15 uur. RPhO: Avontuurlijke Matinees. Rot ter-dams Philharmonisch. Dirigent: Michel Plasson. Mezzosopraan: Na thalie Stutzmann. Met: Dutilleux - Métaboles; Berlioz - Les nuits d'été; Chausson - Symfonie. Concert- en congresgebouw de Doelen, zo 14.15 Rik Mol Group. Rik Mol - trompet, Ben van den Dungen - saxofoon, Rob van Bavel - piano, Jeroen Vierdag - bas en Joost Patocka - drums. Doelen café zo 14.30 uur. Robert Long: 'n Duivels Genoegen. Centraal staat het duivelse in de mens en het menselijke in de duivel. Goed en kwaad worden op de kon-el genomen in een groot aantal nieuwe liedjes. Concert- en congresgebouw de Doelen zo 11.00 uur. Frank, Dean Sammy: The Rat Pack, Live in Concert. De show is een hommage aan Frank Sinatra, Sammy Davis jr. en Dean Martin, waarin de unieke talenten van het illustere drie tal aan bod komen, inclusief de ener gie, glitter en glamour die hen naar de top brachten. Concert- en congres gebouw de Doelen, ma 20.15 uur. The Animals and Friends. De jonge gasten die destijds singles veroorzaak ten die grijs werden gedraaid zijn nu rijpe meneren die zoveel muzikale vaardigheid in hun bagage hebben kunnen stoppen dat er alle reden is voor het organiseren van een Official 40th Anniversary tour. Luxor Thea ter ma 20.00 uur. ANTWERPEN Maria eeuwigdurende bijstand. Thea terstuk, waarin mensen, die zich in de kelders van het kapitalisme bevin den, klein dromen, van realistische za ken en elkaar daarin steunen van en met Arne Sierens, Titus De Voogdt, Johan Heldenbergh en Marijke Pi- noy. vr. za. cn di. Zuidpool 20.00 uur. Parel van een meid. Komedie van Mare Camoletti rond huwelijksperike len van het koppel Bernard en Clau de en de meid. vr. en za. Noordthea ter 20.15 uur, zo. 15.00 uur. Op blote voeten in het park. Komedie van Neil Simon over een pas gehuwd koppeltje, do. vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: De genodigde, komedie van David Pharao, over een werkeloze, do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Ashes to Ashes, to neelstuk van Harold Pinter over de onmenselijkheid van de moderne we reld: dialoog tussen een man en een vrouw met Pepijn Caudron en Katelij- ne Verbeke, do. vr. premiere en za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur. Voorstelling van Vlaams Fruit: Kartonnen Dozen: monoloog, geschre ven door Tom Lanoye, waarin hij te rugblikt op zijn jeugdjaren, vertelt door Steven De Lelie in regie van Sven Ronsijn, do. vr. en za. Theater het Klokhuis 20.30 uur; Roza en Bo ris en Dora, theaterstuk met als the ma uren praten door theatergroep Morrend Volk met Rebecca Tanghe en Walter De Groote, vr. en za. Thea ter Het Appeltje 20.30 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Terrorist, theaterproductie van Nigel Williams over terroristen en mensen die bang zijn voor terroristen m.m.v. Peter Perceval, do. vr. en za. x-ode zaal 20.30 uur; België voor beginners, theatershow door Bert Kruismans m.m.v. Peter Pex-ceval, rond, de feeste lijkheden voor het 175-jarig bestaan van België, wo. en di. Rode zaal 20.30 uur; Amex-ikaü, Monoloog met tekst van Vanessa Van Durme: een dubbel rol door Annemaxie Picard, waarin ze naar Amei-ika vliegt en terug, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; 4 Zusters, theaterstuk van Claire Swyzen met momentopnames uit het leven van vier zusters, vr. za. en zo. Kelderthea ter 20.30 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Concert door Elektronicacollectief Je M'en Fish met Mastasini, px-oject op basis van oude instrumenten en speel goed, Halosinus, elektronica ge stuurd door laptops en Lo-Bat, mi cro-music op basis van gameboys, vr. 20.30 uur; Great Expectations, toneel stuk en Engels theater van Hugh Leo- nax-d, gebaseerd op een roman van Charles Dickens, gespeeld door Bats, za. en ma. 20.15 uur, zo. 15.00 uur, Prime Time Comedy, Comedy Club met rijzende sterren op het gebied van stand-up comedy en cabax-et, za. 20.30 uur. Voorstellingen in Rataplan: Een ontgoocheling, theaterstuk naar Elsschot, door Herman en Vincent Verbeeck, vr. 20.30 uur; Hendrik Braeckmangroep featuring Bert Joris Kurt Van Herck, jazzconcert en cd-voorstelling Til now door top van Belgische jazz, za. 20.30 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Les souvenirs de la dame en noir, theatexmonoloog in het Frans over emancipatie, door en met Maimouna Gueye, wo. 20.30 uur; Sekouba Tx-ao- re, muziek en dans van de Bamana-ja- gers uit Mali, vr. 21.30 uur; Djèm- bé-conceii door Adama Drame uit Burkina Faso Zimbabwe, za. 20.30 Concerten en voorstellingen in De Singel: Zero Degi'ees, dansvoorstelling door Akra Khan Sidi Larbi m.m.v. tien muzikanten, wo. en do. Rode zaal 20.00 uur; Quator Mosaiques/Patiick Cohen, pianoforte, concert met werk van Mozart, wo. blauwe zaal 20.00 uur; Concerten in het kader van Music@venture: Sacred Music festi val georganiseerd door de Engelse componist Jonathan Harvey; vanaf do. 20.00 uur Night of the Proxns. 21ste Editie klas siek en pop: met Donna Summer, Ro ger Daltrey, Ace of Base, II Novecen- to o.l.v. Robert Groslot, Fine Fleur en John Miles Electric Band, aangevuld met Safri Duo twee percussionisten uit Denemarken.do. vr. en za. Sport paleis 20.30 uur, zo. 19.00 uur. Concerten in de Koningin Elisabeth- zaal: John Hiatt and the North Mississippi Allstai's, do. 20.00 uur; Cofenacon- cert 1, concert met romantische com ponisten en wei'k van Von Weber, Schumann en Mendelssohn-Barthol- dy door de Westdeutsche Sinfonia o.l.v. Dirk Joeres m.m.v. het Philhar monisch Jugendchor Dresden o.l.v. Jurgen Becker vr. 20.00 uur; Heather Nova, concert door zangeres uit Ber muda, ma. 20.00 uur. Heroïne. Dans van Kobalt Works, met solo van Ai'co Renz, door Su Wen-Chi. vr. en za. Monty 20.30 uur. Toneelstuk Tape is een toneelstuk met Cas Jansen, Tygo Gernandt Medina Schuurman. Twee schoolvrienden ontmoeten elkaar na tien jaar ine motelkamer. De een wil de ander een bekentenis ontloll" over het verkrachten van hun gezamenlijke schoolvriend9 die ook uitgenodigd is voor deze x-eünie. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Concert Goanna Dreaming verzorgt een klank-lig-concert. De groep maakt muziek met klankschalen en op d en bestaat uit Peter Boone, Laurens Suurmond, Henksi7 ge, Frans Daalman en Lidia Koper. •Pakhuis 22, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Freek de Jonge brengt Cordon Sanitar op de planken Het betreft de enige voorstelling in Nederland van dit od Vlaanderen gerichte programma. Met medewerking van Hella de Jonge (viool), Martin Fond (toetsen), Leon Klaasse (drums), Bax-t de Ruiter (bas) en Co van Vuuren (gitaar). •Scheldetheater, Terneuzcn, 20.00 uur Toneelstuk Toneelgroep Terneuzen speelt Chez Dolly Encorc. Zie woensdag •Porgy en Bess, Terneuzen, 20.00 uur Troubadour Miel Cools zingt luisterliedjes. Voor enkele nieuwe liedjes schreef de troubadour zelf de tekst. Daarnaast maakt hij nog steeds gebruik van zijn vas tekstschrijvers, onder wie Louis Verbeek, Ed Leeflangen Mieke Melgex'S. •Dorpshuis 't Oude Raed'uus, Poortvliet, 20.15 uur Rock Defence en Surrender treden op. Defence uit Krabbendijke brengt covers van hardrock was onder van Metallica. Surrender speelt eigen rock in het dis lect van Zuid-Beveland. •De Meiboom, Ki-abbendijke, 20.30 uur Pop Zeeuwsch Gebroedt presenteert drie bands. Fitting uit Schouwen bx-engt een mix van wave, met funk. punk, pop en jazz. De muzikanten van Massa Crista komt uit Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen en spelen stonerroc SVS staat voor Steeds Voox-uitstrevend. Deze hiphoppers Middelburg zijn Rapture en Devious en rappen in het Eng en Nederlands. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Cabaret Reijix en Goed bi-engen een try-out vaxx Hard slikken. De uit Vlissingen afkomstige Kim Goedegebure en de Lm bux-gse Renate Reijnders kunnen als hartsvriendinnen el- kaars bloed wel drinken, zo lijkt het. Ze meppen eikaars! vig om de oren en op de schouder en ook het publiek ont snapt niet aan hun kritiek. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30a Pop Zeeuwsch Gebroedt presenteert drie bands. Op het podium staan de Stijlfreakz uit Zierikzeemetmt- tal-hipixop, Majestic 12 uit de Bevelanden met slooprocki Polluted Inheritance uit Zeeuws-Vlaanderen met metal. •Podium De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Familieshow Plop en de treiterti-ol is een muzikale familieshow. Iemand houdt de kabouters voor de gek. Er verdwijnenk( ken in de melkherberg en veel spulletjes liggen plots op ei andere plaats. Bovendien horen de kabouters rare gel •Scheldetheater, Terneuzen, 13.00 en 15.15 uur Covers Straight speelt rock/blues covers, voorzien van een ei mi-akoestisch sausje. Het repertoire bestaat uit wei'k van Amanda Marshall,lis DeLange, Bomxie Raitt, Fleetwood Mac, Crowded House Eric Clapton. De bezetting: Suzan Steketee (zang), Martin Hoff (gitaar en zang), James Denton (gitaar en zang),Keö Swart (basgitaar) en Lidus Willeboordse (mondharmonici •De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Toneelstuk Toneelgroep Terneuzen staat met Chez Dolly Encore opt planken. Zie woensdag •Porgy en Bess, Terneuzen, 20.00 uur Cabaret Javier Guzman brengt Ton Zuur, de vergeten mens.opnifi tot leven. Daar lig je dan, tweeëneenhalf jaar morsdood in een flalu Rotterdam, voordat je eindelijk wordt gevonden. Eenkleil onopvallend berichtje verschijnt in de kx-ant. Javier Guzfi won in 2002 de publieks- en juryprijs van het Leids Cabail Festival. Deze voorstelling is geheel uitvex-kocht. •Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Bergmuzikanten Cees Hoogesteger presenteert een jubileumprogramma in verband met het 15-jarig bestaan van de Bergmuzikanten, De groep onder leiding van dix-igent Geit Harink, treedt voor de pauze op. Daax-na begeleiden de musici diverse soli ten. Onder hen het Bx-uinisser visserskoor o.l.v. Jacob Kuil en Marianne Weber. Alle kaaxten zijn verkocht. •Theater De Mythe Goes, 20.00 uur Muziek Margriet Eshuijs presenteert Flowerchild unplugged. De zangeres en pianiste brengt haar oude hits House forst en Black Pearl, maar ook nieuwe liedjes zoals Find it in your heart, The dancer en Rose. Haar band staat onder lei' ding van Maarten Peters. •Luctor et emergo. Rilland, 20.00 uur Rock De coverband Bootleg verleent medewerking aan Rock Pn mises. Opkomend muzikaal talent kan onder leiding van deze for matie x-ockmuziek van bekende artiesten vextolken. •'t Wagenhuis, Nieuw-Vossemeer, 20.00 uur Musical Muziektheatergezelschap GOV presenteert de musical Over-leven. Een arts raakt in de problemen omdat hij als hoofd van oe dijkbewaking waarschuwingen negeert en niet de juiste maatregelen treft. Het libretto is van Rinie de Koster,g® list is Rob van der Meule. De muzikale leiding is in handec van dirigent Hans laureijn. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Pop De Nits geven een concert. Het nieuwe album Les Nuits ver-schijnt deze week. Er kom ook een single uit: The Key Shop. De bezetting: Henk Ho de (zang en gitaar), Rob Kloet (slagwerk) en Robert-Jan Stips (toetsen). •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28