Zingen in diverse talen Anton Saris is nu een heldentenor 2C Mairan, met vlnr Lief Proost, Elly Aerden, Kristof Aerts, Florejan Verschueren, Jan-Kris Vinken, Jes Proost en Stefan Wellens. e bron met nieuw Vlaams folktalent lijkt onuitputtelijk. Zaterdagavond treedt in folk- podium Razzmatazz de zeven- persoonsformatie Mairan voor het voetlicht. Toch vindt zangeres. Elly Aerden dat de muziek van Mairan breder is dan folk alleen. De formatie kent een bezet ting met akoestische piano of keyboard, gitaar, basgitaar, altviool en drums/percussie. Dat refereert eerder aan een standaardbezetting van een pop groep dan aan een folkgroep. Zelf omschrijft ze de muziek als 'poëtische folk met een popatti tude'. De muzikanten hebben een brede achtergrond: enkelen hebben een klassieke scholing achter de rug, sommigen bewe gen zich in het jazzcircuit of in het theater. ;;Die verschillende invalshoeken geven rijkdom aan de muziek. Die is rijker dan alleen de volks muziek", meent Aerden. Opvallend is dat de groep drie zangeressen kent en de muzikan ten soms ook nog voor de achter grondzang zorgen. Veel liedjes worden driestemmig gezongen. Dat is kenmerkend voor Mai ran. „Die meerstemmigheid kleurt het geheel, al hebben we even eens nummers waar ik alleen de leadzang doe. Maar Mairan is eigenlijk ontstaan vanuit die stemmen." Het lijkt erop dat Mairan nauwe lijks een binding heeft met het Gooikse, maar dat is slechts schijn. Gooik is een plaatsje in het Vlaamse, waar al jaren sta ges voor volksmuziek georgani seerd worden. Veel van de huidi ge jonge generatie folkmuzikan- ten kreeg hier de opleiding. De zangeressen van Mairan ont moetten elkaar voor het eerst op Gooik. Aerden verzorgde er het laatste jaar zelf een cursus. Mairan is vooral een liedgerich- te formatie. De dichterlijke tek sten worden gezongen in het En gels, Frans, Italiaans, Vlaams en zelfs een enkele in het Latijn. De sfeer die ze oproepen, wordt verklankt in de muziek. Die is merendeels van eigen hand, in tegenstelling tot die teksten. Universeel „Ik geloof dat we maar één lied zingen dat ik volledig zelf heb geschreven. De rest zijn oudere liederen. Om te veel bijdragen aan auteursrechten te vermij den, kiezen we voor liedjes van schrijvers die langer dan veertig jaar geleden zijn overleden. De thema's zijn universeel: ze gaan over liefde, leven en dood. Zeg maar het zielsgebeuren. We kie zen meestal eerst een tekst en gaan daarmee muzikaal aan de slag. Het enige criterium is dat het moet werken. Praktisch val len dan liederen af die een moei lijk metrum hebben of omdat het gewoon niet klikt. Met die ruwe bewerking maken we ver volgens de arrangementen af." Met de verscheidenheid aan ta len hadden vooral recensenten in het begin wat moeite. „Nu zien ze de eenheid, want die is wel degelijk aanwezig. Nie mand struikelt daar meer over. Soms kan je iets veel beter in een andere taal dan bijvoor beeld het Vlaams uitdrukken. Het is ook vooral de muzikale context waarin die liedjes gezon gen worden die de eenheid creëert." Marius Roeting Mairan treedt zaterdag om 21.00 uur op in Razzmatazz te Oost-Souburg. Hij begon zijn carrière in Middelburg, als trombo nist. Tegenwoordig heeft Anton Saris Europa als werkterrein. De tenor geeft vrijdag samen met de Finse sopraan Camilla Nylund een concert in de Bur gerzaal van het oude stadhuis in Middelburg. De jaren in Dresden hebben zijn sporen achtergelaten. Door de telefoon praat Anton Saris met een licht Duits accent over de start van zijn muzikale loop baan. „Ik heb tot mijn tiende in Middelburg gewoond, ik zat op de Gaudeamusschool. Nu heet die anders geloof ik. Op de mu ziekschool kreeg ik trombone- les en ik heb ook bij het Middel burgs Muziekkorps gespeeld. Pas op het conservatorium in Utrecht ben ik van de trombone afgestapt. In het eerstejaars koor werd mijn stem ontdekt. Tot die tijd dacht ik dat je kon zingen of niet. Ik wist voordat ik naar het conservatorium ging niet dat je zang kon studeren." Saris studeerde als bariton af aan het conservatorium in Den Haag en zong een aantal jaren bij Opera Zuid en Hoofdstad Operette. In Polen ontmoette hij Camilla Nylund. „We leer den elkaar kennen bij de opna mes van een kerstconcert voor de Poolse televisie. We trouw den, kregen een dochter en gin gen in Dresden wonen. Camilla kon daar een vaste baan krij gen. Ik was in die periode niet zo tevreden met mijn baritonrol- len en wou er een jaar tussenuit om een gooi te kunnen doen naar een carrière als tenor." Het duurde maar tien maanden voordat Saris zijn debuut als te nor maakte in de Negende van Beethoven bij de Beethoven Academie in België. „Het is een lastige overgang. Je moet op nieuw leren zingen. In het regis ter waar je als bariton maar zo nu en dan komt, zing je als te nor de hele tijd. Toch switchen jonge baritons wel vaker. Zo rond de 35 jaar, als je lichaam sterker wordt, kun je de over stap goed maken. Ik ben nu een wat zwaardere tenor, een hel dentenor. Daar zijn er niet zo veel van, dus ik heb genoeg inte ressante rollen." Het tweetal zingt vrijdag, bege leid door pianist Jobst Schnei- dera, een programma met laat- romantische werken. Nylund brengt liederen van haar landge noot Jean Sibelius en Saris zingt het Poème d'un Jour van Gabriel Fauré. Het Italieni- sches Liederbuch van Hugo Wolff doen ze samen. Saris: „Die liederen zijn veel minder 'Duits' dan de rest van de laatro mantiek. Je treft er geen diepe depressiviteit in aan. De onder werpen zijn volks en 'to the point'. Het stuk wordt meestal door sopraan en bariton ge daan, terwijl het oorspronkelijk voor sopraan en tenor geschre ven is. Wij zingen het vrijdag dus in de originele versie." Douwe Eisenga Camilla Nylund en Anton Sans zin gen laatromantische werken, bege leid door pianist Jobst Sehneidera, vrijdag in de Burgerzaal van het oude stadhuis in Middelburg. woensdag 19 oktober 2005 19t/m 25 oktober WOENSDAG Poppenkast Poppenkast Tierelijn is te zien met Jantje lacht. Jantje huilt. Jan Klaassen en Katrijn beleven avonturen met hun geadop teerde toverdochtertje Tierelijntje, haar clownsvriendje Spo- kie en het circuspaardje Floortje •Ledeltheater, Oostburg, 15.00 uur Poppentheater Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat. De vrienden Pos en Peer willen rijk worden en gaan op zoek naar de grootste schat ter wereld. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Musical Dance Center Dazzle presenteert de musical Merel Meer- kerk's Moves. De productie is gebaseerd op het boek Marietje Appelgat en wordt uitgevoerd door dertig zangers en dansers van 9 tot 17 jaar. De muziek is geschreven door de broers Bart en Jeroen Koe- lemaij. •Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 en 20.00 uur Toneelstuk Toneelgroep Terneuzen brengt Chez Dolly Encore op de planken. Het komisch drama speelt zich af in een Franse nachtclub tij dens de jaren vijftig. Dolly ontfermt zich ruimhartig over de kneusjes die haar club binnenlopen. Met Anneke van Glans beek, Willem Minneboo en Joke Gijsen. Regie: Monique Aers- sens. •Porgy en Bess, Terneuzen, 20.00 uur Chippendales De Chippendales presenteren The Fantasy Tour. Het stoere dansgezelschap is er weer, in een nieuwe samen stelling, maar allen gespierd en uitdagend. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Theaterconcert Lenette van Dongen presenteert Rafels. In deze muzikale theatershow schuilt zij samen met de muzi kanten Esther Apituley (altviool), Eric Calmes (bas), Edoar- do Righini (gitaar) en Martin Verdonk (slagwerk) in een no- madentent tot de donkere wolken van deze tijden weer voor bij zijn. Zij zingt liedjes uit haar tienjarig repertoire en enkele nieu we nummers. •Theater De Mythe, Goes 20.00 uur Cajun Catfish treedt op. Deze nieuwe Schouwse band brengt cajun, feestmuziek met Franstalige meerstemmige zang. De bezetting: Marien Hogerheijde (zang en gitaar), Wolfert Jumelet (accordeon), John Muis (drums), Andre van der Schelde (bas), David Egter van Wissekerke (viool) en Gerrit Rentier (gitaar en zang). •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Toneelstuk Toneelgroep Terneuzen brengt Chez Dolly Encore op de planken. Zie woensdag. •Porgy en Bess, Terneuzen, 20.00 uur Musical The Rat Pack Live in concert is een muzikale hommage aan Frank Sinatra, Dean Martin en Sammy Davis jr. Veel klassiekers van hen passeren de revue, zoals My way, New York, New York, That's amore, I've got you under my skin en The lady is a tramp, uitgevoerd door drie evenbeel den van de zangers. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Toneelstuk Bonheur presenteert De zelfmoord van de meisjes. De voorstelling draait om de raadselachtige zelfdoding van de vijf zusjes Lisbon. Een groep jongens probeert jaren later te achterhalen wat hun drijfveer was. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Blues Bluesbox treedt op. Het repertoire omvat bluesklassiekers van Albert King, B.B. King, Otis Rush, Freddie King, Peter Green, Buddy Guy en Rory Gallagher. De bezetting: Jeroen Schoote (zang), Vincent Vinkoert (solo- gitaar), Marina van den Boogaart (bas), Dennis Vinkoert (gi taar) en Paul Schoote jr (drums). •Café Speyk, Vlissingen, 22.00 uur VRIJDAG Recital Klassiek en romantiek zijn de trefwoorden voor het recital van Camilla Nylund (sopraan) en Anton Saris (tenor). Jobst Sehneidera begeleidt het duo op piano. Het programma vermeldt werken van Sibelius, Fauré en Wolff. •Burgerzaal stadhuis. Middelburg, 20.00 uur rio belicht lonteverdi en ju tijdgenoten ie Italiaanse componist Monteverdi en zijn tijdge- 6 staan zondag centraal tij- een concert oude muziek, menwerking met het Marki- rt van der Kamp (bas), Jaap deden (cello) en Alexander «nn (davecimbel) voeren 0les en instrumentele wer- atvan Claudio Monteverdi, pandro Stradella. Antonio tra. Tarquimo Merula en jandro Scarlatti, man der Kamp, in 1947 ge- tin Kampen. is een pleitbe- proor het repertoire uit de s&ende en achttiende eeuw ["baszangers, maar ook van adiags werk. Hij trad op in soera's uit de barok, zoals Cavalli, Monteverdi, gi en Handel, maar ook klere componisten, onder Mozart. Berlioz. Hindemith luani Vanaf 1974 was hij Bg jaar lid van het Neder- k Kamerkoor, waarvan hij «aantal jaren artistiek di er was. JS4 begon hij het madrigaal- sible Gesualdo Consort Am- jam, voor uitvoeringen van gk uit de zestiende en ze- fcndeeeuw. Ook hedendaag- sapomsten schreven werk het ensemble. De naamge- Carlo Gesualdo da Venosa een edelman uit Venetië 1-1613), die voor die tijd ex- j-entele muziek schreef, rm hij zocht naar nieuwe lelijkheden voor expressie, rieen ritmisch, maar boven- innomsch. Daar streeft het able ook naar. cellist en gambist Jaap ter Jen is vooral bekend als so- e uitvoerder van kamermu- maar dirigeerde ook tal orkesten. Hij is mede-op- iervan het ensemble Musica hmera. In 2000 begon hij de at Akademie. Met dit en- ible nam hij de integrale Mo- symfoniën op. Met violiste abeth Wallfisch en pianist lid Brautigam vormt hij benige tijd een trio. Verder j actief in Musica Antiqua. tander Weimann is geboren lunchen, waar hij ook zijn ikale opleiding kreeg. In 1 won hij een eerste prijs in Italiaanse Rovereto met zijn imbleLeNuove Musiche. De ecimbilist maakt regelmatig uit van het ensemble Tragi - ledia en is ook veelvuldig te I bij gezelschappen als En- ible 415, Freiburger Or- straenTafelmusik. Hans Tabbers Iflierdi en tijdgenoten met Har- in der Kamp (bas), Jaap ter Lin- (cello) en Alexander Weimann (cimbel), zondag in de Grote m Veere. Het programma be- m 15.30 uur. fwn der Kamp In de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes is een overzichtstentoonstelling te zien met werk van de vorig jaar overleden Zeeuwse kunstschilder Gerard Menken. Anton Korteweg, directeur van het Letter kundig Museum, verricht de opening zater dag om 15 uur. Kees Ingelse uit Driewegen exposeert zon dag schilderijen in 't Kerkje van Ellesdiek inEUewoutsdijk. Open: 13.30-16.00 uur In de Zware Plaatwerkerij van Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Vlissingen wordt zondag een vervolg gegeven aan het project Mijn Domein. Het programma be gint om 15.00 uur. Dj Broky B. heeftgelui- den opgenomen bij de scheepswerf en draait platen die passen bij deze sfeer. Dal star heeft vier jaar het randgebied van het het KSG-terrein vastgelegd in 78 schilde rijen, die samen de verboden stad vormen. Hij zal zijn werken toelichten en als aande len van de stad proberen te verkopen. Ver der wordt het startsein gegeven voor Mijn interieur Mijn uitzicht. Deze fotowand zou de stijlkaart moeten worden van het geen in de toekomst mag worden verwacht in dit gebied. Tussen 14 en 16 uur is in de Glacisstyraat de Sterrenparade te horen, de ode van de Tilburg Cowboys aan badka mergezang van de bewoners. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit de negentiende en twintigste eeuw ver beelden hoe het Westen naar andere cultu ren keek. t/m 5 maart, Marokko: kunst design, t/m 22 mei: Expressies in indigo, textielkunst van Fukumoto Shihoko. Museum Het Schielandshuis: t/m 20 no vember: Rotterdam Geraakt - emoties van een stad in oorlog, t/m 12 februari, Rich ters en het panorama. In april 1940 maakt Richters vanaf de Stadhuistoren een pano ramatekening van Rotterdam. Een paar weken later verwoest het bombardement de binnenstad. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Char lie Chaplin in beeld. Een multi-mediale, fa milie-tentoonstelling over een van de grootste kunstenaars van de twintigste eeuw. t/m 8 januari Meesters van de Ro mantiek. Nederlandse schilderkunst 1800-1850. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten, t/m 27 november Jan Veth en zijn tijdgenoten in het fin de siècle, t/m 8 januari: Olafur Eliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgol ven centraal staat. Deze wordt op monu mentale wijze zichtbaar gemaakt door licht en water, t/m 11 december: Jan Krie- ge Metalen. De grote vazen, klokken, kan delaars, sieraden, koppen en dierfiguren van koper, tombak en zilver van Jan Krie gel'. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember, WereldHaven - HavenWereld. t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het le ven, werken en wonen van de binnenschip per en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. Ned. Architectuurinstituut: t/m 31 decem ber: GeWoon Architectuur. De permanen te tentoonstelling van het NAi vertelt de geschiedenis van twee eeuwen wonen en volkshuisvesting in Nederland, t/m 23 ok tober: Een Vorstelijke Tentoonstelling, t/m 8 januari Team 10. Een internationale groep architecten bracht vijftig jaar gele den de menselijke maat terug in de archi tectuur. Onder de naam Team 10 vormden o.a. Aldo van Eyck en Jaap Bakema een bron van inspiratie voor de architecten van nu. Witte de With, center for contemporary art: t/m 6 november Monopolis - Antwer pen is het werk van drie instellingen - Mu- HKA, Extra City en Objectif_exhibitions - die in samenspraak met Witte de With la ten zien hoe dialoog en uitwisseling aan de basis liggen van een artistiek en tegelijk maatschappelijk project. De tentoonstel ling is een case study over kunst en de ma nieren waarop ze zich inbedt in het maat schappelijk weefsel van de (wereld-)stad Antwerpen. Centrum Beeldende Kunst t/m 8 januari High tea Talk Dit keer worden er gas ten uit de modewereld aan de tand ge voeld door talkshowhosts. ANTWERPEN Mas I Nationaal Scheepvaartmuseum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. MUHKA: tot 6 november - Honoré D'O - Blue Key; tot 13 november - Collectiepre sentatie XII /herfst 2005 - Photobased Beeldende Kunst en Fotografie en Franse kunst uit de collectie; tot 27 november - Angels of History: Het Moskous conceptua- lisme en zijn invloed. Prov. Diamantmuseum: tot 4 december: Tijdloze juwelen Horloges met diamant. KMSK: tot 31 december - Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verza melingen; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatka mer van Nederland. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 8 janua ri - Europalia Rusland: Street- Art and Fashion; oude vleugel: tot 8 jan. Sabena Air Nostalgie; 4de verdieping, zaal Arena - tot 8 januari - New Photographers 2006. Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 januari - 14de Zilvertriënnale; tot 25 januari - Chris- tofle - Hoogtepunten van een Dynastie MOMU: tot 5 februari 2006 - Europalia Katharina Prospect - The Russians by A.F. Vandervorst; Momu Gallery: tot 30 okto ber - (S)teken: Merklappen uit de 17de tot 20ste eeuw. GENT S.M.A.K.: tot 4 december Baloise - Aleks- andra Mir; tot 1 februari 2006 - BAR-code - David Neirings feat Anonymous Writers. Caermersklooster: tot 30 oktober - Zonder Beeldruis: Luk Monsaert, huisfotograaf van het Internationaal Filmfestival van Vlaanderen. Verzameld Werk: tot 11 november Karen Pontoppidau. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 13 novem ber - Rik Vermeersch met Vrouw-Niet-vrouw: beelden in gips, brons en epoxy, grafiek en schilderijen. MIAT: tot 8 januari - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, mees terkok uit Gent: de 19de eeuwse eetcul tuur in Gent. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea ter BRUGGE Bogardenkapel: tot 31 oktober - Arno Chevalier des Zazous; Beeldende homma ge door een 20-tal kunstenaars aan de songteksten van Arno. Sint Salvatorskathedraal: tot 6 november: Corpus Sanctorum: Het verhaal van schrij nen en relieken. Stadshallen: tot 14 november - Rodin Van gips tot brons. Magdalenazaai: tot 18 december - Picture this Body Stroke Fototentoonstelling cur sisten fotohuis. Arentshuis tot 31 december - Rubens, Jor- daens Van Dyck, Vlaamse meesterteke- ningen. KNOKKE Scharpoord: tot 6 november - Knok- ke-Heist, een casino voor de toekomst: ges electeerden en winnaar van internationale architectuurwedstrijd voor het casino van Knokke. SEAS: tot 28 oktober - Annelies Slabbyn- ck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27