Inastasiou goud waard voor Ajax Rentree Henry met goals, record en zege PSV'er Farfan lijkt fit voor duel met Milan Van Galen mag thuisblijven voor duel in Oekraïne Degradatie uit eerste divisie op agenda 17 riekse spits bezorgt Amsterdammers 2-0-zege op FC Thun woensdag 19 oktober 2005 rfliAnton van Gerner ffOLLE - Degradatie vanuit Gouden Gids Divisie en pro- vanuit de top van het ama- Ln'oetbal komt opnieuw op de Ida van de KNVB. Begin vol- «d jaar zijn er voorstellen te jachten in die richting. iart van dit jaar stu- deert een projectgroep op de in stelling van een overgangsklas se tussen prof- en amateurvoet bal. De amateurclubs kapten vo rig jaar de discussie over invoe ring van deze 'topklasse' af. „Maar er is sprake van voort schrijdend inzicht", zegt KNVB-voorlichter Rob de Lee- de. „Zoals de vlag er nu voor hangt in de eerste divisie en het amateurvoetbal is men bereid te kijken naar andere mogelijkhe den." Welke die mogelijkheden pre cies zijn, kan De Leede nog niet zeggen. Het bestuur amateur voetbal van de KNVB wordt over enkele weken bijgepraat. Het 'voortschrijdend inzicht' bij het amateurvoetbal is gehaald uit een enquête onder een aan tal voorzitters van hoofdklasse clubs. Een extern bureau peilde bij de voorzitters de mening over de structuur van het Nederlandse voetbal. Volgens De Leede is die structuur een belangrijke reden om de discussie toch weer aan te zwengelen. „Nederland is het enige land in Europa zonder doorstroming. Bovendien kun je je afvragen of alle clubs in de Gouden Gids Di visie wel financieel gezond zijn; een aantal moet op de tenen lo pen om dit niveau aan te kun nen." GPD fDidcSintenie (STERDAM - 'Ajax heeft een k 0|é, olé'. Een gezongen „lf van de Ajax-supporters spits Yannis Anastasiou. kreeg gisteravond tegen FC m het vertrouwen van trai- Danny Blind. De Griek be- ainde dat niet. Hij scoorde ide treffers in de met 2-0 ge- iKn wedstrijd. «tasiou maakt een merk- srdige periode door in zijn Kballeven. Door de vorige ix*r Ronald Koeman werd halverwege het seizoen tf/2004 gehaald van Roda JC een tijdelijk spitsenpro- 0 (blessures) op te lossen. Gnek speelde een hoofdrol jebelangrijke thuiswedstrijd 1 PSV. die Ajax won en in zetel naar de landstitel xht. deed Koeman nog maar ;seh]ks een beroep op de trailer. En datzelfde gold zijn opvolger Danny Blind, atasiou (32) hoorde afgelo- zomer op zijn vakantie- j dat Ajax een nieuwe spits i aangetrokken: Markus Ro sberg. Maar de Griek mocht cBlind onder geen beding ver- kien „Want Yanms is een urdevolle supersub en hij eft een belangrijke rol in de jdkamer." In de overwegend selectie is Anastasiou een richtig karakter. Hij ont- mde zich vaak over Zlatan movie, Rafael van der en Wesley Sneijder die regeld met Koeman aan itók hadden. (en deed Anastasiou zelden, wel hij daar soms best reden toe had. Rosenberg en zijn land genoot Angelos Charisteas kwa men dit seizoen nauwelijks aan scoren toe. maar Blind bleef hen vertrouwen geven. „Ik respec teer de keuze van de trainer", zei Anastasiou kort voor de Champions Leaguewedstrijd te gen Arsenal, toen hij niet eens deel uitmaakte van de selectie. „Maar moeilijk is het wel. Mis schien moet ik in de winterstop met de trainer gaan praten. Want ik ben 32, ik wil nog een paar jaar voetballen." Anastasiou hield zijn waarde achter de schermen en hij legde zich toe op de cursus Trainer/ Coach III, waarvoor hij de prak tijklessen volgt op Ajax' trai ningscomplex De Toekomst. Ondertussen verloor Ajax al tien punten in acht competitie duels. Het niet kunnen scoren vrat het zelfvertrouwen weg en het spel leed er zichtbaar onder. Charisteas raakte na een ople ving tegen Roda JC (twee doel punten) geblesseerd (hersen schudding). Rosenberg kon zijn draai maar niet vinden, en voor al het doel van de tegenstander niet. Explosiviteit In de aanloop naar de belangrij ke wedstrijd tegen FC Thun hak te Blind de knoop door: Anasta siou kreeg een basisplaats - voor het eerst sinds 3 december 2004 - omdat hij van alledrie spitsen het best past in een sys teem met drie aanvallers. Blind: „Yannis heeft ook zijn tekortko mingen, maar dat weet hij zelf als geen ander."De Griek is niet snel en mist de explosiviteit om na het voorbereidend werk ook in scoringspositie te komen. Zijn aanwezigheid was gister avond echter doorslaggevend. Hij miste na acht minuten een vrije kopkans, maar daarvan raakt Anastasiou niet in de war. In de 36e minuut reageerde hij attent op een dieptepass van Ste ven Pienaar die hij met zijn rech terbeen feilloos achter doelman Jakupovic mikte. De voorsprong was verdiend, hoewel Ajax veel dank verschul digd was aan doelman Maarten Stekelenburg, die zijn elftal er op belangrijke momenten door heen sleepte. Ajax bewaarde het beste spel tot na rust. Blind wij zigde van tactiek. Hij haalde Mauro Rosales weg van de links buitenplaats en posteerde daar Wesley Sneijder. Steven Pie naar kwam op het middenveld te spelen en Rosales verhuisde naar de rechterkant. Binnen tien minuten besliste Anastasiou het duel. Hij profi teerde optimaal van een misver stand in de Zwitserse achterhoe de. Zijn schot met links leek houdbaar, maar Jakupovic dook over de bal heen. Ajax kreeg in het vervolg van het duel veel ruimte, maar gescoord werd er niet meer. Anastasiou had in de tachtigste minuut een derde tref fer op zijn schoen, maar hij schoot de voorzet van Rosales van dichtbij hoog over. Twee mi nuten later gunde Blind hem een applauswissel. Door de zege klimt Ajax naar de tweede plaats in groep B. Met vier punten staat de ploeg nu vijf punten achter op koploper Arsenal. Over twee weken speelt Ajax uit tegen FC Thun. In het Stade de Suisse in Bern kunnen de Amsterdammers een belangrijke stap zetten naar de tweede ronde van de Champions League. GPD Levenslange schorsing arbiter RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse scheidsrechter Edilson Pereira de Carvalho heeft een levenslange schor sing opgelegd gekregen wegens omkoping. Een vijfkoppig sporttribunaal achtte bewezen dat hij het resultaat van di verse wedstrijden bewust heeft beïnvloed. De arbiter gaf eerder deze maand op de nationale televi sie al toe geld te hebben aangenomen van een goksyndi- caat om de resultaten van duels te manipuleren. Hij leid de dit jaar elf wedstrijden in de hoogste Braziliaanse com petitie. Die wedstrijden worden allemaal overgespeeld. De Carvalho werd eind september al voorlopig geschorst toen het schandaal aan het licht kwam. ANP/RTR Anthuenis neemt officieel ontslag BRUSSEL - De Belgische bondcoach Aimé Anthuenis heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij de voetbalbond KBVB in Brussel. Hij was drie jaar in dienst bij de Rode Duivels en had nog een contract tot na de eindronde van het WK in Duitsland, volgende zomer. Het ontslag van de 61-jarige Anthuenis kwam niet onverwacht. Onder zijn bewind wist het Belgisch elftal zich niet te kwalificeren voor het EK in Portugal en recent ook niet voor de ein dronde van het WK in Duitsland. Anthuenis blijft wel tot het eind van het jaar voor de KBVB werken. ANP/Belga Owoeri staat maand buitenspel ROTTERDAM - Feyenoord kan voorlopig niet beschik ken over John Owoeri. De Nigeriaan brak maandagavond in de wedstrijd van Jong Feyenoord zijn jukbeen. De aan valler is naar verwachting een maand uitgeschakeld. Owoeri's landgenoot Adeleye Dele is de komende weken op stage bij Feyenoord. De zeventienjarige verdediger, die uitkomt voor Shooting Star, traint in eerste instantie mee bij de beloften en mogelijk daarna bij het eerste elf tal. Afgelopen zomer maakte Dele deel uit van de Nigeri- aanse ploeg die bij het WK voetbal onder 20 jaar in Neder land de finale bereikte. ANP Tsjizjov loopt uit op WK dammen AMSTERDAM - Alexei Tsjizjov heeft bij het wereldkam pioenschap dammen in Amsterdam zijn voorsprong uitge breid. De Russische grootmeester won gisteren in de zes de ronde met zwart van de Litouwer Edvard Buzinski, die onderaan bungelt in het klassement. Tsjizjov staat nu op tien punten. Dat zijn er twee meer dan Guntis Valneris. De Let kwam remise overeen met ti telverdediger Alexander Georgiev. De Nederlandse fina listen Alexander Baljakin, Kees Thijssen en Gérard Jan sen deelden de punten eveneens. Baljakin en Thijssen be zetten samen de derde plaats. ANP Vier maanden cel voor Conté SAN FRANCISCO - De federale rechter heeft Victor Con té, de oprichter en baas van de roemruchte Amerikaanse 'dopingfabriek' Balco, gisteren veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. Hij kreeg bovendien voor een zelfde periode huisarrest en komt twee jaar onder juridisch toe zicht te staan. Contes bedrijf heeft verboden prestatiebe- vorderende middelen, onder meer de zelf ontworpen ana bole steroïde THG, geleverd aan tal van topatleten. ANP champions league I0EPA Munchen (Dui) - Juventus 1)2-1 (2-0). 32. Deisier 1 -0, 38. Demi- elij2-0,90. Ibrahimovic 2-1. Scheids- Vassaras (Gri). Gele kaart: Gian- («Ida, Thuram (Juventus). Aantal Schouwers: 66.000. pid Wien (Oos) - Club Brugge til 0-1 (0-0). 75. Balaban 0-1. sidsrechter: Dougal (Sch). Gele Dober (Rapid Wien), Aantal toe- towers' 45,000. 3 3 3 2 0 9 4-1 16 6-3 3 1 0 2 3 2- 3 van onze sportredactie an n a n n. k 1 dWien sgtamma, woensdag 2 novem- rJuventus - Bayern Munchen, Club tgje-Rapid Wien. w FC Thun 2-0 (1-0). 36. Anasta- 1-0, 55. Anastasiou 2-0. Scheids- ten Rosetti (Ita). Aantal toeschou- rr44772. n: Stekelenburg; Trabelsi, Grygera, toenEmanuelson; De Jong, Gala- fiSneijder: Pienaar (84. Boukhari), sasiou (82. Babel) en Rosales (90. Jakupovic; Orman, Milicevic, i Goncalves; Ferreira, Aeger- Gelson (85. Omar), Adriano (74. vseleandro; Lustrinelli (85. Duruz). *ta Praag (Tsj) - Arsenal (Eng) (O-I). 20. Henry 0-1, 75. Henry 0-2. tadsrechter: Stark (Dui). Gele kaart: tSpana Praag), Van Persie. Clichy <wl|. Aantal toeschouwers: 20.000. 3 3 0 0 9 6-2 tyemma, woensdag PtThun-Ajax, Arsenal-Sparta Praag. Wepc pil Gele kaart. Torghelle. Serie (Pa- Ppkos), Van Bommel, Xavi (FC Bar- F^ Aantal toeschouwers: 70.000. •"Me (Ita) - Werder Bremen (Dui) 'M). 64. Felipe 0-1 (eigen doel), 0 Natale 1-1. Scheidsrechter: Tem- ~'Ned), Gele kaart: Pinzi, laquinta ssei Valdez. Micoud (Werder Bre- Aantal toeschouwers: 25.000 L'-- woensdag 2 r-nerder Bremen - Udinese, FC Bar- FaPanathinaikos. «OEPO United (Eng) - Lille (Fra) ^Scheidsrechter: Farina (|ta) Rode i-^ r 'Manchester United/ Gele kaart: Ferdinand. O'Shea "der United). Schmitz, Vitakic, Itillel. Aantal toeschouwers: ■pMlI (Spa) - Benfica (Por) 1-1 P'2 Riquelme 1-0 (strafschop). 77. _-ea 1-1 Scheidsrechter: Meyer Rental toeschouwers. 20.000. 3 0 3 0 3 1- DEN HAAG/PRAAG - Verdedigers opge past: Thierry Henry is terug op de vel den. De Fransman maakte gisteravond zijn rentree bij Arsenal na een afwezig heid van bijna twee maanden en leidde zijn ploeg in de Champions League met een naar een belangrijke overwinning. De spits scoorde in Praag tegen Sparta tweemaal: 0-2. Met die tweede treffer werd Henry all-ti me topscorer van Arsenal. Hij staat nu, na 302 duels voor de Londense ploeg, op 186 treffers. Het oude record was in han den van Ian Wright, ook al zo'n Highbu- ry-icoon, die 288 wedstrijden nodig had voor 185 doelpunten. Henry raakte in september geblesseerd aan zijn lies toen hij met Frankrijk in Du blin van Ierland won (0-1). De enige tref fer kwam toen, uiteraard, van Henry. Ar senal strompelde vervolgens zonder zijn vedette door het Premiership en verspeel de in vijf duels acht punten tegen middel matige opponenten. Henry maakte zijn eerste doelpunt gister avond in Praag na twintig minuten. Hij stond toen net driehonderd seconden in het veld, als vervanger van de Spanjaard Jose Antonio Reyes. Henry pikte een lan ge pass van verdediger Kolo Touré op en scoorde met zijn rechtervoet vanaf een meter of twintig. Arsenal bleef vervol gens zonder noemenswaardige proble men overeind. Henry stelde de zege vei lig door een kwartier voor tijd een voor zet van zijn landgenoot Robert Pirès te gen de touwen te knallen; 0-2. Bayern München mag in de Bundesliga de koppositie kwijt zijn, in de Cham pions League houdt de Duitse recordkam pioen het hoofd er goed bij. Juventus, dat in de Serie A nog geen punt heeft ver speeld, ondervond dat gisteravond: 2-1. Bayern gokte voor de topper tegen de Ita lianen op Makaav. De Nederlandse aan valler stond, mede door een blessure, al 51 dagen droog. Makaay fungeerde gister avond echter vooral als bliksemafleider. Geen Duitser die erom maalde. Bij rust stond hun club al comfortabel voor. Deis ier opende de score met een hard schot via het been van sluitpost Abbiati en mik te even later een hoekschop op het hoofd van Demichelis, die van dichtbij inknik- te: 2-0. De tegentreffer van Ibrahimovic kwam te laat om nog voor ronrust te zor gen. Club Brugge pakte in Wenen tegen Rapid de eerste punten door een gelukki ge treffer van Balaban: 0-1. In groep C beperkte Panathinaikos zich tegen favoriet Barcelona vooral tot verde digen. Rijkaard had naast Eto'o Larsson en Ronaldinho in de voorste linie gezet. In het basiselftal was ditmaal ook plaats voor Van Bommel en Van Bronckhorst. De Spaanse ploeg, met Deco als archi tect, viel hartstochtelijk aan maar vond geen gaatje: 0-0. Benfica Ronald Koeman ging met Benfica, nog nagenietend van de geruststellende com petitiezege op Porto, op bezoek bij Villar- real, waar Kromkamp mocht beginnen. Voor de onpartijdige fan viel er weinig te genieten. Villarreal kwam een kwartier voor tijd via een strafschop van Riquel- me op voorsprong. Manuel Fernandes maakte even later met een schitterend af standsschot gelijk: 1-1. Manchester United verkeek zich lelijk op Lille: 0-0, De Fransen waren op Old Traf- ford heel lang gelijkwaardig en versche nen een aantal keren gevaarlijk voor het doel van Van der Sar. Dat frustreerde de thuisclub, Van Nistelrooij niet uitgezon derd. Scholes, de vervanger van de geschorste Rooney, maakte het het bontst. Hij kreeg na een uur zijn tweede gele kaart. GPD/ANP Brugge-verdediger Phillipe Clement (links) duelleert met Peter Hlinka van Rapid Wien. De Belgen wonnen met 0-1. foto Robert Zolles/RTR Wimma. woensdag 2 novem- n "['^Ca "Vi"arrea'' Ll"e Manches" 'woensdag ^804^" ^'lan"pSV, Fenerbahce- S> F Olympique Lyon-Olympiakos CrraiMadrid"Rosenbor9- 'Verpool'563 ^CliS ^evl"a' Ander" k? G'as9°w Rangers-Artmedia a. FC Porto-lnternazionale. door Antal Crielaard MILAAN - Jefferson Farfan lijkt fit genoeg om vanavond met PSV mee te kunnen doen in de Champions Leaguewedstrijd tegen AC Milan. De Peruaanse aanvaller kwam geblesseerd terug van een inter land tegen Bolivia, maar kon gis teravond tijdens de afsluitende training in San Siro gewoon met de Eindhovense selectie meetrainen. Coach Guus Hid- dink hield echter nog een slag om de arm, maar was na de trai ning positief gestemd. Volgens de trainer is Farfan een speler die altijd graag wil en om die re den soms te overhaast beslissin gen neemt. „Hij mag in ieder ge val niet te veel schade oplopen voor de komende wedstrijden." Hiddink wilde nog niet aange ven op welke manier hij AC Mi lan vanavond wil bespelen. Hij overweegt in ieder geval de mo gelijkheid om met één spits min der aan te treden, zeker als Far fan onverhoopt niet kan spelen. „Daarin moeten we flexibel zijn", aldus de trainer. „In dat geval is het een mogelijkheid om het middenveld extra te be zetten." Zorgen maakte de oe- fenmeester zich gisteravond niet, ondanks zijn smalle selec tie (slechts zeventien spelers), de twijfelgevallen (Farfan en de teruggekeerde Sibon) en een drietal jeugdspelers in zijn spe lersgroep. Daarnaast kan hij de geschorste Jan Vennegoor of Hesselink niet opstellen. „Je moet nooit bij de pakken neer gaan zitten. Ik vind het wel leuk om te puzzelen. Er zijn altijd mo gelijkheden. We hebben in ieder geval verschillende scenario's achter de hand." Vermoedelijke opstelling: Gomes; Reiziger, Alex, Ooijer en Lamey; Afellay, Simons en Cocu; Beasley, Robert en Farfan. ANP door Theo Brinkman ALKMAAR - Zonder Barry van Galen reist AZ vandaag naar Dnjepropetrovsk. De 35-jarige middenvelder krijgt rust. Het is voor het eerst dat Van Galen bui ten de selectie wordt gelaten voor een Europese uitwedstrijd. Martijn Meerdink, hersteld van zijn zware knieblessure, zit voor het eerst sinds maart wél weer bij de selectie. In de beslissing om Van Galen thuis te laten, speelden ook tacti sche overwegingen een rol, zegt trainer Louis van Gaal. Tegen stander Dnjepr Dnjepropetro vsk is namelijk een pure counter- ploeg, en tegen dergelijke teams kan een middenveld met Van Galen te kwetsbaar zijn. „Van Galen is meer een tweede spits dan een derde middenvel der", legde Van Gaal gisteren uit. Dat dat vaak geen probleem is, komt door de speelwijze van AZ. „Met Demy de Zeeuw als in schuivende centrale verdediger creëren we een extra middenvel der. Zo deden we dat zaterdag ook tegen PSV. Maar nu De Zeeuw geblesseerd is, is het een ander verhaal." Barry van Galen zegt zich wel te kunnen vinden in de redenering van de trainer. „Dit zijn niet mijn wedstrijden. De tactiek van dat soort ploegen ligt me niet. Bespaar me dan ook maar die reis, heb ik tegen de trainer gezegd. Zondag tegen Willem II is tenslotte ook weer belang rijk." Vorig seizoen werd Van Galen door trainer Co Adriaanse vaak na een uur gewisseld, waarop de speler zei dat hij best een hele wedstrijd kon spelen. Dit sei zoen is de situatie andersom. Van Galen wordt minder snel ge wisseld, maar geeft nu zelf juist hints dat de vele wedstrijden hun tol eisen. Trainer Van Gaal: „Zonder dat ik het daar zelf ooit over had ge had, zei Van Galen in een inter view met VI dat hij verwachtte dat ik zou gaan rouleren met spelers. En in andere interviews zei hij soms dat hij drie wedstrij den in een week zwaar vond. Eerst riep ik dan tegen hem dat de geest sterker is dan het lichaam. Maar een speler zegt zoiets niet voor niets. Daarom heb ik besloten hem nu rust te geven, want ik wil dat Barry ook in de tweede helft van het seizoen nog fit is." De positie van Van Galen, centraal op het middenveld, wordt morgen inge nomen door Kenneth Perez. Op diens plek van linksbuiten speelt Stein Huysegems. Voor de Belg is het zijn eerste basis plaats van het seizoen. Vlaar In de verdediging ontbreekt Demy de Zeeuw met een besbles sure. Zijn vervanger is niet neo- intemational Ron Vlaar, maai de IJslander Gretar Steinsson. „Vlaar heeft het op dit moment heel moeilijk, met zichzelf en met wat er om hem heen ge beurt. Ik vind hem een heel goe de verdediger, maar bij AZ heeft hij het dit seizoen nog niet laten zien. Daarom neem ik hem nu een beetje in bescherming", aldus Van Gaal. GPD Skil gaat verder met Scheppink BREDA - Arend Scheppink heeft in Skil een nieuwe hoofd sponsor voor zijn wielerploeg ge vonden. Aan de andere kant heeft de fabrikant van draag baar elektrisch gereedschap een nieuwe ploeg gevonden om haar activiteiten in de wielersport voort te zetten. Beide partijen zijn vast van plan een sterke internationaal getinte Pro Continentale ploeg op de weg te zetten. Gedacht wordt aan een team met zes Ne derlanders, twee Belgen, Twee Duitsers, vier Japanners en twee Chinezen. De ploeg gaat Skil-Shimano he ten. Alle renners van de huidige Shimano-formatie van Schep pink is inmiddels formeel ont slag aangezegd. De komende we ken gaat de Tukker zijn nieuwe ploeg formeren. „Van de huidige ploeg blijft in ieder geval Rik Reinerink. De anderen moeten afwachten." Zijn huidige - sterk voor de dag komende - kopman Stefan Schu macher vertrekt naar Gerolstei- ner. GPD Ajax-spits Yannis Anastasiou viert zijn eerste van twee doelpunten in het duel met FC Thun. foto Jerry Lampen/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17