Nog veel mist rond sociale dienst PZC PZC Weinig spannend, maar wel tijdloos Heer van Veere gaf aanzet tot huidige marine Binnenstad van Middelburg is te kleurloos ■Cliënten krijgen pas in december voorlichting ,11 Vlissinger die vier jaar moet zitten krijgt nog eens maand celstraf woensdag 19 oktober 2005 ^fiA/nnriy van den Hurk [IJSSINGEN - Cliënten van de iciale dienst moeten op tijd we- aivaar ze aan toe zijn, gezien jfusie tussen sociale diensten s Walcheren. De cliëntenraad sVlissingen vindt dat voorlich- »lang op zich laat wachten. haaf januari kent Walcheren «llanger drie sociale diensten, aar één. Op den duur moet dat - pftenbesparend zijn. De #heid geeft er een extraatje p. Voor de cliënt verandert [«el Die moet voor een uitke ek in Middelburg zijn. De ad- Bistratie gaat naar Vlissin- P Veere houdt het bij een picket, dat ook in de andere 5£dec komt. Veel meer is nog bekend en dat zou de cliën- k-aad in Vlissingen liever an- uzien. Hpillen op tijd weten wie en ai onze cliënten waar kunnen jrjen". zegt W. Altena. De utter schetst de verwarring een voorbeeld. ..Mensen en w de situatie dat zij voor reiskosten in Middelburg Handelingen herfstbos Oostkapelle IOSTKAPELLE - Het Zeeuws iologisch Museum in Oost- ipelle houdt in de herfstvakan- e twee wandelingen door het [orgen is het thema paddestoe- l Zij zorgen er onder meer tor dat afgestorven materiaal bet bos wordt verteerd. Zon- j| neemt de boswachter men ie mee langs de buitenplaatsen ce Manteling, waar ooit rijke splieden woonden. Beide wan- Éingen beginnen om twee uur duren tot half vier. rtrekpunt is het Zeeuws Biolo- ch Museum aan de Duinvliet- kunnen maximaal 25 Hisen mee. Vooraf aanmelden mogelijk via telefoonnummer 18-582620. lergenaar krijgt rerkstraf voor iefstal benzine 1DDELBURG - De Middel- irgse politierechter heeft giste- een 22-jarige inwoner van op Zoom voor diefstal benzine tachtig uur dienst- riening opgelegd. a de gedupeerde pomphou- r in Krabbendijke moet hij aderdvijftig euro schadever- «ding betalen. De man tankte t jaar op 15, op 22 en op 26 benzine bij het tankstation Krabbendijke, telkens zonder betalen. i] de laatste keer wist de pomp- ider het kenteken van de au- '>an de benzinedief te note- Dat leidde snel tot de aan- oding van inwoner van Ber- lopZoom. Bezorgklachten: 1800-0231231 öp maandag t/m vrijdag ge- Hurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie Walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 EB MIDDELBURG let 0118-493000 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maur.ts Sep (chef) ^ia Berkelder Etfth Ramakers u"iamvanden Broek 5öma Osman Wendy van den Hurk "°en de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 ?ostbus 31 AA goes T* (0113)315500 10113)315669 'nternet ***pzc.nl ê-mail: web@pzc.nl moeten zijn, terwijl de buurman voor het aanvraagformulier in Vlissingen terechtkan." Altena is ook bang dat mensen verward raken door alle balies. „Stel dat iemand die slecht ter been is, naar Middelburg gaat, terwijl die eigenlijk in Vlissin gen had moeten zijn. Dat is goed denkbaar. Zulke situaties kun je voorkomen door op tijd te vertel len hoe het precies zit. Daar kun je beter te vroeg mee zijn, dan te laat. Het liefst zou ik nu al op de gemeentepagina over de veran deringen lezen." En dat kan niet. Een werkgroep heeft de fusie in voorbereiding. Functieverdeling, telefoonnum mers, loketten, een website; al les moet nog een plekje krijgen. De gemeenten hebben hun han den vol, zegt voorlichtster M. Jongejan van Vlissingen. „Het is logisch dat cliënten op tijd wil len weten waar ze heen moeten, maar wij weten dat zelfs niet." Helder Pas in december is alles helder, schat Jongejan. „Dan treden we naar buiten met een gemeentepa gina. Het is vervolgens aan de cliëntenraden om met folders en een nieuwsbrief te komen." Dat zijn de raden ook van plan. Walcheren heeft in totaal 2700 uitkeringsgerechtigden. Die kunnen allemaal een brief ver wachten, waarin staat hoe het werkt. Eveneens in december. De cliëntenraad in Veere vindt dat ook te laat. „Niet dat ik ver ontruste telefoontjes van cliën ten heb gekregen, maar ze mo gen wel eerder weten waar ze aan toe zijn", vindt R. Maandag. „Het is natuurlijk allemaal veel te overhaast gegaan. Op het mo ment dat die overheidssubsidie in beeld kwam, moest a la minu te besloten worden of we gingen fuseren. En dan moet nog een he le baal werk verzet worden. Lie ver had ik het eerder gezien." De Nieuwe Burg in Middelburg. Door de wijziging van het stratenplan, werden de monumenten in de stad beter zichtbaar vanuit de straten. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Middelburg heeft zijn knusse karakter te danken aan armoede en een bombardement. In de negentien de eeuw was er te weinig geld om oude panden te slopen en er iets moderners voor terug te zetten. De wederopbouw na het bombardement op 17 mei 1940 zocht aansluiting bij het monumentale karakter van de stad. Over die wederop bouw werd gisteren een symposium ge houden. Als dat bombardement niet had plaats gevonden, was de kans groot dat een golf van stadsvernieuwing in de jaren zestig de stad een moderner aanzien had gegeven, zei architect Erik Jan Brans. En die stijl wordt tegenwoordig niet erg gewaardeerd. „Middelburg is er in vergelijking met andere steden niet zo gek vanaf gekomen." Wethouder Hannie Kool-Blokland ver telde dat Middelburg zijn monumenten te danken had aan de crisis in de negen tiende eeuw. „Dankzij die armoede werd Middelburg een sloopgolf be spaard." Het duurde tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw voordat die monumen ten werden opgeknapt. Toen kwam door de Monumentenwet geld beschik baar voor grootscheepse restauraties. De stad heeft er de Bellinkstraat en de Spanjaardstraat aan te danken. Na het bombardement werd de weder opbouw in straf tempo opgepakt. Tot mei 1942, toen het materiaal zo schaars werd dat een bouwstop werd afgekon- digd. Het brein achter de wederopbouw was architect Piet Verhagen. Hij koos de middenweg tussen twee heersende op vattingen over stadsvernieuwing; alles wegvegen en opnieuw beginnen, of de hele stad zorgvuldig restaureren. „Mid delburg zit daar tussenin", zei Marinke Steenhuis, een architectuurhistoricus die onderzoek doet naar het werk van Verhagen. „Dat is de reden dat er kri tiek op is. Het zou tuttig zijn, het is als halfslachtig betiteld." Verhagen wilde Middelburg niet moder niseren. zoals dat in Rotterdam wel ge beurde. Middelburg was een stad waar in het prettig wonen moest zijn en die zich moest richten op het toerisme. Ver hagen verdiepte zich in de stad die hij moest helpen opbouwen. Sfeer „Het ging hem niet om individuele ge bouwen, het ging hem om de sfeer. Hij noemde dat het ritme van Middelburg." Dus geen grote bouwblokken, maar pan den in dezelfde schaal als voor de oor log. „Hij maakte een plan dat met de grootst mogelijke piëteit en zorgvuldig heid aansloot bij wat gespaard was ge bleven." Verhagen veranderde het stra tenplan van Middelburg drastisch. De meest in het oog springende verande ring was de knik die hij aanbracht tus sen de Lange en de Korte Burg. Zo ont stond de Nieuwe Burg. Hij verkleinde ook de Markt, waardoor er een plein bij kwam: Plein 1940. Reden voor die ingre pen? Een beter zicht vanuit de straten op het stadhuis en het Abdijcomplex. Het idee om een groene binnenring (via Bogardstraat, Lombardstraat, Burg gang. Walplein Koorkerkhof, Abdij plein) te maken waarlangs de stedeling een wandelingetje kon maken, is nooit goed uit de verf gekomen. De straten lig gen er, maar het is niet de groene oase die Verhagen zich had voorgesteld. De wandeling gaat langs woonhuizen en parkeerterreinen. De stijl van Verhagen was neutraal, zei Brans, „Dat heeft als nadeel dat het wei nig spannend is, maar als voordeel dat het tijdloos is." Toch had de stad er an ders uitgezien als er in de oorlog genoeg geld was geweest. De eerste gebouwen die in de kale stad werden neergezet, waren rijk van detaillering. Het pand van sigarenhandel Diesch op de Markt is er een voorbeeld van, of het pand in de Lange Delft waar nu modezaak Peter Christ is gevestigd. „Dat is pre cies zoals de club Verhagen het bedoel de." Na de bouwstop werden de gebou wen soberder. Al met al zijn de weder- opbouwers erin geslaagd om oud en nieuw met elkaar te laten samensmel ten, concludeerde Brans. Dat is vooral goed te zien in het stadhuis en op het Abdijplein, dat voor een gedeelte op nieuw is opgebouwd. „Als je op het Ab dijplein rondkijkt, en je kijkt niet al te goed. dan denk je dat al die gebouwen in dezelfde tijd gebouwd kunnen zijn." door Maurits Sep VEERE - De Nederlandse ma rine houdt zelf 1488 aan als begin van de admiraliteit. De basis werd echter al eerder gelegd door één van de heren van Veere, Wolfert VI van Borssele. Hij was de eerste die het ambt van admiraal bekleed de. Dat zei universitair docent dr. L. Sicking van de Universiteit Leiden gisteren in Veere op een symposium over Bourgondië en Oranje, in het kader van de vie ring van 450 jaar markizaat van Veere. Volgens Sicking is met de benoeming van Wolfert VI van Borssele 'de aanzet' gegeven tot de latere marine. Wolfert, die in 1486 is overle den, vervulde als heer van Veere voor het eerst het ambt van ad miraal van de zeegewesten bui ten Vlaanderen. In de veertien de eeuw was in Vlaanderen al het admiraalsambt ontstaan. De andere zeegewesten - waaron der Zeeland, Holland en Fries land - kregen dat pas in de vijf tiende eeuw. Is daarmee de conclusie gerecht vaardigd dat met Wolferts be noeming het begin van de mari ne is vastgesteld, wilde één van de toehoorders van het sympo sium weten. Volgens de marine zelf niet, stelde Sicking. „De ad miraliteit van het huidige Neder land houdt zelf de datum 8 ja nuari 1488 aan. Op die dag is de ordonnantie op de admiraliteit getekend. Wie ben ik om dat te gen te spreken?" Bevoegdheden Die ordonnantie was een soort wet waarin de bevoegdheden van de admiraal werden vastge legd. Maar de ordonnantie be treft het centraal admiraal schap dat drie jaar daarvoor, in 1485, was opgericht voor alle kustgewesten van de Lage Lan den, inclusief Vlaanderen. De eerste man die daarvan tot admi raal werd benoemd, was Filips van Kleef. Sicking wilde deze officiële le zing dus niet tegenspreken, maar gaf wel aan dat wat hem door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Vlissingen moest nog een schuld inlossen bij een aantal mensen uit het criminele circuit. De Vlissinger, die voor een eerdere overval op een drugskoerier nog een gevange nisstraf van vier jaar moet uitzit ten, voelde zich 23 augustus ge dwongen om op dievenpad te gaan. De man brak die dag in zijn woonplaats in het kantoorpand van Stichting DOOR in en nam een geldkistje met vijfhonderd euro weg. Zo deed de verdachte gisteren in Middelburg zijn ver haal. Politierechter M. Meeuwisse had zo haar twijfels en veroor deelde de man tot acht weken ge vangenisstraf, waai-van de helft voorwaardelijk. „Ik zal reke ning houden met de teruggave van vijfhonderd euro aan de ge dupeerde stichting en met de verwondingen die u hebt opgelo pen bij het verbreken van de ruit." Officier van Justitie M. Over- meer was eveneens niet onder de indruk van de vlotte babbel van de Vlissinger. Zij eiste acht weken gevangenisstraf, waar van twee weken voorwaarde lijk. De man kreeg ook verplicht reclasseringscontact opgelegd. Raadsman G. Veen stelde dat zijn cliënt wilde breken met zijn crimineel verleden. Hij zag zijn verzoek tot een werkstraf niet ingewilligd. betreft Wolfert VI van Borssele de basis heeft gelegd voor de ma rine. Verwarring „Overigens bestaat er vaak ver warring over de term admiraal. De titel wordt gebruikt om een vloothoofd aan te duiden, ie mand die een vloot van meerde re schepen leidt. Maar dat is een andere admiraal dan de man die het admiraalsambt vervulde." Het is niet zeker, vertelde Sicking na afloop, dat Wolfert VI van Borssele ooit een vloot heeft geleid. Mannen als Wol fert hadden eigen schepen die ze soms ombouwden om oorlog te voeren. Maar een vaste vloot, zo als de marine nu heeft, bestond toen nog met. „De eerste vaste vloot die ook in de winter be schikbaar was, die van Karei V, lag in 1550 in Veere." En wat dat centraal admiraal schap betreft, waarvan Filips van Kleef dus admiraal was, ook daar zit nog een link naar Zeeland. Want Filips was ver loofd met Anna van Borssele. Het kwam alleen nimmer tot een huwelijk. Boete voor vernielen computer MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 39-jarige inwoner van Vlis singen voor het vernielen van computerapparatuur be straft met een boete van 250 euro. De man vernielde 25 augustus dit jaar in zijn woonplaats monitors van computerapparatuur, omdat hij van eige naar van de apparatuur nog vierduizend euro tegoed had. Met die omstandigheden werd rekening gehouden in de strafmaat. Jachtopzieners pakken stropers SINT PHILIPSLAND - Jachtopzieners hebben maandaga vond kort voor elf uur aan de Scharreweg in Sint Philips- land vier stropers betrapt toen ze pieren staken in een be schermd natuurgebied. Drie van hen, afkomstig uit Bergen op Zoom, konden wor den aangehouden. Eén ging op de loop. De gespitte zagers zijn in beslag genomen. Dronkaard raakt rijbewijs kwijt GOES - Een 22-jarige automobilist heeft gisterochtend op de Beestenmarkt in Goes zijn rijbewijs moeten inleve ren, nadat hij tegen een pand was aangereden. De politie onderwierp de man, van wie de woonplaats niet is bekend gemaakt, aan een alcoholproef. Daaruit bleek dat hij tweeënhalf keer de maximum toegestane hoeveelheid al cohol had gedronken. Over de schade aan het pand kan de politie niets zeggen. Werkstraf voor bedreigen moeder MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Wemel- dinge is gisteren in Middelburg voor een ernstige bedrei ging van zijn moeder veroordeeld tot twintig uur werk straf. Het slachtoffer werd op 8 augustus dit jaar in Wemeldin- ge door haar zoon met een gaspistool bedreigd. „Het eer ste wat je kunt krijgen is de kogel", had hij tegen haar ge roepen. „De bedreiging was angstaanjagend voor de moeder", ver klaarde officier van justitie M. Overmeer. De officier eiste 440 euro boete. Strafpleiter C. Koole meende dat er vaak ruzie was tus sen haar cliënt en zijn moeder. „Hij praat niet meer met haar." De advocate pleitte voor een werkstraf, omdat haar cliënt een klein inkomen heeft. Aan dat verzoek voldeed politie-^ rechter M. Meeuwisse door de verdachte tot twintig uur werkstraf te veroordelen. Flessentrekkers aangehouden ZIERIKZEE - De politie heeft een 35-jarige vrouw uit Zierikzee en een 37-jarige man uit Dordrecht aangehou den op verdenking van flessentrekkerij. Het duo heeft in de afgelopen anderhalf jaar verschillende bedrijven opge licht in Renesse en Bruinisse. Een van de manieren waarop ze dat deden, was door be stellingen te plaatsen op naam van een bedrijf, maar zelf met de goederen aan de haal te gaan. De man wordt ook nog verdacht van diefstal en bedrei ging- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De binnen stad van Middelburg is te wit. Terwijl er geen historische re den is om alle kozijnen crème kleurig of inonumentengroen te schilderen. Vroeger waren Mid delburgers veel uitbundiger in hun kleurgebruik. Dat zei architect Erik Jan Brans gisteren tijdens een symposium over de wederopbouw van Mid delburg na het bombardement in 1940. „Als je door Middel burg loopt, is alles nogal wit en crèmig. Alles is een beetje het zelfde." Brans is als restaure rend architect verbonden aan bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft. Tijdens zijn werk stuit Meehelpen op kinderboerderij MIDDELBURG - Kinderboerde rij de Klepperhoeve aan het Mei veldpad in Middelburg houdt woensdag 26 oktober een mee- werkmiddag voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De kinderen mogen medewerkers helpen met hokken schoonma ken en dieren voeren. Ze krijgen daarvoor ook een poep-diploma mee naar huis. Het meewerken is van 13.30 tot 15.30 uur. hij nogal eens op kleur, zei hij. „Middelburg is geen witte stad. Als je maar één laagje diep gaat, kom je onmiddellijk kleur te gen." Knalgele kozijnen bijvoor beeld, of vrolijk geschilderde ge vels. „Misschien kunnen we wat in de stad gaan doen met kleur." Een uitdaging, noemde wethou der Albert de Vries die oproep. „De monumentencommissie is daar altijd erg terughoudend in. Misschien moeten we daar maar eens een discussie over voeren." Die discussie heeft de afgelopen jaren al geleid tot conflicten tus sen Middelburgers en hun ge meentebestuur. Bewoners en on dernemers die hun pand in een te gewaagde kleur schilderden, konden op een brief van de ge meente rekenen waarin werd ge dreigd met een dwangsom. agenda \STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; MIDDELBURG Ontmoetingskerk, 14.00 -15.30 uur: Kindervakantiefeest. VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10 15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat. 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power-yoga. (Advertentie) www.boveneimbenedeim.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11