Ontslag wordt stuk goedkoper Aantal Engelse woorden in de Van Dale neemt toe Acteren, kletsen en roeien in een feesttrein Gimbrère Proceskosten voor recht op WW vervallen Tbs'er wil meer privacy media Nederlanders schamen zich voor te royale uitgaven Politie opent jacht op wiettelers in omgeving Venray Cellentekort Antillen zorgwekkend ALLE JEANS-PANTALONS BLAZERS 13KORTING fonnzeredactie binnenland 0 HAAG - Werknemers en fcdrijven besparen straks zo'n 1# miljoen euro per jaar aan mceskosten wanneer het ont ucht wordt versoepeld. Dat tfjkt uit berekeningen van het arterie van Sociale Zaken en fffkgelegenheid. komt er een nieu- werldoosheidswet. Behalve hoogte en duur van de ïi'-uitkenng veranderen, i! ook het ontslagrecht ver- ;ld. Belangrijkste verande- is dat werknemers niet rëerper se een rechtszaak hoe- s aan te spannen om hun jks! op WW-uitkering veilig te [dien (de zogeheten pro for- a-procedure). Nu kan uitke- ji^sinstantie UWV de uitke- bg nog weigeren wanneer de erknemer zich te makkelijk bij el ontslag heeft neergelegd, mks is dat niet meer nodig, je zogenoemde verwijtbaar- eidstoets komt grotendeels te gvallen. Re zich niet of onvoldoende leweert tegen (dreigend) ont- iag, is onder de nieuwe wet niet inger verwijtbaar werkloos en «houdt zijn recht op WW. Wie ich misdraagt en op staande iet wordt ontslagen of wie zelf tslag neemt, krijgt in principe !t zoals nu) geen uitkering, it veel pro forma-zittingen (raks niet meer hoeven te wor- fn gevoerd, scheelt de betrok kenen niet alleen veel geld maar het helpt ook tegen de wachtlijs ten bij kantonrechters. Behalve dat de verwijtbaar- heidstoets wordt aangepast, ver dwijnt uit de wet ook het princi pe dat bij reorganisaties de werknemer met de meeste dienstjaren de meeste ontslagbe scherming geniet. Voortaan moet bi] ontslagron den de pijn worden verdeeld over zowel ouderen als jonge ren. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Wilhelm S., de tbs'er die in juni tijdens een verlof ontsnapte en een paar dagen later een 73-jarige man zou hebben vermoord, wil dat media zorgvuldiger met zijn privacygegevens omgaan. Om dat te hereiken, heeft hij een zaak aangespannen die don derdag dient bij de Raad voor de Journalistiek. Toen S. ontsnapte, besloten de autoriteiten zijn volledige pri vacygegevens en een complete foto vrij te geven om hem op die manier snel weer te pak ken. Nu dat is gebeurd, wil S. dat de normale regels terugke ren, dus dat er beperkte gege vens over zijn persoon worden vrijgegeven en dat op foto's tel kens een zwart balkje over zijn ogen wordt geplaatst. In eerste instantie zijn de site www.nu.nl en de radiozenders RTL FM en BNR Nieuwsradio gedagvaard. In een later sta dium moet ook de NOS voor de Raad voor de Journalistiek verschijnen. De advocaat van S., J. Knoester, heeft die me dia in een eerder stadium voor hun gedrag gewaarschuwd. Toen ze daar geen gevolg aan gaven, spande hij de procedu re aan. Knoester ziet de zaak als een proefproces. „Ik vind dat je na het oppakken van een ontsnapt persoon moet stoppen met het verspreiden van foto's en dergelijke. An ders maak je blijvend en onno dig inbreuk op iemands priva cy. Bij gebruik tijdens de op sporing kon ik me nog iets voorstellen, al ben ik het daar niet mee eens. Ik denk dat je mensen te veel opjaagt." ANP ^fjJenekevanderSteen nlSTERDAM - Nederlanders ^amen rich als zij te veel uitge- Mannen zijn mceslal te veel .|i kwijt aan stappen, vrou- [a bezondigen zich vooral aan „lt uitgaven voor uiterlijke Liging. Ook bij de dagelijk- landschappen, de auto en jjh'i laten veel mensen het geld rollen. Met schaamte tot ge volg. Een en ander blijkt uit on derzoek, in opdracht van Inter- Bank, onder 546 Nederlanders tussen de 18 en 65 jaar. Ruim een op de tien Nederlanders zegt vaak dingen te kopen waar hij of zij achteraf spijt van heeft. Eveneens 10 procent schaamt zich voor de manier waarop ze met geld omgaan. Van de mannen beschuldigt 23 procent zichzelf ervan geld over de balk te smijten tijdens een avondje stappen en voor uitga ven aan de auto. Van de vrou wen vindt 15 procent dat zij te veel uitgeeft om goed verzorgd voor de dag te komen. Niet alleen is er ergernis over het eigen koopgedrag, ook de be stedingen van de partner irrite ren veel mensen. Een op de tien vrouwen vindt dat haar partner geld verbrast aan audio- en vi- deo-apparatuur. In plaats van deze 'zelfverrijking' heeft een op de vijf vrouwen liever dat haar man meer geld aan haar be steedt. Ruim een op de vijf man nen vindt dat het wel minder kan met de uitgaven van zijn dinsdag 18 oktober 2005 vrouw op het gebied van de ui terlijke verzorging. Een kleine meerderheid van de Nederlanders vindt dat de part ner niets te maken heeft met de eigen inkomsten en uitgaven, vrouwen meer dan mannen. 43 procent vindt het normaal om verantwoording af te leggen. Over dit onderwerp heeft 19 pro cent geregeld ruzie. ANP Lagere bijdrage calamiteitenfonds ROTTERDAM - Nederlandse vakantiegangers gaan met ingang van het nieuwe jaar een lagere bijdrage betalen voor het Calamiteitenfonds. Sinds de oprichting van het fonds in 2000 lag de bijdrage op 3,40 euro. Wie zijn vakantie boekt bij een reisbureau dat is aangesloten bij het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen, betaalt per 1 januari 2006 een bijdrage van 2,50 euro. ANP van onze redactie binnenland VENRAY - De politie richt zich de komende drie jaar op de aan pak van de grootschalige wiet- teelt in de regio Venray. Zij doet dat samen met justitie, woning corporaties, Belastingdienst, brandweer en de energieleveran cier, zei een woordvoerder giste ren. De politie vermoedt dat er in de regio Venray in toenemende ma te op grote schaal hennep wordt gekweekt, vooral in leegstaande boerderijen, stallen en champig noncellen. „Tot nog toe reage ren we eigenlijk alleen maar op meldingen van overlast bij de aanpak van de hennepteelt. Nu gaan we gericht rechercheren en invallen doen", aldus de politie woordvoerder. Na en rond de invallen stelt het Openbaar Ministerie onderzoek in naar de criminele organisa ties die achter de hennepteelt zitten, aldus de woordvoerder. De bedoeling is de organisaties gericht aan te pakken. Eind oktober wordt beslist wie de gezamenlijke actie, onder de naam het Groene Goud, gaat coördineren. Dat gebeurt tij dens driehoeksoverleg tussen justitie, politie en overheden. Wiettelers in Sevenum, Horst aan de Maas, Venray, Meer- lo-Wanssum, Gennep en Bergen moeten vanaf dat moment reke ning houden met invallen. Volgens de politie stropen crimi nelen in keurige kledij het plat teland af en huren daar tegen ho ge bedragen leegstaande pan den. Ook mensen met een smalle beurs worden in toenemende ma te het slachtoffer van deze crimi nelen. Zij staan een zolder, kel der of andere ruimte in huis af en zitten later met de zorgen en de ellende als de politie binnen valt, aldus de woordvoerder. Alleen boetes of enkele dagen ge vangenisstraf deren de telers niet, aldus de politie. Het Groe ne Goud presenteert de teler de rekening op alle fronten. Hij moet de brandweer betalen voor het uitrukken wegens brandge vaarlijke situaties en het ener giebedrijf voor het illegaal aftap pen van stroom. Daarnaast krijgt hij een rekening gepresen teerd voor het ruimen van plan ten en installaties. ANP Wiegel: te veel bureaucratie in gezondheidszorg HILVERSUM - Door een over vloed aan toezichthoudende in stanties, wordt de Nederlandse gezondheidszorg steeds bureau- cratischer. Dat heeft voorzitter H. Wiegel van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) gisteren ge- zegd. „Je wordt er gewoon kierewiet van", zei Wiegel in het AVRO-radioprogramma 1 op de Middag. „Al die formulieren in vullen die vervolgens niemand leest, daar schieten we niks mee op." Volgens Wiegel betaalt de consument uiteindelijk al deze bureaucratie. „Daarom is het be lachelijk. De zorg is al duur ge noeg en een goede gezondheids zorg mag een boel geld kosten maar het moet wel nuttig wor den besteed." De nieuwe Zorg- verzekeringswet, die per 1 janua ri 2006 ingaat, besteedt ook aan dacht aan het toezicht op de zorg. Wiegel vindt dat toezicht slecht geregeld en te ingewik keld. ANP Advertentie Scheepvaart naar Duitsland stokt DELFZIJL - Het scheepvaartverkeer richting Duitsland is ernstig gestremd nadat een vrachtschip zaterdag zonk op de Duitse Eems. Door de stroming is het schip dwars komen te liggen en kan er geen ander verkeer meer langs varen. Tien dagen geleden raakte de enige andere noordelijke doorvoerroute naar Duitsland, via het Dortmund-Emskanaal, al ge stremd door een grote dambreuk. Dat heeft een de Ko ninklijke Schippersvereniging Schuttevaer, de organisa tie voor binnenvaartschippers, gisteren gemeld. ANP Koning Jordanië naar Nederland DEN HAAG - De koning en koningin van Jordanië bren gen van dinsdag 29 november tot en met donderdag 1 de cember een staatsbezoek aan Nederland. Koning Abdoellah II bin Al Hoessein en zijn vrouw konin gin Rania Al Abdoellah bezoeken Amsterdam en Den Haag en de provincie Friesland. Tussen het Huis van Oranje en het koninghuis van Jorda nië bestaan warme vriendschapsbanden. In 1994 bracht koningin Beatrix een staatsbezoek aan de toenmalige Jor daanse koning Hoessein. Hoessein bracht verschillende bezoeken aan Nederland, de laatste keer in 1997. ANP Man opgelicht via internet TILBURG - Een 78-jarige inwoner van Tilburg is op grond van een verzonnen prijs voor 49.000 euro opgelicht. Hij deed hiervan gisteren aangifte gedaan bij de politie. Via internet kreeg de man op 16 september vanuit Groot-Brittannië de melding dat hij een prijs van 150.000 Engelse ponden had gewonnen. Hij moest wel binnen drie weken bedragen overmaken als borg voor de storting van de prijs en voor de Belasting dienst. In latere correspondentie liep de prijs zelfs op tot 1,5 miljoen dollar. De man kreeg pas argwaan toen uitbe taling achterwege bleef. De politie waarschuwt met grote regelmaat voor dergelijke praktijken. ANP Actie tegen wangedrag op school AMERSFOORT - De landelijke stichting tegen Zinloos Geweld en Novib beginnen binnenkort een actie tegen pesten, agressie en (wapen)geweld op scholen. Op scholen wordt hierover vaak gezwegen. De organisaties willen vanaf eind oktober de scholieren bereiken onder het mot to 'Wapen jezelf met woorden'. Een woordvoerder van de stichting zei dat de Novib mee doet wegens de samenwerking met Zuid-Afrikaanse scho len. In Zuid-Afrika is gewapend geweld heel normaal maar hebben veel scholen er ook creatieve oplossingen be dacht. ANP Nieuw advies langstbeperking Noordzeevis lat stelt de Internationale Raad oor het Onderzoek van de Zee ces) in een onderzoek, dat gis sen is aangeboden aan het mi- isterie van Landbouw, Natuur n Voedselk wa 1 i tel t Ie lees wil de vangstquota voor etong, -schol en -wij- eg volgend jaar sterk beper- enen de vangst van kabeljauw clemaal verbieden, in wijting is volgens de lees de 'en jaren zoveel opgevist, it het voortbestaan van de wrt wordt bedreigd. De vangst volgend jaar moeten wor- ffl gekrompen tot 1,5 miljoen ivan 2,4 miljoen ton in 2004. december stelt de Europese iad van visserijministers de agstquota voor 2006 vast, na il per lidstaat is overlegd met visserijsector en de maat- Aappelijke organisaties. GPD door Jacqueline Steenwijk UTRECHT - „Maxima, Maxi ma", schreeuwt de 18-jarige Jefen Hu hard door treincoupé Droom van de feesttrein Zilver rail. Of ze even een hysterische fan van de prinses wil spelen. „Natuurlijk wil ik dat; zoiets maak ik toch nooit meer mee." De 18-jarige uit Arnhem leeft zich helemaal uit in de studio van Zilverrail, de gratis feest trein voor jongeren die ter ere van het 25-jarige jubileum van koningin Beatrix twee weken lang door het land toert. Doen alsof hoeft ze niet. Prinses Maxi ma staat recht voor haar neus. „De echte hoor", roept een jon gen naar anderen achter hem die door de drukte niet kunnen zien wat er nu precies in de 'droomcoupé' gebeurt. De prin ses kan er hartelijk om lachen. Het ene moment hoort ze hoe jongeren letterlijk hun wensen in de trein uitschreeuwen voor een mooiere woonplaats; het an dere moment is ze onderdeel ge worden van de nep-opnamen voor een soapserie. Beide projec ten zijn een vast onderdeel van de Zilverraïl. Gisteren maakte de feesttrein zijn eerste rit van Utrecht naar Venlo. In negen verschillende rij tuigen kunnen jongeren iets on dernemen. Beroepentest Van licht vermaak, zoals mu ziek en films maken, tot serieu ze zaken, zoals discussiëren over de mensenrechten in Wit-Rusland of een beroepen test doen. Dat alles wordt om ringd met muziekoptredens op de stations die de trein aandoet. „Echt gaaf", vonden de 14-jari- ge Marelyse Wijnstekers en haar vriendin Myrrah Plischer het werken met de draaitafel. Na dat een echte dj het hun had voorgedaan, mochten ze zelf aan de slag. Ook de beroepen test die ze aan boord konden doen, vormde voor deze meiden een hoogtepunt. „We kunnen heel goed bouwvakker worden, zegt de test. Maar dat doen we niet, hoor", zeggen ze giebelend. Even verderop in een chillroom van het rijtuig Peace of Mind van de organisatie War Child lig gen Suzanne Molenaar (16) en Sarah Juray (16) ontspannen te kletsen op grote zitzakken. In die ruimte kunnen jongeren een film bekijken over het werk van War Child. Wat zij het leukst vonden? De Olympic Experience, een rijtuig waar de jongeren tegen elkaar kunnen roeien of schaatsen, op het droge dan wel. GPD Toegangskaarten zijn te reserve ren via www.zilverrail.nl. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Terrorisme, de multiculturele samenleving en telefonie hebben hun sporen na gelaten in de nieuwe editie van het Van Dale Groot Woorden boek van de Nederlandse taal, die gisteren werd gepresen teerd. Knuffelallochtoon, bom- vest en beltoon behoren tot de ruim 9000 nieuwe trefwoorden in de veertiende editie van de dikke Van Dale. De Nederlandse hoofdredacteur T. den Boon overhandigde drie delen plus een cd-rom gisteren aan Volkskrant-columnist Jan Mulder Een nieuwe categorie trefwoor den in de Van Dale zijn de toe spelingen op bekende zaken uit de popmuziek, de media, de kunst en boek- en filmtitels, zo als harrypotterbril, monalisag- limlach en arafatsjaal. De toe lichting 'genoemd naar PLO-lei- der Jasser Arafat (1929-2004)' staat in het aventurijnblauw af gedrukt. Een primeur in het 141-jarige bestaan van het woordenboek, want niet eerder verscheen er kleur binnen de kaften van het het boekwerk. Ook in de titel gaat het woordenboek met de tijd mee: Van Dale noemt zich nu Groot Woordenboek van de Nederlandse taal, tot nu toe was het Groot Woordenboek der Ne derlandse taal. Volgens hoofdredacteur Den Boon maken woorden pas hun entree in de grote Van Dale als ze 'burgerrecht' hebben verwor- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Antillen moeten haast maken met het bouwen van nieuwe cel len. Daar hebben de ministers Pechtold (Antillaanse Zaken) en Kamp (Defensie) gisteren op aangedrongen tijdens een werk bezoek aan de eilanden. Nederland heeft de Antillen be gin dit jaar steun toegezegd bij de bestrijding van de criminali teit. Er is 28 miljoen euro be schikbaar gesteld voor onder an dere drugsbestrijding en onder ven: „De spraakmakende ge meente moet ze ook daadwerke lijk gaan gebruiken. Meestal duurt dat minimaal drie jaar. maar het kan ook sneller of lang zamer." Als voorbeelden van begrippen van de 21ste eeuw noemt Den Boon flitsscheiding en weblog, een aan het Engels ontleend woord dat gehoord de uitspraak al aan het vernederlandsen is. steuning van politie en justitie. Nederlandse marechaussee en douaniers werken al samen met Antilliaanse collega's. Volgens de Nederlandse minis ters verloopt de samenwerking goed. Maar opgepakte crimine len moeten vaak weer worden vrijgelaten, omdat er geen cel len beschikbaar zijn. „Het heeft weinig zin om te dweilen als je geen emmer hebt waar je die dweil in leeg kunt wringen", zei den ze gisteren na aflooop van een eerste bespreking met leden van het Antilliaanse kabinet. Die gaven aan dat de aanbeste- De hoeveelheid nieuwe woorden die te herleiden is tot het En gels, ligt tussen de 10 en 15 pro cent, zei Den Boon. Dat is iets meer dan in de vorige editie, maar dat wijst niet per se op de groeiende invloed van de ze taal op het Nederlands. „De redactie is iets soepeler gewor den in het opnamebeleid". luid de de verklaring van de hoofdre dacteur. ANP ding voor de nieuwbouw in ja nuari afgerond moet zijn. Behalve dat de Antillen meer cellen moeten bouwen, wil het Nederlandse kabinet ook meer garanties dat de lokale overheid zelf met geld over de brug komt. Om de veiligheid op de Antillen te verbeteren, is zo'n 55 miljoen euro nodig. Nederland betaalt 28 miljoen, maar de rest moeten de eilanden zelf ophoesten. Vol gens de Antilliaanse rekenka mer kan dat ook: wanneer het Antilliaanse ministerie van Jus titie efficiënter gaat werken, blijft er genoeg geld over. GPD IEN HAAG - De visstand in de (oordzee staat er nog niet goed oor en maakt een verdere, in- rijpende vangstbeperking nood- akelijk. Prinses Maxima toont lachend haar treinkaartje aan een aantal jongeren in de Zilverrail. foto Robert Vos/ANP tfcUfcKE. KE.£H WE ER. AON ZUU<£- Leuht MANNI N TWALSTRAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3