Van de Hoef biedt excuses aan Goese kerkgeschiedenis belicht Toevallig is Josianne even goed Dierenbescherming vaker gebeld na komst meidnummer .fflSM Meisjesvoetbal in de lift Waterschapsbestuurder op de vingers getikt door ambtenaren Ge,d we§ biJ inbraak Goes Messentrekker langehouden ji Middelburg IÜDELBURG - De politie ie(t vrijdag een verdachte aan houden van de steekpartij van irige week maandag in de Gra- lat in Middelburg. ij dat incident werd een niets- imoedende voorbijganger in man die nu is aangehouden, een twintigjarige Middelbur- wordt er eveneens van dacht kort na die steekpartij andere voorbijganger op de waalweg in de Zeeuwse ofdstad ernstig te hebben be- e;gd. ■erdachte is gisteren voorge- d aan de rechter-commissa- Bezorgklachten: 3800-0231231 op maandag t/m vrijdag Sturende de openingstij- óenaaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 W60AA GOES Tel: 0113-315670 Rax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) 'nQhd Huibers Mieke van der Jagt Cornelleke Blok Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf kntrale redactie Stationspark 28 AA goes !(l'(0113)315500 (01131315669 "nail: redactie@pzc.nl internet ï^w.pzc.nl £-mail: web@pzc.nl Josianne Janse probeert haar keepersbroertje Lennart te passeren. „Voetbal is ook voor meisjes." door Wendy van den Hurk WESTKAPELLE - Zaalvoetbaltoernooi bij voetbalvereniging De Noormannen. Ai. Robuuste Wasschappelaars die hun tegenstander rauw lusten. Kerels. Snel le jongens met slechts één focus: de bal. Maar óók meissen. Weliswaar maar vier op de honderd pupillen. Maar toch... Elk. jaar brengt de KNVB een jaarver slag uit. Hoeveel scheidsrechters kent Nederland, hoeveel rapporteurs. Zo'n beetje elk jaar gaat het aantal F'jes de lucht in. En wat blijkt? Bij de meisjes gaat die lijn wel heel schuin omhoog. De meisjes F'jes zijn dit jaar met maar liefst 13,5 procent meer dan vorig jaar. Behalve in Westkapelle. Vier meisjes bij de B'tjes en eentje bij de F'jes. En voor de rest 95 jongens. „Waarom, begrijp ik zelf ook niet."' Liza Janse haalt zijn schouders op. Hij coördineert de pupil len bij De Noormannen. „Voetbal is voor meisjes net zo leuk als voor jon gens. Alleen sporten meisjes liever sa men. Als er eenmaal eentje binnen is, dan neemt die vriendinnen mee. Maar ja, dan moet ze wel komen." Janse kijkt weer de zaal in. Piepende sportschoenen en juichende kinderen. Hij wijst zijn zoon aan, in het doel. En zijn dochter, op het middenveld. „Die zit ook op voetbal. Zij vindt het leuk. De jongens in haar team vinden het ook geen probleem. Josianne is al van jongs af aan op het veld te vinden. Ze ging met mij mee. Dan begin je zelf ook." Toch moet Janse toegeven dat meisjes minder goed voetballen dan jongens. Ook als het gaat om zijn eigen dochter. „Tja. het fysieke aspect hè. Meisjes zijn toch wat minder fel in duels. Je kunt er wel op trainen, maar in de praktijk zijn ze toch minder sterk. Ze haken af. Kijk, je ziet het in de zaal. Uiteindelijk lopen die jongens haar er toch uit." De wissel. Josianne is niet te stoppen. Ze doet nog een partijtje. Lynn (10) mag uitpuffen op de bank. Ze zit niet op voetbal. Ze vindt het 'gewoon leuk'. ..Op het schoolplein doe ik op vrijdag middag ook wel eens mee. Dat is niet al tijd leuk. Als je tegen groep acht moet. bijvoorbeeld. Dan verliezen we vaak." Maar als enige meisje tussen achttien jongens voetballen, daar draait Lynn haar hand niet voor om. „Daar geef ik niks om. Echt goed voetballen kan ik niet, maar ik ben niet bang. Gewoon schieten als de bal komt. Eigenlijk vind ik turnen leuker. Daar zit ik op." Lynn knipoogt naar haar vriendinnen Lisa en Iris. Ze pakken elkaar vast. „Jaaaa, tur nen is veel leuker!" Knietjes geven Maar staat Lynn op het veld, dan maakt ze er ook wat van. Zelfs de jon gens op de bank zeggen dat. „Voor een meisje dat niet voetbalt, is ze goed", mompelt Jesse van elf. „Ze is trouwens ook goed in trappen en knietjes geven." Het enige lastige van voetbalmeisjes is dat ze ook moeten douchen, vindt Jesse. „Dat hoeven ze niet bij ons te doen. Dat doen ze maar in het scheidsrechtshok." Jesse zit met één meisje in het team. Maar dan noem je ook wat. „Nienke." Jesse leunt trots achterover in de bank. „Nienke Minderhoud, de keepster. Zij zit in de selectie. Dat is stoer hoor Stoer is ook Josianne, vindt haar broer foto Ruben Oreel tje. Lennart had tijdens de wedstrijd nog moeite haar ballen tegen te houden. „Mijn zusje kan heel goed aanvallen. En ze is goed op het middenveld. Een allesdoener, zegt papa altijd. We zitten bij elkaar in het team. Prima hoor. Al leen maar jongens is ook niet leuk." Lennart (10) kan wel begrijpen waarom het meisjesvoetbal zo in de mode is. „Voetbal is gewoon niet puur een jon- genssport. Meisjes kunnen het ook. Net als jongens net zo goed kunnen turnen." Josianne, de twaalfjarige stervoetbal ster, hangt inmiddels aan de bar met haar sportdrankje. Even bijkomen. „Toen ik op voetbal ging, waren er een paar jongens die riepen dat meisjes toch niet kunnen voetballen. Nu roepen ze dat niet meer. Ik ben net zo goed als hun. Sommige jongens zijn slechter dan ik. Ik maak best wat doelpunten." Josianne heeft de tijd gekend dat er tien meisjes bij De Noormannen zaten. „Maar ze gaan ook weer weg, als ze gaan verhuizen of voetbal niet meer leuk vinden. Dat is soms na een jaar al. Wij hebben het met de meisjes heel ge zellig op de club Soms vinden jongens dat we te veel kletsen. Let eens op, roe pen ze dan. Puh, laat ze maar klagen." Toevallig voetbalt Josianne even goed. door René Schrier GOES - De Dierenbescherming en de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw krijgen steeds meer meldingen binnen over dieren mishandeling en -verwaarlo zing. Vooral de laatste twee jaar is het aantal meldingen toegeno men, na de instelling van een landelijk meidnummer. In Midden- en Noord-Zeeland heeft de dierenbescherming vo rig jaar tweehonderd meldingen gekregen. Het merendeel van die meldingen gaat over ver waarloosde katten en honden. Volgens Inge Zweedijk van de Dierenbescherming Midden- en Noord-Zeeland is dan sprake van het onthouden van de nodi ge zorg aan huisdieren. Ook komen bij de dierenbescher ming wel meldingen binnen van verwaarlozing van landbouwdie- ren, maar die worden meteen doorgespeeld naar de AID. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur: Spreekuur vakbonden FNV Bondgenoten, ABVA/KABO FNV en FNV BOUW; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Ambachtscentrum van De Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Kin- der-doe-dag, entree is gratis; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Gemeentehuis, 9.30 uur: Openbare ver gadering Kapelse Seniorenraad: Bibliotheek, 14.00-20.00 uur: Green peace toont kleurrijk onderwaterleven in de Noordzee; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17 00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics, WEMELDINGE De Wemel, 13.00 uur: 13 00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk: Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 14.00 uur: Bingo voor 50-plus. Ook in Zeeuws-Vlaanderen neemt het aantal meldingen toe, volgens Nellie Fieret van de die renbescherming Zeeuws-Vlaan deren. „Het is duidelijk merkbaar. Wel licht heeft het iets te maken met de verslechterende economische omstandigheden. Mensen heb ben geen geld meer om dieren te verzorgen. En ze op een fatsoen lijke manier wegdoen kost ook geld." Beide woordvoerders wij zen erop dat als er berichten over zware mishandelingen van dieren in de pers komen, het aan tal meldingen ook toeneemt. In Zeeuws-Vlaanderen ligt het ac cent minder op katten en hon den, daar komen meldingen bin nen over allerlei soorten huisdie ren. In eerste instantie worden mel dingen opgevangen door Zeeuw se vrijwilligers van de dierenbe scherming. Als het ernstig is worden de regionale inspecteurs er bij gehaald en als het om zeer ernstige zaken gaat is het een ge val voor de landelijke inspec teur. Daarvan zijn er dertien in Nederland. Rommelmarkt GOES - Voetbalvereniging Goes houdt zaterdagochtend op sport park Het Schenge in Goes een rommelmarkt. Voor de markt, die van 9.00 tot 13.00 uur duurt, kunnen verko pers zich nog melden en kunnen nog spullen worden afgegeven bij de kantine via beheerder C. Wagemakers (06-14761904). De opbrengst is bestemd voor extra activiteiten voor de jeugd van vv Goes. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS ANTIEK GEVRAAGD Gratis veilingtaxatie! Herengracht 74, 4331 PX. Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl dinsdag 18 oktober 2005 GOES - Enkele duizenden euro's aan contant geld zijn in de nacht van zondag op maandag buitgemaakt bij een in braak in een bedrijf op de Kreukelmarkt in Goes. Een deur was opengebroken. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. De politie onderzoekt de zaak. Ljhdia Berkelder pDELBl'RG - Bestuurder B. i de Hoef van waterschap (dttseEilanden heeft zijn ex- aangeboden aan zijn amb ten. Die waren boos over ,(eii dat Van de Hoef hen vo- nveek publiekelijk is afgeval- commotie ontstond na een Ëkel in de PZC over het keerbeleid Een proef om laald parkeren met een and te verlengen moest vol- s Van de Hoef onmiddellijk irden beëindigd. De verlen- ng was juridisch niet in de afc. Volgens Van de Hoef had- D zijn ambtenaren hem ver- erde adviezen gegeven. „Ze ljren niet zorgvuldig door- achten daar ben ik echt pissig iw", zei hij, heopmerking schoot de ambte- srcn van waterschap Zeeuwse fflanden in het verkeerde keel- Nog dezelfde dag stuurde ondernemingsraad de be- uurder een brief. De OR zei Iverbazing kennis te hebben „omen van het artikel. Vooral ifeit dat ambtenaren publie- !ijkineen slecht daglicht wer- 0gesteld, stoorde de OR. „Wij jiien die opmerkingen een ver bid signaal, niet motiverend e slecht voor ons waterschaps- fcago. Wij zouden het op prijs Kllenals het bestuur in de toe- pst met via de pers de 'vuile buiten hangt." iot done vergadering van het dage- bestuur heeft Van de Hoef lgens excuses voor zijn uit- Heewerkmiddag BDDELBl'RG - De Middel tje kinderboerderij de Klep- phneie houdt woensdag 26 ok- fccreen meewerkmiddag voor fcderen van 6 tot en met 12 knogen onder begeleiding hel- r, met hokken schoonmaken F dieren voeren. Het duurt van 830 tot 15.30 uur. latingen aangeboden aan het ambtelijk apparaat. „We hebben gesproken over de vraag of het kan dat een bestuur der zijn ambtenaren publieke lijk afvalt", zegt Van de Hoef. „Dat is natuurlijk not done. Als bestuurder dien je verantwoor delijkheid te nemen voor fouten die ambtenaren maken." Die gedragsregel is niet nieuw voor hem, zegt hij. „Daarom heb ik dat ook nooit eerder ge daan. Het kwam waarschijnlijk door de intensieve manier waar op mij vragen werden gesteld." Van de Hoef heeft zijn medewer kers laten weten dat er wat hem betreft geen sprake is van een vertrouwensbreuk met het amb telijk apparaat. Volgens hem hebben de medewerkers van het waterschap genoegen genomen met zijn excuses. Het dagelijks bestuur heeft ook gesproken over de fouten die ge maakt zijn in de procedure rond de verlenging van de periode van betaald parkeren. „Door an deren zijn ook fouten erkend", aldus Van de Hoef Het bestuur is unaniem akkoord gegaan met het beeindigen van de verlen ging van het betaald parkeren. Van de Hoef is sinds 1994 lid van het dagelijks bestuur van het waterschap. Hij is boven dien waarnemend dijkgraaf. Binnen het bestuur is hij verant woordelijk voor wegen. Brand aan boord bij reddingsactie STELLENDAM - Aan boord van de Stellendamse red*- dingboot Prinses Margriet brak zondagmiddag tijdens een reddingsactie brand uit in de machinekamer. De Prin ses Margriet was op weg naar als vermist opgegeven ki te-surfers toen het incident zich voordeed. De kites wer den binnen een kwartier gevonden, maar de zoektocht naar de surfers vergde meer tijd. De brand brak uit op het moment dat de vermiste surfers gevonden waren en de hulpverleners weer naar huis konden. De bemanning van de reddingboot slaagde erin de brand te blussen waarna de Prinses Margriet op eigen kracht naar de haven van Stellendam kon varen. Gisteren arriveerde de reserveboort Dorus Rijkers in Stel lendam. De omvang van de schade aan de Prinses Mar griet is nog niet bekend. Koffieshop geen melkkoe Hulst HULST - Burgemeester J.F. Mulder van Hulst gaat niet in op de suggestie van C. Mahu uit Hengstdijk om de ge meentekas te spekken door een koffieshop te gedogen. Be richten over de minder florissante financiële positie van de gemeente brachten Mahu tot deze tip om in de gemeen te Hulst een nieuwe inkomstenbron aan te boren. De over heid zou vervolgens, aldus de Hengstdijkenaar, belastin gen kunnen innen op de in de koffieshop gemaakte winst. Mulder laat Mahu weten zijn bezorgdheid over de gemeen telijke financiële huishouding te waarderen. „Maar ik moet u toch meedelen dat uw voorstel weinig kans van sla gen heeft", laat de burgemeester hem in een briefje we ten. „Het beleid ten aanzien van softdrugs in de gemeente Hulst is sinds het eind van de jaren negentig standvastig; handel in softdrugs wordt om een aantal sociaal-maat schappelijke redenen niet geaccepteerd. Recent heeft de gemeenteraad nog eens duidelijk uitgesproken geen reden te zien om hierin verandering te brengen. Ook in de na bije toekomst zullen verkooppunten van verdovende mid delen in deze gemeente dan ook niet worden getolereerd", aldus Mulders reactie op de suggestie van de inwoner van Hengstdijk. Baldadige jongens gepakt OOST-SOUBURG - Twee Souburgse jongens van vijftien jaar oud zijn zondagnacht rond kwart over drie uur door de politie aangehouden. De jongens hadden even daar voor bij het treinstation in Oost-Souburg de spoorbomen laten zakken. De politie heeft dat zien gebeuren en ging de jongens achterna. Zij gingen er, op twee na, vandoor Daarbij lieten ze een fiets achter. Die fiets is als gevonden voorwerp gestald op het politiebureau. Gisteren kwam de 15-jarige Souburgse eigenaar zich melden. Hij was medeverdachte van het spoorboomvoorval en heeft daarvoor een verklaring afge legd. Alle drie de jongens moeten bij bureau Halt hun straf uit dienen. door Inqrid Huibers GOES - Protestanten, katholieken en hu manisten hebben de koppen bijeen gesto ken om gezamenlijk het verhaal te vertel len van zeshonderd jaar Goese kerken. Het project krijgt gestalte in een avond vullend programma (zaterdag 22 okto ber), een bijzondere oecumenische dienst (zondag 23 oktober) en een serie wintera vondlezingen. „De kerk is de enige vereniging die in 1405 al bestond. Dus als er één club recht heeft op de viering van zeshonderd jaar Goese stadsrechten, dan is het de kerk wel", zegt Gert van der Slikke, kerken raadsvoorzitter van de Samen-Op- Weg-gemeente in Goes. Binnen zijn gemeente ontstond al vroeg het idee om het zeshonderdjarig bestaan van de stad Goes niet ongemerkt voorbij te laten gaan. „We hebben de gemeentegids erbij ge pakt en elke kerkgemeenschap en elk le vensbeschouwelijk verband aangeschre ven", vertelt Van der Slikke. „Bijna ieder een wilde wel meedoen." ..Het is vooral heel bijzonder dat ook het Humanistisch Verbond vanaf het begin af aan enthousiast was", vult Aarnoud Jobsen. predikant bij de Sa- men-Op-Weg-gemeente in Goes aan. „Daardoor krijg je een heel breed beeld. Verschillende sprekers schetsen zaterdag avond de geschiedenis en het toekomst perspectief van de verschillende kerkge meenschappen in Goes. Zo belicht pastor Th. Kempers zes eeuwen katholicisme in Goes. Prof. dr. A. de Reuver spreekt over de ge schiedenis van de reformatorische ker ken. De Reuver, bijzonder hoogleraar ge- foto Dirk-Jan Gjeltema reformeerde theologie aan de universiteit van Utrecht, zal speciaal zijn licht laten schijnen over de gereformeerde kerkge meenschappen in Goes. Tenslotte houdt Jobsen zelf een inleiding over de verhouding tussen kerk en maat schappij in de twintigste eeuw. De lezingen worden afgewisseld met lie deren van de Maria Magdalenacantorij en orgelmuziek van cantor-organist K. van Eersel. De avond wordt afgesloten met een fo rumdiscussie over de toekomst van de kerk. Daaraan doen, behalve Jobsen en De Reuver, mee: V. Schoenmakers, ooit begonnen als kapelaan in Goes, tegen woordig vicaris-generaal van het bisdom Breda en J. Hooymeyder, voorzitter van het regionale Humanistische Verbond. De avond vindt plaats in de Grote of Maria Magdalenakerk en begint om 19.00 uur. Voorafgaand aan de lezingen is er gelegenheid om de overzichtsten toonstelling van de vorig jaar overleden kunstenaar Gerard Menken te bewonde ren. Predikant N. van der Linden en pasto raal werker I. van de Par leiden zondag de oecumenische dienst. De viering, met als thema Licht voor de toekomst, is voorbereid door de liturgiecommissie van de Raad van Kerken. Muziek wordt verzorgd door de band van het Leger des Heils. De dienst, in de Grote of Maria Magdalenakerk, begint om 10.00 uur. Diegenen die zich verder willen verdie pen in de geschiedenis van zeshonderd jaar Goese kerken, kunnen komende win ter een zestal lezingen bijwonen. Daarin diepenr verschillende inleiders de kerkge schiedenis uit, in chronologische volgor de. Het definitieve programma wordt bin nenkort bekend gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27