Tussenstop in Saeftinghe Toen kon je overa de duven oare koere Achter die haag woont nog steeds mijn vader Nieuwe raadkaart f, dinsdag 18 oktober 2005 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Eindelijk was 't zövèrre, da 'k 't deurtje van mien du- vekot ope kon maèke. Sinds 't moment dat ik die tweê aol- lef-kaèle duven van 'n boer ekre- gen ao, ao 'k artstochtelijk naè dat oagenblik verlangd. „Je mö ze zeker drie weken an d'r nieuwe kot laète wènne", ao d'n boer d'r bie ezeit. „As je dan 't deurtje ope zet, komme ze van eiges wï terug." Dat was in 'n tied da je overa de duven kon oare koere. Postdu- ven, pauwstaèrtjes in kroppex'- tjes mee plumen an d'r poaten die d'n eêlen dag op de uutloap- plankjes zaète te keutele in zao- lig niksdoe. Sommige ménsen ao van de duvekotten kleine paleis- jes emaèkt. Groen mee witte raandjes was toe zeer geliefd. Soms liep ik d'n eêlen dag over 't durp om naè aol die moaie in minder moaie duvekotten te kie- ke. Op 'n dag stieng ik bie 't prachti ge duvekot op 'n ostie bie oöns op 't durp. Plotselieng 'n stèm- me achter mien. „Zou jie ok wè duven wille Ik knikte ijverig mit mien oad. „Ikke wè, baès", antwoordde ik blie. De boer zét te 'n trapje tegen de paèle van 't kot. „Gaè d'r mar 's op in kiek d'r mar 's in", zei t'n. Toen ik bo ven kwam zag ik 't. Tweê moaie glaanzende eiers. „As je jonge duven wil za 'k die eiers laète lègge", zei de boer. „Mar aanders goai ik ze wèg." „Nie wèggoaie, nie wèggoaie, ik za d'r zo blie mee weze", schreeuwde ik luud. „Dan bin die duven vö joe", zei de boer. Sinds de dag da de jonge blinde veugels uut 't ei ekrope waère, liep ik te prakkizere hoe die du- ven d'r wè uut zouwe zie. Ik zag duven in aolderlei kleuren in modellen, ma 't liefste van aol zou ik duven die konde vliege. Van jongers op schole oarde ik fantastiche ver'aèlen over du- ven die eêmaè uut Frankriek wï naèr uus evloge waère. Dat leek mien noe 't moaste. A zou ik die veugels ma op Aemstie los gaè laète, dan was ik a tevree. Mien tweêde probleem was waè 'k 'n duvekot zou motte maèke. Mien groate broer, 'n zeer vin- dingrieke kérel, dee mien 'n bes te oplossieng an d'n aand. „Maèk 'n kot in die aauwe plee in 't achteruus", zei t'n. „Dan ka je 't pleeraèm as deurtje gebru- ke." D'n volgende dag was ik a bezig. Bie de wienkel van To- ne-Pie kreeg ik 'n groate kiste die nie op rekenieng stieng. Mee 'n paèr klissen tegen de mure be- vèstigde ik die in 't aauwe toilet vö 't raèmpje. Misschien was 't aomaè 'n bitje gammel, ma de duven zouwe d'r gin èrreg in Toe 'k ze mee naèr uus ebrocht ao, stienge ze de eêste dag op de vloer van d'r kot naèst mekaore. Pas d'n tweeden dag begonne ze mee luud getik van d'r snaèvels de mais te ete. Toen pas gienge ze ok gebruuk maèke van de zit- stokken die 'k van 'n aauwe be zemstele emaèkt ao. In as ik bu- te ging kieke zag ik da ze mee z'n tweêën vö 't raèmpje stienge. Opgewoónde Toen eindelijk de dag was an ebroke dat 't pleeraèmpje open ezet zou oare was ik a vroeg op estaè. Ma vö ik 't deurtje ope zou doe, wachtte ik tot mien eêle familie present was. As 'n ceremoniemeêster liep ik zenuw achtig een in weer. „Kom noe kieke aollemaèle", riep ik opgewoónde. In de verwachtieng dat mien du- ven naè bute zouwe komme, zo- draè ze d'n tuun konde zie, open de ik verzichtig 't deurtje. Ma ze kwaème pas naè bute toen mien eêle familie d'r eige van verve ling terug'etrokken ao. Op dat ogenblik zat ik in mien eêntje naègelbietend te wachte tot ze zouwe komme. Toen ineêns glip ten ze aollebeië op 't loapplank- je. In 't zonlicht zag ik oe moai ze intussen uut'egroeid waère. Groene in gaauwe tinten over mekaore, ma mee ier in daè 'n groate witte vlèk. Mien oagen wiere iedere keer naè die witte vlèkken toe etrokke. Oe komme die duven noe an die witte vlèk ken doch ik. Zeker 'n witte voor- vaoder in de fermielje. Ma ik zag ok oe tx'ots de oudieng van die tweê was. Waè aèlden die tweê toch dat vorstelijke voor kommen vandaèn? Ik kreeg d'r bienaè traènen van in mien oa gen. Toen zag ik oe mien duven as 'n paèr atleten eêst de spieren van d'r vlèrreken los begonne te zwaoie. Asof ze mien wilden toa- nen oe moai ze waère, ondanks die groate witte vlekken, liepe ze bugend in knikkend op 't loapplankje een in weer. Toen rékten ze d'r eige 's uut in daè gienge ze, de blaauwe lucht in, glaanzend in de zonneschiene. Toen ze oag in de lucht oefen den, kon ik mien eige nie voor- stelle dat die tweê prachtige veu gels daè bove mien eigendom waère. Ik zag oe ze in stees klei nere cirkels om mien ene vloge. Toen daèlde ze mee vee geklap- per van d'r vleugels neer op 't plankje. Ze perbeerden te koe ren, ma 't was nog mar 'n schor geluudje. Zo gelukkig as op die dag bin ik nog nie dikkels ewist... Joop van Zijp In natuurgebied Het Ver dronken Land van Saef tinghe komt een enorm aan tal vogels voor. In de winter leven er hoofdzakelijk grote groepen ganzen en eenden, in het voorjaar zijn het de alarmerende tureluurs die de aandacht trekken. Maar Saeftinghe is ook een zeer belangrijk gebied voor vo gels die er een redelijk te ruggetrokken leefwijze op na houden, namelijk moe rasvogels. Moerasvogels ge bruiken Saeftinghe niet al leen als broedgebied maar ook als tussenstop, als ze van noordelijkere gebieden naar het zuiden trekken en vice versa. Momenteel is het tijdstip van de trek van de moeras vogels naar het zuiden. De vo gels trekken vaak 's nachts en strijken vroeg in de ochtend neer in de rietvelden. Dit neer strijken wordt gestimuleerd als er al vogels in de rietvelden aan wezig zijn die geluid maken. Hier maken onderzoekers ge bruik van. Er wordt veel onder zoek gedaan naar de trek van vo gels. Een veel gebruikte onder zoeksmethode is het markeren van vogels door middel van een ringetje rond één van de poten. In het vakjargon heet dat 'rin gen'. Hiermee wordt geprobeerd te achterhalen waar de vogels precies heen trekken, hoe lang ze erover doen en hoe lang ze le ven. Uit deze vragen is een heel scala aan subvragen te destille ren. Alle kennis die wordt opge daan dankzij het ringen, zorgt uiteindelijk voor verklaringen, bijvoorbeeld de reden waarom een soort achtenxitgaat. De we tenschap wordt onder andere ge bruikt voor een betere bescher ming van een bepaalde soort. Het onderzoek gebeurt veelal door strikt opgeleide vrijwilli gers. Eén zo'n vrijwilligersvere- niging zit in Saeftinghe en draagt de naam VogelRingSta- tion Saeftinghe. Deze groep be staat uit vijf officiële ringers en af en toe een assistent. Met rus tig weer zetten zij 's morgens voor zonsopkomst mistnetten, bijna onzichtbare fijnmazig net ten, op. Met een geluidsinstalla tie worden vogelgeluiden afge speeld van voorkomende soor ten. Overtrekkende vogels strij ken in de ochtend neer in het riet en scharrelen daar rond op zoek naar voedsel. Tijdens het rondschai'relen zien zij de net ten niet en vliegen er per onge luk in. Voorzichtig worden ze er uit gehaald en vervolgens wordt bepaald welke soort het is en hoe oud de vogel is. De vogel wordt gewogen, z'n vleugel wordt gemeten en nadat hij een metalen ringetje om één van de poten gekregen heeft wordt hij los gelaten. Mogelijk trekt de vogel de vol gende nacht verder naar het zui- Mistnet in Saeftinghe. In het net worden trekvogels gevangen, die vervolgens worden onderzocht, geringd en weer vrijgelaten. foto's Walter van Kerkhoven den. De kans dat net die ene vo gel teruggevangen wordt in bij- voorbeeld Spanje is klein, maar hoe meer vogels er geringd wor den, hoe groter de kans op terug vangsten. De meetgegevens wor den verzameld en vastgelegd on der de code van de ring. Dit ge beurt op de Nederlandse Ring- centrale, Vogeltrekstation Arn hem. Alle landen waar dit onder zoek gebeurt, hebben zo'n cen trale. Deze centrales wisselen de gegevens onderling uit. Via dit netwerk kunnen verschillende vangsten van dezelfde vogel ge koppeld worden. Dit geeft in zicht in het leven van de soort. dan ook vele soorten moeras zangvogels gevangen, zoals klei ne karekiet, bosrietzanger, snor, sprinkhaanzanger en blauw- borst. Zij overwinteren in Afri ka, afhankelijk van de soort in het noordwesten tot zuiden. Van sommige soorten is nog niet met zekerheid vast te stellen waar de broedvogels naar toe trek ken. Naast de Afrika-gangers zijn er ook soorten die in princi pe standvogel zijn maar wel uit zwermen of die iets zuidelijker trekken. Dit zijn onder meer de rietgors en de baardman. Van alle genoemde soorten wor den elk jaar tijdens hun piek tientallen vogels per dag gevan gen. Dit geldt ook voor de boe renzwaluw, een vogel die ook overwintert tot in het verre zui den van Afrika, maar geen broedvogel is van de Nedexdand- se moerassen. Het is ook in te genstelling tot de moerasvogels een dagtrekker. Deze soort wordt dan ook vooral onder de avond gevangen als zij in grote groepen foeragerend boven de rietvelden vliegen en er vervol gens in slapen. De vogels blij ken na de schemer niet meer te bewegen. Er worden ook minder algeme ne soorten gevangen, zoals wa- terrietzanger, buidelmees en gro te karekiet. Er worden in Saef tinghe zelfs cetti's zangers ge vangen, een soort waarvan Ne derland de uiterste noordgrens van het verspreidingsgebied vormt. Cetti's zangers zou je in eerste instantie dus weinig op trek verwachten, te meer omdat het een standvogel is. Toch zijn er dit jaar al zes exemplaren ge vangen. Behalve netten worden er ook enkele inloopvangkooien geplaatst. Hierin worden vogels gevangen die lopend op zoek zijn naar voedsel, zoals waterral- en porseleinhoen. Dit zijn prach tige vogels met een zeer geheim zinnig leven vaak in uitgestrek te rietvelden. In het totaal zijn er in 2004 ruim 3300 vogels ge vangen. Hopelijk wordt dat aan tal dit jaar geëvenaard. Wannes Castelijns Een waterral wordt geringd. Niet alleen via terugvangsten worden ringgegevens verza meld, ook doodgevonden vogels met een ring worden vaak ge meld. Dit kan iedereen doen door de code van het ringetje met vindplaats en datum te mel den bij de centrale, bijvoorbeeld via hun site www.vogeltreksta- tion.nl. De site kan ook geraad pleegd worden voor meer infor matie over het belang van ring- onderzoek en het gehanteerde beleid. Het uitgestrekte Saeftinghe is een belangrijk gebied vanwege de hoeveelheid voedsel en de lig ging langs de kust. Er worden Een leuke verrassing om mijn ouderlijk huis te zien als raadkaart, schrijft M. C. Abrahamse-Janse uit Seroosker- ke. „Achter de ligusterhaag en de geleide linden woont nog steeds mijn vader, M. Janse, aan de Dorpsdijk te Vrouwenpol der. Rechts is nog net een stukje van de zwarte schuur van Jan Boyenk te zien, al weet ik niet wie er woonde toen de foto werd gemaakt, want ik ben van 1951. De foto is zeker van eerde re datum, in mijn jeugd stond naast ons huis de benzinepomp van Louw van Hekken en die staat nog niet op de raadkaart." Ook T. Verhage-de Bruijn uit Vrouwenpolder - haar geboorte dorp - noemt rechts op de kaart garage Van Hekken en het huis van Kees de Kam, met achter de bomen de boerderij van de fami lie Janse. „De huisjes aan de lin kerzijde zijn van Maarten Geer- se, Jan Polderman, Kees Polder man en Jan de Visser. Op het einde het huisje van Blinde Lou en de woning van mijn oom Jan de Bruijn. Hij was smid." L. Maas uit Middelburg wijst op het lage witte aanbouwtje met pannendak, links. „In het begin van de jaren vijftig ging hier de familie Polderman wo nen. Het was de ingang." Het op het één na laatste huis rechts (bij de bomen) is volgens deze inzender de kruidenierswinkel van Van den Broeke geweest. Ze attendeert ook op de kerk. „De consistorie werd in 1950 als lagere school gebruikt. De ouderwetse plee was gewoon buiten." Bakker Van den Broeke had een groot gezin en vrouw Van den Broeke droeg een Bevelandse muts, herinnert A. Maas uit Mid delburg zich. „Tegenover de schuur van Boyenk was het vere nigingsgebouw, vroeger gemeen tehuis. Verder in de straat woon de de familie Tiloe en er was een winkel van Ko Marijs met levensmiddelen, tabak, speel goed en huishoudelijke artike len." C. Willeboordse-van den Broe ke uit Oostkapelle is geboren in het bakkershuis. „Mijn opa Van den Broeke heeft daar ook ge woond. Wij zijn later verhuisd naar het huis waar het paard voor staat. Dat is afgebroken en er is een nieuw huis voor in de plaats gekomen, nu een fietsen- zaak. De twee andere huizen zijn afgebroken en daar is nu een pleintje." P. Sinke uit Vrou wenpolder en enkele andere in zenders noemen overigens ook de naam van bakker Corbijn, in het huis naast de Van den Broe- kes. Parochiekerk D. E. Tollenaar uit Terneuzen gaat in op het ontstaan van Vrouwenpolder. Wolfert van Borssele, heer van Veere, was Rinus Antonisse De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans 22 oktober worden gestuurd naar: Redactie PZC Lindenbergh gaat over een heel andere regio dan Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax De waardebonnen gaan naar: Walcheren. Het is een klein, wat vergeten dorp. 0113-315669- e-mail redactie@pzc.nl. L. Maas, Middelburg; J. Wijk- Om welk dorp gaat het? Nadere bijzonderheden huis, Vrouwenpolder en A. van zijn welkom. Onder de inzenders van goede oplossingen wor- 't Land, Rilland. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag den drie waardebonnen verdeeld. de bedijker en het nieuwe land werd Nieupolre of polre ge noemd. Wolfert II liet er in 1314 een kapel bouwen die een jaar later, met goedvinden van de abt van Middelburg, werd ver heven tot parochiekerk, gewijd aan Onze Lieve Vrouwe. Zo is de naam van het dorp makke lijk te verklaren. Nadat de kerk in 1572 was verwoest, werd in 1623 de thans nog bestaande zaalkerk gebouwd. Tollenaar vermoedt dat de verewagen op de foto waarschijnlijk aan Du vekot toebehoorde, een plaatse lijk koetsiersbedrijf. C. F. Stevense uit Middelburg schat in dat de foto omstreeks 1910 genomen is. Hij merkt op dat de kerk in 1955 grondig ge restaureerd is. Hem is bekend dat De Kam slager was en Sturm (het huis rechts na de paard en wagen) schoenmaker. Het huis met puntgevel links was inderdaad gemeentehuis, voorheen gemeentekamer ge noemd. Daarnaast stond de school met bovenmeesterswo ning. Stevense acht het moge lijk dat op deze plaats een kloos ter stond, dat tegelijk met de kerk werd verwoest. Vrouwenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22