Kokkelsector richt blik op Kamer Mensen inspireren Hil Maase Gezin Saïf in bres voor Pakistan Collages nopen tot intensief kijken 15 jjranche hoopt op hogere vergoeding voor einde mechanische visserij dinsdag 18 oktober 2005 swb Meer informatie zorgverzekering GOES - Zorgverzekeraar CZ gaat meer informatiedagen houden over de nieuwe zorgverzekering. Behalve de meer dan 250 voorlichtingsbijeenkomsten die CZ nu al houdt bij onder meer patiëntenverenigingen, ouderenbonden en vakbonden stelt de verzekeraar ook enkele zaterdagen kantoren open voor mensen die willen weten wat er gaat veranderen met de komst van de nieuwe zorgverzekering. Op de zaterdagen 22 oktober, 19 november en 17 decem ber is het kantoor in Goes (Wulfaertstraat) tussen 9 en 13 uur open voor presentaties of een persoonlijk gesprek. De kantoren zijn dan telefonisch te bereiken op 0900-0949. Schoonheidssalons in opmars GOES - Het aantal schoonheidssalons in Zeeland is de af gelopen tien jaar met 42 procent toegenomen tot 270 stuks. Dat blijkt uit gisteren gepresenteerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In heel Ne derland zijn er 10.820 schoonheidssalons. Jaarlijks komen er gemiddeld in Zeeland tien schoon heidssalons bij. Op elke 25.000 Zeeuwen zijn er zeventien salons. Staatssecretaris Ross op bezoek MIDDELBURG - Staatssecretaris C. Ross-van Dorp van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) komt maandag 24 oktober naar Zeeland voor een wei'kbezoek. Het be zoek staat geheel in het teken van Sport en Bewegen. Om drie uur is de staatssecretaris in de brede school Het Palet in Middelburg om kennis te maken met Weerbaarheid en Bewegen op muziek door de jeugd van de school en uit de wijk. Aansluitend bezoekt ze de sportkoepel SportZee- land waar ze geïnformeerd wordt over de ontwikkelingen op het gebied van Sport en Bewegen. Om kwart voor vijf opent de staatssecretaris het Sport Medisch Adviescen trum Zeeland dat sinds kort gevestigd is in het gebouw van SportZeeland aan de Seissingel in Middelburg. Tij dens een bijeenkomst in het provinciehuis wordt Ross-Van Dorp bijgepraat over de voorbereidingen van de Senior Games in 2009. Het bezoek eindigt met een be zoek aan de scheidsrechtersvereniging Noord- en Zuid- Beveland in Hansweert. Protest tegen vliegbaan IJzendijke IJZENDIJKE - Een comité van omwonenden zal er alles aan doen om te voorkomen dat het vliegveldje voor ultra- lichte vliegtuigjes aan de Klakbaan in IJzendijke een per manent karakter krijgt. Dat schrijven de omwonenden in een brief aan het Sluise college van burgemeester en wet houders. Een landbouwer aan de Klakbaan heeft al drie jaar een tijdelijke vergunning, die honderd vliegbewegin gen in ten hoogste 25 dagen toestaat. Burgemeester en wethouders vermoeden dat het opstijgen en landen van vliegtuigjes in de polder nauwelijks overlast voor omwo nenden oplevert en denken daarom aan een permanente vergunning. Het omwonendencomité denkt daar echter anders over. „Het lawaai en de vluchten worden ervaren als een ernstige aantasting van de privacy. Door de pro vincie Zeeland wordt het vliegen met MLA-toestellen aan gemerkt als lawaaisport. Tot nu toe zijn er in de gemeente Sluis geen lawaaisporten toegestaan. Wij begrijpen dan ook niet dat u wel wilt meewerken aan een permanent ka rakter van deze sport." fflfPranfc Balkenende 1XRSEKE - De kokkelsector be- sdert de Tweede Kamer om «n hogere vergoeding te bedin- „B voor het verbod op de me- imische kokkelvisserij per ja- sari dit jaar. Het bod van mi- Celstraf voor mishandeling (chtgenote ÏIüDELBURG - Politierechter j| Klarenbeek heeft gisteren 0 vijftigjarige Middelburger mor het plegen van huiselijk ge- KUveroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf, waarvan il dagen voorwaardelijk. De res terende negen dagen celstraf beeft de Middelburger al in voor as! uitgezeten. De man werd verweten dat hij qn echtgenote een jaar lang beeft mishandeld. Het geweld es caleerde dit jaar op 11 april •ren de vrouw tegen haar hoofd md geschopt en tegen een 2uur werd gegooid. Het inri jgt was aanleiding voor het iachtoffer om aangifte te doen bj de politie. De man gaf de mishandelingen ee.Daarbij speelde zijn alcohol- pruik een rol. Ook had hij in fepenode geen werk en zat hij dagen thuis. Dat leidde tot panningen in de relatie. DËcier van justitie L. Boogert ste tachtig uur werkstraf en ne maanden voorwaardelijke rvsngenisstraf. üdsman J Burlet wees op het Èuuraspect. „Mijn cliënt uit Sri Lanka. In die cul- nr heeft men een duidelijke logorde. De man stelt de regels p Een corrigerende tik is nor- jaal Hij verloor echter de grip pzijn gezin en zocht zijn toe lach? in alcohol." Volgens de bsfpleiter drinkt zijn cliënt ït meer en heeft hij werk. De ihocaat pleitte voor een voor- aardelijke straf. De politie leider nam het verzoek van de ïdediging over. nister Veerman, ruim zeventig miljoen euro, vindt de sector te laag. Het kabinet besloot vrijdag ruim zeventig miljoen euro op tafel te leggen voor compensatie van de kokkelbedrijven, die niet meer in de Waddenzee en ten noorden van de eilanden mogen vissen. Dat is dertig miljoen eu ro minder dan een door de minis ter ingestelde, onafhankelijke adviescommissie schadebepa- ling eerder dit jaar had geadvi seerd. Die commissie kwam uit op een bedrag van netto hon derd miljoen euro. Vertegenwoordigers van kokkel- bedrijven kwamen gisteren bij een om over de kwestie te pra ten. Woordvoerder J. Holstein zegt verbijsterd te zijn dat de mi nister het commissie-advies niet heeft overgenomen. „Dit is de derde korting in dit verhaal. Eerst heeft het accountantsorga nisatie KMPG een korting door gevoerd, daarna de commissie schadebepaling en nu de minis ter. Dat kan echt niet. Ook de commissie schadebepaling is verbijsterd. Wij zullen de Twee de Kamer over deze gang van za ken informeren." Technische vragen Een concreet besluit nam de sec tor gisteren niet. Holstein zegt eerst de beschikking van het ka binet te willen zien want er le ven nogal wat technische vra gen over de uitkoopregeling. Daarnaast wil de sector afwach ten welk standpunt de Kamer in neemt. Van de 70,4 miljoen euro netto, grotendeels bedoeld om de kok kelbedrijven te herstructureren, is 6 miljoen bestemd voor het so ciaal plan voor de ruim honderd ontslagen werknemers van de kokkelbedrijven. Het sociaal plan kost naar schatting 7,5 mil joen euro. De sector vindt dat dit bedrag volledig op tafel moet komen. Holstein: „Je kunt het niet maken om te beknibbe len op de sociale paragraaf. Er met een afdoende oplossing voor de slachtoffers van een ka binetsbesluit komen." - Vader Ullah Saïf en zijn kinderen Farid, Rehan en Adila (vlnr) collecteren in Zierikzee voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan, India en Afghanistan. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Op de bank zit ten om zich via televisie te verga pen aan de ellende in Pakistan is wel het laatste wat Zierikzeëenaar Ullah Saïf wil. Logischer is het om zijn handen uit de mouwen te steken. Daar om heeft Ullah - samen met zijn kinderen Adila, Farid en Rehan - een collecte voor de slachtof fers Van de aardbeving in zijn ge boorteland op poten gezet. Een dikke week geleden werden Pakistan. India en Afghanistan getroffen door krachtig natuur geweld. Tot verbijstering van Saïf, die zeventien jaar geleden zijn geboorteland voor Neder land verruilde. De ramp heeft tienduizenden mensen het leven gekost. De familie van Saïf woont nog altijd in Pakistan, maar niet in de getroffen noorde lijke streek. Dat maakt Saïf ech ter weinig uit. „Ik ben daar ge boren. Dat laat je niet zo maar los. Ik wil iets doen. Als we niks doen gaan er mensen dood", zegt hij. De getroffen Pakistani worsetelen onder meer met kou en honger. Ullah Saïf was in eerste instan tie lamgeslagen door de ramp. Het waren zijn kinderen Adila, Farid en Rehan („Gelukkig. Ik ben niet alleen.") die hem uitein delijk aanspoorden aan de slag te gaan. De familie Saïf gaat nu elke vrije minuut op pad om geld in te zamelen voor het goede doel. Met heel wisselende reacties tot gevolg, leert de ervaring. Men sen die de deur meteen weer dichtduwen tot mensen die goed geefs in de buidel tasten. Actiemoeheid Natuurlijk is er wat actiemoe heid na rampen als de overstro ming van New Orleans en de tsu nami, beseft de Zierikzeeënaar. Voor hem is dat echter geen re den om de getroffenen in Paki stan maar aan hun lot over te la ten. „Voor mijn gevoel moet ik dit gewoon doen." Saïf oriënteert zich nog op het precieze doel van de inzameling. Vrijdag laat hij zich in Rotter dam door betrokkenen informe ren over de mogelijkheden die er zijn. „Ik zou het het leukst vinden als het geld rechtstreeks bij mensen terechtkomt." Ter ondersteuning van de actie van de familie Saïf is gistermid dag in allerlijl een stichting op gericht. Deze stichting heet Help Pakistan. Het banknum mer van de actie loopt via de Ra bobank Schouwen-Duiveland: 113081146. HilMaase bij een van haar modelschilderingen. foto Marijke Folkertsma jtoorAli Pankow ZffiRIKZEE - Beeldend kun stenares Hil Maase-Marée uit Zierikzee heeft niet zoveel met de natuur. Vaak prettig om in Je vertoeven wellicht, maar als inspiratiebron voor haar schil drijen en tekeningen acht zij mensen van veel groter belang. Haar huidige expositie bij intc- neur-speciaalzaak 't Lange Uns in Zierikzee getuigt duide- bjk van die voorliefde voor lij den en gezichten. Maase heeft 'een verleden' als Meismid De spieren in haar •anden die niet meer zo mee werken, zijn er de oorzaak van ze dat beroep nauwelijks J-jeei" uitoefent. Sinds enige Jd W1idt zij zich volledig aan «tenen en schilderen. Dat is Ken tweede keus, maar eerder ^eerste liefde. :P In mijn hart had ik des tijds na de middelbare school al graag naar de Kunstacade mie gegaan, maar mijn moeder hield me liever dichter bij huis en adviseerde me de opleiding voor edelsmid in Schoonhoven te gaan volgen. Dat heb ik toen maar gedaan", vertelt Maase. Zij kon zich bovendien best vinden in de boeiende combina tie van creativiteit en ambach telijkheid. Jarenlang ontwierp zij ook samen met haar man Bob Maase sieraden en deed dat met veel plezier. Maar te genwoordig richt zij zich dus volledig op schilderen en teke nen. Zij doet dat voornamelijk in collectief verband. „Wij huren als groepje met regelmaat een model in om voor ons te pose ren. Dan is het betaalbaar en het werkt ook prettig binnen zo'n collectief", zegt Maase. Het werk dat zij in 't Lange Uus exposeert, is voor een groot deel het resultaat van de ze sessies met modellen. De na druk ligt op vrouwelijk naakt met forse rondingen van bor sten en billen, getekend met houtskool. Maase streeft welis waar naar technische perfec tie, maar werkt toch vooral in tuïtief, hetgeen haar werk juist een eigen signatuur geeft. De mooiste resultaten bereikt zij met de schilderijen waarin zij aquarel en potlood combi neert. Korte tijd „Vaak is het belangrijk snel contouren neer te zetten, om dat een model soms maar korte tijd in dezelfde houding po seert", zegt de schilderes. In een van haar werken brengt ze juist de verschillende poses in beeld, waardoor er beweging in het schilderij ontstaat. Maases specifieke kracht ligt overigens eerder bij portretten. Fraaie blikvanger in 't Lange Uus is een portret van een jon ge vrouw in een licht aarden tint. Op de achtergrond, maar toch nadrukkelijk aanwezig, prijkt het hoofd van een andere vrouw in een geprononceerde kleur blauw. Het wekt de in druk van 'een schilderij met een verhaal erachter'. Voor de maakster zelf is dat echter niet het geval, maar ze wil de be schouwer graag die ruimte bie den. Daarom geeft ze haar schilderijen bewust ook geen ti tel. Haar intuïtieve werkwijze blijkt ook uit spontaan uitge vloeide lijnen, die ze bewust niet corrigeert omdat ze een meerwaarde aan de expressie van het lichaam of het gelaat op het papier bieden. Het werk van Hil Maase is tot begin 2006 te zien in 't Lange Uus in Zierikzee. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De naam van de kunstenaar, de titel van de tentoonstelling Dreams false alarms) en de tekst van Joni Mitchell waaraan die titel is ont leend. Daar moet de bezoeker van de huidige tentoonstelling bij de Jan van Leeuwen Stich ting in Middelburg het als ach tergrondinformatie mee doen. Het getoonde werk van Hans Overvliet uit Middelburg is op zich echter veelzeggend genoeg. „Maar dat neemt niet weg dat er ik best bereid ben erover te ver tellen. als iemand er vragen over heeft." De expositie omvat een groot aantal collages, veelal op an sichtkaartformaat, die aaneenge schakeld een horizon in de ruim te vormen. Andere werken zijn groter en zoeken meer de afzon dering. De collages nopen tot intensief kijken. Het zijn verzamelingen versneden beelden met een hoge dichtheid. Soms zijn dingen her kenbaar, zoals een datumregel van een krant, plattegronden, parkeerkaartjes en informatie materiaal van kennelijk bezoch te tentoonstellingen, maar de beelden zijn zo versnipperd dat de eenduidigheid op ruime af stand blijft. Overvliet fragmenteert de wer kelijkheid, maar doet dat wel met uiterste precisie. Het beeld materiaal is voorbeeldig gesne den tot veelal smalle stroken, die zijn opgeplakt in geome trisch volmaakte rasterpatro- nen. Wie de collages van een af stand bekijkt, ziet vooral het lij nenspel, het ritme in de beelden, dat steeds verandert naarmate de toeschouwer meer afstand neemt en de vorm het wint van de inhoud. De collages zijn te beschouwen als dagboekbladen, zegt Over vliet. Van de werken op brief kaartformaat maakt hij er vrij wel elke dag een. „Het is voor mij een soort mantra, mijn dage lijkse ordening van de tomeloze beeldenreeks die voortdurend op ons af komt. Ik ben er sinds 2002 mee bezig. Het is één lijn binnen mijn werk waar ik nog steeds mee doende ben, om het zoveel mogelijkheden biedt." Het is wel Overvliets eigen orde ning van zijn ervaringen. „Hij construeert maar deconstrueert tegelijk door alleen details te la ten zien, die bij iedere kijker an dere herinneringen of associa ties kunnen oproepen. „Ieder een reconstrueert het beeld op zijn eigen manier." Dat geldt ze ker voor de kunstenaar zelf. „Het werk lijkt misschien af standelijk, maar voor mij vallen hienn de persoonlijke beleving en het kunstenaarschap volledig samen." De werken zitten, voor wie goed kijkt, ook vol met kunsthistori sche verwijzingen. „Ik wil me in al mijn onbeholpenheid wel de gelijk in een rij voorgangers plaatsen", zegt Overvliet. „Mijn streven is een beeldenreeks te maken die over tien jaar weer door anderen wordt gebruikt." De zorgvuldige manier waarop de werken zijn geconstrueerd, verraadt grote toewijding. „Het is een soort zen. Ik raak in een staat van zijn waardoor het au tomatisch heel precies gaat. Er zit een enorme concentratie in, waardoor het werk ook vraagt om geconcentreerd te worden be keken. Als het een rommeltje is, word je als toeschouwer ook niet uitgedaagd." Expositie'Dreams false alarms' van Hans Overvliet, t/m 5 novem ber bij de Jan van Leeuwen Stich ting, souterrain Zeeuwse Biblio theek, Middelburg. Geopend: ma. 17.30-21.00 uur, di.-vr. 10-21 uur, za. 10-13 uur De expositie van Hans Overvliet is te zien in de Zeeuwse Bibliotheek. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15