Omwonenden willen geen garage Eerst de Ijsbeer, dan een frietje PZC Toevallig is Josianne even goed PZC Symposium over 450 jaar markizaat Veere ,13 Grote parkeerkelder aan Zuidsingel in Middelburg levert te veel overlast op Open dag trekpaarden dinsdag 18 oktober 2005 Iff Mariia Berkelder DDELBURG - De belangen- nining van omwonenden de bouwput in Middelburg i opnieuw het gevecht aan wordt besloten om een par- ttfgarage van drie lagen aan fcridsingel te bouwen. zegt L. Clarijs, woordvoer en belangenvereniging A tot Z. In het coalitieak- Jrd tussen CDA, PvdA en IP zijn afspraken gemaakt de toekomst van de bouw- is een par- van drie lagen, deels stemd°voor bewoners, deels ,orbezoekers van de stad. On- moet uitwijzen of die tóe op een veilige manier ge rouwd kan worden. Als beslo- mwordt om een parkeergarage jan de Zuidsingel te bouwen, aioet een nieuwe planologische procedure worden gevoerd. Wij zullen blijven strijden", al- rijs. „Een grote parkeer- „o_ betekent een te grote 5° voor de omgeving, met si overlast." Bovendien zijn vonenden bang voor nieuwe ade aan hun huizen. „Het iter is nu juist afgeblazen adat de bouw te risicovol was e omdat men het de omwonen- fenniet aan kon doen om ver- 'ogingen tot lutodiefstal OSTKAPELLE - In de Paulus ilestraat in Oostkapelle is tus- dagavond acht uur en sterochtend tien uur gepro- een personenauto te ste- diefstal mislukte omdat de o op het stuurslot stond dat if,geforceerd kon worden, de Schelpweg in Domburg d tussen vrijdagavond en gis borgen ook geprobeerd een aelauto weg te nemen. Ook poging mislukte, wel was stuurkolom verwrongen, hadebedragen zijn niet be ad. Kissinger (55) trijgt klappen USSINGEN - Een 55-jarige nvoner van Vlissingen is gister- liddag in zijn woonplaats enke- keren op zijn hoofd geslagen adat hij een jongen had aange- proken op zijn gedrag. Vlissinger zat rond drie uur een bankje in de Walstraat lener op zijn rug snoepjes wer- ooid door een groepje ingens achter hem. Toen hij ingaf dit niet leuk te vinden topte het groepje even. Vervol- as gingen de jongens weer ver- sr met gooien De man liep «ar ze toe en sprak de 'gooier' zijn gedrag. De jongen ageerde agressief en sloeg de an meerdere keren op zijn »!d waarna de man ten val ram Een omstander kwam de sate hulp en belde de politie, jongen ging ervandoor. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch pzc. n I Maurits Sep (chef) Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 Fa*: (0113)315669 E""iail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "wwpzc.nl E-mail, web@pzc.nl De belangenvereniging heeft er geen vertrouwen in dat er op een veilige manier een extra bak in de bouwput kan worden ge maakt. „De voorzetwanden zul len het probleem niet zijn. Het gaat om de bodem. Die is hart stikke slecht. Bovendien kan de aansluiting van de wanden op de bodem een probleem wor den." Clarijs verzet zich tegen de rede nering dat er net zo goed een theater gebouwd kan worden als er toch een parkeerkelder komt. De overlast zal bij een theater veel groter zijn, ver wacht ze. „Het maakt wel dege lijk verschil of er appartemen ten worden gebouwd of een thea ter waar duizend mensen in pas sen." Een parkeergarage van één laag voor de mensen die in de appar tementen wonen, is voor de be langenvereniging wel accepta bel. „Dat vindt niemand een pro bleem. Een garage van één laag is wat de buurt aankan qua ca paciteit. Een grote parkeergara ge in de binnenstad is boven dien in strijd met het beleid dat de gemeente voert om zoveel mo gelijk auto's uit de binnenstad te weren." Clarijs is positief over het eerste gesprek dat is gevoerd over een nieuwe regeling voor de schade van omwonenden van de bouw put. „Er is goed geluisterd naar de kritiek die we hadden op de eerste regeling." De gemeente presenteert de nieuwe regeling binnenkort aan de omwonen den. Josianne Janse probeert haar keepersbroertje Lennart te passeren. „Voetbal is ook voor meisjes." door Wendy van den Hurk WESTKAPELLE - Zaalvoetbaltoernooi bij voetbalvereniging De Noormannen. Ai. Robuuste Wasschappelaars die hun tegenstander rauw lusten. Kerels. Snel le jongens met slechts één focus: de bal. Maar óók meissen. Weliswaar maar vier op de honderd pupillen. Maar toch... Elk jaar brengt de KNVB een jaarver slag uit. Hoeveel scheidsrechters kent Nederland, hoeveel rapporteurs. Zo'n beetje elk jaar gaat het aantal F'jes de lucht in. En wat blijkt? Bij de meisjes gaat die lijn wel heel schuin omhoog. De meisjes F'jes zijn dit jaar met maar liefst 13,5 procent meer dan vorig jaar. Behalve in Westkapelle. Vier meisjes bij de B'tjes en eentje bij de F'jes. En voor de rest 95 jongens. „Waarom begrijp ik zelf ook niet." Liza Janse haalt zijn schouders op. Hij coördineert de pupil len bij De Noormannen. „Voetbal is voor meisjes net zo leuk als voor jon gens. Alleen sporten meisjes liever sa men. Als er eenmaal eentje binnen is, dan neemt die vriendinnen mee. Maar ja, dan moet ze wel komen." Janse kijkt weer de zaal in. Piepende sportschoenen en juichende kinderen. Hij wijst zijn zoon aan, in het doel. En zijn dochter, op het middenveld. „Die zit ook op voetbal. Zij vindt het leuk. De jongens in haar team vinden het ook geen probleem. Josianne is al van jongs af aan op het veld te vinden. Ze ging met mij mee. Dan begin je zelf ook." Toch moet Janse toegeven dat meisjes minder goed voetballen dan jongens. Ook als het gaat om zijn eigen dochter. „Tja, het fysieke aspect hè. Meisjes zijn toch wat minder fel in duels. Je kunt er wel op trainen, maar in de praktijk zijn ze toch minder sterk. Ze haken af. Kijk, je ziet het in de zaal. Uiteindelijk lopen die jongens haar er toch uit." Niet bang De wissel. Josianne is niet te stoppen. Ze doet nog een partijtje. Lynn (10) mag uitpuffen op de bank. Ze zit niet op voetbal. Ze vindt het 'gewoon leuk'. „Op het schoolplein doe ik op vrijdag middag ook wel eens mee. Dat is niet al tijd leuk. Als je tegen groep acht moet, bijvoorbeeld. Dan verliezen we vaak." Maar als enige meisje tussen achttien jongens voetballen, daar draait Lynn haar hand niet voor om. „Daar geef ik niks om. Echt goed voetballen kan ik niet, maar ik ben niet bang. Gewoon schieten als de bal komt. Eigenlijk vind ik turnen leuker. Daar zit ik op." Lynn knipoogt naar haar vriendinnen Lisa en Iris. Ze pakken elkaar vast. „Jaaaa, tur nen is veel leuker!" Knietjes geven Maar staat Lynn op het veld, dan maakt ze er ook wat van. Zelfs de jon gens op de bank zeggen dat. „Voor een meisje dat niet voetbalt, is ze goed", mompelt Jesse van elf. „Ze is trouwens ook goed in trappen en knie tjes geven." Het enige lastige van voetbalmeisjes is dat ze ook moeten douchen, vindt Jesse. „Dat hoeven ze niet bij ons te doen. Dat doen ze maar in het scheidsrechters- hok." Jesse zit met één meisje in het team. Maar dan noem je ook wat. „Nien- ke." Jesse leunt trots achterover in de bank. „Nienke Minderhoud, de keep- ster. Zij zit in de selectie. Dat is stoer hoor." foto Ruben Oreel Stoer is ook Josianne, vindt haar broer tje. Lennart had tijdens de wedstrijd nog moeite haar ballen tegen te houden. „Mijn zusje kan heel goed aanvallen. En ze is goed op het middenveld. Een allesdoener, zegt papa altijd. We zitten bij elkaar in het team. Prima hoor. Al leen maar jongens is ook niet leuk." Lennart (10) kan wel begrijpen waarom het meisjesvoetbal zo in de mode is. „Voetbal is gewoon niet puur een jon- genssport. Meisjes kunnen het ook. Net als jongens net zo goed kunnen turnen." Josianne, de twaalfjarige stervoetbal ster, hangt inmiddels aan de bar met haar sportdrankje. Even bijkomen. „Toen ik op voetbal ging, waren er een paar jongens die riepen dat meisjes toch niet kunnen voetballen. Nu roepen ze dat niet meer. Ik ben net zo goed als him. Sommige jongens zijn slechter dan ik. Ik maak best wat doelpunten." Josianne heeft de tijd gekend dat er tien meisjes bij De Noormannen zaten. „Maar ze gaan ook weer weg, als ze gaan verhuizen of voetbal niet meer leuk vinden. Dat is soms na een jaar al. Wij hebben het met de meisjes heel ge zellig op de club. Soms vinden jongens dat we te veel kletsen. Let eens op, roe pen ze dan. Puh, laat ze maar klagen." Toevallig voetbalt Josianne even goed. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Wie in Zeeland van mu ziek hield, was in de jaren zestig en ze ventig aangewezen op Vlissingen. Daar gebeurde het allemaal. De scene leverde bands op zoals Dragonfly, Flarth en Group 69. Ook voor grote internationale namen zoals Bill Haley en Pink Floyd moest je in de Scheldestad zijn. In het gemeentearchief in Vlissingen is momenteel de fototentoonstelling 'Jong in de Scheldestad' te zien. Aan de hand van honderdvijftig foto's, flyers en kran tenartikelen wordt een beeld geschetst van het Vlissingse uitgaansleven van der tig, veertig jaar geleden. „Moet je dat instrumentarium zien", wijst bezoeker Wim de Voogd uit Dom burg naar de zwart-wit foto's. Wim is als drummer van de Walcherse band The Saint geen onbekende in de Zeeuwse mu ziekwereld. De expositie is voor hem een feest van herkenning. „Als je het zo be kijkt, besef je dat het eigenlijk allemaal niks voorstelde. Als je ziet wat beginnen de bands van tegenwoordig allemaal al aan instrumenten hebben. Hé kijk, daar staat Ronnie van der Meer. Die speelt bij ons in The Saint. Op die foto zat hij nog in Flarth." Archivaris Adrie Meerman glundert als hij voor de zoveelste keer langs de exposi tie loopt. „Dit was mijn jeugd", zegt hij. „Ik weet nog precies hoe we altijd liepen: van het Bellamypark, naar de Kerk straat, Sint Jacobsstraat, de Walstraat en de Nieuwendijk. Eerst een ijsje halen bij de Ijsbeer en daarna om een frietje bij Van Hoeijdonck." Het oog van De Voogd valt op een foto van La Cave. Hét nachtcafé van die tijd. Het was zo gek niet te verzinnen of het gebeurde wel in La Cave. Zo haalde eige naar André Prins bekende nationale en internationale bands naar Vlissingen, maar hij zprgde ook een keer voor een oli fant. „Was gewoon leuk. Voor de foto", zegt Meerman. Punktijd De archivaris hoopt dat meer mensen hun foto's naar het archief opsturen. „Met name die van de punktijd. Dat is net van na deze periode. Ik kan me voor stellen dat deze expositie daarmee een vervolg krijgt." De tentoonstelling is nog tot 17 novem ber te zien in het gemeentearchief in de Hellebardierstraat. Wim de Voogd uit Domburg bezoekt de fototentoonstelling 'Jong in de Schelde stad'. foto Ruben Oreel Auto gestolen in Domburg DOMBURG - In de Schelpweg in Domburg is tussen zon dagavond tien uur en gisterochtend een rode Ford Escort gestolen. Het kenteken van de auto is NP-GH-82. De dief stal werd gisterochtend om kwart over acht ontdekt. Computerapparatuur weggehaald OOSTKAPELLE - Bij een horecagelegenheid in Oostka pelle is zondagnacht ingebroken door een deur te force ren. Uit het bedrijf zijn computerapparatuur en een geld bedrag van enkele honderden euro's weggenomen. Diefstal uit bedrijf Kamperland KAMPERLAND - Autopapieren en een klein geldbedrag zijn in de nacht van zondag op maandag gestolen uit een bedrijf aan de Ruiterplaatweg in Kamperland. De eige naar constateerde toen hij gisteren zijn bedrijf binnen wil de gaan, dat er een deur was geforceerd. Een schadebe drag is niet bekend. Rijontzegging en boete na drankrit MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek veroordeelde gisteren een twintigjarige inwoner van Wolphaartsdijk voor dronken rijden conform de eis tot een half jaar rijontzegging en 650 euro boete. De jonge drankrijder, die nog niet zo lang zijn rijbewijs heeft, werd 23 juli in Goes betrapt met een alcoholgehalte van 605 microgram: bijna drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. Hij gaf toe tien flesjes bier te hebben gedron ken Officier van justitie L. Boogert maakte duidelijk dat hij zich enigszins zorgen maakt over de overmoedigheid van de verdachte, die eerder al aan het licht was gekomen toen hij voor dronken rijden op een bromfiets werd ge pakt. Dit gold als strafverzwarend en werd meegenomen in de strafmaat. Brand aan boord bij reddingsactie STELLENDAM - Aan boord van de Stellendamse red dingboot Prinses Margriet brak zondagmiddag tijdens een reddingsactie brand uit in de machinekamer. De Prin ses Margriet was op weg naar als vermist opgegeven kite- surfers toen het incident zich voordeed. De kites werden binnen een kwartier gevonden, maar de zoektocht naar de surfers vergde meer tijd. De brand brak uit op het moment dat de vermiste surfers gevonden waren en de hulpverleners weer naar huis konden. De be manning van de reddingboot slaagde erin de brand te blussen waarna de Prinses Margriet op eigen kracht naar de haven van Stellendam kon varen. Gisteren arriveerde de reserveboort Dorus Rijkers in Stel lendam. De omvang van de schade aan de Prinses Mar griet is nog niet bekend. Geld weg bij inbraak Goes GOES - Enkele duizenden euro's aan contant geld zijn in de nacht van zondag op maandag buitgemaakt bij een in braak in een bedrijf op de Kreukelmarkt in Goes. Een deur was opengebroken. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. door Miriam van den Broek VEERE - De heren en markie zen van Veere hebben een be langrijke rol gespeeld in de ge schiedenis van de Nederlanden. Deze rol is lang onderbelicht ge bleven. Hierover gaat het sympo sium dat het Zeeuws Archief en de Stichting Veere 450 Jaar Mar kizaat vandaag houden. Het symposium draagt de titel 'Bourgondië en Oranje, 450 jaar markizaat Veere' en bestaat uit zes lezingen. P. Henderikx, eme ritus hoogleraar van de Universi teit van Amsterdam praat over de vorming van de verzameling rechten en bezittingen van de he ren van Veere. C. Cools van het Nederlands In stituut in Rome praat over de re latie tussen de Habsburgse vor sten en de hoge adel in de Neder landen. Over de politieke rol van de heren van Borse- le-Bourgondië en de vorming van het markizaat Veere praat MIDDELBURG - Trekpaarden houders houden zaterdag hun jaarlijkse open dag. Van 10.00 tot 12.00 uur en vanaf 13.30 uur laten de trekpaarden op het land zien hoe ze onder meer ploegen, eggen en voederbieten binnen rijden. In Gapinge kan dat bij A. Paau- we aan de Weelweg 2. In Seroos- kerke heeft A. Verhage zijn stal len open staan aan de Sn. Hurgronjeweg 2 en A. Blaas laat zijn trekpaarden zien aan de Westhovenseweg 5 in Oostkapel le. In Ritthem kunnen belang stellenden terecht bij L. de Vis ser aan de Zandweg 54a en ook A. Krijger aan de Molenwerf 10 in Meliskerke laat zijn dieren Jongerendienst MIDDELBURG - Middelburgse jongeren houden zondag om 14.00 uur in het CSW-gebouw aan de Elzenlaan een interkerke lijke jongerendienst. De dienst heeft als thema Silent Witness. L. Sicking van de Universiteit Leiden. S. Groeneveld, eveneens verbon den aan de Universiteit Leiden, vertelt over de verwerving van het markizaat door Willem van Oranje in 1581. Ook praat Groe neveld over de rol van de prin sen van Oranje als markiezen van Veere en de politieke beteke nis daarvan tijdens de repu bliek. De Oranjes hebben een grote kunstschat verzameld uit hun heerlijkheden in de Neder landen. P. Rem van het Rijksmu seum en Paleis het Loo vertelt hierover. P. Blom van het Zeeuws Archief geeft in de laatste lezing uitleg over de bronnen die gebruikt zijn om de geschiedenis van het markizaat Veere te reconstrue ren. Na afloop van de lezingen kan er gediscussieerd worden. Het symposium wordt gehouden in de Kleine Kerk aan de Kapel- lestraat 27 in Veere. agenda STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur: Yoga: MIDDELBURG Oude stadhuis, 14.00 uur: symposium over wederopbouw; Ontmoetingscentrum Dauwendaele, 19.30 uur: Lezing over gewrichtsvervan- gende operaties bij reumapatiènten door orthopedisch chirurg dr. Jansen; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar. VLISSINGEN Welzi|nscenlrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur; Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS ANTIEK GEVRAAGD Gratis veilingtaxatie! Herengracht 74. 4331 PX. Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 eilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13