pzc Meer politie in Bonedijkestraat UjJS W 1 HP Dovencentrum voor heel Zeeland Kokkelbedrijven uit Yerseke wijzen compensatie minister af Oe Consumenten bond is heel tevreden. Net als de consumenten. hm ii - AlltO vat vlam Hoe fit bent u? Afgraven van historische wallen kan beginnen Routeplanner 20% KORTING Mirt signaleert weer dealers en samenscholing factie: 0113-315649 Sredactie ©pzc.n! postbus 31.4460 AA Goes I iA«rtpntie-exploitatie. Ken Midden-Zeeland: 0113-315520; tö-nctereo: 0114-372770; gi: 0204562500. maandag 17 oktober 2005 VLISSINGEN - Op de Sloeweg in Vlissingen is zaterdagoch tend om kwart voor twaalf de motor van een auto spontaan in brand gevolgen. De inzittenden konden net op tijd uit de auto komen. Blussen met een poederblusser had geen zin meer. De gealarmeerde brandweer wist de brand uiteindelijk wel te blus sen, maar kon niet voorkomen dat de motor en het voorste deel van de auto volledig uitbrandden. foto Rolf de Feijter Doe de fysiofitheidsc<m am ithameiijl$.Qndef2Qek.!.Candltletest r.KraclUtest'Spprt he geleiding Automobilisten belanden in sloot OOST-SOUBURG - Twee automobilisten zijn afgelopen weekeinde met hun auto in de sloot beland. Op de Rit- themsestraat in Oost-Souburg overkwam dat zaterdaga vond rond elf uur een 20-jarige Souburger. Waarschijn lijk reed hij te hard, waardoor hij de controle over zijn stuur verloor. Zijn auto schampte een verkeersbord dat in de berm stond en na een slag naar links belandde de auto in de sloot. De bestuurder werd met armletsel naar het zie kenhuis gebracht. Zijn auto is volledige vernield. In Zou- telande gebeurde zaterdagnacht rond half twee uur een soortgelijk ongeval. Daar zag een 18-jarige automobiliste uit de gemeente Goes op de Werendijke in Zoutelande te laat dat de weg een bocht naar links maakte. Ze trapte hard op de rem. stuurde naar rechts en reed recht de sloot in. De bestuurster kwam met de schrik vrij. Haar auto was aan de rechterkant beschadigd Aanhouding na mishandeling OOST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend rond negen uur een 24-jarige Oost-Souburger uit zijn bed ge licht. De man wordt ervan verdacht tijdens een woorden wisseling, eerder die ochtend op het Oranjeplein in zijn woonplaats, een 24-jarige plaatsgenoot met een scherp voorwerp in zijn nek te hebben gestoken. Het slachtoffer is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De ver moedelijke dader is vastgezet. Wat de precieze aanleiding was tot de ruzie is niet duidelijk. De mannen kenden el kaar 'van gezicht'. Fietser geschept in Goes GOES - Een 52-jarige fietser uit Oud-Heusen is vrijdag middag gewond geraakt toen hij op de kruising van de Oranjeweg en de Patijnweg in Goes werd geschept door een 18-jarige automobilist uit Goes. Die kwam uit de rich ting van de brandweerkazerne en wilde rechtsaf slaan richting het station. Volgens de politie reed hij door oran je en zag hij plots de fietser voor zijn auto. Die kon hij niet meer ontwijken. Het slachtoffer is gewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie is nog op zoek naar getui gen van het ongeluk. Brandstichter aangehouden ARNEMUIDEN - In de Koningin Julianalaan heeft de po litie vrijdagavond een 15-jarige jongen uit Arnemuiden aangehouden. Hij werd, samen met enkele anderen, be trapt op het stichten van een brandje vlakbij de skate- baan. Nadat het oud papier in brand gestoken was, fiets ten ze allemaal weg. De 15-jarige kon worden aangehou den. De Arnemuidenaar werd overgebracht naar Toren- tijd, maar is inmiddels vrijgelaten. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - De cultuur-historische wallen op het terrein van Resort Haamste de in Burgh-Haamstede mogen afgegraven worden. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten. De wallen moeten wel elders op het terrein weer opgebouwd worden. De oude wallen liggen in de weg en daarom heeft de eigenaar van het vakantiepark verzocht ze te mogen verplaatsen. Het col lege werkt hier aan mee omdat de aanvrager heeft aangegeven het verlies aan landschaps- en natuurschoon te willen compen seren. In de westhoek liggen veel van deze cultuur-historische wallen. Deze wallen zijn ontstaan door dat boeren overgewaaid zand vanuit de duinen van hun ak kers schraapten zodat de vrucht bare grond weer boven lag en ze konden zaaien. Dit zand werd aan de rand van de akker op een hoop geveegd en op die manier ontstonden de walletjes. Erop groeien struiken en bomen. In 1999 heeft de gemeenteraad een verordening aangenomen om de wallen te beschermen. zeeuwse almanak Met opa, omapappa, mam ma en haar kleine zusje gaat het vijfjarige Middelburgse meisje naar de Veluwe voor een korte vakantie. „De Velu we, dat ligt in Gelderland", weet ze haar buurman te ver tellen. „Zo, helemaal naar Gelder land. Weet jij dan wel de weg?", wil hij van haar we ten. Dat blijkt voor haar geen enkel probleem te zijn. „Ja hoor, het is heel gemakkelijk. Ik ga gewoon op de achter bank zitten. De personenauto werd be stuurd door een 75-jarige vrouw uit 's-Heerenhoek. Samen met een 92-jarige plaatsgenote reed ze op de "weg richting 's-Hee- ienhoek toen ze de Sloe weg wilde oversteken. Nor maal regelen stoplichten daar het verkeer, maar die stonden uit vanwege werk zaamheden aan het spoor De bestuurster heeft een van rechts komende vracht- op de Sloeweg ken nelijk over het hoofd ge zien, waarna een botsing 'e. Beide vrouwen zijn met onbekende verwondin gen naar het ziekenhuis in ngen gebracht. De au to waarin ze zaten raakte aan de voorzijde flink be schadigd door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Een plek om je thuis te voelen. Om samen te kaarten, te bingo'en, te knut selen en er flink op los te geba ren. In Middelburg staat nu een dovencentrum, voor heel Zee land. Praten met de voorzitter is een beetje lastig. Ze is namelijk zelf ook doof. Daarom wordt Hannie Joziasse getolkt door Ruben Vos die haar strak blijft aankijken. En vertaalt: „Doven hebben een sterke behoefte om samen dingen te doen. De samenleving is toch gebouwd voor horenden en dus moeten we er zelf wat van maken. Daarom hebben we (Advertentie) klanten is (zeer) tevreden, net als de I I Consumentenbond Lees er alles over op onze website en stap ook I opwwroutemobiel nl ol bel 0800-0504 I Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. een dovencentrum. Eerst had den we er ook een, maar daar van werd het huurcontract niet verlengd. We moesten eruit. Toen kregen we deze locatie. En die is nog beter dan de vorige ook.'' Joziasse wijst naar het gras van het voormalige Arduin-teiTein. Hier kunnen de doven ook lekker buiten zitten. Het is ook de plek waar ze de tweede Werelddovendag wil organise ren. Vos vertaalt weer: „De eerste keer in Mechelen was echt een succes. In 2009 willen we het naar Zeeland halen. Tot die tijd kunnen we zelf groeien. Nu komen hier ongeveer twintig tot dertig doven samen. Ze zijn van alle leeftijden. Maar in Zee land wonen veel meer doven. Het is niet precies na te gaan, maar ik gok het aantal op ruim tachtig." Die zijn allemaal welkom aan de J. van Sprengerlaan, bij het asielzoekerscentrum. De doven- soos is iedere zaterdag vanaf 15.00 uur open, tot 22.00 uur. Joziassse begint druk te geba ren. Vos vertaalt haar: „Of later. Als het hier heel gezellig is." Meer informatie is te vinden via: www.zswd.nl door Harmen van der Werf YERSEKE - De Y'ersekse schelp- dierbedrijven Roem van Yerse ke en Prins Dingemanse die actief waren in de mechanische kokkelvisserij op de Wadden zee, nemen geen genoegen met het compensatiegeld dat minis ter Veerman van Landbouw hen biedt voor het verbod op die vis serij per januari dit jaar. Vertegenwoordigers van het kokkelbedrijfsleven komen van avond bij elkaar om te bespre ken welke stappen zij gaan on dernemen. Het kabinet besloot vrijdag 70,4 miljoen euro netto uit te trek ken om de kokkelsector te com penseren voor stopzetting van de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee. De door mi nister Veerman ingestelde onaf hankelijke commissie schadebe- paling kokkelsector had eerder dit jaar eensgezind geadviseerd netto bijna 100 miljoen euro be schikbaar te stellen. Zowel directeur H. Lacor van Roem van Yerseke als directeur E. Foudraine van Prins Dinge manse vindt het onverteerbaar dat minister Veerman van het unanieme advies van de commis sie is afgeweken. Zij voelen zich voor een tweede keer op een zij spoor gezet. „Van Veerman zou den wij eerst door mogen vissen, maar korte tijd later laaide in Den Haag de discussie over gas winning in de Waddenzee op", aldus Foudraine. „De mechani sche kokkel visserij is vervol gens uitgeruild voor een ak koord over gaswinning. We zou den fatsoenlijk gecompenseerd worden, werd daarna gezegd. Wat de commissie schadebepa- ling kokkelsector voorstelde, was al een minimum. Nu is dat bedrag nog verlaagd. Schanda lig-" Ondernemersrisico Bij de vaststelling van de 70,4 miljoen euro netto heeft Veer man er rekening mee gehouden dat de mechanische kokkelvisse- rij vanaf 2005 hoe dan ook aan extra beperkingen zou zijn ver bonden. Er is naar zijn oordeel ook sprake van 'normaal onder nemersrisico'. Natuur- en mi lieuorganisaties die lange tijd te gen de mechanische kokkelvisse rij op de Waddenzee hebben ge streden, vonden dat de sector praktisch geen compensatiegeld zou mogen krijgen, omdat de Raad van State oude, wel benut te visvergunningen naderhand heeft vernietigd. De Yersekse schelpdierbedrij- ven hebben de compensatie hard nodig om te herstructure ren, aldus Lacor en Foudraine. Roem van Yerseke investeert on der meer in alternatieve metho den om mosselzaad te winnen. Prins Dingemanse doet dat ook en zoekt evenals Roem van Yerseke naar nieuwe schelpdier producten om zo de conservenfa- brieken draaiende te houden. De conservenbedrijven in Yerse ke - waaronder ook het bedrijf van Heiploeg Shellfish, sinds kort de Shellfish Group - draai den voor een belangrijk deel op kokkels. Bij de Shellfish Group was niemand bereikbaar voor een reactie. Van de 70,4 miljoen euro netto is 6 miljoen euro bestemd voor het sociaal plan voor de ruim honderd ontslagen werknemers van de kokkelbedrijven. De kos ten van het sociaal plan zijn op 7,5 miljoen euro geraamd. Dat op dit bedrag is beknibbeld. noemt wethouder J. Bliek (SGP) van Reimerswaal (waaronder Yerseke valt) 'het kwalijkst'. „De bedrijven kunnen zich ver weren, die ontslagen werkne mers niet." De gemeente Reimerswaal had in verband met het visserijver bod een claim ingediend bij de rijksoverheid van 1,74 miljoen euro, met name omdat de Julia- nahaven in Yerseke nog in 1996-'97 is heringericht voor twaalf vrij grote kokkelschepen. Die investering kan niet meer worden terugverdiend. „Wij heb ben nog niets uit Den Haag ge hoord", aldus Bliek. Of de kokkelsector veel tegen het kabinetsbesluit kan onderne men, is de vraag. Een juridische strijd kan een lijdensweg wor den. De Tweede Kamer gaat nog praten over het kabinetsbesluit. De sector kan proberen langs die weg druk uit te oefenen. op onze kinderkleding O.A. GAASTRA BARBARA FARBER TOMMY HILFIGER TIMBERLAND MC GREGOR I Langstraat 11-13. Zoutelande TeL: (0118) 566003 Ook zondags open ^Wpnriy van den Hurk ISSINGEN - Het is weer tin de Bonedijkestraat. De ljuurt heeft last van rondrijden- t drugsdealers en 'groepjes'. De politie is alert: zij heeft haar jpaicht geïntensiveerd. Al een tijdje krijgt P. Stok, die ^ambtenaar is in het Midden- bied, signalen van overlast. r.0or van jonge mensen dat ■liever een blokje omlopen als Icoorde Bonedijkestraat moe- 5.Dat is geen goed teken." J vermijden het aanzicht van ugsdeals op straat, weet Stok. Auto's stoppen op de President loseveltlaan, knipperen even et hun lichten en lokken zo de oepjes jongens naar zich toe. ischijnt vooral ook te gebeu- opde hoeken van de Schuit- artgracht. aan de zijkant van Ravensteinschool en onder luifels van de Lidl." ok heeft de politie al ingelicht wat hij heeft gehoord. „Ze ermee bekend, zeggen ze. ïleen kampen ze met een capa- teitsprobleem. Er zijn niet noeg agenten om de boel 24 per dag in de gaten te hou- Want het gebeurt niet al- er 's avonds, maar ook over- eterdaad spolitie laat zich wel vaker minde buurt, heeft Stok zich en vertellen. „Dat werd ook evestigd tijdens het buurtcomi- Mensen zien vaker politiewa- ns surveilleren. Laatst is ook een groep gepakt, op een wat menkaanse wijze. De jongens erden tegen de muur gezet met benen uit elkaar. Ze werden n boven tot onder gescreend, maar bleken clean. Hun auto's ook. Dat is het lastige: je moet ze op heterdaad betrappen en dan komt dat capaciteitspro bleem om de hoek kijken. Daar moet je simpelweg genoeg agen ten voor in dienst hebben." De Bonedijkestraat heeft nog al tijd prioriteit bij de politie, ge volgd door Sterkenburg en de Scheldestraat. Even leek de overlast uit de Bonedijkestraat zich te hebben verplaatst naar de Scheldestraat, zoals ook bur gemeester A. van Dok-Van Wee- Ie in juni van dit jaar na alarme rende berichten constateerde. Maar dat betwijfelt Stok. „Ik vraag me af of die groepen zich wel verplaatsen. Volgens mij gebeurt het gewoon op meer dere plekken tegelijk. In de Scheldestraat is de politie nu wel bezig met een aanpak. Sa men met de gemeente kijkt ze dieper in de buurt: hoe wonen de mensen, wat doen ze daar. En dat werkt, hoor ik van de po litiechef." Van het buurtcomité mogen ze die aanpak ook gelijk in de Bonedijkestraat toepassen. Se cretaris A. de Pagter heeft haar buik vol van de overlast in haar buurt. „Als ik van mijn werk naar huis ga, zie ik groepjes. Al tijd weer die groepjes. Aan hun houding zie je dat ze niet zo maar gezellig staan te kletsen. Ze gaan bij auto's staan, wisse len spullen uit. Ze staan gewoon openlijk te dealen." De Pagter loopt ze altijd maar onopvallend voorbij. Minder on opvallend gedraagt de politie zich, heeft ze gemerkt „Die zie je tegenwoordig ook overdag Je merkt hun extra aandacht heb ben voor de Bonedijkestraat. Dat is niet voor niets." Gewond bij botsing met vrachtwagen sHEERENHOEK - Twee vrouwen uit 's-Heerenhoek zijn zaterdagmiddag ge wond geraakt toen de auto waarin ze zaten op de Sloe weg in botsing kwam met een vrachtwagen. Voorzitter Hannie Joziasse (rechts) voert in gebarentaal het woord tijdens de opening van het nieuwe dovencentrum. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9