Brits adviseur rekent op 50.000 griepdoden PZC Bush is kop van jut zwarte Amerikanen mSSaagdI Blunderende Chirac houdt zich koest Tariq Aziz getuigt tegen Saddam in ruil voor vrijheid 'oor mensen gevaarlijk virus bereikt Europa Expert: postduif speelt geen rol bij verspreiding maandag 17 oktober 2005 Scheepsrampen in India en Nepal radactie buitenland LONDEN - Groot-Brittannië zich voorbereiden op saminsle 50.000 doden als polg van de vogelgriepepide- m- &t stelde medisch hoofdadvi- -jvan de Britse regering Sir Donaldson afgelopen „Het is geen kwestie atals, maar wanneer het virus jflBeekt." pp commentaar volgde op de ^endmakmg dat de dodelijke nepvariant H5N1 Roemenië, cdaarmee het Europese vaste- ••d. heeft bereikt. Het gaat om Weah aan kop bij Liberiaanse verkiezingen MONROVIA - De voormali ge voetballer George Weah gaat aan kop in de Liberi aanse presidentsverkiezin gen. Inmiddels is 80 procent .van de stemmen geteld die ag in de eerste ronde .rijn uitgebracht. Daaruit blijkt dat de voormalige aanvaller van AC Milan 9.8 procent van de stem men heeft gehaald. De econome Ellen Jo- hnson-Sirleaf, die onder meer voor de Wereldbank heeft gewerkt, blijft achter met 19,7 procent van de stemmen. tslag maakt een twee de verkiezingsronde nood- ijk, omdat de nieuwe I president van Liberia meer dan de helft van de kiezers achter zich moet hebben. miRTR/AFP (Advertentie) «oor a.s. veiling A.I.Verhage ^^veilingmeester-taxateur I 1118-627639 I 06-233605011 hetzelfde virus als dat in Tur kije heerst. Volgens Donaldson leert de ge schiedenis dat de vogelgriep zich kan combineren met een menselijk griepvirus, wat het eerder overdraagbaar maakt. „Eens in de tien tot veertig jaar muteert het vogelvirus tot een variant waartegen we geen na tuurlijke immuniteit hebben." Dat gebeurde in 1918, in 1958 en in 1968. De Britse regering bereidt zich voor op de komst van de vogelgriep met de inkoop van 14 miljoen doses van het an- tivirale medicijn Tamiflu, goed om 25 procent van de bevolking te behandelen. Vaccin Duitse deelstaten zijn het on eens over het nemen van nood maatregelen in verband met de griepdreiging. Beieren eist een landelijke ophokplicht voor pluimvee. Maar regio's als Noordrijn-Westfalen vinden dit te ver gaan. Volgens minister van Volksgezondheid, Ulla Schmidt, zijn de Duitse voor zorgsmaatregelen tegen een mo gelijke pandemie toereikend. „De deelstaten slaan medicijnen in en de nationale overheid doet er alles aan te helpen opdat snel een vaccin kan worden gevon den." Frankrijk heeft een ambitieus anti-griepplan.Begin volgend jaar moeten 200 miljoen be schermende mondkapjes be schikbaar zijn en eind dit jaar nog 14 miljoen doses Tamiflu. GPD door Jessica Smeenk RIEMS - Postduivenhouders hoeven zich geen zorgen te ma ken als het over vogelgriep gaat. Bij de verspreiding van de ziek te spelen de duiven geen rol, zei gisteren de Duitse deskundige Ortrud Werner. „De betekenis van de dieren voor de actieve verspreiding van de ziekte wordt ingeschat als ge ring. Het risico van infectie van mensen is verwaarloosbaar", al dus Werner. Zij is directeur van het in vogelgriep gespecialiseer de veterinair onderzoekscen trum op het Oostzee-eiland Riems. Volgens Werner worden duiven slechts zelden besmet met vogel griep. Wel kan het voorkomen dat de dieren aan de poten of de veren ziekteverwekkers meene men, net zoals mensen dat kun nen doen aan hun schoenen. Wemer onderzocht de rol van duiven bij uitbraken van vogel griep. Zij infecteerde duiven in haar laboratorium met griepvi russen, maar dat bleek niet een voudig. Pas bij een enorme dosis van het dodelijke virus H5N1 werden slechts enkele dieren zo ziek dat zij overleden. „Alle kip pen gingen bij dezelfde dosis binnen een of twee dagen dood." En zelfs zieke duiven verspreid den maar weinig virus Zelfs niet voldoende om een kip te be smetten. „Kippen die met de geïnfecteerde duiven samen in een kooi zaten, werden niet ziek." Kippen zijn volgens de Duitse expert de dieren die het gevoe ligst zijn voor besmetting met vogelgriep. ANP loden bij oproer tan gevangenen n Argentinië UEN0S AIRES - Zeker dertig 'detineerden zijn gisteren om leven gekomen tijdens een iproer in de gevangenis van de bis Magdalena, 120 kilome- nlen zuiden van de Argentijn- hoofdslad Buenos Aires. ledoden vielen door een brand 'Uitbrak tijdens een vechtpar- j onder ongeveer tweehonderd an de zevenhonderd gevange- ea in het gebouw. De autoritei- si hebben de inrichting inmid- weer onder controle. Zij luiten niet uit dat het dodental og verder oploopt, anleiding voor het oproer zou in dat de gevangenisdirectie iet wilde reageren op een peti- evan de gedetineerden, die uit rading van de bezoektijden eis- n ter gelegenheid van moeder de in Argentinië op de der- zondag in oktober wordt ge leid ANP/EFE ieker 450 lijken evonden in [raf Srebrenica ARAJEVO - Bosnische foren- «h deskundigen hebben het "en van een massagraf bij de Knische stad Zvornik zater- •Svoltooid. In een maand tijd 174 'onvolledige' en acht ®plete lichamen opgegraven, hl heeft de Commissie Vermis- 'fersonen meegedeeld. :'§ens de commissie zijn de Khtoffers Bosnische moslims zijn omgekomen bij de ««slachting van Srebrenica 1 1995. Bosnische Serviërs »dden toen 8000 mannen en Wen ruim 30.000 ouwen, kinderen en bej aar- is. br dan 2000 slachtoffers van Sdrama bij Srebrenica zijn in- Ben opgegraven, geïdentifi- *rd en begraven. Hun stoffelij- coverschotten lagen in 44 mas ten in het oosten van wnië. ANP/DPA Een visser vaart door een vlucht pelikanen in het noordwesten van Turkije, waar vogelgriep heerst. door Ans Bouwmans WASHINGTON - De leider van de Nation of Islam, Louis Far- rakhan, heeft de regering-Bush het afgelopen weekeinde be schuldigd van 'criminele ver waarlozing' van de zwarte bur gers van New Orleans. Farrak- han sprak op de tiende verjaar dag van de Million Man March in Washington. Tienduizenden zwarten waren in het centrum van de Ameri kaanse hoofdstad bijeengeko men om aandacht te vragen voor de achterstandspositie van de Afrikaans-Amerikaanse minderheid in de VS. De traag op gang gekomen hulpverlening aan New Orleans - in het bij zonder aan niet geëvacueerde, arme, zwarte bewoners van onder water gestroomde wijken - bewijst volgens veel zwarte leiders eens te meer dat ach terstelling op basis van ras nog steeds bestaat in de VS. „Ik ben ervan overtuigd dat er veel sneller was opgetreden als de mensen op die daken blond haar, blauwe ogen en een lichte huid hadden gehad", zei Farrak- han, die in de VS omstreden is vanwege antisemitische uitspra ken. Tijdens de twaalf uur durende Neonazi's demonstreren in Toledo tegen het geweld van zwarte straatbendes. demonstratie was veel kritiek te horen op Bush. De toch al niet grote populariteit van de presi dent onder de zwarte bevolking is na orkaan Katrina verder ge daald. Slechts twee procent van zwart Amenka vindt dat Bush het procent. Ter vergelijking: Bush' goed doet, aldus een vorige algemene waardering ligt net week gehouden opiniepeiling van de nieuwszender NBC en de onder veertig procent Afri kaans-Amerikanen zijn ook veel krant Wall Street Journal. In pessimistischer over Irak dan andere peilingen na Katrina ligt doorsnee Amerikanen. dat percentage net boven tien De oorspronkelijke 'mars van van onze redactie buitenland LONDEN - De voormalige Iraakse vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken Ta- riq Aziz zal tegen de verdreven president Saddam Hoessein ge tuigen. Volgens zijn advocaat en Ame rikaanse functionarissen ver vallen in ruil daarvoor de zwaarste aanklachten tegen de nu 69-jarige Aziz en mag hij de rest van zijn leven in balling- schap slijten. Volgens de Britse krant The Sunday Telegraph heeft Aziz zich na twee jaar on derhandelen bereid verklaard de schuld te aanvaarden voor enkele lichtere vergrijpen. De voormalige spreekbuis van Sad dams bewind kan daardoor na de rechtszaak tegen zijn vroege re leider op vrije voeten ko men. De eerste rechtszaak tegen Sad dam begint woensdag. De oud-president is aangeklaagd wegens de moord op 143 in woners van het sjiitische dorp Dujail in 1982. Later moet hij voorkomen wegens misdaden tegen de mensheid. Saddam Hoessein wordt verantwoor delijk gehouden voor de dood van honderdduizenden men sen. Aziz' advocaat Izzar Aref ver wacht dat de oud-minister een gevangenisstraf krijgt die over eenkomt met zijn voorarrest, die dan ongeveer drie jaar heeft geduurd. Tegen het Franse persbureau AFP ontkende Aref gisteren echter dat Aziz tegen de oud-dictator zou getuigen in ruil voor strafvermindering. „Het is volledig onwaar. Ik heb altijd gezegd dat Aziz nooit de intentie heeft om te getuigen te gen Saddam", aldus de raads man. ANP LUCKNOW - In India en Nepal zijn zeker 37 mensen om gekomen bij scheepsrampen. Dat maakten de autoriteiten gisteren bekend. In het district Ballia in het Indiase Uttar Pradesh kapseisde op de Ganges een boot met zeventig mensen aan boord. Zeker 27 passagiers kwamen om, 32 wisten zich te redden en naar de rest wordt nog gezocht. In de Nepalese regio Okhaldhunga kapseisde een boot met 41 passagiers. Hier kwamen zeker tien mensen om en worden nog achttien vermist.ANP/RTR Libië onderschept 23.000 illegalen TRIPOLI - Libië heeft sinds begin dit jaar al 23.000 Afri kanen tegengehouden die per boot illegaal naar Europa wilden. Dat heeft een hoge functionaris van het ministe rie van Nationale Veiligheid in Tripoli gezegd Tussen begin vorig jaar en juli van dit jaar zijn vanuit Li bië ruim 70.000 mensen die poogden naar Europa te gaan naar hun land van herkomst teruggezonden. ANP/DPA E-mails maken dik LONDEN - Mensen die willen afvallen, hoeven zich vol gens artsen niet te verlaten op allerlei modegevoelige dië ten. Door simpelweg te stoppen met e-mailen zouden vol gens hen de rondingen al behoorlijk afnemen. In de Britse zondagskrant The Observer stellen de artsen dat miljoenen uren aan lichaamsbeweging verloren gaan door het explosief gestegen e-mailverkeer. Liepen werkne mers vroeger naar hun collega's toe om de laatste roddels uit te wisselen, tegenwoordig volstaat een elektronisch be richtje. Een Britse organisatie die lichaamsbeweging probeert te bevorderen, Sport England, heeft aanstaande vrijdag daarom uitgeroepen tot 'e-mailvrije vrijdag'. Werkgevers moeten op die dag e-mailverkeer verbieden en ervoor zor gen dat mensen weer door het kantoor lopen. ANP Medegevangenen Dutroux ontsnapt ITTRE - Twee gedetineerden zijn zaterdag ontsnapt uit een gevangenis in de Belgische plaats Ittre, waar ook de^ kindermoordenaar Mare Dutroux zijn straf uitzit. Volgens de politie wisten de twee te ontsnappen door uit een raam te klimmen. Buiten zijn ze vermoedelijk opge wacht door een medeplichtige en per auto verder ge vlucht. De ontsnapte gevangenen hebben elk tientallen misdrijven op kerfstok. De Belgische politie is massaal op de been om het tweetal te achterhalen. ANP/Belga Kleermaker paus krijgt de bons ROME - Paus Benedictus XVI laat zijn kleding niet ma ken bij de Vaticaanse 'huiskleermaker' Gammarelli. Hij blijft bij de firma waar hij al twintig jaar klant was als cu riekardinaal. De Milanese krant Corriere della Sera meld de zaterdag dat hierover in het Vaticaan opschudding is ontstaan. Gammarelli werkte al meer dan tweehonderd jaar voor het Vaticaan. Bij de pauskeuze in april was Gammarelli nog actief. Nog voor de kardinalen hun keuze hadden gemaakt, leverde de kleermaker een wit gewaad voor de nieuwe paus in drie maten. Volgens de Corriere hoopt Gammarelli nog steeds op de gunsten van de paus. ANP/DPA een miljoen mannen' werd ge houden om zwarte mannen aan te moedigen hun leven te bete ren en zich meer te bekommeren om hun gezinnen en gemeen schappen. De mars van zaterdag was opnieuw georganiseerd door Farrakhan, die daarvoor de 'Mil lions More Movement' heeft opgezet. Die beweging heeft evenwel een wat breder doel, namelijk het creëren van een zwarte beweging die voor zich zelf opkomt en een eenheid vormt. Dit keer waren bij het evene ment ook vrouwen welkom. De opkomst - naar schatting rond de 100.000 - haalde het echter niet bij die van tien jaar geleden toen tussen de 600.000 en een miljoen mensen kwamen opda gen. Onlusten In de stad Toledo, in de Ameri kaanse staat Ohio, ontstonden zaterdagavond onlusten vooraf gaand aan een mars van neona zi's die wilden protesteren tegen geweld van zwarte straatben des. Tegenstanders raakten slaags met de politie en richtten vernielingen aan. Er werden on geveer 65 mensen gearresteerd. De mars ging uiteindelijk niet door. GPD Het gaat niet goed met de Franse president Chirac. Hij haalde een zeperd bij het door hem uitgeschreven EU-referendum, blunderde bij de toewijzing van de Olympische Spelen en ziet met lede ogen toe hoe Duits land zich politiek in de rich ting van Groot-Brittannië begeeft. Zijn zwanenzang wordt een fraudeschandaal. door Olivier van Beemen PARIJS - 'Abnormaal', noemde Jacques Chirac het. „Meer dan duizend werknemers bij compu tergigant Hewlett-Packard in Frankrijk dreigen hun baan te verliezen en de Europese Com missie houdt zich stil." Het was begin deze maand de eerste keer dat de Franse presi dent van zich deed spreken sinds zijn opname in het zieken huis vier weken eerder. Frank rijk moet zijn eigen sociale pro blemen oplossen, zei Charles Mc- Creevey, EU-commissaris voor Interne Markt. De Franse presi dent hield zich sindsdien op nieuw stil. Na tien jaar in het Elysée begint Jacques Chirac (72) een machte loze, oude man te worden. Zijn jubileumjaar was een opeenvol ging van nederlagen: Frankrijk stemde bij een door Chirac per soonlijk uitgeschreven referen dum tegen het grondwettelijk verdrag van de EU; niet Parijs, maar Londen kreeg de Olympi sche Spelen van 2012 en de werkloosheid blijft maar schom melen rond de tien procent, ter wijl de regering al sinds ander half jaar één prioriteit heeft: werk. Chirac begrijpt zijn eigen volk soms niet meer. Dat gaf hij dit voorjaar letterlijk toe, tijdens een voor hem dramatisch verlo pen tv-debat over de EU-grond- wet met enkele tientallen jonge ren. Terwijl de werkloosheid bijna een kwart van de jongeren onder de 25 treft, zei hij: „Ik be grijp jullie angst voor de toe komst met." Ook in de aanloop naar de toe wijzing van de Olympische Spe len liep hij schade op. Twee da gen voor het beslissende IOC-congres vertelde hij zijn Russische en Duitse collega's in een onderonsje over de enige Britse bijdrage aan de EU: de gekkekoeienziekte. Verder shockeerde hij de Finnen door ze vanwege hun 'slechte keuken' onbetrouwbaar te noemen. De kans is groot dat Parijs, dat slechts vier stemmen minder kreeg dan Londen, de Spelen zonder deze diplomatieke blun ders wel had mogen organise ren. Ook de verkiezing van Angela Merkel als nieuwe kanselier in Duitsland is een tegenvaller voor de Franse president. Hij on derhield een goede vriendschap met aftredend bondskanselier Gerhard Schroder. In theorie zou de christen-democrate dich ter bij de rechtse president moe- analyse ten staan dan haar sociaal-de mocratische voorganger, maar Chirac en Schroder delen hun af keer van het liberale, 'Angelsak sische' model. Merkel heeft zich juist uitgesproken voor meer toe nadering tot de VS en Groot-Brittannië. Bovendien raakt Chirac ook m eigen land de controle kwijt. Met lede ogen moet hij aanzien hoe zijn partijgenoten Nicolas Sarkozy en Dominique de Ville- pin alle aandacht opeisen. Chi racs populaire aartsrivaal Sar kozy is voorzitter van de rechtse regeringspartij UMP en minis ter van Binnenlandse Zaken. De opiniepelingen wijzen erop dat hij iedere linkse kandidaat zou verslaan bij de komende presi dentsverkiezing in 2007. terwijl Chirac het tegen allen af zou moeten leggen. Een epiloog a la Helmut Kohl, die zich na zijn kanselierschap moest verantwoorden voor frau de binnen zijn partij, dreigt ook voor Chirac. Als burgemeester van Parijs en als partijvoorzit ter raakte hij betrokken bij tal rijke schandalen, waarvoor hij zich moet verantwoorden als hij zijn presidentiële onschendbaar heid kwijtraakt. GPD WEDONTHAVE^P WHITE C WHITE PEG .^<rw UWTE- FIGHT FOR YOUR RACE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5