Eigen zaal voor Maoneblussers PZC Rozen voor Maria bij inwijding kapel Babylonische spraakverwarring door 6000 talen in 200 landen Dovencentrum voor heel Zeeland 11 Volksfeest in Kuitaart trekt veel bezoekers Schoondijke heeft weer locatie voor feesten en partijen Belangstelling voor jubileum soos valt tegen maandag 17 oktober 2005 jwffinnvan den Broecke Kl'ITAAKT - Het schuurfeest in Kuitaarl leeft als nooit tevo- m Zeshonderd feestgangers lOTthlrn het volksfestijn aan Cathelijneweg in de buurt schap afgelopen zaterdaga- sond. Voorzitter Han van den Bergen m ie stichting Rond de Klei- ne Vogel uit Kuitaart was dan ook erg tevreden. ,,Het bezoe kersaantal is nog hoger dan tij dens de vorige edities, dus een dergelijk evenement blijkt bij het publiek toch aan te slaan." Hi] is echter wel bang. dat volksfeesten verdwijnen door de klagende horeca en het nieu we gemeentelijke beleid voor volksfeesten. Dit beleid is in zijn ogen toch een bedreiging voor een evenement als het schuurfeest in Kuitaart. „De eisen zijn enorm toegeno men en als je straks op een feestje als dit geld moet gaan toeleggen zal de stekker er uit eindelijk toch uitgaan." Een van de oudere bezoekers keek terug naar vroeger tijden. „Toen liet je wat vaten bier aan rukken, was het ook gezellig en zeverde er niemand. Nu zijn er zoveel regeltjes en dat is wel eens jammer. Dit is toch een ge weldig feest voor een kleine ge meenschap en die zijn er al zo weinig tegenwoordig." Een eis waaraan volgens het nieuwe evenementenbeleid van de ge meente moest worden voldaan, was het zachter zetten van de muziek om geluidsoverlast te voorkomen. Bezoekers reageer den laconiek door te zeggen, dat de schuur goed geïsoleerd was en dat het zo'n vaart niet zou lopen. „Maar er moet er maar een bijzijn die klaagt en je kan de zaak dichtgooien. Dat willen we uiteraard voorko men." Zoals de vergunning ver plichtte, werd de muziek om één uur 's nachts beduidend zachter gezet en ebde met het geluid ook de drukte weg uit de boerenschuur. fvtfWilma Valk jCHOONDIJKE - Schoondijke telt weer een zaal voor grotere utiliteiten. Na de sluiting van aal Wijffels kunnen clubs en ifrenigingen. rouwenden na een j^rafenis en Sinterklaas na rijn jaarlijkse intocht terecht in idienstencentrum: De Moane- Masser. 3e gemeente heeft nog geen fi- gjiGële toezeggingen gedaan, ri'en de raadsleden J. Wiel- arirer (PvdA) en L. Verpaalen (CDA). Maar beiden lieten dui- Jriijk blijken welwillend tegen- jïr een eventuele aanvraag te saa ..Dit dienstencentrum ver ast een dorpshuis en een sub- sdiezoals in andere dorpen zou ia ook niet meer dan terecht rijn*, stelden de raadsleden. Bei- ai waren zaterdagmiddag aan- nzig bij de officiële opening wnDeMoaneblusser, een parti- eiier initiatief van Jan en As- tridRoosink. Side sluiting van zaal Wijffels er in Schoondijke geen ge tikte ruimte meer voor grote activiteiten. „Het ging ons in het hart dat er in Schoondij- e ineens niets meer was. Geen Bal voor feesten, vergaderin- j. verenigingen, condoleances straks weer, de intocht van nt-Nicolaas. De goedheilig- ankomt nu hier, bij ons." plek waar De Maoneblusser, spot- annex geuzennaam «reen inwoner van Schoondij- avestigd, is niet onbe- nd voor Jan en Astrid. Jan as tot de sluiting van de Prak- ijeenkomst iver nieuwe orgstelsel NT JANSTEEN - De afde- ig Sint - Jansteen van de Ka- lolieke Bond van Ouderen oudt morgen in het gemeen- thapscentrum de Warande een ijeenkomst over het nieuwe Kgstelsel. voorlichters helpen ouderen idien wenselijk ook met het in dien van het zorgstelsel-for- tulier, eventueel gecombineerd fl de aanvraag van huursubsi- ie, Leden van de KBO kunnen ik deelnemen aan een collectie verzekering voor ziektekos- b. Dit biedt een premievoor- el van 10 procent alsmede een tgebreider verstrekkingspak- De voorlichtingsbijeen- Knst begint om 15.00 uur. Bezorgklachten: 1600-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 -530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail: redtern pzc. n I 'ene Hoonhorst (chef) 'tot Bareman feymond de Fret pené van Stee frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 BHULST Tsi 10114)372776 ^(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Stieila van Doorsselaer ^ENTRALE REDACTIE toonspark 28 'ostbus 31 'fü AA GOES Tel'(0113)315500 10113)315669 proall: redactie@pzc.nl ['"TERNET ww.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl tijkschool in 1999 beheerder van het logeergebouw en Astrid was achter de bar te vinden. De school ging dicht, maar de ver paupering van het lege pand deed pijn. Zo werd het plan ge boren om het dienstencentrum nieuw leven in te blazen. Overdag richt het echtpaar Roo- sink zich op het Techno Park Zeeland en het Technologisch Bedrijven Centrum Zeeland. De Roosinks willen er vergaderin gen, werklunches, bedrijfstrai- ningen en andere activiteiten verzorgen. Verder is het pand be schikbaar voor alles en ieder een. De ruimte is groot genoeg voor tweehonderd personen. Er is een zithoek bij de open haard voor twintig mensen en er zijn 28 kamers in de goedkopere klasse voor overnachtingen. Het horecagedeelte en vooral de keuken, wordt het domein van Jan. Hij kampt weliswaar al een aantal jaren met reumatische aandoeningen, maar hij heeft een loopstoel en de keuken is rol- stoelvriendelijk ingericht. De naam 'De Maoneblusser' werd zaterdag door de zonen Roosink - Wouter en Ton - onthuld. De naam hoort bij Schoondijke en is bewust gekozen, stelde Jan. „We houden hier ieder jaar de Maoneblusserfeesten en het dorpsblad heeft de naam Het Maoneblussertje. Dus lag de naam voor de hand." Vanuit Schoondijke en omgeving was er zaterdag ontzettend veel be langstelling. Het eerste feest, een diamanten bruiloft, is al in de week voor de opening gevierd en de eerste boe kingen zijn binnen. Het initia tief van Jan en Astrid wordt in Schoondijke duidelijk gewaar deerd. Pastor Van Geloof zegent de kapel in. door René Hoonhorst GRAAUW - Een echte processie was het gisteren niet, de stoet van zo'n ze ventig mensen die van de Graauwse kerk Heilige Maria Hemelvaart naar de kapel Onze Lieve Vrouwe van de Vrede trok. Desalniettemin gebeurt het niet wekelijks dat een gebedshuisje wordt gezegend en Maria een serenade en een bloemenhulde wordt gebracht. De parochianen in Graauw vonden ech ter dat de succesvol afgeronde opknap beurt van de kapel reden was om eens 'ouderwets', officieel en plechtig, stil te staan bij de functie van de Mariakapel. Ook in 2005 biedt de kapel, en Maria in het bijzonder, veel mensen steun en troost. Pastor Kees van Geloof memo reerde dat Maria er niet alleen is als luisterend oor bij verdriet, ruzie en te genslag. Ook het delen van vreugde en warmte met de Moeder Gods maakt de blijdschap voor velen nog intenser. Waldy van der Walle (36) onderschrijft dat. Hij knielt zelf niet direct bij Maria met persoonlijke sores, maar bidt wel eens bij de kapel voor het zieleheil van overledenen. „En als ik het dorp kom binnenrijden, kijk ik altijd wel even op zij naar de kapei. Het gebedshuisje ver sterkt niet alleen het eigen geloof, maar ook de saamhorigheid en de gemeen schapszin in het dorp. Dat het geld voor de opknapbeurt van de kapel en plaat sing van een hek grotendeels door de dorpsbevolking bijelkaar is gebracht, geeft wel aan dat die waarden in het dorp leven." Zoon Luuk (4) en dochter Emma (6) ge ven blijk van de gemeenschapszin door de net verworven rozenkransen samen met de andere kinderen te laten inzege nen door Van Geloof. Oud-onderwijzer Jacques de Baar doceert dat een proces sie vroeger anders verliep. Niet alleen omdat er kruisbeelden voorop gingen in de stoet en de mensen devoot gebedjes prevelden. „Een processie was echt een zintuiglijke gebeurtenis. De mensen zon gen, een misdienaar of priester zwaaide met wierook en als bruidjes geklede schoolmeisjes strooiden bloemblaadjes. Dat neemt niet weg dat ik blij ben dat de zegening van de kapel ook nu nog zo veel mensen trekt." Oorlog De Baar heeft zich ook in de dorps- en kerkgeschiedenis verdiept. De Mariaka pel aan de Zandbergsestraat, die toen foto Camile Schelstraete nog net buiten het dorp lag, is in 1940 opgericht. De inzegening vond plaats op 8 december, in de oorlog dus. Maai de bouwvergunning voor het gebeds huisje werd net voor de Tweede Wereld oorlog goedgekeurd door burgemeester en wethouders. Kapelaan Etienne Smits was de initiator en de aanvrager voor de bouw van het kapelletje. Pastor Van Geloof zegende de opge knapte kapel en de bijgewerkte hof gis teren opnieuw in. Hij ging voor in het zingen van lofliederen en het bidden van een weesgegroetje. Ook nodigde hij enkele kinderen uit rode en witte rozen voor Maria neer te zetten. Bovendien ze gende hij de rozenkransen en de kinde ren die ze vasthadden. Die rituelen en ceremonies waren belangrijker dan een processie volgens het boekje. „Een ech te processie is niet meer van deze tijd Maar het is mooi dat een parochie zelf initiatieven ontplooit om kapelletjes in stand te houden. door René Hoonhorst HULST - Een pygmee uit Pa poea-Nieuw Guinea heeft waar schijnlijk een beter taalgevoel dan een lid van de Orde van den Prince. Want hoeveel beschaaf de, intelligente leden van de club die de zuiverheid van de taal en de verbondenheid met de gemeenschap hoog in het vaandel dragen. spreken vloeiend vijf talen. Voor de gemiddelde inwoner van Papoea-Nieuw Guinea spreekt dat letterlijk vanzelf. Hij praat niet alleen in zijn ei gen taal, maar spreekt ook min stens twee nationale talen en de taal van de twee buurdorpen. Professor doctor Mark Janse spaarde de leden van de Orde van den Prince zaterdag niet. Hoewel de ordeleden zich er niet op voor laten staan, komt niet iedereen zomaar door de ballotagecommissie van het eli taire gezelschap taal- en cultuur- puristen. De leden van de orde mogen dan allemaal taalliefheb bers zijn, de naam van hun ei gen genootschap hadden ze nooit echt onder de loep geno men. Janse deed dat zaterdag tij- dens de wering van de 35e ver jaardag van de afdeling Hulst wel. De hoogleraar van onder meer de Roosevelt Academy wees de jubilarissen erop dat een 'prin ce' niet bestaat volgens de Van Dale. „Het is een prins of een prinses." Dat een genootschap dat over taal en cultuur wil spre ken zich noemt naar iemand die bekend staat als De Zwijger, de orde ziet Willem van Oranje als grote inspirator van het Neder lands, ligt volgens Janse ook niet echt voor de hand. De naam van voorzitter Jan Lockefeer, die Janse vroeger nog geschiede nisles gaf, verwijst op het eerste gehoor naar Lucifer. En dat zou er op kunnen duiden dat we met een 'prins der duisternis' van doen hebben, een duivelsorde, oreerde Janse. Om de verwarring weg te ne men, verklaarde de professor di rect daarna dat Lockefeer uit het Frans stamt ('helaas geen Nederlandse wortels') en 'ijzer- zwaaier' betekent. Maar de schrik zat er in en nederigheid ten opzichte van andere cultu ren hoefde er niet meer inge stampt te worden. En het bena drukken van de gelijkheid en ge lijkwaardigheid van het Neder lands in verschillende landen (Nederland, Vlaanderen, Zuid- Afrika) voorkomt niet dat er veel verwarring is. Dosjé Als Vlaamse Nederlander kwam de uit Sas afkomstige en in Gent studerende Janse zichzelf gere geld tegen. De Vlamingen lach ten toen hij dosjé tegen een dos sier zei. „Wij vinden dat logisch, omdat het woord uit het Frans komt. Maar aan de andere kant is het een Nederlands woord ge worden en we zeggen toch ook geen papjé tegen papier." Toen Janse die argumentatie later aan Nederlanders liet horen, werd hij wederom uitgelachen en dat was alleen nog maar een voorbeeld waarbij twee volke ren elkaar wel verstaan en be grijpen, maar iets anders zeg gen. Er zijn nog veel woorden en uitdrukkingen die net een ver schillende betekenis hebben in het ene of het andere land of zelfs de ene of de andere streek of dorp. Elders in de wereld is dat nog veel sterker het geval. Kam pioen is Papoea-Nieuw Guinea waar 850 talen van de meer dan 6000 erkende talen worden ge sproken. Nederland kent alleen het Nederlands en het Fries, ter wijl het Limburgs en het Neder- saksisch als regionale taal zijn erkend. Zeeuws is nog slechts een dialect, terwijl het Noors als taal wordt erkend. Noors komt voort uit een Deens dialect, maar heeft het intussen tot na tionale taal geschopt en dat geeft toch een andere status, ver klaarde Janse. De bouw van de toren van Baby- Ion heeft heel wat veroorzaakt, wilde de professor maar zeggen. Nederlanders zijn er nog rede lijk van af gekomen. Hoewel bui tenlanders nog wel eens willen doen voorkomen dat Neder lands meer op koeterwaals lijkt, is het toch heel wat moeilijker om op een Polynesisch eiland te wonen en alle woorden te moe ten herleiden tot 29 klassen; van ronde vormen tot gebakken voedsel. Of voor zwart, blauw en groen maar één woord te heb ben dat dus nog anders moet worden omschreven om het pre cies te duiden. Om nog maar niet te spreken van de dertig soorten sneeuw van de Inuït (Es kimo's) of de twintig soorten ijs ('en dan bedoel ik niet vanille, pistache en aardbeien') van de Lappen. Een normaal mens - en zelfs een ordelid - duizelt het. Maar niet Mark Janse. Hij is de koning te rijk dat hij eerder dit jaar ont dekte dat het Cappadocisch, een Grieks-Turkse mengtaal, niet dood is, maar nog spaarzaam wordt gesproken. Het verzacht het verdriet om de teloorgang van een van de 670 Indonesische talen, die vorig jaar letterlijk met de tsunami wegspoelde. Stennismaker naar Torentijd KOEWACHT - Een 28-jarige man uit de gemeente Terneu- zen belandde zaterdag in het huis van bewaring in Mid delburg na bedreiging van twee bekenden in Koewacht en vernielingen aan een voordeur en een auto. De man uit te verbale dreigementen aan beide bekenden, terwijl hij een mes bij zich had. Volgens de twee bedreigde mannen, die aangifte deden, was er geen aanleiding voor de dreige menten. De bedreiger koelde zijn woede op een auto en de ruit van een voordeur. Het vernielen van de ruit leverde een wond op, die door een arts moest worden verbonden alvorens de man naar Torentijd werd gebracht. Gewonde bij aanrijding TERNEUZEN - Een 42-jarige automobiliste uit Terneu- zen moest zaterdag met gekneusde ribben en vermoede lijk een hersenschudding naar het ziekenhuis na een aan rijding. Een 30-jarige plaatsgenoot verzuimde voorrang aan de vrouw te verlenen. De veroorzaker van de aanrij ding kwam met de schrik vrij. Man rijdt tegen lantaarnpaal TERNEUZEN - In Terneuzen is gisteren rond 15.00 uur een 20-jarige Temeuzenaar tegen een lantaarnpaal gere den met zijn auto. Hij reed over de Churchilllaan en wilde ter hoogte van Scheldorado een 25-jarige automobilist uit Gent rechts inhalen. Op het laatste moment wilde de 20-jarige automobilist afslaan omdat de rijstrook voor doorgaand verkeer was gestremd. Bij het insturen van de bocht naar links verloor hij de macht over het stuur en reed tegen een lantaarnpaal. Vervolgens stapte hij uit zijn auto en ging verhaal halen bij de 25-jarige automobilist uit Gent die zijn auto een eindje verder had geparkeerd. Tussen beide mannen ontstond een handgemeen waarbij de 25-jarige man op zijn hoofd werd geslagen. De 20-jari- ge automobilist is aangehouden voor mishandeling. Na het opmaken van proces-verbaal is hij in vrijheid gesteld. Aanrijding in Terneuzen TERNEUZEN - In Terneuzen vond gistermiddag een aan rijding plaats tussen een auto en een motor. Een 20-jarige automobiliste zag een motorrijder over het hoofd waarna de motor tegen de auto reed. De motorrijder, een 60-jari- ge man uit Brugge, werd over zijn stuur gelanceerd. Een 53-jarige vrouw uit Maldegem die bij hem achterop zat, werd eveneens gelanceerd. Ze is met nekletsel overge bracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. De 60-jarige mo torrijder had geen letsel opgelopen. Kapellebrug viert kermis KAPELLEBRUG - Kapellebrug stond dit weekeinde in het teken van de kermis. Door onder meer het verdwijnen van de cafés in deze kern leidt dit dorpsfeest een sluime rend bestaan. De laatste jaren wordt in Kapellebrug de kermis zelfs meer op Belgisch grondgebied gevierd. Café de Grens speelde met activiteiten op deze kermis in. Fan fare St. Jan uit Sint-Jansteen bracht door een rondgang wat leven in de brouwerij. Een traditie die nog wel over eind staat is het herdenken van de overleden inwoners. Vandaag begint om 9.30 uur in de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken hiervoor een dienst. agenda I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljar ten; KBO CLINGE - Malpertuus, 13.30 koersbal en biljarten; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, koersbal; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljart club; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur: Biljartles; 13.30 uur: Engels, ouderendag; 19.30 uur: Re petitie toneel; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Country dance voor beginners; 19.45 uur: Coun try dance voor gevorderden; Café Ter Nose, 19.30 en 20.15 uur: Free Country Dancers; Ter Schorre, 14.00 uur: Bijeenkomst Pa- lazzolihuis (eex) kankerpatiënten en hun naasten; Oudelandse Hoeve (speelkooi), 14.00 uur: Buursport. MIDDELBURG - Een plek om je thuis te voelen. Om samen te kaarten, te bingo'en, te knut selen en er flink op los te geba ren. In Middelburg staat nu een dovencentrum, voor heel Zee land. Praten met de voorzitter is een beetje lastig. Ze is namelijk zelf ook doof. Daarom wordt Hannie Joziasse getolkt door Ruben Vos die haar strak blijft aankijken. En vertaalt; „Doven hebben een sterke behoefte om samen dingen te doen. De samenleving is toch gebouwd voor horenden en dus moeten we er zelf wat van maken. Daarom hebben we een dovencentrum. Eerst had den we er ook een, maar daar van werd het huurcontract niet verlengd. We moesten eruit. Toen kregen we deze locatie. En die is nog beter dan de vorige ook." Joziasse wijst naar het gras van het voormalige Ar duin-terrein in Middelburg. Hier kunnen de doven ook lekker buiten zitten. Het is ook de plek waar ze de tweede Werelddovendag wil organise ren. De dovensoos is iedere za terdag vanaf 15.00 uur open, tot 22.00 uur. Joziassse begint druk te gebaren. Vos vertaalt haar: „Of later. Als het gezellig is." Meer informatie is te vinden via: www.zswd.nl KOEWACHT - De belangstel ling voor de eerste lustrumvie ring van de jeugdsoos in Koe wacht viel zaterdagavond tegen. In het eigen onderkomen in bre de school de Vlaswiek bezoch ten slechts zo'n zeventig jonge ren de feestavond. Met meezingers van de eigen DJ en een optreden van de Neder landse artiest 'Starkoo' konden de bezoekers toch uit hun dak gaan. Paul Baert, die namens de Jeugd Ontspanning Koewacht (JOK) vanaf het begin mede de kar van de jeugdsoos trekt, kon de tegenvallende belangstelling niet verklaren. „De wekelijkse soosavond op zaterdag trekt ge middeld al zo'n negentig jonge ren in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar. Als er dan ook nog een artiest van naam op het po dium komt, verwacht je toch min of meer volle bak." Deze maand is het vijf jaar gele den dat de jeugdsoos de deuren opende. JOK is gestart met vijf vrijwilligers die een soos organi seerden voor jongeren van 12 tot 16 jaar. Omdat er in het ge meenschapscentrum 'de Vla schaard' weinig mogelijkheden waren, werd in samenspraak met de voormalige gemeente Axel naar een eigen ruimte ge zocht. Bij gebrek aan geschikte gebouwen werd de optie van een brede school voorgedragen. Twee jaar geleden opende de soos haar deuren in de Vlas wiek. Het bezoekersaantal is in enkele jaren flink gegroeid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43