Onderhoud wegen vergt keuzen PZC Waterland vol bolle buiken Bridgers op kroegentocht in Zierikzee Kokkelbedrij ven Yerseke wijzen compensatie af Huidig budget ontoereikend om kwaliteit op peil te houden Vakantiepark verhuist historische aarden wallen «GH-HAAMSTEDE - De LirJultorische wallen op 2 l„r,in van Resort Haam- Ij, in Burgh-Haamstede mo rn afgegraven worden. Dat Clthetcollege van burgemees- «ethoudcrs besloten. De Jtl moeten wel elders op hel „in weer opgebouwd wor- I» maandag 17 oktober 2005 ill De oude wallen liggen in de weg en daarom heeft de eigenaar van het vakantiepark verzocht ze te mogen verplaatsen. Het col lege werkt hier aan mee omdat de aanvrager heeft aangegeven het verlies aan landschaps- en natuurschoon te willen compen seren. In de westhoek liggen veel van deze cultuur-historische wallen. Deze wallen zijn ontstaan door dat boeren overgewaaid zand vanuit de duinen van hun ak kers schraapten zodat de vrucht bare grond weer boven lag en ze konden zaaien. Dit zand werd aan de rand van de akker op een hoop geveegd en op die manier ontstonden de nu kenmerkende walletjes. Op deze walletjes groeien struiken en bomen. In 1999 heeft de gemeenteraad een verordening aangenomen om de wallen te beschermen. Alle wal len zijn in kaart gebracht en mo gen alleen worden afgegraven als het college hiervoor toestem ming geeft. Ook mogen de bo men en struiken op de wallen niet zonder toestemming wor den gesnoeid of gerooid. Het col lege kan alleen ontheffing verle nen als het natuur- en land- schapsschoon niet wordt ge schaad. Dit voorjaar nog is een afge graven wal aan de Oude Mool- weg in Renesse op bevel van de rechtbank weer in oude staat teruggebracht. De gemeente had in dit geval verzuimd om de vergunning voor het afgraven te toetsen aan de wallenveror- dening. Omwonenden zijn hier op naar de rechter gestapt en die gaf de bezwaarmakers ge lijk. ttrAHPankow jERKZEE - De politiek op jchouwen-Duiveland zal keu- ia moeten maken in het onder aan de wegen binnen de ge- Ktnie. De gemeenteraad dient 2006 per wijk of straat aan te p<n of het kwaliteitsniveau „het onderhoud lager dan ge adeld, gemiddeld of meer dan «niddeld moet zijn. Dit staat «meld in de programmabegro- fcgvoor de komende vier jaren. v behoeve van deze besluitvor- r_'2 Nê* de raac* inzicht in cachterstallig onderhoud, de Ronteiten en in de financiële - polgen voor de komende vijf n F" Fcoruitlopend i Rezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; aterdagstot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel; 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) P&Kleemans AliPankow Gsme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 aa goes Tel: (0113)315500 ^(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ^"w.pzc.nl E-mail: I: web@pzc.nl basis van de inspectie die kort geleden op de wegen binnen de gemeente is uitgevoerd. In 2000 is een wegenbeheerspro- gramma opgesteld. Naar aanlei ding daarvan is door de raad be sloten jaarlijks circa 1,1 miljoen euro ter beschikking te stellen voor het uitvoeren van het groot en klein onderhoud aan wegen. Dit bedrag lijkt nu niet meer toe reikend voor een gemiddeld kwaliteitsniveau. Ambities Naast het verbeteren van het on derhoud worden in de program mabegroting meerdere ambities voor het verbeteren van de we genkwaliteit vermeld. Zo wil de gemeente in de komende twee jaar de inrichting van het der- tig-kilometergebied in de ker nen vervolmaken. Het gaat daar bij om het aanbrengen van ver- keersremmende maatregelen en reconstructies van kruispunten ten behoeve van het verbeteren van een veilige verkeersafwikke ling. Waar mogelijk zal dat ge beuren in combinatie met groot onderhoud en nieuwbouwplan- nen. Verder wil de gemeente zowel in 2006 als in 2007 ruim 50.000 eu ro investeren in het verbeteren van de bushokjes op Schou- wen-Duiveland. Bij sommige haltes ontbreken die of zijn in zeer slechte staat. Andere voorgestelde wegvoorzie- ningen betreffen de aanleg van een voetpad langs de Kuijerdam- seweg en een voetpad langs de Hofweg in Oosterland. ■nguiiuuufi"" op de raadsbe- citen wordt vanaf eind dit - een nieuw wegenbeheers- -gramma opgesteld. Belangrij- 'uitgangspunten hierbij zijn: zogeheten bouwstoffenbe- ait. integrale uitvoering en de Kgste prioriteit voor veilig- ti Het wegenbeheersprogram- ta zal medio 2006 aan de ge- enteraad worden aangebo- j. )e gemeente is verantwoorde- 5voor de kwaliteit van de we idie zi] in beheer heeft. Dit mdtin dat het gebruik van we ll te allen tijde veilig moet dat schade en ongevallen i'veel mogelijk moeten worden roeden. de programmabegroting ordt aangegeven dat het ach- rstallig onderhoud aan de we- zal toenemen als het be- hikbare budget daarvoor op huidige niveau blijft. Die onstatering wordt gedaan op Bibliotheken in fhoolse kernen jken gered ^MAARTENSDIJK - De oolse kernen Sint-Maartens- tjk,Sint-Annaland en Sint Phi- Bpsland houden waarschijnlijk jt«li hun bibliotheek. De vesti- Ipgcn worden misschien wel lp kleiner. ILipr ■daler april werd bekend gemaakt it er in het nieuwe Markiezaat in Tholen-stad een cen- tale bibliotheek voor heel de ge- »nte komt. De andere dorpen ouden het met een bibliobus of sa schamel servicepunt moeten tsn Met name vanuit Sint-An- uland kwam veel protest tegen it plannen. Mede daardoor be lt de gemeenteraad in juli iwrlopig af te zien van het Aanstaande vaders en moeders luisteren naar de ervaringen van schrijfster Daphne Deckers. door Andrea Bolle WESTENSCHOUWEN - „'Moeder' is de overtreffende trap van 'moe'. Herken nen jullie dat?" vraagt schrijfster Daph ne Deckers van achter haar lessenaar. In de zaal wordt instemmend geknikt en gelachen. De schrijfster had afgelo pen zaterdag het perfecte publiek voor zich tijdens de Bolle Buiken Dag op Wa terland Neeltje Jans. Vooral aanstaande of jonge vaders en moeders bezochten deze eerste informa tiedag in het hoofdgebouw van het park. Sommigen brachten een zus of moeder mee om zich volledig in te laten lichten over de bevalling en het ouder schap. Volgens Irma Janssen van Waterland Neeltje Jans is de Bolle Buiken Dag uniek in de regio en daarom een goed initiatief. „We wilden het park ook eens voor andere dingen gebruiken dan waar het bekend om staat. Zo is Bolle Buiken Dag ontstaan." Er waren onder andere thuiszorg- en kraamzorg verenigingen, een standje met boeken voor ouders en grootouders en borstvoedingvereniging LLL aanwe zig op de info-dag. Enigszins apart was de aanwezigheid van Mireille Hente- naar uit Koudekerke. Naast visagie en grime houdt zij zich ook bezig met bo- dypaint en daar hoort natuurlijk ook de buik bij. „Eén van de bezoekers loopt al met een geschilderde buik door het ge bouw. Het is heel bijzonder om een zwangere buik te beschilderen. Je krijgt namelijk een reactie van het kindje, want vaak voel je ze schoppen of bewe gen als je bezig bent", aldus Hentenaar. Ondertussen vertelt Daphne Deckers aan ruim vijftig toehoorders over haar ervaringen met zwangerschappen en het moeder zijn. Onlangs is haar laatste boek Decksels verschenen, maar ze is bekend geworden met de eerdere titels De geboorte van een moeder en De ge boorte van een gezin. „Ik miste in al die informatieve boeken de humor, relative ring en zelfspot. Men schrijft dat zwan gere vrouwen last kunnen hebben van lucht in de maag, winderigheid en obsti patie. Waarom zeggen ze niet gewoon dat je boert, scheten laat en niet kunt poepen?", relativeert Deckers. Niet iedereen kwam op de lezing van de schrijfster af, want als zwangere vrouw is anderhalf uur een lange zit. Nanda Goense uit 's-Heerenhoek heeft er voor gekozen even een bakje koffie te drin- foto Marijke Folkertsma ken. Samen met haar moeder en zus be zoekt ze de mini-beurs, maar eigenlijk vinden ze het een beetje tegenvallen. „Ik heb nog zes weken te gaan, dus ik weet al heel veel. Aan die foldertjes heb ik dus niet zo veel. Ik had meer ver wacht dat er monstertjes van verschil lende producten te krijgen waren", al dus Goense. Desalniettemin is het geen vergooide middag, want de boeken kraam is bijvoorbeeld wel in goede aar de gevallen. Bovendien komen de drie nooit in dit deel van Zeeland. „Omdat je hier woont, bezoek je de Neeltje Jans niet, maar nu kunnen we het park eens goed gaan bekijken", aldus haar moe der. Of de Bolle Buiken Dag geslaagd is, kan Irma Janssen nog niet zeggen. „Het mooie weer heeft waarschijnlijk veel mensen weggehouden, maar als dit bij iedereen goed bevallen is, kunnen we deze dag in de toekomst zeker nog eens organiseren." doorMelita Lanting ZIERIKZEE - Honderdveertig bridgers zijn afgelopen zaterdag op kroegentocht gegaan in Zie rikzee. De deelnemers aan de eerste Dikke Toren Kroegen tocht speelden in elf verschillen de Zierikzeese cafés en restau rants. Dit betekende na elke speelronde verkassen. De sfeer in Huis van Nassau in Zierikzee is zaterdagmiddag ont spannen. Binnen aan drie tafel tjes zitten twaalf bridgers wat na te praten. Ze hebben zojuist de eerste speelronde van de bridgedrive voltooid. „Het is heerlijk. Zierikzee is een leuk stadje", zeggen Ankie Meijer en Catrien Prosman uit Middel burg. Ze zijn een gelegenheids koppel, al hebben ze vroeger wel veel samengespeeld. „Maar nu spelen we voor het eerst een drive samen." Ze buigen zich nog maar eens over het program ma. „Even kijken waar we nu naar toe moeten. Hmmm, dat is nog een stevig stukje lopen." Ze pakken de spullen en gaan op weg. Tegen twee uur, als de volgende speelronde moet beginnen, drup pelen de volgende deelnemers weer binnen bij Huis van Nas sau. „Zo, dit zijn tenminste goe de tafels", constateren twee vrouwen. „We komen zojuist van Maritiem. Goede koffie, maar slechte tafels." Zodra de tegenstanders binnenkomen, kan het spel beginnen. Voor E. van Emmerik en A. van den Hoven uit Vlissingen is het nog even wachten. De tegenstan ders zijn nog niet binnen. Ze doen wel vaker mee aan dit soort evenementen, al is het meestal niet als koppel. De bridgers hebben uiteindelijk tot een uur of vijf gespeeld. De daarna geplande prijsuitreiking viel echter volledig in water. De computer waarmee de eind stand moest worden uitgere kend, liep vast. Maar geen nood, aldus mede-organisator Richard Eigner: „De deelnemers krijgen nu persoonlijk bericht wie ge wonnen heeft." EHBO op zoek naar nieuw bestuur NIEUWERKERK - De EHBO-afdeling Duiveland heeft een nijpend tekort aan bestuursleden. Als zich geen nieu we kandidaten melden, houdt de vereniging volgend jaar op te bestaan. Dat zegt voorzitter W. de Valk. „We zitten nu in een situatie waarin we een nieuwe voor zitter, een nieuwe secretaris en een nieuwe penningmees ter moeten hebben", zegt De Valk. „Uiteindelijk moet ie mand het overnemen." De huidige bestuursleden slagen er maar niet in om vervangers te vinden. Daardoor wor den ze gewongen om telkens weer een volgende periode verder te gaan. „Neem onze secreatris. Die doet het werk al vanaf 1986." Volgens De Valk hoeft de hoeveelheid werk de mensen niet af te schrikken. „Het valt wel mee. Het is geen voet balvereniging of zo. Bovendien staat alles keurig op de rails. Er is geen ruzie en het is een bloeiende vereniging." De Valk hoopt dat zich alsnog nieuwe kandidaten zullen melden bij het bestuur. „En anders houdt het gewoon op." Het gebrek aan bestuursleden heeft volgens De Valk voor het lopende seizoen geen gevolgen en ook de geplande cur sus in 2006 gaat - bij voldoende belangstelling - gewoon door. Jongen beroofd in Goes GOES - Een zeventienjarige jongen uit de gemeente Goes is in de nacht van zaterdag op zondag op gewelddadige wijze beroofd van zijn portemonnee en mobiele telefoon. De jongen liep rond twee uur in de Opril richting de Kei zerstraat, waar hij zijn fiets had gezet. Hij weet zich nog te herinneren dat hij twee personen heeft gezien en ineens op de grond lag, waarna zijn portemonnee en telefoon wa ren verdwenen. Daarna is hij op zijn fiets gestapt en weggereden waarna hij op de Beestenmarkt ten val kwam. Hij is met schaaf wonden aan arm en gezicht voor behandeling overge bracht naar het ziekenhuis. De politie in Goes is op zoek naar eventuele getuigen die meer informatie kunnen verstrekken over deze diefstal. Bonedijkestraat weer achteruit VLISSINGEN - Het is weer raak in de Vlissingse Bonedij kestraat. De buurt heeft last van rondrijdende drugs dealers en 'groepjes'. De politie is alert: zij heeft haar toe zicht geïntensiveerd. Al een tijdje krijgt P. Stok, die wijkambtenaar is in het Middengebied, signalen van overlast. „Ik hoor van jonge mensen dat ze liever een blokje omlopen als ze door de Bonedijkestraat moeten. Dat is geen goed teken." Stok heeft de politie al ingelicht over wat hij heeft gehoord. Ze zijn ermee bekend, zeggen ze. Alleen kampen ze met een capaciteitsprobleem. Er zijn niet genoeg agenten om de boel 24 uur per dag in de gaten te houden. Want het ge beurt niet alleen 's avonds, maar ook overdag." De politie laat zich wel vaker zien in de buurt, heeft Stok zich laten vertellen. „Dat werd ook bevestigd tijdens het buurtcomité. Mensen zien vaker politiewagens surveille ren. Laatst is ook al een groep gepakt, op een wat Ameri kaanse wijze. De jongens werden tegen de muur gezet met de benen uit elkaar. Ze werden van boven tot onder gescreend, maar bleken clean. Hun auto's ook. Dat is het lastige: je moet ze op heterdaad betrappen en dan komt dat capaciteitsprobleem om de hoek kijken. Daar moet je simpelweg genoeg agenten voor in dienst hebben." lieuorganisaties die lange tijd te gen de mechanische kokkelvisse rij op de Waddenzee hebben ge streden, vonden dat de sector praktisch geen compensatiegeld zou mogen krijgen, omdat de Raad van State oude, wel benut te visvergunningen naderhand heeft vernietigd. De Yersekse schelpdierbedrij- ven hebben de compensatie hard nodig om te herstructure ren, aldus Lacor en Foudraine. Roem van Yerseke investeert on der meer in alternatieve metho den om mosselzaad te winnen. Prins Dingemanse doet dat ook en zoekt evenals Roem van Yerseke naar nieuwe schelpdier producten om zo de conservenfa- brieken draaiende te houden. De conservenbedrijven in Yerse ke - waaronder ook het bedrijf van Heiploeg Shellfish, sinds kort de Shellfish Group - draai den voor een belangrijk deel op kokkels. Bij de Shellfish Group was niemand bereikbaar voor een reactie. Van de 70,4 miljoen euro netto is 6 miljoen euro bestemd voor het sociaal plan voor de ruim honderd ontslagen werknemers van de kokkelbedrijven. De kos ten van het sociaal plan zijn op 7,5 miljoen euro geraamd. Dat op dit bedrag is beknibbeld, noemt wethouder J. Bliek (SGP) van Reimerswaal (waaronder Yerseke valt) 'het kwalijkst'. „De bedrijven kunnen zich ver weren, die ontslagen werkne mers niet." Een speelronde in het restaurant van het Huis van Nassau. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf YERSEKE - De Yersekse schelp- dierbedrijven Roem van Yer seke en Prins Dingemanse die actief waren in de mechanische kokkelvisserij op de Wad denzee, nemen geen genoegen met het compensatiegeld dat minister Veerman van Land bouw hen biedt voor het verbod op die visserij per januari dit jaar. Vertegenwoordigers van het kokkelbedrijfsleven komen van avond bij elkaar om te bespre ken welke stappen zij gaan on dernemen. Het kabinet besloot vrijdag 70,4 miljoen euro netto uit te trek ken om de kokkelsector te com penseren voor stopzetting van de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee. De door mi nister Veerman ingestelde onaf hankelijke commissie schadebe- paling kokkelsector had eerder dit jaar eensgezind geadviseerd netto bijna 100 miljoen euro be schikbaar te stellen. Overteerbaar Zowel directeur H. Lacor van Roem van Yerseke als directeur E. Foudraine van Prins Dinge manse vindt het onverteerbaar dat minister Veerman van het unanieme advies van de commis sie is afgeweken. Zij voelen zich voor een tweede keer op een zij spoor gezet. „Van Veerman zou den wij eerst door mogen vissen, maar korte tijd later laaide in Den Haag de discussie over gas winning in de Waddenzee op", aldus Foudraine. „De mechani sche kokkelvisserij is vervol gens uitgeruild voor een ak koord over gaswinning. We zou den fatsoenlijk gecompenseerd worden, werd daarna gezegd. Wat de commissie schadebepa- ling kokkelsector voorstelde, was al een minimum. Nu is dat bedrag nog verlaagd. Schanda- Hg." Bij de vaststelling van de 70,4 miljoen euro netto heeft Veer man er rekening mee gehouden dat de mechanische kokkelvisse rij vanaf 2005 hoe dan ook aan extra beperkingen zou zijn ver bonden. Er is naar zijn oordeel ook sprake van 'normaal onder nemersrisico'. Natuur- en mi- Claim De gemeente Reimerswaal had in verband met het visserij ver bod een claim ingediend bij de rijksoverheid van 1,74 miljoen euro, met name omdat de Julia na haven in Yerseke nog in 1996-'97 is heringericht voor twaalf vrij grote kokkelschepen. Die investering kan niet meer worden terugverdiend. „Wij heb ben nog niets uit Den Haag ge hoord", aldus Bliek. Of de kokkelsector veel tegen het kabinetsbesluit kan onder nemen, is de vraag. Een juridi sche strijd kan een lijdensweg worden. De Tweede Kamer gaat nog praten over het kabinetsbe sluit. De sector kan proberen langs die weg druk uit te oefe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33